NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8 c Jaargang. Dinsdag 4 November 1890. No. 2252. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Stukken ven den Raad. EMMA NEVADA. EEUILLETOK VBOÏÏW Bil SFILli. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. van 15 regels 50 Cents; iedere reg*el meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de BublicUê Ftrangere GL. DA UB E 8g CoJOHN F. J ON MS, SuceBarijs 31 bis Faubourg Montmartre Haarlem 3 November 1890. VERGADERING van den Raad der ge meente Haarlemop Woensdag 5 Nov. 1890, des voormiddags ten 10 ure. Be volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeeling ingekomen stukken; Goedgekeurde besluiten Ontvangst- bericht wijziging algemeene politiever ordening Goedkeuring geloofsbrief en bijbehoorende stukken nieuw inko mend lid 2. Behandeling ontwerp gemeente- begrooting dienst 1891, met bijbehoo rende stukken 3. Voordracht B. ea W.W. benoe ming onderwijzer 2e klasse opleidings school voor jongens 4. Idem idem idem idem. 2e klasse eerste tusschensehool 5. Idem. curatoren leeraar wiskunde gymnasium 6. Aanbeveling B. en W.W. idem. wis- en natuurkunde H. B. school ter opleiding veor liandol en nyverheid 7. Idem. regent Groote of St. Elisa beths Gasthuis 8. Idem, lid comm. v. toezicht scholen middelb. onderw. 9. Benoeming lid comm. bezwaar schriften 10. Rapport comm. v. fin. rekening 1889 schutterij. Als leeraar wiskunde Gymnasium, tevens in wis- en natuurkunde aam de H. B. S. met 3 j. o.. worden voorge dragen de heeren L. van der Vegt te Breda en H. van der Kamp te Zuid hom. Voordracht voor onzer wijzer 2c kl. aan de le tusechenschoolL. Haver- schmidt, Dieren, G. Eisberg, Sehiedam en G. Zoon Cz. Aalburg. Voordracht lid van de Comm. v. Toez. op het M. O. (vacature de heer W. van Doorn) de hoeren R. O. van Manen en L. Sloot. Verzoek van de Vereen, tot be- behartiging van de geestelijke en stoffe lijke belangen der armen te Haarlem, met verzoek om voor onbepaalden tijd ten gebruiko te mogen houden een loka liteit in het Proveniershuis, voor brei- school. B. en W, adviseeren vergunning te geven tot 1 Mei 1891. B. en W. advies uitbrengende op de adviezen der afdeelingen, betreffende de begrooting voor 1891, zeggen dat hun op dit oogenblik vermeerdering van het aantal wethouders niet noodzakelijk voor komt; keuren het af de ambtenaren, be last met de invordering der plaatselijke belasting, percentsgewijze te beloonen gaan mee met het voorstel tot verhooging van de tractementen van den gemeente- architect en van den gemeente-opzichter verklaren zich bereid een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid eener asfalt-bestrating, en de kosten van aanleg en onderhoud daarvanhebben besloten, in 1891, geheel of gedeeltelijk nieuw te bestraten: de Groenendaalsteeg, Wagen weg, Dubbele Buurt, Krom, Kleine Hout weg, Peuzelaarsteeg, Ridderstraat. Over het verzoekschrift der agenten van politie om verhooging van jaarwedde zeggen B. en W., dat weldra een voor stel daarover den Raad zal bereiken. Wordt dat aangenomen, zoo zal eene versterking van den post op de begroo ting noodzakelijk zijn. Blijkbaar bevat dat voorstel dus ver hooging van traktement.) De centrale verwarming in de scholen door kachels te vervangen is, door het noodzakelijk aanbrengen van schoorstee- neD, zeer kostbaar. Naar de wenscheiiik- heid sullen B. en W. doen onderzoeken. Voorts zeggen B. en W. Eene herziening der pensioens-veror- dening ter hand genomen zijnde, vleien wij ons, dat een voorstel daartoe, binnen een niet te ver verwijderd tijdstip Uwe Vergadering zal kunnen bereiken. Een voorstel tot wijziging van de inrichting van het Buitenhuis is in be werking en zal vermoedelijk zeer epow- dig by U ingediend kunnen worden. Ofschoon bij aanneming daarvan zon der twijfel eene uitgaaf zal moeten ge schieden, wellicht tot een vrij aanzienlijk bedrag, gevoelen wij geeae vrijheid daar-^ voor thans reeds,by gemis aan genoeg zaam betrouwbare gegevens, eene som uit te trekken. Wij merken op dat hier toe in dit geval ook geene rechtstreek- sche aanleiding bestaat, daar het hier geldt uitgaven, waarin door eene geld- leening voorzien zal moeten worden en deze gelden zonder bezwaar in den loep van het volgende dienstjaar bij supple- toire begrooting aangewezen kunnen wordeD. Eene verbetering in de afwatering van het riool van een deel van het zoo genaamde Schoterkwartier, komt ook ons wenschelijk voor, getuige de in 1889 door ons ingediende, dech door U afgestemde voordrachten (sie not. 1889 blz. 440 en 442). Wij zien hiervoor evenwel geen kans van slagen, zoolang aan de gemeente niet de gelegenheid wordt geopend, om de uitmonding van het rieol, thans uitwaterende in de sloot langs een gedeelte van den genoemden weg, over te brengen naar het Noorder Buiten-Spaarne. Ofschoon dit voor de gemeente, ook al wordt door do wedarzijdsche belen- denden in de kosten van het werk bij gedragen, eene aanzienlijke uitgaaf met zich zal medebrengen, zal alsdan op af doende wijze aan het thans ondervonden ongerief worden tegemoet gekomen. In OH3 college bleken de gevoelens omtrekt het wenschelijke eener verhoo ging der whoöd»nbelastingw zóózeer uit een ?e loopen, dat eene voordracht daar toe U vooralsnog niet zal kunnen be reiken. Voor eene evenredige schoolgeld heffing ontbreekt ook aaar onze meeniDg vooralsnog eene goede grondslag, wes halve wy ons kunnen vereenigen met het ongunstig praeadvies der le afdeeling. Meer aanbeveling verdient in onze ©©gen het sluiten van overeenkomsten met naburige gemeenten, als bedoeld in art. 16 laatste lid der wet op het lager onderwijs. Indien het Uwe Vergadering zich met dit denkbeeld kan vereenigen, schijnt het wenschelijk ®ns hiertoe eene opdracht t® geve». Bij Kon. BeBluit is met ingang van 1 Januari 1891 benoemd tot plaatsvervan ger van den districts-veearta, wien Haar lem als standplaats is aangewezen, de veearts J. M. Billroth, te Hoorn. Hedenmorgen, te kwartier voor twaalven ongeveer, werd alhier ter laatste rustplaats gevoerd het stoffelijk overschot van den heer D. Bakker, ambtenaar ter provinciale griffie. Een krans van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-Cultuur, waarvan de overledene algemeen secretaris was, dekte de lykkist. Dö heer A. van Stralen, lid van Gedeputeerde Staten, herdacht in diep gevoelde bewoordingen de verdiensten vau den overlodene in zijne betrekking en in zijn particulier leven. Twee en vijftig jaar lang heeft de overledene de ambtenaarsloopbaan bewandeld. Verder waren tegenwoordig leden van het hoofdbestuur en van de Vereeniging voor Bloembollen-Cultuur; de majoor- kemmandant der dd. schuttery met den kapitein-adj. der schuttery, Piepenbrink, de luit.-kol. prov. adj. G. F. Zürich. De bretels van dr. Esmarch, die de heer llaremaker, arts te dezer stede, in zijne lezing van 27 October jl. aanbeval als praktisch en eenvoudig werktuig tot het afbinden van bloediogen, zijn thans, nadat wy den wensch hadden geuit, dat zij ook hier ter stede verkrygbaar moch ten zijn, aangeschaft door den heer H. M. F. Seveke, magazijn van Perry-ar- tikelen, Barteljorisstraat 16. Wij hebben ons overtuigd, dat dit hetzelfde model en fabrikaat is als door dr. Haremaker is bedoeld. Aangezien deze zangeres op Maandag 10 November a. s. zich in de Vereeni gingw zal doen hooren, meenen wij onzen lezers iets naders van deze «ster aan den muzikalen hemel" te moeten mededeelen. Mag mon gelooven wat van haar ver haald wordt, dan zijn er weinig zange ressen geweest, die reeds op zeer jeug digen leeftijd zulk een succes genoten als Emma Nevada, eigenlijk mejuffrouw Vixom, aangezien zij de dochter is van dr. Vixom te New-York en geboren werd te Elpha in Californië. Immers reeds op driejarigen leeftyd debuteerde zij op een concert in Virginie. Staande op een tafel zong zij daar het amerikaansche volks lied //The Star Sprangled Banner" met zulk een juistheid, zulk een gloed, dat de zaal daverde van de toejuichingen. Het was toen ter tijd in de Vereenigde Staten nog gewoonte do artisten van naam geld, in stede van bloemen toe te werpen, en in een oogenblik tijds was de tafel, waarop het kind stond, bezaaid mat goudstukken, meer dan zy in haar handje kon houden. Wat deed zij toen: zij trok een laarsje uit en vulde dat met bet haar toegeworpen gelddat was het begin van haar roem en den rijkdom der thans wereldberoemde zangeres. Na een reis door Amerika, werd de jeugdige Emma op de Hills-kostschool te New-York gedaan, welke zij verliet om in Europa haar muzikale opleiding te voltooien. Ongelukkig stierf dr. Ebele, op wiens raad dr. Vixom er eindelijk in had toegestemd van zijn kind te sehei- den, en die haar met nog enkele andere meisjes naar Berlijn zou brengen, onder weg. Gelukkig herinnerde zich een dier meisjes, dat zij een aanbevelingsbrief be zat aan dr. Erlich te Berlijn, en zoodra zij te Hamburg waren aan wal gestapt, begaven zy zich naar dien muziek-kri- tikus. Deze stond verbaasd over den muzikalen aanleg van Emma Nevada en zond haar met een warme aanbeveling naar mevrouw Marchesi te Weenen, die daar toen ter tijd een bekend conserva torium had, waar vele thans beroemde zangeressen haar opleiding genoten. Mevrouw Marchesi liet zich aan Emma Nevada zeer veel gelegen liggen, en haar na twee jaar voldoende ont wikkeld achtende om te debuteeren wist zij haar een engagement te bezor gen aan de italiaansche Opera te Ber lijn. Doch aangetast door een ernstige ziekte, moest de zangeres spoedig naar Italië vertrekken om te herstellen. Daar kwam zij in kennis met kolonel Mapli sondirecteur van Her Majesty's Theatre te Londen, die op reis was om artisten voor zijn onderneming te enga- geeren. Emma Nevada was spoedig door hem geëngageerd en in 't volgend sei zoen debuteerde zij te te Londen, waar men haar loopbaan kan zeggen te be ginnen. Spoedig daarna keerde zij naar Italië terug, waar zij in het Scala- Théatre te Milaan twintig maal achter een de //Somnambule" zong en wel met zooveel succes, dat tot driemaal toe te koningin van Italië met geheel het hof, de voorstelling by woonde, een eer door H. M. nooit te voren aan eenige zan geres bewezen. Door dit susces te Milaan, werd Emma Nevada aan de Opéra eomique te Parijs geëngageerd, waar haar //Mignon" al spoedig beroemd was en waar zij lauweren oogstte in de //Perle du Brésil," een opera, door Carvalho voor haar gecomponeerd. Twee jaar bleef zij aan deze opera verbonden, om toen weder het Kanaal over te steken, en te Londen om beur ten met Adeline Patti in Covent Garden te zingen. Ook op Marlborough-House, het paleis van den prins en de prinses van Wales, trad de beroemde zar.geres meer- voor d e vorstelijke personen op. Na in Amerika 73 concerten te heb ben gegevenkeerde zij weder naar Europa terug, waar zij o. a. te Lissabon onlangs lauweren verwierf. Het genootschap //Melpomene en Tha lia" gaf Zondagavond in den Schouw burg zijne tweede uitvoering in dit sei zoen, mot de opvoering van //de Wees ran Brussel". Zeer ten genoege van de talrijke leden werd dit stuk Enkele optredenden voldeden zeer Aan kostume3 en tooneelschikking was alle zorg besleed. Den 18den dezer zal de firma P. van Cittert Zonen in haar verkooplokaal aan de Parklaan in veiling brengen eene fraaie bibliotheek, waarin tal van vakken zijn vertegenwoordigd. Onder anderen treft men daarbij aan eene collectie oude hand schriften (waaronder een brief van den Raadpensionaris Johan de Witt), zegels, penningen en zoo verder. Zondagavond heett een 20jarig soldaat, alhier in garnizoen, zich sehuldig ge maakt aan diefstal van eon pak aan het goederenbureau van de H. IJ. S. M. Hij werd door den bewaker op keeter daad betrapt, aangehouden en aan de politie overgeleverd. In ons verslag van de vergadering van de IJsclub //Haarlem en Omstre ken" wordt gesproken van een nadeelig saldo. Dit moet echter zyn voordeelig; dienovereenkomstig gelieve men ook de bedragen der uitgaven en ontvangsten te verwisselen. Naar het eng else li van JAMES WYTTON. 43) HOOFDSTUK XXV. wDit staat echter reeds bij mij vast, dat als ik de roover- bendeop het spoor ben, ik een aanval zal doen, al staan wij ook tegenover hen als een tegen vier. Ik hoop wanneer het geluk een weinig met mij is, de plannen van den beminnens- waardigen Boully te kunnen verijdelen. Ik ben vastbesloten waarde vriend, om mijn uiterste best en mijn plicht te doen, en zoo mogelijk deze beruchte bende van struikroovers en moordenaars uit te roeien, of in den strijd tegen hen te val len. Hetgeen mij evenwel het meest grieft is, dat ik volstrekt niet meer in de gelegenheid ben om miss Fowler voor u op te sporen. Het is wel bard, het doel zoo nabij te zijn en het toch niet te kunnen bereiken, ik heb echter een troost gij gaat immers naar Melbourne alvorens haar maandkaartje verloopen is, zoodat gij zelf haar nog zult kunnen opsporen. Ik sal u Bpoedig weer schrijven, wanneer ik tenminste niet door een kogel van een der booswichten doodelijk ge kwetst word. Uw toegenegen vriend Dick." Ik was zeer teleurgesteld door den inhoud van dezen brief. Ik had zoo vurig gehoopt, dat het eerste wat ik van Dick zou hooren na zijn bezoek aan Sydney, zou zijn, dat hij miss Fowler had ge vonden. Wanneer men in zijn hoop is teleurgesteld, wordt men moedeloos, en terwijl ik vóór het openen van den brief opgewekt en blijmoedig was geweest, verviel ik nu in een toestand van doffe neerslachtigheid. De gedachte aan het ongelukkige lot van den armen Dick was natuurlijk ook niet bemoedigend. In de ge wone omstandigheden zou ik mij volstrekt niet ongerust over hem maken, want ik vertrouwde op den moed van mijn vriend, en het sprak van zelf dat hij uit hoofde van zijn betrekking dikwijls aan groote gevaren zou moeten blootstaan. De bizonderheden, die hij mij evenwel schreef aangaande die beruchte bende van boosdoe ners, war&n van dien aard, dat ik het mij wel kon begrijpen, dat een wraakzuchtig man zooals Boully, er oogenblikkelijk van had willen afzien om mijn vriend in het openbaar aan te klagen en van zijn betrekking te doen ontslaan, om hem liever op schijn baar rechtvaardige wijze te straffen, door hem in de kaken des doods te zenden. De aanvoerder van die struikroovers was in menig opzicht een merkwaardig man en de algemeene sympathie, die dezen men- schen volgens Dick ten deel viel, sproot hoofdzakelijk hieruit voort, dat de onwetende bewoners van de bergstreken meenden dat de aanvoerder tot de daad werd aangezet, die zyn vogelvrij verklaring ten gevolge had (hij had een politieagent doodgescho ten, toen deze hem betrapte terwijl hij bezig was een paard te stelen) door de gewelddadige handelwijze der politie, terwijl som migen zelfs de onbeschaamdheid hadden om openlijk te beweren, dat de ongelukkige politieagent door genoemdeu Foggarty was gedood, omdat, zooals het heette, deze zich op den politieagent moest wreken, daar hij zijn zuster van haar eer had beroofd. Of dit waar was of niet, het viel niet te ontkennen dat deze struikroovers in het district, dat zij door hunne gewelddadigheden onveilig maakten, door de bewoners werden gesteund en voortge holpen, zoodat zij onmogelijk uitgeroeid konden worden, en de eene inspecteur van politie voor, de andere na, werd naar dit district overgeplaatst om daar al zijne pogingen ta zien mislukken, evenals het zijn voorgangers was g~gaan, om dan onverdiend met verwij tingen te worden overladon en in ongenade te vallen. Het is dus niet te verwonderen, dat ik mij ongerust maakte over het lot van mijn geliefden vriend, want het was natuurlijk duidelijk, dat hij naar het district der struikroovers was overge plaatst, om evenals al zyn moedige voorgangers, zijn pogingen te zien mislukken en daardoor den edelen Boully een gelegenheid iu de banden te geven om zijn persoonlijke wraak op hem te koelen onder den schyn van straf voor plichtsverzaking. Een straal van hoop bleef my echter over bij de gedachte, dat Dick zulk een uiterst bekwaam officier was, terwijl zijn moed

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1