NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. St ÉDtanifiiH. —ai 8e Jaargang. Maandag 1 December 1890. No. 2275. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: ).t Nnnner Maat uit te Waden. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM'S Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L, BA BE 8g Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. III. Onze schoone gemeente is zoo uit gebreid en het aantal flinke magazijnen dien ten gevolge zóo talryk, dat meg zelfs op twee avonden wandelens nog niet alles kan zien. Zóo komt het, dat wij niet in de Damstraat zijn geweest. Waren wy die straat gepasseerd, dan had ons oog zeker moeten vallen op No. 6, het keurig in gerichte en zoo ruim gesorteerde magazijn van n. DIJKEN, voorheen Heenk en Co., waarin men vindt kinderwagens, badtoestellen, ledekanten, ja, wat al niet, en waarin men wegens het gevorderde seizoen, tot verminderde pryzen fraaie kaehels en haarden koopon kan, zeker voor velen, die met een oude kachel tobben, een uitmuntend St. Nicolaas- Voor de koude ook kas men zich vrijwaren door in het magazijn DE HN- ÜENBAAL op den Kruisweg No. 54 zich van gevoerde glacé handschoenen en in het perceel van dezelfde firma daarnaast, No. 52, van wollen en katoenen dekens te voorzien. Wat men aantreft bp.AUGUSTIXUS, Zijlstraat No. 77 is niet zoozeer voor, als wel tengevolge van den krassen vors*, te weten een mooie collectie schaatsen, terwijl men er die «yzeren vleugels" ook, in een minimum van tijd, geslepen kan krijgen. Echte, lekkere winterkost vindt men ia den winkel van J. B. KOELEWIJN in do Koningstraat no. 47. Of is een aeerlyke worst (en in dat magazyn kan men de bekroonde haagaehe leverworst van van den Barselaar bekomen) niet een smakelyk kostje in deze koude dagen En nu ik toch in de Koningstraat beD, ga ik ten slotte nog even pen kijkje nemen bij den fotograaf J. PÖRTZGEN No. 38 en verneem daar, dat ik, al schyot er geen zomerzon meer, daar bianen weinige dagen myn onvergankelijk portret kan laten maken, zó» snel zelfs, dat het vóór St. Nicolaas nog klaar is. Maar daarmede is myn wandeling dan ook ten einde. Ten eerste, ©mdat aan alle dingen, dus ook aan alle goede dingen, een einde komt ea ten tweede omdat, na het koopen van zooveel schoons en nattigs, mijn beurs plat is geworden. Wie nu naar Amsterdam wil gaan om zijne inkoopen te doeB, moet het zelf weten; maar wie hot niet doet en bij de haarlemsche winkeliers zijüe St. Nicolaas-cadeanx aanschaft, bevoordeelt zichEelven want hy komt even goed, zoo niet goedkooper klaar en houdt zijne reis- en verblijfkosten in den zak; en bevoordeelt de mede ingezetenen en daardoor de gemeente. Is dat Diet klaar als een klontje? En nu rest mij nog slechts, om allen, koopers en verkoopers, een prettigen en voordeeligen St. Nicolaas toe te wenschen, wat ik bij deze van harte gaarne doe FIDELIO. STADSNIEUWS. Haarlem 29 November 1890. Dinsdag a. s., des namiddags te half een ure, zal door den Burgemeester alhier, op den Doelen, voor het front van het bataillen der dd. schuttery, de proclamatie worden voorgelezen van H. M. de Koningin-Regentes. Door Zyne Exc. den minister van Wa terstaat enz. is aan de ambtenaren van den waterstaat eene aanschrijving gericht, om alléén in de uiterste noodzakelijk heid op den dag der begrafenis van Z. M. te doen arbeiden. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier is thans de tweede serie tentoonge steld van de photographieën, die door den heer J. C. Joekes aan het Museum in bruikleen worden afgestaan. Men vindt hierbij heerlijke gezichten van Soerabaia, Aden, Port-Said, Genua, Venetië en Milaaü, die ons een denkbeeld geven van de bïzondere schoonheden dezer steden. De tentoonstelling der japansche kunstwerken en der chineesche eostumes trekt nog steeds vele bezoekers, die in de kunstnijverheid der oostersche landen belang stellen. Verschillende andere tentoonstellingen zijn in voorbereiding. Zondag is de toegang vry. Benoemd tot ambtenaar by de ge meentelijke belastingen alhier, C. Vink. Tot Voorzitter van het bestuur van den Romolenpolder is gekozen mr. G. P. del Court van Krimpen alhier. De fraaie grafkrans, door de leerlin gen der H. B. School voor meisjes al hier, bestemd voor de begrafenis van Z. M. den Koning, is geplaatst in de étalage van de firma Ruysenaars, Zyl- straat. Plaatsgebrek noodzaakt ons, het verslag van de Vry dagavond gehouden vergade ring betreffende de oprichting van een Ambachtsschool alhier en dat van de ver gadering van de haarlemsche afdeeling van f,Landbouw" to6 het volgende nummer te laten liggen. In zake de Ambachtsschool kan worden medegedeeld, dat alle aanwezigen, waar onder tal van industrieelen, zich ver klaarden voor een dergelijke inrichting en een uitvoerings-commissie van 5 leden is benoemd. Gaarne voldoen wy aan het verzoek van Diakenen der Nederd. Herv. Ge meente, om, in aansluiting met de ach terstaande advertentie, do aandacht te vestigen op de jaarlyksehe turfcollecte, welke Dinsdag 2 Dee. e. k. vanwege die Gemeente zal worden gehouden. De ijsbaan b|j O verveen is geheel be vroren. Misschien wordt hij Zondag ge opend, Maandag is echter waarschijn lijker. Op dit oogenblik is de baan niet zeer glad, maar als de ijsschaaf erover ge gaan is, zal ze zeer goed berydbaar wezen. Wie bij dit heerlyke winterweer de stad doorgaat, zal de étalage van twee bekende magazijnen zeker niet voorbij gaan, en wel die van de Erven wed. Veel Zoon, in de Gierstraat en die van den heer H. M. Hassink, in de Evenwel is de soort van uitstalling zeer onderscheiden. Terwijl do firma Veel de aandacht trekt o. e. door een paar keurige balcostumes, vindt men bij den heer Hassink eene rouw-etalage, die keurig gearrangeerd mag heeien en een stemmigen indruk maakt. De firma J. M. Slager Anegang 46, heeft, nadat zij in de St. NicolaaBwan- deling was vermeld, nog voor beide vensters van haar magazijn, eene etalage aangebracht, die alleszins bezienswaar dig is. Aan de eene zijde de buste des Koniags, gedrapeerd met echt zwart perzisch bont, aan de andere ziet men benevens eenige opgezette diereD, o. a. een dame in balkostuum en een beer in een pelsjas. De koppen dezer levensgroote figuren zijn merkwaardig fraai en na tuurlijk nagebootst. Hedenmorgen omstreeks 11 ure is een een paard, gespannen voor een open brikje, waarin was gezeten de heer Onderwater, wonende op«Bosch en Hoven"onderHeem- stede en dat bestuurd werd door diens koet sier op hol gegaan van den Kruisweg over het spoor naar den buitenkant van het Staten-Bolwerk, alwaar het tot staan is gebracht. De heer O. noch zijn koetsier hebben eenïg letsel bekomen, en ook het paard en rijtuig zyn niet beschadigd. De rotterdamsche Diergaarde heeft van de heeren J. D. Zocher en Voor helm Schneevoogt, te Sassenheim, eene collectie bloembollen ten geschenke ont vangen ten getale van 2029 stukshya cinthen narcissen, jonquilles en gladio lussen, bestemd voor de perken in den tuin en voor de serres. Behalve de reeds genoemde vorstelijke personen, zullen aan de plechtigheid der begrafenis van Z. M. den Koning deelnemende vorst van Waldeck-Pyrmont ea zijn zoon de erf prins Frederik, de kroonprins Wilhelm van Wurtemberg, de erfprins Alexis van Bentheim-Bentheim en de groot vorst Alexis van Rusland. De vier eerstgenoemde vorsten, als naaste verwanten van koningin Emma, en hertog Adolf van Nassau, groother tog van Luxemburg, zullen hunne in trek nemen in het koninklijk paleis te 's-Hage. Uit Amsterdam, wordt ge meld De arts J. Nord zal onmiddel lijk na zijn terugkeer uit Berlyn, te Amsterdam in het «Hotel Garni," Plan tage Middenlaan, de gelegenheid openen tot het behandelen van teringlijders vol gens de geneeswijze van prof. Robert Koch te Berlyn, en hij heeft zich daar toe den welwillenden steun en mede werking verzekerd van eenige practisee- rende medici. Ten einde de patiënten voortdurend nauwkeurig te kunnen observeeren wordt bedoeld 'Aótel geheel ingericht overeen komstig de verkregen aanwijzingen van prof. Koch, om hen, die zich onder de behandeling van den heer Nord stellen, te huisvesten. In eene woning aan het Oost-Plantsoen te Delft was Woensdag morgen eeu raam opgeschoven ten einde eene kamer te luchten. Een sijsje, dat gewoonlijk in het vertrek rondvloog, maakte van deze gelegenheid gebruik om eens de buitenlucht te genieten en was weldra langs de voorzijde ven het huis verdwenen. Groote spijt bij de be woners, die ondanks alle moeite er niet in slaagden de kleine vluchteling terug te vinden. Donderdag morgen werd men evenwel in de achterkamer door een eigenaardig getjilp van een vogel op merkzaam gemaakt, en ontdekte men het diertje onder eene veranda, alwaar het zich evenwel weinig thuis soheen te gevoelen. Nu kwam spoedig een der huisgenooten met het geopende kooitje naar buiten, waarin de kleine zwerver, die blijkbaar zyn huis ook van buiten kent, terstond weder plaats nam. (2). O.) Bij een familie te Zoetor- woude vervoegde zich dezer dagen een man, die een briefje aan de dienstbode gaf, met verzoek dat even aan mynheer te laten lezentoen hij alleen was, nam hij eene winterjas weg en liep de deur uit. Ia de Belgische Kamer vaa afgevaar digden is door den heer Janson de toe lichting van het voorstel tot grondwets herziening voorgelezen. Na afloop gat de minister-president Beernaert aan de rech terzijde den raad, véor het in behandeling nemen van het voorstel te stemmen, daar men weten moet wat er voor art. 47 der grondwet in de plaats zal kome». Verder drong hij er op aan, dat de linkerzijde hare voornemens duidelijk zou uitspreken en men zich tegen revolutio naire middelen zou verzetten. De heeren Buis en Graux, de niouw gekozen afge vaardigden van Brussel, ondersteunden den heer Janson. De heer Nothomb, van de reehteraijde, verklaarde zich voor het in behandeling nemen en persoonlijk ook voor de herziening. De heer Woeste, eveneens van de rechterzijde, bestreed de herziening zelve, maar als zij plaats moest hebben, dan was hij voor invoe ring van algemeen stemrecht. Ten slotte heeft de Kamer met algemeen© stemmen (er waren 110 leden tegenwoordig) be sloten, dat het voorstel-Janson in behan deling genomen zal worden. In den omtrek van het Parlements gebouw riepen, vóórdat de zitting een aanvang nam, enkele personen, die zich in spijt van de sneeuwbuien aldaar ge posteerd hadden: «Leve de herziening Ook werd de «Marseillaise" gehoord. De fransehe Kamer werd Vrijdag volgens de orde van werkzaamheden ge roepen te behandelen het voorstel betref fende eene leening. Pelletan verzocht het aan te houden, tot de behandeling der begrooting van inkomsten zou zyn afge- loopen. Perier, rapporteur, verlangde onmiddellijke behandeling. Ondanks eenige opmerkingen van Rouvier, die meende dat eene leening enmiddellyk na de in diening moest behandeld worden, werd Pelletan's voorstel aangenomen. Rouvier verklaarde, dat hij persoonlyk zich niet getroffen gevoelde door de verdaging hy had immers de kwestie van vertrou wen niet gesteld. De zitting der rumeensche Kamer is door den Koning met eene troonrede geopend, waarin gezegd wordt dat de vriendschappelyke betrekkingen met alle staten en de gunstige kansen op het behoud des vredes zullen toelaten de noodzakelijke hervormingen ter hand te nemen. De Koning constateert den voorspoed der financiën, welke zullen toelaten de uitgaven te bestrijden, ook na de opheffing van enkele belastingen. Daar de inkomsten vermeerderd zijD, zullen op rekening van het loopende jaar uitgaven en inkomsten in even wicht zyn, terwijl het thans ingediende budget van 1891 met een batig saldo sluit. De troonrede kondigt hervormin gen aan omtrent den verkoop van land aan de boeren, eene wet betreffende de geestelijkheid, wijziging van sommige staatkundige instellingen. Daar de han- delstractaten in het volgende jaar afloo- pen, zal de Kamer over de invoertarie ven te beslissen hebt. Zoo de toekomst het nut aanwijst van nieuwe tractaten, zal men rekening houden met de uit breiding van nijverheid en landbouw. De Indianen in AmerikaHet Mi nisterie van Oorlog te Washington ont ving bericht dat de geestdansen begin nen op te houden en de Indianon mond voorraad komen in ontvangst nemen. Dit wordt als een zeer goed teeken be schouwd en, dank zij vooral de tusschen- komst van bevriende Indianen, verle vendigt dit de heop dat een bloedige botsing zal zyn te voorkomen. Uit Pine Ridge wordt gemeld, dat Little Wound met generaal Brooke een onderhoud zal hebben. Van Rosebud trokken inmiddels 600 gewapende geest dansers op naar Pine Ridge. Deze woeste bende moet al de huizen, waaruit de blanke kolonisten waren gevlucht, geplunderd en verbrand en al het vee gedood hebben. Uit Fort Sully, Zuid-Dakota, wordt geseind dat de Indianen zich samen trekken op een punt en wel teD Zuiden van Rock White, een boschrijk oord aan de White River, op een dagreis afstand van Pine Ridge en Rosebud. Een tele gram uit Chicago meldt nog, dat kolonel Cody (Buffalo Bill) vergezeld van slechts 3 geleiders, met een opdracht van gene raal Miles naar het kamp der geestdan sers is vertrokken. De Mac Kinley-weé in de practijk.'EeR oude arme iersche vrouw koopt te New- Terk wollen goederen en ontstelt hevig, toen zy verneemt dat zij in plaats van 25, zooals vroeger, thans 40 cent moet betalen. De winkelier vertelt haar van de Me. Kinley-wet. «Mo.Kinley", zegt ze, «maar '6 is een schande dat een man met een ierschen naam zoo die armen besteelt. Hy is een schande voor zijn volk,« zegt de oude, terwijl zo mot een zucht betaalt GEBOORTEN 27 Nov. G. Dodenhuis-Slingerland - 28. M. van Breemen-Doeve z. - M. E. Hurkmans-Teeuwen d. - E. Kuntze- vao Boelen d. - W. P. Rozenhart-Hub- bers z. - G. Broersen-Zyp d. - M. C. v. d. Wateren-Strijbosch d. - H. van Buuringen-Smeets z. - 29. J. Wesseliog- Boerrigter d. - H. M. de Wit-Kosüer d. - M. Sehrik-Vi8ser d. O VERLEDEN 27 Nov. A. M. Volden-Mieras 25 j. Rozenpriëelstr. - J. M. Bogget 66 j. Omvalspoort. - C. Donker-Schoppert 35 j. Jansweg. - N. Hoogerwerf 2 m. z. Zuiderstr. - C. C. v. Deursen 4 j. d. Heerenlaan. - G. M. Scheffer 8 m. d. Voorzorgstr. - 29. F. A. Pree 59 j. Jansstr. - H. de Vries-Sanders 57 j. L. Begynestr. FAMILIEBERICHTEN DIT DB VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN 25 Nov. S. M. Zehonder TrausTer Kuile d. Hengelo. - 26. A. v. d. Borg Wolff z. Amst. - M. BonnevilleKaiser z. Amst. - 27. J. LefëbureDe Bruyn d. Amst. - J. Ter BeekAbcouwer z. Muiderberg. - 28. P. C. de KosterBech d. Amst. - H.G.Hermansvan Horpen z. Amst. - E. PolakDe Jong z. Amst. GEHUWD: 27 Nov. C. Ke8slor en G. van den Berg. Koog a. d. Zaan. - A. de Ruiter en W. Jonkheid. Gouda. - J. Radersraa en E. H. W. Ruzedte. Breda. - J. A. Beyerinck en J. E H. J. W. Vermeu len. 's-Bosch. - H. L. Stroucken en A. Stom. Amst. - 28. Th. van der Ley en M. C. A. van Wijk. N.-Amsfel. OVERLEDEN 26 Nov. A. M. H. de Roos j. Amst. - G. H. Hoorn 70 j. Amst. - P. Th. Broekhuizen 2 j. d. Amst. - Zoon van D. Ackerstaff 5 j. Deventer - 27. J. A. A. KempeesMansfeldt. 's-Hage. - A. Biemond 21 j. Wormerveer. - D. S. Wachter 64 j. Rotterdam. STOWAARTBElÜiGHTEN. Het stoomschip Prins Willem II ver trok 27 November van Amsterdam naar West-Indië. Het stoomschip Oranje Nassau arri veerde 27 Nov. van Suriname te Am sterdam. Het stoomschip Maetsuykervan Am sterdam, naar Batavia, vertrok 17 Nov. van Port-Said. Het stoomschip Maasdam, van do N. A. S. M., van Rotterdam naar New- York, passeerde Vrijdag 28 November, des voormiddags 9 uur 40 min., Le/ard.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1