onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Over bet monument, dat voor de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau te Heumen zal worden opgericht, ontvingen wij op ons verzoek van de commissie de volgende inlich tingen De hoofdgedachte van het monument is, de namen van twee nassausche hel den, graaf Lodewijk en graat Hendrik vun Nassau, mede-grondloggers onzer onafhankelijkheid, aan de vergetelheid te ontrukken. Daarom is in het midden van het monument de allegorie als relief der geschiedenis geplaatst, met de schrijf stift en met het omkranste zwaard. In de hoeken der omlijsting zijn pas sende emblemen tol. versiering aange bracht, bijv. het vlammend altaar als symbool van het vaderland, de omge keerde toorts als zinnebeeld van het verloren en geofferde leven, de speer met den vrijheidshoed als symbool van de vrijheid, palm-, oranje-, eike- en lindetakken, betrekking hebbende op de Nassausche Genealogie, enz. Naa3t het middenstuk zyn in nissen de beelden geplaatst van moed en trouw aan het vaderland, welke beelden zijn voorzien van de gebruikelijke plastische attributen. Boven dit geheel ia tussehen twee leeu wen, de helden symboliseerende en tus sehen rijk bladwerk het nassausche wapen geplaatst, terwijl boven dit wapen eene Knielende figuur is aangebracht, die op eene braede banderole de woorden vertoont „Plutót mort que vaincu genèrèux sang de Nassau,, welk devies Lodewijk had gekozen. Aan de basis van het monument is op een groots zwarte marmeren plaat met vergulde letters eene eenvoudige korte iuscripte gesteld. Het monument word vervaardigd van fijnen fransehen steen, met onderdeelen van verschillend gekleurd gepolijst mar mer, Het zal worden geplaatst aan een der traaseptmurea in de kerk te Heu- men en beslaat de geheele nauurvlakte van ongeveer 7 M. hoogte en ongeveer 4 M. breedte. Het project is onderwor pen geweest aan het oordeel van een der grootste autoriteiten op architecto nisch gebied, van wiens opmerkingen een dankbaar gebruik ia gemaakt, ter wijl ook van de raadgevingen van neder- landsche kunstkenners niet minder gaarne partij is getrokken. Het monument wordt vervaardigd door den bekenden beeldhouwer, don heer F. Straeké, te Haarlem. Wanneer de onthulling zal plaats heb ben, ia neg niet met zekerheid te zeg gen, vermoedelijk echter in den loop van December. Eenige aanzienlijke ingezetenen van Nijmegen en Houmen hebben zich reeds welwillend bereid verklaard, de com missie alsdan ter zijde te staan. (N. R. C.) Het Hoofdbestuur der Ne- derl. Maatsehappij voor tuinbouw en plantkunde heeft het volgende adres aan den minister van Justitie verzonden Reeds meermalen is in de vergaderin gen der leden van de Nederl. Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde de noodzakelijkheid ter sprake gekomen eener herziening van de thans vigeerende jachtwet. In de jongste algemeene ver gadering, op den 23en Augustus jl. te Hilversum gehouden, werd na uitvoerige beraadslagingen het Hoofdbestuur belast met de taak, om zich tot de regeering te wenden met een ernstig betoog van de nadeelen, welke thans de tuinbouw van het wild ondervindt, en met het verzoek om met het oog daarop de noodige wijzigingen in de bestaande wet op de uitoefening der jaeht en visscherij voor te stellen. De aanzienlijke schade aan de teelt van bloembollen, b. v. door hazen en konijnen toegebracht, is uwe Excellentie bij herhaling kenbaar gemaakt door adressen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, maar ook elders brengt het wild niet weinig nadeel toe aan hen, die door groenten- en bloe menteelt in hun onderhoud moeten voorzien. Het hoofdbestuur der Nederl. Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde, wenscht zich in geenen deele verant woordelijk te stellen voor de overdrij ving, die niet zeldea in de klachten te dezer zake aangetroffen wordt. Het acht het echter onbetwistbaar, dat het wild, en meer in het bizonder hazen en konij nen, belangrijke schade aanbrengen in bedrijven, welke thans reeds onder lage prijzen en andere ongunstige omstandig heden gedrukt gaan, en dat zij, die deze bedrijven uitoefenen, het recht behoorden te hebben zich voor die schade te vrij waren en zich tegen de toebrengers er van te verdedigen. Op welke wijze dit doel bereikt kan worden, meent het hoofdbestuur aan uwer Éxcellentie's prudentie te moeten overlaten. Overtuigd van de gogrendheid der klachten van belanghebbenden, maakt het zich gaarne tot tolk daarvan en ver zoekt uwe Excellentie, met ernst het Doodige te willen verrichten om die klachten te doen verminderen of geheel te doen ophouden. Het hoofdbestuur houdt zich overtuigd, dat daarmede een gewichtige dienst aan den tuinbouw, dien zoo belangrijken tak van 's lands wel vaart, door uwe Excellentie bewezen zou worden. Onlangs werd medegedeeld, dat de Braziliaanscha regeering aan den ingenieur van 's rijks waterstaat R. P. J. Tutein Nolthenius den bouw had op gedragen van de ontworpen havenwerken te Rio Grande do Sul. Thans verneemt de HaagseJie Ct.t dat de minister van Waterstaat aan den heer Nolthenius het door dezen aangevraagde verlof van twee jaren heeft weigerd. Eene der redenen, die den minister tot deze weigering bewogen was hoogst vleiend voor den heer Nolthenius, nl. dat het vaderland zijne diensten als chef bij het werk der verlegging van den Maasmond niet missen kan. En ook het bezwaar, dat in de openvallende plaats in het ingenieurskorps zou moeten worden voorzien en dan na verstrijking van het verlof een ingenieur 2e kl. overcompleet zou zijn, kan bij den minister hebben den. Er is missohien nog een derde reden wel deze dat onza regeering niet gaarne ziet dat een harer ambtenaren in dienst trede van een goevernement, dat door het nederlandsche nog niet olficieel erkend, daar de onlangs in Brazilië plaats gehad hebbende bestuurswisseling --g altijd een zeer twijfelachtig gewet tigd karakter draagt, waarmede voor standers van recht en orde het maar niet zoo dadelijk eens zijn. De werkzaamheden van het internationaal congres te Antwerpen tot bescherming van ontslagen gevangenen van zedelijk verwaarloosde kinderen zijn afgeloopen. Door de vergadering is nog uitgemaakt, dat ieder persoon, erkend als ten eenenmale buiten staat om in zyn levensonderhoud te voorzien, recht heeft om van het weldadigheidsbestuur te eischen, dat het in zijn onderhoud voorziet, en dat hij niet kan worden be schouwd als bedelaar of landlooper, die binnen het bereik der strafwet valt verder dat het openbaar weldadigheids - bestuur verplicht is, de herstellende zieken, die behoeftig zijn, te herbergen of vol doende te helpen, totdat zij de krachten herwonnen hebben om hun beroep weer uit te oefenen. Ten slotte heeft het congres zich ook verklaard tegen het stellen van personen onder bizonder toezicht der politie. Het systeem moet vervallen, daar het werk der bescherming, gelijk het congres het bedoelt, er aanmerkelijk door belemmerd wordt. Het electrisch licht van Zr. Ms. monitor Tijger werd in de vorige week op de Zuiderzee in de nabijheid van Amsterdam beproefd en heeft goed vol daan. Een klein model torpedoboot kon op een afstand van 1500 meter worden waargenomen. De liehttoesfcel is gelegerd door de Nederl. Maatschappij voor elec- triciteit en metallurgie te 's-Hage. Onder voorzitterschap van den heer E* M. S. van Santen, Presi dent der 's Gravenkaagsche Spekslagers- vereeniginghad op Woensdag, den 8sten dezer, in de bovenzaal van het café „Luijben" te 's Gravenhage, eene door genoemde vereeniging uitgeschreven ver gadering plaats van gedelegeerden uit verschillende soortgelijke vereenigingen uit onderscheidene gemeenten des Rijks, en andere belanghebbenden en zulks ten einde in de eerste plaats de vraag te bespreken: Welke maatregelen kunnen z/van de zijde der Spekslagers worden „genomen om te voorkomen dat door „aannemers van de levering van spek „ten dienste van de verschillende garni- „zoenen des Rijksamerikaansch spek „in plaats van hollandschwordt gele verd?" Uit de toelichting door den Voorzitter bleek ten duidelijkste, dat verreweg het grootste deel van de honderdduizende kilo's Amerikaansch spek, jaarlijks hier te lande ingevoerd, terecht komt in de menage der soldaten: de grootste spek verbruikers. Tengevolge daarvan worden de Nederlandsche Spekslagers ten zeerste benadeeld en de vergadering was dan ook eenstemmig van oordeel dat door het nemen van gepaste maatregelen èo het Ministerie van Oorlog, dat do levering van Hollandseh spek in zijne voorwaar den van aanbesteding uitdrukkelijk voor schrijft èn de Spekslagers voor nadeel behooren te worden gevrijwaard. Een der aanwezigen deelde mede, dat hij zich eenïgen tyd geleden por rekwest heeft gewend tot den Minister van Oor log om, onder mededeeling van bizonder- hedeu omtrent de mindere voedingswaarde van amerikaansch spek, Zijne Excellentie eerbiedig in overweging te geven zoodanige maatregelen te willen nemen als zouden kunnen strekken om de levering uitslui tend van hollandsch spek bij garnizoens aanbestedingen te verzekeren. Daarop heeft de Minister te kennen gegeven „dat van de door adressant gemaakte „opmerkingen aanteekening is gehouden „en daarop bij eventueele wijziging van „de voorwaarden (van aanbesteding) en „voor zoover daartoe dienstig, zal worden „gelet." Er ontspon zich nu eene levendige discussie over de gedragslijn, door de vergadering te volgen in deze belangrijke zaak. Daarbij trad degroote moeilijkheid, n.l. het constateeren van de kenmerken van onderscheid tussehen hollandsch en amerikaansch spek, op den voorgrond. De Voorzitter wees er o.a. op dat, wan neer de te nemen maatregelen niet zéor afdoend zouden zijn, het omerikaanseb artikel al heel spoedig aan eene behoor lijke contróle zou ontsnappen. Het debat, waaraan door afgevaardig den uit Amsterdam, Rotterdam, 's Gra venhage, Arnhem, Utrecht en Dinxperlo werd deelgenomen, leidde tet het vol gend resultaat. In de eerste plaats zou men aandrin gen op het nemen eener beschikking, door de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat, Handel en Nijverheid ©p het adres van de Amster- damsehe Varkensslaehters-vereeniging, de Rotterdamsche Slagers-vereeniging eu de 's Gravenhaagscho Spekslagers-vereeni ging, dd. 12 Mei 1890, waarbij de tus- schenkomat der Regeering werd ingeroe pen opdat, d«or middel van waarmerking van Rageeringswege, de invoer van amerikaansch spek onder hollandschen naam voornamelijk in Daitschland zou worden belet. Ten tweede, in afwachting van die beschikking, den Minister van Oorlog te verzoeken voorloopig in den op den duur onhoudbaren toestand te voorzien door hetzij de plaatselijke voedingscommissiën uit te noodigen het spek in versehen toestand te stempelen of te vorderen,dat het door de gemeentekeurmeesters in versehen toestand is gewaarmerkt vóór do afleve ring aan het garnizoen. Ten laatsteden Minister van Oorlog, ten bewijze dat ten beheeve van de ver schillende garnizoenen hoofdzakelijk het goedkooper en minder deugdzaam ame rikaansch spek wordt geleverd, opmerk zaam te maken op het verschil in de aannemingsommen voor de levering van spek aan de Departementen van Koloniën van Marine (waar de autoriteiten vrij scherp op de kwaliteit toeziend aan de éeDo en van Oorlog aan do andere ijde. De uitvoering van het 1ste lid van dit besluit werd door de vergadering opgedragen aan de Amsterdamaehe Var kensslaehters-vereeniging, als hebbende zich ook belast met het redigesren van vorenbedoeld gemeenschappelijk adres aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat, Handel en Nijverheid, terwijl de 's Gravenkaagsche Spekslagers- vereeniging werd uitgenoodigd de uitvoe ring van het rekwest aan den minister van Oorlog op zich te willen nemen. Ten slotte werd aan den voorzitter, den heer Vaa Santen, onder luid applaus, door één der haarlemsche afgevaardigdeii, hulde gebracht voor de flinke wyze, waarop door hem de besprekingen waren In den loop der zitting werden de heeren H. C. G. Koch, uit Rotterdam, J. K. Blersch, uit 's Gravenhage en J. J. Rooyers Jr., uit Haarlem, aawgswezoD, eene voorloopig© commissie uit te maken tot voorbereiding van de oprichting van een „Algemeenen Nederlandschen Sla gershond." Maandagmiddag j. 1. heeft het O. M. der rechtbank te 's-Hage tegen Freiherr von Barnekow, vreemdeling oudsoldaat O. I. leger en aoeiaal-demo- eraat, thana logeerendo te Scheveningen in het café d'Oracge, beklaagd van voor eenige dagen in het bureel van den hoofdcommissaris van politie don hotel houder van „de Toelaat" to hebben mis haadeld, gevorderd f 25 boete of 2 weken heehtanis. Do uitspraak is bepaald op a. e. Maandag. Naar wij vernemen is deze van Bar nekow dezelfde persoondie indertijd beweerde aanspraak te hebben ©p eene erfenis, waarvoor hij naar hot heet to in Nederland tevergeefs rechtsbijstand zocht, Duitsche bladen, o. a. de Bèrl. Börsen Couriertrokken naar aanleiding daarvan tegen de nederlandsche rechtspleging te velde in alles behalve vleiende termen, Of de „Freiherr" thans nog zal be weren, dat de Nederlandsche Roektbanken hun plicht niet weten te doen!? Onder een groeten toe vlo van belanstelionden werd Woensdagavond ia do Chr. Ger. kerk te Dolft, door L. Van der Valk de hear Blosnahof Magata door den heiligen doop ia de christelijke kerk ingelijfd. Gelijk men weet ontvingen Bloemhof en Paul Ma- liata, zeoas van het Zuid-Airikaansche Kafterhoofd Magata, bjj ds. Van der Valk hun opleiding. Onverwacht warden beide jonge raenscaen naar hun laad teruggeroepen, daar het genoemd Kaf- forhoofd niet laag meer te levea heeft, naar het schijnt, en hij nog gaaraa zyn zoons wilde ziea. Waarschijnlijk zal de nu gedoopte Bloemhof zijn vader in de regeering opvolgen. Da ze jongeling is een ernstig, zeer hollandschgezind jong- mensch. In een van do bureauxdor Nederlandsche Rhijaspeorwegtaaatschap- py te Utrecht, had 14 dezsr, 's namid dags 4 uur, eene pleehtighoid plaats, welke door de daarbij aanwezigen niet vergeten zal worden, liet gold het bren gen eener hulde en het nomen vaa af scheid van den heer C. W. Verloop, ingeoieur-werktuigkundigo bij genoemde Maatschappij, door het gezamenlijk per soneel aan het hoofd-bureau oader hem werkzaam, daar hij, hoowel reeds benoemd tot eerstaanwezend ingenieur van de trac tie bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, de betrekking van chef van de exploitatie der Zuiiafrikaan sche Spoorwegmaatschappij heoft aange nomen en binnenkort ons land zal ver laten, om zich naar de Transvaal te be geven. De heer A. G. A. Everts, assistent- chef van mouvement, vertolkte, onder den indruk van het oogeablik, op wel sprekende wijze de gevoelens, welke allea bezielden. Spreker bood daarna den scheidenden chef een huldeblijk aan, be staande uit een kostbaren gouden chro nometer met uurwerk, benevens eene groop-photographie, salonformaat in lijgf van de deelnemers. Met de beste wenschen voor hem en zijn gezin, ook in zijne nieuwen werk kring, eindigde de heer Everts zijn har. telyke en gevoelvolle toespraak met een „leve de heer Verloop!" dat door allen werd herhaald. De heer Verloop dankte den heer Everts voor het tot hem gesproken af scheidswoord. „Het doet mij leed," ver volgde hij ongeveer, „dat, niettegeBstaan- de allen hebben geijverd en gewerkt, voor den bloei der Maatsehappij, onze arbeid hare» ©vergang niet heeft kunnen verhinderen. Ik heb mij afgevraagd of ik w«l gosd deed u nu te verlaten; toen ik echter tot de overtuiging kwam bij de staatsspoorwegen zeer weinig voor u te kunaen doan, heb ik mijn besluit geno- meB, er niet aaD twijfelende of osk uw nieuwe chefs zullen bij even trouwe en ijverige plichtsbetrachting als bij de N. R. S., uw werk waardeeren." Beide fraaie geschenken aanvaardde hij gaarne; zij zenden de aangenaamste herinnering voor hem blijven. Met de beste wenschen voor aller welzijn, riep hij üe rondom hem geschaarden een hartelijk vaartwel toe «b eea veelzeggende handdruk besloot deza bijeenkomst. (V.D.) Op het congres der sociaal- demoeraten te Halle zijn, behalve de heer Domela Nieuwenhuis, ook aanwezig de heer Van der Goes, en mt-j. Cohen, uit Amsterdam. Naar het D. v. N. verneemt, heeft de heer G. Bourïciu*, ontvasgar der direct© belastingen in het tweede kan- toor te Amsterdam, wegens het bareikeii van den 65jarigen leeftijd, tegen 1 Jan. as. eervol ontslag gevraagd. Van onderscheidene a m- sterdamsche meubelfabrikanten vernamen wij de verblijdende mededeeling, dat hun industrie ©p dit oogenblik in een kooge mate van bloei verkeert. „Wij hebben volop werk, zelfs voor maanden", verzekerde een firma; een ander verklaarde „voor het buitealand zooveel te kunnen leveren als zij maar wilde, mits stijlmeubelea door handen arbeid vervaardigd", terwijl een derde de berden verhangen achtte, en dat het buitenland thans nacr nederlandsch fa brikaat vraagt, waar wij vroeger «.oor meubelen uit hot buitenland warden overstelpt. (Fad.) In den laatsten tijd schijnt het toezicht van de politie te Amsterdam op de prostitutie, verscherpt te zija. Er zijn in het jongste Politieblad ongeveer 60 vrouwen gesignaleerd, die deur de kantonrechter aldaar ziju veroordeeld wegens overtreding van bepalingen der politieverordening. Men meldt uit Zaandam: Bij den gemeenteraad is ingekomen een adres van de concessie-maatschappij gevestigd te Amsterdam, om concessie voor de exploitatie van een tramomai- basdieasfc tussehen Zaandam en Wormer- veer, via Koog a/d Zaan en Zaaedijk. De Raad besloot dit adres ter afdoening te renvooieeren naar B. en W. Het aloude slot Radboud te Mederablik dat door do gemeente aan het Rijk is ©vergedragen, zal eiodelijk ©eae groote verandering ondergaan. Op 30 October zal de aanbesteding plaats hebben, om het in te richten tot kantongerecht. Een jongen van 17 jaar, zoon van een landbouwer te Krabben- dijke, heeft van een paard een dusdaci- gen slag tegen dim onderbuik gekregen, dat hij aan de gevolgen kiervau is© er- loden. De heer Senderman, provi- sor in de apotheek van de firma Van Gils, te Waalwijk, wiens echtgenote in het begin van dit jaar na eene korte ongesteldheid is overleden, heeft zich Woensdag bij den officier van justitie te 's Bosch vervoegd, met de verklaring, dat hij door vergiftiging een einde ge maakt heoft aan het leven zijner eeht- genoote. Dientengevolge is hij voorloopig in arrest gesteld en Donderdag h*t lijk Ik antwoordde: „Gij hebt natuurlijk het recht om ia een der gelijke zaak to doen wat gij zelf wilt en alle kritiek van mijn kant zou onbescheiden en ongepast zijn. Gij zdjt openhartig ge weest en hebt naar mij willen luisteren, toen ik mijn vriend ging verdedigen en ik zal insgelijks openhartig met u zijn, natuurlijk met de stilzwijgende voorwaarde van wederzijdsche geheim houding." „Natuurlijk." „Om te beginnen dan Dick Bland is tot over zijne ooren ver liefd op uw bekoorlijke dochter. Gij behoeft daarvan volstrekt niet te ontstellen, mijnheer. Hij is jong en heeft goede oogen en daar om geschiedde het onvermijdelijke, toen hij in de bazaar behulp zaam was, namely k, dat hij liefde voor miss Fanny opvatte." „Ja, die vervloekte bazaar, ik wenschte vurig, dat zij daar nooit was gekomen," zeide hij verbitterd. „Ik geloof niet, mijnheer Whitehead, dat gij u daarover onge rust behoeft te maken miss Whitehead zal veler hoofden op hol brengen en één meer of minder doet niet veel ter zake. Bo vendien is Bland een man van eer, en hij zal nooit zijn toevlucht nemen tot daden, die door u niet geoorloofd zijn. Tevens heeft miss Whitehead hem volstrekt niet laten blijken, dat hij haar niet geheel onverschillig was." „Zijt gij daar wel zeker van, Fowler?" „Ja, dat weet ik zeker, want tot zekere grens ben ik in Blands vertrouwen. Toen gij bezig waart met mij die geschiedenis te ver tellen, ging mij een licht op, want Bland heeft mij meegedeeld, dat hij verliefd was op een joDge dame, met wier vader hij on- eenigheid had gehad. Natuurlijk is dat niemand anders geweest dan uw persoon en hij heeft mij toen tevens verteld, dat hij die dame geheel onverschillig was." „Ik wilde wel, dat ik er ook zoo geheel zeker van was, dat hij volstrekt geen indruk op haar heeft gemaakt. Ik heb het reeds geruimen tijd vermoed, dat zy zich de een of andere liefde in het hoofd heeft gehaald en ik vrees, dat uw vriend er de schuld \an is. Vroeger was zij het levendigste meisje uit de gansche stad; altijd zingen, altijd lachen en nu is zij zoo stil en deftig als een oude, ongetrouwde kostschoolhoudster." „Hoor eens, mijnheer Whitehead, ik herhaal het, dat, wanneer zijn liefde door haar beantwoord werd, zrj dan een van de flinkste jongelieden liefhad en wanneer zij met hem huwde, dan zoudt gij nog, voordat er drie maanden verloopen waren, trotseh zijn op uw schoonzoon. Er zyn er maar weinigen, die op Dick Bland gelijken, dat verzeker ik u." „Spreek daar niet van," antwoordde hij, met een gebaar van minachting, „dat zou een dwaasheid een onmogelijkheid zijn. Natuurlijk is hij geen kwade vent, want anders zoudt gij hem niet zoo hardnekkig verdedigen en ik kan u vertrouwen, wast nog daargelaten, dat gy uw vaders zoon zyt, staat gij hier in de stad goed bekend ja, gy zult nog wel eens rijk worden. Maar wat die zaak betreft tussehen Bland en mijn dochter, dat is iets onmogelijks. Ik zou er niet van willen hooren, al knieldet gij voor mij neer, om in die houding zijn lof te zingen tot dan dag des oordeels." „Het is volstrekt mijn plan niet, om dat te doen," zeide ik lachende, „een ieder moet voor zichzelf strijden. Gij moet niet vergeten, dat gij mij tot een vertrouwelijk gesprek hebt uitgenoo digd, en ik heb niets minder kunnen doen, ©m mijn vriend en schoolmakker to rechtvaardigen, dan door met waardeering van hem te spreken." „Ik wil het gelooven, dat hy een degelijk mensch is. Vertel mij eens, wat is zfljn inkomen „Ik geloof van drie honderd pond per jaar."

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2