NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ^atfyaxxxxa Utegtna. 8e Jaargang. Dinsdag 16 December 1890. ABONNEMEKTSPRIJSI: ADVERTENTXËN: STADSNIEUWS. Stukken van den Raad. Be tram-Storm. Be kleine Lord. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREEOOM en J. B. AVIS. [Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Bublicité Etrangère G. L. DATJBE êf oJOHN FJONES, Succ., Parijs SI bis Faubourg Montmartre. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zön- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en conrantiers. Haarlem 15 December 1890. VERGADERING van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 17 Dec. 1890, des namiddags ten 1 ure De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeeliög ingekeaan stukken Dankbetuiging commissie spysuitdeeliag Adres Hoofdbestuur Vereeoiging ter be vordering van Nederl. Vieschery emtrent den afslag vaa visckIdem M. va» Staveren omtrent eon gezonksa schuit; Idem Af deeling «Haarlem* Algemeen Nederl. Werklieden-verbond, vaststelling van een minimum-loon en een normalen arbeidsdag; Brief Ged. State» jaarwedde Wethouder; 2. Veoretellen B. ©a WW", concessie-aanvraag stoomtram Haarlem Zandvoort, (Hijmans Zn., v. Minden en de Jong), met advies Kamer van Koophandel en Fabrieken en verschil lende adressen tot ondersteuning 3. Idem idem concessie-aanvraag D, Storm stoomtram, in aansluiting met een lo- caalspoor naar Zandvoart4. Idem idem op adres bewoners perceelen Zuidor- buitenspaarne, aanleg weg, met advies commissie van fabricage5. Idem idem vaststelling 2e suppletoir* k«hier plaatse lijke directe belasting dienst 1890 6. Idem idem gratificatie vrywilligers spui ten no. 107. Idem idem bevordering onderwijzeres 3e klasse tot onderwijzeres 2e klasse, aan de kostel. scheel letter B; 8. Idem idem @p adres ageafrea van politie9. Idem idem op adres firma E. H. Krelage Zs. om aansluiting per telefoon met Amsterdam; 10. Idem idem wijziging reglementen voor Gymnasium, Meisjesschool voor middelb. enderw. en H. B. S. tor opleiding voor haadal ea nijverheid; 11. Idem idem in gebruik- geving lokalen tweede Tusschenschool 12. Rapport commissie bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belastingop in hare haeden ge stelde reelamafciën 13. Idem idem pen sioenen op adres G. Sohoevaart, tot ver krijging van een pensioen en eene toe lage 14. Benoeming curator gymna sium 15. Idem commissaris gemeentelijk muziekkorps 16. Idem regent Barbara- ga8thuis17. Idem benoeming lid com missie art. 40 gascontract 18. Idem gemeente-geneeskundige19. Verslag opzichter gasverlichting over October. Voorstel van B. en W. om mej. A. A. W. Donck, onderwijzeres 3e kl. aan de kostelheze school lettor B., te bevor deren tot id. 2e klasse. Ingekomen is nóg een adres van een aspirant-gemeente-geneesheer (va cature Dr. Ekama). ■JAb*e minister van Waterstaat heeft (naar aanleiding van een wensch van den heer Krelage, om gedurende den nacht telefonische gemeenschap te hebben mee de politie te Amsterdam) goedge vonden, dat het centraal telefoon-bureau alhier des nachts langs een der Rijks telegraafdraden verbonden zal worden met het telegraafkantoor te Amsterdam, onder voorwaarde echter, dat uitsluitend politieberichten worden overgeseind en dat aan het Rijk de kosten worden vergoed. B. en W. stellen aan den Raad voor, hiertoe te besluiten. B. en W. stellen voor om aan de vrijwilligers van de spuiten no. 10, voor de goede diensten door nen by voort during in tijden van gevaar aan de ge meente bewezen, eene gratificatie van ƒ250.te verleenen. Gedeputeerde Staten zouden het wenschelyk achten, wanneer de jaarwedde der wethouders werd bepaald op 1500. daar dit college 1200.voor eene gemeente van dezen omvang, te weinig vindt. Ged. Staten zouden, alvorens het cijfer te bepalen op ƒ1500.—, gaarne 'e Raads gevoelen nader daaromtrent ver nemen. Verzoek van P. Boogaard Jz., P. Kaptein, Louis Hogelmaier en J. E. van den Arend, bewoners of eige naars van perceelen, gelegen aan de kom vau het Zuider-Buitenspaarae om thans, nu het Spaarne toch zal wor den uitgebaggerd, een weg te laten ma ken van de westzijde van het Z. B. Spaarne tot de Kamperlaan. De Comm. van Fabricage, het werk niet strikt noodig aohtende, stelt voor, het verzoek dan alleen goed te keuren, wanneer adressanten de helft der kos&en bijdragen en B. en W. adviseeren tot afwijzing van het verzoek, daar adres santen die helft (7000 gulden) niet wil len bijdragen. Verzoek van de directie van de Haar- lemsche katoenmaatschappij, om een of twee lokalen in de tweede tusschenschool tijdeljjk te mogen gebruiken voor eene op te richten avondschool, voor de leer jongens barer fabriek. Het doel dier school isia t@ kalen wat vroeger op de dagschool werd verzuimd en voorbe reiding tot de herhalingsschool en zoo mogelyk, tot de burgeravondschool. De keer P. H. F. Bakker zal dat onderwijs loides. B. en W. adviseeren gunstig, op de gewone voorwaarden omtrent teruggave vaa kosten van vuur en licht. Nu de keeren Van Minden c. 8. hunne concessie - aanvrage stoomtram- Zandvoork tee tweeden male hebben ge wijzigd, zyn B. en W. er veel gunstiger over gestemd, doch zijn het omtrent, hot eindpunt van de lijn niet eens»1. of de tram zal eindigen aan de Raaks, by de Jaeohijuestraat, bij de Stoofsteeg of bij de steenen palen aaa het Verwulft. Bij kon. besl. is, met ingang van 16 Dec. a. 8.benoemd tot adspirant- ingeaieur van den Rijkswaterstaat W. F. Druyvesteyn. Benoemd tot secondant aan het Insti tuut Esmeyer te Rotterdam, de heer K. Brauts, onderwijzer aan de ehr. school in de Anfchonieetraat alhier. Den 22en December a. s. vergadert de Kiesvereenigiag Vooruitgang" tot het stellen van een kandidaat voor de opengevallen plaats in den gemeenteraad wegens het bedanken van den heer mr. R. H. J. Gallandat Huet. In de Vereeniging Volksbelang" treedt Dinsdag 16 Dec. op de heer P. F. van der Meulen, van Zaandijk, met het onderwerp«Handenarbeid (Slöjd) op de lagere schoei. Zij die bij het 1. o. betrokken zijn wordt het bijwonen van deze vergade ring zeer aanbevolen. De heer D. Storm komt op tegen wat ik in mijne laatste //Nabetrachting'' (Haarlem's Dagblad van 8 dezer) over zyne eoncesaie-aauvrage voor een tram naar Zandvoort heb gezegd. Ik zal even op dat ingezonden stuk in het vorig nummer dezer courant repiiceeren. /,Voor reizigers is de kortste weg de meest gewenschte," zegt de heer Storm, maar ik voeg er bij//iedere 'pleeier rei ziger is er zooveel mogelijk op uit, ge makkelijk te reizen. Een Amsterdammer dus, die naar Zandvoort wil gaan, zal, zelfs al ware de vrachtprijs iets hooger, liever in den trein blijven zitten en zich door de Holl. Spoor naar Zandvoort laten brengen, dan dat hy uitstapt en naar de Rozenstraat loopt om de tram te nemen, met het gevaar, dat die, zeo de trein ietwat te laat aankomt, juist is weggesioomd. En nu spreek ik nog, alsof het denk baar ware, dat wanneer er een tram Rozeu- straat-Zandvoort was, de Hollandsche Spoor een hoogeren vrachtprijs zou heffen dan hare concurrente. Reeds vroeger is er in dit blad op gewezen, dat er tus- seheu de tram-Storm en de Holl. Spoor een tarieven-oorlog zou ontstaan, die, hoe voordeelig ook voor het publiek, voor de beide ondernemers nadeelig wezen en I ten slotte voor éeno der ondernemingen noodlottig worden zou. De kleinste maatschappij zou het, uit den aard der zaak, afleggen. Nu legt de heer Storm veel nadruk op de omstandigheid, dat zyn tram naar Oud-Zandvoort en dat de lijn van de Holl. Spoor naar Nieuw-Zaadvoort loopt. Maar zou hij ook niet meenen, dat de Holl. Spoor zeer facil® zal worden, zoo dra er concurrentie komt, en alle hare treinen laten stoppen aan de halte Oud- Zandvoort P Bovendien, de tram-Van Minden (en daarmede vergeleek ik de aanvrage van den heer Storm) de tram- Van Minden loopt ook naar Oud-Zand- voort. En al verklaart de heer Storm na ter elfder ure zich bereid, om zijlijnen to maken aaar het Verwulft en naar den Hout, dan blijf ik by myne meening, dat zyne conGesrie-aauvrage niet zooveel aan beveling verdient als de andere, van Van Minden c. s., omdat ik het voor zeker houd, dat het aanvaugspuat (d© Rozen straat) niet deugt. Ho«veel suecè9 de heer Storm dus met zijne zylijnen zou kunnen hebben, d® hoofdlijn zou m. i. niet aan de verwachting voldoen. Is het daarom niet beter, dia concessie-aanvrage te steunen, die alleen de twee ra. i. goede lijnen wil exploiteere* Ik geloof van ja. En om die reden (het verkeerde uit gangspunt vaa de tram-Storm) stel ik mij van de ondornemiBg-Vaa Minden financieel betere resultaten voor. Dat raakt mij wel niet rechtstreeks, want aandeel in de zaak heb, noch kryg ik maar het is mij toch niet onverschillig, of het eene onderneming goed of slecht gaat. Het publiek zal door een maatschappij die goede zaken raaakt, beter vervoerd worden, dan door eeae die niet slaagt. Niet, dat ik den heer Storm, wanneer hy de gevraagde concessie mocht erlan gen, iets kwaads toewensch. Integendeel wanneer zijn tram er eenmaal was, zou ik mijne zwakke krachten gaarne overhebben om haar, als haarlemeche onderneming, te steunen. Maar nu er keus is, kan ik niet anders (de heer Storm houde het my ten goede) dan de veerkeur geven aan de tram-Van Minden, die ik doelmatiger vind en waarvan ik beter resultaat ver wacht. De H NabetrachterJ< Zonder gedachfcenlezers van professie te sijn, durven wij veronderstellen, dat Zondagavond de meesten van hen, die de voorstelling van het Nederl. Tooneel in onzen schouwburg hebben bezocht, blij zullen zijn, dat zij zich den kouden gang tot dien Tempel der Kunst hebben getroost. Niet omdat het oorspronkelijk engel- sche tooReelspel //de kleine Lord," van mevrouw HodgsonBurnett, zoo'n heel erg mooi artistiek stuk zou wezen evenmin omdat de karakterteekening der personen zoo precies ait het leven gegrepen zou zijn, en nog veel minder omdat het akeligheden ea ijselijkheden zou bevatten, als waarmede «La Tosca" en hare zusters ons tegenwoordig pogen te amu8eeren. /,De kleine Lord" toch is van weinig pretentieuse conceptie, de teekening der karakters kan den toets der realiteit niet doorstaan, pakkende, huiveringwekkende momenten ontbreken ©r in. Maar wat dit stuk zoo aantrekkelijk maakt, is de frischheid, de naïveteit, de opgewekte levensbeschouwing dia er uit spreekt. En aan ultra-realistendie ons met Ibsen in de eene en Tolstoi in de an dere hand, toeroepen: «Maar ziet dan toch, dat al de personen fantasie-men- schen zijn, van don brommigen,norschen graaf', die in óe-n oogeablik omkeert, af, tot aan de ongelooflijk zachtzinnige moeder van den kleinen Lord tooi" hun zouden wy willen antwoorden: ffDat is alles waar, maar... wij hebben fóeh genoten!" H>o eenvoudig is de intrigue! Cedric Erroll, de zoon van een adellyken zee kapitein, die door zijn vader is verjaagd omdat hij eene mesalianco heeft begaan die tienjarige Cedric dan, wordt doordat zijne ooms allen kinderloos gestorven zijn, plotseling door zijn grootvader, graaf Dorincourt, opgeëischt bij hem te komen wonen, om later zijne bezittingen en zyn titel te erven. De knaap komt er en weet zijn barschen grootvader, dien hij, met zijn altijd bo vendrijvend optimisme, voor een goed hartig man houdt, zoodanig in te pakken, dat deze alles goedvindt wat hy doet, zoo dat de jonge Cedric, die nu by den wil om goed te doen, ook de middelen bezit, binnen zes weken bij elk geliefd is. Een kleine stoornis, bestaande in eene avonturierster, welke met valsche papieren haar kind als de erfgenaam van den orden Graaf wil uitgeven, wordt gelukkig geëcar- teerd de brommige oude heer verzoent zich geheel met zyne schoondochter en wanneer daarna op het kasteel Dorin court niet een leventje van onge stoorde zaligheid begonnen ïs, dan ligt dat waarlijk niet aan de kwaliteit van de voortoekenen. Kinderrollen hebben altijd iota dank baars, maar alleen daaraan mag men het niet toeschrijven, dat de jongejuf frouw Sasbach, leerlinge van de Tooneel- school, als Cedric Erroll een zoogroot succes heeft behaald. Dit jocge meisje heeft werkelijk aanleg en beweegt zich zóo gemakkelijk, dat men volkomen de FEUILLETON. Naar hét eng els ch van WALTER BESANT. 6 HOOFDSTUK II. nEn de lippen". //Waarom zouden wij ons daarover beklagen, Tom?" //En wij moeten de gedachte aan een spoedig huwelijk uit ons hoofd verbannen, Katharina." #Ja, Tom, maar wij hebben immers voorheen nooit gehoopt, dat dit huwelijk zoo spoedig in het vooruitzicht zou kunnen zijn, nietwaar?" ,/En gij zult die vreeselijke lessen weer moeten hervatten." nOTom, laat deze gedachte u niet kwellen. Zoo lang ik u bezit ben ik tevreden en vergeet niet, dat wij een week lang onuitsprekelijk gelukkig zijn geweest, denkende, dat ons een groot geluk was te beurt gevallen. Nu is alles voorbij en wij zijn er volstrekt niet slechter aan toe dan voorheen." Toen Christoffel Sly weer aan den kant van den weg lag, Katharina, was hij nooit meer zoo gelukkig, daar hij zijn schoo- nen droom niet kon vergeten. Het is waar, Christoffel was niet zeer ontwikkeld wat zijn verstand betreft. Gelukkig weet geen mijner clubgenoten er iets van, zoodat er wel is waar geen ge- lukwenschen en nijd zijn geweest, maar nu ook de bewijzen van rouwbeklag en de stille vreugde wegblijven. Welnu, Tom, vergeet dan de geheele geschiedenis. Verban ze uit uw gedachte." zi/Dat zal ik, Katharina, zoo spoedig ik kan. Maar toch, zon der er verder over te klagen, vertel mij eens, Katharina, hebt gij ooit van zulk een fopperij gehoord?" /,Neen, zeker niet, Tom. Maar gij weet, dat men over een fopperij slechts moet lachen, meer niet." Zij sprong op en schudde het stof van haar japon. Het was slechts een zeer eenvoudig kleedingstuk, totaal niets vergeleken bij de kleeding, welke zij zou gedragen hebben, wanneer de erfenis hun te beurt zou zijn gevallen. „Kom, ga mee, Tom, het is nu voorbij. Ik zou echter gaarne het geheele huis willen bekijken om te zien wat het onze had kunnen zijn en dan zullen wij van de erfenis afscheid nemen." Zij boog zich over hem heen, het slanke, bevallige meisje met blond haar en hel dere oogen en een gelaat vol zonneschijn, die u tegenstraalt uit het gelaat van iedere vrouw, die een rein hart bezit en nooit aan het kwade denkt, die jong is en bemind wordt. z/Kom, ga mee, Tom," herhaalde zij. Hij liet zijn hoofd hangen. //Gij hebt altijd gelijk, Katharina. Maar dat is het niet alleen," voegde hij er bij, greep haar hand en begaf zich met haar naar boven. Zij gingen tot aan de bovenste verdieping van het huis, waar de dienstbodenkamers waren. Zij openden de deur, keken in ieder vertrek rond en trokken dan de deur weer zacht achter zich dicht. z/Met iedere verdieping," zeide Tom, «nemen wij afscheid van tweehonderd pond inkomen per jaar. Er zijn vijf verdiepingen Vaarwel eerste tweehonderd." Daar beneden waren de logeerkamers zeer netjes gemeubileerd en gemakkelijk ingericht geheel in ouderwetschen stijl, met veeren bedden en groote kasten met schuifladen. «Tweede twee honderd," zeide Tom. Een verdieping lager dan de logeerkamers, bevonden zich de kinderkamers speel- en slaapkamers; deze zagen er echter kaal en verwaarloosd uit, want het was reeds zeventig jaar ge leden, sedert hier de voetstappen van kinderen hadden weer klonken en kinderstemmen zich hadden doen hooren. Toen Tom een blik wierp in deze kamers, werd hij droevig gestemd; het was hem alsof hij niet alleen van de erfenis, maar ook van zijne kinderen werd beroofd. Hij deelde Katharina deze ge dachte niet mee en sprak geen woord, zoodat zij onder een ernstig stilzwijgen een verdieping lager gingen. Op de eerste verdieping was een groote zitkamer en daarach ter een slaapkamer, die door oom Joseph was gebruikt en ge heel in denzelfden stijl gemeubileerd was als de logeerkamers, De zitkamer had oom Joseph nieuw laten meubileeren, toen hij trouwde in 1844, geheel naar den smaak van die dagen. Sedert dien tijd was er niets veranderd, zoodat men hier een aardig

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1