V1SSCHERIJ. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAM. srasrsvAAaTggftüffiftli. teit hunne diepgevoelde deelneming te onderwijzeressen te Zetten ƒ4675; mogen betuigen in den zwaren rouw. waarin het koninklijk huis en hot va-1 derland zijn gedompeld door het over lijden van Zyne Majesteit onzen geëer- biedigden en geliefden Koning, De Almachtige God, onder Wiens aanroeping Uwe Majesteit, voor onze Koningin als regentes van het konink rijk optreedt, Hij moge dat bidden wij Uwe Majesteit kracht schenken tot het vervullen van hare gewichtige, verhevene taak. Wij waren innig gehecht aan den Koning, die zijn volk beminde en aan al zyue onderdanen recht liet wederva ren. Aan Hare Majesteit do Koningin, en aan Uwe Majesteit blijven evenzoo onze trouw en verknochtheid^ton allen èyde verzekerd. In De Gids van December wijdt de hoogleeraar mr. J. T. Buys een kort woord aan de nagedachtenis van Koning Willem den Derde. Do hier volgende volzinnen geven, te midden van het vele dat in deze dagen over hetzelfde onderwerp geschreven wordt, in eenen door oorspronkelijkheid geken- merkten vorm, gedachten weder, welke door heel ons volk beaamd worden „Welk ook het oordeel zijn zal van tijdgenoot en nakomeling over de regee ring van Willem III, allen zullen zich in elk geval vereenigen in de betuiging, dat de rechten en vrijheden van zijn volk hem heilig zijn geweest, en dat hij zonder rekening te houden met zijn eigen oordeel over do waarde der hem toevertrouwde schatten als braaf so'daat bij die schatten heeft wacht ge- houdeD, niet gedoogende dat daarnaar immer ©en schendende hand werd uit gestrekt. „Het Nederl. volk heeft deze konink lijke trouw beloond met het beste dat het geven kon, d. w. z. met een trouw, in alle opzichten aan de zijne gelijk. Do Koning was zeker van zijn volk, zoo als dat volk zeker was van hem, zonder dat aan een van beide kanten ooit be hoefte werd geveeld aan middelen om wat men zoo natuurlijk bezat tegen een mogelijk verlies in de toekomst te waar borgen. De praktijken zoo vaak door andere souvereinen te baat genomen om hunne populariteit te voeden en te ster ken, hebben hem nooit aangetrokken, omdat het gevoel van de behoefte aan zulke hulpmiddelen hem ten eenenmale ontbrak. Zooals zijn volk zich gaf aan hem, kon hij zich geven juist zoo als hij was. Door nooit het gelaat te plooien naar de stemming van de menigte, in welker midden hij zich ophield, heeft zijn optreden in hot openbaar meer dan eens aan die stemming afbreuk gedaan, maar nooit aan de trouw waarmede zijn volk hem aanhingen misschien dat meer dan een zijner mede-souvereinen, hier te lande getuige van het geheel ongedwongen verkeer tusschen koning en volk, zich wel eens naijverig de vraag gesteld zal hebben van waar het toch komen mocht, dat onze vorst, als een natuurlijk recht over een veel groo- tere plaats in het hart zijns volks be schikte, dan anderen met een leven van onverpoosde toewijding aan het welzijn hunner onderdanen hadden kunnen ver overen." Als dragers van het konink lijk lijk zijn twaalf onderofficieren van de landmacht aangewezen, en wel: van het regiment grenadiers en jagers (éen van de grenadiers en éen van de jagers), 2 van andere regimenten infan terie, 2 van de regimenten huzaren, van de regimenten veldartillerie, 1 van het korps rijdende artillerio, 1 van de regimenten vestingartillerie, 1 van het korps genietroepen, 1 van het wapen der koninklijke maréchaussee en 1 van de compagnieën hospitaal-soldaten. Donderdag zal de eerewacht betrok ken worden door een kompaguie van het regiment grenadiers en jagers, De deputatie van het regiment grena diers en jagers, die Donderdag achter den ronwwagen zal volgen, zal bestaan uit drie officieren. Bij den bloemist Pierre Muller te 's Hage waren Dinsdagavond verscheidene grafkransen gereed met be stemming om te worden aangeboden ten einde de baar van wijlen Z. M. den Koning te tooien. Zij bleken door fraai heid uit te munten. Er was onder meer een reusachtig groote krans van witte bloemen, waarlangs een rank van rood witte theerozen zich slingsrde, te midden van palmbladen, met witte camelia's doorwerkt, en met oranje en rouwlint saamgebonden. Twee afhangende wit zijden linten zijn in zilver en goud be schilderd met het wapen van Nederland en dat der vereeniging van officieren dor schutterij in Nederland, terwijl daarop verder als opschrift prijkt: „Hulde aan Zijne Majesteit Koning Willem den Derde" en „De Vereeniging van officie ren der Schutterij in Nederland." BI ij kens het antwoord op het voorl. verslag over het ontwerp tot verhoogïng van hoofdstuk V (binnenl. zaken) der staatsbegrooting van 1890, zullen de volgende inrichtingen vermoe delijk in 1890 rijksbijdragen genieten Kweekschool van onderwijzeressen te Arnhem ƒ11,690; christelijke Dormaal school te Nijmegen ƒ5882.50; Groen van Prinstererschool te Deutichem ƒ4000; christelijke normaalschool voor kweekschool voor onderwyzeressea te Haarlem ƒ9270, en Gereformeerde kweekschool te Amsterdam ƒ3130. De uitkeeringen zullen nog vóór den 3ien December e. k. geschieden over het ge heels jaar 1890. De bydragen worden verleend voor alle lesuren in de vakken, vermeld in art. 2 der wet op het lager onderwijs dus ook voor de niet-verplichte vak ken de berekening geschiedt van elk wekeKjksch lesuur in alle klassen geza menlijk by langeren duur van den cur sus van vier jaren worden niet meer dan vier klassen bij de berekening der rijksbijdrage in aanmerking genomen, en eindelijk wordt de vergoeding voor den kweekeling, die de akte als onderwijzor verkrijgen zal, berekend uitsluitend voor de kweekelingen, die den geheelen eursus aan de kweekschool hebben gevolgd. Het hoofdbestuur dar „Maat schappij tot bevordering der genees kunst" heeft zich tot de 2e Kamer ge wend met het verzoek, de voorgestelde wijziging der epidemie wet, wat betreft de wijziging van art. 17 (opheffing der verplichting, om de vaccinatie-bewijzen over te leggen voor toelating der kinde ren tot de scholen) niet goed te keuven. De vermindering van het aantal ge vaccineerde burgers zal, zegt het hoofd bestuur, zonder twijfel teD gevolge heb ben „vermeerdering der sterfte aan pok kon." Het hoofdbestuur aarzelt niet de overtuiging uit te spreken, dat de door de regeering voorgestelde wijziging van art. 17 der wet, den dood van en aantal burgers aan pokken zal ten gevolge hebben. Verre verkieslijk acht het hoofdbe stuur bet, dat de volksvertegenwoordi ging besluite, de vaccinatie verplichtend te stellen voor alle kinderen in het eerste levenejaar, daar het aanwezig zijn van een aantal ongevaccineerde burgers, ook al zijn ze nog geen zes jaar oud, een gevaar oplevert, dat alleen op dezö wijze zou kunnen worden afgewend. Dinsdag werd in „K r a s n a- polaky" te Amsterdam de eerste alge- meene vergadering gehouden van 'de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis." Aan de orde was allereerst een voor stel van bet hoofdbëstuur tot het verlee- den aan de afdeeling Alkmaar van sub sidie van 225 tot het nemen van een proef met drie turfstrooiseltoestellen ten einde daardoor te geraken tot een verbe terden afvoer van faecaiiën, en van ƒ3000 voor het geprojecteerde badhuis. Het eerstgenoemd subsidie werd goedgekeurd het laatstbedoeld bedrag werd na eenige discussie door hot hoofdbestuur terugge bracht op ƒ2000, aangezien de afdeelin, circa 5000 aan particuliere bijdragen heeft ontvangen en aldus met 30 tegen 11 stemmen toegestaan, zoodat een amendement van Alkmaar, om 3000 toe te staan was verworpen. Achtereenvolgens werden bij procla matie goedgekeurd subsidies aan Bloe- mendaal ƒ100; Graft ƒ300; Koog a/d Zaan 300; Monnikendam ƒ200; Win kei 250; alles uit de renten van het stamkapitaal over 1890. Ten aanzien van een verzoek van Zaandijk om een subsidie van ƒ300 voor gezondheids- koloaiëo, maakte het hoofdbestuur eerst bezwaar; de vereeniging toch heeft een herstellingsoord opgerieht te Hilversum, en de afdeelingen genieten de voorkeu: ten opzichte van de plaatsing van recon valescenten aldaar. Na eenige discussie evenwel werd het gevraagd subsidie toe gestaan. Besloten werd het hoofdbestuur te machtigen, om de reeds toegestane subsidie van ƒ4700 voor de oprichting van een volksbadhuis te Haarlem, aan de afdeeling uit te keeren, wanneer doer Haarlem aan de gestelde voorwaarden voldaan en aan het werk een begin van uitvoering gegeven zal zijn. Haarlem werd intusschen de raad gegeven nadere pogingen in het werk stellen om het in erfpacht of met recht van opstal te be komen perceel gronds te verkrijgen in eigendom, Verder werd toegestaan aan Kromme nie een subsidie van ƒ400, aan Rijp ƒ300. Het verzoek om subsidie van Zaandam voor een onlsineltiugsoveii werd voorloopig aangehouden. Een aanvraag van Zandvoort om sub sidies van ƒ2400 tot het beu wen van een magazijn en van 500 tot aankoop van materieel, werd bij acclamatie goedgekeurd. Wordt vervolgd.) geslingerd, toch bleef de lang gerekte vergadering zonder resultaat. Paruells taktiek schijnt te wezen, de beslissing zoo lang mogelijk te vertragen. Over zijne dictatoriale manier als voorzitter klaagden de Nationalisten luide. Ook de leden van het Gladstoniaansche Ka binet van 1866 hielden eene private bijeenkomst, ia welke zij over hunne verhouding tot de Parnellieten en de toekomst der liberale party, alsook over Gladstone's mogelyk terugtreden van de aanvoering der liberale partij van ge dachten wisselden. De vergadering be sloot eerstdaags eene algomeene partij- vergadering byeen te roopeD, in welke Gladstone den toestand breedvoeriger zal toelichten. De party vergaderingen der Parnel lieten duurden Maandag twaalf wren, tot nagenoeg middernacht. Er werden hevige redevoeringen gehouden en scherpe debatten gevoerd, waaraan ook Paroell voerzitter deelnam, maar zonder uit komst. De bijeenkomst werd derhalve verdaagd. Er waren geen verslaggevers toegelaten, doch er is een zoogenaamd officieel verslag uitgegeven, waaruit blijkt dat Parneil erkende dat hij jongstleden Zatordag aan Gladstone een voorstel toegezonden heeft, waarin hij aanbood het aanvoerdersc ap over de iersehe partij neer te leggen, mits Gladstone beloofde een „homerule" ontwerp te ondersteunen met regeling der politie zaken en der landkwestie in den geest der nationalistische party. Hierop heeft Gladstone geen antwoord gegeven. Er ontstond groote geestdrift onder Parnell's aanhaBgers toen bekend werd dat de stedelijke raad van Dublin eene motie van vertrouwen in Parneil aan genomen heeft. Diepen indruk maakt het, dat dr. Koch, bij nadere onderhandelingen met don minister Gossler, elke financieel© schenking (het plan was dat de Rijks dag daartoe een millioea mark zou toe staan) als tastbaar teeken van nationale waardeering heeft van de hand gewezen. Wellicht komt deze aangelegenheid nog maals ter sprake, wanneer Koch de uitkomsten zijner studiën op het gansche gebied der besmettelyke ziekten publi ceert. Na den grooten oorlog verleend© het Parlement aan alle uitstekende le- ;erhoofden dotaties, welke door niemand werden afgewezen. De Woermaan-lijn opent in het begin van 1891 eene geregeldon dienst, elkea 15den van de maand afvarende, tusschen Hamburg en de havens van Marokko, en op eiken eersten der maand naar het Kameroengebied, en verder direct naar den Congo, naar de noordelyke havens tot Liberia. Do fransche Kamer besloot met 256 tegen 234 stemmen, een amende ment van Vaure, strekkende tot ver- hooging van don post voor de tolbeamb ten, in overweging te nemen, hoewel het door verscheidene ministers bestre den was. De fransche Regeering wil do reBte dor spaarbanken van 4 tot 3J( pet. ver minderen. Zij zal morgen in de Kamer de solidariteit van hare leden betuigen en de kwestie van vertrouwen stellen. Door het amerikaansche Huis van Afgevaardigden zijn verscheidene ont werpen afgedaan, strekkende tot onbe perkte aanmunting vaa zilver. Talrijke ontwerpen erlangen vrijstel ling van rechten zooals voor blikwerk, landbouwwerktuigen, linnens, zekere grondstoffen en nog andere artikelen Ook zijn er ontwerpen ingediend tot intrekking der surtaxen, door de Mac, Kinley-bill opgelegd. Er zijn in hetbraziliaansche ministerie ernstige geschillen ontstaan, tengevolge waarvan de onmiddellijke aftreding van eenige ministers verwacht wordt. De telegraphische berichten staan ouder strenge censuur. Als gevolg van eenen woordenstrijd, aan welken ook officieren deel namen, heeft man de drukpersen van het oppo sitieblad Tribuna te Rio de Janeiro ver nield. rivier), het brongehied van de Tuelumne met de eveneens aan natuurschoon zoo rijke Hatch Hetchy Valley, en de «#£«ow-wouden van Merced, Tuolumne, en Mariposa. In grootschheid en merk waardigheid doet het Yosemite National Park niet onder voor dat van de Yel lowstone, maar terwyl het laatste eene oppervlakte beslaat van ruim 4600 vierk. K.M. haalt het eerstgenoemde niet ten volle 4600 vierk. K.M. (Californië.) hy thans erfpacht betaalt, te mo»eQ pen, dat de Gemeente hiervoor koo. ia mil GEMEENTERAAD. vaa heden (8 Afwezig het lid Huet. De Voorz. staat op en zegt het na volgende, dat door de leden staande wordt aangehoord Mijne Héeren, Toen ik veertien dagen geleden voor stelde, hulde en trouw te brengea aaa de Koningin-Regentes, dacht ik niet dat ons zóo spoedig ter oore zou komen het smartelyk bericht, waarvan het gevolg is, dat reeds morgen het lijk van Z. M. d#n Koning in het mausoleum te Delft aal worden bijgezet. Het is een zeer droevige en treurige slag voor het Koninklijk Huis en ieder deukend mensch weet, hoe ernstig de dood des Konings voor ons vaderland is, B. en W. hebben gemeend, onmiddellijk nadat de officieel© tijding gekomen was, uitdrukking te moeten geven aan de ge voelens, die den Raad bezielen en daarom het volgende adres verzonden De Seoretaris leest daarop het vol gende Aan Hare Majesteit de Koaingiu- Weduwe der Nederlanden, Regea- tes van hot Koninkrijk. Het geheel® vaderland is in rouw over den dood vaa Zijne Majesteit, onzen go- eerbiedigdea Koning Willem III. Het Gemeentebestuur van Haarlem gevoelt zich gedrongen, roet den aaeeeten eerbied uiting te geven aan de gevoelens van diepe droefheid vrelke thans ook in deze gemeente heerschen. Doch het Bestuur wil daarbij tevens onmiddellijk voegen de verzekering van onwankelbare verknochtheid en trouw aan Uwe Majesteit en aan het huis van Orauje-Nassau. Moge de Algosde Uwe Majesteit de kracht scheaken, om den zware» die in de eerste plaats Uw© Majesteit heeft getroffen, met gelatenheid te dragen en moge het Uwe Majesteit gegeven zijn, den hoogst belangrijken plicht te vervullen, om uwer Majesteits dochter op te voeden, en v or te bereiden to de taak die Haar wacht, om te worden de goede en gelukkige Koningin der Nederlanden, getrouw aan de traditiën van haar Huis. Bet Gemeentebestuur van Haarlem. Daarop is ontvangen het navolgende antwoord „Ter voldoening aan de be velen van Hare Majesteit de Koningin- Weduwe, Regentes, heb ik de eer aan het Gemeentebestuur van Haarlem de betuiging van Harer Majesteits dank over te breDgen, voor de bij adres van 24 Nov, 1890 betoonde deelneming, bij ge" heid van het diep betreurd overlijden van Zijne Majesteit Koning Willem den Derde. De Directeur van het Kabinet des Konings (w. g.) ALEWIJN, De Voorzitter voegt nog hierbij Het moge den Algoede behagen, onze jeugdige Koningin eene leiding te geven, die leiden kan tot den bloei van haar Huis den voorspoed van het Vaderland. i J. Nieuwediep, 4 December. Door 63 korders en beugers werden heden 45 tongen, 5 tot 30 roggen, 2 tot 20 20 tot 100 schel v., 9 tot 20 kï. schol en 1 tot 9 manden schar en door trekkers werden 75 tal haring aaugevoerd tong gold 70 cent, rog ƒ1.50 a 1.75, kabelj. ƒ2.40 a 2.80 per stuk, schelv. ƒ54 62 het honderd, kl. schol ƒ2.40 a 4.25 per mandje schar ƒ1.75 A 2 per mand en haring ƒ5.20 k 5.50 per tal. De Parnellieten hielden Dinsdag weder verscheidene vertrouwelijke bijeenkom sten, waarbij het levendig toeging. Al lerlei epitheta ornantia werden er rond- De brutale dieveo, die op klaarlichten dag den diefstal in dea juweliers winkel te Milaan pleegden eu daarbij de doehter der eigenares ver moordden, zijn nog steeds niet gevonden en zetten hun werk voort. Iedere da] hoort men van nieuwe, even onbeschaamde diefstallen. Het arme slachtoffer is op kosten van de inwoners der stadswijk, waarin de winkel staat, met groote plechtigheid begraven. Een tweede National Park in de Vercenigde Staten. Achttien jaar geleden werd bij Congresbesluit het om zijne geysirs en indrukwekkende rotspartijen beroemde broug'ebied der Yellowstone (in den staat Wyoming) tot onvervreemdbaar en voor iedereen vrij toegankelijk staatsdomein verklaard. Dit was het eerste National Dark. Nu heeft het Congres anderhalve maand ge leden een tweede gecreëerd door aan neming van de Yosemitê National Park bill. Het is gelegen in de Sierra Neva da, geheel binnen de grenzen van Ca lifornia', en omvat, behalve de onbe schrijfelijke schoono Yosemite Valley (d. i. de bovenloop van de Merced- zal ontvangen een «tukje grond aan H, Giaratraat, tol verbetering van den ine», d©r Doelstraat. Toegestaan wordt een verzoek vaa verewu. tChristelijke Bewaarschool," 0ni tot het bouwen ,eeaer zoodanige school een stuk grond to mogen koopen bij d» Bakkerstraat. Eene oppervlakte van 350 M- tegen den prys van ƒ8.50 per M2 wordt be. 8§hikbaar gesteld. Goedgekeurd wordt een verzoek van L. Sabelis Jr., tot wederinhuring van walgrond aan het Spaaroe. Zijn verzoek echter ©m vermindering van huurprys, op groud dat hij de schoaiïng onderhoudt ae andere huurder niet, wordt afgewezen. Afgewezen wordt een verzoek van J Giebels en J. van Servellen tot a van oen stuk groad aan de Kinderhuis", vest, tot stiehtiBg van een woonhuis, op groad, dat de Raad dien grond voor een eventueel te maken straat, wil open- houden. Voorstel van curatoren van hetGjm nasium, om aan den heer J. Esser Jr, een traktementsverhoogiug van ƒ400 toe te kennen, en dit derhalve te bren- gen op 1400, op grond dat zijn tegen, woordig traktement niet is in overeen stemming met dat zijner collega's aan het Gymnasium. Wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W., om aan de H. B. S. met 3 j. c. het onderwijs in de scheikunde als afzonderlijk leervak te doen vervallen en tot aanschaffing van leermiddelen een krediet te verleunen van ƒ825, wordt aangenomen. Toegestaan wordt op den post onvoor zien© uitgaven, dienst 1890, een som van f6000 voor de gemeente-reiniging. Vastgesteld wordt, welke boemen dit jaar zullen worden verkocht. O. a. zal een boosa voor da woning van don heer Hoogvliet worden weggenomen; voorde huizen der aannemers Giebels en Van Servallen op den Zijlweg zullen de boo-1 men om den andere worden weggeno men en omtrent hoornen op den GasU huissiugsl wordt besloten, ze nog ésn jaar te laten staan ®n dan door een regel joDge iepeu te verhangen. Tot onderwijzeres 3e kl. aan de op leidingsschool voor meisjes wordt benoemd mej. M. C. H. Uzuret. Me6 deze stonden op het drietal de dames C. Voget te Nichteveeht en A.M. van der Ley, alhier. Benoeming van een gemeente-genees kundige (vacature dr. C. Ekama) wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Tot leden der Comm. v. Tooz. L. 0. worden benoemd de heereia dr. A. E. van Roijeu (aftredend lid, herkiesbaar) H. L. Janssen van Raay (voor D. Audró de la Porie, niet herkiesbaar) en dr. K. Kuiper (voor P. H. van der Ley, oven- zeer niet herkiesbaar). Tot Regent van het St. Elizabeths- Gasthuis wordt benoemd de heer G. J. van Dieren Bijvoet. Goedgekeurd wordt de bcgrooting van dat Gasthuis voor 1891 tot een bedrag van 24.703,18 waarbij eeD bedrag van 3533,07 als subsidie uit da ge meentekas. Eveneens eene le suppl begr. dienstjaar 1890, voor die inrichting, ten bedrage van 5500 in ontvangsten en 5488.75 in uitgaven. Ingekomen is o. a. het volgend schrij ven Aan den Gemeenteraad van Haarlem. Het lot, dat aan de laatstelijk door mij ingediend© voorstellen in Uwen Raad is wedervaren, heeft mij gebracht tot de overtuiging, dat het nutteloos is, langer in Uwen Rand zitting te houden. Het is daarom, dat ik de eer heb U mede te deeleu, dat ik nederleg de be trekking van Lid van den Gemeenteraad vnn Haarlem en van Lid en Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, alhier. Het Raadslid, (w. g.) R. H. J. GALLANDAT HUET. Opneming is geschied van kas en boekeD van den gemeente-ontvanger en beide zijn aceoord bevonden. Aan de orde is nu de concessie-aan vrage voor een stoomtram Haarlem Zandvoort, van Hijmans Zoon, de JoDg en van Minden en eene dito van D. Storm. Bij de eerste aanvrage zijn verschillende adreseen van adhaesie. Vastgesteld wordt eene le suppl. be grooting dienst 1890 ad ƒ941,189,13. Een verzoek van G. B, de Vaal om de erfpacht van zijn grond in den Waar- derpolder te mogen afkoopen, wordt toe gestaan en wel voor 400.daar de erfpacht ƒ16.bedraagt. Toegestaan wordt ook een verzoek van J. M. Jansen, tot wederinhuring van een gedeelte van het gemeentelijk per ceel Ken nemerplein 26. Huurprijs ƒ90. Wordt besloten op een verzoekvan C. Gerber, om twee stukjes grond bij zijn perceel Groote Houtstraat 140, waarvoor GEBOORTEN 2 Dec. G. v. Oo8te«de-van der Laat d. - J. M. C. Muijlaert-Spliugairo z. J T. Blansert-Ouweneel z. ONDERTROUWD: 3 Dec. G. Wit en A. Watzema. - A. Vissers en H. Buis. GETROUWD 3 Dcc. H. Slootemaker en L. C. den Hollander. - H. Bijster ea A. C. da Leeuw. - C. Biere en J. A. Nioman. - A. Geeven en H. M. Rooij. - J. Waaa en M. Smit. - Fs H. Bottelier en H. I van Orlé. - Dr. W. K. J. Nausesteren M. M. Onnen. OVERLEDEN: 2 Dec. E. J. «4. Fontein 3 m. d. - Spaarae. - H. W. A. G. C. v.Engel» 42 j. Sch.oterweg. - C. v. d. Aarde 58 j. Patientiestr. Het stoomschip Zeeland, vau Rotter dam naar Java, vertrok 2 Doc. van Southampton. Het 8Soomschip P. Calandder N. A. S. M., vertrok Maandag 1 December van de Plata-rivier naar Rotterdam. Het stoomschip Maetsuyekervan Am sterdam naar Batavia, vertrok 30 Nov. van Suez. Het stoomschip Prins Willem Tlvaö Amsterdam naar Suriname, passeerde 30 Nov., 10 uur voorna., Ouessant. Het stoomschip Zaandamdor N. A- S. M., vertrok Zaterdag 29 Nov. van New-York naar Amsterdam. Het stoomschip AmsterdamdorN.A. S. M., arriveerde Zaterdag 29 Nov. van Amsterdam te New-York. Het stoomschip Veendamdor N. A. S. M., vertrok Zaterdag 29 Nov. van New-York naar Rotterdam. Het stoomschip Rotterdamder N. A. S. M., van Amsterdam naar New-Yo^ passeerde Zondag 3u Nov,, des nam. 4 uur 35 min., Lezard.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2