NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Vrijdag- 28 November 1890. m w Êrn m lÉJr ABOMN EMENTSPEIJS 1 b a Palels van Justitie. m YRQÏÏW VAK Bil 5PSLIB. No. 2278. rnm mvm V&Wfm. WKa? <*J®pr Nyfefr' BV-sfi Ji'-v Voor Haarlem per 8 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer S22. ADVERTENTIËN: van 1—5 regels 50 Cents; iedere reg-el meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abocncmenten en Advertentiën worden aangenomen door on o agenten en door alle boekhandelaren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DATJBE f Co., JOHN E. JONESSuccParijs 31 bis Paulourg Montmartre. /Klaar, vader?" riep Gerard Woens- I dagavond. z/Nu al, jongen Hoe laat is het dan /,Zeven uur „Neen, eerst moet ik Haarlem's Dag blad lezen. Anders is het geen avond voor tne, dat weet je wel!" //O, dan zullen we nog wat wachten," zei hij, eu ze kikten er verder ook geen woord van, totdat ik het Dagblad op vouwde en op tafel legde. Toen kwa> ruen ze met mijn hoed en stok en jas enbandschoenen aandragen en geen tien minuten later stonden we op straat. We lieten ons maar zoowat met den stroom van mensehen meedrijven en landden spoedig aan voor het MANTEL' MAGAZIJN BE ZON, in de AnegaDg. Dit had in de étalage een buste van wijlen Z. M. den Koning, keurig met rouwstof gedrapeerd. ,/Toe Wim, koop wat muziek voor me bij VAN I5UIJN," zei Sophie twee huizen verder, //dan kunnen we meteen zij etalage eens bezien", en daar opeens onze jongens ook weg waren, stonden we alleen en maakte mijn vrouw van de gelegenheid gebruik, om mij te zeggen, dat we nog een rieten fauteuil moesten koopen in den winkel van juffrouw SWAANSWIJK in de Jacobijnestraat. //Dan maar dadelijk," zei ik, maar we waren de Anegang nog niet uit, of onze jongenB kwamen uit het sigarenmaga zijn van BOGN, Anegang No. 10 te voorschijn, ieder met een sigaar in den inond, zoo waarlijk. „Jongens riep ik, «wat is dat ,/Kom, Fideel," zei mijn vrouw (zoo noemt ze mij namelyk in vroolijke oogen- blikken,)" laat ze begaan «Va bene", dacht ik. Toen we Willem en Sophie weer ont moetten, vertelden ze ons, dat zij bij ANTON B0SSE waren geweest, Bartel- jorisstraat No. 6 om kantoorartikelen te koopen. //We sukkelen daar in Hoorn nog al eens mee," zei Willem. //En, o, ma!" riep Sophie, ;/u moet eens gaan kijken bij HORDIJK in de Barteljoris- straat. //Daar is een voorraad van nieuw- zil ver-artikelen neen maar, als ik een z«k vol geld had, kocht ik den winkel //Zou je heusoh zei een stem achter I ons en toen we omkeken, stond daar neef I Jasper, een goeie, ongetrouwde oude heer 1 uit Heer Hugowa&rd, die wel niet veel j manieren had, noch ooit een modisch f kleedingstuk droeg, maar bizonder goed- Jjp bar tig uü mansehlievend was. We be groetten hem allen als een welkome l gast en terwijl hij met ons verder ging, vertelde hij, dat hij dien nacht wel bij ons wilde logeeren. //En als de joDge luidjes wat willen hebben," zei hij er achter, «dan moeten ze neef maar res aan z'n jas trokken. Nu, dat lieten ze zich geen tweemaal zeggen. Er werd hevig aan zijne jas panden getrokken toen we der» winkel van fijn speelgoed van VAN GULÏK in do Zijlstraat passeerden en toen we daaraan een bezoek hadden gebracht, en niet met leege handen heengingen, had den vóór den winkel van KARTIÏAUS op de Groote Markt, zijn jaspanden het weer zóo te kwaad, dat neef Jasper uit riep//Holla, jongens, mot er een brok af Dan zouden ze net modisch wezen," fluisterde Willem Sot Sophie, maar hij kreeg niets dan een dreigenden blik tot antwoord. En neef kocht in dat groote magazyn zóóveel voor ous, dat mijn vrouw er verlegen onder werd. z/Kom, kom, waar is zoo'n ouwe vrijer anders goed voor zei neef Jasper. Met veel moeite haalden wij hem over, zijn portret eens te laten maken, bij HARMS op den Zijlweg, en hij keurde dat alleen goed, op voorwaarde, dat wij een petroleumlamp voor zijne rekening bij DE NOBEL in do Lange Veerstraat zouden koopen, omdat we het dure gas gaan afschaffen. Ik wou dat eerst niet aanDemeD, maar mijn vrouw fluisterde mij toe «Laat maar, dan koopen wij vijfhonderd sigaren voor bem van LUST op den Kruisweg No. 17, ik weet, dat hij ze altijd van RA TELBANDS fabrikaat rookt. z/Het is verbazend, zooveel werk make ze hier van de Sunterklaas," zei neef toen. z/Ja, maar nu heeft u nog lang niet alles gezien," zei Sophie. //Vanmorgen heb ik zoo'n snoepreisje op eigen hand gemaakt en ben in een massa winkels geweest. Bij HUETINK'S Bazar in de Damstraat kocht ik kin derspeelgoed; by ZWARTSER op de Groote Markt heb ik heerlyke koopjes manufacturen gehaald en toen heb ik een beste gelegenheid gevonden voor het opmaken van handwerken bij VAN IN- GEN in de Korte Houtstraat. En als u chocolade of zooiets, eau de cologne, tot zelfs indische kruiden noodig hebt, neef, dan moet u hier op den hoek van de Jansstraat wezen bij RAKKER STERK." z/Wel, dat treft nou net," antwoordde neef, «ik moet wel zoowat sukkela en dingzigheden hebben. Ga je dan morgen met me mee?" «Goed, neef," maar die Willem (ik geloof heusch, dat hij jaloersch was) zei; «Dan ga ik ook mee!" en liet zijn sabel rinkelen, alsof hij den 55jarigen ouden neef op staanden voet wou onthalzen. j «Heel goed, hoor!" zei neef goedig. Als een echte St. Nicolaas beloofde hij maar en kocht rechts en links; bij REE" SER in de Groote Houtstraat, stopte hij al de vier jongens de zakken vol met fijne eigaretten en kocht voor allen een kleinigheid in het magazijn van riet werk van HARTMAN in de tweede Groote Houtstraat, 't Werd zoo erg, dat ik eigenlijk blij was, toen hij te halftien op zyu horloge keek en zei «Nou mot ik even naar het bierhuis van KÖCKE in do Koningstraat, mensehen, om een kennis te spreken. Wie weet het nummer?" «31 geloof ik", antwoordde Gerard, «maar ik zal u even brengen." «Goed jongen, maar ik wou nog een paar sigaren ook koopen." «O, dat kan u best doen bij LAND MEER vlak daarbij." «Kinderen," zei ik, «je ouwe vader begint vermoeid te worden. Hoe denk jelui erover Nu, ze dachten er niet best over, maar komaan, morgen kwam er weer een dag. En of Sophie al een balletje opgooide van RIETFÖRT in de Gier straat, waar ze verschillende kleine artikelen in het manufactuurvak wou koepen of onze oudste jongen ook dwong en drong om een nieuw pak, dat hij hard noodig heeft, nu nog te koopen in het magazijn van WINTER Co., Ko ningstraat 39 mijn vrouw was het met mij eens, dat we nu naar huis moesten gaan. In het voorbijgaan wierpen we nog een blik op den winkel van LEUSEN, op den hoek van de Anegang, die allerlei geschikte St. Nicolaas-artikelen heeft, kochten nog kachelzeil, een karpet en eenige andere zaken in DE HANDEL MAATSCHAPPIJ op het Spaarne en waren bijtijds thuis, om te smullen van een reusachtigen voorraad boterbanket, dat neef Jasper had laten bezorgen. «Morgen wou ik even naar KROP MAN op de Raaks, om een velocipède te koopen," zei Willem. «Al mijn col lega's doen tegenwoordig aan rad- draaien De goeie, oude neef Jasper werd ten slotte zóo jolig, dat hij oude liedjes begon te zingen, zooals men die uitgalmde op bruiloften van 25 jaar her. Maar dat deed er niet toe, we zoDgen met even veel plezier het refrein van het lied «Aballino" mee. Dat was toch wel het minste wat we konden doen, om neef Jasper onze dankbaarheid te toonen. FIDELIO. STADSNIEUWS. Haarlem 27 November 1890. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag den 3den December a. s., des namiddags ten 1 uur. Door de leerlingen der H. B. School voor meisjes alhier zal een rouwkrans gezonden worden naar 's Hage, om op 's Konings lijkbaar te worden gelegd. Heden stonden voor de arrondissements rechtbank drie jongens terecht, J. H. K., 17 jaar, J. T. 19 en A. R. G. 16 jaar, allen woonachtig te Haarlem, wegens diefstal van lood van een tijdelijk onbewoond huis in de Baanlaan, toebe- hoorende aan mevrouw Schreuder-Veen te Utrecht. De drie beklaagden erkennen, hetgeen trouwens moeilijk anders kan, daar twee hunner op heeterdaad betrapt en gear resteerd zijn door den agent van politie Hartog K. en T. zijn vroeger ook reeds, de een wegens diefstal, de andere wegens verduistering, tot gevangenisstraf ver oordeeld. De subs. ofl. v. just. mr. J. P. van Outeren, requireert de veroordeeling van de beklaagden K, en T. tot 4 maanden en van G. tot 2 maanden gevangenis straf. Daar de beklaagden in voorloopige hechtenis [zijn genomen, is hun ambts halve een verdediger toegevoegd, n.l. mr. W. van Hulst. Deze roept, vooral voor den joDgsten beklaagde, de clementie der rechtbank in, er de aandacht op vesti gende, dat zij reeds 38 dagen in preven tieve hechtenis hebben doorgebracht. De Rechtbank veroordeelde heden de twee oplichters, die met bedriegelyke kunstgrepen halflinnen voor eerste kwa liteit linnen verkochten, Hartog Polak en Meijer Velleman, den eerste tot 1 jaar en den tweede tot 9 maanden ge vangenisstraf. Men meldt ons uit Zandvoort; Dinsdagnamiddag had alhier in de duinen een droevig ongeluk plaats. Bezig zijnde met het lossen van zand aan aan de duinwaterleiding, geraakte een der arbeiders onder een kar, waar door hij inwendig zoodanig gekneusd werd, dat hij aan de gevolgen is over leden. De overledene laat eene weduwe met 5 kinderen achter. Op voorstel van den voorzitter, mr. P. N. Engelberts, besloot de raad dezer gemeente in zijne op gisteren ge houden openbare vergadering, met alge- meene stemmen, een adres van rouw beklag te zenden aan H. M. de Koningin. Bedankt voor do toezegging van beroep naar Zandvoort door da. S. L. Van Stein Callenfels te Heerde. Mr. Engelberts, burgemeester van Zandvoort, heeft aan de bemanning der reddingboot aldaar overhandigd een gift van f' 15 per man, welke deN.-enZ.-H. Reddingmaatschappij hun heeft toegekend, en van f 50 per man, door het Handelsblad voor hen ontvangen. Te IJmuiden had hetzelfde plaats. De heer Enschedé, burgemeester van Velsen en IJmuiden, reikte daar de huldeblijken uit. Beide burgemeesters spraken de man schappen hartelijk toe. IS IN N G N L A N1). Naaf men verneemt is de samenkomst van de Vereenigde Verga dering der Staten-Generaal, waarin ii. M. de Koningin Emma den eed zal af leggen als Regentes van het Koninkrijk, tijdens de minderjarigheid van H. M. de Koningin Wiihelma en als Voogdes over Hare dochter, voorloopig bepaald op Vrydag 6 December, den dag na de begrafenis van Z. M. den Koning. DOOD DES KONINGS. Van het Loo werdt d.d. 26 November omtrent de plechtigheid der kisting van 'a Konings lijk het volgende be richt. Te 8 uren gisterenavond kwam uit de residentie de reeds beschreven lijkkist aan, die het stoffelijk hulsel des Konings zal bovatten. Nadat de kist per wagen van Apeldoorn naar het paleis was ver voerd, begon de treurige plechtigheid even vóór 9 uren. De heer Vlaanderen, 's Konings arts, was bij de plechtigheid tegenwoordig. In de sterfkamer werd het lijk van het doodsbed op het; laken in de kist neergelegd, waarna deze op eene kleine handbaar werd geplaatst en door vier lakeieü, twee kamerdienaren, twee onderadjudanten-ordonnancea i een sergeant-majoor-geweermaker werd gedragen naar de audiëntiezaal. De heer Vlaanderen, graaf Dumonceau en jhr. De Ranitz begeleidden den treurigen stoet door het paleis. Aan den ingang der rouwzaal werd de stoet opgewacht door do heeren jhr. Roel!, jhr. Van do Poil, baron Taets van Amerongen en baron Van Tuyll van Serooskerken. De architect de heer P. F. W. Moüton verleende bij de overbrenging zijn bij stand. De looden kist wordt eerst heden middag dichtgesoldeerd, terwijl het eikenhouten omhulsel tijdelijk is dieht- ;eschroefd. In de rouwkamer, waar het lijk thans rust, is het smyrnaasch vloerkleed met een zwart overtrek bedekt. Langs de wanden hangen met krip omwoelde lusters. Op den schoorsteen en aan den ingang der zaal branden waskaarsen. De kist is op twee niet hooge schragen geplaatst in een berceau van hoog opgaand groen; aan weerszijden staan candelabres met FEUILLETON. Naar het eng else li van JAMES WYTTON. 64) HOOFDSTUK XXXVIII. Ik kon niet verder lezen. Mijne oogen zochten weer den regel «Inspecteur Bland doodgeschoten," dien ik werktuigelijk overluid las, terwijl het papier aan mijn hand ontviel. «Ja, Fowler, jongen," zeide de oude man op droeven toon. //Het is droevig nieuws, nietwaar En hij had graaf van Star- gartyr kunnen worden. Zeer treurig, zeer treurig!" Alles de tafel, de stoelen, mijnheer Whitehead, de j kamer schenen om mij rond te draaien. «Neen mij niet kwalijk, mijnheer Whitehead," stamelde ik. «Ik moet weg," en ik stond van mijn stoel op en liep, neen waggelde naar do deur. «Waar gaat gij heen, mijn jongen?" zeide de oude man, sprong op en logde zijn hand op mijn schouder. «Houd my niet tegen," zeide ik en myne oogen vulden zich met tranen; /Bland was mijn schoolmakker, mijn beste, trouwste vriend op aarde." De oude beer Whitehead slaakte een kreet van smart en liet zich weer achterover in zijn stoel vallen, en met diepe droefheid in het hart, zonder dat ik er mijzelf goed van bewust was, wat ik deed, zat ik in den trein naar Prahran. Geheel instinctmatig was ik in dezen trein gestapt. In mijn wanhoop over den dood van twee myner beste vriendeD, in zulk een korten tijd, verlangde ik naar do oprechte deelneming en sympathie van haar, die ik met al het vuur eener eerste en ernstige liefde beminde. Ik had besloten om Constance niet te bezoeken gedsrende den tijd, dat zij in mijn huis te Prahran verblijf hield, zoowel met het oog op haar als op mijzelf. Ik wildo haar eerst den tijd laten om naar lichaam en geest haar gezondheid te herkrijgen, opdat zij daarna met de meeste kalrats hare plannon voor de toekomst zou kunnen maken. Nu echter het bericht van Dicks dood in mijn ooren klonk, verlangde ik naar haar deelneming en troost. Ik had dezen edelen jongeling altijd liefgehad. Mijn liefde voor hem was a\s die van Jonathan voor David. Dick, de onbaatzuchtige, krach tige, knappe, moedige, beschaafde maD. Hoe diep betreurde ik hem. Toen ik de deur van mijn woning bereikte, werd deze door Constance zelve geopend, wier scherpe blik en gevoelige^natuur haar spoedig zeideD, dat er iets aan schortte. «Zyt gij niet wel, David vroeg zij met teederheid. «Ik zie, dat u iets kwelt. Wat scheelt u Kan ik u troosten «Ja, ik heb werkelijk behoefte aan troost, lieveling," zeide ik. «Een hevige smart heeft mij getroffen, juist toen ik dacht, dateer weldra aan mijn geluk niets zou ontbreken," en ik liet my op de 3ofa neervallen. «Vertel mij dan wat het is," zeide zij op deelnemenden toon en ging naast mij zitten. Aangemoedigd door haar sympathie, vertelde ik haar alles. Hoe mijn vriend was doodgeschoten, terwijl hij zya plicht vervulde, hoe ik hem liefhad en welk een flinke vent hy altijd was geweest. Ik beschreef met geestdrift zijn innerlijke gaven; zijn gestalte, zijne gelaatstrekken, zijn spierkracht, zijn moed en zyno talenten. Door dit alles te vertellen, verruimde ik mijn gemoed. Toen ik haar sprak van zijn liefde voor miss Whitehead, vroeg Constance mij of zij hem wederkeerig ook beminde. «Of zij hem ook bemindedaar bon ik zeker van," zeide ik. «Gedu rende den avond, dien wij bij den heer Whitehead doorbrachten»

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1