NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Zaterdag 1 November 1890. No. 2250. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON. V2QUW VAI ESI SPSL1B. HAARLEM* Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Sr Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 'ólbis Faubourg Montmartre. Haarlem 31 October 1390. Donderdag is te dezer stede »a eene kortstondige ziekte ©verleden de lieer D. Bakker Jr., sedert eene reeks van jaren commies ter provinciale griffie van Noord- Holland, afd. militie en schuttery. Voor die betrekkiag is hy steeds volijverig werkzaam geweest en was hij bij uit stek geschikt, terwijl menigeen bij den beer Bakker in gemelde vakken degelijke en practisehe voorlichting mocht vinden. De overledene, die 72 jaar oud werd, bekleedde ook de betrokkiag vaa secre taris van de algemeeae vereeniging voor bloembollencultuur, waarin zijne diensten mede zeer werden gewaardeerd. L A K. M De Faara had haren bazuin zóó luide doen schallen over de opvoering van z/Lakmé" door de Nederlandeche Opera, dat men vooruit ken weten, dat ditmaal onze schouwburg eens vol aou wezen. Bovendien, er is iets geheimzinnigs aan die opveering verbonden, de hoofd partij wordt gezongen door eens jonge dame, welko een bekenden hollaudscbon naam draagt, doch dien op het affiche vervangt door d©n oostersch klinkenden naam Meath Piazza. En eene andere, niet minder beteekenende attractie is het, dat de tenor, zeldzaam feit, een Hol lander is. Aan den eenen kaat is het natuurlijk voor artistes aangenaam, waaneer hun optreden met eenig© spanning wordt te gemoet gezien daartegenover staat, dat het hunne taak verzwaart, omdat men vóel vaa hen verwaoht. Waren mejafirouw.enfin, mejuffrouw Piazza en do heer Tijssea, de nieuwe tenor, middelmatig geweest, dan zouden zij onder deze omstandigheden scherper zijn afgekeurd, dan waaneer zy niet van te voren met zooveel fracas waren aange kondigd. Maar beiden hebben gisterenavond het middelmatige verre achter zich gelaten. Voor ieder die de opera-voerstelÜDgen getrouw bezoekt, moet dit de eind-indruk zyn geweestdat *Lakuié" een der glans punten van de Nederlandsehe Opera go- noemd mag worden, niet alleen wat de zangers betreft, maar ook wat aangaat de raiso-en scèae en het decoratief. Ziehier in weinige woorden de historie. Lakmé woont met haren vadereen brahmaan, in een afgelegen pagode in het bosch. Door een toeval komen twee engelache jonge dames met hare goever- naute en twee engelsche officieren, bij dpze plek en dringen in den tuin door, ontheiligen daardoor de plek. Een der officieren, Gerald, ziet de schoone Lakmé en wordt op haar verliefd. De oude Brahmaan zweert den beleediger te doo- den en doorsteekt hem dan ook met een dolk. Da wond is echter niet gevaarlijk, Lakmé verbergt haren geliefde in een hut en geneest hem. Dan echter wil hij vertrekken, weer uittrekken ten stryde. Lakmé vergiftigt zich en sterft in zijne armen. Mej. Piazza heeft geheel haar uiterlijk in haar voordeel, bij deze rol. Een echt indiseh gezicht, donkere oogen en een prachtige, zwarte haartooi maken het beeld der brahmaansche priesteres vol komen. Hare stem i3 niet al te krachtig, maar het register is omvangrijk eu er is iets bizonder liefelijks in haar geluid, dat aantrekt en boeit. Al dadelijk kwam dat uit in het allerliefste duet mot Mal- lika (Mej. Yan Zant) in de eerste akte, en, niet minderin de aria van de dochter der pariahs. Hare coloratuur zou wellicht neg ietwat gelaüfiger kunnen zijn. Eene tweede loftuiting mag het heeten, dat zij uitstekend acteert. In eene zoo hartstochtelijke rol als Lakmé, is het spel van véél beteekeBis en in in al de bedryven heeft Mej. Piazza ons verrukt door baar levendig, natuurlijk, juist ae- teeren. Wy weuschen de Nederlandsehe Opera, zoowel als onszalve, met deze nieuwe figuur geluk. De heer Tijssen (Gerald) is een Maas trichtenaar, die op het conservatoire te Brussel zijne opleiding genoot. Het is, zooals wy zeiden, een genot, weer eens een tenor vau hollandsche origine te hoo- ren, en temeer was ons dat een genoe gen, omdat deze jonge zanger werkelyk groote capaciteiten bezit. In de eerste akte wat voorzichtig (men spaart zich daarin veelal) gaf hij ons in de tweede en in de laatste blyken van een helder orgaan te bezitten, dat gemakkelijk de hooge a uitbreDgt en voldoende kracht heeft. Zijne actio was niet mooi, eigen- lyk was ze, ronduit gezegd, stijf. Maar men moet niet uit het oog verliezen, dat hij in een ongemakkelijk kostuum was gedost en.... dat hij nog pas op de plan ken komt. Op dit gedeelte van zyn taak zich toe te leggen, zy hem bizonder aan bevolen. Den heer Dods, (Nilakantha) ons com pliment De goede meening. die wy over hem uitspraken bij zijn optreden in de /Dochter van het Regiment", mogen wij thans herhalen. Hij zoDg steeds goed, nu en dan zelfs mooi en zijne actie laat niets te wenschen over. In het eerste bedrijf ontving mej. Piazza een M en P van bloemon, de initialen van haren tooneelnaam in de tweede acte werd zij uit twee zijloges met bloemen bestrooid. De hulde was alleszins verdiend maar of ook niet anderen recht op deze hulde zsuden hebben? Noch Orelio, die ons zoo lang met zijn schoon orgaan in verrukking braeht, noch het arti9tonpaar Albers en echtgenoote, ontvingen ooit deze hulde. Uitspraak doende in de zaak van den amsterdamsGhen zaakwaarnemer Friedrich Wilhelm TimmermeisLer, tegen wieu de olficier bij da Arrondissement-rechtbank alhier de vorige week wegeDS beleedi- giDg eene maand gevangenisstraf en mr. F. W. v. Styrum, als civiele paitij, ƒ150 schadevergoeding eisahte, veroor deelde de rechtbank hem tot 8 dagen gevangenisstraf en betaling van ƒ150 schadevergoeding. Bij de Vereeniging „ïïeisiailigliaiil raar Varmogen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor behanger. - Een voor schoen maker. - Een voor metselaarsknecht. - Een voor broodbakkersk'nccht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerker3 of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwasehvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaistor.- Drie voor breister. - T weo voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van dezo aanbiedingen wenschen gebruik te maken, wordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Tot ontvanger der gemeente Haar- lemmerliede c. a. i3 benoemd de heer L. J. Vallentgoed te Houtrijk en Pola- nen, thaos waarnemend ontvanger dier gemeente. Door den gemeenteraad van Aalsmeer ia aan de afdeeling van het Ned. On derwijzersgenootschap te Aalsmeer ver gunning verleend tot oprichting van een cursus voor de gymnastiek in een ledig- staand lokaal van de school aan den Uiterweg in deze gemeente. Door bizondere aanbeveling van hot hoofd van school wijk 2 te Aalsmeer ia benoemd tot onderwijzer te Aalsmeer de heer A. Nugteren te Spaarndam. Men schrijft uit Veisen: De eenige verbinding87feg tusschen Haarlem, Alk maar en tusschengelegen plaatsen blijft nog maar steeds gestremd. Wel is de waterstaat al ruim 15 dagen bezig, om een pont veer met weg aan beide zijden van het kanaal te makendoch men men doet dit op zijn gemak. Het tijdelijke hulpveer voldoet in geen enkel opzicht aan het zeer druk verkeer, terwijl wagens, rijtuigen on karren over Buitenhuizen, dat ruim 1 uur verder ge legen is, moeten rijdenzeer zeker niet in het belang vau den handel. Verscheidene kooplieden en vracht rijders doen hun goederen echter naar hier overzetten, doch dit overladen be zorgt aan het publiek veel ongerief. Het komt voor, dat het publiek 5 kwartier of langer in dezen guren tijd van het jaar op overzetton moest wachten, totdat de pont, met goed beladen, gelost is, of totdat booten en sehepeD, die Dog op zeer grooten afstand naderen, gepas seerd zijn. Bovendien kan het zinktouw slechts aan eene zijde losgemaakt wor den. De brug geniet nog steeds eene kalme rust en wordt sleehts van tijd tot tijd door waterstaats-personen betreden. Vermoedelijk komt in de volgende week het nieuwe pontveer gereed. Wij vernemen dat onze afgevaardigde ter Tweede Kamer, jhr. Boreel van Hoogelanden, de noodige stappen deed bij de regeeriug, afdeeling waterstaat, om een tweede pontveer aan de andere zijde van de brug te maken. Wij hopen dat zijn verlangen worde bevredigd en onze bevolkte handelsstreek uit haar ge dwongen isolement worde verlost. Men meldt ons uit Zandvoort van 30 October Heden morgen by laag water heeft men weder een begin gemaakt met het bergen van de tuigage van het gestrande barkschip F. H. Pon Lindern. On geveer tien personen waren op het schip aan het werk. De stoompomp kon niet werken, daar die stuk is geslagen. Ter veemarkt te Sloten (N.-H.) waren aangevoerd 230 koeien prijzen bij vlug gen handel van ƒ175 tot 245. Aanbesteding. Haarlem, 30 October. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland werd heden bij enkele inschrijving aan besteed lo. het herstellen en tot kantonge recht inrichten van het voormalig kas teel //Radboud" te Medemblikraming ƒ20,000; minste inschrijver W. N. Vlaming to Medemblik, voor ƒ16,633; 2o. het uitvoeren van eenige verbe- teringswerken aan de haven op het eiland Terschelling, behoorende tot de havenwerken in Noord-Holland raming ƒ1530; minste inschrijver M. Daalder te Terschelling, voor ƒ1448.59. Letteren en Kunst. Door de heeren C. F. Roos en Cie, te Amsterdam, is verzonden de catalogus van eene in de //Brakke Grond" aldaar te houden verkooping van eene groote ver zameling zilverwerk, kunstvoorwerpen, bijouteriëD, curiositeiten, porcelein, meu belen, oude en nieuwe wapenen van verschillende volkeren enz., behoorende tot de nalatenschappen van de heeren B. S. Ries en M. de Sitter. Het is een zeldzame en prachtige col lectie, hetgeen uit den fraai bewerkten catalogus blijkt. BINNENLAND. In het Staatsblad no. 156 is opgenomen bet volgende: BESLUIT van den SOaten October 1890, waarbij door den Raad van State, krachtens artikel 45, 2°. van de Grondwet, waarnemende het Ko ninklijk gezag, ter algemeene kennis wordt gebracht, dat hij de waarne ming, in naam des Konings, van het Koninklijk gezag aanvaard heeft. In naam van Zijne Majesteit WILLEM 111, bij de gratie GodsKoning der Ne derlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburgenz., enz., enz. De Raad van State, krachtens artikel 45, 2°. van de Grondwet, waarnemende het Koninklijk gezag Op de voordracht van den Raad van Ministers van 29 October 1890 Gezien het besluit van de vereenigde vergadering der Staten-Generaal van 29 October 1890, dat to dien zelfden dage is afgekondigd Staatsblad no. 155); Gelet op de artt. 40 en 45 van de Grondwet; Brengt ter algemeene kennis, dat hy de waarneming, in naam des Konings, van het Koninklijk gezag aanvaard heeft. Maar het engelsck 42; JAMES WYTTON. HOOFDSTUK XXV. Zooals ik reeds zeide, brachten wij een recht genoeglijken avond door en namen eerst ten elf ure afscheid, want toen begon de oude heer te geouwen hetgeen hij volstrekt niet voor oos trachtte te verbergen zoodat dit voor ons een teeken was om op te staan. Ik zag wel, dat Dick de hand van miss Fanny iets langer vasthield dan strikt noodzakelijk was, maar daar er geen spoor van misnoegen op haar gelaat te ontdekken viel, moest het mij natuurlijk volkomen onverschillig zijn. Onder eeD diep stilzwijgen begaven wij ons naar de boot, die ons naar den anderen kant van de haven moest brengen en eerst toen wij ons aan boord bevonden, verbrak Dick het stilzwijgen. Bij stak zyn vingers in zijn vestzak en haalde een shilling te voorschijn. //Ziehier uw shilling, David. Als er ooit door u een mooie weddingschap is gewonnen, dan ia het deze. Met blijdschap geef ik u dit geldstuk; gij zijt de zonderlingste vent, dien ik ooit ontmoet heb." z/Ja," antwoordde ik doodsbleek; wik heb u werkelijk een groote verrassing bereid, nietwaar z/Een verrassing Ik heb nog nooit een avond met zooveel ver rassingen beleefd. Gij schijnt ze voor mij te hebben opgezameld om zo hedenavond alle tegelijk my ten deel te doen vallen. Wan neer gij mij daar straks verteld hadt, dat ik bij den ouden heer Whitehead een bezoek zou gaan afleggen en hij mij niet de deur zou laten uitwerpen, dan zou ik ongetwijfeld gedacht hebben, dat gij niet wel bij het hoofd waart. Dat ik evenwel zulk een genot vollen avond heb doorgebracht, heb ik aan u te danken, David, en de oude reus is toch werkelyk wel een aardige vent. Hoe is het u toch gelukt om hem met mij te verzoenen Ik meende, dat het zien van mijn gelaat op hem dezelfde uitwerking zou hebben, als een roodgekleurd voorwerp op den woedenden stier." z/Het doet er volstrekt niets toe, hoe mij dat is gelukt. De oude heer is een vriendelijker man, dan wij ooit hadden kunnen den ken, dat ia alles. Gij moet nu tevreden zyn, dat gy u den toegang hebt verschaft tot het huis van uw geliefde gij kunt u nu als een goeden kennis van de familie beschouwen." //Natuurlijk, Dnvid, en wanneer er iets geheimzinnigs achter- steekt, dan zal ik er mij wel voor waehteD, daarin door te drin gen; ik ben tevreden met het goede, dat de goden voor mij be schikten, zonder er mij verder om te bekommeren. Het feit, dat dit huis niet voor mij gesloten is, en ik dus niet van allen om gang u et de bekoorlijke Fanny afgesloten ben, is reeds een bron van vreugde voor mij. Whitehead heeft er met gulle vriendelijk heid bij mij op aangedrongen, dat ik hem in Melbourne zou komen opzoeken, waarheen hij zich over een maand zal begeven. Hij verzocht mij om het adres van zijn huis in St. Kilda op te schrij ven en David," vervolgde hy en strek e zijn hand naar mij uit, ,/dat heb ik alles aan u te danken. Gij zijt mijn gbede engel geweest; ik dank u wel zeer," en wy drukten elka&r de hand. Toen wy in het hotel waren teruggekeerd en onder het genot van een sigaar nog een poosje bij elka&r bleven alvorens naar bed te gaan, zeide Dick z/Ja, David, beste jongen, door de velerlei verrassingen van hedenavond zou ik b'na vergeten, in welk een hachelijke positie ik verkeer. Ik hoop dat alles terecht zal komen, maar ik moet bekennen, dat ik niet zoo kalm over die zaak denk als gij Boully is een zeer wraakzuchtig mensch." //Natuurlijk ben ik Diet van meening, dat gij er zonder kleêr- scheuren zult afkomen, Dick, maar dat gij wel uw straf zult ont vangen; dezo straf zal evenwel niet van dien aard zijn, dat do buitenwereld er iets van te weten komt. Gy zult ambtshalve een berisping ontvangen zooals de uitdrukking luidt tot voor zichtigheid aangemaand of beboet worder, maar Boully zal er in de couranten volstrekt geen melding van laten maken.* z/lk hoop het; ik hoop, dat gij gelijk moogt hebben. Gij hebt mij vanavond in ieder geval eon groot genoegen gedaan, David, en ik geloof stellig, dat er na mijn terugkeer in Melbourne geen vier en twintig uur zullen vorloopeD, of ik zal u dit vergolden hebben. Al mijn vrijen tijd zal ik aanwenden om miss Fow„

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1