MiMeiÈr 1891. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Donderdag- '27 November 1&90 8e Jaargang, 01 taer bestaat uit twee Waden- fraaien Premie-Scheurkalender voor 1801 BINNENLAND. BS YHQÏÏYf YM Bil SPSLBB. ABONNEMENTSPRIJS ADYER TEN TIEN: Hoofdagenten voor liet Buitenland'. Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. LDAVBE If Co., JOHN F. JONES, Succ., Barijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Aan onze Geabonneerden, die tot heden nog niet hun BON voor den hebben ingeruild, met betaling van 20 Cents, berichten wij, dat de afgifte nog zal geschieden tot en met 5 Decem ber e. k. Na dien datum kunnen wij aan geene aanvragen meer voldoen, daar nu reeds de voorraad zeer gering is. Directeuren- Uitgevers. STADSNIEUWS. Haarlem 26 November 1890. Evenals in alle andere garnizoens plaatsen des lands werd hedenmorgen ten 11 ure ook hier door de hoogste militaire autorteit, luitenant-kolonel J. H. K. H. W. Vogel voor het front der troepen, alhier in garnizoen, die op de Groote Markt in groot tenue waren opgesteld en in tegenwoordigheid der andere militaire autoriteiten voorgelezen de volgende Dagorder voor de landmacht. Officieren, onderofficieren en soldaten! De zware slag, die het Koninklijke huis en het Nederlandsche volk getrof fen heeft, door het afsterven van onzen geliefden vorst, Koning Willem III, zal ook het leger met smartelijke deelne ming vervullen. Maar de hoop der natie, en dus ook ie van het leger is, in deze ernstige ure, gevestigd op 's Konings dochter, thans Neerlands Koningin. Gij hebt het zooeven gehoord; voor- loopig zal namens H. M. Koningin Wilhelmina Hare Doorluchtige Moeder, de Koningin-weduwe Emma, als Regen- es van het koninkrijk optreden. Mag uwe Koningin yverige en stipte plichtsbetrachting uwerzijds vorderen, uwe gehechtheid en trouw aan ons Vorstenhuis, uwe liefde voor onzen.vrijen geboortegrond zullen Haar ten waarborg zijn van uwe onverdeelde toewijding. Het vaderland heeft er behoefte aan, daarop steeds met vertrouwen te kunnen rekenen. Officieren, ondórofficieren en soldaten 1 Gedachtig aan den éénmaal door a aigelogden eed en aan de door u aan- j gegane verbintenis, zij het bewustzijn i uwer plichten bij u steeds levendig! En daarbij klinke in nooden en geva ren, gelijk in tijden van vreugde en voorspoed, steeds luide uw roep: Leve Koningin Wilhelmina! De Minister van Oorlog J. W. BERGANSIUS. s Hage25 Nov. '90. Na de voorlezing werd door de troe pen tot driemaal toe de kreet aangeheven z/Leve Koningin Wilhelmina!" De volgende circulaire ie hier ter stede verzonden z/In eene Vergadering door de voor- loopige Commissie uit de Vereeniging //Volksbelang", op 20 November belegd, werd uitvoerig ae wenschelijkheid van de oprichting eener Ambachtsschool te Haarlem betoogd en door alle aanwe zigen beaamd. De Vergadering vereenigde zich met het voorstel van de HH. H. T. Peltenburg, P. Kleiweg Dyserinck en E. A. von Saher, om alvorens over te gaan tot de benoeming van eene de finitieve Commissie, zich de medewer king te verzekeren van een grooter aantal invloedrijke personen en daartoe een tweede vergadering te beleggen met uit- noodiging van alle corporaties hier ter stede, die tot de nijverheid in betrekking staan, of op wier weg het ligt een der gelijke vereeniging op eenigerlei wyze te steunen. In aansluiting hieraan hebben wy dus de eer u dringend uit te noodigen de bijeenkomst, die plaats zal hebben op Vrijdag 28 November, 's avonds ten 8% ure, in de Bovenzaal van het gebouw z/Tot Nut van 't Algemeen" in de Zijl straat te willen bijwonen. De Commissie'. D. de Clercq, Willem F. Overhoff, G. J, Ten Bokkel, A. Sehagen, W. L. Schram." De dezer slede is Dinsdag overleden de heer J. Soli, sedert 1868 emeritus predikant d«r ned. herv. gemeente en sedert dat jaar alhier woonachtig. De overledene was in 1803 te Dordrecht geboren. Dinsdagavond vergaderden in de Be- stuurszaal van de //Vereeniging" een 24-tal heeren, ter voorloopige bespre king van de oprichting eener vereeni ging, ten doel hebbende het bevorderen van het vreemdelingenverkeer te Haar lem en het verfraaien van die en van omliggende gemeenten. Als waarnemend president fungeerde de heer J. Krol Kz. Men was zeer met het plan ingenomen. Een vijftal der aanwezige heeren vorm den eene commissie tot redactie van Statuten, welke in eene volgende bijeen komst zullen worden besproken en vast gesteld, n.l. de heeren J. Krol Kz., jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, mr. H. En schedé, S. J. Graaf van Limburg Stirum en J. -T. van Minden Jr. Alsdan zullen wij omtrent deze in Haarlem zoo nuttige en noodige vereeni ging nadere bizonderheden mededeelen. De firma H. D. Tjeenk Willink alhier heeft in 't licht gegeven een //Neder landsche Almanak" voor 1891, evenals die van vorige jaren door sierlijkheid en rijkgeïllustreerden inhoud uitmuntende. De firma de Haan en Zoon heeft aan hare clientèle weder evenals vorige jaren een fraaien, doelmatigen memorandum kalender voor 1891 toegezonden. Door den heer P. van Santen jr., goudsmid alhier, zijn rouw-broehes ver vaardigd, die uitmunten door artistieke bewerking. Zie advertentie. Naar wij vernemen, zullen de Ministers, na afloop der verschillende plechtigheden, die in verband met 's Ko nings overlyden in de eerstvolgende dagen plaats hebbeD, collectief hun porte feuilles ter beschikking stellen van H. M. de Koningin-Regentes. Men beschouwe dit intusschen slechts als een formaliteit, daar zonder twijfel het ontslag niet zal worden aangenomen. Het feit zal alleen van niet geringen invloed zijn op den verderen gang der parlementaire werkzaamheden. (Fad.) DOOD DES KONINGS. Naar wij vernemen, zal het stoffelijk overschot van Z. M. den Koning worden neergelegd in een hermetisch gesloten looden kist, die aan de binnenwanden met matrassen van witte zijde is geca- pitoneerd. Om deze kist zal eene kist van zwaar eikenhout worden geplaatst, die wederom zal omsloten worden door eene kist van prachtig gepolijst mahonie hout met zilveren garnituur. Dit garnituur bestaat uit twaalf mas sief zilveren handvatsels met de zin nebeelden des doods, en een gelijk aantal zilveren schroeven gedekt met kronen. Op het deksel wordt eene zilveren plaat vastgehecht, waarop gegraveerd zijn de data van de geboorte en het overlijden. Onder deze dekplaat wordt eene opening gelaten, waarover een glazen plaat zal worden bevestigd, zoodat het gelaat van den ontslapenMonarch steeds zal zichtbaar zijn. De kist wordt gedragen door acht zil veren leeuwenklauwen. De vervaardiging is opgedragen aan de bekende firma P. Mouton en Zoon, te 's-Hage, die zich met den meesten spoed van de taak kweet, zoodat de kist reeds Dinsdagavond gereed kwam. De kist, welke het hulsel van Z. M. den Koning zal omsluiten, werd per Staatsspoor van 5 u. 15 min. naar het Loo overgebracht, begeleid door den heer P. F. W. Mouton, architect, lid der firma Mouton. Van het Loo wordt medegedeeld, dat a. s. Maandag het lijk van Z. M. den Koning door de koninklijke jachtopzie ners in uniform uit het paleis naar den gereedstaanden extra-trein zal worden De groote eetzaal in do achterzijde tegenover de vestibule van het paleis in het Noordeinde wordt ingericht voor de ontvangst van het lyk van Z. M. den Koning. Het plafond, de wanden en de vloer worden geheel met zwart laken bekleed. De lijkbaar zal geplaatst worden op eene verhevenheid onder een baldakijn van zwart fluweel, aan den binnenkant met wit satijn gevoerd. Op een vak aan de achterzijde van dezen troonhemel zal het koninklijk wapen prijken. Gedurende twee dagen zal het aan het publiek vergund worden een bezoek te brengen aan de lijkbaar. De bezoekers zullen het paleis binnen treden in het Noordeinde en het verlaten door de Koningspoort in de Molenstraat. De rouwspoorwaggonwaarvan het drapeeren aan de firma Pander is opge dragen, is te Haarlem in de werkplaatsen der Holl. Spoorwegmaatschappij in be werking. De wapens van Nederland en eenige vreemde staten worden op de buitenzijden aangebracht. Van het spoorstation te 's-Hage wordt het stoffelijk overschot in den konink lijken rouwwagen, waarop pluimen van struisveeren, naar het paleis geleid. Ook door het studentenkorps der theol. school te Kampen is besloten, ten gevolge van den dood van onzen Koning, voor den tijd van zes weken den rouw aan te nemen. Nader wordt vernomen, dat K. M. de Koningin-Regentes met de jonge KzniDgin Wilhelmina Maandag 1 De cember a. s., des voormiddags ten 9% ure, van het Loo zullen vertrekken naar 's-Hage, terwijl het stoffelyke ©verschot des Konings ten half twaalf ure met een rouwtrein naar de residentie wordt over gebracht, zoodat de dr®evïge stoet tus- schen 2 en 3 uren in Den Haag zal aankomen. Men verneemt thans, dat de plechtige teraardebestelling op 4 December zal plaats hebben. Men verzekert, dat in het paleis te 's-Hage gelegenheid aan het publiek g zal worden gegeven om een blik te jj werpen op 's Konings lijk. Dinsdag was ten paleize te 's-Hago I de hofcommissie vergaderd tot het vast stellen der maatregelen voor de over brenging en de begrafenis van het ko ninklijk lijk. Uit het Loo wordt van Dinsdag ge meld Heden middag werd de eerewacht aan het Loo-paleis betrokken door eene j compagnie van het achtste regiment infanterie uit Deventer, onder bevel van den kapitein Neeteson. Het omfloersde regimentsvaandel, uit Arnhem overge- bracat, was hij de compagnie. De dienst van de eerewachten vóór het paleis Het Loo is aldus geregeld, dat de escadrons huzaren of compagnieën infanterie des middags ten 12 ure op trekken en ten 3 ure daarna inrukken. Yan het Loo wordt van Dinsdag gemeld De kisting van bet stoffelijk overschot van Z. M. den Kening zal heden avond geschieden buiten tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en H. M. de Konin gin-regentes, maar in het bijzijn van enkele hofdignitorissen en den arts Van Vlaanderen. Do kist wordt daarna over gebracht naar de groote zaal van het paleis, als eenvoudige rouwkamer inge richt, en morgen door den minister van Justitie verzegeld. Uit 's-Hage wordt van 25 Nov gemeld Bij de opstelling van de troepen van het garnizoen te 's-Hage, welke morgen in de Maliebaan te 10% uur zal plaats hebben onder de bevelen van den gene raal-majoor baron Taets van Amerongen, zullen de opper-, hoofd- en verdere officieren, benevens de manschappen, io groot tenue zijn gekleed. De troepen sullen een carré vormen die van het regiment grenadiers en jagers zullen worden aan gevoerd door luitenant-kolonel Benschop de cavalerie door den luitenant-kolonel Jans8ensde artillerie door den kolonel jhr. van Pestelen de vesting-artillerie, door den kapitein De Jong. De oudste in rang zijnde opper-officier, luitenant- generaal Pfeiffer, zal de proclamatie en de dagorder van Hare Majesteit aan den troep voorlezen. Omtrent den rouw voor de marine is voorgeschreven, dat deze 3 maanden zal duren, en wel 7 weken zware rouw en 6 weken lichte rouw. De zware rouw bestaat voor do offi cieren in het omfloersd dragen van de dragon en van de lissen en troetels van de steek, met dien verstande, dat de kokarde vrij blijftvoorts in het dragen van een rouwband mot rozet om den linker bovenarm bij den lichten rouw wordt alleen de rouwband met rozet Naar het engelsch van JAMES WYTTON. 63 HOOFDSTUK XXXVII. Terwijl wij daar wandelden, had deze lieftallige vrouw een grooter betoovering voor mij dan ooit. Haar kalme zelfbeheer- sching getuigde van een beminnelijk, rein karakter, bekoorde mij dwong mij eerbied af. Blijkbaar zeer verheugd, dat de Voor zienigheid mij tot haar had gebracht, vertrouwde zij zich als ik deze uitdrukking mag gebruiken geheel aan mijn liefde toe eD keurde oogenblikkelijk alles goed wat ik voorstelde. Onder het wandelen kwam ik ook tot de ontdekking, dat zij het zich hevig verweet voor mij liefde te hebben opgevat, terwij haar echtgenoot nog leefde, deze overtuiging kon ik onmogelijk bij haar weerleggen. Terwijl wij nog steeds verder wandelden, vertelde ik haar, welke pogingen ik in het werk had gesteld om haar op te sporen. Toen ik haar sprak van mijn visioen in de opera, toen ik haar naast Bland had zien zitten, bleef zij plotseling staan, omvatte mijn arm met beide handen en riep ademloos uit//Hoe zonder ling Weet gij wel, David, dat ik u naast dien heer zag staan, toen hij mij verzocht mijn kaartje te laten zien. Het licht van het station viel op uw gelaat, en ik kan mij nog herinneren, hoe gij gekleed waart. Tot mijn overgroote verbazing beschreef zij toen tot in de bizonderheden mijn kleeding van dien avond, zelfs tot mijn gou den horlogeketting toe, die nog van mijn vader afkomstig was en die byna nooit door mij werd gedragen, behalve op dien bewus- ten avond. HOOFDSTUK XXXVIII. Toen ik den volgenden morgen om half tien op het kantoor kwam, vond ik daar een brief van den armen Wallers, waarin hij mij het laatste gedeelte van zijn leven verhaalde; hoe bij eens een bezoek aan de speelclub had gebracht, door de speelwoede was aangetast en kennis had gemaakt met Andrews. Hoe hij op zekeren morgen naar zyn bureau was gegaan, men hem daar een brief had overhandigd van het goevernement, waarin hem werd medegedeeld //dat, tengevolge van de politieke crisis, zijn excel lentie de goeverneur zijne diensten voortaan kon ontberen." Hoe hij toen zijn toevlucht, had genomen tot den sterken drank. Hoe Andrews er hem toe had overgehaald om hypotheek te nemen op de vergoeding, waarop hij aanspraak had, en hij in tooneelkijkera was gaan speculeeren. Hoe hij later tot de ontdekking kwam, dat Andrews deze kijkers had gekocht voor acht gulden en ze hem had verkocht voor dertig gulden het stuk. Hij schreef op aan doenlijke wyze, hoe hij niet in staat was geweest om deze tooneel- j kijkers van de hand te doen, dat hij ze in een magazijn had doen opslaan en ten slofte verplicht was, om ze te verkoopen, daar hij zijn pakhuishuur moest betalen van de ziekte en den dood zijner kinderen en ten slotte van den dood van zijn vrouw in het Alfred-Ho8pitaal. De brief eindigde met deze woorden ffIk heb mijn vertrouwen verloren op God en de menschen en ben het leven moede. God zal in Zijn almacht mij tot zich roepen. Wanneer hij rechtvaardig is, dan zal hij mij en de mynen vergoeding schenken voor hetgeen wij hier oD Yoor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dage! jks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertontiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1