Volkslied. BINNENLAND, ven; maar Goddank! niet geheel. Wat in een hoogeTen zin de profeet van Da vid's huis zeide, is ook op 'tonze van toepassing „Een rijeke zal voortkomen uit den afgehouwen tronk, en een scheut uit zijne wortelen zal vrucht dragen." Ons blijft de jeugdige Koningin, als Prinses reeds de oogappel van ons volk, dat nu met dubbelen nadruk bidt „O Godbescherm, bewaar en leid baar aan de hand eener vrome en wijze moeder, dat eens de spruit een boom worde als vroeger en troost en sterk beiden vooral in deze droeve dagen Vreemde vorsten en gezantenGaat henen met den daBk van ons allen en zegt het te uwent, dat het kleine Ne derland niet wanhoopt, altoos nog groot door zijne trouw aan Oranje, aan zijne geschiedenis en aan zijn God. En zoo rust dan nu, geliefde doode na al de onrust van het leven. Wij treu ren, maar niet als die geen hope hebben, Want vorsten en volken verzinken voor en na in den nacht des doodsmaar eens de Christus is er ons borg voor eens daagt de morgen der opstanding over de graven. Amen." Dit schoon en indrukwekkend woord besloot nog niet de plechtigheid van dezen dag. Het was eerst toen de heraut zich bij den grafkelder had geplaatst en de na volgende woorden met luider stemme had gesproken: „De plechtige teraarde bestelling van het stoffelijk overblijfsel van Zijne Majesteit Willem III, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje- Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz. enz. enz. is volbracht!" dat de droeve plechtigheid een einde nam. Het „Wilhelmus" werd door het orgel dat aldoor zachtjes had gespeeld, aan geheven, maar niet gelijk het Neder- landsche Volk dit zong in dagen van vreugde en blijdschap; als Oranje zege vierend binnentrok of er een nieuwe, jonge loot aan den Oranjeboom was ontsproten. Het „Wilhelmus", dat thans door de gewelven der Nieuwe Kerk galmde en dreunde, geleek op den oorspfonkelijken deun, die zich tot volkshymne verhief, als de natie, met Oranje aan 't hoofd, voor recht en vrijheid worstelde en het pleit begon te winnen, ten koste van goed en bloed. Het „Wilhelmus", dat het orgel thans speelde, was langzaam en treurig. Er sprak die namelooze smart uit, in de tonen van het oude volkelied doortrillend. Het weende luide, waar wij onzen Ko ning moesten achterlaten. Maar het herinnerde in zijn treuren de verslagenheid niettemin aan den wa penkreet van het schier uitgestorven Huis, dat odb tot grootheid en onafhan kelijkheid bracht, ons steeds met onbreek- bare trouw terzijde stond: „Ik zal hand haven! Ik zal berustend blijven temidden van het woeden der baren!" En met rouwend harte den stroom volgend, die na de teraardebestelling van Koning Willem lil het kerkgebouw verliet, herinnerden wij ons ook, dat er schooner hulde bestaat aan de nagedach tenis van onzen overleden Koning, dan het weenen by zijn graf. De nagedachtenis vaa den Overledene in eerbiedige hulde bewarend, zullen wij ons met groofce aanhankelijkheid scharen om den Troon van zijn Kind. Op Haar, onze jonge Koningin, al de liefde voor Oranje, die ooit in deze landen werd gevoeld, over te dragen het zal de beste hulde zijn, aan de groeve van Koning Willem door het Nederland- sche Volk betoond. STADSNIEUWS. Haarlem 5 December 1890. Wij ontvangen de volgende, o. i. wel geslaagde proeve van een gewijzigd Volks lied. De oorspronkelijke vorm van het „Wien Neerlands bloed" blijft daarbij volkomen behouden, alleen zijn eenige wijzigingen in den tekst aangebracht. (Gewijzigd door J. N.) gendheden, ter gelegenheid der begrafenis van Z. M. Koning Willem III, telt 140 couverts ea wordt gegeven in de groote Wien Nëêrlandsch bloed door de ad'ren vloeit, Van vreemde smetten vrij Wiens bart voor 's Lands Vorstinne gloeit, Verheft' den zang als wij Hij steil' met ons, eerbiedig, luid, Voor Neêrlands Koningin, De veelgeliefd' Oranjespruit. Een biddend feestlied in. Bescherm, o God! bewaak den grond, Waarop onze adem gaat, De plek, waar onze wieg op stond, Waar eens ons graf op staat. Bewaak, o God! Vorstin en land En Moeder-Koningin. Wij smeeken van uw Vaderhand: Bescherm de Kroonvorstin. Dring luid van uit het feestgedruisch Die beê uw Hemel in Bewaar Vorstin en Vorst''ijk Huis, Vereend als huisgezin. Lang leev' tot heil van eiken stand, En eiken landgertoot, Vorstin en Volk, in eendrachtsband Te zamen sterk en groot Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 47 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat, In de maand November van het vorig jaar was dit getal 33, dus 14 minder. De heer paBtoor Ruigrok te Osdorp hoopt 21 December a. s. zijn 4ü-jarig priesterschap te herdenken. Men meldt ons uit Haarlemmermeer: Het ijs, in de vaarten van Haarlem mermeer, is door den invallenden dooi, maar voornamelijk door het gestadig werken der watermaehines, bijna opge ruimd. Voor den werkman wordt weder het vooruitzicht geopend, dat de afgebroken fortificatie werkzaam heden spoedig hervat zulled worden. In den morgen van 2 op 3 De cember jl. is de melkrijder op Haarlem, L. de J., door vier hem bekende dron ken personen aan de Vijf buizen te Haar lemmermeer aangevallen, erg mishandeld en alsof dit nog niet genoeg ware, wer den zijne melkvaten van den wagen ge haald en in de vaart geworpen. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Aanbesteding, Haarlem, 4 December. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is heden aanbesteed lo. Het driejarig onderhoud van, en het uitvoeren van eenige vernieuwingen en herstellingen aan de werken, behoo- rende tot het Noordzeekanaal, in drie perceelen. Raming per jaar le perceel f 18,850, 2e perceel 14,640, 3e perceel f 14,720. Minste inschrijver voor het eerste perceel G. D. van Doorn, te Am sterdam voor f 17,745 voor het tweede V. F. Braenen, te Beverwijk, voor f 13,460; voor het derde H. Inklaar, te Amsterdam, voor 16,180. 2o. Het driejarig onderhoud der rijks haven we. ken te Medemblik, provincie Noord-Holland, (Raming 1300 p. jaar.) Minste inschrijver J. Geyselaar, te Me demblik, voor 1127 per jaar. 3o. Het driejarig onderhoud der ha venwerken op het eiland Terschelling, provincie Noord-Holland. (Raming 8000 per jaar.) Minste inschrijver Jac. Olden burg, te Bergen, voor 7990 per jaar. 4o. Het driejarig onderhoud der bodem diepte in de spoorweghaven te Enkhuizen. (Raming f 5000 per jaar.) Minste in schrijver Jac. van Noordennen, te Utrecht, voor f 4250 per jaar. Het gal a-d iner, hetwelk heden ten Hove wordt aangeboden aan de bizondere missiën van vreemde Mo- De kosten der begrafenis van Z. M. Willem III worden, naar ons uit goede bron wordt gemeld, geschat op de som van 300,000. (A. CL) Door de permanente com missie uit de centrale commisste tot de algemeene zaken van het Nederl. Israël, kerkgenootschap is aan Hare Majesteit de Koningin-regentes aangeboden het volgende adres: Met diepen weemoed vervulde ons de treurmare van het onherstelbaar verlies door Uwe Majesteit en geheel het va derland geleden door het overlijden van onzen beminden Koning. Het Nederl. Israël, kerkgenootschap deelt in Uwer Majesteits rouw. Was het steeds innig gehecht aan het dier bare stamhuis van Oranje, wiens vor sten in de duistere tijden van geloofs vervolging aan de vervolgden gastvrij heid en bescherming verleenden, groot was die liefde en vereering van den ont slapen Vorst, voor den Koning, aan wien Nederland zooveel is verschuldigd, en die gedurende eene meer dan veer tigjarige regeering de belangen, rech ten en eer van ons dierbaar vaderland op de meest krachtige wijze heeft ge handhaafd. Vergun ons, Mevrouw! als vertegen woordigers van dat kerkgenootschap, Uwe Majesteit de betuiging van onze deelneming in het door Uwe Majesteit geleden smartelijk verlies over te bren gen en uiting te geven aan de diepe smart en rouw, die onze even als aller harten vervult. In de sombere schaduw, door deze treurige gebeurtenis teweeggebracht, schittert gelukkiglijk een lichtstraal in de jeugdige Koningin, in wier naam door Uwe Majesteit do regeeriüg des lands wordt aanvaard en die tot troost en bemoediging in de toekomst strekt. Het voorbeeld eener liefhebbende en wyze moeder zal haar zeker aansporen de voetstappen van haar doorluchtig ge slacht te drukken, om het geluk barer onderdanen, zonder onderscheid van ge zindte, te bevorderen. Moge de Allerhoogste uw dierbaar leven en dat onzer jeugdige Koningin sparen en u in Zijne alvermogende be scherming nemen. In de hoop deze bede in vervulling moge komeD, hebben wij de eer te zijn, Be 'permanente Commissie: JITTA, Voorz M. L. VAN AMERINGEN, Secret. Uit Amsterdam worde van 5 December gemeldDe patiënten, gis teren met Koch's middel in het Binnen gasthuis behandeldvertoonden heden dezelfde reactie als te Berlijn is waar genomen verhoogde temperatnur, ge volgd door koortsbeide gering, ver moedelijk wegens de geringe hoeveelheid ingespoten vocht. Van Amsterdam zijn Don derdag alleen per Hollandsche spoor 10,000 personen naar Den Haag ver voerd; Woensdag reeds wuren er 8700 plaatskaarten genomen. Per Rijnspoor zijn van Amsterdam naar Den Haag vervoerd 5000 perso- neu. Tezamen met die over het Holl. Spoor dus 15,000. Men meldt ons het volgende dat gisteren (Donderdag) te 's-Hage is voorgevallen Bij een der vele treinen, die bezoekers aan de residentie 's avonds huiswaarts voerden, ontstond evenals dien dag bij alle andere, een hevig gedrang en in eenige seconden waren do wagens stampvol. Daar komt plotseling de hoofd-conduc- teur aan een der coupé's eerste klasse en gebiedt dat alle inzittenden terstond weder uitstappen. Aan het bevel werd met groote moeite gehoorzaamd en in de thans leege coupë stappen twee, zegge twee personen, hoofdambtenaren der maat schappij, die thans in het volle bewust zijn hunner hooge waardigheid, het zich in de coupë, die onverbiddelijk geslo ten werd, gemakkelijk maken, terwijl „publiek" heen kon gaan en in het ge drang op eeae andere gelegenheid wachten, om zijn haarsteden te bereiken. Dat men verontwaardigd was laat zich begrijpen. Men leest in de N. R. C.: Uit eene volledige opgave van het getal reizigers, Donderdag en Woensdag van Rotterdam ©var den Hollandschen spoorweg naar Delft en Den Haag ver voerd, blijkt dat de eyfers waren naar Den Haag 891 eerste kl, 2007 tweede kl., 6482 derde kl.naar Delft 514 eerste kl., 964 tweede kl., 8382 derde kl. Totaal 1405 eerste, 2971 tweede, 14,864 derdete zamen 19,240. Het vervoer onderging den geheelen dag groote vertraging, en tot in den nacht brachten de treinen stroomen rei zigers aan. Daar de treinen reeds in Den Haag volliepen, was er voor do opeenhooping van menschen te Delft moeielijk plaats te krijgen. Zóo groot was het gedFang, ook in de treinen, dat eenige vrouwelijke passa giers bewusteloos te Rotterdam werden gebracht. Eene juffrouw o. a., met den trein van 8 u. 45 te Rotterdam aan gekomen, had een half uur bewusteloos in den waggon doorgebracht en werd het station aldaar naar eene der wachtkamers gedragen, waar mea langen tyd bezig was mot haar weder tot be wustzijn te brengen. Een aantal reizigers voor Dordrecht, Donderdagavond laat te Rotterdam aau- gekomen, hebben de aansluiting gemist en waren genoodzaakt in laatstgenoemde stad te ©vernachten. Uit Utrecht werden Donderdag 3519 personen per (voormalige) Rijn- spoor naar 's-Hage vervoerd. Uit Den Haag meldt men van 4 dezer Om een denkbeeld te geven van den grooten toevloed van volk dat van buiten herwaarts was gekomen om den konink lijken begrafenisstoet te zien, kunnen wij met zekerheid zeggen, dat in don afgeloopen nacht honderden ondor den blooten hemel hebben vertoefd, die ner gens een onderdak hadden kunnen vin den, ea waarvan oek heden de moesten zich in de straten bleven voortbewegen uren lang nadat de stoet voorby was getrokken. De zakkenrollers hebben by de begra fenis van Z. M. den Koniag te 's-Hage goede zaken gemaakt. In de Wagen straat hebben zij van twee heore» de gouden horloges met kettingen gerold en aan het station van den Hollandschen spoorweg van eene dame haar horloge en van eene andore daaae oene porte- monnaie, waarin ook haar plaatakaartji voor de reis naar Rotterdam was ge borgen. Voor het luiden der klok- ken van den Domtoren te Utrecht in deze dagen waren telkens 30 mau noo- dig, van welke 12 alleen voor de groote klok St. Salvator. Uit Almeloo wordt van 4 Deeember gemeld Tengevolge van eene beroerte overleed heden, te Wierdon, de heer J. Scholten Gz., alhier, chef der firma Gehrs. Scholtea Co., oud-lid van de Provinciale Staten, van gemeen teraad en Kamer van Koophandel. De overleden© genoet de algemeene aehting. Een detachement militai- ren is uit Groningen naar Stadskanaal gezonden, ten einde tegen het verder doorsteken van dijken op pruissisoh gebied en het afleiden van water op nederlandsch gebied te waken. Te Dirkshom (gem. Haren- karspel) heeft de 82-jarige klokluider C. Koorn denzelfden arbeid voor Z. M. koning Willem III verricht, als vroeger voor koning Willem I en II. 73 personen, als: 48 Nederlander? 9 Duitschers, 11 Belgen, 3 Zwitsers,' Luxemburger en 1 Oostenrijker, terwijl de verschillende korpsen bij het leger hier te lande werden overgenomen 32 onderofficieren en minderen, nl. 20 van de infanterie, 6 van de artillerie 4 van de genie en 2 van de cavalerie. Het totaal der werving bedroeg alzoo 10,5 man, aan wie f 25,680 aan handgelden werden uitbetaald. In de eerste catagorie zijn begnj 16 miliciens en in de 2de valagorie2 miliciens, die voor 2 jaar gedetacheerd werden. In die maand vertrokkeu naar Oost* Indië in 2 detachementen 6 otfHeren 6 onderofficieren, 6 korporaals en 74 sol daten, en keerden van daar te Harderwijk. 10 miliciens terug, die of met grout verlof vertrokken of naar hun korps terugkeerden. Uit West-Iadië keorden 2 korporaals terug, die met paspoort den dienst lieten. De le luitenant jhr. Mock is i bij het le eseadron 2e reg. huzaren t Venloo. Letteren en Kunst. Dr. H. J. A. M. Schaapman heeft een tamelijk omvangryk gedicht gemaakt: „Ter uitvaart van Z. M. Willem III", dat Donderdag verscheen in de Haagsohe Leger en Vloot. Gedurende de maazd November zijn bij het koloniaal werfdepot aangenomen KOLONIËN. (Uit de batavïasoho bladen van 27—30 October ea de Beli CL tot 1 November jl,) BATAVIA, 13 October. Een particulier telegram van d& Jam-Bodesis Noord-Flores, via Ma- eaasor, dd. 26 October, luidt als vo w „Tusschea eeaa artillerie-patrouille ea Inlanders heeft eene kleine schermuiae- ling plaats gehad overigens u de t volkiDg vrij vriendschappelijk gezii Embai zal waarschynlijk het uitgangs punt zijn van hut tin-onderzoek, dat eerstdaags zal begonnen worden." Uit Flores zyn van den mijn-inge nieur Van Schelle by het departement van oudwrwija, ©eredienst en nijverheid ontvaogea twee tiunaousters, atkomstig van Middea Floreshett lste govonüeu te Wolevrio (Rokka), inhoudende, vol- geaa uitgevoerde soheikuudige analyse bij het hoofdbureau van het mijnwed, 80 pet. tin en het 2de aange bracht door een ingezetene van Lauga (Rokka), inhoudende p. m. 87 pet. m. 11 pet. lood; behalve beide gunoeiods metalen zyn ook daarin gevonuen ijzer- deelen. Na de ontvangen, niet ougunstigt berichten, zal de raad van Indië er 10 minder toe overgaan, fe adviseert tol staking vaa het tinonderzoek op Flores en terugroepiag vaa do beide expedi blijven bij zijne meuning, «oveaccu» die van de commaffidaaton dor iutni- zeemacht, dat men do zaak rnooü door zetten. Da beslissing wordt ecbii-r zoo! doende nog moeilijker voor den gouver neur-generaal, die rekening iieeft te hou- den met den wil van den minister Koloniën, doch deze laatste zelf kan toch bezwaarlijk terugroeping vau expeditie gelasten op hetzehde oug blik dat de mijningenieur Van Scaelk met het onderzosk van deu bodom begonnen. Een bericht \au dezen, da er geen of veel tin aanwezig is, zou ic do gegeven omstandigheden aan d< regeering zeker hoogst wolkam zij" Maar hoe de zaak oi-k afloopt, do genwoordige gooverneur-geueraal zal we nooit ra*er een mijnbouwkundig ondor aook in onbukende stroken gelasten, ooi al rapporteert men dat de klompen goi •r voor het oprapen iiggea. (Javabode.) Men acht het waarschijnlijk, da do komst van den goeverneur-geueraa op Donderdag a. s. in verband staa mot het voornemen om Vnjdas voorzitterschap te bekleoden van raad van Indië, waartoe de landvoogd volgens het regeeringsreglement, te recht heeft zoo dikwijls hij het iioodi oordeelt. Eene schriftelijke behandelin van zaken, door don afstand tusiche Buitenzorg eu Batavia zoo in du has gewerkt, schynt ook den tegenwoordige goeverneur-generaal zeer naar dan z' te zijn toch kaa men vaak door ee mondeling onderhoud spoediger en tot een resultaat koenen. sche Zee met het nieuwe stoomjacht van den graaf. Dit jacht werd in een zwaren mist door het stoomschip Borealis door mid den gesned@D. Slechts twee personen van de bemanning zyn ge red. De graaf en zijn zoon zijn spoorloos verdwenen, dus ook in de diepte weggezonken. De titels gaan over op Mr. Richard Bland, een neef van den graaf, welke op het oogenblik, naar wij verne men, een betrekking bij de politie in Victoria heeft." Onmiddellijk daaronder, las ik onder de laatste berichten„De dood van den graaf van Stargartyr en zyn zoon is bevestigd; dus is een officier by de politie in Victoria werkelyk erfgenaam van den titel." „Genadige goedheidriep ik uit en staarde met wydgeopenden mond Whitehead aan. „Hoe wonderdadig Smith vervolgde„Wat een merkwaardig toeval; het is zeer romantisch, nietwaar F" De oude heer Whitehead wischte zich eerst zorgvuldig met een rooden, zijden zakdoek het zweet van zijn gelaat, ging toen weer achterovergeleund in zijn stoel liggen en grinnikte van genoegen. Fowler, mijn jongen," zeide hij ten laatste. „Hebt gij ooit van zoo iets gehoord F" „Ik verzeker u, mijnheer Whitehead," antwoordde ik, „dat ik geheel verwonderd, ja, verbijsterd ben HOOFDSTUK XLI. Ik hoop niet, dat ik mijne landgenooten in hunne gevoelens zal beleedigen, als ik beweer, dat wij, Australiërs, er zeer spoedig toe overgaan om de helden van het een of ander beroemd feit, te vereeren en te aanbidden. Daar dit een neiging is van ons volk, zal men zich licht kun nen begrijpen, dat van alle bewoners van Melbourne het hoofd op hol werd gebracht door inspecteur Bland, nu graaf van Stargartyr. Do beide gebeurtenissen, die gelijktijdig plaats vonden, namelijk zijn roemrijke daad en zijn verheffing tot graaf van een der oudste graafschappen in het koninkrijk, maakten een geweldigen indruk op de bewoners van Melbourne; de vertegenwoordiging, het stads bestuur, handelsverenigingen, clubs van allerlei aard, besloten eenstemmig, dat de held van den dag luisterryk en feestelijk moest worden ontvangen. De eerwaarde Boully was de eerste, die de toebereidselen tot deze ontvangst in gereedheid liet brengen en hij telegrafeerde aan Dick, dat een extra-trein hem den volgenden dag van Wangaratta naar Melbourne zou brengen, waar hij door de inwoners feestelijk zou worden ingehaald. Het antwoord van den graaf van Stargartyr sloeg echter alle plannen, betrefiende een luisterrijke ontvangst, den bodem in. tlf verscheen in alle dagbladen en luidde als volgt „Aan den hoofd-secretaris Melbourne: Wenseh volstrel niet op die wijze te worden ontvangen zou mij koogi onaangenaam zijn. Ben verplicht geweest een medemensC dood te schieten. Heb bovendien twee menschen gevange nomen, die waarschijnlijk zullen worden opgehangen, he trouwe makker is naast mij doodgeschoten bij de vervuild van zijn plicht, achterlatende ee» vrouw en vier kinderei Heb mijn oom en neef plotseling verloren en verlang gfl® openbare erkenning van mijn plicht. Stargartyr." „Drommels!" dacht ik, toen ik bovengenoemd telegram ond< het stadsnieuws in de Argus las: „de nieuwe graaf is ondanks" groote verandering, die er met zijn positie heeft plaats gevonde toch altijd dezelfde gebleven." Denzelfden dag ontving ik een telegram van Diok, waarin 1 mij verzocht om hem ten vijf ure van het Spencer-station af halen. Ik zond een telegrafisch antwoord, hem berichtende, ter bestemder plaatse aanwezig zou zijn, zoodat ik de eerste was die myn moedigen vriend de hand drukte, toen hij uit den trei was gestapt. Wordt 1

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2