NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Muzikale Kroniek. be Jaargang. Vrijdag 21 November 1890. No. 2267. ABON NEMENTSPPJJS ADVERTENTIËN: BIN N E N A N 11 BE T10ÏÏW 1M SPSLEB. DAGBLAD Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, bebalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telcfoounuinmer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONES, SuccFarijs 31 bis Faubourg Montmartre. jilj dit Kummer is yuvoegd liet Gemeenteraadsverslay van 19 Kovember. ipw» Wij herinneren er beleefd, Sr doek nadrukkelijk, aan, dat i j Advertentiën voer bet Num mer dat Zaterdagavonds verschijnt, na 12 uur des middags van dien dag, niet meer kunnen opnemen. liet bet oog op den drukken tijd, ral uien ons zeer verplichten dooi zijne Advertentiën voor bovenbedoeld Nummer zoo spoedig m o g e 1 ij k in te leveren. Directeuren- Uitgevers J. a PEEREBOOM en J. B. AVIS. STADSNIEUWS. Haarlem 20 November 1890. Betreffende den gezondheidstoestand zer gemeente in de afgeloopen maand October kan het volgende worden mede- ieli: Van in de wet genoemde be- rtelijke ziekten werden tor gomeante- 8ecretarie aangegeven 3 gevallen van febris typheïdea, 1 geval van roodvonk 1 geval van angina diphthorina. Sterfte m die ziekten kwam niet voor. Het totaal ir overledenen, daaronder begrepen 10 levenloosaacgegeveHen, bedraagt 90. Ver houding der overledenen tot 1000 inwo ners per jaar, voor doze maand berekend, 20.3 tegen 15.1 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 11, aan stuipen 4, aan apoplexie 4, aas hersenziekten 5, kinkhoest 4, aan organische hart reken 7, aaa ziekten der ademhalings organen 21 (waarvan 9 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten derspijsvertoriagswerktuigeQ 12, aaa ziek ten der organa urogenitalia 3, aan andere oomken 3, aan onbekende oorzaken 6 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als valgtbenoden 1 jaar 25, van 15 jaren 12, van 514 jaren 2, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 9, van 50--65 jaren 12, van 6580 jaren 13, boven 80 jaren 6. Geboren zijn 78 jongens en 44 meisjes. LID BARBIER DE SEVILLE. Door de Koninklijke Franse/te Opérauit 's Rage, met welwillende medewer king van MejLouise Heijmem Zeer aangenaam is het my, als Muziek - verslaggever van Haarlem's Dagbladmet ngenoemde uitvoering te mogen be ginnen. Op gevaar af van wat al te langdradig te zijn, gevoel ik mg ver plicht, wil ik de door mij ontvangen indrukken recht doen, bovengenoemde instelling bij u in te leiden. Reeds ten tijde van Koning Willem den Tweede werd de opera te 's Hage voor een der boste na die te Parijs, gehouden, en coacurreerde zy met die van genoemde stad in het aanbieden van engagementen aan de grootste kunstenaars. Niet het verminderen der sympathie, maar verschillende oorzaken, de kleinere Hofhouding met omgeving, gedeeltelijke intrekking van 's Konings subsidie, het beter samenstellen van Neêrlands Toeneel enz., bracht de Directie gevoelige slagen toe, waardoor het gehalte van artisten niet behouden kon blijven. Daarom is het zeer te waardeeren wat de tegen woordige Directeur Desuiten met verstand en ervaring weet samen te stellen, dank zij het Haagsche Gemeente bestuur, dat het opera-orkest, bestaande uit leeraren en oud-leerlingen der K. Muziekschool en solisten der Grenadiers, geheel ten zyeen laste engageert, zynde een direct voordeeldat de Franscha Opera boven de Duitsche en Hollandsche Opera's, zonder nog in vergelijking te treden van artisten, répertoire en taal (zoo men dit wil) verheft. Nu de heer Desuiten zich verzekerd had van de medewerking van onze hoogbegaafde laorlgenooSe Louise Heyman, met recht koor de italiaansche bladen de Hol landsche Nachtegaal" genoemd (s), waren ij voorbereid een genotvollen avond te smaken. Ik geloof dat het onnoodig is, eene beschryving van Rossini's meester werk „il Barbier» de Seviglia" te geven, het is de beste komische opera door Ros sini geschreven en van het italiaansche répertoire. De tegenwoordige harmonieën en voeral de instrumenten zijn anders; wanneer men echter nagaat, dat deze opera vóór byaa 75 jaar geschreven is, de tegenwoordige Prime Donne Patti, Nevada elk er haar roem aan danken, pleit het niet alleen voor de artistieke waarde, maar ook voor de frisehheid en klaarheid der muziek. De bezetting was geheel in goede handen; ie Comte Almaviva Sujol, Figaro Duthoit, Bazile Frankin en Bartholo Douval zongen en speelden uitstekend hun partijen. Van Sujol had men misschien meer duidelijkheid in de (l.) Die vóór zijn komst aan deze opera in 1871 met een fransche opera een seizoen te Tutrecht gevestigd was en in verschillende plaatsen van ons land voorstellingen gaf "yaarbj hij als baszangervooral o. a. in \La Jille du Régiment", groot succes had. (2.) Zij is te Amsterdam, geboren en een zuster van den talentvollen piano-virtuoos Karl Heymanhelaas door zenuwlijden sedert eenige jaren verhinderd concerten te geven verschillende passages verlangt, doch I zijn goede wijze van zingen en zuiver heid van toon vergoedde dit, Bartholo was onverbeterlijk. De koren, hoewel goed gezongen, hadden niet genoeg te doen om er een bepaald oordeel over uit te spreken. Het met het oog op de plaatsruimte en voor de lichtgeorkestreerdo partituur vereischte verkleind orkest werkte zéé voortreffelijk, dat wij in den laatsten tijd geen opera hoorden, waar alles zoo rustig en geheel aaneensluitend uitgevoerd werd, en nu, „lest best," onze Louise Heyman. Ik herinner mij niet na Patti eene betere Rosine geiioord te hebben. Hare stem is vol, teeder en glaszuiver, met het grootste gemak zong zij herhaalde lijk de hooge d, terwijl ook de lage noten geheel tot haar recht kwamen, hare trillers zyn prachtig en de staecato's onverbeterlijk. In de 3de acte zong zij de Variatiën van Prooh, in het vierde de Echo Melodie van Eckert, waarna zij op herhaaldelijk verlangen, twee liederen „het Vensterke" van Nicolaï, en „Vög- lein im Walde" van Taubert, geaccom pagneerd door den heer Sujol, met veel innigheid voordroeg. De recitatieven en aria's werden door haar ia het italiaansch, de tekst in het franscb, Nicolaï's lied in het hollandsch en Taubert in het duitseh gezongenwelke bewijzen kon zij meer geven, dat wij in haar eene ster in de toekomst zagen? Het publiek zal dan ook zeker na deze kennismaking niet nalaten, haar bij het volgend optreden in de zaal der „Vereeniging", te doen blijken welken indruk zij heeft achtergelaten. De heer Desuiten zij met zijn ge zelschap een hartelijk tot weerziens toe geroepen. Q. In weerwil van veler pogingen, in het werk gesteld om te trachten, dat het orkest van den heer W. Kes uit Amster dam, niet op denzelfden avond als de Fran8che Opera zeu optreden, is dat tóch geschied, t®t spijt van menig muziek liefhebber, die gaarne beide zou hebben gehoord, en tot nadeel van beider onder neming. De zaal van de „Vereeniging", was gisterenavond dan ook half leeg. Maar wie er was heeft genoten. De trap van volmaaktheid, waarop deze musicus in hart en ziel, zijn orkest heeft weten te brengen, is werkelijk verrassend. Vraagt het den orkestleden, hoe er gestudeerd wordt, iederen dag op nieuw, zelfs door hen, die reeds meesters heeten op hun instrument! Zij zullen u zeggen, hoe veeleischend hun directeur is, hoe hij zich nimmer tevreden stelt met het goede, maar steeds streeft naar het betere. Maar daar door juist krijgt men dat verrukkelijk ensemble, dat toch niet ontaardt in over- gladheid, in speeldoosachtigheid, welke sommigen aan het orkest van Lamou- reux verweten. En wat de keurbende van Kes ken merkt dat is de opvatting. Heeft iemand do Tanohauser-ouverture ooit mooier gehoord dan gieteren? Wij niet. Men is ia Haarlem veel te muzikaal, om niet bij een volgend concert eenparig tot den kunsttempel in de Vereeniging op te gaan. Wanneer de heer Kes d-aa wat langer te voren den datum vaststelt, behoeft hij niet voor dergelijke onaange name mededinging te vreezen. Aan het gemeentebestuur zijD de vol gende vergunningen aangevraagdlo Door P. Loosjes, tot epriehtiDg van een stoomwerktuig in zijne drukkerij in het perceel aan het Klein Heiligland, get. no. 10. 2o. Door T. C. Manritz, tot oprich ting van eene koek- en banketbakkerij in het perceel aan den Anegang, get. do. 8. De heer A. Noordijk, adjudant-onder officier bij het 4e Regs. 3e Batju. In fanterie alhier, hoopt den 30en dezer den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar tot onderofficier werd benoemd. Heden is hier ter stede overleden de heer J. Verkrurjseo, klerk ter Provinciale Griffie van Noord-Holland. Op den laten dezer maand mocht bij zijne vijf en twintigjarige dienstvervulling herdenken. Hij bereikte den leeftijd van 50 jaren. Woensdagavond werd de eerste der vier kunstbeschouwingen in dit seizoen, van de Maatschappij „Arti et Amicitiae", door het college „Kuaat zij ons dool" in de bovenzaal der „Vereeniging" voor de leden mer hunne dames gegeven. Eene uitgebreide collectie aquarellen en houtskoolteekeningen, door levende meesters vervaardigd, vulden de vier wanden der zaal, waaronder vele door compositie en kleur bizonder de aan dacht trokken. Het zou ons te ver voeren, ieder in 't bizonder te vermelden. Onder de meest bekende schilders troffen wij aan i Ed. Frankfort, A. M. Gorter, Eerel- mao, Wally Moes, Arntzenius, David de la Mar, G. A. Overman, P. v. d. Velden, v. d. Weele, Willy Martens, E. B. D. Schaap en Schipperns. In aanmerking nemende het véle wat er Woensdagavond op't gebied van kunst te genieten viel, was de belangstelling grooc te noemen, en mogen wij met zekerheid aannemen, dat alles naar wenseh is geslaagd. Naar wij vernemen zal in Dec. a. s., eeue beschouwing gegeven worden door de vereeniging „Pulchri Studio" uit den Haagen üe derde kunstbeschouwing door de werkende leden van het college „Kunst zij ons Doel". Letteren en Kunst. Nu weder wordt verzekerd, dat het niet is gelukt den heer Louis Bouw meester over te halen bij het Ned. Too- neel te blijven. Door den heer L. J. Veen, te Am sterdam is uitgegeven een fraai geïllus treerde catalogus van nieuwe boeken door hem uitgegeven en in eiken boek winkel voorhanden. Sedert Dinsdagmiddag was men druk bezig met do vergaderzaal der Tweede Kamer in gereedheid te brengen voor do plechtigheid van heden. De houten vestibule aan den hoofd ingang werd weggebroken, zoodat H. M. de Koningin, uit het rijtuig stappende, over de breede loopers rechtdoor de trappen bestijgen kando schutting in de zaal, ter rechterzijde, werd wegge nomen, eveneens do twee middenrijen der bankenover de treden, die naar hot midden der zaal voeren, werd een hellende vloer gelegd, dio mot tapijten werd bedekt. De ministers-tafel werd weggenomen en de troon verbreed, zoo dat Hr. Ma. gevolg ona de Koningin kan plaats nemen. Het tapijt op den troon werd vernieuwd on de voor den Koning bestemde zetel door een van kleiner af metingen vervangen, terwijl voor de da mes, die H M. vergezellen, mevrouw de douairière baronnesse Schimmelpen- ninck van der Oye, waarnemend groot meesteres van het huis van H. M., en inevr. de baronnesse Yao Hardenbroek van Bergambacht en 's Hoeraartsberg, dame du palais, aan weerszijden een fau teuil werd geplaatst. Bij de plechtige eedsafleg ging door do Koningin-Regentes was heden eene eerewaeht van het regiment grenadiers en jagers met do staimuziek en het vaandel opgesteld bij het Paleis in het Noordeinde. Eene tweede eere waeht was aan het gebouw van de Tweede Kamer, terwijl de overige troe pen van het garnizoen en haie waren opgesteld langs den weg, dien de stoet volgde. De muziek zou zich in den stoet niet deen hooren. Alleen op het oogenblik, dat Hare Majesteit het paleis verliet, om zich naar het gebouw der Tweede Kamer te begeveD, en op dat, waarop Zy in het paleis terugkeerde, weerklon ken de tonen van het „Wilhelmus." Heden doet de Holl. Spoorweg-Maat- FEUILLETON. Naar het engelsch van JAMES WYTTON. 58 HOOFDSTUK XXXIII. Daar ik bang was voor een hevige zenuwaandoening, die bij aar zwakken toestand te verwachten was, begon ik oogenblik- fcelijk tot haar te spreken met geruststellende woorden, kalm en hartelijk, maar tegelijk op beslisten, gebiedenden toon. hZie zoo, nu zijt gij weer beter, mevrouw Andrews. Spoedig zult gij weer geheel in orde zijn. Neem nog een klein slokje," en ik hield haar het glas voor. Zij weerde het echter af. „Neen, neen," zeide zij met zwakke stem, „ik ben weer beter, dank u. Waar is mijn echtgenoot?" //Hij is hier niet," antwoordde ik. //Niet hier! Weet gij dat zeker?" zeide zij op gejaagden toon. „Ja, dat weet ik zeker." „Mijnheer Fowler," zeide zij op zachten, haastigen toon, meer fluisterende dan wel sprekende, „mijn echtgenoot heeft mij willen vermoorden. Toen ik dezen morgen ontwaakte, lag uw wandelstok nog op den vloer en aan den krop kon by zien, dat het de uwe was. Hij vroeg mij, of gij hier geweest waart en ik kon geen ontkennend antwoord geven. In hevige woede verliet hy my en keerde dezen avond laat terug, greep mij ruw aan, wierp mij op de canapé en hield een doek over mijn gelaat. Ik worstelde uit alle macht tegen, want ik las in zyn gelaat, welke zyne bedoelin gen waren, maar ik werd steeds zwakker en zwakker. Ik voelde, dat mijne krachten mij verlieten; er drukte iets loodzwaar op mijn borst, zoodat ik niet kon ademhalen. Daarna heb ik zeker mijn bewustzijn verloren, want na die benauwdheid in mijn keel en een plotselinge drukking rondom mijn hoofd, alsof er een ijzeren band omheen werd geslagen, herinnerde ik mij niets meer, totdat ik nu ontwaak en u in plaats van mijn echtgenoot naast mij zie." „Ja," zeide ik, „uw wreede echtgenoot is weg." „O, zeg mij toch, mijnheer Fowler," zeide zij met smeekende stem, wierp zich op hare knieën en omvatte mijn linkerhand met haar beide handen. „O, zeg my, dat hij niet weer zal terugko men hij heeft mij zoo wreed behandeld," voegde zij er op klagenden toon bij, „en ik ben zoo bang, dat hij mij zal ver moorden." Een rilling voer haar bij deze woorden door de leden. „O, mijnheer Fowler," weende zij, meer dan zij sprak, „is het niet verschrikkelijk, dat mijn echtgenoot mij heeft trachten te ver moorden Vreeselijk, vreeselijk Eu zij oedekte haar gelaal met beide handen en weende op hartverscheurende wyze. „Kom, kom, mevrouw Andrews," zeide ik teeder en legde mijn hand beschermend op haar hoofd. „Al het gevaar is nu voorbij gy hebt niets meer te vreezea; uw echtgenoot is weg en ik ben hier om u te beschermen." „Maar hij zal terugkomen, dat weet ik zeker, en dan zal by my vermoorden," snikte zij. „Neen, dat zal hij niet, bij is weggegaan. Laat ik mijn hart voor u uitstorten. Gij noemdet mij gisteren uw broeder; welnu, laat ik dan uw broeder zijn. Laat ik u als een broeder bescher men en alle gevaren van u afwenden. Geloof mij, ik zal u weten te beschermen tegen zulke schaamtelooze schelmen, als uw echt genoot." „Ja, ja, ik weet wel, dat gij goed zijt. Ik weet, dat gij al het mogelijke gedaan zoudt hebben, maar ik ben zoo angstig, zoo ont steld en vermoeid. Ik weet niet wat ik doen, wat ik zeggen moet. Ik geloof, dat het niet goed is, dat gij op het oogenblik hier zijt. Vertel mij eens," zeide zij, „hoe zijt gij hier van avond gekomen Gisternacht en dezen nacht, dus twee keer heeft myn echtgenoot mij willen vermoorden. Hij, een sterke man, heeft mij, een zwakke vrouw, van het leven willen berooven. En telkens wanneer ik tot mijn bewustzijn kwam, dat mijn doodsangst mij had doen verlie zen, dan was mijn echtgenoot weg en zag ik u voor mij staan, als mijn hulp en troost. „Waarom zijt gy hier?" „Mevrouw Andrews," antwoordde ik op zachten toon, „gij doet mij een vraag, die ik niet kan beantwoorden. Ik weet het mij niet te verklaren, hoe ik u twee nachten achter elkastr het leven

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1