NIEUWS- EN ADU ERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Woensdag 15 October I- ?90. FEUILLETON BI VROUW im BH SPELER. r LVV- i.Oc). HAARLEM'S DAGBLAD ABOHIIBMISÏSPEIJS:; Voor Haarlem per S maanden/1.20. Franco door het geheel» Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0 05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen.! Korean: Kleine Houtstraat No. 3, Haarlem. Velefoaae.aaaer fl38. ADVERTENTIE!: van 15 regels 50 Cent»; iedere regel meer 10 «ent» Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijV rabat. Abonnementen en Advertcntien vordea aangeeorneïÈ door onze agenten es door alle boes handelaren eïi cor.re.Gfiu*»;, Direoteurea-Uitgevera J. C. PEKREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hst Buitenland! Chmpagnis Osnérals ds Publiciti JUtraitgèrg OL DAUBS Ü0»t JOHN F» JONE8t >8^cc., Par-%2 Slèis Faubourg ontwar tre. STADSNIEUWS. Haarlem 14 October 1890. ©e eerste luitenant ran het 4de regi ment infanterie C. E. A. Copes van Hasselt, thans gedetacheerd bij de mili taire verkenningen, keert 1 Nov. naar zijn garnizoen alhier terug. In de Maandagavond gehouden verga- doring van het departement Haarlem der Maats, tot Nut van 't AlgemeeD, werden benoemd tot commissarissen der Spaarbank de heeren mr. G. C. Everwijn Lange en mr. H. Tuijmeiaar. Tot bestuurslid (de heer mr. A. A. van der Mersch, in de vorige vergade ring gekozen, had bedankt) werd geko zen de heer D. André de la Porte, die verklaarde de benoeming aan te nemen. Men schrijft ons Maandagavond, 18 Oct., gaf de mannen - zangvereeniging //Hilversum" een goed geslaagd concert. Als solisten traden op de heeren Rogmans en Schmier, bene vens een viertal heeren leden der man- nenzangvereeniging Crescendo" te Haar lem. Het hoofdwerk van den avond was de //Columbus" van Brambach. Otschoon het ons voorkomt, dat dit werk niet zeer dankbaar voor 't publiek is, werd het toch uitstekend uitgevoerd. Rogmans handhaafde zijnen naam van Neêrlands eersten tenor. Hij zong verrukkelijk schoon. Den heer Schmier hoorden wij hier voor het eerst als coacertzanger. Hij zong de partij van Columbus uitste kend; zijn schoon basgeluid, zijn kolos sale kracht lokten meermalen een dave rend applaus uit. Na de pauze zong de heer Rogmans nog een drietal liederen van C. Andriessen, waarvan het «Haar- lemsch Liedeken" gebisseerd werd. Ook de heer Schmier zoDg nog eenige liederen, waarvan vooral //Uitvliegen", van Pijzei, zeer in den smaak viel. Als bisnummer gaf hij het echoone «In dieser heiligen Halle". Het kwartet uit Haarlem voldeed ook uitstekend; onder meer werd gezongen //Sluimerlied" van Haarlems grooten Bastiaans.De schoone, gevoelvolle voordracht van dit eenvoudig schoone lied bracht zulk een geestdrift in de zaal te weeg, dat het kwartet genood zaakt was, het nummer nog eens te ziDgen. In de vorige week verscheen bij den uitgever W. Yersluys te Amsterdam: z/Een kleine Garve", schetsen en novel len door Jan Peereboom, redacteur van jHaarlem'8 Dagbladmet 10 illnstratiën van P. van Looy Jr., alhier. Prijs inge naaid ƒ1.50; gebonden in linnen stem- pelband ƒ1.90. i HetSi bundeltje is 144 pagina's gr. 8°. en bevat zestien schetsen, n. 1. Brecht- jcs Man (met plaat). Over Paarden (met pl.). Een Kerstverhaal (met pl.). Over den Wind Kamers zoeken Des Maandags op de Botermarkt (m. pl.) Influenza Het Station te Haarlem Om een Knoopje (m. pl.) De Les Werkman (m. pl.) Op den eersten Mei (m. pl.) Het Oudroe8tbleekje te Haar lem (m. pl.) Zaani8men Op de Ver- kooping (m. pl.) Staddag aan de Zaan Gedenk te Sterven (m. pl.) Al deze schetsen zijn overgedrukt uit dit blad, uitgezonderd de laatste. Het boek is bij iederen solieden boek handelaar te verkrijgen. Gedurende den tijd van 4 maanden dat de honden binnen deze gemeente moesten voorzien zijn van een muilkorf op straten en wegen, en wel van 12 Juni tot 12 October jl., zyn door de politie 133 honden zonder muilkorf op gevangen, waarvan 70 afgemaakt en de overige 63 zijn afgehaald, tegen wier eige naars een strafvervolging is ingesteld. Rechtszaken. Bij vonnis der Arr. Rechtbank alhier, dd. 14 October 1890, is in staat van faillissement verklaard A. Kues, tapper en bierhuishouder te Haarlem, met iü- gang van 11 October jl. en benoeming van den rechter mr. W. A. 't Hooft tot Rechter-Commissaris od mr. C. G. von Reeken, advocaat en procureur alhier, tot curator. Door plotseling opgekomen zeedamp liep de duitsche houtboot Elsa Zondag tegen de loopbrug van Yelsen over het Noord- zee-kanaal, waardoor deze zoodanig werd ontzet, dat de brug voorloopig geheel onbruikbaar is. Het rij tuig verkeer langs den grooten rijksweg is daardoor geheel gestremd en men tracht thans door eene veerpont hierin eenigsziDS te voorzien. De ontzette fundamenten der brug zijn door een duiker nauwkeurig onder zocht. De schade begroot men voorloopig op f 30000. De schade aan de boot zelve is minder belangrijk. De boot mag echter niet vertrekken aleer er een borgtocht is gesteld. HI N N EN I. A N I). Maandagavond, per Rhijn- spoor van half acht, zijn de ministers van Koloniën en van Justitie, benevens dr. Yinckhuyzen, van het Loote'sHage teruggekeerd. TOESTAND DES KONINGS. Sedert veertien dagen hebben zich bij Zijne Majesteit den Koning opnieuw de verschijnselen der vroegere ziekte voor gedaan. Wel blijven de lichaamskrach ten voldoende, maar sedert dien tijd is er eene zoodanige vermoeidheid der her senen ontstaan, dat Zijne Majesteit bui ten staat is, zich met ernstige aangele genheden bezig te houden. Hot Loo, 13 Oct. 1890. Dr. ROSENSTEIN. Dr. VINCKHUYZEN. Dr. J. VLAANDEREN. {Staats-Ct.) Na eenige beschouwingen te hebben gewijd aan de lastige positie waarin do ministers zijn geplaatst met opzicht tot het teeder vraagstuk der voorbereiding van de toepassing van art. 28 der Grondwet, de opdracht van het koninklijk gezag aan eenen regent, ingeval de koning buiten staat geraakt de regeering waar te nemen, wordt aan de Arnh Ct. door den schrijver van de geestige brieven uit de Hofstad onder de berichten van plaatselijken aard mede- deeling gedaan van een huishoudelijke r*aatregel door den burgemeester der residentie voorgeschreven ten aanzien van het afgeven ten stadhuize der attestation de vita aaB gepensioneerden, enz., aan welke mededeeling wij het volgende ont- leenen «Een minder teeder en moeilijk vraag stuk, doch ook op administratief ge bied en ook in betrekking staande tot persoonlijk optreden, heeft zich hier voorgedaan tengevolge van eene veror dening van den burgemeester van Hage, die de rechtmatige verontwaar diging heeft opgewekt van den zeer breeden kring der hier ter stede woon achtige gepensioneerden. Onze burgemees ter heeft namelyk het sedert onheuglijke jaren gevolgd gebruik verboden, dat de attestatiën de vita, door den burgemees ter afgegeven, door een gemeentebode voor een fooitje ten huize van de ge pensioneerden worden bezorgd, om in de tegenwoordigheid van dien beambte te worden geteekend. Z.E.A. noemt dat onwettig, en eischt dat alle gepensio neerden op het stadhuis komew om zich te vertoonen en daar de attestatie te teekenen. Groote ontevredenheid van al die oude menschen en dames, waarbij weduwen van officieren van land- en zeemacht, die, in het genot van kinder geld zijnde, met haar gansche kroost naar het stadhuis moeten marcheeren. Maar de burgemeester was onverbidde lijk. Doch een van de gepensioneerde dames heeft ontdekt, dat de verordening van den burgemeester, die de rechtheb benden ter secretarie deed verschijnen vóór een gemeenteambtenaar, even on wettig is als het voormalig gebruik. Yolgens de attestatie verklaart de bur gemeester, dat de rechthebbende voor hem verschenen is, en deze dames rede neerden aldus, volkomen juist: wanneer de burgemeester eischt dat ik op het stadhuis verschijne, dan eisoh ik dat hij in persoon mij ontvange, want anders doet hij de onware verklaring, dat ik voor hem verschenen ben. De burge meester schijnt er anders over te den ken hij weigert de rechthebbenden te ontvangen. Ik vrees dat Z.E.A. hier aan 't kortste eind trekt; als hij mijn raad wil aannemen, dat hij dan de oude manier maar weer invoere, dan zou ieder een tevreden zijn." De Ned. vereeniging tot be- scherming van dieren (afd. Rottordam) heeft aan den agent van politie L. Nobel te Kralingen de premie uitgereikt wegens het constateeren van dierenmis handeling, waarop eene straf is gevolgd. Verschenen is het jaarvor- slag met rekeniüg en verantwoording over het boekjaar Maart 89,90, teveDS verslag van het verhandelde in de elfde jaarlijksche Algemeene Vergadering, ge houden in de afdeeling Nymegen, den 19en Juni 1890, uitgegeven door de VereenigiDg van Gepensioneerde Onder officieren en minderen van het Neder- landsche Leger, eere-voorz. deHoogEd. Gestr. Heer A. W. Ph. Weitzel, ge pensioneerd generaal-majoor en oud-mi nister van Oorlog. Uit dit verslag blijkt, dat, alhoewel de vereeniging zich in bloei mag ver heugen, nog meerdere steun welkom zal zijn. Met het oog op het werkelijk goede doel dat zij beoogt, bevelen wij haar dan ook bij elk weldenkende in deü lande warm aan. In het Paleis voor Volks- vlijt te Amsterdam werden Maandag middag de bekroningen uitgereikt aan de inzenders der veiligi-eidstentoonstel- ling, welke dezen zomer aldaar gehou den is. De plechtigheid werd geopend met eene toespraak van den voorzitter van het comité, dr. Ruysch, die den dank van het comité uitsprak aan allen, welke tot de toestandkoming der ten toonstelling hebben medegewerktin de eerste plaats aan de inzenders, niet het minst de buitenlanders, die over ver schillende bezwaren, voortvloeiende uit het ontbreken eener octrooiwet, hebben moeten heenstappen. Dat zij zulks ge daan hebben, verdient dubbele waardee ring. Ook werd dank betuigd aan ryks-, provinciale en gemeentelijke overheden voor den zedelijken en stoffelijken steun, door haar verstrekt, als een eerste ver- eiBcnte o m de tentoonstelling te doen worden wat zij geweest is. Daarna nam de oud-minister mr. J. Heemskerk Azd. het woord, om de afwezigheid de® ministers van Justitie te verontschuldi gen en om te verklaren, dat hij diens taak, de uitreiking der diploma's, zou- volbrengen. Na nog met ingenomenheid te hebben gewezen op het welslagen der tentoonstelling, gewaagd te hebben van dea verdienstelijke arbeid der jury, en het beklaagd te hebben dat men, toen 40 jaren geleden de tentoonstellingen in de wereld kwamen niet de bepaling ge maakt heeft dat alle bekroningen zouden bestaan uit brons het stemmige, glanzende en toch niet schitterende, maar duurzame brons, in stede van uit goud en zilver, dat zoo dikwijls deD waan doet ontstaan alsof de bekroning de beteekenis had van het wegschenken ?an een voorwerp van en om zijn inner lijke waarde, ging do heer Heems kerk tot de uitreiking over. Toen de bekroningen waren uitgereikt, overhandigde de heer Heemskerk aan den voorzitter en den secretaris der jury ieder een gouden medaille als waardee- ring van hunne diensten, terwijl hij mede deelde dat aan de leden der jury een exemplaar in broDS zou worden ge schonken. Aan het slot riep de heer Ruysch allen die tot de tentoonstelling op eenigerlei wijze in betrekking hebben ge staan niet een vaarwel toe, want hij hoopte dat als het weder noodig werd de handen ineen te slaan, allen zich met dezelfde bereidwilligheid beschik baar zouden stelleD, maar een toe weer ziens. Daarna speelde nog Coenen's kapel. Aan hot verzoek totuitle- vering van den koffiehuishouder J., uit de Warmoesstraat te Amsterdam, is, naar wij vernemen voldaan. De man oefende in zijn vaderland, behalve andere minder prijzenswaardige bedrijven, ook dat van smokkelaar uit. Op een zijner 8mokkeltochfen ontmoette hij een grens wachter, dien hij doodsloeg, waarna hy de vlucht nam. Hij moet, naar men ons meldt, ook nog wegeDS meineed in zijn vaderland worden verhoord. {Nbld. v. Ned.) Te Westgraftdijk keerde Zaterdagmiddag een der schoolgaande kinderen niet terug in de ouderlijke woning. Toen men eenigen tyd daarna een paar klompjes in het Noord-Hol- landach kanaal vond, ging men dreggen, met het gevolg dat spoedig het lijkje van den kleine werd opgehaald. Te Monnikendam viel Zon dag het zoontje van de wed. M.? dat met zijn zusje aan het spelen was, in hot water. Een uur later werd het lijkje opgevischt. Uit Leiden wordt van 11 October gemeld: De 15e algemeene ver gadering der Vereeniging voor lijkver branding is alhier gehouden, onder pre- Naar het eng else h JAMES WYTTON. 30) HOOFDSTUK XIX. Zij zag mij ernstig aan en zeide//O, mijnheer Fowler, kent gij dien heer? Gij kent hem natuurlijk," en zij zweeg, niet we tende wat zij verder zeggen moest. //Die man, miss Whitehead, is mijn beste vriend in de gansche wereld. Hij is de flinkste maD, dien ik ken en bovendien de knapste man van geheel Melbourne. Vergeef mij mijn vermetel heid om zijn portret in uw album te teekenen. Ik weet, dat dit zeer vrijpostig van mij was, maar..en bij dit «maar" zweeg ik, want ik wist niet hoe ver ik kon gaan om de zaak van myn vriend te bepleiten. «Nu, wat, mijnheer Fowler «Ik meende, dat ik niet beter kon doen dan het portret van zulk een knappen vent vis a vis met het uwe te plaatsen. Wan- neer gij het gelaat nog een9 goed bekijkt, dan zult gij, al moet gy het slechts naar zijn portret beoordeelen, moeten erkennen, welk een flink voorkomen hij heeft en wat nog meer zegt, mi3s Whitehead, hij is ook zoo goed, zoo braaf, zoo trouw, anders zou ik zijn portret nooit in dit album hebben durven plaatsen. Gij schijnt evenwel ontstemd te zijn. Ik hoop toch niet, dat ik u door mijn vrijpostigheid beleedigd heb Het was verkeerd van mij om zonder uw voorkennis het portret van een vreemden heer in uw album te plaatsen; maar waarachtig, mijn vriend Dick is zulk een goede, knappe vent, dat ik de verleiding niet heb kunnen weer staan om zijn beeltenis naast de uwe te plaatsen." «Neen, gy hebt mij niet beleedigd, mijnheer Fowler, maar.... maar ik heb in een bazaar te Melbourne verleden jaar met den heer Bland kennis gemaakt. De heer Bland was zeer vriendelijk en voorkomend voor alle dames, die mevrouw B in haar af deeling behulpzaam waren. Ik kan mij werkelijk niet voorstellen, dat wij zonder hem iets hadden kunnen verkoopen. Op zekeren avond kreeg hij oneenigheid met mijn vader en dat was.... dat was zeer onaangenaam. Gij weet wel, mijnheer Fowler, dat, of schoon mijn vader een van de goedhartigste menschen is, terwijl hij altijd zoo goed voor mij is en ik hem dan ook zoo innig lief heb, hy zeer driftig is en ik geloof, dat hij toen onbeleefd en on rechtvaardig was jegens den heer Bland; tenminste de heer Bland was zoo vriendelyk en voorkomend en deed zoo zijn best voor onze afdeeling, maar mijn vader was verbitterd op hem en,... en... Haar gelaat werd weer met een donkeren blos bedekt en zij voleindigde haar zin met de woorden«en dat was zeer on aangenaam." Zij stond van haar stoel op en pookte in het vuur* echter allee om hare ontroering te verbergen. HOOFDSTUK XX. Juist op dat oogenblik deed zich de zware stap van den heer des huizes in de gang hooren. De deur werd geopend en hij 4rad de kamer binnen. «Fowler, mijn jongen, ik mag u mijne verontschuldigingen wel maken; ik heb de slechte gewoonte om na het middagmaal een uiltje te knappen en het is mij onmogelijk dat te laten. Ik ben niet meer zoo jong als vroeger, dat is een feit." «O, mijnheer Whitehead, spreek daar niet van. Ik verzeker u, dat ik in één opzicht een schadeloosstelling voor uw gezelschap heb gehad, want ik ben nu in de gelegenheid geweest om mijn kennismaking met miss Whitehead voort te zetten en ik behoef niet te zeggen," voegde ik er galant bij, «dat ik mij bizonder heb geamuseerd." «Dan is het goed. Wat zoudt gij er van zeggen, wanneer wij eens, onder het genot van een sigaar, een partijtje gingen biljar ten Ik heb een nieuw biljart uit Melbourne ontvangen met allerlei nieuwigheden er aan, zooals bijvoorbeeld een electrisch telbord. Het is een spiksplinternieuw biljart en het is best soort." Ik had liever willen blijven waar ik was, maar ik mocht zijn uitnoodiging niet afslaaD, en juist was ik opgestaan om hem to volgen, toen zijn blik viel op het album, dat opengeslagen op de

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1