Financieele mededeelingen. ZAANSCKE SCHETSEN. VISSCHEKIJ. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. De zaak zal dus opnieuw bij den Raad ter overweging inkomen. Zondagavond is proces verbaal opgemaakt tegen Willem Sluis te de Rijp, die van de markt te Alk maar een kalf ontvreemd had ten na- deele van Steven Kuiper, koopman te Akersloot. Het geld, voor het door hem ontvreemde en verkochte kalf ontvangen, is den volgenden dag, toen hij door de politie te Alkmaar is aangehouden, op hem bevonden, zoodat dit aan den eige naar van het kalf is afgegeven. Schipper J. P. v. d. Z w a n, v o s- rende de scbeveningsctao bomschuit Vrouw Johanna Mariarapporteert, dat 11. Woensdag, toen hij des nachts vis- 8chende was, een belgische vischsloep van Ostende op zijn vaartuig is komen aanzeilen en 20 zijner netten gekapt heeft. Daar de roover zijn vuren gedoofd had, was het onmogelijk nommer of naam van de sloep waar te nemen. Op de Bloklaan tusseh Loosdreeht en Loenen is Dinsdagavond zekere Dalhuisen uit eerstgenoemde plaats, die per as naar zijne woning terugkeerde, door twee onbekende personen aange houden. Zij grepen het paard bij de teu gels en eischten het geld van D. Dat hij geen plan had dit zoo maar dadelijk aan de heeren to overhandigen, bleek uit zijn antwoord, hetwelk bestond in het uit den koker halen van de zweep. Nadat de aanvallers de leidsels bij het hoofdstel hadden doorgesneden, verweerde D. zich met zijn zweep zoo kraehtdad dat zij eindelgk zonder geld het hazen pad kozen. De politie stelt een onder zoek in naar de daders. Ondanks herhaalde waar- schuwingea tegen het flessehentrekkers- gilde en de praktijken, die het in toe passing brengt, is toch Dinsdag een winkelier te Dordrecht er wederom het slachtoffer van geworden. Bij hem ver voegden zich twee vrouwen, voorgeven de de echtgenooten te zijn van twee ploegbazen van het werk, dat aan de Kalkhaven zal worden uitgevoerd. Zij verlangden kruidenierswaren, met belofte te zorgen dat ook de vrouwen der andere werklieden zich bij hem van het noodige zouden voordien. De winkelier liet zich ten slotte door allerhande praatjes en beloften om den volgenden dag te beta len, misleideD, en gaf aan ieder harer voor ongeveer f 8 aan winkelwaren mede. Zij kwamen echter Woensdag nist terug en na ingewonnen informatiën bleek, dat de winkelier de dupe was geworden van twee behendige opliehtsters. DO.) In den nacht van 1 op 2 Nov jl. is tussehen Hellendoorn en Nijverdal ingebroken in de aldaar staande Heils- tent, behoorende aan het Heilsleger. De geheele inboedel is vernield, alles: ban ken, stoelen, tafel, kist, kachel, enz. is stuk geslagen en ligt verspreid in en om de tent, geen enkele ruit is er heel gebleven. De daders zijn nog niet be kend. Onder algemeene blijken van deelneming is te Wissenkerke ter- aardebesteld het stoffelijk overschot van den heer Jac. v. d. Schouwen, lid der Prov. Staten van Zeeland en wethou der dier gemeente. De overledene had zich geheel door eigen inepanniLg van boe renknecht tot zijne eervolle positie op gewerkt. Te Valtherveen heeft eene mishandeling plaats gehad, waarbij een persoon soo hevig verwond werd, dat er voor zijn leven gevreesd wordt. De dader is door de maróchauseóes naar Assen vervoerd. Een 18-jarige meisje, dat vóór eenige weken in hulpbehoevenden toestand verkeerde en welwillend door eenvoudige lieden te Leeuwarden als een eigen kind werd verzorgd, heeft, door hare weldoeners valscholijk mede te deelen en te doen gelooveo dat zij eene belangrijke erfenis had gekregen, ver schillende kleedingstukken van hen we ten te verkrijgen, welke grootendeels alle nieuw gecaaakt werden en eene be trekkelijk aanzienlijke waarde vertegen woordigen. Zij heeft zich Maandag onder valsche voorgevena met die goederen, nog reisgeld bovendien, uit de voe ten weten te maken. Haar bedrog kwam echter aan het licht, en zij is te Sneek aangehouden, en naar Leeuwarden over gebracht. Uit Zevenwolden schrijft men aan do Ass. Gt.\ In het dorp R. kwam manlief dezer dagen wat„scheef" thuis en werd in de echtelijke woning door zijn tweede ik met een lang niet malschen woordenvloed verwelkomd. De man deed alle pogingen om dezen te stuitennoch tegenspraak noch lieve woordjes hielpen, het werd er eer erger dan beter op. Ten leste besloot manlief een middel toe te passen, waar door moeder afleiding zou kunnen vin den. Hij nam uit zijn portefeuille een muntbiljet van 10, stak het in deu mond en slikte het door. Dat middel, duur en wonderlijk tevens, scheen te helpen, van verbazing zweeg moeder bij het zien van dergelijk* „geldverkwisting". Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan H. B., oud 21 jaar, onderwijzer te St. Jacobi Parochie, ter zake dat hij den 27n Augustus 1.1. te St. Jacobi Paroeni IJ beitje W. De Vries, van Balk, die daar met haar familie ter vervanging van de werkstakers was komen werken, bedreigd heeft te zullen verdrinken. Hij had nl. tot haar gezegd „zal ik je even verzupen, bliksem". B. werd daarvoor tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld. Het Weekblad van Broekman en Hoe ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 4 Nov. loopende, door hun tuesehenKomst ver handeld. Aand. Straatw. Naarden- Amersfoort a 70 pet. Aand. Drentsche Veen- en Midden-Kan. Mpij. 134%. Aand. Bouwonderneming Willemspark. 625. Oblig. Pal. voor Volksvl. (Uitgestelde Schuld). 16 Aand. Woning-Mpij. 90 Aand. Teriote Mijn-Mij. (gewone) 15 Aand. Amst. Koffie-Cult. Maatschappij. 121 Aand. Asahan Cult.-Mij. 65 Aand. Billiton Mpij. 2e rubr. te 's-Hage h f 2750. Aand. Landb.-M Gretas 110 Aand. Molukscha Hand.- Vennoot8chap 57% Aand. Oost Java Cult.- Maatschappij. 120 Scrip. Samar. Handels compagnie 5 Aand. Stoomvaart-Mpij. //Zeeland" (gewone) 58 Aand. Zuider-Stoomtr.w. Maatschappij. 37% Aand. Almel. Stoomsp., Weverij en Verwerij. 57% Aand. Delftsche Distill. Gist- en f-pintus-fabr. 100 Oblig. //Eigen Hulp" afd. Zekerb. v. ambten, en beambten (Vereen.) 1 01 Aand. Russ. Zuidwest. Spw. Act. de Jouiss f 31%. Aand. Batav. Zee- en Br.- Assuratie-Mpij 82 VII. z/Loeft die Gerrit Zaansti-oom nog?" zullen verscheidene lezers vragen, wan neer ze mij weer in dit blad zien staan. Lezers, ik ben voor u bezig geweest, Vandaar mijn langdurig stilzwegen. Ik heb namelijk den tijd besteed met het verzamelen van zaansche uitdrukkingen en spreekwijzen en kom nu weer met een geheel nieuwe coliectie aandragen. //Morgen, buurvrouw," hoorde ik on langs mijn schoonmaakster tot haar buur zeggen. //Heb je wat wapeling voor me?" //Jawel, maar ze is een beetje moddig", antwoordt buurvrouw. Nu, dat hindert niet, het zeepwater (want dat is wapeling) wordt overhandigd en al is ze wat vuil (moddig), voor het doel is het goed ge noeg. Maar zonder buurpraatje te schei den (niet even te beur am, zegt men ook aan de Zaan) gaat niet. //Hoe gaat het je zeun?" z/Och God, altijd nog erg stalramig en de dokter zeit maar dat 't niks hin dert, maar m'n zeun zeit dat i zoo waan in z,n lijf is. Ik ken er geen onderband van krijgen. Z'n stiek is i jbou kwijt, dat het de patroon hum passies ezeid; nou, hy verschoot er erg van. Stalramig wil zeggen zwak. Waan in z'n lijf noemt zich een werkman die niet lekker is; en voor onderband hoeft men slechts begrip te lezen, om den zin te vatten. Stiek is betrekking, passies be- teekent zooeven en verschieten gebruikt men aan de Zaan trouw voor schrikken. z/Je hebt nog al assestentie au je ouwste dochter," antwoordt de andere, tot troost. z/Och, m'n lieve mensen, 't is wel pittig kind, maar 'n slofkoker! daar heb je geen thoogte van. Ik zeg zoo altemet eres: droel," zeg ik, „dat doe je niet goed." En dan zeit ze: «ja moeder, hoe mot et elijk ook weer? Nou mot der wat bij verdiend worden, zie jemorgen ga ik uit kiepen met taalding en siciker- ed en sokkela." Pittig wordt hier altijd gebruikt in den zin van aardig en het wonderlijke woord slofkoker beteekent natuurlijk een slordig mensch. Altemet iszoo nu en dan, droel beteekent domoor en elijk is een tU83ohenvoegsei dat evengoed weg kon bly venKiepen zijn vrouwen, die met een trommel met snoeperijen tegen St. Nicolaas de huizen der meer gegoe den affoopen, meeat oude bakers of voor malige dienstboden, die aldus eene fat soenlijke bedelarij uitoefenen. Taaiding is taai-taai en met suikergoed bedoelt men speculaas. „Nou buurvrouw, wat ben jij sijnigl" zegt een der spreeksters tot eene andere vrouw, die in hare Zondagsplunje voor bijgaat. „Ik gaan koppie doen(koffie-drin- ken) luidt het antwoord. „Wat is z« slwuf\" zegt de andere, haar nastarende, Ze bedoelt, dat de andere nauw gekleed weinig taille in hare kleeren heeft. „Is 't nóg zoo dof (vochtig) in je huis?" Nou 't kon wel beter,'truikt nog zóo ousig (dut). Maar 't huis is ook Ondeugende jongens houden zich bezig met golfjekletter (in een rij op het nog zwakke ijs loopen, zoodat het water hoorbaar klettert.) Brave knapen laten hun waaier op (zóo noemt men te Krom menie een vlieger) wat men te Westzaaa een knus vermaak vindt. Is het wat koud, wel, dan blauwen ze maar (slaan de armen over elkaar om ze te verwar men) want wie kóu vat. krijgt al heel gauw met een meestersfléssie (drankje) te doen en dat kost meer dan areve (anderhalve) cent. Weet gij wat zwikken zeggen wil, waarde lezer? Niet? Welnu, het betee kent kussen, maar het blijft onder ons, hoor. Dan zult gij ook niet weten, wat wij hier onder uitdomoing verstaan. Niets meer of minder dan overdrijving, wanneer wij van onze kennissen vinden dat zij van een of ander feestje bizonder veel werk maken, of te mooie kleeren dragen naar onze meening, dan halen wy het veelbeteekeade woord uitdouwing voor den dag. Wanneer zaansche dames voor een groot venster zitten, dat niet door een chassinet is beschut, zoodat iedereen haar kan zien, dan hebben zy drie ma nieren van dat te kennen te geven: „Wat zit ik hier vroomglooi, openhofjig\" Ik laat mijnen lezeressen de keus, W8lke zij de mooiste vinden. Met dit veertigtal Zaanismen kan men het vooreerst weer een poosje stellen. „Man muss auch des Guten nicht zu viel haben!" Hoe veel te eer dan niat van Zaanismen! GERRIT ZAANSTROOM. Nieuwediep, 5 Nov. Door trek kers werden heden 345 tal haring aan gevoerd, die tegen f'3 a 3.55 per tal werd afgeslagen. Twee korders besoin- den aan tong, schol en schar ƒ40. Gammel is een zuiver zweedseh woord, dat oud beteekent. Aan de Zaan hecht men ook nog de beteekenis van ver molmd, gebroken er aan. „Kom ik ga weer binnen," zegt do eene, „mij a slorden moeten nog klaar. En met een „dag buurvrouw" gaat ze naar binnen, om hare slorden, d. w. z. haar verstelgoed, in orde te brengen. Niet weinig voor anderen, zelfs voor vele Zaankanters onbegrypelijke termen, treft men aan bij de werklieden. Van een molen, die door den hevigen wind beweegt, zegt men hij staat te lilpitten. Moet er iets in het pakhuis worden ge- heschen, dan roept de man die beneden staat: „Nog een bietje opperdan!" of: „nog wat neerwerdan!" waarmede hij op en neer bedoeld. Zoo gebruikt men voor in en uitinwerdan en uitwerdanen zelfs bestaat ook zijdwerdan. „Lete me deres wet afstouweis, men zou het niet raden, een voorstel, om voor een regenbui te gaan schuilen. Als een werkman zegt, dat hij den Zondag in de klossebak is geweest, dan bedoelt hij, dat hij ongesteld in bed heeft gelegen. Het ledbordje is de bedde- plank. Een meesterknecht van een zaan- schen houtzaagmolen nalooper noemt men zoo iemand), die te Rotterdam in een hótel verzeild raakte, dat met zijn stand niet overeenkwam, bracht den kellner in verbazing met de voor dezen onbegrijpelijken order: „Geef main maar 'n paar dubbele slikkenden gaan ik vlak I Hoe kon die kellner nu ook weten, dat de man een paar dikke boterham men wou hebben, om daarna naar bed te gaan Do technische commissie, belast met het uitwerken van een tarief van invoer rechten voor den Cougo-staat, is Woens dag te Brussel byeeogekomen. Wegens afwezigheid van den minister van Buiten- landscke Zaken, werd de commissie welkom geheeten door den minister van Financiën. Baron Lambermont is be noemd tot voorzitter der commissie, welke heden hare werkzaamheden zou aanvaDgen. De commissie der fransche Kamer voor de douanetarieven heeft de regee- riug gemachtigd, bizondere conventies te sluiten, waarin van het minimum geen melding gemaakt zal worden. Deze con venties zullen geene bepaling bevatten omtrent haren duur. Do regeering zal volkomen vrij blijven om ze op te zeg gen en het algemeen tarief weder toe te passen, als zij het wenschelijk aeht. De Weeaer Neue Preie Presse ves tigt de aandacht gelijk zij trou wens reeds meermalen deed op nieuwe maatregelen der russische regee ring om bij een eventueelen oorlog aan de westelijke grenzen des rijks gereed te zijn. Zoo moeten thans drie leger- commando's gevormd zijn voor een noor der-, wester- en zuiderleger, in de plaats komende van de zeven militaire distrie ten, waarin Earopeesch Rusland was ingedeeld. De Neue Preie Presse meent, dat zulke groote legercommando's in alle andere landen het begin vormen van eene mobilisatie. Rusland „mobili seert" dus reeds in vollen vredestijd, en nog een ander opzicht neemt de rus sische regeering maatregelen om niet ten achter te zijn bij het uitbreken van een oorlog, rekening houdende met de groote afstanden in Rusland, die daar het werk eener mobilisatie meer dan in andere landen vertragen. Zij heeft in hare westelijke provinciën groote ter reinen aangekocht o n daar meel- brood- en eoaservenfabriekeu ©p te ricb- teD, die de ontzaglijke legers van het voedsel moeten voorzien. Even zoo worden groote graanmagazijnon iQ eenige grenssteden gebouwd te War schau is zulk een magazijn reeds vol tooid. Dat alles - altsjd volg©B8 4* Neue Preie Presse moet dienen om het anders onmogelijke vraagstuk op te lossen, hoe een millioen soldatan en 300.000 paarden van het n©odigoleVen8. onderhoud v»©rzien kunnen worden een vraagstuk, dat zelfs in dicht bevolkte en bebouwde landen nog moeilijkheden ge noeg oplevert. Veor.Oasti»ni, wiens uitlevering door de zwitsersohe regeering aaa de engel- sche is gevraagd onder beschuldiging van moord op deu staatsraad Roasf bij de standjes in Tossin, zal de bekende engelsche rechtsgeleerde sir Charles Rus sell als vordodiger optrede®. Uit New-York wordt vaa 5 Novem- ber geseindNaar men verzekert heb bes ia de Zuidelijke staten de demo craten verscheidene zetels in hot Huis van Afgevaardigden aan de repuklikoi- nen ontrukt. Ook heet kot dat in Zuid» Carolina de democraat Tilmann tot goe- verveur gekozen i3 on alle democratische oandidftt«n, zoo voor de 8Eaat8-verte»en. weordiging als veer het Congres, ver kozen zijn. De verkieziag vau Grant, candidaat der demoer&ton, als mayor van New-York, schijnt verzekerd met eene meerderheid van 12,000 stemmen, terwijl de geheele candidateolijst der Tanmaay-kali aldaar op 2000 stemmen meertderüeid moet kunnen rekenen. Van allerwege komen telegrammen dat de democraten nieuwe overwinnin gen bekaaid hebben. Een dópêohe uit Columbus, in Ohi», van 7 ure,'s avonds, meldt dat Mae Kiuley gekozen ia met slechts eene kleine meerderheid, terwijl een telegram uit Masillon, in Ohio, van 2 ure 's nachts, doet weten dat de neder laag van Mac Kinley zeker schijnt en de meerderheid der democraten wordt ge schat op 35 a 60 stemmen. In den staat New-York hebben de democraten de meerderheid gekregen. Een nader particulier telegram uit Bnenos-Ayres behelst dat Uriburu be- dankt heeft voor de betrekking van mi nister van Financiën in het provinciale bestuur, en dat deze betrekking thans aangenomen is door den president der Nationale Bank, Caesares. Koning Leopold heeft, na ar aanleiding van zijn jongste bezoek te Berlyn, aan verschillende hooggeplaatste ambtenaren in Pruisen ridderorden ge. schonken. Generaal von Caprivi o. a ontving het mil. grootkruis der Leopolds, orde; dr. Kayser het commandeursknw Dinsdag werd door den prins van Wales de eerste clectrische spoorweg1 in Londesi geopend. Dó lijn heet de City en Zuid-London. Het City-station is in King Williamstreet, dicht bij het monument waar mea, na 2 pence te hebben betaald, een trap kan afloopen of in een door waterkracht jen kamer kan plaatsnemen, die naar het ondergrond station daalt. Daar j staan drie ry tuigen gereed om de rei- zigers onder het bed van de Theems naar een der stations in Zuid-Londen te vervoeren. Do tweestuiversprija dient voor elk station van de lijn voorloopig zal elke 5 min. een trein vertrekken, bij toenemend verkeer zal dit om de min. plaats vinden. By de voortzetting van het proces tegen het bestuur der Liodliga te Tipperary in Ierland, had Zaterdag weer een eigenaardig* voorval plaats. Ter- wyl een der getuigen een kruisverhoor onderging, haalde de beschuldigde Patrick O'Brien een photografie-toestel uit den zak en begon het portret van den getuige op to Demen. De rechtbank gelastte O'Brien het toestel af te geven, hetgeen deze weigerde. Te dier zake werd hem op staanden voet eene week gevangenis straf opgelegd. Jaloezie. Zekere heer Bernicat te Parijs heeft zijn minnares nauwkeurig inspecteerde, meende ik, dat de chef mij met argwa nende blikken gadesloeg en aan mijne eerlijke bedoelingen scheen te twyfelen. Ik sloeg daar echter volstrekt geen acht op en hy sprak mij niet aan, ofschoon ik zag, dat hij iets tot den portier zeide, waarna beiden hunne blikken op mij vestigden. Daar ik wist, dat de winkel in Collins-Street ten zes ure gesloten werd en het nu reeds half zeven was, zonder dat ik miss Fowler had gezien, maakte ik de gevolgtrekking, dat, daar het mooi weer was en East Richmond niet ver van Melbourne was verwijderd, zij waarsehynlyk, om wat lichaamsbeweging te nemen, naar huis was gewandeld en ik dus slechts tijd verspilde door nog langer op het perron te blyven. Ik besloot den volgenden avond op wacht te gaan staan, by den winkel, waar zij werkzaam was en haar dan te volgen, waarheen zij ook mocht gaan. Toen ik dit besloten had verliet ik het perron, stak de brug over naar den anderen kant, waar de trein stond, waarmee ik moest vertrekken. Ik wilde jui6t instappen in een rook-coupó van den trein naar Prahran, toen ik bij mijn arm werd gegrepen. Ik draaide mij om en zag mijn vriend Bruce, die, zooals mijne lezers het zich nog wel zullen herinneren, Andrews had gedwongen mij het geld terug te betalen, dat hij door valsch te spëlen van mij had gewonnen. Wy reikten elkaAr do hand en na de gewone wederzijdeche begroetingen, zeide Bruce „Het doet my werkelyk genoegen. Fowler, dat ik u hier zie. Ik had er juist over gedacht om u morgen aan het kantoor te komen opzoeken. Gij moet weten, dat het tegenwoordig in de speelclub een beroerde boel is. Die arme man, die eenige maanden geleden in uw gezelschap het speelhol heeft bezocht Walters gij kent hem toch, nietwaar „Is er iets niet in orde met Walters?" vroeg ik haastig. „Ja, het ziet er drommels slecht uaet hem uit," antwoordde Bruce op ernstigen toon. „Hij is reddeloos verloreD. Hij is, geloof ik, een goede vent, maar hij is niet standvastig. Geen man van de wereld, dat weet gij zelf ook wel; naar ik gehoord heb, is hij ook een van degenen, die hunne betrekking bij het goevernement verloren hebben, in de dagen van de politieke crises; en sedert dien tijd is hij een hartstochtelijk speler en drinker geworden. In vertrouwen gezegd, geloof ik, dat die schurkachtige Andrews hem geheel in zijn macht heeft. Gij weet welke innemende manieren Andrews aan den dag kan leggen als hij wil, en dit weet ik zeker, dat hij Walters er toe overgehaald heeft, om op de ver goeding, die hij van het goevernement te vorderen had, een hypo theek te nemen en dat geld te beleggen in een speculatie van tooneelkijkers, welke zeer slecht voor hem is afgeloopen. Boven dien wordt er in de club verteld, dat Walters zijn bezitting, een zeer lief huis, heeft verkocht en de opbrengst aan Andrews met het dobbelspel heeft verloren. Daar gij een vriend van Walters zijt, zult gij waarsehynlyk wel weten in hoeverre dit waariB." „Ja, waarachtigriep ik uit; hij had een drommels aardig huis, een kleine villa te Hawthorn." „Dan is het toch waarschijnlijk wel waar. In ieder geval, Wal ters is nu van alles af en hij gaat zich zeer te buiten aan ster» ken drank." „Het doet mij werkelyk leed, dit te hooren, Bruce," zeide ik en dacht natuurlijk aan Walters' huisgezin. „En ik moet eerlijk bekennen, dat ik hem met leede oogen zijn verderf tegemoet heb zien gaan. Hij was zulk een goedhartige) opgewekte vent, toen ik hem voor de eerste maal zag en bij is zoo verbazend snel gezonken. Het verlies van zijn betrekking heeft het hem gedaan, dat geloof ik zeker. Hij heeft zich nu op de een of andere manier weer geld weten te verschaffen, want hij kwam van middag in het speelhol met een pakje banknoten van een, tien en vijf pond ik geloof, dat hij wel ongeveer hendeid pond bij zich had." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2