'S- EN ADVERTENTIEBLAD. 8 e Jaargang. Vrijdag 17 October 18^0. No. 2237. ABOHIElIEirïSF&IIS:. ABVE&TESTIBS: s r s ti i k i) w s. Palels van Justitie. BI N N E N L A S Til BEN SPELER. HAARLEM'S Voor Haarlem per 3 meenden I 1.80. Iranco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0 05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen.) Hnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefooanumaaer 1 Jf'f. van 15 regels 50 Centa: ieders- rtgo, meer 10 sent» Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties vsorden nangenomes door onze agenten en door alle boekbandelaren en conranticr.- Directeuren-Uitgever* J. C. PEEBEBOOM en 3. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland; Compagnie Generale ie FMicitt Btranghre G. L DAVBM Co., JOES I. JON Bh, Sacc, ïariil 'iUit ïanhonrg Montma.iT,. Bij dit Nummer ingevoegd het Gemeenteraadsver slag van 15 October. Haarlem 16 October 1890. De Staatscourant behelst de goedkeu ring op de statuten der voreeniging, erkend volgens de wet van 22 April 1855 {Staatsblad no. 22) „de Haarlemsche Kookschool/' te Haarlem. Door P. J. Vasen is aan het gemeen tebestuur vergunning gevraagd tot veran dering van zijn kleereawasschery door stoom gedreven in het perceel aan het Zuider Buitenspaarne get. No. 22. De gesloten lijst van kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, telt 671 personen. Aan de beurt van attrediag zijn de heeren P. Dyserinck, J. H. Kersten, J. Sabelis, J. J. Kerbert en mr. J. Enschedé. Heden zijn een achttal manden met visch uit IJmuiden hier ter markt ge bracht, waarvan de inheud werd afge keurd en met de manden in beslag ge nomen. Geslaagd voor het acte-examen van onderwijzer de heeren P. Wilema, van Haarlem en C. van der Werf, van Zandvoort. Hedenmorgen is een 29jarig soldaat, als rempla^ant dienende by" het 4de reg. infanterie, alhier in garnizoen, wegens voortdurend wangedrag uit den dienst verwijderd met briefje van ontslag en door de politie buiten de gemeente ge bracht. In de zitting van de arrondissements rechtbank van heden stond o. a. terecht IJ. I., 22 jaar, machinist, wonende te Hillegom, beschuldigd dat hij op den 13éen Juli in den Haarlemmerhout onder Heemstede, een mandenmaker uit Heem stede, Jacob Verduin, terwijl deze op het balkon van een in gang zijnd tram- rijtuig sprong, heeft gestompt, tenge volge waarvan V. van het balkon af viel. Zijne beide voeten kwamen nu in aanraking met een volgenden tramwagen en werden in- en uitwendig hevig be zeerd, waardoor hij eenige weken ODder genees- en heelkundige behandeling is moeten blijven en geruimen tyd zijne bezig heden niet heeft kunnen waarnemen, ter wijl bovendien da linkervoet altijd eenigs- zins styf zal blijven. g/jDe arts te Heemstede J. A. L. Kleijn, verklaart dat de voeten thans weer gekeól zijn hersteld. Hy houdt hot er voor, dat de voeten door den tramwagen voortge8choven, niet onder de wielen geraakt zijo, daar in dat laatste geval de verwondingen heviger hadden moeten zijn. Zondagavonds had er een vechtpartij plaats gehad in den Hout by Hótel Scholten, waarbij Verduiu een stomp kreeg van I. die hem op de grond wierp. I. zegt, dat Verduin hem daarop een messteek gaf, maar dat ontkeDt V. ten stelligste. Toen hij nu een poosje daarna in den Hout op het balkon van een der tram wagens sprong, kreeg hij, voordat hij zyne handen nog van de handvatten had afgenomen, van I. een paar stooten, die hem op den grond deden tuimelen. Maar de lezing van den bekl. is gansch anders. Hy zegt voor hdtel Scholten aangevallen to zijn door Verduin en eenige makkers. In den Hout sprong V. op de tram, doch kon alleen het achterste handvat grypen en raakte een boom, waar de wagen vlak langs reed. Toen viel bij er af. „Ik heb Verduin niet aangeraakt," beweert de beklaagde. Maar op de andere getuigen komt het nu aan. Deze verklaren wel, dat I. toen hij op ae tram kwam, erg bebloed en ge havend was, maar zij verklaren ook (en dat is kwaad voor den bekl.) dat zij ge zien hebben, dat I. aan Verduin twee hevige stompen heeft gegeven, I. tracht die getuigenissen te ontzenuwende een had een borrel op, een tweede heeft niet kunnen zien naar hij zegt. De conducteur der tram, van Almelo, geeft als zyne meening te kennen, dat Verduiu op de plek waar hy op den wagen sprong, noodwendig met een der hoornen in aanraking moest komen. In het voorbijgaan deelt hy mededat V. een ruziezoeker is. De conducteur beweert zelfs, dat Ver duin ook zonder een stoot te krijgen, op dat pust door de boomen moest wor den geraakt en er af geworpen. De subs. off. v. just, requisitoir ne mende, acht de mishandeling wettig en overtuigend bewezen, doch meent, dat de gevolgen daarvan verder giDgen, dan door bekl. is gewenscht. Spreker zou evenwel niet bevestigend durven antwoorden op de vraag, ©f het geven van de twee stompen alleen ten gevolge heeft gehad, dat Verduin met de voeten onder den wagen is geraakt. Be klaagde staat zeer gunstig bekend. Daarom en wegens de volkomeno harstellisg van Verduin, zal de subs. off. v. just, slechts een lichte straf en wel van een maand gevangenisstraf requireeren. Uitspraak over Uitspraak doende in de zaak van C. Collewijn en Nicolaas Volkers (diefstal met braak te Oostzaan) veroordeelde de Rechtbank heil lot 3 jaar gevangenis straf ieder. Tegen C. B., bierhandelaar alhier, is Dinsdag door den kantonrechter ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning, ceue geldboete geëischt van f 30 of 8 dagen gevangenisstraf. Tot gemeente-veldwachter te Heem stede is benoemd G. Krab, thans als zoodanig te Vrijhoeven-Capel. De heer R. Los, lid van den raad der gemeente Alkemade, heeft wegens hoogen leeftijd zijn ontslag aangevraagd. Te Alkemade zal een roomsch-katbo- lieke kerk met paotorie worden gebouwd, daar de naburige kerk te Roelolarends- veen te weinig ruimte biedt. Men schrijft ons uit IJm«iden By het binnenkomen van de bark Commerce wedijverden eenige vletterlie- den in vier booten om het schip het eer ste te kunnen bedienen. Daar de zeo zeer hol was, sloeg eene dor booten om met het gevolg dat twee vletterlieden verdronken. Daar de bark dadelijk po gingen in het werk stelde om hen te red den, zoo liep deze uit den koers, waar door er groot gevaar voor stranding ont stond, vermits het schip als speelbal var. do zuidwestelijke strooming en den stormwind zij waards afdreef. De sleepboot Simson, die ook een der vletterlieden gered had, haalde de bark uit de branding. De bark Commerce was niet voor IJmuiden bestemd, maar wilde trachten de bemanning van eene verongel»kte vischschuit aan boord eenor sleepboot over te zetten. Wedstrijd van.... trams. Uit Lisse wordt aan het Leidsch Dagblad gemeld, dat Zaterdagavond na den laatsten trein, even over 11 uur, een wedstryd heeft plaats gehad tuschen de hillegomBche en katwijksche stoomtrams wie van beiden het eerst de Poelbrug by „Bellevue", van Leiden komende, zon bereikt heb ben. De hillegomsche tram was er het eerst op, doch werd achtorop door de katwijksche aangereden, waardoor de pas sagiers een hevigen schok ontvingen of omtuimelden. Na een kwartier bon de reis gelukkig weer vervolgd worden. Bevat dit bericht waarheid, dan is het te hopen, dat eene gerechtelijke ver volging der roekelooze machinisten niet uitblijve! Een verslaggever van de brusselsche Reforms had te Apeldoorn een onderhoud met iemand uit de naaste omgeving van den koning en deze ver klaarde hem dat de koning ziek van geest is en wel zoodanig, dat hij niet in staat is te regeeren, maar voegde hij er met een veelbeteekenenden glim lach bij„Hij teekent toch de stukken" Op de vraag van den verslaggever ging hij doorMen bespreekt op 'c oogenblik een wetsontwerp betreffende de reorganisatie van bet leger, waarin het geheele land een groote belangstel ling toont en hetgeen zelfs door specia liteiten gevaarlijk geacht wordt. De koning, die volgens art. 71 der grond wet, ook commandant-en-chef van het leger is, weet zelfs niet, dat de minister van Oorlog dit ontwerp aan de Kamer aangeboden heeft. Ja, de minister heeft niet eens met het Hoofd van den Staat daarover geconfereerd, want was hij hiergekomen, zoo zoude ik het weten. Trouwens naar mijn meening is de ko ning niet meer in staat met zaakken nis een stuk te teekenen. Zet de kouing dan, vroeg de verslag gever verder, zijne handteekening onder een zoo gewichtig stuk, zonder te weten waarover het handelt? Ja, mijnheer, zoo is het. Hy weet niet wat hij teekent. Hij is zwaar ziek naar geest en lichaam en de doctoren geloo- ven niet dat hij zijn volgenden verjaar dag beleven zal. In den laatsten tyd, ging da verslaggever voort, zyn sommi ge benoemingen bekend geworden, die verwondering wekten. Zou de koning geteekend hebben zonder te weten wat Het zou moeilijk voor mij zijn, luidde het antwoord, u hierop precies te ant woorden. Zooveel is zeker, dat hier op Het Loo geen enkele der duitsche vor sten of prinsen ontvangen is geworden, Wordt de koninklijke teekening dan misschien gegeven met een India-Rub ber? Ik zou u hierop niet durven antwoor den, zei hij met een glimlach. De belgische verslaggever gaat dan door met staaltjes uit het leven van den ouden vorst in don laatsten tijd mede te deelen, die hij van bewoners van Apel doorn gehoord heeft, en die duidelijk den abnormalen geestestoestand des konings aantoonen. De koningin, die zich de algemeene liefde heeft verwor ven, moet ouder Uit alius viee^elijk lij den. Natuurlyk laten wy de juistheid van bovenstaande mededeeliogen geheel voor rekening van den verslaggever der Re- forme. De Neue FreiePresse wijdt een artikel aan de weigaring van Neder land om de heffing van invoerrechten in den Congostaat goed te keuren en betreurt het, dat daardoor de afschaffing der slavernij zal worden vertraagd. Het artikel bevat niets dan eene oppervlak kige en eenzijdige beschouwing der kwestie en kont neder op een beroep van het genoemde blad op Nederlands mensehlievenheid en beschaving, ten einde Biet „wegens stoffelijke belangen van weinig beteekenis" eene zaak te doen mislukken, welker doel is een einde te maken aan „de ontzettende slavenjachten, die Afrika met het bloed van honderdduizenden negers bevlekken." In l' In dépendance b el g e wordt thans het volgende medegedeeld „Wij ineenen te weten dat de regee ring van den Congo-staat aan alle mo gendheden welke deelgenomen hebben aan de Conferootie betreffende de af schaffing van den slavenhandel, zeer tegemoetkomende voorstellen heeft inge- gezonden ten opzichte van het zoo druk behandelde vraagstuk der invoerrechten, waarvan, naar men weot, hel lot der Con ferentie afhangt. Deze voorstellen wijzi gen tot op zekere hoogte die, welke door alle mogendheden behalve Neder land zijn aangenomen, zoowel wat be treft de bedragen zeiven van de invoer rechten, als wat do douano-formaliteiten aangaat, aan welke de invoerders onder worpen zullen zijn. „Van andere zyde wordt ons verze kerd, dat de internationale technische commissie, welko in ieder geval bijeen moet komen om het douane-tarief van don Congo-staat in de onderdeelen uit te werken, door het bureau der Confe rentie bijeengeroepen is tegen dan 5en November, te Brussel." De heer W. H. Ca nisi us, ne- derlandsch consul in den Oranje-Vrij staat, is den 12en September in den ouderdom van 68 jaar overleden. Hij stierf te Worcester, in de Kaapkolonie. Wegens gebrekkigen gezondheidstoestand zijner gade had hij zich daarheen bege ven en is er aan de gevolgen eener longontsteking bezweken. De vrijstaatsche Express te Bloemfon tein zegt van hem Een Hollander van geboorte en grif fier aan het kantongerecht te Almeloo, gaf hij deze betrekking op on kwam met zijne familie in het 1858 naar dezen staat, en vestigde zich metterwoon te Reddersburg, als algemeen agent In f üUlLLliTUft. Naar het engelsch JAMES WYTTON. 32 HOOFDSTUK XX. «Welnu, Fowler, dat is nu de geheele geschiedenis met den heer Bland. Ik heb het u nu verteld, omdat ik niet wil, dat de zoon van uw vader my voor een schreeuwer zal houden een En- gelsehman heeft niet graag, dat men hem een schreeuwer noemt. Zooals gij weet, is miss Whitehead, met wie gij vandaag kennis hebt gemaakt, mijn eenige dochter. WaDneer ik sterf, dan krijgt zij natuurlijk alles wat ik nalaat en dat zal nog al een aardig sommetje zijn, dat kan ik u verzekeren. Daar zij mijn eenig kind en bovendien het evenbeeld van haar moeder is, die in voor- en tegenspoed altijd zoo goed voor mij is geweest, zult gij wel be grijpen, dat ik gaarne haar geluk verzekerd wil zien alvorens te eterven. Ik ben niet zoo dwaas om niet te weteD, dat een rijke weeze evenzeer aan groote gevaren ia blootgesteld als een arm meisje, waDt tengevolge vau de zwakheid in het vrouwelyk karak ter is liet tien tegen een, dat de een of andere onbeduidende fat met reode wangen, knevels en glacé-handschoenen het oog op haar laot vallen en haar tracht wijs te maken, dat hij eigenlijk de man is, die voor baar de besto levensgezel zou zijn alle vrouwen zijn hetzelfde. Wanneer een meisje behagen schept in een jonge ling, dan doet het er niet toe van welke stof hij is gemaakt; het is een feit, dat hoe slechter hij is, hoe meer zij hem liefheeit; zij zal hem steeds vertrouwen en hoe meer vrienden en bloedverwan ten haar waarschuwen, dat hij een nietswaardige, een dobbelaar of een dronkaard is, des te meer twijfelt zij aan de waarheid van hunne beweringen en zij hecht zich met des te meer innigheid aan hem, daar zij denkt, dat hij geheel onschuldig is. Het ligt iu de natuur der vrouw om zoo te handelen. Maar waarom Omdat het verstand der vrouw niet zoo groot is als haar geloof en de liefde van den man tot zwygen wordt gebracht door zijn verstand, dat hem zegt, dat een goede party nooit te versmaden is; daarom is ;n onze roaatschappy de man er het best aan toe." „Gij hebt het menschelyk karakter goed bestudeerd, mijnheer Whitehead," zeide ik met een glimlach. „Waar het het levensgeluk van mijn dochter geldt, mijn beste vriend, heb ik altyd mijn oogeu open maar laat ik mijn ver haal vervolgen daar ik my zoo bezorgd maak over de toekomst van mijne dochter, zult gij wel eenigszins kunnen begrijpen, wat ik gevoelde, toen mij op zekeren morgen die bewuste mededeeling werd gedaan. Fanny en ik waren toen in Melbourne en zij was behulpzaam in de bazaar, zoodat zij iederen avond afwezig was zij was evenwel toevertrouwd aan de hoede van een onzer ken nissen, een gehuwde dame. Lees dit nu eens," en hij wierp mij een verkreukeld stukje papier toe, dat bij uit een der laden van de tafel te voorschijn had gehaald. Ik las het volgende „Wanneer mijnheer Whitehead niet mijnheer Blockhead wen8cht genoemd te worden, dan moet hij scherper toezicht houden over zijn dochter. Doet hij dat niet, dan zal er woldra een huwelijk in zijn familie worden gevierd, waarbij hij niet wordt uitgenoodigd. De gansche stad spreekt «rvan De oude Whitehead slaapt maar in zijn bed. Terwijl Fannj met een diender trouwt. Eon vriend." „Welnu, Fowler, wat zegt gy daarvan Is hot geen aangename verrassing voor een vader, om zulk een briefje te ontvangen Ik begon de zaak nu uit een ander oogpunt to beschouwen. Het gedrag van den ouden heer was toch niet te berispen. Geen wonder, dat hij Bland zoo norsch had toegesproken. „Het is inderdaad niet prettig om zulk een briefje te ontvan gen," zeide ik. „Juist, mijn jongen, het was zeer onaangenaam. Ik besloot dan ook om dien avond nog naar de bazaar te gaan om met mijne eigen oogen te gaan zien, hoe do zaken er bij stonden. Toen ik de zaal binnentrad en mij midden in het gedraog bevond, was het eerste wat ik hoorde een gesprek, dat twee jongelieden met elkaar voerden. De een zeide„Drommels, die Bland is toch een gelukkige vent Fanny Whitehead is op hem verliefd, dat we

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1