NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 8e Jaargang. Woensdag 3 December löDÖ. No. 2277. 1 ABONNEMENTSPRIJS:? ADVERT ENTIËN: Twintig Cents STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. DE YEQÏÏW YM SFILfiB. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijn! dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicitè Etrangère G. Z. DAJJBE 8p Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs 81 bis Faubourg Montmartre Daar velen onzer Geabonneerde» zich beklagen, dat zy, doer het vroege tijdstip, waarop de Bosvoorden Scheurkalender ia GB8 Blad werd opgenomen, dien over liet hoofd gezien of, ook wel, verloren hebben, zoo drukken wij voor hen ia dit nummer opnieuw den Bon af, tegen afgifte waarvan en betaling van slechts saen den zeer fraaien Seheurkalender voor 1891 aan ons |Bureau Kleine Hout straat 9, bekomen kan. Wy merken daarbij evenwel op, dat het aantal dat voorhanden is, zeer beperkt is en dat wij ons slechts tot afgifte ver binden voor zoover de voorraad strekt. Directeuren- Uitgevers. Haarlem 2 December 189®. Naar ons uit goede bros wordt ge meld, heeft de heer mr. R. H. J. Gal- laadafc Huet heden schriftelijk zijn ontslag iagediend als Lid van den Raad. Voor de heden gebonden herstemming vsor een lid vaa de Kamer van Koop handel en ^Fabrieken alhier, zijn inge leverd 75 stembriefjes. Op den heer J. J. F. Bef nes zijn 42 stemmen en op den heer A. J. Jacobs 83 stemmen uitgebracht, weshalve eerst genoemde is verkozeD. Het Museum vaa Kunstnijverheid alhier is gedurende de maand November door 1198 personen bezocht. Hedenmiddag te ruim kwart over twaalven rukte het bataillon dd. schutterij alhier met stille trom van den Doelen naar de Groote Markt en stelde zich daar in half gesloten carré op, om de plechtige aflezing van de proclamatie van H. M. de Koningin-Regentes aan te hooren en de kennisgeving van de komst van H. M. Koningin Wilhelmina tot den troon. Deze plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van den Ed. Achtb. heeree Burgemeester es Secretaris der gemeente en de Edel Gsstr. heeren auditeur ©n plaatsvervangend auditeur bij den schuttersraad. Na voorlezing der beide stukken, het geen achtereenvolgens geschiedde door den Ed. Achtb. heer Secretaris uit naam van den Ed. Achtb. heer Burgemeester door den »ajoor-commandant der eehufctery werden diens laatste woerden «Leve Koningin Wilhelmina7' door het bataillon luide uitgeroepen en werd de trom geroerd, waarna de muziek het «Wilhelmus" deed hooren. Daarna mar- cheerae het bataillon door Groote Hout straat en Spekstraafc tot aan de Oude Groenmarkt, waar het word afgedankt. Een talryke menigte woonde de plech tigheid bij. Naar wy vernemen zal morgen eene deputatie van officieren der schutterij naar 's Hage vertrekken om een laatsten blik te werpen op de lykbaar van Z. M. den Koning. Door Directeuren der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Ny- vorheid is aan Hare Majesteit de Ko ningin-Weduwe het volgende adres van rouwbekla; Aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe der Nederlanden Mevrouw Met diep leedwezen hebben wy de droevige tijding ontvangen van het overlijden van Z^jn® Majesteit den Koning, den Hoogen Beschermheer van onze Maatschappij. Het zy ons vergund by dit voor Uwe Majesteiten en voor het Vaderland zoo treffend verlies onze oprechte deelneming te befcutgen en daarby de hernieuwde verzekering te voegen van onze trouw en verknochtheid aan Hare Majesteit de Koniagin en aan het Vorstelyk Huis. Mevrouw Van Uwe Majesl«Ht de zeer dienstwillige dienaren Directeuren der Nederlandsehe Maatschappy ter bjvorderïng van Nijverheid. Dr. D. de Haan, President. F. W. van Eeden, Secretaris. Door eenige jongelieden van de hoogere burgerschool 3-j. c. en door eenige leer lingen van de opleidingsschool tot mid delbaar onderwys, alhier, zyn twee fraaie rouwkransen, beide vervaardigd door den heer L. Zuurendonk, naar 's-Gravenfeage gezonden, voor de lykbaar van Z. M. den Koning. Op a. s. Donderdag zal de provin ciale griffie van Noordholland, wegens de begrafenis van Z. M. zyn gesloten. Naar men meldt zullen het gjmnasium en de scholen voor lager onderwijs hier ter stede 4 December, den dag van de begrafenis van Z. M. den Koning, ge sloten zijn. By den bloemist J. Ruysenaars, Zijl straat hoek Pand, lag tot heden (Dins dag) morgen ter bezichtiging de rouw krans, welke de leerlingen der noord- hollandsche Gymnasia zullen zenden naar den Haag, om op 's Konings lijkkist te worden gelegd. Die krans bestaat uit cycas-bladen, orchideën en gele theerozen. Naar wij vernemen zal in hot volgend jaar hier ter stede een industrieels ten toonstelling worden gehouden. De heer A. Noordyk, adjudant- oaderofficier bij het 3de bataljon van het 4de regiment infanterie, herdacht Zondag den dag, waarop hij vöór 25 jaren tot onderofficier werd bevorderd. Het was voor den jubilaris eene innige vreugde, niet alleen van zyne collega's stoffelijke bewijzen van sympathie te ontvangen, bestaande in eene sier lijk bewerkte caoapé, en van de volon tairs der Militaire School eene marme ren pendule, maar ook, dat heeren officieren hem niet vergatenonder eene hartelijke toespraak van den garnizoens commandant, den luitenant-kolonel J. A. K. H. W. Vogel, werd den heer Noor dyk namens hen eene prachtige fauteuil en spiegel aangeboden. Maandag werd van een land aan den Zylweg een paard vermist. Aanvanke lijk had men vermoeden dat het gesto len was, maar later is het in een vyver aldaar verdroaken onder het ys terug gevonden. In den afgeloopen nacht zijn door de politie alhier op verschillende plaatsen biljetten aangeplakt gevonden, waeirop: z/Wee het land, welks koning een kind is. Prediker 10 Vers 16. Leve de Republiek". Te Spaarndam is de torenklok naar beneden gevallen het ongeval bepaalde zith gelukkig slechts tot materieele schade. W$j vernemen het o v e r 1 ij- den van den heer jhr. mr. Huydecoper van MaaraseveeD, lid vaa de Eerste Kamervroeger voor Utrechtthans voor Zuid-Holland. (N. R. Gt.) In do plaats van den heer J. J. van Kerkwyk, die bedankt heeft, zal da heer E. T. van Dissel, uit Leiden, op uitnoodiging der Hollandsche IJzeren Spoorweg- en der Exploitatie-maatschap pij tot 31 December 1891 optreden als scheidsrechter. Omtrent de eerbewijzen aan het stoffelijk overschot des Konings gebracht tydens het vervoer van Het Loo naar Den Haag, verneemt men nog het volgende Kwart vóór 12 uur vertrok de trein onder salvos der rijdende artillerie en de muziek van de kapel van Kouwenhoven te Arnhem, die den treurmarsch van j Chopin uitvoerde. Te BarneveldVoorthuyzen werd even gestopt om een trein te laten voorbygaan. Burg. en Weth. dier gemeente bevonden zich op het perron. Te Amersfoort, waar evenals overal de brandende lantaarns met rouwfloers waren bedekt, had groot militair ver toon plaats. Schattery en garnizoen stonden deels op het perron, deels op het exercitieveld, daarnaast in bafcaille geschaard. Ook daar werden treurmar- schen uitgevoerd. Do burgemeester, de heer Yan Asch van Wijck, legde daar een krans in den lykwagen. Hem werd door den adjadant, den heer DeRanitz, daarvoor dank betuigd. Op de kist lagen alleen palmen van de beide Ko ninginnen. Half twee voorby fort Blauwkapel stoemende, werd de trein met salvo's gesalueerd. Te Utrecht had hetzelfde militair ver toon plaats als te Amersfoort. Ook daar legde de burgemeester, de heer mr. Boer, namens de gemeente een krans neer op de lykbaar. Ook hem werd daarvoor dank gezegd door den adjudant, den heer De Ranitz. Aan het station te Gouda was ook tegenwoordig eene deputatie van artille rie-officieren uit Schoonhoven. Langs den gehoelen weg, vooral op de ijsvlakten in Zuid-Holland en Utrecht, waren duizenden op de boen. Uit s - H. a g e wordt van 1 December gemeld H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes zyn heden half twaalf ure per Staatsspoor alhier in de streng ste afzondering aangekomen en begaven zieh, den trein verlaten hebbende, rechta- streeks naar den gereedataanden coupé, waarin alle gordijnen waren neergela ten, waarmede zij reden naar het paleis, op welks dak heden de rijksvlag half stok is gehe&chen. De heer Gennadius, gezant van Griekenland, is heden in het hotel den z/Oudea Doelen" aangekomen, en aan het hotel //Des Indes" stapte af de kolonel Tchitchagoff, militair attaché van het russisohe gezantschap. Het paleis van wylen Z. K. H. Prins Hendrik, in het Lange Yoerhout, is in gereedheid gebracht als verblyf voor den italiaanschen en den deenschen prins gedurende hun aanwezigheid alhier. Baron Osy de Zegwaart, buiten gewoon kamerheer van Z. M. den Ko ning der Belgen, president van de Nederl. Vereen, te Brussel, zal morgen avond 6 u. 13 per Holl. spoor alhier aankomen en met zich voeren een reu» zenkrans van genoemde vereeniging. Hij heeft zijne appartementen in het z/Hötel Paulez. De prins van Savoye, die in het z/Hótel Paulez" zijne appartementen had besproken, zal intrek nemen bij den italiaanschen gezant, markies de Spinola. H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar ontving gisteren ten paleize //Buitenrust" van verschillende hooge staatsambtenaren en leden der hofhouding, bezoeken van rouwbeklag. Velen hebben ook inschrijving gedaan in het condoléanceboek, dat ten pa leize ligt. Z. K. H. de Groothertog van Saksen-Weimar wordt heden hier ver wacht in het geleide van den rouwtrein tot vervoer van het vorstelyk lijk. De groothertog van Luxemburg, hertog Adolf van Nassau, wordt heden avond ten paleize verwacht. Grootvorst Alexis van Rusland, vertegenwoordiger van den Czaar bij de lykplechtigheid op a. s. Donderdag, wordt aanst. Woensdag hier ter stede verwacht. A. s. Dinsdag des voormiddags half elf ure zal Prins Eduard van Sak sen hier aankomen. De aartshertog van Oostenrijk komt in den avond van dien dag, terwyl de aankomst van den graaf van Vlaanderen bepaald is op Woensdag. Aan alle vreemde vorsten zijn van wege H. M. de Koningin-regentes adjudanten, hoofd - officieren van het leger, toegevoegdaan prins Eduard van Saksen-Weimar de kolonel von Mühlen, adj. des Konings in buitenge wonen dienstaan aartshertog Frederik van Oostenrijk, de kapitein ter zee C. A. Lebron de Vexelaaan Z. K. H. den graaf van Vlaanderen, de majoor jhr. W. A. de Pesters, commandant van het korps rijdende artillerie. Hedenavond per Holl. spoortrein van 6.13 zullen in de residentie aanko men de minister - president van het luxemburgsehe bewind met 10 hoogge plaatste vertegenwoordigers van hooge colleges van Luxemburg, die allen zullen afstappen aan het wHotel Paulez." De 23 russisohe officieren, als deputatie van het russische regiment, waarvan de Koning oommandanfc was, zullen Dinsdag in de residentie aanko men en in het //Hotel de Bellevue" intrek nemen. Eveneens zullen daar verblijven do 7 officieren van het pruisische regiment uit DuBseldorf. De hofmaarschalk des Konings was gisteren te Delft tot het nemen van beschikkingen voor de plechtigheid op a. s. Donderdag, in de Nieuwe Kerk. De troepen uit Leiden twee bataljons infanterie welke deel zullen uitmaken van den begrafenisoptocht op a. s. Donderdag, zullen dien dag per extra-treinen herwaarts komen en terug- keeren. - Het hoofdbestuur der Nederl. 67i Naar het engelse h van JAMES WYTTON. HOOFDSTUK XXXIX. //Het is verkeerd, dat leden van het goevernement iets te be- I velen hebben in een departement als het onze. In ieder geval, I ik heb mijn kans gemist en Bland zal ons allen verre vooruit- streven." //Inderdaad vroeg ik. //Zeker. Zij kunnen niet minder doen dan hem tot hoofdinspec- I teur bevorderen het doet mij in ieder geval genoegen, dat het I Bland treft want ik zou hem boven alle andere inspecteurs verre als mijn meerdere verkiezen. Welnu dan, op zijn heid, en dat hy nog lang moge leven Nadat wij op Dicks gezondheid hadden gedronken, bleven wij met ons drieën aan een tafel zitten. Goodsir en ik spraken over de bizonderheden van het gevecht, terwyl Bruce het avondblad had ter hand genomen. z/Hoor eens, Fowler riep laatstgenoemde plotseling uit, //hier lees ik iets, dat u verbaasd zal doen staan." Met deze woorden hield hij mij de courant voor en wees met den vinger naar het nieuws, dat hy wenschte, dat ik zou lezen. Ik nam de courant aan en last, Vermoedelijke moordaanslag en zelfmoord op de Riohmondvlakte." Verbazing veinzende door nu en dan een uitroep van verwon dering te laten hooren, las ik het bericht over het vinden van de lijken van Walters en Andrews. z/Wat een vreeselijk uiteinde van dien armen Walters," zeïde ik, toen ik geëindigd had en keek bij deze woorden Bruce aan. «Ja," antwoordde hij op plechtigen toon, //het is een vreeselijk uiteinde." z/Ah, zoo!" zeide Goodsir. //Hebt gij Walters gekend? Een droevig geval zeer droevig. Het heeft in mijn district plaats gevonden en ik ben zoo juist van dit bloedige tooneel terugge keerd. Ik moest de lyken onderzoeken en mijne toebereidselen maken voor het post mortemHet is een geval van moord en zelfmoord, dat is duidelyk. Op den grond zijn duidelyk sporen van een hevige worsteling te herkennen, en naar het gelaat van Andrews te oordeelen, moot Walters hem duchtig toegetakeld hebben. Aan Walters zijn geen sporen van een worsteling te zien en mijn oordeel over deze zaak is, dat de beide mannen met hunne vuisten zijn begonnen en dat Andrews, toen by bemerkte dat hij het onderspit zou moeten delven, een revolver te voorschijn haalde en in zyn woede Walters een kogel door het hoofd joeg en daarna, toen hij eerst goed begon te beseffen, wat hy gedaan had, een zelfmoord beging. Het is duidelijk, dat hier sprake was van een moord en een zelfmoord," zeide de kleine man, sloeg het eene been over het andere en blies een dikke rookwolk recht voor zich uit; //de revolver, waaruit twee schoten waren gelost, word naast Andrews gevonden, die in de steengroeve was gevallen, en het gat, dat de kogel in het hoofd van Walters had gemaakt, was even wïyd als den loop van de revolver." z/Zal deze zaak nog voor het gerechtshof worden gebracht, Goodsir F" vroeg ik. z/By het verhoor, bedoelt gij ,/Ja, bij het verhoor." ,/Ja, ik ben met deze zaak belast, maar het verloop zal zeer kort zijn het geval is zoo duidelyk en klaar mogelijk. Wij weten wat Walters er toebracht om Andrews op te sporen, want de politie heeft op de een of andere manier ontdekt, dat Wakers

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1