NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Maandag 10 November 1890. No. 2257. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIES: git Nm bestaat uit drie Waden. van Ho POLITIEK OVEliZICUT. BONI, J. G, Peereboom en J. B. Avis. STADSNIEUWS. FATSOEN. i guérite in Faust. BINNENLAND. FEUILLETON. Y10ÏÏW VAH SPELER. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonjinimmer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publicilé Etrangère G» L. BAJJBE 8f CoJOHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartr e. EERSTE BLAD. stuk ep, „Fatsoen" genaamd. j Overigens bevat het stuk tal van Fatsoen speelt in Rotterdam, waar de j boeiende en impoueerende seènes, alont- weduwDaar Staphorst woont met zijne komt het, zooals ieder stuk met een be- vier kinderen en zijne schoonzuster. Hij paalden teoaenz, zoo nu en dan niet aan raakt financieel achteruit en zoekt steun zekere preekerigheid. j bij zijn zuster, die zich indertijd van j De vertolking was zeer goed. Jan C. Op de vierde pagina van dit blad vioden onze geabonneerden den tegen afgifte waarvan en betaling van 20 Cents de Scheurkalender voor 1891, van Maandag e. k. af, aan ons Bureau kan worden afgehaald. Directeuren- Uitgevers Haarlem 8 November 1890. Het Museum van Kunstnijverheid alhier, ontving van den heer J. C. Joekes, kapitein ter zee, eene belangrijke verzameling photographieën, om tijdelijk in het Museum tentoon te stellen. Reeds is hiervan geëxposeerd de le serie China en Japan, waarbij heerlijke landschappen en afbeeldingen der wonin gen en der bewoners van deze eigen aardige landstreken. De verzameling speelkaarten is aanzienlijk toegenomen en vertoont de grootste verscheidenheid in opvatting en teekeningverschil lende inzendingen werden ontvangen uit Amsterdam, 's Hage, Utrecht, Leiden, Haarlem, Brussel enz., terwijl de ver zameling nog werd aangevuld door eenige boekwerken, betrokking hebbende op het heraldisch kaartspel van het genealogisch heraldisch archief te 's Hage. Toezendingen van merkwaardige speel kaarten worden nog steeds in ontvangst genomen. Gedurende eenige dagen zullen in het Museum tentoongesteld zijn twee por tretbusten, door eene dame, oud-leerlinge der teeken8chool, vervaardigd. Zondag is de toegang vrij. Hollandsche tooneelschrijvers zijn tegenwoordig zeldzaam, Van Maurik schrijft niet meer voor de planken, Schimmel5 wordt oud en alleen blijven over Maaldrink, die nog niet algemeen bekend is en Marcellus Emants. Van den laatste voerden de Rotter- damsche tooneelisten uit Tivoli, Vrijdag avond in onzen schouwburg het laatste j Er wordt veel gesproken over de Ingevolge het staken der stemmen bij laatste ontmoetingen van hooggeplaatste het amendement van den heer Heems- personen. Heeft het bezoek van koning kerk in zake het voorstel vau Ged.Leopold van België aan het hof te hem heeft afgewend, oindat zij zijn de Vos speelde den zwakken, maar goed- Staten betreffende het verleenen van Berlijn de pers gedurende eenige dagen huwelijk eene mesalliance vond. Zy wil hem helpen, op voorwaarde" dat het wat zij noemt losbandige leven der familie beter wordt. Carolien moet haren galant, een journalist met weinig hartïgen vader; de heer Erfmann had de ondankbare rol van den minnaar; mevrouw van Korlaar gaf even goed de beschoiden liefhebbende schoonzuster, als mevrouw van Westerhoven de bij uit een subsidie ad f 175000 ineens en stof tot allerlei vermoedens gegeven, ƒ25000, nadat de lijn in exploitatie is j thans is het weer de ontmoeting van gebracht, aan den lokaalspoorweg Alk-'den duitschen en den italiaanschen kan- maarHoorn, welk amendement betrof j selier, die de aandacht trekt. De eigen- het niet laten rijden van treinen op lijke reden van deze samenkomst ligt vooruitzicht, laten varen, de oudste zoon stek fatsoenlijke dame weer. Van dc vierZondag, waren de Prov. Staten hedennog ïn 't duister, maar men vermoedt studeeren inplaats van schilderen enkinderen was Carolien (mevr. Mulder—' I do twee jongere flink op „Fatsoen" wor- j Roelofsen) zeer zeker de beste, doch vol den gedrild. In het tweede bedrijf paat de zuster, die inmiddels het bestuur der huishou ding op zich heeft genomen, haar fatsoen-systeem toe. Terwijl haar broe der op reis is, dwingt en ringeloort zy de kinderen zoodanig, dat de beide meisjes weg loopen en de kleine Karei eea huichelaar wordt, die sigaren rookt en in het geheim likeurtjes drinkt; Jan is uit misère te Leiden aan het dobbelen gegaan. Staphorst's schoonzuster wordt, onder voorwendsel dat hare positie dub belzinnig is, uit het huis verwijderd. Dat alles geschiedt door de tante, na tal van seènes met de kinderen. Wan- deed ook het jongere trio zeer goed. Fattenrollen zijn altijd dankbaar, die van neef George werd door den heer Holkers vrij goed vervuld. Wat bet publiek betreft, hot aantal der afwezigen was zeer groot. Na de pauze werd nog ten toonoele gevoerd „Het Wilde Zwijn", van Alexan der Bi88on, een dier kluchten, ledig maar jolig, onbeduidend, maar vroolijk, voor de bereiding waarvan de Frauschen oc trooi schijnen te bezitten. In den afgeloopon nacht zijn te Amster dam ïn de Kalverstraat bij den anti quiteiten-handelaar Etienne Delaunoy neer Staphorst thuiskomt vindt hij den i door middel van braak ontvreemd een toestand desolaat. Maar wat zijn zustergroote zilveren kan met schotel, negen dito beugels, een dito inktkoker, zes dito bloemenmandjes, eenige stokknoppen, gespen, chatelaines, signetten, blaker en meerdere voorwerpen. De hoofdcommis- en verkorven beeft, herstelt zij ook. weer, in zooverre, dat zij de beide meisjes weet op te sporen en zorg draagt, dat zij terugkomen naar huis, en daar Staphorst bij nadere beschouwing niet in I saris van politie verzoekt opsporing zulke treurige flaancieele omstandighe- j in beslag neming en zoo mogelijk aan- den verkeert als hij aanvankelijk had j houding van den dader of daders. gevreesd, is het einde gemakkelijk te j raden. Carolien krijgt haren journalist terug. Jan gaat weer schilderen, den kinderen wordt het knellende keurslijf I het begin van van het uiterlyk fatsoen Letteren en Kunst. het begin van December zal de uitgetrokken, i 18-jarige dochter van Ferdinand Stra- de schoonzuster trouwt met Staphorst en I koseh te 's-Hage haar eerste proeve als Dame Fatsoen, de rijke zuster die het j operazangeres afleggon en wel als Mar- levensgeluk der familie dreigde te ver- nogmaals vergaderd. Het amendement1 dac het de triplo alliantie betreft, Zooals werd thans aangenomen met 24 tegen uit de laatste telegrammen is gebleken, 18 stemmen en daarna hot geheele voorstel met 35 tegen 7. De heer Prins vroeg on verkreeg verlof den Voorzitter to interpelleeren over eeno aan de ambtenaren ter Griffie toe to kennen verhoogiog van traktement en uitbreiding van dat personeel. De Voorz. antwoordde dat dienover eenkomstig bij don minister reeds stappen waren gedaao. Be Voorz. stelde aan het einde der vergadering voor dat de Prov. Staten Gedeputeerden zouden uitnoodigen om bij de a. s. benoeming van H. M. de Koningin tot Regentes, een adres van hulde aan Haar en het Huis van Oranje aan te bieden met den wensch, dat het Z. M. den Koning gegeven mocht zijn te herstellen van Zijne ziekte. Onder applaus werd dit voorstol aan genomen en daarna de vergadering door den Voorzitter in naam des Konings Te 8 Hage overleed Donderdag, na korte ongesteldheid, in 53-jarigen ouder dom, de bekende kunstschilder D. A. Artz, die herhaaldelijk in het buitenland de belangen der nederlandsche schilders nietigen, verlaat het huis. Tout est pour le mieus. Men beweert wel eens, dat een tooneelschrijver moet overdrijven om indruk te maken. Die leer heeft wellicht nu en dan ook den auteur van „Fatsoen" voor den geestbehartigde en gedurende een aantal gezweefd. Degene toch, die het Fatsoenjaren voorzitter was van „Pulchri vertegenwoordigt, is dan ook een en al fatseen. Wat verkeerds er ook gebeuren kan, het is haar onverschillig, mits de menschen het maar niet onfatsoenlijk vin den. Een hart heeft ze niet. Dat Carelien haar engagement moet verbreken, scheelt haar niet; dat Jan speelt, wat nood 1 zij betaalt immers zijne schuldendat Jetje de muziek haat, 't raakt haar niet, het is fatsoen, dat een fatsoenlijk meisje piano speelt. Zonder gewetenswroeging wil zij Carolien aan een lafien, niets- doenden losbol koppelen. Studio." A a a den heerG. Bouricius, ontvanger der dir. bel. van het 2e kantoor te Amsterdam, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Een koopman te Amsterdam heeft kennis gegeven dat hij vermoedelijk voor een bedrag van 21,000 aan dia manten is opgelicht geworden. Te Breda is Donderdagnacht een belangrijke diefstal met inbraak go- pleegd ten huize van den president der arr. rechtbank, mr. B. Huishofï, in de nieuwe Ginnekenstraat. De dieven heb ben zich door een op den tuin uitkomend keukenraam toegang weten te verschaf fen, zijn vervolgens door een ander raam, dat zy met zeep hadden uitge licht, verder binnengedrongen, hebbenin den salon uit eene damesschrijftafel het daarin liggende geld, p. m. ƒ100, ge nomen en al de zilveren en gouden voorwerpen uit eene zilverkast, tot eene aanzienlijke waarde, gestolen. By de ontdekking van den diefstal vond men de schrijftafel in den tuin liggen. Hoe wel dadelijk een streng onderzoek is ingesteldis men de dieven nog niet op het spoor. Donderdagnacht is mede diefstal met inbraak gepleegd in de R. K. te Tete- ringen bij Breda. De dieven schijnen door een raam binnengedrongen te zijn, hebben al de zilveren en gouden kerk sieraden geroofd en de ofierbussen ge ledigd. Slechts de gouden kelk, welke zich in de sacristy bevond, is van alles overgebleven. heeft Crispi Vrijdag voormiddag te Milaan bij Caprivieen bezoek afgelegd en met hem eene korte conferentie gehouden. Na het déjeuner hebben zij eene nieuwe bijeen komst gehad, die een uur heeft geduurd. Vervolgens hebber zij samen gedineerd. Het wordt bevestigd dat Caprïvi een brief van keizer Wilhelm heeft overge bracht. Heden gingon zij naar Monza om deel te nemen aan. het diner ten Hove. Zondagochtend vertrekt Caprivi rechtstreeks naar Berlijn. De fransche kamer van afgevaardig den heeft gisteren de beraadslaging over de begrooting van Buitenlandsche Zaken voortgezet. In antwoord aan den heer Delcasso verklaart de minister Ribot, dat Frank rijk het gevoel heeft van zijne kracht, naar niemand bedreigt. Men vrage aan hen die Egypte bezet houden, zeide de minister, of de toestand van Frankrijk er niet beter is sedert de conversie. In dien men een praetisch middel weet, om vermindering te brengen in het britsehe contingent, dan zegge men het. Wat ons betreft, wij zijn overtuigd onzen plicht te hebben gedaan en gee nerlei belang te hebben benadeeld. De minister verklaarde verderlo. dat onderhandelingen gaande zijn ten opzichte van Newfoundland 2o. dat de italiaaasche regeering aan do fransche eene nota heeft overhandigd aangaande Tadjurah. Wat de Niger-kwestie betreft, wij heb ben zeide de minister van gedachten gewisseld met het britsehe kabinet en yvachten thans op antwoord. De berlijn- 8ohe conventie waarborgt ons de vrije vaart op den Niger. Het eerste hoofdstuk is daarop aan genomen. De commissie tot regeling van de in voerrechten in den Congo-staat heeft Donderdag haar arbeid aangevangen. De nederlandsche gemaohtigde, baron Gericke van Herwijnen, gaf eenige op helderingen over do voorwaarden, waarop de Nederlandsche Regeering aan de be raadslagingen der commissie deelneemt. Door deze deelneming wordt geen invloed geoefend op de beslissing of het noodig Naar bet engelsch van j:a mes wytton. 48- HOOFDSTUK XXVIII. Den eersten tyd lachte het geluk Andrews voortdurend toe en trot8ch op zyn geluk, wierp hij de dobbelsteenen zoo onverschil lig mogelyk op de tafel. Al dien tft'd sloegen Bruce en ik hem over zijn schouders aan dachtig gade en eindelijk zag ik iets, dat mij mijn arm deed op heffen, waarin ik mijn stok vasthield. Bruce trok mij aan mijn jas en daardoor werd my de juistheid van mijn vermoeden ver zekerd. „Krak I" en myn wandelstok viel neer op Andrews lin kerhand, die op de tafel lag. Terzelfdertijd sprong Bruce voor waarts en ontrukte hem den koker met de dobbelsteenen uit zijn rechterhand. Andrews brulde het uit van de pijn. De hand, waar op ik geslagen had, viel weer plat neer en tegelijkertijd rolden twee dobbelsteenen op de tafel. Deze werden oogenblikkelijk ge grepen door een der toeschouwers, die aan den anderen kant van de tafel stond en in hetzelfde oogenblik uitriep„voor den dr, het zijn valscheik vermoedde het al." Na ontstond een «lgemeene opschudding. De spelers aan de andere tafels, door de luide stemmen in hun spel gestoord, ston den op en schaarden zich ook om de tafel. Kreten als„Groote schurk „Eindelijk betrapt!" „Ik heb het altijd wel gedacht!" „Smijt hem het raam uit!" weerklonken door het vertrek. Van alle kanten zag men verwoede gezichten en uit de dreigende ge baren bleok, dat de spelers Andrews reeds lang hadden gewan trouwd. Bijna al deze mannen waren eens het slachtoffer geweest van Andrews sluwheid en handigheid. Te midden van het tumult en de algemeene woede, was An drews, zonder zijn kalmte te verliezen, van zijn stoel opgestaan, en gebruik makende van de opschudding en de algemeene ver warring, had hij bijna de deur reeds bereikt, toen een jonge Sehot, Ramsay genaamd, dien ik later eerst leerde kennen, daar hij nog maar kort in de kolonie woonde, hem koelbloedig den weg ver sperde en hem met een behendigen zwaai van zyn voet aohter- over deed rollen. Hij werd oogenblikkelijk door twee jonge, sterke kerels aangegrepen, naar de tafel teruggebracht en tegen den muur gedrongen. Te midden van deze verwarring van kreten, verhief Bruce zijn stem en deze kloak boven alles uit „Kalmte, heeren, kalmte, wat ik u verzoeken mag De stemmen zwegen en aller blikken wendden zich in de rich ting, vanwaar deze gebiedende stem kwam en zagen Bruce, kalm en met een glimlach op de lippen, op een stoel staan. „Heeren," zeide Bruce, „in zulk een onaangename zaak als deze moeten wij met kalmte en overleg te werk gaan. Andrews, een oud lid van de club, is zooeven betrapt onder zeer verdachte om standigheden, zoodat wij hem bijna met zekerheid van valsch spelen en van oplichterij kunnen beschuldigen. Het bewijs is evenwel nog niet geleverd. Wanneer de dobbelsteenen uit den koker, dien ik hier ia mijn hand heb en dien ik Andrews heb ontrukt, zooals eenïgen uwer gezien hebben, valsch zijn, of wan neer de dobbelsteen, dien Andrews uit zijn hand liet vallen, toen ik hem onverwachts een tik op zijne knokkels gaf, niet geheel zuiver zijn, dan is zijn schuld bewezen en is hij dus oen valsche speler. Ik geloof, dat gij allen het met mij eens zult zijn, datwy den heer, die de dobbelsteenen van de tafel heeft opgenomen, moe ten verzoeken, deze weer op de tafel neer te leggen." „Zeker, dat vind ik goed," zeide de bedoelde persoon, „hier zyn zij," en de daad bij het woord voegende, legde hij de dobbelstee nen op de tafel. „En u, mijnheer, mag ik u verzoeken," hy zeide dit tot een der aanwezigen, die het dichtst by hem stond, „om dezen koker met de zich daarin bevindende dobbelsteenen, ook op de tafel neer te leggen Dit verzoek werd ook oogenblikkelijk ingewilligd. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1