NIEUWS- EN ADV EKTENTIEBLA1). No. 2269. 8e Jaargang. Maandag 24 November 1890. ABONNEMENTSPRIJS: AD YERTEKTIËN: llteei'tóaaiöiiYIER Maten- i a s n i ti tv s. j Maandag a.s. zal hier ter stede een collecte worden gehouden voor het Is raëlitisch Doorgangshuis te Leiden. Deze philantropische stichting vordient zeker to worden gesteund. Vertegenwoordigers hier ter stede zijn de heeren A. Weill, Janstraat en Polak, Veerstraat. B1N N E N LAN I). POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON. VSQÏÏW im DII mim. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. X. BAUBE 8f Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 22 Nov. 1890. Op hot Museum van Kuastnijverheid 1 alhier zijn door den heer J. J. M. de Groot, tolk voor de ckiuèescke taal wo- cenda te Amsterdam, twee zeer schoone cbineesche costumen tentoongesteld, het eene is het eostuaou van een Mandarijn, het andere dat eener chineesehe bruid i de voornaamste en rykste klasse der bevolking. Beide costumen zijn zeer rijk gebor- duurd eu geven ons een nauwkeurig beeld der kleederdracht bij de hoogere standen van bet Hemelsche rijk in I gebruik. I De verzameling der kaarten-tentoon- stelling is in de laatste dagen weder met eenige zeor merkwaardige spellen vermeerderd. Zondag is de toegang vrij. Hedenmorgen zij a door den kour- j meester op de Groote Markt veor de I vischmarkt in beslag gesomea 2 man- den met schar, die ia bedorven staat verkeerde. De vi6ch werd »aar de vuil- nisbelt overgebracht en vernietigd. De datum van den 4den of laatsten cursus-avond van dr. Haremaker is thans vastgesteld op Maandag 24 No vember a.s. De vergadering van voorstanders ia ;ake de oprichting van een Ambachts school alhier, zal a.s. Vrijdag niet in „Weten en Werken", maar in de boven zaal van het Nutsgebouw in de Zijl straat alhier, worden gehoudei. De eerste algemeene vergadering van den Ned. R.-K. Volksbond zal te Haarlem op Zondag 30 Nov. gehouden worde». De agenda bevat 1. De algemeoue vergadering besluite tot oprichting van een bonds-orgaan. 2. Voorstel der afdeelingen Amster dam Aan het centraal-bestuur op te dragen, een adres te richten aan de Regeering, ten einde aan te dringen op zooveel mogelyke bescherming van den arbeid, daar waar de Staat als werkge ver optreedt. 3. Motie der afdeeling Amsterdam De vergadering, overtuigd van de nood zakelijkheid en tevens van de mogelijk heid der uitbreiding van de Zondagrust, als middel om te komon tot Zondags heiliging, geeft als haar wensch te ken nen, dat in elke afdeeling van den Bond een commissie zal worden benoemd, welke zich tot taak stelt, maatregelen te nemen om dat doel te bevorderen. 4. Vraag der afdeelingen Amsterdam; Zal de Bond deelnemen aan de inter nationale tentoonstelling te Rome, bij gelegenheid van het 50-jarig bisschops jubileum van Z. H. Paus Leo XIII Zoo ja, dan benoeme het centraal bestuur in elke afdeeling een lid tot vorming eener commissie. 5. Voorstel van de afdeelingen Haar lem en 'a-HageDat de vergadering de noodzakelijkheid zal uitspreken van het houden van een Katholiek congres in Nederland. Door de vereeniging //Handelsbelang" hier ter stede, ia Juni j.l. opgericht hoofdzakelijk met het doel de knoeierijen ia den boterhandel tegen te gaan door die vereeniging is een adres samenge steld, dat in dö volgende week aan win keliers en neringdoenden ter teekening zal worden aangeboden. Dit adres behelst het verzoek aan de Gasfabriek alhier, om voor hen die een ©enigermate beduidend gasverbruik heb ben (van minstens 1000 kub. meter b.v.) den prijs van het gas te verlagen, daar ook in andere plaatsen, zooals Arnhem, Groningen, Leiden en Utrecht, de gas- prijs veel lager is dan hier, waar hy 9 cents, per M3 bedraagt. Vermindering van dien zeor hoogen pirys met minstens 30 percent, acht de vereeniging dus zeer gowenscht ten eerste in het belang der winkeliers, die tóch reeds op zulke hooge lasten zitten en ten tweede in dat van de gasfabriek zelf, daar door prijsvermindering het gebruik allicht zal toenemen. Zeker zal niemand bezwaar kunnen maken, om op dit adres te teekenen. Het bestuur van de vereeniging //Han delsbelang" bestaat uit de heeren A. van der Most van Spijk, presidentJ. van der Laan, vice-presidentJ. B. Koelewijn, secretaris en A. v. d. Maaren Jansen, penningmeester. Nauwelijks hadden wij de opera //Bar bier de Séville" gehoord, of daar k»mt ook het tooneelstuk van dien naam, van Beaumarchais, voor het voetlicht. Het gezelschap uit den Salon des Variétés voerde het Vrijdagavond in onzen schouw burg ten tooneele. Er werd zéér goed gespeeld het goed sluitend ensemble deed ons dadelijk zien, dat de //Barbier" in den laatsten tijd zeer dikwijls door dit gezelschap werd gegeven. De bezetting was: Rosine- mej. Beukers, Almaviva-Malherbe, Bar- tholo-Ludolf, Figaro-Poolman, Basile- Kühn. Vooral de heer Poolman was zeer verdienstelijk. In het balcon zaten 9 personen, in het perterre een 40 tal, op de andore ran gen was het naar rato. De acteurs ver dienden iets beters, maar is het te ver wonderen, nu er zoovéél te genieten valt? De firma H. M. F. Seveke, magazijn van Perry-artikelen in de Barteljoris- straat, heeft haren St. Nicolaas-catalogus algemeen verspreid. In het sierlijke boekje vindt men tal van nieuwigheden. De heer P. van Santen, Groote Hout straat No. 110 maakt voor zijn magazijn van goud- en zilverwerken op aadere wijze reclame. Een drietal prachtige zilveren piècea de milieu, die sierlijke rozen-bouquetten dragen, trekken in de etalage-kaat ieders aandacht, en zullen voorzeker velen tot een kijkje in het goed gesorteerde magazijn uitlokken. Nóg vermelden wij twee firma's, die ons zeer sierlijke aanbevelingskaarten toezonden, n.l. de boekhandelaars Jacs. Rookmaaker, Groote Houtstraat No. 11 en D. J. van der Wilk, Groote Hout straat 105. Wij vermelden deze vier afzonderlijk, omdat zij ons speciaal hebben uitgenoo- digd. Den algemeenen St. Nicolaas- ommegang vangen wij Maandag aan en zullen het eerste gedeelte opnemen in ons Woensdagavond verschijnend nummer. Onder de talryke fraai uitgestalde magazijnen trekt hei Japansche Magazijn van den heer F. M. G. Balabrega, Kruis straat 2, thans bizonder de aandach door een tweetal eigenaardige vlaggen, welk© daar uitgestoken zijn. Geheel in overeenstemming met de artikelen, die de heer B. verkoopt, zijn het de vlaggen van China en Japan, de landen waaruit de in 'c magazijn verkrijgbare artikelen betrokken worden. Men schrijft ©ns uit Houtrijk en PolaDen Trein 5 stopt tot het in- en uitlaten van reizigers voortaan ook te Halfweg. Aan de beetwortelsoikerfabriek //Holland" te Houtrijk en Polanen wordt dit jaar niet minder dan 32 miiiioen K. G. beetwortelen verwerkt; de cam pagne zal dan ook langer duren dan vorige jaren en niet voor 1 Januari zijn afgeloopen. Tot veldwachter der gemeente Haar lemmermeer is benoemd Jan Hendrik Meijer, thans huzaar te Zutfen. Donderdagnacht is te Zandvoort een blazerschuit, die gereed lag om met goe deren, gelast uit het gestrande bark schip F. B. von Lindern, naarIJmuiden te vertrekken, gezonken. Veertien vaten arak, benevens eenige bosen rotting zijn aldaar aangespoeld. Het dek is Het rijkstelegraaf kantoor met telep- hoondienst te Sassenheim blijft voortaan op Zen- en feestdagen gesloten. De diensturen op werkdagen blyvon onver anderd. (SX Ct.) |In eene Vrijdag gehouden vergadering van aandeelhouders der Hollandsche Suikerraffinaderij te Amster dam, is met algemeene stemmen beslo ten het maatschappelijk kapitaal to ver- grooten met 250,000, ter gedeeltelijke vernieuwing en uitbreiding van de raf finaderij. Op de jongste te Gorin- ekem gehouden paardenmarkt werden aan 4 kooplieden portefeuilles, eene met ƒ825, eene met ƒ700, eene met ƒ600 en eene met ƒ160 ontstolen. Tot heden is de politie er nog niet in geslaagd de daders, die waarschijnlijk reeds spoedig na hunnen diefstal de stad verlaten hebben, te ontdekken. Rechtszaken. Zaak-Aafke Kuypers. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de beslissing der Rechtbank in zake mej. Aafke Knijpers, waarbij geweigerd werd, haar zaak naar de openbare terechtzitting te verwijzen, waartegen de off. van just, bij bedoelde rechtbank in verzet kwam, thans bevestigd. De Timesdie niet ophoudt Neder land aan te vallen ter zake der kwestie van den Conga-staat, behelst thans weer een donderend artikel tegen Nederland, waarbij de oudbakken beweringen dienst doen. Lord Wolseley mengt zich nu almede in heb debat en schrijft een brief in denzelfdon zin aan de Times. De majoor Macdonald, die deel nam aan de onderhandelingen te Berlijn over de Engelsch-Duit3ohe aangelegenheden in Afrika, vertrekt nu naar West-Atrika als engolsch consul in het duitsche ge bied aldaar, ter vervanging van Hewett, maar met uitgebreider rechtsmacht. Fei- telyk zal hy daar optreden als politiek agent van Engeland in het gebied van den Niger. Hij zal toezicht moeten hou den over het nakomen van Engelands internationale verbintenissen. Het bericht, dat de Congo-staat aan de Boven-Oongo de stoomboot Paecebe- hoorende aan eDgelsche zendelingen aangehouden heeft en dat de engelsche vlag is neergehaald en vervangen door die van den CoDgo-staat, is onjuist. Wat er plaats heeft gehad, bepaalt zich tot het volgende De diensten van de Peaée werden gerequireerd bij de schipbreuk eener stoomboot van den Congo-staat, tegen vergoeding aan de Trendelingen. De zaak is verder met de zendelingen op vriendschappelijke wijze geregeld. De Koningin der Nederlanden heeft aan den president der Fransche Repu bliek van hot aanvaarden van het regent schap, wegens den toestand des Konings, kennis gegeven. De heer Carnot heeft, antwoordonde aan de Koningin, haar zijne beste weDschen voor het herstel des Konings te kennen gegeven. Naar in de Couloirs der fransche Ka mer verhaald werd, zou de voorstelling, openbaar gemaakt van het voorgevallene te Nioe, overdreven syn. Der duitsche vlag was geen beleediging aangedaan. De prefect had botoogingen verboden, od het voorgevallene bad geon aan leiding gogeyen tot eenig incident. De braziliaansche agent to Londen heeft eene dépêche ontvangen uit Rio de Janeiro, meldende dat de Constituante in hare Vrydag gehouden zitting met 175 tegen 47 stemmen erkend heeft dat het Voorloopig Bewind rechtmatig regeerde, en noodigde dat Bewind uit het uitvoe rend en wetgevend gezag te blijven uit oefenen totdat de constitutie definitief deor beide deelen van het wetgevend gezag zal zijn bekrachtigd. In de portugeesche heofdstad wordt verzekerd, dat de met Jannari te openen Cortes vermoedelijk terstond weer geslo ten wordt, totdat het tractaat met Enge land betreffende de Zambesi gereed zal zijn. De engelsche Minister Balfour heeft te Liverpool het woord gevoerd over Ierland. De eenige stad in Engeland waar de groote menigte Ieren in staat Naar het engelse h\ van JAMES WYTTON. 60) HOOFDSTUK XXXIV. Deze zaak werd dan ook later druk besproken, maar toch lieten Re rechters zich wat de feiten betreft, misleiden. Ik moet echter vermelden, dat de uitspraak was, dat Andrews eerst Walter en daarna zich zelf moest hebben doodgeschoten boven den rand des afgronds, zoodat zijn lijk naar beneden in de groeve was gevallen. Gedurende het halfuur dat nog moest verloopen alvorens ik de vrouw van Andrews in haar slaap zou storen, stelde ik mijn plan tot handelen in meer nadere bizonderheden vast. Daar ik in het bedompte, kleine vertrek slaperig begon te worden stond ik op, eo verliet het huis om in de frissche buitenlucht eenige malen voor het huis op en neer te loopen. De maan was ondergegaan, en het was overal donker kec was de duisternis, die het aan breken van den dag vooraf gaat. Toen ik de kamer weer binnentrad om mevrouw Andrews te wekken, was zij reeds ontwaakt en had zij een zittende houding aangenomen. Zij keek op met een droevigen glimlach toen ik binnentrad, en op mijn haastige vraag, of zij zich beter gevoelde na deze kort stondige rust, gaf zij mij op kalmen toon ten antwoord z/Ja, veel beter, dank u. Ik ontwaakte zooeven en vroeg my toen verwonderd af, of die verschrikkelijke g«beurtenissen van dezen avond slechts een droom geweest waren, toen uw binnen komen mij aan de vreeselijke werkelijkheid herinnerde. Nu weet ik, dat alles waar is dat er verschrikkelijke dingen zijn voor gevallen!" zij huiverde. Ik trad op haar toe, greep haar hand, en vroeg op zachten toon: „Was alles in dezen nacht verschrikkelijk? Brak er geen enkele lichtstraal door deze donkere wolken?" Hare verrukkelijk mooie oogen ontmoetten de mijne met een ernstige en plechtige uitdrukking, en zij antwoordde//Ik weet, wat gij bedoelt, mijnheer Fowler, en ik wil het niet laten voor komen, alsof ik u niet begrijp. Ik kan mijne woorden niet ver draaien en wil evenmin oawaarheid spreken, nu ik weet, wat daar gebeurd iszij maakte mij haar bedoeling duidelijk met hare oogen en door een lichte beweging met h«t hoofd. 7/Ik wil openhartig met u zijn," en nu daalde haar stem bijna tot een gefluister, maar zonder aarzeling vervolgde zij„Er brak een lichtstraal door deze donkere wolken, want gij waart bij mij houd mij niet voor onvrouwelijk, door hetgeen ik hier tot u zeg. Toen gij mij voer de eerste maal bij het station hebt aaugeapro ken op dien avond, dat ik my naar mijn kamer begaf, want mijn echtgenoot had alles wat mij toebehoorde verkoeht en had mij verlaten zeidet gij mij dat wij elkaar onder zeer bizondt re omstandigheden ontmoetten. Daarin hadfc gy volkomen gelijk Maar onze ontmoetingen van de beide laatste nachten waren nog veel raadselachtiger. Het past mij niet om op vriendschap en toegenegenheid te rekenen in de omstandigheden waarin ik ver keer, vooral niet van hem die mij tweemaal het leven heeft ge red. Ik ken mijn eigen onbeduidendheid, mijn armoede en verlaten heid zonder een vriend in deze groote stad. z/Zeg niet zonder een vriend," viel ik haar levendig in de rede z/zulke onvriendelijke woorden heb ik niet aan u verdiend." z/Ik wilde zeggen behalve u," vervolgde zij met een droeven glimlach. //Wanneer gij er mij den tijd toe hadt gegund, dan zou ik er dat uit myzelf hebben bijgevoogd. Gij zyt zeer goed voor mij geweest. Luister naar mijn bekentenis ik koud u voor een achtenswaardig man, en daarom wil ik u in mijn ver trouwen nemen. Alvorens ik straks in slaap viel, dacht gij, dat ik niet goed bij myn bewustzijn was, nietwaar Gij dacht, dat ik my niet meer zou kunnen herinneren, wat ik toen gezegd heb, maar wanneer gij dat denkt, dan vergist gij u zeer. Ik was ont steld, verbijsterd, dat is waar, maar er drong een lichtstraal tot in mijn hart door. In mijne vrouwelijke zwakheid openbaarde ik u de geheimen van mijn bart, en voegde zij er aarzelend bij in een bijna onhoorbaar gefluister overgaande, terwijl hare bleeke wangen plotseling met een donkeren blos werden bedekt, ik neem nu niet terug wat ik toen gezegd heb. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1