NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Se Jaargang. Woensdag 19 November 1890. No. 2265. ABONNEMENTSPRIJS ABVEBTENTIEN: STADSNIEUWS. „Maighsid naar M VEÖÏÏW Vil Bil SPEL1S. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEKEBOOM en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. van 1— 5 regels 50 Centsiedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verscfcynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoojiiiummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten^en door alle boekhandelaren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Fublicité JEtrangère G. LJDAUBE Sp Co., JOHN J'. JONESSitcc., Bar ijs 31 bis Faubourg Montmartrs. Haarlem 18 November 1890. Bij de boden plaats gehad hebbende verkiezing van vijf leden voor de Ka mer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn uitgebracht 220 stemmen (getal kiezers 671) en wel op de heoren J. Sabelis 124 car. J. Enschedé 122 J. J, Herbert 120J. H. Kersten 120 stommen. Herstemming over de b.eeren J. J. F. Beijnes, 102 stemmen, en A. J. Jacobs, 95 stemmen. Ten civiele terechtzitting van 18 No vember 1890 is door de arr.-rechtbank alhier beëedigd als advokaat en procu reur bij deze rechtbank, do heer mr. H. Ph. de Kanter. De heer mr. D. de Haan heeft wegens zijn aftreden als regent van het St. Eli' zabeth-gasthuia, ook bedankt voor het voorzitterschap van de besturen van de Romolen- en Oud-Spaarndammerpolders. Naar wij vernemen zal de uitreiking van hot eerateekea voor 15-jarigen eer- volleü, langdurigen en werkelyken dienst bij de schutterij, bij koa. besluit toege kend aan den majoor-commandant der dd. schutterij alhier, dsn heer mr. W. Jager Gerlings, Zondag 23 Nov. a.s. op plechtige wijze geschieden. Nadat bet bataillon zich te kwart oyer twaalven op den Doelen zal hebben ver zameld, zal het kruis aldaar ook worden uitgereikt aan een drietal veteranen van het bataillon, nh J. Bottu, C. van Brero en Ph. J. van Zutphen, tamboers en zal het bataillon vervolgens met het mu ziekkorps voorop naar de Groote Markt marcheeren vóór het Stadhuis ea zich daar in de orde van parade stellen, waarna door den Ed.Achtb. heer mr. E. A. Jordens, Burgemeester, het kruis op de borst van den majoor-commandant zal worden gehecht. Des avonds wordt te dezer gelegen heid door den majoor-commandant aan de officieren van het bataillon een diner in hotel Fünckler aangeboden. Op het volgend Bach-concert, dat on geveer half December zal plaats hebben, zullen optreden Frl. Maria Spiesz, alt- za®geres te Wiesbaden, benevens de heer Henri BosmaDS (violoncel) en diens echt- genoote (piano). Naar wij vernemen zal de Muzikale Vriendenkring'' alhier, in de volgende maand in de bovenzaal der //Vereeni- ging" eene uitvoering geven onder leiding van den heer K. F. van Maas, terwijl snza stadgenoot de heer P. van 0©y, baryton, welwilleud zijne medewerking heeft toegezegd. .Rechtszaken. Bij vonnis der Arr.-Rechtbank alhier van 18 November 1890 is in staat van faillissement verklaard Henri Daniel Marie Overakker, winkelier en mode goedmaker te Haarlem, handelende onder de firma Bastiaans-Vermeulen, waarvan hij eenig lid is, met aanvang van 12 November jl. Benoemd zijn tot Rechter-eommissaris de heer Mr. W. A. 't Hooft en tot cu rator do heer Mr. A. J. van Thiel, advocaat en procureur alhier. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Eon voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Eon voor schrijver. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor behanger. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor opzichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgervraschvronw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister.- Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Het voornemen bestaat om de zee sluis te Spaarndam zoodanig te vergroo- ten, dat de schepen, die het Noordzee kanaal bevaren, ook te Haarlem kunnen komen. Een plan voor die vergrooting moet reeds zijn opgemaakt. (Avp.) Men schrijft ons uit Haarlemmermeer Het eerste aanbestede inuBdatiewerk te Haarlemmermeer, is thans voltooid. Behalve een p. m. 800 M. langen inun- datiedijk, is daar langs het Communie kanaal klaar gekomen. Jammer dat men thans genoodzaakt wordt, bij het voort zetten der werken, de Haarlemmermeer van het weinige natuurschoon, dat ze bezit, to berooven. Vóór men met den onderbouw van nieuwe bruggen begint, worden er kunstwegen aangelegd, waarbij tal van boomen, het sieraad der wegen, worden geveld. Algemeen heerscht groote bedrijvig heid, en het laat zich aanzien, wanneer de winter niet te streng zal heerschen, dat er ruimschoots werk in Haarlem mermeer zal zijn te vinden, Maandagmorgen had in de nabij heid van Hoofddorpaan het inun- datiewerk, een treurig ongeval plaats. Een polderwerker, zekere Hieuwers, van Amsterdam, bezig zijnde met het optil len van een balk, zakte inéén en was onmiddellijk een lijk. Volgens schouwing van den genees kundige was een ader in het lichaam gesprongen, wat oogenblikkelijk den dood heeft tengevolge gehad. De overledene was 53 jaar en laat eene vrouw na. Men schrijft ona uit Haarlemmermeer De torpediston, gedetacheerd aan do inschietplaats in zijkanaal F, vertrokken heden met hei logementschip de kanon neerboot no. VII naar Amsterdam; het detachement gaat dan over op Z. M. instructieschip Vulkaan. In de Ringvaart is Maandagmiddag de arbeider P. de Jong van een zandbak gevallen en verdronkenhij laat eene vrcuw en twee kinderen zeer behoeftig achter. Aan de doleerende kerk te Sloten ia een orgel ten geschenke gegeven. 151N M15 N LAN 1). Naar wij vernemen, zal H.M. de Koningin aanstaanden Donderdag in eene plechtige vereenigde vergadering van de Staten-Goneraal den eed afleg gen ala Regentes van het Koninkrijk. H. M. zal, met gevolg, tegen kwart vóór twaalf uren per extra trein der Staatsspoorwegmaatschappij vanliet Loo te 's-Hage aankomen ea des namiddags te 3% uren de stad weder verlaten. De eedsaflegging door de Koningin als regentes zal nagenoeg volgens hetzelfde program geschieden als gewoonlijk de openingsplechtigheden. Waarschijnlijk echter zal H. M. niet in de gebruike lijke glazen koets, maar in een groot galarijtuig met zes paarden zich naar het Binnenhof begeven, terwyl de palais de Koningin zullen ver- Do te Pretoria verse hij- nende Volksstem meldt, dat de heer Snethlage te 's-Hage door de Regeering der Zuid-Afrikaansehe Republish be noemd is tot consul voor ons land, op een salaris van ƒ8600. Het bestuur der Vereen i- ging van Nödeilaudsche Steenfabrikan- ten" heeft eene statistiek opgemaakt van de iu 1890 in Nederland aangemaakte steen (voor zoover haar onderzoek zich heeft kunnen uitstrekken). In 1890 werden gemaakt: Waalsteen 504,000,000, Holl. IJsel- 86,500,000, Rijn en Vecht 66,500,000, Friesland 46,500,000, Groningen 15,000,000, Bra bant-Limburg 16.800,000 Zeeland 1,600.000. Totaal 736,900,000. In 1890 werden 12,000,000 steenen meer vervaardigd dan in 1889. In dit najaar werden reeds groote partijen ver zonden en volgens de meening van het bestuur is de algemeene toestand van de ateenfabricage bevredigend. Voor de vacante betrek- king van bouwkundig opzichter bij de gemeentewerken te Delft, op een jaar wedde van ƒ1200, hebban zich 93 sollicitanteu aangemeld. Bij het departement van Waterstaat enz. is het plan in overwe ging om het maximum bedrag der som, welke per postwissel uit Nederland naar West-Indie en omgekeerd kan worden verzonden, te verhoogen tot f 250. De staatscommissie voor de kustverdediging houdt thans hare ver gaderingen ia een der lokalen van het departement van Marine. De Muutkwestie. Het bekroonde geschrift van onzen landgenoot, jhr. mr. Rochussen, over de muutkwestie is in het licht gegeven, onder den titel//Mémoire sur le bi- métalisme international*" Niet //óf goud öf zilver" moot de leuze zijn, zegt de schrijver, maar óf enkel goud, öf goud èu zilver bij internationale regeling. De beste oplossing zou de heer Ro chussen achten een stelsel van volkomen vrijheid van muntstelsel voor elk land, maar met een verbintenis tusscheu Enge land, Duitschland, de Vereenigde Staten en Frankrijk omtrent een vaste verhou ding der beide metalen. Is dit laatste eenmaal voor goed aangenomen, dan zal het cijfer dier verhouding geen bezwaar opleveren; hel zal zich vanzelf aanwij zen, als het gelijke recht van beide me talen eenmaal vaststaat. Geen Bank diende echter het recht te hebben biljetten uit te geven dan op voorwaarde, dat zy daarvoor alle aan geboden bedragen van goud en zilver aanneemt, volgens de verhouding, door do regeering van het land te bepalen. Na bekrachtiging van dit beginsel in de wetgeving van ieder der vier genoemde landen, behooren hunne afgevaardigden nogmaals bijeen te komen, om de ver houding vast te stellen, met de verbin tenis. die te handhaven. Meer is niet noodig. Vanzelf zullen de banken uit eigenbelang zorgen voor een ordelijken muntomloop en alle landen i zuilen volgen. De muntkwestie zal voorgoed zijn op- i gelost. Goethe, zegt de schrijver, heeft in het tweede deel van ,/Faust" eigenlijk de oplossing reeds aangegeven in de woor den //Ja, wenn, zu Sol eich Luna feiogesellt, z/Zum Sliber Gold, dann istes heitreWelt". (Avondp.) De HilvorsumscheGymnas- tiek-vereeniging, heeft een volksklasse opgericht voor jongelieden uit den wer kenden stand boven 15 jaar, die tegen eene geringe bijdrage zich twee maal per week een uur onder leiding van den directeur kunnen oefenen. Het B. mel'dt, dat de heer A. Hamburger te Utrecht voornemens is zijne werkplaatsen voor een aanzien lijk deel, zoo niet geheel, over te brengen naar de gemeente Driebergen. Tusschen de dorpen Rijzenburg, Drie bergen. Doorn, Darthaizen, Leersum, Amerongen, Eist, Venendaal, Renswon de, Scherpenzeel, Woudenberg, Auster- litz, Maarn en Maarsbergen, ligt vlak aan den spoorweg eene reusachtige uit gestrektheid heidegrond. Deze atreek, die ais bouwgrond nagenoeg geen waarde heeft, munt daarentegen, door hare hooge Hgging op zandgronden, uit door gezond heid en frischheid. In zulk eene streek een dorp van fabrieken en werkplaatsen te stichten, zou eene weldaad zijn, zoo wel voor werklieken, die er zich vesti gen, als voor de inwoners der groote steden, waaruit op deze wyze de fabrie ken zouden verdwijnen. Men kan op een uitgestrekt heideveld, waar de terreinen nagenoeg geen waar- do hebben, bij het bouwen van fabrie ken en woningen voorzorgen voor de gezondheid en reinheid in acht ne men, waaraan in groote steden, wegens de kostbaarheid van eiken meter grond, niet in de verste verte kan worden gedacht. De woningen kunnen ruim en frisch zijn, met eene breede straat er voor en een flinken tuin voor het verbouwen van aardappelen en groenten er achter. De fabrieken kunnen elk op zich zelf staan met een breed pleiu er om heen, ver genoeg van de woningen verwijderd en door geboomte daarvan gescheiden, om geen schadelijken invloed op de be woners te kunnen uitoefenen. Tusschen da 90 0 en 1000 personen waren Vrijdagavond te Arnhem in de groote Nutszaal bijeen, waar het Kamerlid de beer Roosebaooi als spreker optrad. De heer R. had het staatkundig leven in het tijdperk 1884'90 tot on derwerp gekozen, en sprak vervolgens FEUILLETON. Naar het engelse h 56 JAMES WYTTON. HOOFDSTUK XXXII. Voor de laatste maal hief Andrews mij van den grond op en tè zag over zijn schouder in de gapende duisternis en de schrik sloeg mij om het hart, toen ik zag, dat hij op den rand stond. Weer gilde ik het uit//Helphelpen de wanhoop ver leende mij bovennatuurlijke kracht, zoodat het mij gelukte met myne voeten den grond te bereiken. Alle spieren van mijn lichaam waren op het uiterste gespannen; met mijne beenen trachtte vasten voet to krijgen, terwijl ik met mijn bovenlijf al mijn best deed om Andrews achteruit te duwen en na een bijna boven natuurlijke krachtsinspanning gelukte het mij dan ook Andrews een voet van den rand verwijderd te houden. Al mijne pogingen waren echter to vergeefs; de verraderlijke grond rolde ondermijn- voeren weg, zoodat ik geen voldoende steunpunt kon vinden en weldra was ik weer op den rand der diepte. Mijn vijand hield mij nog vaster in zijn doodelijkeu greep omklemd, drukte zijn tan den op elka&r, boog zijne bovenlichaam eerst achterover en toen met inspanning van alle krachten voorover, zoodat hij den afgrond osder zich had. Langzaam maar zeker sleepte hij mij met zich inee. Wij vielen In mijn doodsangst slaakte ik nog een kreet van wanhoop en sloot mijne oogen, terwijl ik in mijn verbeelding reeds voelde, dat ik naar omlaag tuimelde en met verbrijzelde ledematen op den ruwen, steenachtigen bodem terecht kwam. Steeds verder en verder werd ik over den rand geduwd door An drews, die met het bovenlijf over den afgrond hing, maar mij nog stevig vasthield; in die eene seconde doorleefde ik een hevigen doodsangst. Plotseling werd ik niet langer voorover geduwd, daar een ijze ren vuist mij van achteren bij den kraag vatte. Toen ik mijne oogen opende, zag ik den loop van eea revolver over mijn rech terschouder blinken in het licht der maan. Een knal en een rook wolk, die het gelaat van Andrews aan mijn oog onttrok toen liet hij mij los een seconde van doodsche stilte en toen een doffen slag op den bodem van de steengroeve dit alles duidde mijn bevrijding en den val van Andrews aan. Er werd een hand op mijn schouder gelegd, een flesch werd mij toegestoken en een vriendelijke stem, die mij goed bekend was en mij als heraelsche muziek in de ooren klonk, zeide z/Neem een slok, waarde vrïeud, dat zal u goed doeü. Dat was op het kantje af." Ik was volstrekt niet verwonderd, toen ik, mijne oogen op slaande, in het gezicht van mijn vriend Walters keek door de vreeselijke worsteling was ik vcor geen verdere indrukken meer vatbaar. Het scheen volstrekt niet iets buitengewoons voor mij te zijn, dat hij daar naast mij stond met de brandowijnflesch in de eene hand en een revolver in de andere. Het was mij alsof ik ditzelfde töoneel langen, langen tijd geleden ook had bijgewoond. Geheel werktuigelijk nam ik de flesch van hem aan, zette haar aan mijn mond en liet een groot gedeelte van den inhoud door mijn keelgat glijden, hoewol het onverdunde brandewijn was. Het scherpe vocht brandde mij op de tong en in de keel en belette mij een oogenblik adem te halen, maar het had een weldadige uitwerking op mijne verlamde zenuwen en lichamelijk was ik mijzelvo weer. Lichamelijk, maar niet geestelijk, want tegen de zenuwschokkende gebeurtenissen van de twee laatste dagen en vooral tegen deze hevige worsteling was mijn geest niet bestand. Ik scheen mij in den slaap te bewegen en zag alles als in een droom. Ik herinner het my, dat ik Walters de hand reikte en hem bedankte voor zyn hulp, die zoo juist van pas was gekomen; hij beantwoordde mijn handdruk met zooveel warmte, dat het mijn hand pijn deed, toen hij deze in zijn ijzeren vuist vastklemde. Daarna begon hij te spreken en ik herinner mij nog, dat ik mg verwonderde over de zonderlinge bewegingen, dio hij met zijn bovenlijf maakte. Hij stond juist tusschen mij en do maan, zoodat ik zijne gelaatstrekken niet kon onderscheiden. Ik begreep, dat hij sprak van zyno kinderen, die gestorven waren door gebreken van armoede en tengevolge van het roodvonk van zijne dolle pogingen om zich met speculeeren geld te verschaffen, dat hij door Andrews was bedrogen en met de onzinnige hoop i m

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1