NIEUWS- EN ADV ERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Donderdag 30 October 1890. No. 2248. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: STADSNIEOWS. Staats-Erfrecht. B i\ N E N I, A i\ D. E EU iLLE T O N. Dl VBOÏÏW VAH Bil SflL.ll. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertenliën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Hoofdagenten voor Haarlem 29 October 1S90. De eerstvolgende vergadering vaa den Gemeenteraad zal gehouden worden op Woensdag deu 5den November a. s., des voormiddag? ten 10 uur. (Behandeling Gemeente-Begrootiag 1891). Door het gemeentebestuur zijn de vol- «rende vergunningen verleend: a. aan E. 8. Liotard, firma van Tubergon Co., tot oprichting van een gaskrachtaaachiae in hunne fabriek van minerale wateren enz. aan de Rozenstraat get. r.o. 11 b. aan A. Broskhorst tot oprichting van eene bewaarplaats van lompen en been deren in hot perceel aan da Langs Hee- renvest, kad. sectie D. no. 4910 ged. Benoemd tot onderwijzer aan de r. k. parochiale scholen alhier, de heer J. H. Lutz, te Ouderkerk aan den Amstel. Naar wij vernemen is het Teeken- «ollege //Kunst zij ons Dool" weder met 1 October aangevangen met het teeltenen naar gekleed en naakt modelook geeft dit college dezen winter vier kunstbe schouwingen van werken van verschil lende groote meesters, aquarellen enz. Een dezer kunstbeschouwingen wordt gegeven door de werkende leden van hst college. De contributie voor werkende en kunstlievende leden bedraagt 5 per jaar, waarvoor zij op de kunstbeschou wingen het recht hebben tot vrye intro ductie van dames. Ter eere van den heer P. J. Tra- vaglino en zijne echtgenoote, die hodea het voorrecht hebben 50 jarea te zijn gehuwd, hebben hunne buron aan de Qed. Oude Gracht, tusschen de Groote- en Kleine Houtstraten, de vaderlandache vlag van hunne woningen uitgestoken. Ook in do Breestraat waa zulks heden het geval veor den heer J. Uijlonburg en zijne echtgenooie, G. van Niel, die heden vijf en veertig jaren zijn gehuwd. Dinsdagavond trad voor Volksbelang" in de bovenzaal der sociëteit ,/Vereeni- ging" op de heer mr. M. W. F. Treub, lid van den amsterdamachen gemeente raad, met het onderwerp Staats-erfrecht. Spreker ving aan met de bewering, dat de bestaande wet op do goederen- verdeeling de nooden der wereld besten digt, vooral het bedendaagsche erfrecht heelt de bestaande kwalen niet, maar verergert die. Daarop ging spreker de regeling van het tegenwoordig erfrecht na en stelde de vragen: Waarop berust het BuitenlandCompagnie Génerale de dat recht, waaruit ontspruit het, wat moet er voor in de plaats worden gesteld Het familie-erfrecht is een anaehro- nisme geworden, daar het berust op een verslapten familieband. Alleen de band tussehen ouders en kinderen ia evon hecht gebleven als vroeger. Het erfrecht dei- kinderen van ouders is dus niet door een wet gemaakt, tsaar berust op het beginsel van overerving, dat men ziet in do gansehe natuur. Spreker citeert, wat door verschillende geleorden en rechtsfilosofen over het erf recht is gezegd. Tal hunner ontkennen het recht van erven door zij-ver wan ten, allen echter achten do erfrechtan van ouders op kinderen noodig, behalve na tuurlijk de socialisten, dia, den eigendom ontkennende, zich mat erfrecht in het geheel niet behoeven op to houden. John Stuart Mill zou zslfs het erfrecht van kinderen willen beperken, en keurt het af, daS een rijke vader na zyn dood zyne kinderen alleu rijk zou nalaten. Beter voor de maatschappij en voor hen- zeiven ia het, wanneer zij eea matig, dan wanneer zy een groot vermogen erven. Staats-erfrecht, ook wanneer er bloed verwanten zijn ia rechte lijn, maar dan slechts voor een klein deel, dat grooter wordt naarmate de rang der erfgenamen verder verwijderd is van den erflater. Bij het onder cijfers brengen dier aan- deelen zal enbillykheid in sommige ge vallen niet kunnen worden ontgaan. De voorkeur verdient het volgens spre ker, dat het aandeel van den Staat, bij verschillende grootte der erfenis, worde bepaald niet naar eeR vaste, maar naar eene wisselende jiereentage. Het staats erfrecht behoort ook het recht van erf lating bij testament te beperken. Het testamentaire erfrecht b'ijvo dus gehand haafd, doch zonder op het staats-erfrecht te influënceeren. Die opbrengst van het staats erfrecht moet strekken tot ondersteuning van be hoeftige familiën of oprichting van ge stichten en instellingen voor de niet-be- zittendes. De voorzitter van //Volksbelang", de heer D. de Clercq, hoopt dat er eea tijd zal komen, waarin geen erfrecht meer zal bestaan, wanneer ieder zal hebben datgene waaraan hy behoefte heeft. Maar zelfs nu zouden erfenissen aan den Staat behooren te vervallen, althaas die van rijke lieden, daar dezer kinderen reeds meer voorrechten geniete» dan anderen. De heer Treub, repliceerende, is ervan overtuigd, dat de maatschappij niet deugt, maar acht het verderfelijk, dat men mee- nen, zou dat alles moest komen van de gemeenschap en niet van de persoonlijke energie. Juist dit aeht spreker de groote fout der sociaal-demoeratie. Daarom ben ik het niet met den voorzitter eens, dat Etrangère G. L. DAIJBE Co alleen de gemeenschap gelegenheid geeft tot het verzamelen van rijkdommen. Kinderen van rijke lieden uit te slui ten van het erfrecht en hen armlastig te laten worden, acht spreker niet ge- wenscht voor de maatschappij. Ik zou willen, dat Staat en Gemeente het door hen geërfde zouden maoten besteden tot meerdere gelijkmaking der on gelijke goe deren verdeel isg. Ia elk geval zou het erfrecht voor minderjarige kinderen, die nog r.iet voor zicbzelven kunnen zorgeD, moeten blijven bestaan. Ik zou ook wens ch en, dat ieder van zijn erfdeel betaalde eene sterk pro gressieve belasting. Nadat nog door den heer de Clercq is gerepliceerd, sluit deze de vergadering, onder mededeeling dat den lOen Novem ber e. k. prof. Allard Piereon zal op treden. Gedurende de maand Juni 1890 zijn door de HaarlemZandvoort Spoorweg- Maatsch. vervoerd 23498 reizigers. Opbrengst reizigers 5056.23. goederen 407.38^. diversen 102.30. totaal 5565.91£. Per dag en per kilometer 22,22. Met den uitroep: Die ge fopte ambtenaren bij de departementen van algemeen bestuurschrijft de Haag- sche Kouter der JProv. Gron. Ct.: Eerst verspreidt de Haagsche Courant de vreugdewekkende tijding, dat de ver koopsom van de Rhijuspoor ongeveer twee ton Aan leges in den zak der ambtenaren zal doen vloeien. De allerlaatste leges, dia in 18-91 aan de ambtenaren uitbetaald worden, zouden dus met recht het bouquet van het vuur werk zijn, dat mottig kwartaal heel arm zalig was. Wat illusiën werden er gebouwd, welke plannen gemaaktkaat-eelen in Spanje opgetrokken, als die bom binnen kwam, wanneer die zes- tot zevenmaal grootere som dau gevroonlyk, zegevierend werd ingehaald. Mevrouw droomde van Dieuwe hoeden en japonnen met hooge schouders als de ineengehurkte arenden in Artie. Mijnheer legde reeds in ge dachten beslag op een fauteuil, dien hij lang begeerd had, en had een visioen aau echte havannah's. De kinderen deden in hunne stoute verbeelding, in gezelschap van pêpê en mêmê, een plezierreisje naar den Rijn. Hoogst aoliede en spaarzame exemplaren van het gild keken nu reeds uit aaar solide belegging en berekenden angstvallig hoe men bet meeste partij van dit buitenkansje zou kunnen trekken. Daar valt de eerste donderslag in dien stralonden blauwen hemel. Het Vaderland F. JONES, SuccBar ijs 31 bis Fat dat hierbij do rel van Jupiter vervulde, verkondigt een paar dagen later: niet een, maar slechts een kwart percent valt don ambtenaars in den schoor. Ju plaats van een ton zullen dus slechts 40,000 gulden onder de hoeren verdeeld worden. Weg vliegt de paradijsvogel op mevrouws hoedin rook verdampen plotseling de gedroomde havannah's, het reisje naar den Rijn wordt tot eon uitstapje naar de Wijkerbrug bij Voorburg herleid. O, armzalig noodlot! Doch het blijft niet bij dien eersten slagNog erger zal de teleurstelling worden. De Rijnspoorweg-maatschappij, welberekend en scherpzinnig als zij is, en niet zeer willig om bijna een halve ton aan de Haagsche ambtenaren te offeren, moet nu de rechtsgeldigheid be twisten van het sonverein besluit van 1814, waarbij het tarief der leges ge regeld wordt. Naar althaaa verzekerd wordt, weigert zij op dien grond do halve ton te storten, en zou alleen eea procos haar daartoe kunnen dwingen. Weg zijn nu alle illusiën, verdwenen alle heerlijkheden, die men zich van dat buitenkansje voorgespiegeld had. Doch in al die plotseling ontstane duisternis brengt weder een lichtstraal eenige hoop. Het blijkt dar, nu de leges voorgoed zullen verdwijnen, er op den bodem van dien Sinterklaastrommel nog een restant je is blijven liggen, heerlijke vette kruimels van korstjes van pasteien, die aien bij gebrek aan brood zoo gaarne oppeuzelt. Dat //restantje" moet zelfs van dien aard zijn, dat voor die aller laatste maal de portie acht guldon zal bedragen. Wanneer mon nu weetdat naar evenredigheid van den rang met f 8 vermenigvuldigd worden, zoodat een re ferendaris 30 ml. 8, een hoofdcommies 24 ml. 8 enz. ontvangt, totdat de bode met 4 ml. 8 gaat strijken, dan zal men zich kunnen voorstellen, dat de haagsche ambtenaren in spanning verkeeren om trent hetgeen hun boven het hoofd hangt. De V ereeniging voor ka- dastor en landmeetkunde zal op 17 No vember a. s. hare gewone jaarlijksche ver gadering houden te Amsterdam. De heer F. Verstijnon, ingenieur der lo klasse, chef van dienst van het kadas ter in N. O.-Indië, zal eene voordracht houden over: //de verschillende rechts toestanden, waardoor de grond op Java beheorscht wordt, en de eischen, die voor elke categorie dier gronden aan een daarvan op te maken kadaster gesteld moeten worden." Na afloop dezer voordracht zullen door den spreker eenige modedeelingen wor den gedaan over de positie der ambte naren van het kadaster in N. O.-Iudië en hunnen werkkring. Een nieuw arbeiderskwar ihourg Montmartre. tier. Door eenige bouwondernemers is te Amsterdam op het terrein van de voor malige glasblazerij der firma Wiegel, aan den Amsteldijk bij //het hek", een nieuw arbeiderakwartier gebouwd, dat uit 98 afzonderlijke arbeidershuisjes be staat en binnenkort kant en klaar zal wor.ien afgeleverd. Men beeft hier gebroken met het systeem van kazernewoningen en de oud hollandsche sinaakrichtingieder gezin eone eigen vrije woning, gehuldigd. Natuurlijk zijn de huisjes eenvoudig ingericht, maar toch zijn zij geriefelijk en hebben alle tuintjes. Straten van 12 en 14 Meter doorkruisen het kwartier en stollen het in gemeen ..chap met den Amsteldijk en het Verwerspad. De hoofd straat is reeds gedoopt en heetde Ruyterstraat. Echo De visscher8bevolking te Egnsond aan Zeo verkeert nog steeds in de stille hoop dat het plan der aldaar be|p,ande voorloopige Commissie tot uit breiding der visschersvloot daar ter plaatse, tot uitvoering zal komen. Het schijnt evenwel dat het daarvoor benoodigde kapitaal vooralsnog niet vol- teskend is. Den 6den Maart 1890 be gonnen eenige dames te Leidon, leden der afdeoling vaa den Protestantenbond aldaar, eene school voor fabrieksmeisjes mot 13 leerlingen, alien lussohon 12 en 18 jaar. Thans bedraagt dit getal reeds ruim 70. Aan de school is eene bibliotheek verbonden, waaruit de meisjes iederen Zaterdagavond boeken kunnen bekomen. Gemiddeld worden 25 boeken wekelijks uirgegeven. Eon klein gedeelte slechts maakt dus gebruik van de bibliotheek, doch die het doen, komen geregeld. Sedert September jl. is de inrichting gewijzigd. Tot de groote vacantie kwa men de meisjes van 12 tot 16 jaar twee maal 's weeks, den eenen keer om on derwijs in lezen en zingen te ontvan gen, den anderen keer o*i naaionderricht to krijgen, terwijl de meisjes van 16 tot 18 jaar eenmaal 'a weeks kwamen en slechts handwerken deden. Thans zijn de meisjes verdeeld in groepen van hoog stens 10, die allen aan éene vaste dame toevertrouwd zija en eens per week komen. Zoo hebben zich reeds acht clubjes gevormd weldra zal een negende iu het loven treden. Iedere dame kent do gezin non, waartoe hare meisjes behooren, en is gehouden die te bezoeken, zoodra een meisje verzuimd heeft. Zij is volkomen vrij, met haar clubje to doen wat zij wil, mits op don voorgrond sta eene nauwe aansluiting tusschen min en meer bevoorrechten, en het onderwijs zóo worde ingericht, dat het fabrieksmeisje de juffrouw als eene vriendin leert ver- Naar het en g els oh van JAMES WYTTON. 40) HOOFDSTUK XXIV. //Daarvan ben ik nog zoo zeker niet, Dick. Ik wil u een voor stel doen. Ik verwed tien pond tegen één pond van u, dat gij de bekoorlijke Fanny eerder zult zien en zelfs spreken, dan ik miss Fowler." //Neen, David, tracht een armen stumperd, zooals ik, niet in verzoeking te brengen door hem tien pond te laten winnen op een tydstip, dat by in het onzekere verkeert of hij een betrekking beeft of niet; de verzoeking is zeer groot, want ik ben er van overtuigd, dat, wanneer de weddingschap plaats vond, ik de win ner zou zijn." //Laten wij er dan shillings van maken." Lick 8taande mij verwonderd aan. //Wel, beste vriend," riep hy uit, //daar heb ik nog nooit van gehoord, dat gij een wedding schap wildet aangaan. De zedeloosheid van den tegenwooruigen tijd heeft u ook aangetast met haar verdorven beginselen." ,/Gy durft het das niet doen. Ik, David Fowler, wil met u, Richard Bland, wedden om tien shillings tegen één shilling, dat gy miss Fanny, uw lieftallige aangebedene, eerder zult zien en zelfs zult spreken dan ik miss Fowler." //Aangenomen, beste jongen," zeide Dick, //ik neem de wedding schap aan." ffDe weddingschap is dus aangenomen," herhaalde ik op plech- tigen toon, on mijn portefeuille te voorschijn brengende, schreef ik de weddingschap daarin op. //Welnu," vervolgde ik en stak mijn portefeuille weer in den zak, //wij moeten nu geen tijd meer ver spillen. Gij hebt natuurlijk uw beste pak kleeren niet bij u z/Ik heb hier niets anders, dan betgeen ik nu aan heb." z/Dat doet er niet toe; dan zal ik u wel een pak kleeren van mij leenen. Wij zijn ongeveer even groot en ofschoon ik natuur lijk niet zoo gespierd en forsch ontwikkeld ben als gij, zullen mijne kleeren u, naar ik vermoed, wel tamelyk goed passen. //Waarom moet ik mij in hemelsnaam zoo netjes aankleeden Het is toch, hoop ik, geen mode in Sydney om in feestgewaad door de stad te wandelen." //Daarvoor is het volstrekt niet noodig. Weea zoo goed om mijne bevelen stilzwijgend te gehoorzamen. Gij kent deze schoon© woor den toch wel//Open uw mond en sluit uw oogen en kijk dan wat ik u zal geven. Wanneer gij slechts zoo goed wilt zijn om juist het tegenovergestelde te doen, uw oogen open te houden en uw mond gesloten," dan geloof ik wel, dat ik u iets bizonders zal laten zien. Kom, ga mee en laten wij geen tijd meer verliezen; het is bijna half acht." Nadat Bland zich van het hoofd tot de voeten in mijne klee ren had gestoken en ik mij ook had verkleed, gingen wy de straat op. Wij stapten in een rijtuig en ik gaf den koetsier mijne bevelen, nadat Bland was gaan zitten. De koetsier kwam met de vingers aan zijn hoed en ik zette mij naast mijn vriend neer» Toen wij ons in hot stoombootje bevonden, dat ons naar d© noordkust moest brengen, sloeg Dick zichzelf met eenig welgeval len gade en hij zeide tot mij z/Ik weet niet wat mij te wachten staat, maar ik moet eerlyk bekennen, dat gij mij keurig netjes hebt aangekloed. Ik geloof zelfs niet, dat koning Salomo er beter uitzag." ,/Gij ziet er zeer goed uit," gaf ik hem ten antwoord. z/Waar brengt gij mij heen, David?" z/Wij gaan een vroegerea vriend van mijn vader bezoeken. Hij was zoo beleefd om mij een bezoek te brengen en mij de gast vrijheid van zijn buis aan te bieden." //Is dit het huis vroeg Dick, toen ik voor het prachtige ge bouw stilstond, welks breüde, hooge muren zich fier boven de andere huizon verhieven. z/Ja, hier is het," antwoordde ik. z/Uw vriend raoet drommels rijk zyn om in zulk een paleis te kunnen wonen het is het goevernementshuis toch niet?" z/Het goevernementshuis, ja, waarlijk," zeide ik lachonde. //De eigenaar zou het niet als een kompliment opvatten. Het is een veel prachtiger gebouw dan het goevernementshuis."

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1