NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De St. Sie 8e .Jaargang. Woensdag- 26 November 1890. No. 2271. ABON NEMEN TSPKIJS ADVEETENTIËN: STADSNIEUWS. „Malligheid naar VarmDggn" BINNENLAND. FEUILLETON. DE YBQÏÏW YAI 5F1L3B. DAGBLAD Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verscbynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eourantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Puilicitè Etrangere G. L. BAT] BB 8f CoJOHN F. J ONES, Succ., Parijs 31 his Faubourg Montmartre. vangt aan in ons volgend Nummer. Advertentiën voor dat nummer verzoeken wij zoo spoedig moge lijk in te zenden. Directeuren- Uitgevers. Haarlem 25 November 1890. Heden is door het Gemeentebestuur bij proclamatie bekend gemaakt dat, wegens bet overlijden van Z. M. Koning Willem III, alle publieke vermakelijk heden tot en b30 November a. s. gesloten moeten zyn, alsmede op den dag van de begrafenis. Tevens is bepaald dat ten teeken van rouw, gedurende dien tijd, de klok drie maal per dag zal worden geluid. In eenige winkel étalages is het por tret van wijlen Z. M. Koning Willem III geplaatst met rouwfloers omgeven. Men verzoekt ons, onderstaand schrij ven te plaatsen, waaraan wy, uithoofde van het zeer goede doel, rechtgaarne voldoen de Werkgevers te Haarlem Ia het afgeloopen voorjaar richtte de Plaatselijke Commissie var. Toezicht op het Lager Onderwijs tot U het veraoek, hare pogingen ter bevordering van ge trouw schoolbezoek te steunen o. a. door weno verklaring te teekenen, waarbij gij U verbondt, geene kinderen beneden den leeftijd van veertien jaren in dienst te nemen, die niet voorzien zyn van een (door voornoemde commissie afgegeven, of een daarmee gelijk te stellen) getuig schrift, waaruit blykt, dat zij behoorlyk gebruik gemaakt hebben van de gelegen heid tot het ontvangen van lager on derwijs. De besturen over de bizondere scholen en die van een aantal vereenigingeu te deaer stede betuigden hunne ingeno menheid met het streven der commissie en gaven van hunne gezindheid blyk door de aan U gerichte missive mede te onderteekenen. Sommige besturen over bizondere scho len hebben een zeer waardeerend schrij ven tot de commissie gericht. Groot is het aantal werkgevers, die aan het tot hen gericht verzoek gehoor j gaven; eenige met bijvoeging van een schrijven, waarin vass veel waardeering blijk wordt gegeven. Zoo schroef een der I werkgevers: nMét genoegen heeft de ondergetee-1 „kende deze circulaire ODtvangeD. Hij is //er zoodanig mee ingenomen, dat hij niet //alleen gaarne de verlangde verklaring //geeft, maar ook in zijne werkplaats de //circulaire heeft opgehangen ter lezing z/voor zijne knechts. De laatste zijn er „zoodanig mee ingenomen, dat ze, als „'t ware uit één mond, riepen "juist, „dat is goed, daar moet de hand aan „gehouden worden" enz." De commissie verheugt zich zeer over de verkregen medewerking. Zij verwacht daarvan veel goede ge volgen voor het enderwijs en de jeugd, Te betreuren vindt ze het, dat nog ©enige honderdtallen werkgevers nalatig zijn gebleven in hst geven van het ge vraagde bewijs van belangstellende mede werking in deze hoogst nuttige zaak. Zij moet aannemen, dat onverschilligheid ten opzichte van een der gewichtigste volksbelangen hiervan de oorzaak niet kan zyn. Zij richt daarom tot allen, die tot heden geen antwoord op de aange haalde circulaire hebben gezonden, het dringend verzoek, blijk te geven van hunne goede gezindheid, door de daarbij gevoegde of eene zelf opgestelde verkla ring onderteekend te doen toekomen aan den ondergeteekende. Allen, die reads hunne medewerking verleenden, wordt in naam der haarlem- ache jeugd dank gebracht door P. H. VAN DER LEY, Secretaris der plaatselijke Commissie van Toezicht op 't Lager Onderwijs. De Postduiven Vereeniging „de Snel- vlieger", Beschermheer de Hoog WelEdel Gestr. Heer Fr. Lieftinek, lid van de Tweede Kamer, hield Zondag 23 Nov., bij gelegenheid van haar 15-jarig bestaan, in het café „de Korenbeurs" eene onder linge tentoonstelling, waarvoor medailles waren beschikbaar gesteld. Er werden ingeleverd 136 duiven, welke door de jury, bestaande uit de beeren Th. v. Stapele, van Rotterdam, Frans J. Rennefeld, van Amsterdam en G. P. J. A. Verbeet uit dea Haag, wer den beoordeeld, waarvan de uitslag was als volgt: jBlauw dof er. Ie prijs zilv. med. Joh. Jung; 2e id. diploma Chr. F. Lunow id. id. A. Haartmaa. Blauw Kras dof erIe prijs kunstvoor werp H. E. JuDg; 2e id. diploma F. J. van Baars; 3e id. id. Joh. Muller. Rood en vale dof er. Ie pr. bronz. med. F. J. van Baars; 2e id. diploma P. van Putten Jr.; 3e id. id. Joh. Jung. Bonte dof er. Ie prijs bronz. med. A. W. van IJsseldyk; 2e id, diploma T. A. Donné; 3e id. id. Jan Faber. Blauwe duivenIe prijs zilv. med. Jan Faber2e id. diploma P. van Putten Jr.; 3e id. id. A. Haartman. Blauwe Kras duiven. Ie prijs zilv. med. D. Janus; 2e id. bronz. med. A. Haart man3e id. diploma Jac. Faber. Rood of vale duivenIe prijs bronz. med. Joh. Müller2e id. diploma Jac. Faber; 3e id. id. D. Jaaus. Bonte duiven. Ie prijs broaz. med. A. W. van IJsaeldijk2e id. diploma P. van Putten Jr.; 3e id. id. A. Haartman. Blauw paren. Ie prijs zilv. med. F. J. van Baars; 2e id. diploma Joh. Jung; 3e id. id. Joh. Muller. Blauw Kras vaar. Ie prijs kunstvoor werp Jan Faber; 2e id. diploma Joh. Muller 3e id. id. Chr. F. Lunow. Rood of valé parenIe prijs kunst voorwerp A. W. van IJsseldijk2e id. broaz. med. Chr. F. Lunow; 3eid. dipl. T. A. Donciée. De pryzen werden ?s avonds op de Bovenzaal van het café Brinkmann door den Beschermheer, ouder een zeer toe passelijk woord uitgereikt, waarbij hij het afsterven van Z. M. den Koning, als laatste mannelijke afstammeling van het Huis van Oranje herdacht, en tevens de postduif in vergelijking bracht met het leven van H. K. H. Prinses Wil- helmina, in dien zin, dat zij even ge trouw mocht zijn aan en liefde voor het Vaderland en Volk mocht hebben als de duif dat is aan haar hok en koestert voor haar jongen. Met een gezellig samenzijn werd de avond verder doorgebracht. De matinées en soirées voor kamer muziek staan hier ter stede zoowel als elders in de muzikale wereld boeg aan geschreven. Dit bleek ook Zondag weder bij de eerste matinée musicale in dit seizoen van den heer Johan Steenman. Deze eerste matiDée is in alle opzichten welgeslaagd te heeton. Hoorde men den concertgever weder in zijn volle kracht, niet minder goed voldeden de talentvollle solisten, die hij voor deze eerste maal had geëngageerd. Inzonderheid mej. Reddingius. Leven dige toejuichingen vielen haar voor de frissche en schoone vertolking harer lie deren ten deel. Deze eerste matinée doet ons met verlangen de volgende tegemoet zien. Wij hopen alsdan een meer gedetail leerd en zaakkundig verslag onder de „Muzikale Kroniek" van onzen medewer ker Q. te kunnen opnemen, die tot onzen spijt door ongesteldheid verhinderd was zijn taak te vervullen. Dr. Haremaker hield Maandagavond in „Volksbelang" zijn 4den of laatsten cursus-avond in het verleenen van de eerste hulp bij ongelukken. Al wat de i geachte spreker op de drie vorige avonden haa behandeld, werd nog eens in 't kort herhaald, nadat hij nog vooraf had doen gaan de wijze waarop men I gewonden in verschillende gevallen moet transporteoren en waarvan het werkje van dr. Esmarch vertaald door K. G. W. de Bosson apotheker te Dordrecht, duidelijke inlichtingen geeft. Dit werkje, in handig zakformaat was in de verga dering en is bij den bewaarder van de Openbare Leeszaal tegen 15 cents per stuk verkrijgbaar. In de zaal waren aan wezig een drietal verbandkiston voor fabrieken, samengesteld en verkrijgbaar bij den heer de Bosson te Dordrecht, en welke alle benoodigdheden bevatten voor het verleenen van de eerste geneeskun dige hulp. De kisten zijn verkrijgbaar resp. tegen den prijs van f 12.50 (klein model), f 20 (mïddelm, id.) en 25 (groot idj en alleszins onmisbaar voor fabrieken, werkplaatsen enz. Van boven bedoelde verbandkisten zyn bij den heer D. de Clereq voor belangstellenden mo' dellen ter inzage. Verschillende vrageü, door belangstel lenden ingediend, werden evenals de vorige maal door spreker beantwoord. Aan 't slot van den avond dankte de spreker voor de belangstelling, die hij had mogen ondervindeH, zich gelukkig achtende dat de keuze voor het houden van den cursus op hem gevallen was. Moge, zeide hij, hetgeen ge geleerd hebt, bij onvoorziene gevallen in toepassing worden gebracht waardoor het u mis schien gegeven zal zijn het leven te redden van uw medemensch. Niet een vaartwel maar een tot weerziens, riep hy zijn toehoorders toe. Met een warm woord van hulde en dank aan den sra-eker en aan allen, die door hunne bererawilligheid hadden mede gewerkt, om deze cursus te doen slagen, sloot de voorzitter van „Volksbelang1 de heer D. de Ciercq, de vergadering. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Eenvoor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Een voor schrijver. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor behanger. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor opzichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangel werk. - Een voor strijkster Particulieren en werkgevers, die van ueze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich j schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni- I ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen), j Door den Raad der gemeente Oost- huizen is tot gemeente-arts benoemd de heer jbr. Van Foreest, thans te^Heems- erk. De Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal is bijeengeroepen tegen aanst. Donderdag, des avonds ten 8£ uur. Maandagmiddag is er een buitengewone Ministerraad gehouden, ter overweging van versehillende Regee- ringsmaatregelen, door het overlijden van Z. M. noodzakelijk geworden. DOOD DES KONINGS. Omtrent de laatste ©ogenblikken van den koninklijken lijder wordt gemeld Reeds voor vier dagen was Z. M. de Koning onrustig, tengevolge van het op houden van de urine-afscheiding. Intus- schen verdween dit onrustbarend ver schijnsel totdat het zich Zaterdag weer zorgwekkend herhaalde. De avond boe zemde vooral bezorgdheid in. De pols daalde v*n 60 tot op 20 graden. Men vreesde het ergste. De ademhaling ver snelde. Zijne Majesteit was bswuBteloos alleen had Z. M. nog gevoel, maar het slikken was hem onmogelijk. Daar Maandag wederom consult zou worden gehouden, werd het tijdstip daarvan vervroegd en aan prof. Rosenstein en aan dr. Vinkhuyzen geseind om over te komen. Dr. Vlaanderen bleef voort durend ten paleize in de kamer van den lijder. H. M. de Koningin week geen oogenblik van het ziekbed en beschouwde den toestand als hoogst bedenkelijk. In overleg met Hare Majesteit werd daarop dr. Roe8singh uit Deventer ontboden. Ook graaf Dnmonceau, particulier secre taris des Konings, bleet in de zie kenkamer. Tegen 4 uur ging Hare Majesteit zeer vermoeid eenige rust genieten dr. Roessingh hield daarna van 4 tot 5 uur by den Heogen Lijder de wacht met een kamerdienaar. R«im half zes uur, terwijl dr. Roes singh bezig was de temperatuur van het liohaam op te nemen, gaf Z. M. plotBe- lijk den laatsten snik. Z. M. was ont slapen in tegenwoordigheid van de geneesheeren en den kamerdienaar. Har© Majesteit de Koningin werd terstond van het geval in kennis gesteld, ijlde naar de ziekenkamer en na den vorstelyken doode aanschouwd te hebben, verliet Hare Majesteit diepbedroefd het vertrek. De toestand der Koningin is overi gens vry kalm. Het gelaat van den overleden Koning is bijna niet veranderd en geelt niet. den indruk van een doodstryd die gestreden Naar het engelsch van JAMES WYTTON. 62) HOOFDSTUK XXXV. Toen wij het huis verlieten, nam mevrouw Andrews den door fflij aangeboden arm en ik voelde, dat zij er zich steviger aan vastklemde, toen wij de plek voorbij liepen, waar het lyk van Walters lag, hoewel wij, al ware het dag geweest, zijn lichaam Biet zouden hebben kunnen zien, daar het achter den hoop aarde en steenen verborgen lag. Reeds bij het begin van de reis begreep ik, dat er tusschen ons beiden geen woord gewisseld zou worden, en dat ik al mijne krachten zou moeten inspannen, om haar gedurende onze reis tot aan het einde toe, te kunnen ondersteunen. Zij had reeds te veel van hare krachten moeten vorderen, en ofschoon zij ai haar best deed om het tot het uiterste vol te hou den, gesteund op mijn arm, was zij half bewusteloos, toen wij voor mijn huis stonden en de eerste zonnestralen aan den horizont den aaubrekenden dag verkondigden. HOOFDSTUK XXXVI. Nadat ik mevrouw Andrews met teedere bezorgdheid in myn armstoel had neergelegd, ging ik oogenblikkelijk mijn huishoud ster roepen. Ik behoef u de verbazing van deze goede, oude vrouw niet te beschrijven, toen zij vernam, dat ik een dame met mij had gebracht, wier toestand onmiddellijke hulp noodig maakte. Het is voldoende te zeggen, dat ik hare gemoedsbezwaren wist te overwinnen en haar kon bewegen naar mijn huiskamer te gaan, om daar baar zorg aan mevrouw Andrews te besteden, die, zooals ik Maggie zeide, weduwe en een goede bekende van mij was, die in zeer behoeftige omstandigheden had verkeerd. Het duurde niet lang, of de oude oude vrouw keerde ietwat haastig uit de voorkamer terug, om eenige kleedingstukken te halen, en toen zij mij voorbij liep, keek zij mij strak in het gelaat en zeide „Wanneer ik niet zulk een groot vertrouwen in u stelde, mijnheer David, dan zou ik het zeer verdacht vinden, om op dit uur een dame hier te brengen en zy is geheel uitgeput. En wat is zy schamel gekleed Nadat ik Maggie had verteld, dat ik mevrouw Andrews in zeer behoeftige omstandigheden had teruggevonden en dat mijn huis ter harer beschikking was, ging ik mij verkleeden en verkwikte mij met een bad. Mijn met bloed bevlekt overhemd rolde ik ineen en besloot het, bij de eerste de beste gelegenheid, te verbranden hetgeen ik later ook werkelijk deed. Geheel verfrischt en met schoone kle&ren aaD, was ik weer een geheel ander mensch geworden en begaf mij naar de voorkamer, om de uitverkorene mijns harten vaarwel te zegg6n, maar aldaar aangekomen, vernam ik van de oude vrouw, dat zij haar naar bed had gebracht. „Het arme diög was was geheel uitgeput," zeide zij tot mij. „Waar komt zij vandaan, mijnheer David? Zij heeft niets dan lompen aan het lijf zij schijnt toch wel braaf te zijn: Toen ik haar naar bed bracht, zeide zij, hee vermoeid zij ook was, haar gebed op. Zij is toch ongetwyfeld wel eenjgoede vrouw, mijn heer David." „Zij i 8 een goede dame, Margaret," antwoordde ik, „en zij heeft

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1