NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. .Dinsdag 11 November 1890. No. 2258. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. BI VBQUW DEK SFELEB. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOQK en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschynt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandComvaqnie Génerale de Publicité Etrangére G. L. BAT]BE CoJOHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem 10 November 1890. Zondagavond voerde het //Nederlandsch Tooneel" als extra-voorstelling in den Schonwburg alhier tea tooneele Nar- ciss", het beroemde drama van A. E. Brachvogel. De Schouwburg was flink bezei. Zooals men van de artisten van het N. T. kan verwachten was de vertolking van dit aangrijpende drama, treffend schoon, vooral die van den hoofd persoon Narciss Rameau door den heer Louis Bouw»eester. Ksrat den artisten voor hun loffelijk spel dus alle waardering toe, niet minder past een woord van hulde aan de vol ijverige directie van onzen schouwburg, die velen in staat heeft gesteld Zondag avond een buitengewoon kunstgenot te smaken. In de maand October 1890 zijn door de Noordzeesluizen te IJaauidcn geschut: Naar zee: 8 fregatten of barken, 5 brikken, 9 schoeners, 151 stoomschepen, 5 tjalken, 182 visschersvaartuigea en 1 ander vaartuig, te zamen 361 schepen, inhoudende 446.016 M3. Uit zee: 9 fregatten ©f barkea, 3 brikken, 5 schoeners, 1 kofschip, 160 stoomschepen, 3 tjalken, 318 visschers- vaartuigen en 1 ander vaartuig, te zamen 500 schepen, inhoudende 474.172 M3. Totaal 861 schepen,inhoudende 920.187 M3., tegen 814.108 M3. in 1889. De minister van Koloniën, baron Mackay, heeft zich Zaterdag naar het Loo begeven, naar men verneemt in verband met de voorbereiding der be noeming van H. M. de Koningin tot Kegentes. TOESTAND DES KONINGS. Uit Apeldoorn meldt men van Zater dagnamiddag aan hot TJ. B. In '8 Konings toestand wordt merk baar achteruitgang waargenomen. Het toegediende voedsel wordt meestal zonder bewustzyn gebruikt. De weinige slaap wordt herhaaldelijk gestoord door onrust, waardoor do hooge lijder, als aan angst tea prooi, voortdurend van en op de legerstede wil geholpen worden. De keniag van Portugal bracht Zaterdag een bezoek aan boord van het oorlogsschip Koningin Emma der Nederlandenia de haven van Lissabon. PI et bericht, dat de heer Benoiat, de redacteur vaa de Tempsdie hier te lande vertoeft om zich op do hoogte te stellen van den Nederiandschen i politieken toestand, met zijn echtgenoote gedineerd zou hebben bij den minister van Binnenlandsche Zaken, wordt door de Stand, beslist tegengesproken. Naar wij vernomen, zal de heer jhr. O. Repelaer van Driel, inge nieur, gedetacheerd by het ministerie van Waterstaat, in aanmerking komen voor eene benoeming tot lid in den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten. Sedert de oprichting der kweekschool voor machinisten te Amster dam (1878) hebben zich 885 jongeliedeu voor plaatsing aangemeld, waarvan er 587 geplaatst werden, en wel 199 uit Noord-Holland, 101 uit Zuid-Holland, 62 uit Gelderland, 29 uit Noord-Bra bant, 29 uit Utreebt, 26 uit Friesland, 20 uit Groningen, 16 uit Overijsol, 16 uit Zeeland, 3 uit Drente, 1 uit Lim burg, 75 uit Oost-Indie, 4 uit West- Indië en 6 Nederlanders, wier ouders in het buitenland verblijf hielden. Pïiervan werden er 6 op verzoek ont slagen, terwijl er 29 cm verschillende redenen verwijderd werden en 2 zijn overleden. 388 leerlingen verlieten de school, na den 2 jarigen cursus, om zich in ver schillende werkplaatsen voor het diplo ma-examen to bekwamen. Van de 330 oud-leerlingen, die een jaar of langer in de practijk werkzaam waren, zyn or 233 teruggekomen voor het diploma-examenaan 218 hunner kon het diploma uitgereikt worden. In een buitengowoon poli-1 tieblad verzoekt de commissaris van po litie in de 2de sectie te Amsterdam aan houding van Abraham Dichne, 33 jaren, geboren te Kiev, wonende Plantage, Dok laan 7, verdacht van zich ten nadeele van de kooplieden Asscher en Sarlouis te hebben schuldig gemaakt aan verduis tering van diamanten. De heeren C. J. van Houten Zoon, de chocolade-fabrikanten te Weesp, hebben hot voornemen, in den aanstaanden winter aan hun personeel eenige avonden van letterkundig genot aan te bieden. Benige populaire letter kundigen zyn reeds door hen voor het houden van eene lezing uitgenooiligd. De machinist, die onlangs bij het spoorwegongeluk te Wormerveer werd gewond, heeft Zaterdag hersteld het ziekenhuis verlaten. De stoker ligt nog steeds in het gasthuis te Amsterdam. De heer d r. F. A. F. C. W e n tj leeraar in de natuurlyke historie aan het gymnasium te 's Gravenhage, is be noemd tot directeur van het proefstation voor suikercultuur van West-Java in Tegal. Hy heeft derhalve eervol ontslag gevraagd uit zijoe betrekking met ingang van 1 Februari a.s., of zooveel vroeger als mogelijk zal zijn, in verband met den tijd waarop de te benoemen opvolger zyne lessen kan aanvaarden. ^Bjj de normaal-schietschool te 's Hage worden proeven genomen met een repeteergeweer van 7.6 m.M. kali ber, aangeboden door den belgisehen fa brikant Caland. Eea der onderofficieren van de schietschool deed hiermede in ééne minuut 34 schoten. De minister van Oorlog heeft zich dit geweer doen voor- leggen. Het verlies aan netten, touwwerk enz. door de scheveningsche haringvloot wordt tot Zaterdag geraamd op ƒ17,808. De heer Stellwagcn, can- didaat in de rechten te Loiden, heeft welwillend aangeboden voor belangstel lenden in den kring der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft een cursus te geven in staatsinrichting. (Ebde Uit Delft wordt gemeld: Er schijnt, naar het gerucht wil, nog een ander plan te bestaan voor de richting van de stoomtram aaar Maas sluis. Volgens dat plan zou de Buiten- watersloot en de Hoornsche weg tot aan den Hoorn niet bereden worden. De weg zou dan van do tunnel alhier noordwaarts loopon langs den Spoorsin- gel tot even voor by de laan van Over- vest, en daar in westelijke richting om buigen om lijnrecht op den Hoorn aan te gaan. Zaterdagochtend werd een persoon te Kralingen, die bezig waa do koeien van voedsel te voorzien, door een dezer dieren met de horens aange vallen en tegen een muur gedrukt, met het gevolg dat hem eene diepe wonde aan het onderlijf werd toege bracht. Uit Brouwershaven wordt aan de N. B. C. gemeld Door tU8schenkomst van den heer G. A. de Kater, agent der Z. H. R. M. alhier, werd Vrijdag aan de vijf kloeke mannen, die op 16 Oct. ji. met levens gevaar 20 schepelingen van het op den Banjaard gestrande schip Bunrobin be houden te Brouwershaven aan den wal brachten, een bewijs verstrekt hoezeer hunne daad in don laade wordt gewaar deerd. Bene dame uit Arnhem zond, onder de initialen N. N., aan zijn adres een© som van f 100 om onder heö te worden verdeeld. Van die welgevallige opdracht kweet hij zich dan ook onmid dellijk. Van heeler harte stemmen wij in met den dank der begiftigden aan de edele onbekende geefster. Van. den achtergebleven schepeling Haslerv is sedert niets moor vernomen deze vond dus bijna zeker den dood in de golven. Vr ij dagavond iiad een boe- renknecht te Wijhe, die van de zwol- sGhe markt huiswaarts keerde, het on geluk in den vijver bij het buitengoed z/Castello" te vallen, waaruit hij eenige minuten later levenloos werd opgehaald. Door de m a r c h a u 8 s e 8 te Vaals werden Vrijdag 20 stuks koeien in beslag genomen, welke uit Duitseh- land naar Nederland waren overgeko men. Als eigenaar heeft zich aangemeld de landbouwer Kreemer uit Gaasmühle (Pruisen). Hij geeft voor, dat het vee door uitbraak zijne weide ontvlucht is en daarna koers heeft gozet naar ons land. Het vee is in de kazerne der maréchaussees gestald. In de Veenendaalsche stoom spinnerij en wevery is Zaterdag brand uitgebarsten, die met veel moeite einde lijk is bedwongen. De schade is groot, vooral aan het drijfwerk. Do vermoede lijke oorzaak is het warm loopen van den staanden as op de 4de verdieping. D© spinnnerij kan voorloopig niet wer ken. Alles was verzekerd op benrapolis. Te Vierhuizen (Gr.) geraak te een arbeider met een zijner beenen in de stoomdorschmachine. Het lichaams deel werd tot boven de knie verbrijzeld en een half uur later gaf de ongeluk kige den geest. Letteren en Kunst. Van wege de letterlievende vereeniging //Aurora*, te Zwolle, zal een wedstrijd in voordrachten door dames, worden ge houden ©p Zaterdag 20 December, in de schouwburgzaal van het „Odeon* aldaar. De uit te loven prijzen zijn gouden eerekruis met diploma als le prijs voor ernst; gouden eerekruis met diploma als le prys voor luim; zilveren eerekruis met diploma als 2e prys voor ernst; zil veren eerekruis met diploma als 2e prys voor luim. Aan dezen wedstrijd kan door iedere dame worden deelgenomen. Zy, die aan den wedstrijd wenschen deel te n®men, meoten zich voor of op den 30en Nov. aanmelden by den secretaris, onder franco toezending van het stuk, dat zij wenschen voor te dragen. Tot dezen wedstryd worden toegelaten hoogstens 12 dame3 (zoo mogelijk zes voor ernst en zes voor luim. Mochten er zich meer dan twaalf aanmelden) dan zal het bestunr daaruit eene keuze doen, terwyl aan allen van hare al- of niet toelating kennis zal worden gegevea vóo» 8 December. De voordrachten motten in do neder- land8ehe taal worden uitgesproken. De bekende komiek Chrétienni is verbonden aan het gezelschap der hee- ren Van Lier en zal binnenkort in den Plantage schouwburg te Amsterdam op treden. Bij den uitgever G. G. Vonk te Alkmaar is verschenen eene verdienste lijke vertaling van een nieuw werk van den scbryver John Habberton. Wie in dertijd het allerliefste werkje van den- zelfde, //Helen'3 Kleintjes*, gelezen heeft, zal niet nalaten ook te grijpen naar //Eindelijk Vacantie*. De uitvoering is zeer net, met name vooral da eenvou dige, doch sierlijke band. Inhoud Sempervirens No. 45: Onze Rotstuin, X. Azalea mollis, var. Consul Pêcher, (japansche Azalea), met een afbeelding. Goudgeelblade- rige Deutzia gracilus. Arauearia im- bricata. Tacsonia van Volxemii. Eryngium Serra, een weinig bekende Sierplant. Ingezonden. Chrysan- themum-Tontoonetolling te Amsterdam. Nederlandsche Maatschappij voor Tnicbouw en Plantkunde, afdeeling Leiden en Omstreken. Necrologie. Weeknieuws. Verschillende mede- deelingen. Vraagbord. OntvaDgen Prijs-Couranten. Leger en Vloot. In de maand Mei 1891 zullen in de duinen to Schoorl (N.-H.), in tegen woordigheid van het permanent tech nisch comité voor art,- en geniezaken, de schietproeven beginnen met werpvuur uit mortieren tegen de aldaar gemaaKte pantseringen (kazematten). Bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indië ontbreken thans 41 onderofficieren, 20 korporaals en 101 kanonniers. De minister van Koloniën heeft dientengevolge zijü ambtgenoot van oorlog uitgenoodigd den overgang van onderofficieren en minderen van het wapen der art. van het leger h. 1.1. bij dat in Oost-Indië te willen bevor deren. VISSCHERU. Nieuwediep, 8 Nov. Door 30 korders en beugers werden heden 5 tot 25 tongen, 3 tot 66 roggen, 7 kabelj., 30 tot 60 schelv., 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar, en door trekkers 30 tal haring aangevoerd tong gold ƒ0.75 a 0.85, rog 1.25, kabelj. 2.50 per stuk; schelv. ƒ50 52 't honderd kl. schol ƒ3 h 3.75 per 'mandje, schar ƒ1.50 per mand en haring ƒ3.50 3.75 per tal. Naar het engelse h van JAMES WYTTON. 49 HOOFDSTUK XXVIII. //En nu, mijne heeren," vervolgde Bruce op kalmen toon, //daar gij allen met my zult instemmen, dat wij rechtvaardig moeten handelen, zullen wij, alvorens Andrews te veroordeelen, een ge rechtelijk onderzoek instellen." //Ja, ja, dat is uitstekend, mijnheer Bruce," zeide een der om standers. //Welnu dan, ik ben de eerste geweest, die Andrews betrapt heeft en myn verzoek is, of gij in deze zaak een jury zoudt wil len benoemen, went ik ben de eenige uwer met één uitzonde ring echter die niet in het een of andere vak een betrekking bekleedt en wellicht zoudt gij u dus zeer veel onaangenaamheden op den hals kunnen haleo; ik moet evenwel helaas bekennen, dat ik door een andere zaak, die met deze niets te maken heeft, een bevooroordeeld rechter tegenover Andrews zou zyn. Daarom stel ik voor, dat de heer Ramsay tot rechter wordt benoemd en de heeren (hij noemde de namen van zes aanwezige clubbezoekers op) de jury vormen, dan zullen wij Andrews kalm en rechtvaar dig in het verhoor nemen en zullen wij ons neerleggen bij de uitspraak van deze heeren, of hij schuldig is of niet." Bruces voorstel werd eenparig goedgekeurd en de jonge Schot, Ramsay, zette zich neer voor de tafel en er werden nog zes stoe len omheen geplaatst voor de juryleden. Andrews gelaat, gedurende deze voorbereidende maatregelen, was de studie van een schilder waard. Stevig vastgehouden door de twee mannen, die hem hadden ge grepen en tegen den muur gedrukt, kon hy onmogelijk ontsnap pen en nadat hij tersluiks een blik op zijne rechters had gewor pen, werd zijn gelaat eerst bleek en toen lijkkleurig; daarna op een gegeven ougenblik verwrongen zich zijn trekken van woede- Hoe schurkachtig zag hij er toen uit. Met groote zelfbeheersching wist hij zich het volgende oogenblik weer te bedwingen en ver toonde zijn gelaat een uitdrukking van trotsche onverschilligheid, slechts het schitteren van zijne oogen bewees, hoe ontstuimig het daar binnen woedde en met welke angstige spanning hij de dingen afwachtte, die zouden gebeuren. Het onderzoek was zeer kort. Men bevond, dat de dobbelstee" nen uit den koker, beide valsch waren, zoodat men eenparig An drews van oplichterij beschuldigde. Toen deze uitspraak gevallen was, barstte een storm van verwenschingen over den valschen speler los; smadelijke vervloekingen werden hem toegeworpen door bijna alle aanwezigen. Adrowa had hun alien in den laatsten tijd geld afhandig weten te maken en sommigen der jongsten door drift vervoerd en eenigszins onder den indruk van hetgeen zij ge dronken hadden, schenen niet zeer vredelievende bedoelingen te hebben. De een stelde voor om hem het raam uit te smijten, eeu ander om hem in het water te gooien, een derde om zijn hoofd tegen den muur te pletter te slaan en een vierde eindelyk om hem de kamer uit te schoppen en zich op die wyze dus in het voetbalspel te oefenen. Ramsay gebood evenwel stilte, en verzocht, dat men hem krach tens zijn betrekking als rechter het vonnis zou laten uitspreken, om hem namelijk achttien stokslagen op den rug toe te dienen en hem dan de club uit te jagen. Dit vonnis werd met luidruchtige kreten toegejuicht «n de toe bereidselen werden gemaakt om het oogenblikkelijk uit te voeren. Toen hij het vonnis vernam, en uit de verwoede gezichten wel begreep, dat men het met de noodige gestrengheid zou toepassen, verweerde Andrews zich als een waanzinnige, maar zijn vruchte- looze pogingen om zich van zyn forsche bewakers los te rokken, werden met een spottend gelach begroet. Er werden twee wandelstokken uitgezocht en de strafoefening begon. Ondanks al zijn tegenspartelen legde men Andrews op een kleine tafel en door vier mannen werd hij aan armen en beenen vastgehouden. Er werden twee mannen uitgekozen om de kastij ding toe te dienen, namelyk de jonge landeigenaar en een der mannen die hem vastgehouden hadden. Zij volbrachten hun taak naar aller wensch, daar zij hunne krachten niet spaarden. Bij don vijftienden slag werd zijn aan flarden gescheurd hemd door het

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1