lst' Uitvoering NIEUWS- EU AD ERTENTIE BLAD, BIBLIOTHEEK mm naar Jaargang. Maandag 27 October 1 HïMb ABOI^lMIITSFEIJiS: AD7BSTE»Ti;SÏ: Dit Nüiaier bestaat nit twae bladen. STADSNIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. BUHGERIMKIÜ STAM». Advertentiën. Dinsdag 28 October 1890, de Heer Ïfir'ïw' F. TREUB, LIEDERTAFEL t" Donderdag 20 November 1890. Afdeeling HAARLEM, Ned. Protestantenbond. Gez. PiETJENS, faiogstraat 29. Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0 OS. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ■ffelefoonaHanaaer ■Siifej' Directeuren-Uitgevers J. O. PEEHEBOOII en 3. B. AVZ8 ran l5 regel* 50 Cent»; iedere regel moe? 10 ffoTitfi Groota letters nasr piaatsruiaiS». Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonaeinertten AdveiveftSïë,?.' worde», aajr-greittojy»**-- stoor onze agemes 021 door alle boekhaxidelaram cm e<iara«5CV"r«- Hoofdagenten voor hei Buitenland; Compagnie Générale ie Publicitê Mtrangère Go L DA VMM §r Go,,, dOHSü I. JGNMt êvcc., Par®* oXbü Imbimrg Mondj EERSTE BLAD. Haarlem 25 October 1890. Wegens gebrek aan plaats zijn wij go- noodzaakt het verslag der Arr. Recht bank en het Feuilleton tot het volgende nummer uit te stellen. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier is onlangs ontvangen en thans tentoongesteld eene verzameling kera mische produkten uit de fabriek van Caldas da Paiaha, te Lissabon, die op de Parijsehe tentoonstelling zoo zeer de aandacht trek. Deze voorwerpen, kannen, vazen, soho- telB enz. munten vooral uit door bizon der glansrijke kleuren en door het gla zuur, de schotels zij» in het genre van de door Palissy vervaardigde, versierd met hagedissenkreeftenslangen en andere dieren, die op de natuur zijn afgevormd, en maken een bizonder fraaien decoratieven indruk. Zondag ie de toegang vrij. Belangstellenden wordt herinnerd, dat de cursus van dr. Haremaker, 2de avond, zal voortgezet worden Maandag 27 Oct. a. 8. te half 9 in „Woten en Werken". Vrijdagnamiddag is een 89 jarig timmerman van het dak van perceel no. 41 aan het Groot Heiligland geval len door hot breken van eenige panlatten, waarbij hij zich aan de rechterheup heeft bezeerd en in het aangezicht iR ver wond. Door de politie alhier zyn vier win keliers bekeurd, ter zake het in hunne winkels voorhanden hebben van ©enige vaten boter, surrogaat en margarine, waarop die namen niet in duidelyke let ters voorkwamen. Het bestuur van deze thans zoo alge meen bekende en nuttige veruenigiDg wendt zich ditmaal reeds tot zijne stad- genooten, vóór nog dit jaar ten einde is. En het heeft daarvoor zijne goede reden. In de desbetreffende circulaire zegt het in aDtwoord op een vraag waarom het dit thans reeds doet: //Vooreerst, omdat het ons gewenscht voorkomt, den uitslag onzer werkzaam heden, die toch voor het overgroote deel met het begin van den zomer zyn afge- loopen, zoo spoedig mogelijk onder de oogeu vau het publiek te brengen, in de tweede, voor ons doel de voornaamste plaats, om ons vooraf te verzekeren van grooteren geldelijken en werkdadigen steun, dan wij tot nu toe hebben mogen ontvangen. Willen wij toch aan de steeds klim mende eischen, welke aan onze vereeni ging worden gesteld, geregeld voldoen, zoo is eene ruime vermeerdering onzer vaste inkomsten en eene flinke versterking onzer Commissie voor Huisbezoek een ge biedende noodzakelij hcid. Volgens den in deze circulaire vervat ten staat van inkomsten en uitgaven blykt dat de eerste, gerekend tot 1" Sept. 1890 beliepen ƒ9665.en de laatste ƒ10,210.zoodat 1° Sept. '90 reeds een bedrag van ƒ545.boven de be schikbare middel'en was uitgegeven. Vervolgens wordt een ©verzicht gege ven van het aantal gezinnen verdeeld over alle godsdiensten, waarover de hulp der vereeniging zich dit jaar heeft uit gestrekt. Daaruit blijkt dat van de 610 gezin nen, die op 31 Oetobar 1889 in hare registers stonden ingeschreven, zich 255 weder hebben aangemeld. Van dezen zijn er 198 geholpen en 57 afgewezen. In doorloopende behandeling in deze 198 dus niet begrepen bleven 60 gezinnen. Na 31 Oct. '89 en tot 31 Mei '90 hebben zich als nieuwe gezinnen 252 aangemeld. Hiervan zijn 155 gezinnen ©ndorsteuDd, 16 aangehouden en 81 af gevoerd. In het geheel hebben dus van 31 Oct. 1889—31 Mei 1890, 413 j zinnen hulp van de Vereeniging in den eenen of anderen vorm ontvangen. Van de 252 nieuwe gezinnen genoten 673 (alle leden vaa het gezin gerekend) per sonen onderstand en werden er 419, om verschillende redenen, doch niet dan na een zeer grondig onderzoekafgewezen of uitgesteld. Ee 252 gezinnen telden ge zamenlijk 676 kinderen. Onder de zich aanmeldenden bevonden zich personen van allerlei beroep als los werkman 40, werkvrouw 22, metse laar 15, schilder 12, kleine koopman 11, opperman 10, timmerman 9, naaister 7, kleermaker 7, smid 6 enz., terwijl een dertigtal „zonder beroep", mannen en vrouwen, verder onder die 252 gezinnen zijn begrepen. Van de afdeeling „Werk verschaffing" is een tamelyk flink ge bruik gemaakt. Gevraagd werden 75, daarvan aangenomen 49 ea niet aange nomen 26 personen. Verder wordt in de circulaire gezegd liet zou ons te ver voeren hier in 't bizonder de gevallen op te noemen, waarin onze hulp afdoende verbetering in den toestand van het gezin heeft ge bracht, of waarin die hulp geen vruchten heeft mogen dragen. Genoeg zy het u waarschijnlijk hier als onze bepaalde, op een tweejarige ondervinding steunende overtuiging te vernemen, dat de Ver eeniging „Weldadigheid naar Vermogen" een schakel is geworden in de rij van armeninstellingen hier ter stede, welke onmogelyk meer gemist zou kunnen wor den, terwijl het nut reeds door haar gesticht, de nood door haar gelenigd, voldoende rechtvaardigen de groote gel delijke zoowel als persoonlijke offers, welke men zich ten haren behoeve ge troost." Vooral wordt aangedrongen op een flinke uitbreiding der Commissie van Huisbezoek, als een krachtige factor in de nuttige werking der vereeniging en aangespoord om tot de commissie toe te treden. Maar ook wordt aangedrongen op steun met stoffelijke blijken van be langstelling, waartoe men wordt uitge- noodigd als lid of donateur toetetreden, terwijl ook giften in eens zeer welkom zijn, opdat d@ vastheid der jaarlyksehe inkomsten gelijken tred kunne houden met de vermeerdering der aanvragen om hulp en onderstand. De leuze der Ver eeniging „een ieder helpen, aonder on derscheid van richting", is voorwaar eene schoone maar tevens eene dure leuze. Nog een krachtig beroep wordt gedaan om te helpen tot keering van de bedelarij. Geen geld geven aan de deur aan de zoogenaamde „bedelaars van beroep", ook niet aan den behoeftige, dien men niet kent, maar zich door de vereeniging laten voorlichten, dat is het middel om niet bedrogen to worden. Zeker zal ieder weldenkende instem men met het verzoek vervat in de slotwoorden der oirculaire: „Steun ons met al uwe krachten, elk naar zijn ver mogen. Sleeks door samenwerking van allenzonder onderscheid van richting kunnen wij onze roeping blijven volgen." Het bestuur der Vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen" is saamgo- steld als volgt Rethaan Macarévoorz.A. de Clercq, secretaris F. Teding van Berk hout, penningmeester, F. M. van Lyn- den. A. van der Merseh, die tevens de permanente commissie vormen, C. M. Rascb, 2e secretarisL. C. Kronenberg, 2e penningmeester, die de commissie van bijstand vormen. De overige be stuursleden zijnG. J. van Dieren Bijvoet, Del Court van Krimpen, H. J. D. D. Enschede, N. G. Cnoep Koop- mans, P. Loosjes, S. R. A. van der Meulen, J. J. van Minden, I. van Praag en L. C. Proot. Bij de circulaire is gevoegd eon in- teekenbsljet om op de bovenomschreven wijze tot de vereeniging toe te treden. Met warmte bevelen wij aan ieder de toetreding tot de vereeniging aan. Na hetgeen wy hierboven hebben gemeld, zal zeker wel niemand meer twijfelen aan haar nut en onmisbaarheid. De aanvoer van beetwortelen naar en de afvoer van pulp van de suikerfabriek „Holland" te Houtrijk en Polaren is in vollen gang; reeds zijn circa 150 scheepsladingen pulp (overblijfsel der beetwortelen) verzonden, daar deze stof als veevoeder meer en meer wordt aan gewend. Vrijdag werden uit het te Zand voort gestrande barkschip F. H. von lindern gelost: 1400 huiden en 231 balen kapok. Er staat nog veel water in het schip, zoodat de stoompomp steeds doorwerkt. Ook is een begin gemaakt met het bergen van de tuigage. Ten gerieve der van Halfweg te Haarlem schoolgaande kinderen, worden pogingen aangewend om trein 13, te 8.20 voorm. van Amsterdam vertrekken de, ook te Halfweg te deen stoppen. Weder zijn te Sloten (N.H.) verschil lende winkeliers geverbaliseerd wegens het voorhanden hebben van boter, waar aan de bakende en by de wet voorgeschre ven merken ontbraken. Sedert eenigen tyd zien wij in een gedeelte van ons land, dat de slooten en vaarten niet, zooals gewoonlijk, groen zijn door het eendeakroos, maar dat zij in tegendeel bruinrood van kleur zijn. Vooral in de omstreken van Leiden en Haarlem is dit het geval. De bruinroode korst op het water is een gevolg van de aanwezigheid van millioenen plantjes, die, evenals het eendekroos, op het wa ter dryven. Neemt men het uit het water en be schouwt men het met een loupe, dan blykt het te bestaan uit eenige knobbel- tjss, aan elkander verbonden en ver- eenigd tot min of meer vertakte schyf- vormige epboogingen, met onregelmatig gekartolden of ingesneden rand, van f tot I c.M. middellijn, terwijl eenige dunne worteltjes onder aan het plantje hangen, zooals bij het gewone eende kroos. De bovenvlakte van dat knobbe lige, onregelmatige schijfje is prachtig bruinrood va» kleur, fluweelachtig, met ©ea rooden gloed en hier en daar een helder groen randje. De naam van dit schoone plantje is Azolla Caroliniana. Hot behoort in Zuid-Amerika thuis en is eenigen tyd geleden uit die landen overgeplaatst in den Hortus Botanicus te Leiden. Uit dien tuin is het ontvlucht, en het heeft zich in de slooten rondom Leiden, Haarlem en Heemstede zoo goed geacclimatiseerd, dat het thans wel als een inlandsch plantje mag aangemerkt worden, terwijl bet thans bezig is zich hue langer hoo verder door ons laud te verspreiden. (N. v. d. -D.) Engeland zou in overeenstemming met Frankrijk een expeditie onder ma joor Peacock uitzenden, teneinde de af bakening der gremzen van Frankrijks en van Engelands gebied ten noorden van Sierra Leon8 voor te bereiden. Dit bericht nu wordt tegengesproken door de Siècle, welk blad verklaart, dat er voor het oogenblik ook geen kwestie vaa is, een gemengde commissie te be lasten met de vaststelling van de grens, welke, volgens het protocol van 10 Augustus 1889, de fransche etablisse menten aan de rivieren in het Zuiden scheidt van de engelsche kolonie van Sierra Leone. In spijt van hetgeen de engelsche bladen hieromtrent bericht hebben, houdt de Steele vol, dat hare inlichtingen juist zijn. Hoe moet men dus zoo vraagt het blad verder de uitzendïcg der gewapende expeditie verklaren Wat kan haar doel zijn En, inderdaad, deze vragen zyn ge wettigd, wanneer de Siècle werkelijk goed ingelicht is. Moet men weder eene aieuwe poging van Engeland verwach ten, om zich in Afrika te verrijken Alleen de toekomst kan het leeren, maar ictusschen zal het voor de fransche re geering, zooals ook de raad van de Siècle luidt, zaak zijn, een oogje in het zeil te houden. De grieksche bladen houden zich op het oogenblik bezig met Turkije de les te lezen, naar aanleiding van de crisis betreffende het grieksche patriarchaat. Zij doen een beroep op Rusland en zelfs op den Paus, ten gunste van de vervolg de Kerk. De verkiezingsstrijd, welke te Athene gestreden wordt, geeft aanleiding tot on- geregeldhedea, telkens wanneer er ma nifestaties gehouden worden. Zoo had Vrijdag eene botsing plaats op het plein der Constitutie, teen de oppositie eene manifestatie hield. Er werden revolver schoten gelost, tengevolge waarvan ver scheidene personen gewond werden. Patrouilles doorkruisen thans de straten. Uit Warschau wordt gemeld, dat drio honderd inwoners van het russische district Nieszawa, aan de grenzen van West-Pruisen, die, naar Brazilië willende emigreeren, 's nachts de grens trachten te overschrijden, door de russische grens wachters aangehouden en met geweld bolot werden te ontkomen. De wachters maakten van hunne vuurwapenen gebruik, waardoor verscheidene personen gedood en eene vrouw zwaar gewond werd. De politierochter te Londen besliste, dat de uitlevering van Castioni gerecht vaardigd zou zijn, dewijl zyn misdrijf" niet van staatkundigen aard te beschouwen is en bovendien zonder provocatie ge pleegd werd. Castioni heeft twee weken om van deze beslissing in appèl te komen. Aan een londensch syndicaat is door den Sultan van Turkije concessie verleend voor de vestiging eener handelsonder neming en den aanleg van spoorwegen in Palestina en in andere deelen van Aziatisch Turkije. Het besluit tot ontbinding der Afri- kaansche Kamer wordt in het offlcieele blad afgekondigd. Een opzienbarend bericht kan men in de New-York Herald lezen. Dit blad be vat namelijk de mededeeling, dat het niet onmogelijk is, dat de Mc Kinley-wet wegens een gebrek in den vorm onge daan gemaakt moet worden. Kort toch nadat de wet geteekend was zou men bemerkt hebben, dat er een artikel uit gelaten was, hetwelk de Kamer ge schrapt had, maar later door den Senaat was hersteld. Verscheidene staatslieden en rechtsgeleerden zouden nu van mee ning zijn, dat de tariefwet nietig is. Wij gelooven echter, dat de slachtoffers der wet zich met een valsche hoop zouden vleien, wanneer zij op die meeniag gin gen bouwen. Omtrent de viering van liet Moltke-leest verneemt men nog, dat de keizer met den koning van Saksen en de groothertogen van Baden en Hessen Zondagmorgen aan het hoofd van al de bevelvoerende generaals van het duitsche leger Von Moltke in zijne woning zal gaan gelukwensehen. Als geschenk van keizer Wilhelm zal de oude legeraanvoerder een prachtigen maarschalksstaf onvangen, omwoeld met blauw fluweel, dat bedekt is met aren den en keizerskronen. De stok is inge legd met diamanten, paarlen, robijnen en saphirs en draagt dit opschrift „Wilhelm II aan den veldmaarschalk Moltke op zijn 90sten verjaardag." In Cunersdorf (Silezië) heeft de vrouw van een gepensioneerden brie venbesteller haren man een sterken slaapdrank ingegeven, en is daarop met haren 20 jarigen zoon en 13jarige doch ter vertrokken, met het plan om zich in te schepen naar Amerika, hetgeen dan ook werkelijk is geschied. De man werd met veel moeite uit den lap gewekt. 3Ï8ÜMWAAKTBERI6MTEN. Het stoomschip Prinses Marievan Am sterdam naar Batavia, vertrok den 23sten Oct. van Genua, Het stoomschip Werkendamder N. A. S. M., arriveerde 24 Oct. van New-York te Amsterdam. Het stoomschip Edam, der N. A. S. M., vertrok Donderdag 23 October van New-York naar Amsterdam. GEBOORTEN 23 Oct. A. C. Hermus-Sikman z. - L. H. P. Smits-Vèster d. 24. J, E. Reumann-Boeree z. 25. N. v. d. Sluis- Vermeer z. OVERLEDEN: 24 Oct. P. Kenzen 62 j. Leidscho Vaart. familieberichten UIT DB VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN 22 Oct. M. A. S. de Kempenaer De Keek d. Malang. - 23. A. M. Boen- dormakerFransseo d. Amst. - N. VoaekVersteeg z. Amst. - C. G, Ban nierDutry van Haeften z. Scbagen. - J. C. Knoop—Van Fastenhout d.Amsfc. GEHUWD: 22 Oct. I. Serphos en B. Groen, Helder. - J. Dommisse Cz., wedr. van vrouwe H. van Ingen, en C. J. de Groot. Maassluis. - 23. O. W. J. Immink en F. G. G. Schaars. Borculo. - 24. W. C. van Sendee en A. Tammens. Kloos terburen. OVERLEDEN: 22 Oct. A. Goeman 20 j. Leeuwarden. - H. C. Wiebosch 44 j. Amst. - Wed. C. W. Mollen kampKrieger 81 j. Maas tricht. - J. Pb. Nuiver 74 j. Groningen. - C. Scherrewitz 32 j. Amst. - 23. C. FedderDo Groot 60 j. Amst. - A. G. Schoo—Grootes. Zaandam. - C. E. Ooije- vaarHaker 49 j. Hoorn. - A. J. van Tricht 45 j. Zalt-Bommel. - 24. L. Mau- rer 43 j. 's-Hage. - J. D. Otten 43 j. 's-Hage. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. 's avonds 81/. ure. Bovenzaal VEREENIGING. Lid van den Ameterd. Gemeenteraad OverErfrecht en Successie belasting. Entree niet-leden f 0.25. OP VAN DEN De Bibliotheek is des Zondags geopend, van des middags twaalf tot éen uur, in het lokaal aan de Gravinnesteeg No. 15. De boeken en de Catalogus wor den kosteloos verstrekt in Kindergoederenberichten de ontvangst der Nouveauté's, ook voor het geheel vervaardigen der Luiermand.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1