BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen Ingevolge een uit deze gemeente ge daan verzoek, om ten gerieve der run hier te Haarlem schoolgaande kinderen trein 13 aan het station Halfweg te doen stoppen, is bericht ontvangen dat het bezwaarlijk ia dezen trein als stop trein in te stellen, doch dat aan Z.Exc. den minister van W. H. en N. machti ging zal worden gevraagd om trein 5 te doen halt houden. Men zendt ons uit Haarlemmermeer de volgende statistiek. Volgens het verslag over het openhaar en bizondor onderwijs der gemeente Haarlemmermeer aangeboden, blijkt dat op de 11 openbare scholen in deze ge meente afwisselend ongeveer 700 kinde ren aan het onderwijs deelnemen. Op de 8 bizondere scholen omstreeks 350 kin deren. Het sohoolverzuim wisselt zeer af, doch is gemiddeld 20° o- Ofschoon het getal der scholen in deze gemeente zeer groot is, moeten toch sommige kindereu don afstand van een uur afleggen om de school te bereiken. De jaarlijksche uitgaven voor het onderwijs bedragen 30000.De jaar lijksche ontvangsten der schoolgelden be dragen ƒ6000.-- Letteren en Kunst. Verschenen is het gratis-proefnum mer van het Geïllustreerd Stuiversblad uitgave van de Uitgevers-Maatschappij //Vivat" te Amsterdam. Bij inzage van dit eerste nummer komt het ons voor dat dit tijdschrift, aan hu mor en ernst gewijd en flink geïllus treerd, zich wel een weg zal banen naar de huiskamers, vooral nu wij het lees- seLoen weder zijn ingetreden. Inhoud Sempervirens No. 44Onze Rotstuin, IX. Voor enze Tuinen, Spiraea Lindleyana, met een afbeelding Ingezonden. Uit Turkije. Drui- venkassen. Glazen parapluie ter be scherming van Pelargonium-perken. Verschillende mededeelingen. Aan den c i vie 1 - i ngenieur P. J. Kapteijn, thans ingenieur bij de verbetering van den Beneden Weser, is volgens l)e Ingenieur de uitvoering der werken voor de verbetering van de ha ven van Rio Grande do Sul (Brazilië) opgedragen. Een paar zinkbazen uit Sliedreclit zullen met hem medegaan. Uit s - II a ge wordt van Nov. gemeld: De beer dr. C. W. Vink- huyzen, Zr. Ms. lijfarts, geniet heden het voorrecht zijn 60jarig jubileum als geneeskundige te gedenken, van welke tijdvak hij nu sinds 43 jaren als doctor in de genees- en heelkunde is gepromoveerd. Hoewel de hooggeachte en eenvoudige grijsaard geen eigenlijke offiicieele re ceptie hield, hadden toch talloozen het tot een plicht en eene eer gere kend, van hunne gevoelens van erken- telijkheiden waardeerin,.' op dezen dag te doen blijken jegens den man, die een zoo groote reeks van jaren het koninklijk vertrouwen genietende, in zoovele fami lie kringen schier onmisbare vraap" en raadsman was geworden, meermalen niet enkel aan het ziekbed door zijn talenten als kundig arts en psycholoog en door de voortreffelijke eigenschappen van zijn hart, welke ook zoovele minder bedeelden ten zegen zijn geweest. In des doctors woning, waar zijne geliefde in ae maatschappij ook hoog geachte kinderen den uitnemendea vader op dezen dag nabij waren, was de salon tafel als in een bloembed herschapen van de collega's had geen verzuimd dr. Yinkhuyzen de hand te komen drukken en van hen, die niet persoonlijk in de gelegenheid waren hem te komen be groeten, in de eerste plaats natuurlijk van de koninklyke familie, stroomden de sympathiebetuigingen toe in den vorm van verrassende souvenirs en schriftelijke es telegraphische gelukwenschen. Naar wij vernemen, is den heer P. Reimann, directeur der rotter- damsche manege, de eer te beurt ge vallen aan het Koninklijk Stal-departe- ment een rijpaard te leveren, bestemd voor II.K.H. prinses Wilhelmina. (N. R. Ct.) Door de geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam is bevor- dera tot arts de heer D. H. Brinkhorst, cand.-arts, en zijn toegelaten voor het le deel de heeren G. M. J. van Aerssen, med. docts., J. van Os, med. doet., en R. van Leijden, cand.-arts. Men meldt uit Amsterdam: Dinsdag werd in eene huishoudelijke bijeenkomst der Vrije-Vrouwenvereeni- ging door eene der leden gespreken over de vivisectie. Het portret van dr. Anna Kingsford, benevens vele gekleurde en ongekleurde platen versierden den wand, welke laatste dienden ter illustra tie van het medegedeelde. De Vrije Vrouwen-vereeniging is de eerste hier te lande, waar de vivisectie in het openbaar besproken is. Naar aanleiding van het gehoorde werd later nog onder de leden van ge dachten gewisseld over het systeem Pasteur en do gasthuizen hier ter stede. De schade die, voor zoover thans bekend, aan de haringvloot te Katwijk aan Zee door yarmouther vis- schers is toegebracht, beloopt ƒ6914. Men leest in d e N. R. C.\ De oppasser der olifanten in de Dier- arde, die, zooals men zich herinnert, onlangs gekwetst werd doordien hij door een dezer dieren tegen een hek gedrukt werd, is Vrijdagnacht in het Ziekenhuis overleden. Toen hem het ongeluk over kwam, was hij reeds lijdende aan eene kwaal; dit zal er wel toe bijgedragen hebben, dat de zaak zulk eea ernstigen loop heeft genomen. Bram zoo heette de cornac bet slachtoffer geworden van zijne liefde voor do kolossussen, met welke hij zoo mzaam omging en die zoozeer aan hem gehecht waren. Hij had er steeds vermaak in, als de dieren dartel waren en stoeiden, en het was uit dat een hunner den ander een duw waardoor het ongeluk werd veroor zaakt. Kort te voren had Bram zijn 25jarig] jubilé gevierd als beambte der Dier- le, in welke betrekking hij steeds zijn plicht heeft gedaan. Hij was hot ook, die de olifanten de kunstjes geleerd had, welke zij tot vermaak der kinderen verloonen. Aan zijn zoon is thans de verzorging der olifanten opgedragen. Uit Driebergen wordt ge meld Zekere S., kleermaker op den Akker alhier, is Donderdag 11. zoo toegetakeld en met niestteken gehavend, dat men voor zijn leven vreest. Tegen den dader, zekeren B., is proces-verbaal opgemaakt. De dader was volgens gewoonte dronken. bestemd voor bijeenkomsten van heeren officieren. De ruime, geheel betimmerde zolders zijn zoodanig ingericht, dat zij ingeval van nood ook als soldatenkamers dienst kunnen doenen gemakkelijke breede trappen vindt men in het geheele gebouw. Op de bovenverdieping heeft men ook nog een badkamer met twee baden. En de benedenverdieping heeft men allereerst het lokaal voor do wacht, mei daarachter gelegen arrestantenkameijt. dan twee nette kamers voor een onge huwd officier, die in de kazerne wouon wil, verder een flinke onderolficiers- eu een dito soldaten-cantine, die met groote veranda's op een open terrein uitkomen, dat als tuin kan worden aangelegddan de onderofficiers-eetzaal en de keukens voor de onderofficieren- en soidaten- menages, de laatste voorzien van de zoo practische Senkings-fornuizen, welke ook bij het duitsche leger in gebruik zijo verder heeft men hier nog eenigo kleinere lokalen voor diverss doeleinden. De gangen zijn ruim en met gele en grijze steenen' belegd, wat een aangeuamen indruk maakt. Overal is gas- en waterleiding aau gebracht. Wie deze kazerne ziet, zal het moeten toegeven dat niets verzuimd werd om den soldaat hier een aangenaam en goed tehuis te bezorgen, eene zaak, die niet anders dan gunstig werken zal en zeker ook door de Indisch-mannen, die wij eerlang hier kunnen verwachten, zeer zal worden geapprecieerd. Eerstdaags zullen in de legerplaats bij Oldebroek schietproeven worden ge nomen mot 8chietkatoengracaten tegen met beton gedekte pantseringen. Deze proeveu zullen genomen worden in tegen woordigheid van het permanent technisch comité voor artillerie- en geniezaken. De kapt. ing. W. A. H. Weyler is naar die legerplaats vertrokken, tot het uitvoereo voor de voorbereidende werkzaamheden, met een detachement van net korps ge nietroepen uit Utrecht. Bij de Iste divisie infanterie) regi ment greu. en jagers, 4de en 7de reg. inf.) kwamen heden de miliciens der lichting van 1887 onder de wapenen om geoefend te worden in de behandeling van het getransformeerde geweer en van de nieuwe uitrusting. hooi in den berg is. De prijs van deze houtconstructie is niet hooger dan die van een gewonen soliden hooiberg. Leger en Vloot. Aan de Prov. Geldersche en Nymeegsc/ie Courant ontleenen wij het volgende om Crent ae nieuwe kazerne voor het te Nijmegen in garnizoen komends gedeelte van de koloniale reserve. Met veel overleg ia het oude gebouw, de vroegere infanterie-kazerne aan de Papengas, als het ware in eene nieuwe ka zerne veranderd wij konden ons dezer dagen daarvan overtuigen. Bizondere zorg is er blijbbaar aan besteed overal vol doend lucht en licht te hebben en het inwendige van het gebouw maakt daar door een veel aangenamer indruk, dan gewoonlijk in kazernes het geval is. De verschillende zalen voor de sol daten, waarvan er één gelijkvloers en de overige op de bovenverdieping zijn gelegen, zijn ruim en grenzen aan pracüsch ingerichte wachtkamers, terwijl zij tevens tot nacht-privaten toegang geven. De onderofficiers-kamers, 4 in getal, zien er mede netjes uit, hetgeen ook gezegd kan worden van een lokaal, Landbouw en Veeteelt. Hooibrocien. Het JJ. D. vestigt de aandacht op eene vinding van den heer J. Swets Az., te Uirecht, waardoor het gevaar van hooibroeiïog kan worden vermeden. Reeds voor eenige jaren werd door ham een hooi- of graauberg in yzereoastructie uitgedacht. De kap van dezen hooi- of graanberg k&o door middel van een wiud- toestel op en neer bewogen worden langs een atevigen, opengewerkten ijzeren stan daard. Een luchtbuis beneden den be gane» grond, die buiteu den hooiberg uitkomt, verschaft aan de buitenlucht toegang binnen in den ijzeren standaard. De hoogere temperatuur, die tengevolge van de broeiing ontstaat, veroorzaakt een luchtstroom binnen den standaard en met dezen luchtstroom vinden de dampen en gassen, die bij de broeiing in de hooiklamp ontstaaD, gelegenheid om door de openingen van den standaard, die te ven b als luchtkoker dienst doet, naar buiten te ontsnappen. Op deze wijze wordt een gelijkmatige, lichte broeiing verkregen, waardoor gevaar voor brand en beschadiging zoo goed ais voor komen wordt. Om aan het bezwêiar der vrij hooge onkosten, aan de aanschaffing verbonden, tegemoet te komen, heeft de heer Swets eene constructie in hout uitgedacht. De holle standaard in 't midden van den hooiberg is hier van houthij heeft 1 meter doorsnede en 3 meters omtrek, is achtkantig en heeft aan den buitenomtrek op regelmatigo afstanden openingen. Deze houten standaard werkt op dezelfde wijze als de tralieluchtkoker in de ijzercon structie. De kap beweegt zich ook hier langs den standaard op en neerdoor middel van oen windas kan zij versteld worden, al naarmate er meer of minder De duitsche Oost-Afrikaansehe Maat schappij is geslaagd in hare onderhan delingen mei een consortium van ban kiers over eene leening, naar aanleiding van hare overeenkomst met de duitsche rijksregaeriog. De leening is gesloten voor een bedrag van ongeveer tien mil- lioen mark, waarvan een gedeelte be stemd is ter uitbetaling der gecontrac teerde vergoeding aan den sultan van Zanzibar, wegens zijn afstand van zekere rechten, terwijl het overige voor andere uitgaven zal aienen. De Staatsraad van Luxemburg heeft Zaterdag eene tweede zitting gehoudeD Ofschoon het «ene geheime beraadslaging is geweest, loopt het ge.acht, dat de hertog van Nassau den 5en Nov. hier zal komen, om als regent de zitting der Kamer van afgevaardigden te openen. De Rheinische Courier meldt, dat de hertog vaa Nassau heden in Luxemburg zou aankomen om porsoonlijk Dinsdag de zitting der Kamer te openen. In eene blijkbaar koog-offïcieuse me- dedeeling iu de Norddeutsche Allg wordt verklaard, dat Duitschland zich niet ia het geschil tusschen Engeland en Portugal bemiddelend heeft gen omdat dit geschil door vreemde inmen ging slechts verzwaard had kunnen wor den. Eene bevredigende oplossing van den strijd zou de duitsche regeeriug in- tusschea met voldoening begroeten. De bankiershuizwn Mendelssohn Co. Jaeob 8. H. Stern spreken togen, dat zij bij de zaak van hot portugeesche voorschot.waarvan onlaugs melding werd g«mwakt, betrakken zouden zijn. Uit Brussel wordt aan de Times ge seind dat Nederlands voorstel tot ver vanging der voorgestelde inkomende rechten in den Congostaat door eeue internationale subsidie, als onaannemelijk beschouwd wordt, omdat door zulk een subsidie de onathankelykheid van den Congostaat iu beginsel vernietigd zoude worden. Spauje en Fraokrijk onderhandelen sinds verscheidene jaren over de vast stelling der grenzen vau hunne bezittin gen aan do Golf van Guinea. Iu Spanje is veel ontevredenheid gewekt doordien Frankrijk weigert de aanspraken van Spanje te erkennen op het uitgestrekte b.nnenland. Frausche handels- en oor logsschepen zouden inbreuk hebben ge maakt op de rechtau van Spauje en op de verdragen, die dit laud met in- landache hooiden heeft gesloten. De spaansche bladen dringen aan op een spoedige oplossing der kwestie. Gevolgen der Mc-Kinley-wet: Aan de Times wordt uit Madrid ge meld, dat uit Cuba verontrustende be richten ontvangen zijn betreffende de werking der amerikaansche tarief wet, door welke de handel en nijverheid op Cuba vorlamd worden. Dertig tabaksfa brieken zouden gesloten moeten worden. De minister Canovas heelt echter in den mini8teraad de hoop uitgesproken, dat do regeeriug der Vereenigde Staten tot eene wijziging der wet geneigd bevon den zal worden. De eigenaars der meelfabrieken te Mankato, in Minnesota, hebben bericht ontvangen van de nederlandsche en bel- gische meelkoopers, dat zij wegens de tariefwet voortaan geen 2de kwaliteit meel meer in de Vereenigde Staten zullen koopen. Een aautal arbeiders zal dientengevolge worden ontslagen. De katoenfabrieken te Neurode, in Silezië, hebben ten gevolge der Me Kinley- wet moeten sluiten, waardoor meer dan duizend werklieden letterlijk op straat staan. Aan de schild werd naar Parijs b a r o ii s V o n R o t li- op haar reis van Keulen onlangs een kistje j ii weel en ontstolen. De dief is jn Londen gevat, doch beweert, dat de ba rones hem zelf de juweelen heeft gege ven. De man n.l. is een Amerikaan en heet Pitt. Eenigen tijd geleden had de barones, die hij kende, geen geloof wil- len hechten aan zijne mededeelingen over hypnotisme en om haar te over tuigen, had hij in den trein, toevallig met haar reizende, haar gehypnotiseerd en toen haar bevolen hem de juweelen te geven, wat zij zonder aarzeling had ge- daan. Hij had echter het plaa, zeide hij haar de juweelen terug te geven eu om aan die bewering kracht bij» te zetten liet hij eene portefeuille vol banknoten zien, als bewijs dat hij geld genoeg be zat. Toen men hem zaide, dat hij een borgstelling van 1000 pond sterling (12000 guides) moest storten, telegra feerde hy even aan zijn vader te Boston kwam er onmiddellijk een telegrafi sche cheque voor dat bedrag op een bankiershuis te Londen. Voor de rechtbank te Frank furt a/M. is Vrijdag het proces begon nen, door hot bankiershuis Silo Gattoni Co. te Rome ingesteld tegen de Frankfurter Zeitungwelk blad eeaigon tijd geleden ten onrechte liet faillis. seineut van deze firma had vermeld. De eiscli was 123,000 mark schadever goeding. Voorloopig besliste de rechtbank dat de eisoher ongeveer 40,000 mark moest deponeoreu als zekerheidstelling voor de gerechtskosten, alvorens do zaak verder kon worden behandeld. Weet men wel dat de kleine teen aan 't verdwijnen is? De duitsche hooglearaar Pfitzner h«eft daaromtrent onderzoekingen ingesteld. Men weet, dat duim en groote teen twee leden, de andere vingers eu tecnen ieder drie loden hebben. Nu vond deze geleerde, dat reeds by 36 percent der skeletten het tweede en het derde lid van den kleinen teen door «ynostose (tee» ver groeiing) tot ééa gewerden waren, en de teen dus slechts twee leden had. Prof. Pfitzner wilde niet beweren, dat dit de schuld der schoenmakers zou zijo, ten eerste (een zwak argument) omdat het hij kin deren even vaak voorkomt, ten tweede omdat de sujetten dor snijkamers niet tot de soort behooren, wier voeten door al te modieuse bottines verwend zijn. Prof. Pfitzner meent te mogen voor spellen, dat de kleine teen bij den na«nsch der toekomst geheel verdwijnen aal. Prof. Robert Koch is voor nemens zijn hoogleeraarschap voorgoed op te gevon. Van staatswege zal een eigen instituut voor bacteriologische on derzoekingen voor hem worden ingericht. De jongste werkstaking der hamburgsche metselaars, die met de volledige nederlaag der werkstakende arbeiders eindigde, kostte aan de werk- stakingskas der werklieden 130,500 mark. Zweden is niet gelukkig met zyue consuls. Onlangs verongelukte financieel haar consul te Pittsburg, een baronet, en nu verneemt men, dat vice- consul Kripa te VVaha, de vlucht heelt genomen met anderhalf millioen francs, door anderen bij hem gedeponeerd. Het lOOÖjarig bestaan van de onafhankelijkheid van Hongarije zal, naar men uit Weenen schrijft, in het jaar 1894 mot grootea praal wor den gevierd. Reeds tbans heeft de mi nister van Financiën aan den Rijksdag om een krediet verzocht. Alle klassen zullen aan het feest deelnemen. In Roefliehië moet, naar men zegt, een berg' zijn ontdekt, die bestaat uit een massieven klomp zout. overtogen met een dunne leemkorst. Daar in Roemenië het zout door de hooge invoerrechten haast niet te krij gen is, hebben de boeren in den omtrek in allerijl een voorraad verzameld en heeft de Regoering er een kordon sol daten omheen moeten plaatsen, teneinde verdere plundering te beletten. 'tls wel mogelijk, dat hot waar is. Er voor instaan zouden wij liever niet. Uit a r v a komt het be- richtdat de misdadiger Anton Antrikorn, die na uit Siberië te 2 ontvlucht, in drie districten door zijne metmoorden en inbraken schrik en a en verbazende lichaamskracht hem, naar ik hoopte, in staat zouden stellen zijne pogingen met een goeden uitslag te bekronen. Wan neer hij het geluk maar had, om de rooverbende op te sporen en een kogel te kunnen ontwijken, dan geloof ik zeker, dat hij zich op waardige wijze van zyn taak zou kwijten en de beminnelyke Boully zijn wraakzucht niet op hem zou kunnen botvieren. „Wanneer iemand de rooverbende zou kunnen uitroeien, dan was het naar myn meening Dick en vooral omdat ik wist, dat de beste speurhonden uit Victoria naar het district waren gezonden en nu onder zijne bevelen zouden staan. HOOFDSTUK XXVI. De andere brief was van myne patroons, waarin zij mij schre ven, dat de heer Hearty te Sydney zou komen om my tijdelijk te vervangen en tevens, al moest ik niet noodzakelijk in Melbourne zyn, de heer Smith het toch zeer wenscheïyk achtte, dat ik hen eens kwam opzoeken, wijl hij mij over verscheidene belangrijke zaken wilde spreken, daar hij namelijk eenige veranderingen in den gang van zaken op het oog had. Haerty kwam des Maandags te Sydney aan en nadat ik hem alle bizonderhedeu had meegedeeld omtrent den loop vau deze zaak, begaf ik mij den 12en Mei 1878 op weg naar de hoofdstad in het Zuiden met twaalf vrije dagen voor mij, gedurende welke volgens de door Bland gemaakte gevolgtrekking, miss Fowler met een zekeren trein iederen dag tusschen Melbourne en haar woon plaats heen en terug moest rijden. Terwijl de trein mij van Syd ney verwijderde, dacht ik hierover na en vatte het voornemen op, om iederen morgen en avond op den uitkijk te staan op het per ron en vooral daar, waar de treinen naar en van Hawthorn af- en aanreden. Het zou toch wel zonderling zijn, meende ik, als ik haar, die ik zocht, op die wijze niet zou vinden, nu ik twaalf dagen voor mij had. Ik had aan mijne huishoudster geschreven, dat het mijn voor nemen was in Melbourne terug te keeren, en daarom was alles uitstekend voor mij in orde gebracht, toen ik laat in den avond in mijn huisje aankwam. De hartelyke verwelkoming van de oude dame deed mij goed en door haar moederlijke teederheid en op rechte blijdschap over mijn terugkeer, kwam ik weer eenigszins tot het besef, wat huiselijkheid was de ontvangst was zeer aangenaam voor een armen ongelukkige, die maanden lang alleen in een hotel had doorgebracht en slechts in zijn werk afleiding had kunnen zoeken. Ik was den volgenden morgen om zes uur reeds opgestaan en verbeidde met ongeduld het oogenblik, waarop ik met mijne 1 sporingen zou kunnen beginnen. Ik begaf mij met den eers trein naar Melbourne en bleef op het perron, terwijl ik mei koortsachtige hoop de aankomst van iederen trein van de richting Hawthorn afwachtte en mijne oogen in alle richtingen wen daar ik bang was om in den stroom van reizigers, die zich ah een stortvloed op het perron ontlastten, de mij welbekende ges te missen. Toen eindelijk de trein van 8.40 kwam binnenstoomen en zijn levende vracht op het perron deed uitstorten, werd mij geduld beloond. Door een kortstondige gaping, die er tussohen '1 door elkaar krielende menigte ontstond, was ik in slaat, om gestalte, die zulk een onuitwisohbaren indruk op mij a geheugd had gemaakt, te herkennen. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2