Bij de patboringen aan het fort te Nieuwmeer heeft men op eene diepte van 54 M. goed drinkwater gevonden. Op verschillende plaatsen worden aldaar boringen verricht, terwijl dit ook bij an dere forten zal plaats hebben. De naam van den tijdelijk geschorsten gemeente-ontvanger te Beverwijk is niet P. Deijs, zooals abusievelijk in ons nr. van 8 dezer is gemeld, maar P. Denijs. Leger en Vloot. Bij den uitgever A. Fernhout te Am sterdam is een brochure verschenen, ge titeld: yKazerneleven, een stem uit de ervaring", door een oud-milicien. In hot geschrift wordt een donker gekleurd beeld van het kazerneleven opgehangen, dat o. i. echter niet van overdrijving valt vrij te pleiten. De schrijver neemt bo vendien op zich zelf staande gevallen als regel aan ea plaatst zich op die wijze reeds op een verkeerd stand punt. Naar men verneemt bestaat bij op per-, hoofd- en verdere officieren van de regimenten huzaren, die deel hebben genomen aan de cavalerie-manoeuvres in het Gooi, het voornemen een hulde lyk aan te bieden aan den minister van Financiën, jhr. mr. Godin d@ Beaufort, als aandenken aan de ontvangst, hun korpsen bereid na afloop van de ma noeuvres. RINNKNLAN De minister van Binnen landsehe Zaken heeeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistriet Enkhui zen, in plaats van wijlen den heer mr. D. Visser van Hazerswoude, zal plaats hebben op Dinsdag 28 October, en de herstemming, zoo die noodig is, op Dins dag 11 November. DE TOESTAND DES KONINGS. Men meldt dat in d n toestand des Konings weinig verandering wordt waar genomen, zoo min ten goede als ten kwade. De Koning houdt steeds h«t bed. Natuurlijk is op dien leeftijd d< toestand zorgelyk. Wegens 's Kotaings buitengewoon sterk gestel evenwel, na de ondervinding in het voorjaar van 1889, blijft men nog op herstel hopen De Independanee beige bevat een tele gram uit Amsterdam, van 7 dezer, mel kende dat Z. M. de Koning zijn geest vermogen verloren heeft en dat Maandag en Dinsdag de voornaamste leden van de hofhouding ea de geneesheeren met den eersten minister over den toestand des Konings en over de instelling van hot entschap hebban beraadslaagd. Verschenen is het 1ste Boek van //Het Wetboek van Koophan del," met aanteekoniDgen en ophelderin gen door do jurisprudentie, in verband met andere wetten enz., ten dienste van notarissen, deurwaardere, kassiers, koop- lioden en anderen, en tevens voer het gebruik bij de studie voor het notarieel examen. Het doel van den bewerker, den heer C. van der Sluis, is geweest, een geschikt werk te leveren, ook voor niet rechtsgeleerden en in het bizonder voor den Handelsstand. De jaarlijksehe wedstryd van den Neder!. Kolfbond werd ditmaal te Spanbroek gehoudenen wel op Maandag 6 en Dinsdag 7 October. De wedstrijd ving aan op Maandagochtend te 9 uren, duurde toen tot 5 uren, waarop het gemeenschappelijk diner plaats had, en werd 's avonds te 8 uren voort gezet. Op hetzelfde unr ving de alge- meene vergadering aan van het hoofd bestuur met de afgevaardigden der ver schillende bonds-vereenigiDgen. Dinsdagmorgen te 8 uren begon, of beter, vervolgde men den wedstrijd opnieuw. De wedstrijd bestond in een korps- wedstrijd en eön personeelen wedstrijd. Voor den eerste waren uitgeloofdeene verguld zilveren medaille voor de Ver- eeniging en 3 kleine zilveren medailles voor de afgevaardigde kolvers. (Iedere vereeniging werd door 3 personen ver- j tegenwoordigd.) Voor den winner van den len prijs' in den personeelen wedstrijd was eene groote zilv. med. beschikbaar gesteld, terwijl er bovendien nog 5 kunstvoor werpen voor dien wedstrijd waren uit geloofd door de Bondsvereeniging //De vier eenen" te Spanbroek. Aan den korpswedstrijd namen deel de vereenigingen//Bolsward," te Bols- ward//Keer niet,-7 te Haarlem //Over de helft," te Nieawe Niedorp//Kolf- club," te Oosthuizen//Vredebest," te Zevenhuizen //Op maat," te Zuid Schar- woude //De vier eenen," te Spanbroek; ,/Sehiedam," te Schiedam//Prins van Oranje," te GoesRecht door," te Alkmaar; //Haarlem," te Haarlem; z/Delft," te Delft; //de Roos," te Dor drecht //Gezelligheid," te Hoorn, en //Kolfclub," te Wateringen. De korpswedstrijd werd gewonnen door de vereeniging wOp maat," te Zuid- Scharwoude, met 341 punten. De groote zilv. med. en de eerste pry3 in den personeelen wedstrijd werd behaald door den heer A. Kist, te Zuid- Scharwoude, met 126 punten de tweede prijs door den heer A. J. Vos, te Bols ward, met 124 punten, bij loting met den heer C. Jansen, te Zuid-Scharwoude, die eveneens 124 punten behaalde en wien de derde prijs werd toegekendde prijs aan P. de Geus Cz. te Zuid- Scharwoude, en de 5e prijs aan J. Kuil man te Nieuwe Niedorp, met 120 punten. In de plaats van den heer J. H. Stoel Az. dia bedankt had als lid van het hoofdbestuur, werd gekozen de heer C. Witteveen, van //Keer niet" te Haarlem. Het volgende jaar zal de wedstrijd plaats hebben bij de vereeniging //Haar lem" te Haarlem, of als deze niet kan recepieeren, bij //De Roos* te Dordrecht. De feestelijkheden zijn uitmuntend ge slaagd en de vereeniging //De vier eenen" wordt door de kolvers hoog geroemd. De door besturen van de afdeelingen Amsterdam, 's-Hage, Haar lem en Kralingen, van de Nederlandsche Zendingsvereeniging te Rotterdam, ge houden tombola, heeft de aanzienlijke som van ƒ8715 voor genoemde Ver eeniging opgebracht. Dinsdagmiddag ontsnapte een stier in de Jonker Fransstraat te 's-Hage aan zijnen geleider en liep in volle vaart eene steenhouwers-werk plaats in, alwaar hij eene marmeren plaat vernielde. De geleider wilde hem nu er uit halen, doch werd verraat door een eisch om schadevergoeding. De geleider kon daarin niet dadelijk treden, zeodat de stier in dezen buitengewonen stal moest blijven tot men het onderling eens geworden was. Men schrijft uit Diemen: Een petroleumtoestel van vrouw B., te Gaasperdam, gemeente Weesperkarspel, geraakte, terwijl zij even hare woning had verlaten, in brand, en spoedig ver nielden de vlammen veel van den in boedel. Toen men haar het ongeval be richtte, verloor zij van schrik de spraak, en zij is sedert Donderdag nog in dien toestand. De trein dïe te Groesbeek om 3.25 vertrekt, is aar* een groot gevaar ontsnapt. Eene baldadige hand had groote steen en op de rails gelegd, maar bij tijcis werd dit door de baan wachters ontdekt. Bij den goederentrein was het ook reeds gebeurd. Het geschiedde bij den doorloopenden trein Amsterdam Keulen. De dader is gevat en reeds in handen der justitie gesteld. Op hot 8 t a t i c n s e ra p 1 a c e - ment te Winterswijk is Woensdag een rangeerder van de Hollandache Spoor tusachen de buffers van twee wagens doodgedrukt. Op grond der wet, houdende verbod om wapenen te dragen, is op de kermis te Tilburg tegen den houder van eene schiettent proces-verbaal opge maakt en zijn de twee eenloopsgewe- ren, welke daarbij dienst deden, in be slag genomen. De gestolen gouden en zil veren voorwerpen uit de kerk te Rukfcn suikerbiet, die in Californië gemiddeld l (N.-B.), heeft men Dinsdag in een 130,000 K. G. per acre oplevert, is dus boschje aldaar toevallig teruggevonden, j niet alleen eo ipse een zeer voordeelig product, maar ook, doordien zij sommige (daarginds overigens nogal veel voor komende) gronden voor de cultuur van andere gewassen geschikt inaakt. Een pendant van de ontginning onzer heide velden door den verbouw van verschillen de stikstofvorzamelende papilionaceieën. Californié De prijzen van schapen en lamme- Alfes was echter zoo plat geslagen, dat men vele kostbaarheden moeilijk meer kon herkennen. Van de daders is nog niets ontdekt. Verleden week is eeo een voudige landman te Sprundel treurig aan zijn einde gekomen. Hij reed met zijnen os naar de heide om plaggen te halen. Onderweg schijnen de vliegen het beest zoo getergd te hebben, dat het dier op den hol ging. Waarschijnlijk heeft de ongelukkige gepoogd, het dier tot stilstand te breDgen, maar te ver geefs. Althans eenige tijd later vond men den cs alleen en den boer vreese- lijk verminkt dood op den weg liggen. De droefheid der huisgenooten bij het zien van het lijk van hunnen dierbaren echtgenoot en vader is onbeschryfelijk, Naar gemeld wordt, is fcc Meppel eene vrouw overleden aan me- laatschheid. De heer Boomgaard, d oudste bewoner van Groningen, heeft dezer dagen den 102den verjaardag zijner geboorte gevierd. De oude man, rustend scheepskapitein, verpleegde in liet //Lekkerbeetjes"-gasthuis geniet eene goede gezondheid en hoeft geene andere gebreken des ouderdoms, dan dat hij eenigszins doof is. Niettegenstaande door de rechtbank te Assen mishandelingen, ge pleegd met ba-hulp van een mes, steeds zwa:r worden gestraft, schijnt de ge woonte, om bij een geschil dadelyk van het mos gebruik te maken, in Drente moeielijk uit te roeien te zijn. Dinsdag werd weder een ingezetene van Ruiner- wold door de rechtbank te Assen over eenkomstig de vordering van het Open baar Ministerie veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, omdat hij eenen anderen ingezetene dier gemeente, met wien hij geschil had over een meisje, den rug bijna geheel had opengesneden. De mishandelde, wiens wonden gelukkig na eene maand weder genezen waren, had, toen hij het mes had zien glinsteren in de monw der jas van zijnen aanvaller, nog uitgeroepen, //snijd mij niet, geef mij dan liever een pak slaag!" aan welk beleefd verzoek echter niet was voldaan. Landbouw en Veeteelt. Be Suikerbiet in Californië. Een tak van nijverheid in Californië, die op hot oogenblik nog in zijne kindsheid ver keert, maar binnen betrekkelijk zeer korten tijd tot vollen wasdom zal zijn gekomen, is de beetwortelsuiker-industrie. Reeds nu, ofschoon de biet er nog slechts weinige jaren verbouwd wordt, heeft Californië getoond, eene van de beste bietenbouwende streken der wereld te zijn. De californische biet is veel (wel twee a driemaal) grooter aan die in den goeden ouden tyd hier te lande geteeld werd. Het miniatuurgewas, thans door onze boeren verbouwd, zinkt bij zijnen californischen verwant heelomaal in het niet. En men deeke daarom niet, dat laatstgenoemde minder suikerryk is dan de fijne soort, waarmede de suikerfabri kanten hier te lande de boeren het val over de ooren halen. Neen! het suiker gehalte van de californische biet is nooit minder dan 15, doch vaak 17 a 18' En wat ook iets zeggen wil is, dat do bietenbeuw in Californië den grond niet uitput, maar hem integendeel vrucht baarder inaakt. Hoe dit mogelijk is? Men vindt in Californië geene woeste gronden zooals ten onzent, wier bestaan te wijten is aan het ontbreken van eenen genoeg- zamen voorraad plantenvoedende stoffen in den bodem. Waar geene planten groeien willen, ligt dit aan twee oorzaken, die no eens afzonderlijk, dan we4r tezamen werken: gebrek aan water, en een te veel alkalihoudende grond. De suikerbiet nu gedijt welig in eenen alkali-rijken bo dem, en onttrekt dezen zijne, voor zoo vele andere planten schadelijke, bestand- deelen, en wel in zulk een mate, dat een sterk alkali -houdende grond, na 3 of 4 jaren met bieten te zijn bebouwd ge weest, geheel alkali-vrij geworden is. De ren m Friesland zijn in den laatston tijd sterk gedaald. Vooral voor lamme ren werden in het voorjaar hooge som men besteed: thans, nu ze een halfjaar geweid zijn, is de prijs weinig of niet gestegen, zoodat het weidegeld verloren is. De handel is slap en gedrukt. De oorzaak van die verschijnsel moet ge zocht worden in den natten zomer, ten gevolge waarvan een groot aantal lam meren zijn aangetast door de geelziekte. De kenteekenen dier kwaal zijn het gemakkelyk lotlaten van de wol, een vale kleur der huid eu een matgele tint der oogen. Het vloesch en vet der aan getaste dieren is slap en waterig, waar door ze ongeschikt zijn voor de slacht bank. Volgens deskundigen staat in den eersten tijd nog een belangrijke uitbrei ding der ziekte te vreezen. Een en an der levert vooral voor vele slagers ten plattenlande groote nadeelen, daar zij gewoon zijn juist in het najaar belang rijke verzendingen te doen naar de lon- densche markt. Rechtszaken. De voorzitter en de vice-voorzitter der vereeniging //Broedertrouw", te St.- Ja- ceba-Parochie J. Stap en G. v. Tui- nen worden beschuldigd, dat zij voor «enigen tijd te Balk drie arbeiders heb- ben bedreigd, dat zy, als zij op Het Bil.it kwamen werken, in riemen zouden wor den gesneden, en met kokende olie op gewacht. A.e. Zaterdag zullen zij deswege voor de rechtbank te Leeuwarden terecht, staan. VISSCHËRIJ. Nieuwediep, 8 October. Door20 kordors werden heden 20 tot 55 groote, 10 tot 50 kl. tongen, 1 tarbat, 3 tot 20 roggen, 2 tot 6 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerdgr. tong gold 65 a 90 cent, de tarbot f 9, rog f 1.25 per stuk, kl. schol f3.50 k 5 per mandje en schar f 2.50 per mand. Financieel© mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hol ders bevat a. de velg«ndo opgave van minder courante ef ineoarante fonds-»», in de week, tot den datsm ras 7 Oct. loopende, door hun tussehenfeoaast ver handeld. Aand. Amst. Ver. t. h. bouwen v. Arbeidersw. (Waarb. fonds). Aand. Gez. Buskruitm. v. N.-Holl., Utr. en Zeel. Aand. Poolsche Koffieh. (Mij. tot expl. van het) Aand. Amst.-Deli Comp. 61% pet 104 u u 430 U 121 II 114-120 II 90 II 145 II 82 II 6% 1/ Aand. Amst. Koffie-Cult. Maatschappij. Aand. Asah. Tab.-Mpij. Aand. Cult.-Mpij. voor Java's Oosthoek Aand. N.-Ind. Cult.-Mij. Aand. Haarl.Tramw.-mij. Aand. IJsel stoomtr.-mij. Oblig. Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen. Ie Hyp. 20 Aand. Ned. Sfcoombl. te Nij verdal107 Aand. Balt. Spw.-Mpij. (Act. de Joui8s.) 2>f. Aand. Nederl. Lloyd. y 94 In de Dinsdag to Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering der Siak-Tabakmaatsehappij in likwidafcie werd door de commissie van likwidatie, medegedeeld, dat zij, op raad van een rechtskundig adviseur, met den sultan van Siak, die aanvankelyk niet genegen was het contract, waarop de 8000 beuws in pacht waren gegeven, te ontbinden, dan tegen schadevergoeding, daaromtrent eene schikking getroffen had, en dat die vergoeding betrekkelijk gering mocht worden geacht. Zoodra de schikking tot stand gekomen was, had de commissie dadelijk 25 pet. van het kapitaal ter beschikking van de aandeelhouders ge steld. Uit de daarna overgelegde balans bleek dat het nadeelig saldo, met de exploi tatie geleden, een cijfer bedraagt van ƒ208,940, zooöat thans nog 13 pet. boven de 25 pet. beschikbaar is. De vergadering keurde de balans goed en dechargeerde de commissie, die bestond uit de heeren Foil, Jolles en Schlenker. POLITIEK OVERZICHT. Keizer Frans Jozef en zyn gast, de duitsche keizer, hadden bij een rijtoer van Mürz8teg naar Neuburg een klein ongeval, waaromtrent een onderzoek is ingesteld. Toen de paarden, schichtig geworden, den boom van het rijtuig tegen een muur braken, sprong keizer Wilhelm behendig uit het rijtuig en riep keizer Frans Jozef toe eveneens er uit te springen. De keizer bleef echter in het rijtuig en zeide: /7Dat is een interessant intermezzo." De paarden werden door een arbeider gegrepen en vastgehouden, totdat ook de keizer van Oostenryk was uitgestapt. De beide keizers kwamen alzoo zon der letsel vry. Woensdagmiddag vertrokt keizer Wil helm uit Radmer in Stiermarken, om over Budweis en Praag naar Berlyn te rug te keeren. Keizer Frans Jozef zou zijn gast in een extra-trein tot Klein-Reifling begeleiden. Het Tremdenblatt verklaart de afwe zigheid der ministers bij de ontvangst des duitschen keizers door gebrek aan tyd. Woensdag werd te Arad een gedenk- teeken onthuld voor de dertien hongaar- sche generaala, die 41 jaren geleden in de vesting van Arad gefusilleerd wer den. Alle «frornitaten en steden van Hongarije zouden bij die plechtigheid door deputatie» vertegenwoordigd zijn; hot Volkshuis door zijn voorzitter. De commandant van Arad heeft, om mogelijke botsingen te voorkomee, bevo- leD, dat geen soldaat van het garnizoen zich dieu dag op straat mocht laten zien. Naar de Daily News uit L:ssabon verneemt, heeft het hoofdartikel van de Timesverklarende dat de engelscti- portugeesche conventie betreffende Afrika feitelijk onwyzigbaar is, alsook dat deze aangelegenheid spoedig afgedaan moet worden, eene slechten indruk gemaakt. De toestand wordt dagelijks hachlijker. Zonder de vorming van een krachtig Kabinet, worden de kansen voor het uitroepen van eene republiek steeds beter. De Times verneemt uit Napels, dat er geen uitzicht bestaat dat de engelsche gedelegeerden Italië's voorstel, dat Enge land öf Kassala zelf bezette, öf de be zetting door Italië gedoge, zullen aanne men. De Daily News verneemt dat er oneenigheid heerscht tusschen de zwit* sersche Bondsregeering en haren gedele geerde in Tessin. De laatstgenoemde zou worden teruggeroepen. Volgens de Standard, zou de russische regeering het valscbe bericht omtrent eena samentrekking van troepen in den Kaukasus zelve hebben uitgestrooid, om den Sultan te terroriseeren en hem te dwingen een eerstdaags hem voor te leggen plan tot eene russisch-turk6che alliantie aan te nemen. Uit Buenos-ayres wordt van 8 Octo- om üe menschen met zekerheid to kunnen herkennen, terwijl het niet donker genoeg was om hierin een vergissing te kunnen be gaan. Mijne oogen dwaalden langs de goed bezette rijen der loges totdat zij op do loge tegenover mij, plotseling gevestigd bleven. Ik staarde in die richting, wreef mijne oogen uit en staarde weer in dezelfde richting. Maar dat waB bepaald onmogelijk en toch moest ik mijne oogen vertrouwen. In de loge zaten Bland en miss Fow ler. Zij waren het, daaraan viel niet te twijfelen. Degenen, die wel eens een schok van een electrischo batterij gevoeld hebben, kunnen zich eenigszins een voorstelling vormen van mijne gewaar wordingen op dat oogenblik. Nog steeds niet vertrouwende op hetgeen mijne oogen mij te zien gaven, vroeg ik van een zeer dikke dame, die naast mij zat, haar tooDeelkijker te leen en daar mee gewapend, richtte ik mijne blikken weer naar den overkant. Zij waren het ongetwijfeld, bovendien had Bland mij herkend en hij wenkte mij om bij hen te komen, terwijl hij met zijn hand sloeg op de nog onbezette plaats tusschen hen in en wel met zoo veel kracht, dat er een stofwolk naar omhoog rees. Ik was totaal verbijsterd. //Hoe zonderling van Dick," dacht ik, //om met haar alleen de opera te komen bezoeken." Ik was toornig op hem, maar nog meer vertoornd op haar, omdat zij hem vergezelde. Al dien tijd bleef Dick mij steeds wenken, en te oordcelen naar zijne snelle gebaren, scbeen het, alsof hij wilde, dat ik mij oogen- blikkelijk bij hen zou voegeD; hij stond zelfs op en maakte zulke onstuimige gebaren, dat ik begon te vreezen, dat hij aller aan dacht op zich zou vestigen. Is sloeg hen nog steeds door den tooneelkijker gade en zag dat miss Fowler, hoewel zij hare blik ken naar het tosneel had gericht, nu en dan een zijdelingschen blik naar mij wierp en ik kon duidelijk zien, dat een blos hare wangen bedekte, toen zij bemerkte, dat ik haar gadesloeg. Daar Dick nog steeds voortging met mij te wenken, besloot ik, het kostte wat het wilde, hen op te zoeken; ik stond van mijn zitplaats op, giDg naar buiten en kocht een toegangsbewijs voor de loges. Ik snelde de kronkelende trap naar de loges op. Toen ik de loge bereikte, waarin ik Bland en miss Fowler had gezien, was ze leeg. Verbaasd wendde ik mij tot een der bedienden en zeide /,Waar zijn de heer en de dame, die zooeven in deze loge waren z/Een heer en een dame, mijnheerEr zyn vanavond geen heer en dame in deze loge geweest «Zyn hier vanavond geen heer en een dame geweestriep ik uit. //Mijn goede man, gij vergist u zeer, want nog geen drie minuteD geleden heb ik hier een heer en een dame zien zitten, die ik zeer goed keD. De heer zag mij in de stalles en wenkte mij om bij hem te komen." De bediende keek mij een oogenblik strak in het gelaat, alsof hy daarop wilde lezen, of ik myn volle verstand wel bezat; bet onderzoek scheen voor mij nog al bevredigend af te loopen, want hij zeide op zeer beleefden toon //Niemand ia vanavond in deze loge geweest het is zelfs on mogelijk, want de vloer is niet meer vertrouwbaar, zoodat naen het ten strengste zou verbieden. De loge is bovendien gesloteD. Kyk maar hier, de deur is gesloten," en om mij hiervan het be wijs te leveren, ging hy naar de deur, draaide den knop om en schudde de denr heen en weer. Er viel niet aan te twijfelen, zij was op slot en toen ik over een der zijwanden keek, zag ik, dat de plankenvloer opgenomen was en men een soort latwerk had aangebracht, dat juist sterk genoeg zou zijn om het gewicht van ©en middelmatigen hond en nooit dat van twee menschec te dragen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2