BII11I.I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. November 1890. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STSEUmHS ier SCHEEPVAART Zaterdag 15 November e.k. STADSNIEUWS. H AJHE T. ..Weldadigheid aaar temogen" KINNEN LAN IK FEUILLETON. BE Y1QÏÏW VAN SII Sfllll. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agentenfen door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. DAG BE Sp CoJOHN E. JONES, SuccBarijs 31 bis Eaubourg Montmartre. Wij hebben de eer te bc- richten, dat het ons niet mo- o-elijk is, des Zaterdags na 12 uur, no<r Advertentiën aan te nemen ter plaatsing' in het des avonds versehij- Bciid nummer en verzoeken daarom beleefdde Advertentiën voor dat nummer liefst des VRIJDAGSAVONDS, althans n i t c r 1 ij k Zaterdagmorgen vóór 12 uur. aau ons Bureau in te zenden. Directeuren- Uitgevers door de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder bij Halfweg. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeerpolder doen weten dat de scheepvaart op het oemde punt, met machtiging van Sen Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland, zal zijn GESTREMD op van des morgens 7 tot des namid dags 4 ure, ten behoeve van het 'bouwen der nieuwe draaibrug al- laar. Haaïlem, 13 November 1890. Dijkgraaf en Heemraden J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. G. C. EVERWIJN LANGE, Secretaris. Haarlem 14 November 1890. Op de Chrysanthemum-tentoonstelling Amsterdam, is voor een groep van twaalf bloemwerken van kunst en smaak de eerste gouden medaille mot toejuiching der jury toegekend aan den heer J. Rug baars, bloemist alhier. Naar men ons mededeelt zal de duitsche opera uit Rotterdam half December iD onzen schouwburg Wagners opera //Lo hengrin'7 ten tooDeele voeren. In de fransche opera-voorstelling van Rossini's ffLe barbier de Séville", welke Woensdag 19 November in den Nieuwen Schouwburg alhier zal worden gegeven, zal men in de gelegenheid zijn eene eerste ster van onzen nederlandachen kunst- hemel te bewonderen. Wij bedoelen mej. Louise Heijman, die zich een europee- sehen naam heeft verworven. De buitenlandsche bladen, zooals de Eigaro en Le Minéstrelalsmede tal van italiaansche (zij was o. a. geruimen tijd aan het Argentina-theater te Rome ver bonden) zijn één in den lof, die haar toekomt. Zij zal hier de rol van j,Ro sine" vervullen. In de plaats van //Mignon/' gaf gis terenavond de Nederlandsche Opera in onzen schouwburg //Hamlet0. Deze opera is een van die, welke men steeds meer waardeert, hoe vaker men ze hoort. Hoewel //Hamlet0 niet behoort tot de categorie van opera's, die een voorraad melodiën opleveren, welke men kan naneuriën, stijgt steeds onze groote bewondering voor den componist, die met zéo weinig middelen zulk eena fraaie toonschepping wist te leveren. Weinig middelenja want het ganscho werk drijft op éen bariton en éen sopraande altpartij, zoowel als de bas zijn van weinig beteekenis, terwijl de tenor, die anders steeds in een opera eene zoo groote rol speelt, in //Hamlet" op den achtergrond treedt. Daarom ook moot doze opera misluk ken, wanneer bariton en sopraan niet eminent zijn. De groote kunst van Ambroise Tho mas, die een figuur als //Hamlet" weet te scheppen, welke steeds aantrekt en Dooit eentonig wordt, hoewel hij door de gansche opera he«D, bgna voortdurend op de planken is, zou nog niet tot haar recht komen, waaneer de zanger, die deze rol vervult, niet in het bezit was va» al de gaven, welke den operazanger stempelen tot waarachtig artist. En zou de componist beter vertolker kunnen wenschen dan den heer Henri Albers? Het is nauwelijks denkbaar. Albers, de con8cientieuse zanger, de uitstekende acteur heeft gisterenavond een nieuw groen blad gevlochten in zijn lauwer krans, die reeds zoo groot is. De partij van Ophelia vervulde mej. Sewing, Zekere aarzeling zoo nu en dan viel bij haar niet te miskennen, maar is vermoedelijk toe te schrijven aan hare nog geringe routine in die zoo moeilijke I rol. Wat overigens haren zang betreft' hebben wij slechts lof en vooral in de fraaie scène aan het strand was zij zóó uitnemend, dat een welverdiend applaus haar tot drie malen toe terugriep. Mej. Van Zant als koningin was ver dienstelijk als altijd hare grime had in de eerste acte beter kunnen zijn men kon zich moeilijk voorstellen, dat zij Hamiets moeder was. Lof verdient ook de heer Arnoldi in zijn rol van koning, die wij altijd eene zeer ondankbare hebben gevondeD, daar zij noch den zanger, noch den acteur gelegenheid geeft om zich in zijne kracht te toonen. Laerte was de heer L. de Beer. Een frissche stem en een zekere aanleg voor tooneelspel doen van dit nieuwe lid van het gezelschap hopen, dat men hem met tertijd met genoegen zal zien optreden. Wanneer hij na zijne cavatine eenig applaus had verwacht, dan moge het hem troosten, dat men niet in eenmaal populair wordt. Somtijds is in het orkest het koper wel wat al te forsch. Dit komt, meenen wij, omdat men aan den grooteren Bark schouwburg gewoon iste begrijpen is het dus wèl, maar hinderlijk blijft het. De monteering van het werk is, sedert wij dio vroeger van de Nederlandsche Opera zagen, veel verbeterd. Ten huize van een 51-jarig metse laarsknecht zijn door de politie alhier eenige zakken met aardappelen in beslag genomen, die bij door middel van in klimming successievelijk had ontvreemd in een pakhuis naast zijne woning ge legen. Daar de heeterdaad vervallen is, is hij voorloopig in vrijheid gelateD. Hg heeft reeds vroeger wegens diefstal ge vangenisstraf ondergaan. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Een voor schrgver. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor behanger. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor opzichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister.- Drie voor breister. - Twee voor mangel werk. - Een voor strijkster Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doeleni. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gekozen tot rap porteurs over de wetsontwerpen tot vaststelling van het bedrag der grond belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en tot herziening van de algemeene regels ten aanzien der plaat selijke belastingen, de heeren De Vries, Kolkman, Roëll, Farnecombe Sanders en Van Delden. Z. M. de koning van Portu gal heelt den kapitein ter zee H. Quispel, kommandant van Zr. Ms. schroef- stoomschip Koningin Emma der Nederlan den, begiftigd met het commandeurskruis der militaire orde van Onzen Heer Jezus Christus. Eonige andere officieren ontvingen het ridderkruis dier orde. Men schrijft aan de A m st. Ct. uit 's-Hage t Is duidelijk merkbaar, dat het oude paleis in het Noordeinde gasten verwacht. Den ganschen dag heerscht er, vooral aan den voorkant, eene groote bedrijvig heid en wordt er met echt hollandscbG kwistigheid water aangevoerd, om het houtwerk, dat er in den laatsten tijd nu niet zoo bizonder friech uitzag, zijn uit- spronkelijke kleur weer te geven. Daar binnen is alles al zoo goed als gereed om de hooge gebiedster te ont vangen en hoe eenvoudig het paleis zich ook uiterlijk moge voordoen, het inwen dige van het scheone gebouw is er vol komen op ingericht om H. M. de ver moeienissen van de reis en de receptie te doen vergeten. Hoe treurig de om standigheden ook voor de beminde vorstin zijn, het doet den echten Hagenaar toch goed, weder eens de welbekende //glazen koets" te zullen zien. Te lang reeds bleven we gespaard van de aanschouwing van zulk een konink lijken stoet met zijnen aanhang, dat we niet verlangen zouden naar het schouw spel, dat ons herinnert aan de dagen, toen Z. M. nog in zijne volle levens kracht in het sierlijke rijtuig plaats nam. Al is elke buitensporige uiting van gehechtheid aan de doorluchtige moeder van onze kleine prinses in de tegen woordige omstandigheden eenigszins mis- plaats te noemen, H. M. zal 't niet ont gaan, dat allen, die komen zullen om haar te begroeten, diepe vereering koeste ren voor de edele vrouw, die geeno moeite spaart om den gemaal op fcet krankbed het lijden te verzachten, en dat zij zich in do residentie de sympathie van jong eo oud verzekerd heeft." Een stelsel van progressieve in komstenbelasting. De heeren W. Terpstra èn E. K. Hoekstra, te Akkrum, en M. K. de Jong, te Oldeboorn, hebben bij der» Raad van Utingeradeel een voorstel in gediend tot invoering eener progressieve Volgens dit ontwerp zou de bel. ge- beven worden tot een bedrag van hoog stens 40.000, waaraan zullen onder worpen zijn alle mannelijke en vrouwe lijke ingezetenen, die een inkomen heb ben van meer dan ƒ400. Alléén voor nijverheid wordt 30 pet. van het be lastbaar inkomen afgetrokken. Uit deze ontwerpverordening blijkt voorts, dat van de 660 aangeslagenen op het eerste kohier, 156 personen van het kohier verdwijnen door de bepaling, dat het inkomen van ƒ400 en daarbene den van belasting wordt vrij gestel. Hier door wordt het bedrag van inkomsten wegens bezittingen met ƒ6795, wegens nijverheid met ƒ51,325 verminderd, of aan belasting minder opgebracht ƒ467,38. Het belastbar© kapitaal in de gem. be droeg in 1889 volgens do bestaande verordening ƒ679,600, verminderd met den verplichten aftrek ad ƒ231,236.20, aldus 448,363.80. Volgens de concept- verordering zal door het opheffen van vermindering wegens kinderen en van aftrek wegens onbelastbaar inkomen, het totaal van belastbaar kapitaal bedragen ƒ561,839, of ƒ113,475,70 meer dan volgens de bestaande. De belastingschuldigen in de verschil lende klassen worden aangeslagen in de eerste klasse naar 1 pet. van hun inko men, tweede klasse pet., derde klasse 2 pet. enz., tot de tiende klasse toe, waarin de aanslag dus bedraagt 5^ pet. Bg de elfde klasse (ƒ1801 ƒ2000) wordt de percentage bij elke hoogere klasse '7 o pet. hooger tot en met de 16e klasse ƒ2801ƒ3000, waarna die verhooging 1 io pet. bedraagt16e klasse 7 pet. 17de klasse 7.1 pet. enz. De geheele aanslag, volgens do bestaande verordening, bedroeg 23,616,52, die volgens het concept 24,801,63. Eindelgk stelt de commissie voor, de belasting niet meer in tien termijnen maar in //drie termijnen" invorderbaar te stollen. De eigenaars van //Le Prin- teraps" te Pargs zullen te Amsterdam een filiaal vestigen. Zij hebben, naar het Dagbl. van Ned. verneemt, alle perceelen, gelegen tusschen de Korte Reguliers- Naar ti e t engelsch van JAMES WYTTON. 53 HOOFDSTUK XXX. Zij verhief weer haar stem, maar ditmaal tot een hartstochte lijk, vurig gebed «O, mijn God, mijn hemelsche vader, zegen ons beiden. Geef ons de kracht om op Uwe wegen te wandelen, om de beide paden van het kwaad te vermijden en om de nauwe, paden van de deugd te kunnen volgen. De weg is en overal heerscht duisternis. O, red ons, help ons, wij niet vallen. De verlokkingen van den Satan lachen ons bij iedere schrede toe. Behoed ons daarvoor, o Heer. Leer ons Uw wil kennen, opdat wij zelfs in de bangste ure kunnen ge tuigen Uw wil te hebben gedaan. Ik dank U voor de kracht, welke Gij mij tot dusverre reeds hebt geschonken. Ofschoon Gij ^ij in verzoeking hebt gebracht, ontving ik van U de kracht om deze te kunnen weerstaan. Gij hebt mijn ziel rein gehouden. In mijn smart kwam ik tot U, o God, en Gij hebt mij Uw troost geschonken. Gezegend zij de naam van Christus. Hij, de Heiland heeft ook den moeielijken weg door het leven bewandeld. Ook Hij heeft den lijdensbeker tot op den bodem toe geledigd. Zie met genadige oogen neer op den man, die hier naast mij staat. Leer hem Uwe wegen kennen, o Christus, opdat bij het goede zal zoe ken en het kwaad vermijden. Leer hem, o God, naar Uw wil te leven. Ik vraag U deze dingen in naam van mijn gezegenden Heiland, Jezus Christus, die voor ons gestorven is en die voor ons veel geleden heeft, opdat wij het eeuwige leven zonden heb ben. Amen." Zij zweeg en weer heerschte er een oogenblik van stilzwijgen. Onder het gebed was haar stem krachtiger geworden en zij ver brak de doodsche stilte van den nacht, hoewel deze van tijd tot tgd ook door het gesnork van haar beschonken echtgenoot werd verbroken. Daarna zweeg zij en er heerschten weer een doodsche stilte en een diepe duisternis. Te midden van deze duisternis zag ik echter een groot licht. Eerst zag ik het op den muur, klein als oen glimworm. Ik sloot mij De oogen het licht bleef en werd steeds grooter en grooter, helderder en helder, totdat het mij geheel omhulde en ik zag, hoe zondig ik tot dusverre geweest was. Ik zag het duidelijk in, hoe do zelfzucht, de ijdelheid der wereld en de begeerigheid wortel in mijn hart hadden geschoten. Steeds aan mijzelf denkende, had ik slechts zelden iets afgezonderd, om daarmedo wat bij te dragen tot buiging der behoeften van de armen en de ongelukkigen, van de weduwen en weezen. Nu beschouwde ik uit het juiste oogpunt de verleiding, waaraan ik deze arme vrouw had blootgesteld. Ik huiverde, toen het mij duidelijk werd, hoe slecht en zelfzuchtig ik was geweest. wGod, wees mij armen zondaar genadig!" mompelde ik en on willekeurig bootste ik de houding van den tollenaar na, door met mgn hand op mijn borst te slaan; en te midden van de duister nis vernam ik de zilverheldere stem //God zal u genadig zijn, mijn broeder." z/En nu moet gij gaan, mijnheer Fowler," vervolgde de stem en ik voelde op mijn schouder de drukking van een hand, die mij zachtjes naar den uitgang duwde. Ik greep deze hand, bracht haar eerbiedig naar mijne lippen, drukte er een kus op en liet haar toen weer los. Daarna streek 'k een lucifer aan, om mijn hoed op te rapen, wierp nog een laatsten blik op den slapenden Andrews en richtte dien vervolgens op mijn aangebedene. Toen verliet ik met langzame schreden de kamer en het huis, haar alleen met haar beschonken echtgenoot achterlatende in de eenzame woning op die woeste plek. Toen ik mg nog eenmaal omwendde voor een laatsten afscheidsblik, zag ik, dat de deur was gesloten en er licht brandde in de voorkamer. HOOFDSTUK XXXI. Ik weet mij niet meer te herinneren, hoe ik dien nacht of lie ver den volgenden morgen terugkeerde. Ik ging dien dag niet naar het kantoor. Ik stond vroeg op en kan het mij nog duidelijk her-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1