HALLETJES. GEM.XGD NIEUWS. dat de fransehe regeering in deze aan gelegenheid niets heeft gedaan, wat in strijd kon wezen met de wenschen der Congo-regeering. Wat betreft de nota, welke door de duitsehe, oostenrijksche, engelaehe en italiaansehe regeeriagen o^er de Congo- kwe8tio tot ouzo regeering zou gericht zijn, seint de berlijn9che correspondent van het Sbl. wIn diplomatieke kriügen wordt hier bevestigd, dat de groots mogendheden gemeenschappelijk bij de nederlandsche regeering vertoogen hebben ingediend betreffende Nederlands houding ten op ziehto van de invoerrechten ia deu Congo- Staat. Of dit echter is geschied in dea vorm cener gemeenschappelijke nota, of dat elke mogendheid afzonderlijk haren invloed heeft, aangewend, wordt geheim gehouden. Tusschen Dultschland en En geland heerscht echter in dit opzicht vol komen overeenstemming." Voorts seint nog de brusselscho cor respondent van hetzelfde blad, dat er te Brussel niets van bekend is dat de neder landsche regeering hare toestemming tot het heffen van invoerroechten in den Congo-Staat zou hebben gegeven. Ook uit 's Gravenhage wordt nader gemeld dat het telegram uit Londen, als zou Nederland officieel hebben toegestemd in bet heffen dier rechten, onwaar is. Financieele mededeelingen. Koninklijke fabriek van Stoom- en an dere Werktuigen. De houders van 5° o 2e Hypotheek obligatiëu ten laste dezer Vennootschap waren Vrijdag bijeenge roepen, om te beraadslagen over de voor stellen, vervat in <ie circulaire van het bestuur, welke voorstellen, wat hun be treft, bestaan in het aanbod, tegen af stand hunner 2e hypotheekrechten van 65 0 o in aandeden in de nieuwe onder neming en 35 0 0 in actions de jouissance. De vergadering werd geleid door den heer H. J. de Marez Oijens, die, na voorlezing der propositiën, het wcord gaf aan den heer A. G. Wertbeiaa. De hoer Wertbeim zeide, dat do fabriek zich tegenover de houders der 2e hy potheek in een pijnlijker positio bevond, dan legen ever die der le bypoiheek. Isa merk, wanneer tot ex cutie wordt overgegaan, zoude de le hypotheek eerst moeten wordejj of betaald en de vordering dor 2e hypotheekhouders concurrent worden raet de overige schulden in dat geval zal er waarschijnlijk weinig van terecht komen. Wat do waarde betreft van hetgeen aangeboden wordt, ia ruil voor afstand dar hypotheekrechten, kan de heer Wertbeim niets met zekerheid zeggen, daar het onmogelijk is vooruit te bepa len of het bedrijf der nieuwe onderne ming al of niet lucratief zal zijn, doch hij voor zich gelooft dat de aandeden in een o nieuwe onderneming, die op 2er. Zatsrdagarar.dpraatjs. XCVII. De duitsche keizer heeft zooals ieder een weet, korten tijd geleden eeue rede voering gehouden, waarin hij streng afkeurde het inpomp-systeem, dat op de meeste hodendnagsche scholen wordt ge huldigd en door welker toepassing dw leerling, alhoewel hij volgepropt is (of kan zij") met kii'-digheden, straks wan- nter hij dn mu'.iscbappy, bin. en treedt, om zich daarin een positie te veroveren, zich misplaatst voelt, omdat men by zijne opvoeding de praktijk uit het oog heef. verloren. Natuurlijk is door zulke woorden uit zulk oen mond een penneatrijd uitge lokt van belang, maar de bijval dien do jonge keizer daarin ondervindt, blijkt niet gering t.e zijn. Evenwel is do be schuldiging zelf niet nieuw: ook bij ons te lande is zo herhaaldelijk uitgespro ken. Men heeft betoogd, dat het verderfe lijk was om van de kinderen leermachi- nes te maken, die juist door de veelheid der vakken, géén daarvan degelijk leer den; men heeft beweerd, dat er bij het onderwijs vooral op de middelbare scho len te veel werd gegeneraliseerd en dat vele leerlingen hun kostbaren tijd moesten besteden tot het beatudeeren van vak ken, die zij voor de betrekking welke zij gekozen hadden, nooit noodig zouden hebben, terwijl daardoor aan andere vakkon, voor hen van groot nut, niet genoeg tijd kon worden besteed, Men heeft ook gemeend (en dit vooral heeft een geweldige sensatie in de geloerde wereld gemaakt) dat de doode talen, latijn en griekeeb, niet meer behoorden te worden bestudeerd, omdat hun nut in de praktijk veel ta gering was, om aan de studie daarvan eenige jtiren te wijden. En hoewel dat wegcijferen der oude talen maar een opgeworpen idee was en er verder geen gevolg aan is ge geven, zoo is het toch een bewijs, dat door onze maatschappij gaat een verlangen naar vereenvoudiging, naar besuoeiïng van de studiën, vooral op de middelbare en hoogere scholen. In hoeverre daaraan gezonde grondslagen wordt opgericht en waarin f 800,000 nieuw kapitaal zal worden gestoken, wel opwegen tegen de minstens twijfelachtige resultaten, die de obligatiehouders zullen verkrijgen bij executie, en hy raadt aan toe te treden tot de vooratellen der liquidateuren. Daar de vergadering geen bindend besluit kon nemen, werd met alge meen© stemmen (vertegenwoardigd waren 120,500 2e hypotheek-obligatiën) eeno motie aangenomen, strekkende om com missarissen to machtigen, alles te doen om het plan in de circulaire vervat, te doen slagen. Bij do stemming over de motie, deelde neer Couturier mede dat zijue Iast- geefster, de Groot-Hertogin van Saksen Weimar, voor zich afstand deed van hare hypotheekrechten en dus tot het voorstel toetrad. Nadat de heer Wertbeim nog eens in het licht had gesteld, dat de 2e hypo theekhouders door aanneming der voor stellen hunne positie slechts konden verbeteren en nog eenige opmerkingen had gemaakt, de zaak rakende, werd de vergadering gesloten. Naar in den Ned. Fin. wordt mede gedeeld, heeft de "Nederlandsche Han delmaatschappij,, de orders om de loo- peude prolongatiën aan te zeggen, inge trokken. Rechtszaken. Een incident. Voor dë rechtbank te Amsterdam stonden terecht vier jongens, allen beneden 16 jaren, de eerste reci divist; de eerste wegens het wegnemen van 36 uit de woning zijner groot ouders, met behulp van braak, de drie andere wegens het aannemen van 4 per persoon, welbekend met de herkomst van het geld. Daarenboven de tweede ter zake vas het wegnemen vau een pet uit een winkel op de Noordermarkt en in gezelschap van nornmer 3 van een zijden das uit een winkel in do Wil lemstraat. Allen bekennen en na een ampel getuigenverhoor eischt het O. M. resp. de volgende s'.raffen: éen jaar, 6 mnd. en 3 mnd. Al» nu de beurt komt aan de verde digers toegevoegd zijn de hoeren mrs. Schëlvinck, Van Gigeh, BasquinenVan Gelder de Neufville merkt de eerste verd, op, dat hij als toegevoegd raads man meent te kunnen volstaan met het lez n der stukken en het bijwonen der terechtzitting, zonder een nader contact met zijn cliënt te zoeken, en dat hij zich nu geheel kan scharen aan de zijde van het O. M. Hiertegen nu komt do voorz., mr. Domi8, in verzet. Z.E.Achtb. merkt op, dat dit geen manier is om de taak van toegevoegd verdediger op te vatten. De belangen van den cliënt moeten worden voorgestaan en in diens belang gesproken uitvoering kan en zal worden gegeven, is vooraf moeilijk te zeggen, vooral om dat aan zulk eeue hervorming, ingrij pende veranderingen o. a. ook in de toelatingsexamens voor verschillende in richtingen, gepaard zullen dienen te gaan. Wie bij zulk een stand van zaken zou durven aankomen met een voorstel tot het brengen op de scholen van een nieuw vak, die zou een buitengewone mate van moed dienen te bezitten en uveuveel gelatenheid, teri einde de on middellijke afwijzing te kunnen verdragen. En toch, toch kom ik in dit praaije li'hu mee voor den dag. Nu maak ik »r wel geen voordel van (zoover reikt mijn kracht niet) maar ik opper een idee, op gevaar al, dat vaders eu moeders die dit lezen, de courant zullen wegleggen en niet verder gaan. Ik haast mij daarom er bij te voegen, dat er in de Tweede Kamer nog geen kwestie van is om een aanvulling van het desbetreffende artikel in de schoolwet op le nemen, ja zelfs, dat ik er geen kamerlid over heb ge sproken. Ter zake dan. Eenigen tijd geleden trad hier een spreker op, die het der politie verbazend kwalijk nam, dat zij een beruchfen in breker was nagegaan en hem gevat had op het oogenblik, dat hij werkelijk in braak pleegde. Die spreker had gewild, dat de politie tot dezen man had gezegd „Man, we kennen je, we begrijpen dat je weer wilt inbreken. Doe dat nu niet en zoek liever werk Zulke diDgea nu kan men wel zeggen, maar veel verder dan tot den rang van illusion, brengen ze het niet. De zorg voor de moraliteit en wel in 't bizonder de zorg voor het voorkomen van kwaad, is aan anderen dan aan de agenten van politie opgedragen, nog daargelaten, dat een gemoedelijke toespraak op zoo'n ver harden inbreker niet veel uitwerking zou hebben. Maar toch had de spreker in zooverre gelijk, dat voorkomen beter is dan genezen. Dat geldt voor den misda diger (den zedelijk-zieken man) zoogoed als voor den lichamelijk-zieke. Dit zijn wij allen vrijwel met elkaar eens. Een dokter zal iemand, die aanleg heeft om een maagkwaal te krijgen, af raden om moeilijk le verteren spijzeD en zware sigaren te gebruiken. Dit is veel worden. Maar niet alsof de Verdediger zelf ambtenaar vau het O. M. was. Mr. Sckölvinck verklaart, dat hy al leen is toegevoegd als raadsman en hij zich dus onthouden kan van alles, waar van hij zich onthouden heeft. Mr Domis: Dan zal ik u verder van het vervullen van deze taak ontslaan en daarvan aanteekening doen houden op het audiëntieblad. Mr. Schölvinck verlaat hierop de rechts zaal. (Pal. v. Justitie.) Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Inkomen der Koningin. In overeenstemming met de opmer kingen der Commissie van Rapporteurs is door de Regeering, met wijziging van hoofdstuk I. der Staatsbegrooting van 1891, voorgesteld het bedrag van het inkomen der Koningin, in afwachting van hetgeen daaromtrent in de bij art. 24 der Grondwet bedoelde wet zal wor den bepaald, voorloopig voor „memorie" uit te trekken. Verder is in dat hoofdstuk het jaar- lijkeeh inkomen der Koningin-Weduwe geraamd op de bij art. 28 der Grond wet vastgestelde som van 150.000. Vei'mindering van den zoutaccyns. Het voorstel van wet van den heer Bahlmann tot vermindering van den accijns en het invoerrecht op het zout, heeft bij het onderzoek in do afdeelingea der Kamer aanleiding gegeven tot ver schillende opmerkingen en beschouwingen. Door onderscheidene leden werd in stemming betuigd met de verlaging van den accijns, geheel op zich zelf be schouwd, die bij een gering nadeel voor de schatkist nog geringer, naar som migen vertrouwden, dan de voorsteller meent, groote voordeeleo met zich brengt. Andere leden, hoezeer voor geheele afschaffing van den accijns niet gestemd, betreurden het, dat de voorsteller in zijn ontwerp niet had opgei omen eeue bepaling in den geest van art. 74 van een door deu minister Bloem ingediend ontwerp, waarvan het voorloopig verslag mede door den heer Bahimaun is onder teekend. Men verzekert, dat Edison een nieuw afdoend niiddei tegen jicht ontdekt heeft. Onnoodig te zeggen, dat de electriciteit bij deze geneeswijze de voornaamste rol speelt. Als 't middel maar niet erger is dan de kwaal De parijsehc gemeenteraad heeft in de vorige week een voorstel van meer dienstig voor den man, dan al de drankjes, poeiers en pillen bij elkaar, die de dokter hem zal voorschrijven, wanneer hij de kwaal werkelijk heelt. Nu wat onzen inbreker betreftDe man zit nu ia de gevangenis en omdat hij al herhaaldelijk met de justitie in aan raking is geweest, heelt men hem dezen keer eens een extra-zware straf gegeven en blijft hij jaren achter jaren tusschen de muren. Die straf is er voor zijne genezingjuist als de poeiers, pillen en drankjes van don maaglijdermaar helaas, hoe zeidon die genezing werke lijk geschiedt, vraagt het don registers vau den oififier van justitie. Gij zult vernemen, uat er vele namen inslaan, die geregeld zoo nu en dan lerdgkee- ren in het boek, evenals hunne eigeuaars in de bunk dor beklaagden. Met de genezing schijn; het derhalve niet best gesteld te zijn. Maar het an dere middel voorkomen. Wat doet men daaraan Ontwikkelt de menschen, zeggen velen, dan zullen de misdaden vauzelt verminderen, ja ten langen leste ophou den. Volkomen waar en, daarover kunnen we het alweer eeua zijn, goed onderwijs verhoogt het moraliteit9begrip. Maar eilieve, hoe komt het dan, dat, hoewel reeds sedert jaren de schoolsche ont wikkeling in óns land b.v, zeer is voor uitgegaan, het aantal strafbare feiten werkelijk niet afgenomen is Integen deel. De jonge misdadigers (b. v. tot 30 jaar; die men tegenwoordig voor de rechtbank ziet compareeren, kunnen zeer goed lezen, schrijven en vooral niet min- der goed rekenen. Bij vele ouderen, die geen dezer zoo noodzakelijke kundigheden verstaan, kan men nog spreken van volstrekt gebrek aan ontwikkeling, dat soms aan idiotis me grenst, maar voor de jongere gaat dat niet op. Zij konden lezen, düs konden zij wijzer en beter worden, maar inplaats van dat te doeD, zijn zij deu broeden weg opgegaan en gebruiken nu wat zij geleerd hebben als kostbaar hulpmid del bij hunne strafbare handelingen, zeodat het voor de maatschappij beter ware geweest, zoo zij deze individuen in volslagen onwetendheid had laten op groeien. een zijner leden aangenomen, strekkende om Koch's g'CHCCSWijze van de tubercu lose in de ziekenhuizen te Parijs toe te pas sen of te beproeven. Dat voorstel werd zon der beraadslaging goedgekeurd; maar in de zittiDg van Woensdag kwam Lyon Allemand nadrukkelijk hiertegen op, en hij wilde dat aan het besluit geen gevolg werd gegeven. Men wilde hem aan het verstand brengen, dat de Raad ten deze niet bevoegd was te oordeelen dat de behandeling der zieken aan do genees- heeren moet worden overgelaten, enz. Lyon-A!lemand liet zich hierdoor niet tot reden brengen. Hij wilde volstrekt dat de Raad partij zou kiezen tegen Koek, dien hij een „Duitscher" noemde, speculeerende met zijne onderzoekingen. Hij verklaarde zelfs dat de Raad ver antwoordelijk zal zijn voor de sterfge vallen, die uit de toepassing van Koch's methode in de parijscho ziekenhuizen zouden voorkomen. De Raad liet ziek hierdoor niet af schrikken en verwierp het voorstel van Lyon-AUcmand mot 54 stemmen tegen 7. De opbrengst van den wijn" oogst in Frankrijk voor dit jaar wordt op 27.416.000 hectoliter geschat, d. i. 4.782.000 meer dan io 1889, maar 2.260.000 minder dan het gemiddelde van 188089. Het aantal bebouwde hectaren was met 1243 verminderd, de gemiddelde prijs per hectoliter met 2 frs. in vergelykicg met 1889 (36 tegen 38 frs.) Al erië bracht 382,900 hectoli ter meer op dan in 1889. Eenige ontslagen mijnwer- kers te Crausac, in het Zuiden van Frankrijk, dreigen de mijnen aldaar iu de lucht te zullen laten vliegen. Een hunner is gearresteerd. Op laat der regeeriug is een bataljon van het 81ste linie-regiment naar de plaats ge zonden. Do zaak van den moordenaar Ëyraud en zijne medeplichtige Gabrielle Bompard komt 16 dezer by het Hof van assises te Parys iü behandeling. Zij zal in vier zittingen afgeloepen zijn. Twee jongelieden teSpan- dau wedden, dat zy hij dc Iiccrseliendc koude, de thermometer wees 8 graden Reaumur onder nul, iu open water zouden gaan baden. Ee» bakkersgezel wedde om 10 mark, dat kij in de Ooer- havel dorst springen, tot het midden zwemmen en dan terugkomen. De jonge man ontkleedde zich en ging met een oven overmoediger» vriend in het ijskoude water. Zij zwommen tot aaa de helft en kwamen ongedeerd terug. Daar zy zich niet bonden afdrogen, wyl het water zieh dadelyk tot ijskegeltjes vastzette, kleedden de waaghulaea zich, zonder zich af te drogen, «tin, en liepen in een dollen reu naar het koffiehuis, waar de weddenschap was aangegaan. De gewon nen tien mark werd spoedig in grog etc. omgezet. Een leely k e vergissing. Toen dc keizerin vau Oostenrijk Ontwikkeling alleen behoedt alzoo niet voldoende. „Maar de spvoediög door de ouders dan," zoo hoor ik u zeggen. Ja, die kan natuurlijk ze«r veel doen om een kind zoodanige begrippen in te prenten, dat het later vanzelf geen ver- gryp tegen de juetitia begaat. Maa^ de velen, die geeue voraiandige oudera of heelemaal geene ouders hebben? En nu kom ik eindelijk op wat ik zeggen wilde. Er zijn i» ieder beschaafd land wetten. Men mag dit niet doea en moet dat nalaten. Maar ora precies te weten, hoe men zich moet gedragen, dient men O' k kennis se dragon van wat gtodiloofd is i n wni iiieimen moet dus de wetten kennen. De vraag is nu kennen wij werkelijk onze wetten iiebt gij den moed wel eens gehad, lezer, om die dikke de®len door te snuffelen en de voorschriften, daarin vervat, uit uw hoofd te loeren Ik niet, en ik durt het gerust zeggen, om dat velen met mij in datzelfde geval zullen verkeeren. Wy weten allemaal wel, dat het verboden is om te sielen, te bedriegen of te vermoorden, maar do wetten daartegen kant niemaad, behalve zij die ertoe gedwongen zija, leden van rechtbanken en advokaton en zij, die er mede (met de rechtbanken) ia on aangename kennismakiBg zijn geweest. De eenige praktische kennis, die wij opdoen, is uit de verslagen van de recht bankzittingen in de dagbladen. Wij, d. w. z. de volwassenen, die kran ten lezen. Maar do jeugd bemerkt or niets van. De leerlingen op lagere en ook wel op middelbar© scholen hebben alleen een vage gewaarwording, dat er wetten bestaan, dikke boeken in zwarto banden en gedrukt met kleine letters. Meer weten ze er aïat van, omdat ze er niets van hooren. De meeningen van zeer velo mensehen over strafbare feiten is soms zeer vreemd en onjuist. Zoo zou een jougmensch, die, meenende uit zelfverdediging te hande len, den dronken soldaat de hersens in sloeg, die zijn meisj© eon bus gaf, zeer zeker strafrechterlijk vervolgd worden. Sommigen meeaen, dat een veldwach ter, wanneer zij dien afranselen onder vier oogen, hun „niets kan maken", wat zeer onjuist is. En zoo zijn er nog zeer velen, die kwaaddoen, meenende dat de arm der justitie hen niet kan bereiken eenige dagen geleden incognito Pisa bezocht en te voet d© verschillende merkwaardigheden op archiiectoniech- gebied beziehtigde, bemerkte zij tot hare groote verbazing, dat zy op haar go- heelen tocht door een politiebeambte in een rytuig gevolgd werd. Bij haar terugkeer te Florence be klaagde zij zich bij den consul, wien zij verklaarde, gaarne van haar vrijheid te willen genieten en er allesbehalve op gesteld te zijn, op haar wandelingen te worden geëscorteerd. Buffalo Bill's ludiaueu, van wie een gedeelte, dat de groote rondreis der „Wild West show" heeft meegemaakt, over New-York of over Philadelphia naar de Vereenigde Staten is teruggekeerd, hebben zich, enals hun broeders, die met dr. Carver hebben meegereisd, by hun terugkeer bitter be klaagd over de barbaareche behandeling, die zij van de zijde hunner impresario's in Europa hebben ondervonden. Schoppen, zweepslagen en krotnsluiten behoorden tot hun dagelijksch menu. Whiskey konden zij zooveel kregen als zij maar hebben wildon, maar geld daarentegen zagen zij niet. Generaal O'Beirne, onder-chef vaD het landverhuizersbureau te New-York, oie de taal der verschillende roodhuiden verstaat en zich veel aan hun heil laat gelegen liggen, heeft zich hun lot, zoo veel hem dat mogelijk is, aangetrokken, en te New-York zoowel als te Phila delphia proces-vorbaal van de mededee lingen van eenigen dor teruggekeerden opgemaakt. Blijkt het, dat de klachten van „Painted horse", „Eagl© Eye" eu andere woordvoerders der mishandelde roodhuiden gegrond zijn, dan zal men trachten „Buffalo Bill" (kapitein Cody) en dr. Carver voor het bondsgcreebt ter verantwoording te roepen. Voorloopig heeft do regeering der Vereenigde Staten echter Buffalo Bill's diensten aangenomen om den opstand, die onder de Indianen is uitgebroken, te gaan bezweren. Bloedbad in een rechtszaal. Te Rivas, in Noord-Amerika, had, eenige dagen geleden, zekere Gieldstorie zich voor den rech er te verantwoorden, wegens eea moordaanslag, dien hij op den geneesheer Flores had gepleegd. Gedurende dc voorlezing van de acte van beschuldiging word de beschuldigde eensklaps woedend, haalde een revolver te voorschijn en loste vijf scïiüÉeïi op Flores, diens advocaat Chamorro en diens schoonvader Roy as. De beiden eereten werden dadelijk gedood en de laatste heer werd ernstig gekwetst. Toen de moordenaar, na zyn misdaad gepleegd te hebben, de vlucht wilde nemen en een der boden vnn de rechtbank dit trachtte ie verhinderen, vuurde hij het laatste schot op dien man yf, die een ernstige kwetsuur aan de hand kreeg. Men slaagde er in 't voorportaal van het gebouw ia om den woesteling mees ter te worden hij zal zijn misdaden terwijl zij zich zouden bedwingen, zoo zij ten volle bekend waren met do straf, waaraan zij zich blootstellen. Nu hoor ik iemand al zeggen, dat het toch eene treurige levensbeschouwing is, die hierop neerkomt: „dat da menschen het verkeerde nalaten uit vrees voor de straf die er op volgt." Dat is waar, ik geef het volkomen toe, maar bewijst het bestaan der wetten zelf niet, dat de stelling juist is? Idealisten spreken van het goede doen uit aandrang tot het go>-de en bet kwade nalaten uit afschuw van het kwade, en meer dau iemand, zou ik mij gelukkig gevoelen in eene maat schappij, uitslnitrnd b g'nandn n>: stien- oOiieii, die het goeue ded» n ót.giu het goed is en het kwade nalieten ómdat hot kwaad is. Maar do praktijk van het leven leert wel anders. Nu zyn er misdadigers in soorten. Inbrekers en wat men nnemt, gewone dieven zijn veelal gesproten uit üe heffe des volks, maar er komen or ook vcor OBze rechtbanken, die vau beter afkomst zijn, boter opleiding, beier onderwijs hebben genoten. Ik noem slechis bank roetiers, om ni»t, tezeer uit te weiden. Ieder ka dat aanvullen. Nog eéns, wij weten allen wel, dat stelen en moorden en bedriegen verbo den is. Maar wy „weten niet, hoe ver het cog der justitie kan doordringen, hoever zich d® arm der gerechtigheid kan uitstrekken en daarom geloof ik, dat bet goed zoudo zijn, zoo vooral de jeugd wat meer wist van .et strafrecht ik zou wensehen dat daar aan op de scholen eeoige tijd werd gewijd. Geen wettencursus evenwel, waarbij do leerlingen zouden inslapen van ver veling, maar relazen van interessante rechtzaken, verhaald door een onder- wyzer of leeraar die slag van vertellen beeft en menschenkennis genoeg bezit, ora niet te zeer den moraal van het door hem verhaalde, in de oogen zijner hoorders te duweD, maar die door hen zelve to laten opmaken. Zulk een lesuur zou tegelijk zeer aan genaam en zeker niet minder nuttig zijn voor de aanstaande mannen en vrouwen in onze maatschappij. „Voorkomen is, beter dan genezen!" Dat waren wij daar straks immers allen met elkander eens? FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 7