NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Donderdag 4 December löi)0. No. 2278. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijn! dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door oDze agenten en door allo boekbandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. ie Publieité Etrangère G. L. IJ AU BK Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 315is Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem 3 December 189®. Het Museum en de Teekensehool voor Kunstagverheid aullen wegens de begra fenis van Z. M., Donderdag 4 Dec. gesloten zyn. Ook de Militaire Sehool alhier zal een krans neerleggen op de lykbaar van den Koning. Aan al de volontairs dier school wordt Donderdag verlof gegeven, om hen in de gelegenheid te stellen de begrafenis plechtigheid bij 6e wonen. Onder de talrgka rou w-étalages, die men hier ter stede aantreft, mag met een bizonder woord van lof gemeld worden, sierlijke en toch stemmige, die voor een der winkelrasne® van het magazyn den heer Clausing in de Smedestraat ia aangebracht. Het geschilderde portret van Z. M. wglea Koning Willem III is zwart omkranst en verder bevinden zich aan weerszoden daarvan en daaronder, tal van fraaie kransen, uitmuntende door Bmaakvolle uitvoeringVan een dezer kransen hangt af een breede witzijden strik en op een staan de woorden „Hg ruste in vrede.0 Candelabres met rouwversieringen □z. vullen hef geheel aan. Hedenmiddag geraakte een jongen bij de Melkbrug in het Spaarne, maar werd 8 gered door den heer v. d. B., door middel vaa een haak, waarmede hg de jongen, sa aan boord van een bootje te zijn gesprongen, boven water hield en eenigc personen die aan den walkant stonden op deze wijze de gelegenheid gaf den drenkelng op het droge te brengen. Deze is er met een nat pak afgekomen. In tegenspraak met een Reuter-telegram vernemen wg, dat de Nederlandsche regeering geen voorstel heeft gedaan om de onderteekening van bet protocol der brusselsche Congo-con- ierentie uit te stellen. (AT. R. C.) PROGRAMMA voor de plechtige begrafenis van w^len Zijne Majesteit Willem III, Koning der Neder landenPrins van Oranje-Naussau Groot-hertog van Luxemburgens enz.) enz., op Donderdag den &.den December 1890, des voormiddags ten elf ure. 0Slot De trein zal den volgenden weg nemen Noor deinde Hoogstraat Kleine Groen markt Veenestraat Wagenstraat Rny- gensplein Huygensstraat naar den Rijs- wijkschen weg. Aan den barrière gekomen zijnde, zullen de hoeren, bestemd tot het dragon der slippen, der decoratiën en der rykssicraden, alsmede de kamerheeren, en de heeren, die den stoet te voet vergezellen, aan wie vooraf daarvan kennis wordt gegeven, zich begeven in de voor hen ge reedstaande rytuigen. De trein gaat verder over den Delftschen weg, tot voor de stad Delft, alwaar zich de deputa tie van het Metalen Kruis (afdeeling Delft) bij heu trein voegt, volgende achter de deputatiën van de marine en het leger hij GG. genoemd. De heereu dragers der slippen, decoratiën en rijkssieraden, de kamerheeren, dragers van het Koninklijk Lyk, mitsgaders heeren die te 's Gra- venhage den stoet te voet hebben vergezeld, hernemen hunne plaatsen by den rouwwagen, m in den stoet, in dezelfde volgorde als te s Gravanbage. Do trein zal alsdan den volgenden weg nemen; Het Oude Helft Over de Kerkbrug Het Oude Helft Hoor de Nieuwstraat, voorbij de Hal Achter het Stadhuis om, langs de Roofdioacht Over de Groote Markt Voor de Nieuwe Kerk. Aan de kerk gekomen, plaatst zich de militaire macht in bataille. Naarmate de trein aankomt, zullen de perso nen, tot deuzelven behoorende, uit hunne rijtui gen treden, of van hunne paarden afstijgen, en zich in dezelfde orde, waarin zij bij den trein gerangsehikt waren, in de kerk begeven. De hofbeambten en officianten zullen zich aldaar in twee rijen rangschikken, de jongsten aan de kerkdeur, en zoo wijders naar het koor toede Kamerheeren vervolgen deze beide rijen tot aan hst graf; makende dus twee rijen uit, tusschen welke het Koninklijk Lijk zal door gaan. De herauten met hunne wapendragers plaat sten zich aan beide zylen bij den ingang van hot graf. De dragers der ridderorden en de rykssiera- den, mitsgaders de groot-officieren en de dragers der slippeu van hst rouwkleed plaatsen zich om het graf. De vier en twintig kamerheeren, dragers van het Koninklyk Lijk, bygestaan door een gelijk getal onderofficieren, zullen Hotzelve naar den koninklijken «rafkelder dragen. Het dienstdoende militaire huis en de adju danten van wijlen Zijne Majesteit den Koning in buitengewonen dienst zullen volgen. Aan het graf gekomen zynde, zal het Konink lijk Lijk voor hetzelve op eeae daartoe bestemde lijkbaar worden gesteld. Eone toepasselijke aanspraak wordt alsdan ge houden door den WelEerwaarden Zeergeleerden heer dr. C. E. van Koetsveld, hofprediker. Vervolgens wordt de kist van het rouwkleed ontdaan, en het Koninklijk Lijk in het graf nedergelaten. Daarna sullen de vorst-lijke personen de kerk verlaten, te welken einde voor hoogstdezelven bsstemde rijtuigen aan den ingang zullen gereed staan. De kist zal vervolgens met het grootzegel van het rijk verzegeld worden door den minister van justitie, vergezeld van den secretaris-generaal van het departement, in het bijzijn van een opper-kamerheer en den opper-ceremoniemeester. Genoemde minister zal zich tot dat einde vooraf naar de kerk begeven. Na de verzegeling der kist zal de lijkbaar met het rouwkleed daarover boven den ingang van het graf gesteld worden, waarna de heraut (Nederland) met luider stemme zal aankondigen dat de plechtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overblijfsel van Zijne Majesteit "Willem III, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz., enz. enz. volbracht is. Na afloop der plechtigheid worden de ridder orden en rijkssieraden door den hofmaarschalk in bewaring genomen. Van het oogenblik, waarop het Koninklijk Lijk uit het paleia gedragen wordt tot dat het zelve in het graf geplaatst is, zal elke minuut te 's Gravenhage en te Delft een kanonschot gelost worden. DERDE AFDEELING. Bepalingen, betreffende beschik kingen in de Kerk. De commissaris van het koninklijk graf regelt de plaatsing in de kerk. De handhaving der orde is opgedragen aan twee kamerheeren, als ceremoniemeesters, hij- gestaan door de kamerjonkers als aide-ceremonie- meesters. Tot het by wonen van de plechtige ter-aarde- bestelling worden uitgenoodigd, en in de kerk door de a de-ceremoniemeesters naar de voor hen bestemde plaatsen geleid: De leden van het corps diplomatique; De voorzitters dor Staten-Generaal met eene commissie uit beide Kamers; De ministers, hoofden van miuisterieele de partementen De ministers van staat; De vice-president van den Raad van State en eene commissie uit dien Raad Deputatiën uit de regeering, uit de vertegen woordiging en uit den Raad van State, van het groothertogdom Luxemburg; Ds vice-admiraals en luitenant-generaals in werkelijken dienst; De schouten-bij-nacbt en generaal-majoors in werkelijken dienst; Regiments- of korp9-commandantcn en de majoor-commandant der koloniale reserve; De grootkruizen der Nederlandsche en Luxem- burgsche orden; De president en procureur-generaal van den Hoogen Raad der Nederlanden; De president van de Algemeene Rekenkamer De president va n den Hoogen Raad van Adel De Commissaris des Kenings in do provincie Zuid-Holland; De burgemeester van Amsterdam, 'b-Graven- hage en Apeldoorn Het hoofd van het gemeentebestuur van Luxemburg De hofprediker ds. Bourlier. VIERDE AFDEELING. Betreffende de algemeene verordeningen. Alle op den dag der begrafenis optredende troepen zullen onder het rechtstreoksch opper bevel slaan van den generaal-majoor, waarne mend goeverneur der residentie en bevelhebber der 1ste divisie infanterie, J. N. A. baron Taots van Amerongen. Alle rijtuigen tot den stoet behoorende, zullen in het Noordeinde in hunne volgorde gerangschikt staan, zooals het programma zulks aangeeft, en zich daarheen begeven langs het Noordeinde, komende van de Scheveningsehe brug. De korpsen schutterij, marine, mariniers, in fanterie, eavalerie en artillerie begeven zich mede op de hun in den trein aangewezen plaatsen. Alle klokken zullen, zoo te 's-Gravenhage als te Delft, geluid worden, van des morgens negen uren totdat het Koninklijk Lijk in het graf ge plaatst zal zijn. Aan het koninklijk paleis zal eene eerewacht worden gesteld, om de posten te bezetten zoowel binnen als buiten het paleis, en verder al waar zulks noodig zal bevonden wordan. Piketten cavalerie zullen in de steden en langs den weg tot bewaring der goede orde medewerken. De commissaris van het koninklijk graf zal zorg dragen, dat hetzelve geopend zij en nadat de begrafenis geschied is, wederom behoorlijk gesloten worde. De oppor-céremoniemeester zal zich met den commissaris van het koninklijk graf verstaan omtrent de voorbereidende maatregelen ter neder- lating en plaatsing van het Koninklijk lijk in het graf. Militaire wachten zullen aan do kerkdeur en bij het graf geplaatst worden, van het oogenblik der opening tot na de sluiting van het graf. De zorg, dat de kerk inwendig opgeruimd zij, en dat in dezelve behoorlijke orde heersche, is aan het gemeentebestuur van Delft opgedrag De gemeentebesturen van 's-Gravenhage Delft zullen zorg dragen dat de straten en plaatsen langs welke de trein passeeren moet, onbelem merd blijven. Burgemeester en Wethouders van 's-Graven hage zullen bij de barrière aan den Rijswijkschen weg, den uittocht van het Koninklijk Lijk, en burgemeester en wethouders van Delft, aan den ingang der stad, de aankomst van hetzelve by wonen. De aide-eeremoniemeester8 zijn belast mat de handhaving der goede orde. De stalmeester des Konings, de heer C. J. van der Oudermeulen, is belast met het for- meeren, in beweging stellen en doen ophouden van den trein, waartoe hij zich zal kunnen be geven ter plaatse waar zijne tegenwoordigheid wordt vereisebt, en zal worden bijgestaan doer de vier officieren der bereden wapenen onder G. genoemd, terwijl hem twee wachtmeesters der cavalerie ais ordonnansen zulltn worden toegevoegd. De groot-officieren en officieren van wijlen Zyne Majesteit, benevens de staats-ambtenaren, zijn in groot kostuum, met zwarte pantalons, en de militaire officieren in groot tenne, in den rouw, volgens de dienaangaande voor het leger gegeven voorschriften. Alle lirereibedieuden zullen in gala gekleed zyn met een rouwband om den linkerarm. He Vice-Admiraal, Adjudant'Generaal der Marine, Chef van het Militaire Ruis, J. van Capellen. He Opper- Ceremoniemeester, Du Tour van Bebbinchave. 's-Gravenhage, 22 November 1890. paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. GG. Zijne Doorluchtige Hoogheid de Prins Von Schaumburg-Lippe Zijne Doorluchtige Hoogheid da Prins Voa Wied; Zijne Doorluchtige Hoogheid de Prins Von Bentheim und Steinfnrt, in een rijtuig, be spannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. HH. l)e Graaf Von Rosen, Eerste Kamerjonker van Zyne Majesteit den Koning van Zweden en Noorwegen De Graaf Von der Schülenburg, Hofmaai schalk van Zijne Hoogheid den Hertog van Saksen- Altenburg De Burggraaf De Pimlella, vertegenwoordigende Zijne Majesteit den Koning van Portugal De heer Von Bulow, Opper-Hofmaarschalk van Zijne Koninklijke Hoogheid den Groothertog van Mecklenburg-Strelitz, in een rijtuig, be spannen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. II. De Pi ins Karadja Pacha, vertegenwoor digende Zijne Majesteit den Sultan van Turkije De heer Legrand, Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister van de Fransche Re publiek De heer De Villa Urrutia, Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister van Zijne Majesteit den Koning van Spanje, in een rytuig bespannen met vier paarden, gaande oen lakei naast elk portier. JJ. De heer Gennadius, vertegenwoordigende Zijne Majesteit den Koning van Griekenland De heer Vacaresco, vertegenwoordigende Zijne Majesteit den Koning van Ruraenië Sir Collins, vertegenwoordigende Hare Ko- ainklyke Hoogheid de Hertogin van Albany, in een rijtuig, bespannen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. KK. De Generaal Derrócagaix en de Admiraal De9 Essarts, van het Fransche leger en van de Fransche Marine De Kolonel Chamoin, vertegenwoordiger van den President der Fransche Republiek Do Luitenant-Kolonel Le Bon van het Fransche Leger, in een rijtu'g, bespannen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. Achter de rijtuigen van de Vorstelijke Personen volgen, in rijtnigen met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier, Hoogstder- zelvor gevolg de Adjudanten, zoowel persoonlijke als toege voegde, te paard. Verder blijft da stoet zooals oorspronkelijk opgegeven. De Staats-Cour an t van 3 dezer bevat een gewijzigd programma voor de plechtige begrafenis van wijlen Zijne Majesteit Willem III. De wijziging bepaalt zich tot een© aanvulling betreffende den trein. Ach ter de adjudanten van wijlen Z. M. in gewonen dienst, zullen namelijk de vol gende heoge personen in den stoet plaats nemen CC. Zijne Doorluchtige Hoogheid de Vorst van Waldeck en Pyrmont; Zijne Koninklijke Hoogheid de Groot-Hertog van Saksen; Zijne Koninklijke Hoogheid de Groot-Hertog van Luxemburg; in een rijtuig, bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. DD. Zijne Keizerlijke Hoogheid Grootvorst Alexis van Rusland; Zijne Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid Aarts-Hertog Frederik van Oostenrijk; Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Albert van Pruisen, Regeut van Brunswijk; Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Eduard van Saksen Weimar, in een rijtuig, bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. EE. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Victor Emanuel van Savoije, Graaf van Turijn; Zijne Koninklijke Hoogheid de Graaf van Vlaanderen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Wilhelm van Wurtemberg; Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Waldemar van Denemarken, in een rytuig, bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. FF. Zijne Koninklijke Hoogheid de Erf-Groot- Hertog van Saksen; Zijne Koninklijke Hoogheid de Erf-Groot- Hertog van Luxemburg; Zijne Hoogheid de Hertog van Mecklenburg- Schwerin, in een rytuig, bespannen met zes De staatsraad, secre taris- generaal van het goevernement van het groothertogdom Luxemburgde heer Ruppert, en de legercommandant van dat groothertogdom, majoor Bourgeois, behoorden Dinsdagochtend tot den eersten die op de lijkkist van Z. M. den Koning- groothertog ten paleize kransen neer legden, en wel vanwege en in naam van lo. de Kamer van afgevaardigden van het groothertogdom, 2o. het groother togelijk goevernement, 3o. den Raad van State en 4o. den gemeenteraad van de stad Luxemburg. Bovendien heeft de heer Ruppert een krans neergelegd vanwege de koninklijke groothertogelijke maatschappij van land bouw in Lixemburg, waarvan' Z. M. de edelmoedige beschermer was. De krans vanwege de Luxemburgsche Kamer van afgevaardigden is van zeer groote afmetingen en uitsluitend uit gele rozen (maarschalk Niel.) en zeer frissche minessa's samengesteld, gedekt met de koninklijke kroon en nationale Luxem burgsche kleuren, omwonden met rouw floers. De krans van het Luxemburgsche goevernement is van levende palmbladen, versierd met gele rozenknoppen. Die van den Raad van State is in den vorm van een lauwertak met een ruiker van gele rozen. Ben bijna ontelbaar aantal kransen en bloemstukken werd Dinsdag, van 10 uren af, ten koninklijken paleize gebracht. Door eene deputatie van het „Roode Kruis" werd hulde gebracht aan het lijk van den overleden Koning door het ne- derleggen van een rood kruis op een wit veld, omgeven door palmtakken en ver bonden van wit satijnen linten, waarop staat: „Nederlandsche Yereeniging Het Roode Kruis". Bij monde van het eerelid der Yer eeniging den heer H. N. C. baron Van Tuijll van Serooskerken werd namensvan het „Roode Kruis" eene eenvoudige hulde gebracht, uit het hart gesproken. Deze hulde is eene dankbare erkenning van de groote verdiensten van Willem III op het gebied van de hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog. De overleden vorst toch was een der eerste onderteekenaars van de conventie van Genève, en de grondlegger van de Yereeniging „Het Roode Kruis" in Nederland, bij koninklijk besluit in het leven geroepen. Toen bij den aanvang van den fransch- duitschen oorlog het hoofd-eomité besloot een beroep om hulp op de natie te doen, werd, nog vóórdat de Staatscourant had gesprokeD, eene som van eenige duizenden guldens door Hem beschikbaar gesteld ten behoeve der gekwetste strgders. Koning Willem III leeft dan ook voort in de dankbare herinnering van het Nederlandsche „Roode Kruis". Mede trekt de aandacht een prach tige krans door mr. W. Stortenbeker op de baar nedergelegd, als oud-comman dant van de bataviasche schutterij op haar daartoe per telegraaf gedaan ver zoek. Voorts verdienen nog bizondere ver melding de krans door de officieren der dienstdoende schutterij van 's-Graven- hage op de estrade gelegd. Zij heeft een middellijn van 1% meter en bestaat uit violen, waaronder een tak van seringen, orchideeën en rozende monsterlauwer- krans van 1.80 M. in doorsnede, met strikken van ordelinten, nedergelegd door de ridders van de Militaire Willemsorde. Op de linten staat het devies der Orde de woorden „Moed, Beleid en Trouw" een lauwerkrans met palmtakken on zwarte linten van de Vereeniging van gepensïonneerde officieren, waarvan Z. M. beschermheer was. Bizonder valt ook in het oog het bloemstuk, door Pulohri Studio gezonden. Het bestaat uit vier over elkaar ge kruiste palmtakken van 3 meter lengte, doorvlochten met Oranje- en zwarte linten, waarop in gothisch schrift de woorden Pulchri Studio Nog tal van voreenigingen enz. be wezen een dergelgke treflende hulde. Onder de talrijke kransen, die Dinsdag op de katafalk waarop de lijkkist van Z. M. den Koning in het paleis zijn nedergelegd, verdient die der koninklijke vereeniging „Het Neder- landseh Tooneel" eene bizondere ver melding. Eene commissie uit het bestuur, twee leden uit den raad van beheer, de heer P. Browne van Streefkerk van Rotterdam en mr. W. F. G. van Sor- mefc den directeur-gérant, den heer W. Stumpff, den administrateur te's Hage, den heer K. F. van Bylevelt, was eene der eerste deputatiën, die Dinsdag voormiddag in de rouwkamer werd toegelaten om, met toestemming van H. M. de Koningin-regentes, een stofielijk blijk van hulde en waardeering aan de nagedachtenis van den kunstmin- nenden Koning, den vorstelijken be schermheer dier vereeniging, te voegen bij de vele, die in de laatste dagen uit alle oorden werden ontvangen. Het is een krans van palmen, lauwerbladen, camelia's, seringen, bouvardia'e en chrys- santhemums, kunstvaardig en met smaak samengevlochten. Hij heeft een omvang van 1.40 meter buiten de linten. Boven aan prijkt een omfloersde oranjestrik en onderaan twee bleeke witte linten, waar op in gothische letters door de werk sters van Tesselachade de naam der ver eeniging en de woorden Laatste hulde aan Haren Koninklijken Beschermheer geborduurd zijn. De letters zijn met zil ver omwonden en de linten met zilve ren en zwarte franje afgezet. Het volgend adres is ver zonden aan Hare Majesteit de koningin- regentes Mevrouw De aartsbisschop en de bisschoppen Nederland verzoeken Uwe Maj es

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1