POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen Woensdag 19 November te lf uur. TOESTAND BES KONINGS. In den,toestand van Z. M. den Ko ning is noch verbetering, noch achter uitgang te bespeuren. Slapen en waken wisselen elkander op onregelmatige wijze af, terwijl de krachten dezelfde blijven. (Staats-Courant.) De afd. Leiden van het wAlg- Ned. Werklieden-verbond7' heeft eene openbare verg. uitgeschreven tegen heden (Maandag avond) Als spreker zal op treden de heer D. de Clercq, van Haarlem. Naar we vernemen, is te 's Bosch bericht ontvangen, dat het voorname bankiershuis Baring Brothers te Londen moet likwideeren. (Pr. Nb. en 's B. Cl.) In een buitengewoon 'poli tieblad worden gesignaleerd Adolph Reiss, bankier te Frankfurt am Main, oud 32 jaren, middelmatige grootte, haar donker, baard vol en kortgeknipt, gang voorovergebogen, bleek, lippen dik, hij draagt een pence-nez en donkere kleeding en Carl Reiss, 30 jaren, iets grooter dan bovengenoemde, baard vol en dik en kortgeknipt, gestalte slank, bleeke gelaatskleur, is bijziende. Zij hebben bij zich een ouden grijpen en een nieuwen bruinen handkoffer, alsmede eene kleine zwarte lederen tasch. Zij worden ver dacht van bedriegelijke bankbreuk. De pruisische regeering heeft hun uitle vering aangevraagd. Opsporing en aan houding worden verzoekt en onmiddellijk bericht aan het Departement van Justitie, Uit Amsterdam wordt ge meld Vooral sedert de werkstaking- onder de scheepslossers te Rotterdam is de aandacht gevestigd op het ontbreken van geschikte lokalen waar bazen los werkvolk kunnen aannemen en afbeta len. Van verschillende zijden werd des tijds de wensch geuit, dat van overheids wege in deze behoefte zou worden voor zien, eene tussehenkomst die hier ter stede voorloopig althans ormooclig blijkt, want door particulieren en, niet eens zelfs op philanthropischen grondslag, wordt eene dergelijke inrichting gebouwd op het drukste gedeelte der Prins Hen drikkade. Op het 's-Gravenhekje werd onder leiding van den heer A. A. Stokes een net houten gebouw geplaatst, ongevee; 200 vierk. M, groot, ea ingericht als wachtzaal en kantoortjes. De zaal zal als het gebouw de volgende maand is opengesteld, den geheelen dag gratis ter beschikking van de weaklieden zija de kantoortjes eveneens kosteloos voor de bazen. Sterke drank zal streng ge weerd, koffie, thee, melk en brood voor den geringsten prijs verkrijgbaar zijn. De groote zaal zal eeu biljart en goede leestafel hebben. Men deelt aan bet Hbl. mede, dat do geneesheer J. Nord te Amster dam, wiens ontwerp van een sanatorium voor teringlijders onlangs de aandacht beeft getrokken, eerstdaags naar Berlijn zal vertrekken, ooi daar de methode van prof. Koch te beatudeeren. Zaterdag wist iemand zich gedurende de godsdienstoefening in da R. K. Kerk te Enkhuizen, toegang te verschaffen tot de pastorie. Toevallig was de goedsdienetoefening een kwartier vroeger geëindigd dan ge woonlijk, en juist op het oogenblik toen de pastoor zijmo woning binnentrad, sloop de dief da voordeur uit op straat. Bij onderzoek bleek, dat vergeefsche pogingen waren aangewend om de brand kast te openen. Ofschoon de politie terstond gewaar schuwd werd, is hot nog niet gelukt, den dader op te sporen. De Passage te 's-Hage z a voortaan verlicht worden door zes boog lampen, die, verdeeld over de der Passage, er een licht verspreiden zullendat de vroegere gasvlammen verre overtreft. Verder is reeds in twaalf van de Passagewinkels het eleetriech licht ontstoken, en in het Café Riche braadt het van den kelder at tot op den zolder. De buitenplaats Hu ij s te Hoornte Rijswyk, is aangekocht door den heer W. van der Hilst Karrowij, te 'a-Hage, die voornemens moet zijn, daar eene groote kurkcafabriek in te richten. Sic transit.... Naar aanleiding vaa het bericht, waarin de op 96jarigen leeftijd overleden geneesheer Hers, te Ooltgens- plaat, die ruim 60 jaren de practijk uit oefende, de oudste praktiseerende genees heer in ons land ward genoemd, ontvan gen wij van welwillende zijde de vol gende opgaaf, die als curiosum wel een plaatsje verdient De heeren B. Birkensfeld te Colijns- plaat en H. S. van Ruyve» te Schiedam verkregen hun diploma als geneesheer in 1826; de heer P. de Kok te Nieuwviiet ia 1825; dr. M. Schonfeld te Nietap in 1825; de heer S. Groesbeek te Nieuwen- hüora in 1S22 en -baas boven baas dr. B. Vroom te Nieuwe Pekela in 1821, terwijl wijlen de heer Hers het dipl-jasa eerst in 1827 verkreeg. Hieruit blijkt, dat eene ruim dOjarige, zelfs bijna 70jarige doctorspraktyk niet tot de zeldzaamheden behoort. De zes hierboven genoemde heeren zijn dan ook zeer zeker de veteranen in Nederland, en desniettegenstaande neetnt ar. Vroom dagelijks en zelf 's nachts zijne praktijk waar! (N. Zutph. Ct.) Bij het schooii maken van eene revolver had de postbode V., te IJzendijko, het ongeluk dat het schot afging, waardoor zijne moeder in het hoofd werd getroffen. De kogel kon niet verwijderd worden, maar de vrouw is bij kennis gekomen. Tu8schen Bunnik eis Vecfc.- ten is eene jeugdige, vermoedelijk onge huwde vrouw door een trein overreden. kieselijkst voor do broeiing de dikste en laan verslaggevers der groofce courant? Het comité en de heer Burdett-Coutts, die Assad-Ferran lieten intrekken wat hij sedert opnieuw //bevestigd" heeft. Zij zullen althans het hunne moeten zeggen nopens de gruwelen, die de Syriër breed uitmeet; gruwelen, die niet enkel de dooden en krankzinnigen rakon, maar die ook rechtstreeks de levenden raken, die daarbij betrokken zijn. Van alle gruwelen, spaat die van Jameson mat zijn kannibalen-historie de kroon. Want al is thans nog in Afrika's wilderaissen eea mensöhenlaven niet veel waard, dergelijke menschonteeronde han delingen mogen tech niet worden aan gemoedigd of plaats hebben, oader het van Europeanen, di6 ze, krachtens sterkste kiemen te gebruikeo. (W. v. BloembC.) Uit Boskoop wordt geschreven De verzending van planten en boo- men naar het buitenland heeft dit najaar weer op groote schaal plaats. Vooral naar dö Vereenigde Staten van Noord- Amerika en naar Engeland worden //Clematis" en //Azalea mollis" ver zonden. De verzending naar Duitschland werd zeer belommerd, doordat na 15 October er op tijd geen wagens to bekomen wa ren. De Exploitatie-maatschappij, die nu den Rijnspoorweg exploiteert, schijnt niet voldoende rollend materieel voor handen te hebben, hetgeen veel ongerief en kosten veroorzaakt heeft. Men kwam hun gezag over de bedrijvers dier hadden kunnen voor niet de in schuiten geladen planten te Allen en vond er de vooraf aange vraagde wagons niet, wat vroeger bij de Rijnspoorweg-Mij. nooit gebeurde. Ver scheidene handelaars hebben het voor nemen, als deze toestand niet verbetert, met de Hollandsche Sp®orweg-Mij. te gaan verzenden en hunne planten aan het station Leiden in te laden. V1SSCKERIJ. Nieuwediep, 15 Nov. Door 44 korders en beugers werden heden 20 tot 60 schelv., 31 kabelj., 10 tot 60 tongen, 10 tot 80 roggen, 2 tot 8 mand jes kl. schol en 1 tot o manden schar aangevoerd schelv. gold 34 63 het honderd, kabelj. f 1.40 a 1.80, tong 60 k 65 cent, rog 1.10 a 1.20 per stuk, de schel 2.80 a 3.50 per mandje en schar 1.25 per mand. Letteren en Kunst. Onze landgenoot de violist Joseph Cramer is door Joachim uitgenoodigd, in het laatst van dezen winter met hem te Berlijn uitvoeringen van kamermuziek te geven. Gedurig komt er moer aan het licht over de schandalen te Yaraboeya, waarin een tweetal officieren van Stanley be trokken zija. Men kent reeds de geschie denis van den kannibalen-maaltijd, waarbij Jameson tegenwoordig was oui schetsea te maken. Omtrent Barttelot kernen geen schooner feiten aan 't licht. Üij wordt van de grootste wreedheden beschuldigd tegen de negers, ea van misdaden, die de pen weigert te beschrijven. Het thans de Pall Mall Gazettehet bekende blad, dat indertijd de londensche schan dalen beschreef, dat nu aandringt op het houden eener parlementaire enquête in deze zaak. Het blad eiacht dit niet ge heel ten onrechte, daar do britscho re geering niet alle zedelijke verantwoor delijkheid voor het gebeurde met de Stauley-expeditie van zich kan afschuiven. Die expeditie toch, genoot hare bescher ming, hare aanbeveling. De egyptische regeering gaf haar geld mot de toestem ming van Engeland. Het engelscho departement van Bui- tenlandsche Zaken en het ministerie vaa Koloniën speelden eene rol bij het uit rusten der expeditie, gelijk men in Stan ley's boek, //In darkest Africa", nalezen kan. Er is echter nog meer: Engeland profiteerde rechtstreeks bij de onderne ming van Stanley c. s. en lord Salis bury nam de uitkomsten dier ouder neming als het ware ten grondslag voor zynen modus vivendi met Duitseh- laad en de daarop gevolgde schikkiug ter zake de afbakening der weder- zijdscho iuvloedskringen. De eer van En geland is er dus in betrokken, maar nog meer die van het Emin-comité zelve, Er zijn ook nog andere zaken, die op heldering eisehen. Welke is de werke lijke, tegenwoordig© houding van het comité tegenover Stanley? Gaat het met hem mede door dik en door dun, na het gebeurde met het verzegelde pakket door Stanley gespend, ofschoon het gericht was aan het comité? Houdt het vol, dat het beëedigd© verhaal van Assad Ferran, den Syriër, voor Stanley in Cairo ge boekstaafd, nu tien maanden geleden, geen geloof verdient, nu de Timet het opneemt, nu Stanley zelf verklaart ge loof te hechten aan de verklaringen van den tolk, en zo als wapen gebruikt tegen de nagedachtenis van Barttolot en Ja- walgélijkhoden, komen. In Italië is sedert de laatste maanden eene spanning merkbaar, welke zich thans bij de verkiezingscampagne scherp uit. In eene kiazersbyeeckomst te Rome zijn revolverschoten gewisseld en Vrij dagavond hebben heftige tooneolen plaats gehad op een dergelijke vergadering te Padua. To Ravenna heeft een geduchte kloppartij plaats gehad waarbij een doode is gevallen on vijf personen «rustig zijn gewond, waarvan er drie in een wan- kopigen toestand verkeeren. Vijftien ver kregen lichte blessuren. In Portugal begint do ropublikoinsche agitatie blijkbaar af to nemen, waar schijnlijk nu de aanleidend© oorzaak van de ontevredenheid, de portugeesch-angelsche kwestie, in een toestand van rust Do stadenfcen van Coïmbra, die steeds vooraan stonden in do bewe ging hebben thans nog ©ons eene poging gedaan om het stervende vuurtje weder aan te wakkeren on eene circa laire met een honderdtal handteekeningen, naar het heet door tiet geheoie land, verspreid. Bij de thar.s heerschendo rust is het niet aan te nomen dat zy veel satisfactie van hun daad zullen hebban. Land- en Tuinbouw Over het broeien van Convallaria maja- lit De wijze waarop Lelietjes van Balen behandeld moeten worden, om aan het einde van het jaar, voorzien van voldoend ontwikkelde bladeren te bloeien s thans reeds meer algemeen bekend, en potten, die alleen met bloemen prij ken, en overigens volkomen bladerloos zijn, ziet men reeds veel minder dan vroeger. Wanneer zij in potten worden gekweekt, om vroeg in bloem te trek ken, moet de aarde flink vochtig wor den gehouden en de potten dagelijks worden begoten, althans wanneer ze zeer war in worden geplaatst. Convalla ria s kunnen een veel hooger tempera tuur dan andere planten verdragen, maar wanneer ze zeer warm worden getrokken, moeten zo reeds dadelijk nadat ze in de warmte zijn gebracht, kort bij het glas worden geplaatst. Op die wijze behan deld, sullen noch de bloemstelen, noch do bladeren, zelfe bij een temperatuur van 90° tot 100°, slap ot gerekt worden Wanneer echter de helft van de bloe men aan de bloemstoleu open is, dan is het de juiste tijd, om de planten uit de warmte to brengen in een meer gema tigde temperatuur, waar ze twee of dri6 dagen moeten verblijven, alvorens ze ia een drogere lucht of iu de kamer te plaatsen. Op deze wijze kunnen Con- vallaria's twintig of vijf-en-twintig da gen, nadat ze in d© warmte gebracht zijn, bloeien. Ondiepe bakjes of kistjes zijn wel het best geschikt, om ze in te vervroegen ze kunnen dan daaruit worden overgeplant in potten en daarin gerangschikt worden naar de hoogte der j meson, en nu zij hare beveotiging vin- bloemen. Het is uit den aard het ver- i den ia hetgeen Bonny heeft uitgeboezemd Gaspard Vandersande, een boosdoener van belgische origine, is er in geslaagd, om van hot eiland Aon- raea (de bekend© fransche strafkolonie) te ontvluchten. Hij maakte, vergezeld door een anderen veroordeelde, die timmerman van zijn vak was, van eene wandeling gebruik om op zij van den weg ia hes kreupel hout zich te verbergen. Toevallig hadden de wachters verzuimd om speurhonden mee te nemen, zoodat zy niet dadelijk bondon worden opgespoord. Inmiddels waren de twee vluchtelin gen naar het strand geloopen, timmerden gauw een vlot in elkaar van do stukken van een gestrande viaschorsboot en toen de wachters aan de kust kwamen, was het zeil vaa de boot nog maar als een stipje van den horizont te zien. Daar de kust bezaaid is met klippen en, wat erger is, ook met haaiea, zal wanneer het tweetal ontkomt, hun vlucht waarlijk een sterk stuk mogen beeten. Zoolang do strafkolonie bestaat, was het nog slechts aan ééa persoon gelukt, te ontvluchten. Miss Kate Riordan, de jonge dilute, die een revolverschot losto op den rector van de Universiteit te Ox ford, Dr. Bright, is door de rechtbank veroordeeld tot zes jaren dwangarbeid. Men vindt de straf zeer zwaar. De politie te Liverpool heeft een troop valsche munters gepakt, die talrijke oplichterijen gepleegd hebben. Iu een kolder, waarin 3 hunner gevan gen genomen werdon, vonden de agen ten een groote hoeveelheid gereedschap pen. In een ander huis hadden twee anderen zich verschanst en weigerden de politie binnen te laten. Deze brak daarop de deur open, waarop een hevig gevecht ontstond. De twee mannen wierpon handen vol valsche munt weg, trachttea vervolgens, toen zij hun kans verloren zagen, te ontvluchte», doch werden gevangen genomen. In het huis werden een menigte voorworpen en werktuigen gevonden, die voor het ver vaardigen van valsche munten gebruikt werden. Er waren vormen, waarin shillings, twee-shillingstukken en halve kronen gegoten waren. Vier vrouwen die ook bij de zaak medeplichtig waren' werden eveneens gevaDgen genomen. V r ij dagnacht te twee u u r i g ingebroken in het kasteel van ue her togin d'Uzcs, te Bonnelles. De jongste dochter riep//Matna, men wil de ka merdeur openmaken!" Door de reten van de deur zag men lieht ia de biblio theek. De hertogin drukte op een electrische bel, om de bedienden te roepen, maar voor dat deze kwamen, hadden de in brekers reeds 'nat hazenpad gekozen. Het eenige wat zij meegenomen hebben, zijn vier miniatuur portretten van do kindo ren der hertogin. Alle hotels te Berlijn zijn vol teringlijders, die zija kotnen toesnol len om naar Kocll's geneeswijze be handeld te worden. Cannes, Nice, IVIen- tone en andoro zioken verblijven wordt aan de Times gemeld zijn tijdelijk leeg- geloopen. Uit allo landen stroomen ge- neeskundigen toe om da nieuwe methode te leereQ. De drukkerij vau het Medizinische Wochmschrift is nauwelijks bij machte geweest om aan de vele aan vragen om exemplaren te voldoen. Voor hen, die in deheete luchtstreek leven, is eene uitvinding gedaan, haast even belangrijk als die van professor Koch voor ons, bewoners van de gematigde luchtstreek. Een duitsch geleerde, baron Milller, die in Melbourne gestudeerd heeft, heelt namelijk eene vloeistof uitgevonden, die den heet van giftige slangen on schadelijk maakt. Do regeering van Britsch Indië wil in Bombay een groot hospitaal bouwen, en baron Müller het geheim zyner uitvinding afkoopen. Men wet©, dat jaarlijks in Indië 90,000 men- B»hen aan slangenbeet sterven. Het mid del bestaat uit strychnine, vermeo met andere, nog geheim gehouden ver giften. Te Weenon hoe ft zich een elfjarige schooljongen des morgens vóór schooltijd opgehangen, omdat de derde latijnsche declinatie hem ontzag gelijk veel moeite gaf. Het knaapje had een blad uit zijn cahier gescheurd en daarop geschreven: z/Ik heb genoeg van het leven". Aan zyn bretel had het zich opgehangen. Dit treurig feit heeft te Weenen groote ontsteltenis teweeg gebracht. De zilveren bruiloft van den Czaar van Rusland zal den 9den November van het volgend jaar wordea gevierd. Reeds nu is bepaa'd, dat zijne schoonouders, de koning en de koningin van Denemarken, dan naar St. Peters burg zullen gaan. Vrijdag is Birekall, de moordenaar van Bonwell, te Woodstok, in Canada, ter dood gebracht, nadat hij zes uur met zijn vrouw in zijn cel had doorgebracht en ean roerend afscheid van haar genomen had. Voor het scha vot heeft hij den priester omhelsd en den beul do hand gedrukt. Do executie ging zeer slecht, en bood een nóg afschuwelijker schouwspel aaD, dan die van Kemmler, daar door de onvoldoende maatregelen de dood niet heeft plaats gehad door breking van den ruggegraatmaar door langzame worging, die zes minuten aanhield, ge durende al welken tijd Birohail in de vreeselijkste stuiptrekkingen aan den gal spartelde. Birchall hield zich in zijne laatste oogenblikken bezig met de sierlyke en werkelijk artistieke teekeningen, die hij gemaakt had en aan do muren va» zijn cel opgehangen, er af te nemen. Hij rangschikte ze zorgvuldig in een elegant handkoffertje en adresseerde dat aan zijne zuster. Ook schreef bij vele brieven en eindigde zijne //mémoires," die reeds in de New- York Herald verschenen en waarvoor zijne weduwe het geld krygt. Uit zijne garderobe koos hij zelf het kostuumi waarin hij naar het schavot zou gaan, een zwart, smaakvol pak. Een jonge geleerde in Jji1 pan heeft oen nieuwe manier om in niets beters kan doen dan de beenen stijf houden en ze zooveel mogelijk uitstrekken. Dit deed ik dan ook oogenblikkelijk en bood aan de heftige pogingen van mijn tegenstander bijna geon weer stand, daar ik zeer goed wist, dat degene, wiens krachten het eerst waren uitgeput, het onderspit zou moeten delven. Wanneer ik viel, dan wist ik dat hij mij zou worgen, of mij met het breek ijzer de hersens zou inslaan. Hy gaf mij dit dan ook duidelijk te kennen door de uitdrukking van zijn gelaat. Mijn eenige kans was dus, dat hy al zyne krachten zou uitputten om mij op den grond te werpen, terwijl ik mijne krachten zou kunnen spa ren om hem dan op een gegeven oogenblik op den grond te slingeren. Ongelukkigerwijze hield hij mij echter zoodanig in zijne armen gekneld, dat hy mij heen en weer kon schudden, en hij deed dit met een kracht, die ik hem nooit toebedacht zou hebben; ik vreesde dus voortdurend dat het hem zou gelukken, mij op den grond te werpen. Ik moet bekennen, dat ik nog nooit een man zoo woedend heb gezien. Voortdurend knarste hij op de tanden en telkens sprong hem het bloed uit den neus in mijn gelaat. Het was een vreeselijke worsteling. Twee menschen, die op een een zame plek om hun leven veehten zonder dat een derde tuaschen- beiden kan komen en dit gevecht zou dan eerst ophouden, waoneer een der vechtenden zou zyn bezweken. Geen enkele secoudo bleef ons over ©ia rust te nemen en geen vau ons beiden dacht er aan om den stryd op te geven, en deze worsteling te middernacht, in het kalme maanlicht, moest voor een van ons tweeën een noodlottig einde hebben. Zooals ik reeds gezegd heb, behoefde ik de hoop niet te koes toren, dat mij het leven gespaard zou worden, indien ik de ver liezende partij was. Was ik eenmaal in Andrews macht, dan be greep ik wel dat hij de handen om mijn hals zou slaan en zijn knie mij in bedwang zou houden totdat het met mij gedaan zou zijn. Wij wisten beiden dat wy om ons leven vochten, want ook hij kon ongetwijfeld uit mijn gelaat lezen, dat ik hem zou worgen als ik overwinnaar was. Onder een angstig stilzwijgen duurde de worsteling voort. Ik spaarde zooveel mogelijk mijne krachten, terwyl Andrews niet zoo verstandig de zijne verspilde. Eindelijk toen ik betrekkelijk nog onvermoeid was, bemerkte ik dat Andrews buiten adem go- raakte. Hij was ongetwijfeld uitgeput en tot mijne groote vreugde begon hij gejaagd adem te halen, terwyl hij een paar maal rust nam om weer op adem te komen, hoewel hij mij in zijn ijzeren greep vastgeklemd hield. Een vreugdekreet ontsnapte mij. //Nu heb ik u in mijn macht, verraderlijke moordenaar nu is het met u gedaan L" en met deze woorden hief ik mijn rechter elleboog op on drukte dien onder zijn kin tegen zyn keel, om hem te noodzaken mij los te laten' daar hij anders zou stikken. Hij was eehter op zyn hoede en drukte zijn kin tegen zijn borst en het gelukte mij niet zij» krachtige nekspieren te bedwingen en zyn hoofd weer naar ach teren te düwen. Nu begon hij plotseling van takïiek te veranderen. Hy tilde mij voortdurend op en sleepte mij op die wijze naar don rand van de steengroeve, waarvan wij nog slechts ongeveer tien voet verwij derd waren. Daar hij wel begreep, dat ik het langst mijne krach ten zou bewaren, deed hij zijn uiterste best om mij naar den gapenden afgrond te dry ven. Een kreet van help help I c my en met alle kracht worstelde ik tegen, maar mijne waren tevergeefs, want daar hij mij om mijn middel hij tevens zwaarder was dan ik gelukte het hem, door mij Bte0^8 op te lichten, tot den afgrond to naderen, totdat wij eindelijk op den rand stonden. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2