De Begrafenis ties Knnings. zeelui leverde een niet alledsagech ge zicht op voor de bewoners der residen tie, die elkaar in menigte voor het paleis verdrongen om deze eerewacht van 's lands vloot te zien. Het bezoek van het publiek aan de lijkbaar van Z. M. den Koning was nog drukker dan gisteren. De muur van wachtende nieuwsgierigen, aangevangen bij de Koningspoort, liep door het Noord einde, langs den Prinsessewal, ja werd zelfs voortgezet op den Noordwal. Menigeen, die geen kans zag vóór 4 uren het paleis binnen te komen, of die geen geduld wen«chte te oefenen totdat bij aan de beurt kwam, koekt tegen goed geld do plaats van een ander, die voor aan in de rij stond. Ook is de opleiding van speciale des kundigen hier te lande zeer gebrekkig. Art. 43 der wet van het hooger on derwijs staat eene voldoende regeling niet in den weg* De Maatschappij voor geneeskunde verzoekt daarom den minister, maatre gelen te willen nemen of voor te berei den, opdat het onderwijs in de genees kunde zoo worde ingericht, dat ieder student in staat zy gesteld, zich aan de universiteit de kennis te verschaffen, die hij bij de behandeling van zielsziekten behoeften tevens, dat er een meer aan de bescheidenste eisehen beantwoordende inrichting tot stand zal komen, waar de aanstaande psychiater zijne opleidinj kan vinden. Onze verslaggever seint ons uit Den Haag: Heden reeds vroeg verdrong zich aan de stations een ontzaglijke menschen- massa, die zelfs de goederen- en veewa gens niet versmaadde. Duizenden arri veerden in de residentie en begaven zieh naar den weg, dien de begrafenis zon volgen. Circa half 11 dreunden de eerste kanonschoten, ten teeken dat de stoet het paleis in het Noordeinde had ver laten. Op de plaats waar ik mij bevond in de Wagenstraat, werden de eerste troepen te kwart voor 11 zichtbaar en deden de tonen van de Marche fu- nèbre van Chopin zich hooren. Do ontzag gelijke menigte in onafzienbare ryen, had zich aan de zijden van den weg geschaard en zag hoogst eerbiedig toe; geen wan klank werd vernomen. Door de politie en huzaren werd de toegang vrij ge maakt. Er viel gelukkig geen regen, maar de lucht was somber en misiig. De stoet hield af en toe halt en eindelijk zag ik den lijkwagen, die met onbe schrijflijk prachtige kransen was bedekt en die gevolgd werd door een tweeden wagen, dienende tot het vervoeren dezer welriekende huldeblijken. Elke afdeeling werd door een muziekkorps voorafgegaan. Nu en dan klonk ook de fantaisie hó- roique van Beethoven. Statig en plechtigt was de indruk van het geheel. Alles geschiedde geheel volgens het program ma. Te ongeveer kwart voor twaalf was het laatste gedeelte van den stoet, bestaande uit artillerie, gepasseerd en ging het langs den Rijswijkschen weg naar Delft. De statie-rijtuigen, schitte rend schoon, werden begeleid door lakeien in schitterend gala. De In8igniën van den Koniag en de Kroon werden gedragen door oudgedien den-militairen. Dat was een aandoenlijk schouwspel en menig oog ontgleed een traaD. Over de kransen was men niet uitge praat. Men zag er bij van 1 en 2 meter in middellijn, samengesteld uit de zeld zaamste bloemen en met gouden letters op de linten geborduurd. Nadat de stoet was voorbijgegaan, verdrong zich de menigte in de straten en koffiehuizen. De klokken doen, terwijl ik dit schrijf, nog steeds hun statig gebrom hooren Het hoofdbestuur der Haat- schappij voor geneeskunde heeft zich gewend tot den minister van binnen- lacdsche zaken en gewezen op den onvoldoenden toestand van het onder wijs in de psychiatrie. Slechts aan ééne der rijks-universiteiten is de gelegen heid voor de studenten opengesteld, om de lessen van een lector bij te wonen. Belangen van de maatsehappy, huisge zin en individu maken het veeltijds noo- dïg, dat de praktiseereude geneesheer Vervolg der vergad van de vereeniging //Het Witte Kruis,'' te Amsterdam. Het voorstel van het hoofdbestuur tot het verleenen van een suppletoir krediet van ƒ2613, tot gebeele afbetaling der kosten van inrichting van het herstel lingsoord Heideheuvel te Hilversum, werd bij acclamatie goedgekeurd, evena's de begrooting voor Heideheuvel, sluitend tot een bedrag van ƒ7590. Het door het hoofdbestuur ontworpen reglement voor het herstellingsoord Heideheuvel werd met algemeene stem men goedgekeurd. De vier aftredende leden van beheer over Heideheuvel, de heeren De Clercq, Van Gelder, Van Eldik Thieme en Ankersmit werden in hunne betrekking gehandhaafdtotdat later eene definitieve keuze zal plaats hebben. Als plaatsvervanger van prof. Koster werd aangewezen de heer Tadei te Hilversum. Aan de orde is het rapport der com missie, benoemd tot het doen van een onderzoek omtrent het voorstel der af deeling Zaandijk, tot het instellen van eene enquête naar den gezondheidstoe stand in de provincie Noord-Holland. Het uitvoerig rapport der commissie, bestaande uit de heeren Karseboom, Eijkman en dr. Niemoijer, is door het hoofdbestuur beantwoord in een praead- vies. Met alle waardeering, zoowel van de bedoelingen van Zaandijk, als van den nauwgezetten arbeid der commissie, kan het hoofdbestuur geen vrijheid vinden de voorstellen bij de algemeeie verga dering te ondersteunen. Het hoofdbestuur meent, dat de com missie er niet in geslaagd is aan te toonen lo. de waarschynlijk of de mogelijk heid, dat eene dergelijke eaquete prac- tische resultaten zal opleveren 2o. de mogelijkheid, dat een geschikt persoon kan gevonden worden. Wat het eerste punt aangaat, merkt het hoofdbestuur op, dat de ondervin ding geleerd heeft, dat enquêtes in den regel weinig of geen resultaat geven, omdat de bronnen, waaruit men putten moet, geene of onjuiste inlichtingen ver strekken. Ten opzichte van het tweede punt rijst de vraag: Waar zal men een man vinden, die in staat is en lust heeft eene taak te aanvaarden en ten einde te brengen als de commissie voorstelt Zoo iemand zal zeker gezocht moeten worden onder hen, die hunne sporen reeds op het gebied der hygiëne hebben verdiend, en wie van deze wei nigen zal een vast ambt laten varen voor eeno tijdelijke betrekking, als onze vereenigiBg kan aanbieden En al is het niet in de eorste plaats, meent het hoofdbestuur toch op <5< financieele gevolgen te moeten wijzen, die do aanneming van het voorstel der commissie zou hebben. De 4000 jaar lijks, vermeerderd met het drukken van het verslag, enz., zullen (men vergelijke de ingediende begrootiDg voor 1891) niet uit de vaste inkomsten der ver eeniging (de rente van het stamkapitaal) kunnen worden gevonden, tenzij men de bijdragen aan de afdeelingen voor de eerstvolgende jaren bijna geheel schrappe. Dit laatste zou het hoofdbestuur het wensehen. En met het oog op de boven geopperde bezwaren, zou kapitaal voor stichtingen tot het nemen' van eene proef, als door de commis sie bedoeld, niet gewettigd zijn. Het hoofdbestuur geeft de voorkeur aan eene proef op bescheiden schaal, die ook reeds in de vorige algemeene ver gadering ter sprake kwam, en wel om de afdeelingen uit te noodigen, elk in eigen boezem eene enquête in te stellen, met het vooruitzicht, daarbij op den financieelen steun van de algemeene vergadering te kunnen rekenen. De vergadering werd daarna ge sloten. In het Zondagsblad van Ret Centrum komt Navigator op voor de goede oude, brave zeerobben, die hunne laatste levensjaren voor anker liggen in de Prins Hendrikstichting te Egmond-aan-Zee. //Voedsel en kleeren hebben ze. Masr zoo ereis een sigaartje, zoo'n enkel slaatje voor tijdpasseering.... kyk, zoo ereis bezaanschoot an! dat zit er niet an." Wie een goed werk wildoen, gedenke de Prins Hendrikstichting met St. Ni- colaas en sture, óf een kleinigheid in geld, (de //kleinigheid" ia niet verplich tend) of een halfpond tabak of wat siga ren naar Egmond. geen onbekende zij op het gebied der psychiatrie. Het ligt voor de hand, dat allerminst de arts, die in zijne studiejaren niet eenmaal een krankzinnige heoit gezien, het besteden van een deel van het stam- hierin tekort schiet. 'kapitaal of van het nog bescitikbare Als een staaltje van snel rijden kan het volgende dienen, door de N. Meppel Ct. medegedeeld; Toen dr. Roessingh, te Deventer, op het Loo werd ontboden, is hij van De venter naar het vorstelijk verblijf' gere den in 21 minuteD. Dit geschiedde in twee rijtuigen met 4 paarden ieder; een werd gebruikt van Deventer naar Twelloo en een [van Twelloo naar het Loo. Niet alleen hier ter stede, maar ook in verschillende andere ge meenten waren Dinsdagnacht opruiende biljetten aangeplakt, en zelfs bij een be woner op Feyenoord was de vlag moed willig bijna totaal afgeseheurd. Ook in Den Haag zijn Dinsdagnacht enkele met bruine verf geschreven bil jetten, waarop stond//Leve de Repu bliek" 1 door de politie afgerukt. Eveneens te Rotterdam zijn dien nacht door de politie op verschillende plaatsen biljetten aangeplakt gevonden. Te Enschede heeft de politie een vyliigtal proelamatiën afgerukt, van ge lijken inhoud als die, elders aangeplakt. Hetzelfde is gebeurd te Heerenveen. De justitie aldaar doet onderzoek. Ook te Sittard zijn aan verschillende woningen dergelijke plakkaten aange plakt. Ook daar is door de politie een onderzoek ingesteld. Naar men verneemt zullen de werkzaamheden aan 's rijks munt te Utrecht den 8sten van de volgende maaüd weder een aanvang nemen en geruimen tijd duren, tot het vervaardi gen van eene hoeveelheid zilveren pas munt voor Nederlasdsch Oost-Indië. Voor hen die met St. N i c o- laas pakjes per post verzenden, kunnen de volgende raadgevingen vau nut zijn: 1°. de pakjes stevig to verpakken 2°. de pakjes en do adreskaarten vooral van volledige en duidelijke adressen te voorzien, ter voorkoming van verliezen of vertraagde bestellingen; 3°. de adressen door middel van stijfsel of gom op de pakjes te hechten, vooral niet met lak, daar in dat geval de adres sen zeer licht los laten en verloren gaan. Wegens de begrafenis van Z. M. den Koning, waren heden de koopmansbeurs en de korenbeurs te Amsterdam gesloten. Uit Amsterdam wordt van3 Dtc. gemeld: Hedenochtend zijn in het Binnengast huis «1e eerste lupus-lijders met Koch's geneesmiddel behandeld. De stof is aan dr. W. van Hoorn door dr. Libbertz, Koch's assistent, toegezonden. De behandeling geschiedt voorloopig alleen in ziekenhui zen, omdat daarbij groote zorgvuldig heid noodig is. Natuurlijk zullen vuoral de verschijnselen, die zich bij deze eerste patiënten voordoen, nauwkeurig worden opgeteekeüd. ÈNglf^§ Dr. C. B. Tilanus te Amster dam heeft van prof. Koch de toezegging gekregen, dat hij binnen eenige dagen de in8puitingsstof zou ontvange* ea do arts, de heer J. Nord, zal onmiddellijk na zijn terugkeer uit Berlijn te Am sterdam in het hotel Garni, Plantage, Middellaan, de gelegenheid openen tot het behandelen van teringlijders. De heer Nord heeft zich daarbij den welwillenden steun en de medewerking verzekerd van eenige practiseerende mediei aldaar. Teneinde de patiënten voortdurend nauwkeurig te kunnen observeeren, wordt bedoeld hotel geheel ingericht overeen komstig de aanwijzing van prof. Koch, om hen, die zich onder de behandeling van den heer Nord stellen, te huisvesten. Het bij de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam in aanbouw zijnde panterdek- torenschip Primes Wilhelmina der Ne derlanden ia bestemd voor de verdediging van het Zuiderfrontier (marinedirectie Hellevoetsluis) terwijl het aldaar in aan bouw zijnde ramechip Meinier Claeszen bestemd is voor het Noorderfrontier (ma rinedirectie Willemsoord). Aan de t ij d e 1 ij k e werklie den van 's rijks werf te Amsterdam (ongeveer 60 man), is aangezegd, dat zij met ultimo dezer zullen worden ont- Van de groote deukte aan bet Holl. station te's-fiage werd Woens dag door zakkenrollers veel misbruik ge maakt. Verscheidene reizigers kwamen bij het verlatöri van het perron tot de onaangename ontdekking, dat zij van horloge, ketting of portemonnaie waron beroofd. Van het rollen eoner portemonnaie wordt verdacht een meisje van 14 16 jaren, gekleed met bruinon mantel on roode fichu. dat de jongen zwaar beschonken wtrl ea meer dood dan "levend naar ot.n politie-bureau werd overgebracht. Dinsdag ontstond er indo Baanstraat te Rotterdam een twist tua. schen een orgeldraaier en eenige burgen, die hem wilden belatten zijn or^el t« draaien, nu het lyk van den Komn* boven aarde staat. De twist liep 2<Sd hoog, dat men handgemeen dreigde te worden en de politie tusschonbeide oioost komen en den orgeldraaier met zijn in- strument in bescherming nemen. Uit Bedegraven wordt e- meld Op de plek, waar de tramlijn nut oen bocht in het dorp komt, had Man dag namiddag een ongeluk plaats. Een wagen met stroo beladen ka telde, toen de voerman, zekere A. V, uit de Lange Ruige Weide, dwars ovtr de rails wilde steken. Het paard, hier door verschrikt, sloeg op hol, waar door genoemde persoon zoo hevig teg,® een gebouw word geslingerd, dat du dood zoo goed als onmiddellijk volgde. Zekere A. de K., te Ter heide, die zich met een geladen geweer op het ijs waagde, had het ongeluk uic te glij den en in zijn val het schot in zijn arm te krijgen, die des avonds door een ge neesheer uit Breda is afgezet. De pa. tiont is ia het gasthuis aldaar opgeno men. Maandag ochtend werd in een hooiberg, achter de zoogenaamd© z/zeven huisjes", aan den Bezuidonhout- 8cheuweg te 's-Hage, een man gevonden, wiens beïde beenon tot aan het onder lijf bevroren waren. Volgens zijne opgave had hij zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag in een hooiberg te slapen gelegd, doch kon Vrydag ochtend niet opstaan. Toen heeft hij geroepen, doch daar de hooiberg tamelijk ver van den weg staat, heeft men hem eerst Maandag ochtend ge vonden. De man ia naar het gasthuis te 's Hage overgebracht. De gebroedeis v. d. E. uit Delft kwamen Maandagavond, blijkbaar min of meer onder den invloed van sterken draok, aan het station van den Holl. spoorweg in Den Haag om met den laatsten trein naar Delft te vertrek ken. Zij gingen in de wachtkamer 3de klasse zitten slapen en hoorden dienten gevolge do waarschuwing van den por i tier niet dat de trein voorstond. Toon de trein reeds in beweging was, ontwaakten zij, stormden naar buiten, en wilden nog een der wagons springen. Eon van de mannen wordt door bet personeel van de spoor wegmaatsehappij en een agent van politie tegengehoudende andere, W. v. d. E„ oud 25 jaren, gehuwd en vader van éen kind, viel voorover, kte tusschen twee wagens 3de klasse, en werd overreden. De ongeluk kige, dien het hoofd van den romp ge scheiden werd, was dadelijk dood. Plet lijk werd naar het ziekenhuis overgebracht. Maandag morgen werd een 62-jarige arbeider bij het oversteken van de spoorbaan onder Hazerswoude gegre pen door do locomotief van een snel trein en letterlijk vermorzeld. Het waarschuwen door middel van de stoom finit baatte niet, daar de ongelukkige doof was. Opgemerkt werd dat de trein zijn weg vervolgde, zonder gestopt te hebben. Tegen een timmerman s- baas te Rotterdam is proces-verbaal op gemaakt, omdat hij een zijner leerjongens zóóveel sterken drank had toegediend, Te Breda moet Donderdag op last der justitie de houder vaneen in kwaden reuk staand huis in heehtenis zyn genomen, in verband naar men zegt mefi een feit to Teteringen, waar een echtpaar, waarvan de mau 84 en de vrouw 70 jaren oud zijn, in eeno van binnen gesloten kamer hunner wo ning zyn aangetroffen de vrouw reode overladen en de man nog met zooveel besef, dat hij nadere bizonder hadeti kon medeelan. Het in de kamer gevonden kacheltje zonder pijp was met houtskool gevuld en daar den vorigen dag doof genoemden houder van het beruchte huis bezorgd, welke persoon daar ook een doel van den avond moot hebben doorge bracht. Hy had van het echtpaar een huis gekocht voor ƒ4000, met bepaling dat daarvan ƒ1000 direct na den ver koop en de reateeronde ƒ3000 dadelijk na het overlijden der echtelieden aan hunne erven zouden moeten worden be taald, tevens met verplichting om het echtpaar levenslang to onderhouden. In verband met die feiten vreest men dat hier eene misdaad in het spel is. De wachtmeester der huza ren E., te Venloo, zal voor den krijgs raad te 's-Boech terechtstaan wegens het gebruiken van valsehe kwitactiën bij de verantwoording der menage-rekening. Op den weg van Boksmeer naar Beugen heeft men het lijk gevon den van den heer A. te Beugen. Hg is op den weg naar huis doodgevroren. In de papierfabriek der firma B. Cramer te Wapen velde (ge- meente Heerde) zou eene tribune go-j plaatst wordeD. Daartoe moest het wa terafvoer kan aal voor een deel droog ge-j legd v/orden, en te dien einde werd een stevige kistdam in dat kanaal aange bracht. Toen men bezig was het water door middel van eene stoompomp uit te malen, brak eensklaps de kistdam door en liep de leege ruimte in enkele oogen- blikken weer vol water. Een der werk lieden is daarbij verdronken. De overi gen konden zich redden. Uit Zieriksee meldt men: Tot heden had de dader van den aan slag op het leven van twee heilsoldaten, die vóór eenige weken alhier heeft plaats gehad, zich steeds schuil weten te hou den, doch deze week is het den r veldwachters alhier, die geen oogenblik deze zaak uit het oog verloren, gelukt den vermoedelijken dader op het spoor te komen. Het is een 19jarig jongeling, tegen wien twee ooggetuigen zeer bezwarende verklaringen hebben i legd. Te Sneek legde Vr ij d a g d e //Ja, dat is er," antwoordde ik opgewekt. //Nietwaar, mijn jongen Ja, ja, ik heb het u wel verteld, het bloed zal beginnen te spreken. Heb ik u niet gezegd...." Daar ik vreesde, dat do o*de heer alles omtrent Blanda afkomst zou verklappen, viel ik hem haastig in de rede//Vergun mij, dat ik u aan den heer Smith, het oudste lid der firma, voorstel. Mijnheer Smith, mijnheer Whitehead." ,/Het is mij zeer aangenaam kennis met u te mogen maken," zeide de omde Whitehead en reikte Smith de hand. Mijn naam is Whitehead Samuel Whitehead en wat ik zeg, meen ik. Zeer aangenaam kennis met u te mogen maken, mijnheer Smith, Gtf hebt mijn naam zeker wel eens hooren noemen. Ik kom van Sydney." O, ja zeker, mijnheer Whitehead," zeide Smith, met een uiterst vriendelijken glimlach. //Ik heb uw naam dikwijls hooren noemen. Ik meen zelfs, dat ik de eer had u in het goevernementsgebouw te ontmoeten." //Inderdaad wel, dan zien wij elkaar nu voor den tweeden keer, ik meende zooeven ook, uw gelaat wel meer gezien te hebben. Het doet mij genoegen, dat ik u weerzie. Dezen mijnheer Fowler ik noem hem altijd nog maar jongen heb ik een bezoek ge bracht, toen hij zich pas in Sydney had gevestigd zyn vader en ik waren namelijk groote vrienden." //Juist," antwoordde örniiu, «in nu vvij dit onderwerp eenmaal bespreken, moet ik£u nog mijn dank betuigen voor den grooten order van Thompson Brothers, dien wij op uwe aanbeveling heb ben ontvangen." r/Bah dat heeft niets te beduideD," antwoordde de oude Croesus en maakte een minachtend gebaar met zijn linkerhand. wIk wil nog veel meer doen voor den zoon van Fowlers vader, ofschoon hij somtijds een brutale jongen kan zijn. Nietwaar, Fowler En de oude man barstte uit in lachen. //Het spijt mij zeer, dat ik eens zoo onbeschaamd jegens u was, mijnheer," antwoordde ik deemoedig, ,/het zal niet weer gebeuren." «Gij moet bet niet zoo ernstig opvatten, mijn jongen. Het was slechts scherts. Ik kreeg immers mijn verdiend loon. Maar wat ik zeggen wil, hebt gij niet een sigaar voor mij. Door al die ge beurtenissen van den laatsten tijd, heb ik zooveel verschillende aandoeningen en gewaarwordingen gehad, dat ik er naar verlang om eens kalm een sigaar te rooken; mijn sigarenkoker heb ik echter vergeten." //Waarde heer," zeide Smith haastig, //doe mij het genoegen en ga met mij naar mijn kamer. Ik kan u zonder verwaandheid belo ven, dat ik u daar een werkelijk goede sigaar kan aanbiedeD," en hij boog voor den grooten millionair en ging ons voor naar zijn kamer. Whiteh-ad en ik volgden, en terwijl hij daar naast mij liep» zeide hij//Fowler, mijn jongen, wanneer keert gij weer naai' Sydney terug?" //Ik geloot van zeer spoedig. Wanneer denkt gij, dat ik weer v hier ga, mijnheer vroeg ik aan Smith. //Wel, Fowler, hoe eerder de noodige formaliteiten afgehandeld zijn, welke moeten voorafgaan, alvorens gij deelgenoot in i zijfc, des te liever is het mij. Gij kunt dan dadelijk naar Sydney terugkeeren. Ga zitten, mijnheer Whitehead." //Met genoegen," zeide de oude heer en nam i plaats. //Dus Fowler wordt uw compagnon, mijnheer Smith? z/Ja, mijnheer Whitehead, na de vele diensten deor Fowler aan onze firma bewezen, zijn wij daartoe besloten. Ik wil u in tegenwoordigheid niet vertellen, dat wij slechts rechtvaardig zijn door Fowler dit aanbod te doen, na de onwaardeerbare diensten aan deze firma bewezen." (Wordt

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2