aanwezigen, tot ontwikkeling in het lee- ren van lezen en schrijven. Van het 55-tal leerlingen dezes jaars behoorden 19 tot den hervormden, 32 tot den r. katholieken, en 4 tot den lutherschen godsdienst29 waren elders en 26 te Haarlem geboren. Aanvankelijk bedroeg het getal leer lingen 42 van de mannen en jongelingen en 13 van de vrouwen en meisjes. Een 6poedig onverwacht vertrek van de huzaren naar Venlo, de heersehende ziekte en de open winter deden het aantal leerlingen verminderen, hoewel het ons toch gelukt is, verscheidene», die niets konden, tot de middelste 1 op te leiden en wei 14 tot voldoende hoogte in het lezen en schrijven te brengen, zoodat het aantal van g e- noegzaam gevorderden, gedu rende don tijd van het bestaan dezer inricht ting tot 1456 geklommen is, waarop wij me- waar genoegen terugzien, daar deze leerlingen hierdoor in staat goraakteu, om meer genot van het godsdienstig, huiselijk en maatschappelijk leven te kunnen genieten." Het bestuur der school bestaat uit de heeren: A. C. Kruseman, president, dr. E. van der Ven, secretaris, P. Dyse- rinck, penningmeester, P. Loosjes en G. A. Hoog. De Volks zang school. Opgerichtin 1 8 5 2. De commissie voor deze school deelt mede dat deze op dit oogenblik door 425 leerlingen wordt bezocht, die van den heer Jenny Weijerman des Woensdags en des Zaterdag van 2 tot 4 uur les ontvangen. Wegens het buitengewoon groot aan tal leerlingen, wendt de commissie po gingen aan om eene grootere localiteit dan de thans bestaande voor het onder- wys te verkrijgen, terwijl het benoemen van een hulponderwijzer in overweging wordt genomen. Het bestuur bestaat uit de heeren P. J. Prinsen Geerligs, voorzitter; J. J.S. van Hamel, penningmeesterP. J. L. Huet, mr. A. W. Thöne, en H. M. J. van Lennep, waarn. secretaris. Kweekschool voor onderwijzeressen. Opgericht in 187 0. De ten vorigen jaren ingevoerde ver hooging van het schoolgeld blijft haar nadeeligen invloed doen gevoelen op het getal inwonende kweekelingen. Op 1 Mei 1890 was dat getal gedaald tot 23 zoodat bijna de helft der beschikbare plaatsen toen onbezet was. Op het getal uitwonende kweekelin gen doet zich zoodanigen invloed niet gevoelen. Het bedroeg op 1 Mei 1889 34 ea op 1 Mei 1890 38. De kweekschool verloor tijdens de laatste kerstvacantie eene veelbelovende leerling, die den cursus bijna geheel had doorloopen en gereed was om zich aan het examen voor onderwijzeres te onder werpen. Zij overleed na een ziekte van slechts enkele dagen ten huize barer moeder. In het afgeloopen jaar hebben van de leerlingen der kweekschool verkregen 15 de akte vaD onderwijzeres. 14 de akte van nuttige handwerken. Terwijl werden afgewezen 5 voor de akte van onderwijzeres. 5 voor de akte va» nattige haudwer ken. Aan mevr. A. E. StolpHoekstra werd op haar verzoek een eervol ontslag als leerares verleend. De lessen aan haar opgedragen werden gedeeltelijk ondor de andere leeraressen verdeeld en gedeeltelijk opgedragen mej. J. Laodré te Amsterdam, die tijde lijk tot leerares werd benoemd. De definitieve regeling van het onder wijs en bepaaldelijk de aanstelling van een directeur, wachten op de beslissing der regeering omtrent het gedaan ver zoek, om de kweekschool opnieuw te stel len in het genot van een rijks-subsidio, Het bestuur dezer school bestaat thans uit de heeren A. C. Kruseman, voorz.: dr. E. van der Yen, penningm.; C. Druy- vesteijn, secr.P. H. van der Ley, mr. Tb. de Haan Hugenholtz en J. Krol Kzn., (gedelegeerde van den gemeente raad). De kosteloose volksvoordrachten. De belangstelling waarmede deze voordrachten vreeger werden bijgewoond, hebben het bestuur ook thans doen over wegen om dezen winter wederom der gelijke lezingen voor mannelijke werk lieden bovon 18 jaren le doen plaats vinden, zoo het kan gelukken personen te vinden, die geschiktheid, lust en ge negenheid hebben, om als sprekers op te treden. Voordrachten voor de leden. Het zal den leden zeker aangenaam zijn te vernemen, dat de volgende heereo beloofd hebben in het aanstaande seizoen op de buiteng«woue departements-ver- g.sderingen als sprekers op te treden (Reeds in oas ar. van 10 Sept. j.l. bericht) Do heeren: Justus van Maurik Jr., van Amsterdam, (op 18 November 1890). J. C. vaa den Berg, van Heerenveen, (op 9 December 1890)Willem van Zuylen, van Rotterdam, (op 13 Januari 1891); Prof. dr. Jan Tea Brink, van Leiden, (op 24 Februari 1891). Met vertrouwen blijven wij voor het departement ea zyne instellingen krach- ondersteuning van zijne leden vra gen, en wij koesteren de hoop dat vele onzer stadgeaooten, die er zich noch niet bij hebben aangesloten, zich na kennisnemiog van dit verslag opgewekt zullen gevoelen om tot het lidmaatschap toe te treden. Het bestuur van het departementMr. H. Jacobi, VoorzitterEd. De Lanoy, SecretarisP. Loosjes, Penningmeester J. E. van den ArendP. Dysoriwck Dr. E. van der VenD. André Do La Porte. Haarlem6 Oct. 1890. lieden, die een begin zullen maken met het omleggen van wegen en vaarten en het maken van den onderbouw voor bruggen. Men hoopt gedurende den winter me nigeen werk to verschaffen en alzoo voor armoede te vrijwaren. Te Beverwijk heeft in den nacht tus- schen Zaterdag en Zondag omstreeks 3 uren zekere R. de G., door middel van een valsehen sleutel, zich toegang trach ten te verschaffen tot den horlogewinkel van K., doch werd op heeterdaad door de politie betrapt en gevat. Men meldt ons uit Zandvoort: Zondag jl. werd Zandvoort door vele personen bezocht, die alles een kijkje kwamen nemen naar het gestrande barkschip F. H. von Lindern. De zee was onstuimig. Het schip had veel van de golven te lijden, die er aanhoudend over heen sloegen met het gevolg, dat ongeveer 90 balen kapok van het dek werden geslagen en aan het strand kwa men aanspoelen. Maandag werden de kajuiteB, en bijna alles wat op het dek was, weggeslagen. Ook kwamen aan het strand 2 vaten arak en ongeveer 60 balen tabak aan. Een der bezoekers van Zondag heeft den heer Driehuizen f 10 ter hand ge steld voor de bemanning van de zand- voortsche reddingboot-. Het schip zit thans op de eerste bank. Gisterenavond zijn door de politie al hier aangehouden 2 personen van 20 16 jaren, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een zak met steenkolen in het kolenpark gelegen op het terrein van da Holl. IJzeren Spoorw. Maatsch. Dabij den Kruisweg, ten na- deele van gen. Maatschappij. In het St.-Elizabeth Gasthuis alhier opgenomen een ruim 70-jarig man die op den Haarlemmerweg door een melkkar werd aangereden en daarbij ernstig aan den voet gekneusd. In de verslagen in ons vorig nscaaacr van de opvoering van /Nathan der Weise" en van het schietconeours zijn een paar stelfoutea ingeslopen, die nood zakelijk verbetering eisehen. //Nathan der Weise" is van Lessing terwijl op het concours niet zyn verschoten 1430 pa tronen, maar zoovael kaarten. Bij de Vereeniging „We'iiladighaii! naar Verrooyeu hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor behanger. - Een voor schoen maker. - Een voor metselaarsknecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister.- Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). schappij tot exploitatie van staatsspoor-nen werden van de daken geslingerd wegen, is, wegens het bedanken van deneen paar woningen werden zelfs geheel heer C. W. Verloop, voorloopig opge- daarvan ontbloot. Zondagvoormiddag werd te Olst het lijk van eeu knecht van den landbouwer V. in de buurtschap Middel gevonden aan den kant van een bosch aldaar, met een schot in de borst, lerw-il de kleederen brandden en een afgescho ten geweer in de nabijheid lag Genoem de knecht was dien ochtend uitgegaan om toezicht te houden op koeie», die op do spurrie stonden. Hij schijnt toen zijn geweer te hebben medegenomen, ver moedelijk met het doel om te stroopen. Waarschijnlijk is het geweer tengevolge ran onvoorzichtigheid afgegaan, en zijn door ket sshot, dat den knecht in de borst heeft getroffen, zijne kleedoren in den brand geraakt. Letteren en Kunst. I-Iet blijkt nader dat Junkermann niet krankzinnig is. Naar men ons mededeelt lijdt hij aan eene zenuwongesteldheid. vertoeft hij daarvoor sinds een paar weken te Mariënberg b:j Bopparö, eene Wa3ser-HeilaDdtalt, evenals Laag-S«eren bij ons. (N. R. C.) Van de Kampioen,het orgaan van den Nederlandschen Wielrijdersbond, zal oen rijk geïllustreerd Kerstnummer verschij nen. Zaterdag j.l. 19 het zeontje van schip per J. do Wit uit Amsterdam, oud 7 jaar, al spelende over boord geslagen en in de ringvaart van Haarlemmermeer verdronken. Men meldt ons uit Haarlemmermeer De Haarlemmermeer vertoont op som mige punten eene bizondero levendigheid. Het maken der inundatiewerken is of komt in vollen gang. Binnen weinige dagen verwacht men een aantal werk- B 11\ E N L A N 1). Met 1 Januari a,s. wordt het departe ment van Oorlog wat aangaat de verdeelingen en bureaux geheel gere organiseerd. De minister hoopt daardoor, met hetzelfde personeel, meer werk ver richt te krijgen. Het geschil, ontstaan tus- schen den miuister van Financiën ea de Nederlandsche Bank over de laatstelijk opgemaakte balans, moet volgens do wet worden opgedragen aan drie scheids lieden. Alsnu zijn tot scheidslieden daartoe benoemd door den minister van financiën de heer mr. U. H. Huber, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Leeuwarden door ale Ned. Bank de heer mr. J. T. Buys, hoog leeraar te Leiden en door do arrondis- semont8-rechtbank te Amsterdam de heer mr. J. C. do Vries, advocaat aldaar. Deze scheidslieden zullen in het hoogste ressort dit verschil beslissen. BI ij kens het verslag aan den Koning betreffende den dienst der pos terijen enz., bestond het daaraan op 31 Dec. 1889 verbonden personeel, behalve uit 57 ambtenaren werkzaam bij de afdeeling van het hoofdbestuur, uit 5303 ambtenaren, waaronder 99 vrou welijke, nl. 5 inspecteurs, 1 controleur voor de vervaardiging van postzegels. 240 directeuren, 5 hoofdcommiezen, 303 commiezeD, 59 surnumerairs, 244 asis- tenten, 69 bezoldigde en 137 onbezoldig de klerken, 996 brievengaarders, 208 conducteurs der brievenmalen, 61 kan toorknechten, 1259 postboden, 1709 brieven- alsmede brieven- en telegram bestellers en 7 bestelhuishouders. Onder de 99 vrouwelijke beambten waren 2 commiezen, 1 surnumerair, 14 assistenten, 36 geagreëerde klerken, 42 brievengaardsters, 1 postbode en 3 stelhuishoudsters. To 's-Hage zullen binnen kort de examens beginnen voor surnu merair bij de posterijen. Het toezicht op den dienst van tractie en materieel op de lijnen der voormalige Nederl. Rhijnspoorwegmaat- Rnhnppij, thans in pxploitatie bij de Maat- dragen aanden adjunct-ingenieur H. J. Achenbach, ter standplaats Utrecht, met don titel van waarnemend ingenieur der tractie. Het bericht als zou het spek dat door de duitsche douanen aan het station Templerbend te Aken benaderd werd, weder ter beschikking van den afzender te Maastricht ziju gestold, is oojuist. De werkelijke waarde ran het in beslag genom#n vleesch bedraagt on geveer 27000 mark, daarbij komt thans nog eeno dubbele boete van 54000 mark. De zaak zal voor de rechtbank koaien, tengevolgé waarvan het thans nog on zeker is of het vleesch zal verkocht warden of wel voor het gebruik onge schikt zal worden gemaakt. Donderdag 1.1. namen dezelfde ambtenaren weder een waggon, inhoudende 2300 K. G. ;pek, in beslag, op vermoeden dat het van amerikaanschen oorsprong is. Zondagmiddag is te Amster dam de arbeider K., werkzaam op het terrein van de spoorwegen, tusschea de treeplank van een aankomenden trein en een stilstaande» waggon geraakt, waar door hij zwaar verwond werd. Indertijd werd melding g maakt van de plannen tot stiehtiug eener tweede particuliere begraafplaats op grondgebied onder Loosduinen. Het aan B. en W. van Loosduinen gerichte verzoek van S. J. Wijsman te 's-Hage om verlof tot het aanleggen eener bizondere begraafplaats op de bui tenplaats //Eik-ea-Duin", thans bewoond door den heer M. Maas Geestsranus, is echter door hen geweigerd. De aanvrager zal tegen die weigering in hoogcr beroep gaan bij Ged. Staten De haBgsche politie h thans eene vrouw weten op te sporen, die sedert geruimen tijd roods in kle dingmagazijnen eenige artikelen van ge- rioge waarde kocht, maar van deze ge regeld gebruik maakte om pantalons en andere kleedingstukkan heimelijk te ont vreemden. Een groot aantal op deze wijze in haar bezit gekomen goederen werden verkocht of beleend. Uit Monster wordt go meld: Zondagmiddag naderden uit zee twee windhoozen, waarvan de eeno, voordat zy den wal bereikte, verdwenen was de andere dreef het land in en veroor zaakte in en nabij het dorp Monster nog al schade, daar eene hooimijt" uit elkander werd gogooid en in een dak van eeu huis een gat geslagen werd, terwijl tevens eenige ruiten verbrijzeld werden. Als een wonder der 19e eeuw werd gewezen op het feit, dat de rot- terdamsche gemeente-gasfabriek electrisch wordt verlicht. Is dit echter zoo vreemd vraagt de ArnhCt. Een gasmotor kost aan voeding in een gasfabriek Diet veel geld en de maehi nist is er toch. Alleen het aansohaffen van het electrisch toestel eischt eene betrekkelijk geringe uitgave en daar staat tegenover, dat het vetl kelderder is en in de localen eene fris9cho atmos feer blyft. Bedriegen we ons niet geheel, dan worden ook te Amsterdam de bureaux der gasfabriek electrisch ver licht. Men maakt van gas gebruik niet omdat het beter, maar omdat het goed kooper is dan electriciteit. Kan men nu in een gasfabriek met weinig kosten electriciteit bekomen, dan zou men wel dwaas doen om, uit ingenoaaendheid met eigen waar, aan het gas de voorkeur te geven. Zekere J. C. S., een jongen van pa» 18 jaar oud en de zoon vaa een landbouwer te Westerhoven, is gevanke lijk in het huis van bewaring to 'a-Bosch binnengebracht, als beschuldigd van brand te hebben gesticht in een bewoond huis, waarbij levensgevaar voor anderen te duchten was. Uit Rijnsburg wordt van 27 October gemeld Hedenmiddag bracht een windhoos, welke in westelyko richting over het dorp ging, aan verschillende woningen belangrijke schade aan. Kondorde pan KOLOÜIESJ. BATAVIA, 27 September. In den nacht van 10 September, om- treeks 3 uur, verliet de voor de Florea- expeditie bestemde sectie artillerie, onder commando van den eerste luitenant Nauta, bestaande uit 45 manschappen, 2 stukken geschut elk van 7 cm 15 muildieren en een zestal paarden, Salatiga en begaf zich op weg naar Toen tang, om aldaar plaats te nemen ie den trein van 6 u. 10 min. De trein arriveerde te Semarang om streeks 9 u. 20 m. Aar» den Boom waren aanwezig de generaal, aideelings-comman- dantde plaatselijke commandant, de commandant der artillerie en de com mandant van het 5e bataljon infanterie met hunne adjudanten, de aandeFlores- expeditie toegevoegde kapitein van den generalen staf Granpré Molière, de offi cier van gezondheid dr. Hijmans van Anrooy, en eenige officieren, belangstel- f 11 lenden en nieuwsgierigen. Toen al de materialon, zoomede de paarden en muil ezels, zich aan boord van de Charlotte bevonden, werd er appèl geboudeD. Daarop hield de generaal tot den luit. Nauta aijne manschappen eeoe korte, militaire toespraak, en eindigde met den weosch van een schitterend suoces en eene wederkomst, en moedigde alle aanwezigen aan tot den uitroep: //Lave de artillerie!" Een uitbundig hoera bewees, hoe allen met de woorden vau don generaal in stemden. Daarop scheepte de trosr' zich in, en vertrok de atooraer onder luide vreugde kreten der vertrekkende». Den 22ste» September zijn de naar Noord-Flores bestemde troepen, behalve de artillerie, dio reeds vooruit gegaan was, van Semarang vertrokken. De generaal en de resident spraken de officieren en troepen toe, waarna met de muziek aan bet hoofd naar den Klei nen Boom werd gemarcheerd. Nadat de troepen waren gearriveerd, werd dadelijk overgegaan tot de insche ping. Nadat eerst het eerwaardige vaandel van het 5de was voorbijgegaan en luide toegejuicht, sprak het lid der commissie mr. v. Deventer het 5do bataljon en zijn commandant, namens de burgerij van Semarang, toe. Majoor Bosboom ant woordde, o. a. verzekerende dat hij en zijne officieren zullen trachten hun doel te bereiken, al moesten zij er bij blijven. Terstond gingen nu de officieroD, na hartelyke handdrukken en afscheidsgroe ten, aan boord, en weldra gleden de veerboot, daarna de prauwen met de troepen en ten slotte die met de dwang arbeiders, de wuivende en juichende me nigte op de kade en aan den Kleinen Boom voorbij, om de onzekere toekomst in te stevenen. Voor de onderofficieren en minderen waren, door de goede zorgen der commissie, de noodige hartversterkin gen en versnaperingen aan boord bezorgd. (Uit baiaviaeche bladen van 19—27 September j.l.) Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 25 Augustus 11. tot en mot 7 dezer, wordt door de Jav. Ct. het volgende ont leend Groot-Atjeh. De rust werd op Groot- Atjeh niet verstoord, doch onze verster kingen werden beurtelings onbeduidend beschoten, hetgeen ook raet. enkele troinfln z/Mijn beste vriend Dick, doe mij het genoegen en laat dat onderwerp rusten. Als men u uw ontslag geeft, dan komt dat immers omdat gij u voor mij hebt opgeofferd Ik ben voor het grootste deel van alles de schuld." wDat kunt gij nu wel zeggen, maar ik vrees, dat ik het meer moet wijten aan mijn ondoordachte handelwijze en gemis aan tact." //Werkelijk, Dick, dat ben ik niet met u eens; gij hebt u ech ter moedig gedragen. Het was werkelijk een prachtig idee om miss Fowler te verzoeken u haar kaartje te laten zien en op die wijze te weten te komen, waar zij zou uitstappen; en wat betreft uw handelwijze tegenover Boully, ik zou hem ook uit het raam ge worpen hebben; tenminste de eenige reden, dat ik het wellicht niet zou gedaan hebben, zou zijn, dat ik niet genoeg op mijn spierkracht had vertrouwd. Wij" allen hebben niet uw verbazende lichaamskracht, waarde vriend. Ik moet u eerlijk bekennen, dat ik gaarne ooggetuige had willen zijn van het tooneel, toen Boully door de lucht vloog en als een zak aardappelen op don grond neerplofte. Naar uw beschrijving te oordeelen, zal hij wel ver wonderd opgekeken hebben." Zooals ik u zooeven reeds vertelde, kroop hij weg, alsof de duivel hem achter de hielen zat. Ik vermoed, dat, als hij van zyn schrik bekomt want ik geloof zeker, dat hij bang was van te zullen barsten hij vervloekt nijlig geweest zal zyn. De koofd- eommissaris vreesde wellicht een losbarsting, daar hij mij op zoo gestrengen toon beval, weg te gaao." z/Dat was natuurlijk de reden. Gij hebt mij immers zooeven verteld, dat in het eerste oogenblik van opgewondenheid de hoofd commissaris u een klap op den schouder gaf en uw handelwijze toejuichte?" z/Ja, dat deed hij ook." /,Dan is de zaak in orde, daarvan kunt gij verzekerd zijn. Daaruit en uit de bemerking, dat hij zyne beambten niet als honden wilde behandeld zien, blijkt duidelijk genoeg, dat hij uw gedrag niet afkeurenswaardig vindt. Volgens mijn meening, behoeft gij niet bang te zijn, dat men u zal ontslaan." z/Het verheugt mij, dat gy dat denkt," antwoordde Dick, met een zucht van verlichting; //ik stel veel vertrouwen in uw oordeel en daarom zal ik geduldig afwachten. Ik moet morgen naar Melbourne terugkeoren, daar ik mij bij den hoofdcommissaris moet aanmelden, die mij dan mijn lot zal mededeelea. Wat zyn uwe plannen voor vanavond, David //Dat weet ik nog niet. Ik ben geheel tot uw dienst." z/Als dat zoo is, dan zou ik gaarne eens iets van het beroemde Sydney willen zien. Ik moet morgen met den eersten trein naar Melbourne terug en zou dus vanavond nog zooveel mogelijk van de stad willen zien." «Op één avond zult gij niet veel kunnen zien. Wat zoudt gij denken van de opera O, ja, ik moet u nog vertellen wat mij eergisterenavond is overkomen." En ik vertelde mijn vriend van het gezichtsbedrog, dat ik had gehad en vervolgde, *wat het eigenaardigste van het geheele geval is, is, dat ik uitgerekend heb, dat met inachtneming van het tijdsverschil tussohen de beide steden, ik die verschijning zag, juist op het oogenblik, toen gij miss Fowler in den trein hebt aangesproken." h Km," zeide Dick, op eenigszins ongeloovigea toon. ffHet is een zonderling geval, dat moet ik bekenneD. Wanneer een ander het mij had verteld, dan zou ik gezegd hebben, dat het onzin was, of dat de bedoelde persoon een glaasje te veel had gedronken, maar met u is het geheel iets anders gij zijt zulk een stand vastige, verstandige vent, dat ik moet gelooven, dat hetgeen gj] mij vertelt, waarheid is. Ik ben zeer nieuwsgierig, David, om te weten, wat de toekomst ons zal opleveren. Misschien is het maar goed, dat wij het niet weten. Zult gij ooit met die geheimzin nige dame huwen Zij is wel bizonder mooi. En, zal ik mijn bekoorlijke Fanny ooit weerzien //Kom, kom, nog geen zorgen voor den tijd tot dusverre staan uw kansen evenwel het beste, David." Wordt vervolgd')

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2