POLITIEK OVERZICHT. is lo. op verzoek met 30 Sept. jl. eervol ontslagen de rijksveldwachter der 2de klasse (brigadier) K. Bos, te Haarlem mermeer2o. verplaatst met 13 dezer de rijksveldwachter der 2e klasse (bri gadier) D. Koster, van Medemblik naar Haarlemmermeer, en met 7 Nov. a. s. de rijksveldwachter dor 2e klasse (bri gadier) L. F. W. Van Wetering, van Zwartsluis raar Medemblik, en de rijks veldwachter der 3de klasse J. de Rug ter, van Genemuiden naar Zwartsluis. De op de werf der hoeren J. en K. Smit te Kinderdijk vervaardigde zandzuiger „Gordon", bestemd ora op de werken te East-Londen (Afrika) dienst te doen, heeft bij een op de rivier ge nomen proef 49 ton zand per minuut, d. i. ongeveer 50.000 KG., bovengebracht. Uit Meppel wordt gemeld: De commissie uit den gemeenteraad, aan welke in het begin dezes jaars werd opgedragen onderzoek en advies nopens de beide aanvragen om concessie voor den aanleg en de exploitatie eener drink waterleiding in deze gemeente, heeft thans een uitvoerig verslag uitgebracht. De commissie heeft de //prise d'eau" te Weerwille en die op den Bisschopsberg bezocht, en het daar opgepompte water doen onderzoeken door prof. dr. Gun ning van Amsterdam, Óp grond van diens rapport en van het verder door de commissie verrichte, komt zij tot de slotsom, dat de aanvrage van de heeren Th. A. van den Broek en G. W. van Barneveld Kooy Jr. van Amsterdam beslist de voorkeur verdient boven die van de heeren P. C. Visser c. s. van Utrecht, en adviseert dan ook, conform het voorstel van Burg. en Weth.,omde aanvraag van eerstgenoemden in behan deling te nemen en hiervan mededeelin<; te doen aan den heer P. C. Visser c. s De officier van justitie te Amsterdam wenscht bekend te worden gemaakt met de woon- of verblijfplaats van Emanuel van Moppes, 49 jaar, dia mantslijper, en diens huisvrouw, Mari anne van Dam, 47 jaar, beiden laatst wonende te Amsterdam, vroeger te Ant werpen. Tegen beiden is door de arrondis- sements-rechtbank te Amsterdam rechts ingang verleend met last tot instructie, ter zake van verduistering, welke be schikking aan hen moet worden beteekend. Volgens een bericht, voor komende in een amsterdamsch blad, is te Amsterdam een glazenwasscher, door het breken van eon der sporten van den ladder, gevallen en mee gebroken „ach terbeen" naar het Binnengasthuis ver voerd. Er wordt niet bij vermeld of de „voorbeenen" ook letsel bekwamen. Volgens matige berekening leverde de lijstervangst op Teasel Maan dag en Dinsdag ruim 5000 stuks op. De vogels werden gretig opgekocht tegen 10 a 11 ct. per stuk, ter verzending naar het buitenland. Te Tilburg heeft zieli het volgende geval voorgedaanEen gehuwd persoon, die vóór een twintigtal jaren naar België was vertrokken, had zich kort daarna aldaar schuldig gemaakt aau eene misdaad, tengevelge waarvan hij tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld werd. Zijne vrouw huwde voor een zestal jaren opnieuw men wettig met zekeren T. alhier. Haar eerste man heeft inmiddels bij g* heid der koningsfeesten in België gratie gekregen, en is nu dezer dagen alhier aangekomen, in do verwachting zijn vrouw nog aan te troffen. Men kan dan ken hoe vreemd de man opkeek, toen hij een nieuw huisgezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen vond Men schrijft uit Deventer: Naar wij vernemen, is ia de sectiën van den gemeenteraad van gedachten gewis seld ovor de jaarlijkeche uitkeering van 3b aan zoogenaamde grootburgers, ter vervanging van het recht van het wei den van een eigen paard op de stads weiden. De wenach moet zijn uitgespro ken om het bedrag te verminderen tot op 20 per jaar, en om het eindelijk geheel te doen vervallen. De firma Asselbergs&Co., briquettenfabrikanten te Bergen op Zoom, verzonden op 7 September van het vorige jaar per trein BredaVlis- singen een brief met duidelijk adres, inhoudende geldswaardig papier, naar Meschede. eene fabrieksstad aan de Ruhr. Die brief is nu, dus ruim een jaar gele den, in ongeschonden toestand bij de afzenders terugbezorgd. Blijkens de verschillende stempels heeft hij de volgende plaatsen en landen bezocht: 8 Sept. 89 Paro (Frankrijk) en vervolgens Turkije, Perzie, Aziatisch Rusland. Uit Constantinopel werd de brief nu rechtstreeks naar hier terug gezonden. De kommies B., door de arr.- rechtbank te Breda wegens meineed veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, doch die van dit vonnis in booger be roep kwam, is Donderdag op bevel van het gerechtshof te 's-Bosch, te Rijsber- gen gearresteerd en naar Breda over- Donderdag diende voor de rechtbank te Breda de zaak van iemand uit Ber- gen-op-Zoom, beschuldigd van meineed. Staande de zitting werd een der getui gen eveneens op vermoeden van mein eed in arrest genomen. De behandeling der zaak werd geschorst. N.B.C Naar men verneemt, zijn Woensdag de eerste phosphaatlagen in Limburg, en wel te Noorbeek, op eene diepte van 9 meter gevonden. Als een zeldzaamheid deelt men uit Baardwijk mede, dat een haas zijn leger langs de rails van de spoor lijn had gekozen. Toen de trein pas seerde, werd hem zijn kop verpletterd; een voorbijganger, die getuige van het voorval was, had er niets tegen, op zulk eene gemakkelijke wijze een haas te vangen Uit Franeker wordt ge- meld Aan den belangrijken handel in aardappelen alhier, meer in het bizonder aan den uitvoer naar Duitschland, waarheen in deze maand reeds 120 wa gens, ieder ongeveer 10,000 kilogr. in houdende, werden verzonden, is eens klaps door de autoriteit te Aurich een groote hinderpaal in den weg gt Het was tot dusver voldo nde, dat bij iederen wagen werd overgelegd eene door den afzender onderteekende en door den burgemeester gelegaliseerde verkla ring, dat de aardappelen afkomstig zijn uit de provincie Friesland. Daarmede wordt sedert Dinsdag te Aurich geen genoegen genomen. Er wordt nu ver langd, dat niet alleen de koopman-afzen der, maar de burgemeester verklare, dat do aardappelen afkomstig zijn uit de prov. Friesland. Hiertegen heeft de bur gemeester bezwaar, omdat hij voor die herkomst niet zou kunnen instaan. In middels blijven verscheidene wagens met n te Gronau staan, tot groot nadeel van de handelaren. De burgemeester heeft zich naar men verneemt, over de zaak tot den commis saris des Konings gewend. Nader wordt gemeld, dat de weduwe H. uit Roden, thans in voor- loopig arrest te Assen, verdacht van vergiftiging, nog al vaak van woonplaats heeft verwisseld, daar zij reeds te Hoo- gezand, Sappemeer, Amsterdam, Grijps- kerk en Norg hoeft gewoond. Zij had indertijd acht kinderen en stiefkinderen, en haar man en zes dier kinderen zijn, volgens hare mededeelin- gen, aan dezelfde ziekte gestorven als de nu overleden dochter. Deze laatste bezat een kapitaal van om of bij de ƒ20,000, hetwelk wijl zij minderjarig wae, door den voogd beheerd werd. Ging het meisje nu trouwen, zooals zij voornemens was, dan bestond er voor de weduwe geen uitzicht om de op brengsten van dat kapitaal to blijven genieten. De weduwe had met bijna niemand eenigen omgang, en zij werd algemeen voor een zeer lastig mensch gehouden. Nog ëén zoon woonde met de nu overleden dochter bij haar in. (N. R. C.) Leger en Vloot. De raad van eer in de zaak van don le luit. J. S. K. B., van het 8e reg. infanterie, heeft beslist, dat hij schuldig is aan de hem ten lasto gelegde feiten, doch dat die feiten hem niet onwaardig makea om den officiersrang te blijven bekleeden. De levering van 20 torpedo's is door het departement van marine opge dragen aan de firaia Whitehead Co., te Fiume. Door den miniser van Oorlog is bepaald, dat voortaan elke maand de troepen éénmaal moeten worden geoefend in het laden in en het lossen uit spoor wagens van manschappen, paarden en voertuigen, en dat in garnizoenen, waar geen bereden artillerie aanwezig is, de paarden voor het overbrengen der voer tuigen moeten worden gerequireerd. Maandag jl. kwamen te- Yliseingen aan de leden der staats-eommisaie voor lands defensie, de heeren J. B. A. Josselin de Jongh, vice-admiraal, K. Eland, luitenant-kolonel der genie, H. Nijgh, kapitein-luitenant ter zee, ea G. J. Sluiterman, luitenant ter zee le klasse, met het doel aan de vesting Ter- neuzen en het fort Ellewoutsdijk een bezoek te breagen. Met den stoomtrai s- portschoener Coerizen werden Dinsdag en Woensdag tochten gemaakt naar ge noemde plaatsen. vullen, liggen nu sedert een paar dagenbeide seksen personen op verschillenden de Batoe Bendóró, grootmoeder van den i leeftyd. Speciaal zouden dan geotterd kroonprins, en PaBgaran Soorjaningrat, I moeten worden de hooiden van die ver- de vader van prins Tjokrónegdró, be- schillende personen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 23 October. Door 120 korders en beugera werden heden 10 tot 50 groote, 10 tot 100 kl. tongen, 3 tot 10 roggen, 4 tarbotten, 2 tot 12 mandjes kl. schol, en 2 tot 4 manden schar aangevoerd; gr. tODg gold 45 a 55 c., kleine id. 20 c., rog 95 c., tarbot ƒ8 a 11 per stuk, hl. schol ƒ2.40 a 2.80 per maodje, en schar ƒ0.80 a 1.25 per mand, 60-tal haring, door trekkers ten afslag gebracht, brachten ƒ5.50 a 6 per tal op. Rechtszaken. Uit Arnhem wordt gemeld dat tegen den gewezen bediende bij de Bank van Leening te Nijmegen, G. W. T., die Woensdag voor de arr.-rechtbank te Arnhem terechtstond wegens verduiste ring en valschheid in geschriften, vijf maal gepleegd, door het O. M. 4 jaren gevangenisstraf geëischt is. Uitspraak Dinsdag a.s- K0LSMIESÜ. (Uit de batavia8che bladen van 1512 en de Deli Ct. tot den 20en September.) Batavia,18 September. Aan de erven J. M. Gonzalves, contractanten met de Indische regeering voor de suikerfabrieken Tersanen Tjiledoek in de residentie Cheribon, is eene som van 328,408.83 kwijtgeschol den, door hen aan boeten verbeurd wegens het niet tijdig betalen van accyns en plantloon over de jaren 1886 en 1887. Uit Solo schrijft men aan do Tele foon Alweder werd onlangs het lijk vaa een lid uit het solosche vorstelijke huis. per extra trein naar Djocdja vervoerd, om op de begraafplaats te Imogiri te worden bijgezet. Ditmaal gold het eene jeugdige schoone in den bloei barer jaren, met name Radhen Atdjeng Soehimah, die door eene hevige buikziekte aange tast, het tijdelijke met het eeuwige ver wisselen moest. Honderden belangstel lenden waren er bij tegenwoordig, toen de kist, met bloemen der liefde omhangen, op de lijkbaar, naar het station Balapan werd gedragen en door een paar gagar- majong's voorafgegaan, onder het gepre vel der priesterlijke gebeden, in een der met wit behangen waggons ter ruste gezet werd. Na eenige salvo's achter het stationsgebouw, vertrok de lange trein, welke eenige honderden personen be vatte. Bij die gelehenheid lagen vier zus ters der overledene op het krankbed in deD kraton, zwaar aan de koorts. En alsof dit alles nog niet voldoende was ora het vorsfeliik huis met rouw te ver- denkelijk ziek in den dalem, zonder hoop op herstel. De stervenden moeten diep in de 80 jaar oud zijn. Het beloofde thé-dansant op Mang- koenegaran, dat anders op den Hen zou hebben plaats gehad, in voldoening aan den 35en dag van het huwelijk van den kroonprins, heeft, om reden van zooveel treurigheid in den Kraton, geen plaats gevonden. Aan eenen Atjeh-brief in de Heli Ct., gedagteekend 10 Sept., is het vol gende ontleend: De berichten van Melaboe zijn zeer bevredigend, de benting werd ia de laatste dagen niet meer beschoten. Met Segli is dat wel het geval, doch niet zoo hevig als de vorige week. Edi verkeert thans in eenen rustigen toestand. De inning der uitvoerbelastingen on het toazicht daarop schijat te bezwarend te zija voor den besturende» ambtenaar aldaar, daarom is van hier het voorstel gedaaa, daar een ontvanger voor de in- en uitvoerrechten en accijnzen te plaat sen, die tevens de betrekking van haven- meester zal mooten waarnomen. De aanval op de onderneming van den heer Barre aaa de monding van de Langaar-rivier zal zich niet ®wer herha len, waaneer het hoofd van Langsar zich houdt aan zijne schriftelijk afgelegde belofte, om die oaderaeming staeds te beschermen met een 20tal gewapende volgelingen. Zr. Ms. oorlogsbodoins hebben eoniga dagen geleden weder peper buitgamaakt. Een paar met clandestine peper bevraoh- te prauwen ftongkaas) worden door die sehopan vervolgd en achtorhaald. Te Kota Radja werd als een nieuw verschijnsel in de pacificatie beschouwd de aanmelding of het vrijwillig engagee- ren van een Atjeher, om in onze gele deren als soldaat te dienen. De man is na zijne aanneming geplaatst bij het 2de depot bataljon te Magelaug, om daar do eerste passen op da baan van eer en roem te leerea. Pessimisten verteilen echter, dat de pas aangeworven soldaat geen Atjehor kan zija, doch een gedroste dwangarbei der is. De posten buiten onze hoofdvesting worden nu en dan beschoten, doch min der hevig. Succes hooft de vijand gehad in de Weeterlieie. Een europeesch kor poraal van de wacht te Kota Pagauio kreeg eene doodelyke schotwond in het hoofd. Ook wij hadden succes met ons gra- naatvuur ea hinderlagen. Eene hinderlaag op den 8sten dezer door post ketapan II in den avond ge plaatst bij den tramriogdijk, zag een aan tal Atjehers als ganzen de linie binnen- loopen. Óp korten afstand werd daarop een salvo gegeven. Do voorste man viel neer, de anderen maakten beenen, met achterlating van den doode. De borst van het lijk was geheel uit elkander ge schoten. Den vorigen Zaterdag zeer vroeg in don ochtend plaatste zich de militaire commandant van Boekit Karang met 10 bajonetten in hinderlaag om de tram- schutters te verrassen. Toen de da^ aanbrak, kwam een bende Atjehers om hunne oude stelling in te nemen, stuitte toen op oaze bajonetten en werd mot achterlating van 3 dooden verdreven. Tegal{ 13 September. Eene geheii zinnige geschiedenis. Met betrekking tot de in aanbouw zijndedbrug te Kagok vernemen we het volgende §Door zware bandjirs is dat gedeelte van de brug, hetwelk roeds klaar was, tot tweemaal toe weggeslagen. Volgens de Javanen had men dit natuurlijk te danken een aan kwaden geest, die het werk niet met rust zou kunnen laten, voordat aan hem geofferd was. Volgens een droom van een der Javanen, die daaraan werkte, moest dit offer bestaan in het leven van twee kinderen, twee jonge meisjes, twee jongens, twee man nen, twee vrouwen, in het kort van Kort daarop werd in de dessa Tegal- koeboer het lijk gevonden van eene vrouw en wel zonder hoofd. Dat hier niet aan roof gepaard met moord kan gedacht worden, blijkt daaruit, dat alles wat de vrouw aai: waarde bij ziek had, rondom het lijk verspreid lag. Niet lang na dezen moord verdween eene tandakmeid, en heeft men haar tot nu toe Bog niet op kunnen sporen. Deze vrouw werd door een Javaan geroepen om onder bovenbedoelde brug te tandak- ken, met welken Javaan ze mtegin». Van dat oogenblik af is ze niet meer gezien worden. Weer wat later verzocht diezelfde Javaan een dalang (een man, die een wajangrertooning geeft) om met hem mede te gaan, ten einde onder die brug eene wajangvertooning te geven. Alles was reeds klaar gezet, werd er medege deeld. Onder de brug gekomen zag de dalang den Javaan niet meer en raakte bewusteloozea toestand Toen hij gelukkig weer bijkwam, verwijderde hjj zich spoedig van du noodlottige plek. Vervolgens werd id de dessa Jomani door wegbreken van eon pager een ja- vaansöh kiad gestolen, welk kind men tot nu toe ook nog niet heeft kunnen vinden. De Javaas, die zich tot taak heelt gesteld de offers te verschaffen, zinspeelt er op, en beroemt er zich op, dat men hern niets kan doen. Wij durven er niet voor instaan, dat wij volkomen nauwkeurig zijn ingelicht, daar Javanen, zoodra er van kwade gee9ten gerept wordt, dikwijls allerlei onzin nitkramen, doch dat is zeker dat bij de Javaantjes uiè die buurten de schrik er in zit. Zoo durven vrouwen, vooral als het donker is, niet alleen over straat gaan en nemen allen verschil lende voorzorgen. Wat er ook van aan zij, we vertrou wen dat de bevoegde autoriteit hare maatregelen zal nemen en den Javaan, over wien hier boven spreke was en in die streken wel bekend ia, in hat oog zal houden. (A. v. T, en O.) Men verzekert te Weenen uit authen tieke bron te weten, dat de verlenging der tripie-alliante uitgesteld is, daar er een verschil van meening is ontstaan tuischen de verbonden mog8nh«den. Duitschland en Oostenrijk willen uame- lijk Italië zekere verplichtingen op de schouders leggen, waarmede de rvgee- ring te Rome niet kan inste mmen. Bo vendien zou het kabinet to Berlijn het verlangen te kunnen hebben gegeven, dat het verbond aiet langer uitsluitend defonstef zal zijn, maar daft er zekere bepalingen in opgenomen zullen worden, krachtoas welke de verbonden mogend heden ook een offensieve houding zul len kunnen aannemen. Ook met dit laatste nu zou men het in du haliaansche hoofdstad niet hebben kunnen vinden. De samenkomst van Caprivi met Crispi zal taaschen den 5en en den 9en No vember plaats vinden te Milaan. Op zijne reis daarheen zal Caprivi een bezoek aan Munchen brengen. In het thaus verschenen artikelEet boulcmgisme achter de schermenwaar- mode de reeks gesloten is, verhaalt Mer- meix, dat Boulanger, nadat de herstem mingen ia het vorige jaar de nederlaag van het Boalangisaie nog vernietigender hadden gemaakt, diep ter neer geslagen tot Naquet gezegd heeft: „Het is ge daan. Er blijft mij nu slechts éenezaak over: naar Amerika te trekken. Ik ga er heen". Den volgenden dag kwamen Laguerre en Elie May te Londen om, gesteund door Henri Rochofort, den generaal te bewegen te blijven. Daze gaf gehoor aan dien drang en stemde er in toe zich te Jersey terug te trekkan. De geruchten, dat weer een tegen het leven van czaar Alexander door kwam ik in een opgewekte stemming. Natuurlijk bracht het visioen uit de opera er veel toe bij, om dien indruk op mijn geest te versterken. De gebeurtenissen, die ik zoo wijsgeerig besloot af te wachten, kwamen met verbazende snelheid opzetten en volgden elkaür op als de snel rollende golven der branding, die tegen de kust slaan, tuimelende over elkaar en brekende in haar dartelheid de een de ander. Gedurende de twee weken, die nu volgden, zouden de be langrijkste gebeurtenissen van mijn leven worden afgespeeld en had ik geweten, hoe en waar ik weldra als handelend persoon zou zijn opgetreden, dan zou een huivering door mijne leden gaan, in plaats dat mijn verbeelding mij zoete droomen schiep. Dienzelfden morgeD ontving ik een telegram van Bland. Ik scheurde het met koortsachtige haast open, hopende, dat het de tijding zou behelzen, dat miss Fowler ontdekt was. Men zal zich mijn bittere teleurstelling kunnen voorstellen, toen ik las „Een hevig standje, Raspe heeft mij aangeklaagd; bij den minister ontboden; ik ben verloren; kom morgenavond bij u. Dick.11 Zooal8 ik reeds gezegd heb, was mijn eerste gewaarwording, nadat ik de tijding had gelezen, bittere teleurstelling. Ik had bij het openen van het telegram zoo zeker gehoopt te zullen „Heb haar gevonden, kom dadelijk," of tenminste iets dergelijks. „Wel, vervloekt," mompelde ik, frommelde het telegram ineen en wierp het met een driftig gebaar op den grond. „Dick had het spoor toch wel kunnen volgen, inplaats dat hij nu juist op het oogenblik, dat hij kans tot welslagen heeft, de zaak verder laat rusten. Wat drommels komt hij hier in Sydney doen Ik was vertoornd op mijn vriend. Ik had voor hem hevig met den ouden Whitehead gestreden en ik vond, dat hij weinig belangstelling voor mijn zaak koesterde om juist nu op het beslissende oogen blik in Sydney te komen, terwijl hij, door nog een paar dagen in Melbourne te blijven, zonder eenige moeite het geheim kon ont sluieren, waarvan mijn levensgeluk afhing. In de hoogste mate gegriefd en bitter teleurgesteld, liep ik mijn kamer op en neer en dacht, met woede in het hart, over de ondankbaarheid der menschen. Na eenigen tijd werd ik evenwel iets kalmer en was ik genood zaakt te bekennen, dat de teleurstelling mij wellicht te haastig had doen oordeelen en dat ik mijn vriend geheel onrechtvaardig van onverschilligheid had beschuldigd. Ik bukte, raapte het tele gram van den grond op en las het nog eens over. „Een hevig standje, Raspe heeft mij aangeklaagd; bij den minister ontboden; ik ben verloren." „Bij den minister ontboden, ik ben verloren." Er was geen ver gissing mogelijk in de befceekenis van deze twee zinnen Bick was klaarblijkelijk in moeielykheden gekomen, doordat hij te veel voor mijn zaak had geijverd. „Bij den minister ontboden" ©ogen blikkelijk gevolgd door de woorden„ik ben verloren," dat be- fceekende, dat Dick ia groote moeielijkheden was geraakt. „Ik hoep maar, dat hij niet wordt ontslagen," dat ik. „Ik ben verlo ren" klinkt anders nog al zeer ern3tig. Plotseling kwam ik tot geheel andere gedachten en beschouwde nu de ganseke zaak uit een ander oogpunt; uit de wijze, waarop mijn vriend de woonplaats van miss Fowler was te weten geko men, bleek mij maar al te duidelijk, hoe belangeloos hij had ge handeld en ik roemde zyn handelwijze, terwijl ik nog geen twee minuten geleden woedend op hem was. Goede, onbaatzuchtige Dick„Ik ben verloren" klinkt inderdaad zeer ernstig, vooral, omdat ik wist, dat hetgeen hij schreef nooit overdreven was en dat hij meende wat hij zeide. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2