illusie krijgt, do persoon te zieo, die zij voorstelt. //Flink gedaanhadden wij haar willen toeroepen, toen de gordijn na het slotbedrijf omhoog ging. De heer Bouwmeester was een natuur lijke graaf Dorincourt, mevrouw Erroll (mevr. Fauwels) eene waardige dame en mevrouw de Vries als Minna Tipton, leverde ons het brutaalste type, dat wij ooit van haar zagen. De kruidenier Hcbbs (Jacs. de Boer) was onbetaalbaar en de heer A. van Zuijlen, als Dick Tipton, niet onverdienstelijk. Een schaterlach aan het publiek afdwingen, kan mevr. Stoets altijd het mislukte haar dit maal ook in de rol van mevrouw Errolls dienstbode niet. z/De kleine Lord", om te concludeeren is een van die stukken welke men gaarne tweemaal gaat zien zoowel om den inhoud, als om de vertolking. Vooraf gaven mevrouw Pauwels en de heeren Bouwmeester en Spoor het dramatje van Theuriet //Jean Marie". Door verkeerden wiaselstand is Zon dagnamiddag ten 3.34 de spoortrein ko mende van Heider, in volle vaart bij het binnenkomen van het station alhier in botsing gekomen met een stilstaanden ledigen trein bestemd voor Zandvoort, waardoor twee wagens van laatstgenoem den trein en de beide machines belang rijk zijn beschadigd. Persoonlijke onge lukken hebben daarbij niet plaats ge had. Zondagmorgen, omstreeks 8 ure, is een begin van brand ontstaan ten huize van den schilder Bon in de Lange Heeren straat no. 3, door onvoorzichtigheid by het aanmaken van de kachel met petro leum. De vlam aloeg uit en tastte on middellijk het behang aan, dat gedeelte lijk is verbrand benevens een paar stoe len. De brand is door de huisgenooten gebluscht, bij welke gelegenheid Bon aan beide handen belangrijke brandwon den heeft bekomen. Rechtszaken. Bij vonnis van de arr. rechtbank alhier, van 13 Dec. 1890, is Wilhelmus Engelbrecht, koopman te Amsterdam, lid der handelsvennootschap //het Indisch agentschap van Buem Engelbrecat", gevestigd en kantoor houdende te Haar lem, verklaard in staat van faillissement, met ingang van denzelfden dag en be noeming van den rechter mr. W. A. 't Hooft tot rechter-commissaris en rar. H. Ph. do Kanter, advocaat en procureur alhier, tot curator. Bij den onderlingeu wedstrijd, op de baan der „Amsterdatnsche IJsclub", is de bronzen medaille behaald door den heer J. J. Ott. Bultman te Haarlem mermeer. In de maand November 1890 zijn door de Noordzeesluizen te IJmuiden gt schut Naar zee7 fregatten of barken, 1 brik, 6 schoeners, 1 kofschip, 162 stoom schepen, 2 tjalken, 283 visschersvaar- tuigen en 1 ander vaartuig, te zamen 463 schepen, inhoudende 487,158 M Uit zee16 fregatten of barken, 3 brikken, 11 schoeners, 3 kofschepen, 147 stoomschepen, 3 tjalken» 207 vis schersvaartuigen en 67 andere vaar tuigen, te zamen 457 schepen, inhoudende 474,007 Ms. Totaal 920 schepen inhoudende 961,165 M\, tegen 584,3 7 M\ in 1889, BINNEN L A N D. H. M. de Koningin-Regen- tee heeft den minister van Oorlog uit- genoodigd, aan alle officieren en verdere militairen van de landmacht, die door hunne tegenwoordigheid of door hun optreden in de laatste, treurige dagen, hebben medegewerkt tot het brengen eener laatste, eerbiedige hulde aan wijlen Z. M. Koning Willem III, daarvoor Iloog8tderzelver dank over te brengen. H. M. deed den minister daarbij te vens de mededeeling gewordendat Hoogstdezalve het leger erkentelijk is voor zijne deelneming en voor zyne houding bij de droevige plechtigheden, waarbij de diensten der militaire macht werden gevraagd. De minister van Oorlog heeft, ter voldoening aan voorschreven opdracht van H. M. de Koningin-weduwe, Regen tes, het vorenstaande ter kennis van de autoriteiten der landmacht gebracht. De iahoud dezer kennisgeving door de commandante» van compagnieën, eskadrons en batterijen de hoofden van militaire inrichtingen, enz., aan hunne vereenigde oaderhoorigen moeten worden medegedeeldterwijl ehefs van diensten commandeeroade officieren van korpsen, enz., maatregelen zullen bohooren te treffen, opdat ook de onder hunne be velen gestelde officieren en verdere mili tairen voor zoover zij die mededee iing niet op de evenvermelde wijze, of rechtstreeks uit het Recuefcl Militair veraemen daarmede in kennis ge steld worden. Woensdag of Donderdag aanstaandu zal ten Hove de cour plaats hebben voor hen, die toegelaten zijn om bij H. M. de Koningin-Regentes rouw beklag to doen. Do internuntius hoeft aan H. M. de Koningin-Regentes een eigen handig schrijven va» rouwbeklag van Z. H.den Paus doen toekomen. De Nederlandsche Verse- niging tot voorkoming van ongelukken in werkplaatsen zal eene algemeene ver gadering houden op Zaterdag 27 Dec. te 's Gravaiahage. In die vergadering zullen de navolgende zaken worden be handeld Verslag omtrent den toestand der Vereeniging. Vaststelling van difinitieve statuten. Verkiezing van een definitief be stuur. Voorstellen van het voodoopig bestuur zake de nadere organisaiie en werk kring der Vereeniging. Door den Commissaris des Konings in deze provincie is de sluiting der jacht op klein wild bepaald op Woens dag 31 December 1890 met zonsondergaug en tevens ter kennis gebracht dat alzoo op grond van hel oepaaide bij het eerste lid van art. 27 der wet van 13 Juni 1857 (Stbl. no. 87) het vurkoopen, te koop uitstallen en het vervoeren van wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1891 zal mogeu plaats hebben. Tot leden der commissie van advies, die den heer A. Huet hulpzaam zal zijn bij het opmaken van een avant-project voor eene open ver binding van Amsterdam met de Noordzee, waarvoor door het Koninklijk Xnsti tuut van Ingenieurs een krediet tot een maximum van f 2500 is toegestaan zyn door den Raad van Bestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs benoemd de heeren mr. J. P. R. Tak van Poortvliet te 's-Uage, tevens voor zitterR. W. J. C. van deu Wall Bake te Amsterdam d:. E. F. van Dissel te Leiden A* M. J. Hendrichs, dr. H. F. R. Hubrecht te Amsterdam W. F. Leemans, C. Lely, N. Th. Michaëlis te 's-Hage N. H. Nierstrasz te Amster dam R. P. J. Tutein Nolthenius te 's-Hertogenbosca J. Scholtens te Haar lem J. A. Schuurman te Amsterdam en E. H. Stieltjes te 's-Hage. Deze commissie heeft tot onder-voor zitter gekozen den heer W. F. Leemaus, tot secretaris den heer C. Lely. {Ned. In ff.) Gaarne vestigen wij de aandacht op den dezer dagen versche nen vier-en-dertigsten jaargang var: de //Almanak van de Nederlandsche Ver eeniging tot afschaffing van sterken drank" (Amsterdam bij H. W. Mooij 's-Hage bij P. J. Kraft.) Het doel der uitgave maakt op zich zelf eene ruime verspreiding wenschelyk en onder de //Mengelingen" vindt men veel belang rijks. Wie den almanak koopt doet voor twee sf ui vers een goed werk Op de lijn Amsterda mR o t- terdam der Hollandsche Spoorwegmaat schappij is, wegens het drukke goede renvervoer en om het personeel vol doende rust te doen genieten, een dag en nachtdienst ingevoerd. De eene helft van het personeel is in dienst van 's ochtends 8 tot 's avonds 8 uren, terwijl de andere helft van 's avonds 8 uren tot 's morgens werkt. Het gebeurde in den laatstea tijd menigvuldig, dat de goederentreinen tot 4 urea in den ochtend liepen, terwijl hst vervoer te 6 uren weder een aan vang nam. In het Circus Carré te A m- sterdam zal een leeuw, een heusche leeuw, voor 'teerst als kunstrijder te paard zijn toeren vertoonen aan den volke. Het is bij on derzoek geble- ken dat twee te Amsterdam wouende Eugeischeu, aangehouden als verdacht van zakkenrollerij, zeer respectable lie den zijn, wier vrijlating daa ook on middellijk geschiedde. De ,/L o m m e r d", op den hoek van Lommersteeg en O.-Z. Voorburg wal te Amsterdam, stond Vrijdag in brand. Eeu chaos van goederen werd met ondergang bedreigd Gelukkig was de brandweer spoedig ter plaatsede Vechtwaterleiding deed goede diensten, zoodat de brand in zijn geboorte is gesmoord. De oorzaak moet gezocht worden in eene gloeiende kachel in de schatkamer, die een //brabandschon" muur in brand moet hebben gezet. Do schade is vrij aanzienlijk. {Echo.) Te Seheveningen zal van 1 Juui af, op het terrein tegenover bet Kurhaus, groot drie hectaren, gedu rende vier maanden, eene internationale sporttentooastelling gehouden worden in den ruimsten zin des woords. Zij zal alle fabrikaten, voortbrengselen, voor werpen en werktuigen, zoo in natuur lijke grootte als in model, die betrek king hebben op het sportwezen, omvat ten. Zoomede litteratuur, photographie, enz. daarvan. Het programma bestaat uit twaalf afdee lingen of groepen, als volgt groep I, Rijsport; gr. II. Jacht- en Schietsport; gr. III Wielersportgr. IV. Water sport gr. V. Athletieko sport, (gym nastiek, schermeD, hardloopen en bok sen) VI. Diverse spelen gr. VII, Visseherij gr. VIII. Süeeuw- en IJs- sportgr. X. Voorwerpen die betrek king hebben op sportgr. XI. Schoone kunsten gr. XII. Tijdelijke tentoonstel lingen en wedstrijden. Het uitvoerend «omité bestaat uit de heeren mr. W. O. T. van Oudheusden van Achttienhoven, voorzitter; K. J. G, baron van Hardenbroek van 's-Heeraarts- berg en Bergambacht, C. J. van der Oudermeulen, ondervoorzittersEd. van Hoboken van Oudelande, H. D.PiersoD, penningmeesters E. L. graaf van Lim burg Stieruca, le secretaris mr. H. J, A. Mulder, 2e secretaris H. A. graaf van Bylandt, jhr. H. M. Huijdecoper, mr. F. H. M. van Lilaar, M. A. Reiss J. D. Ruijs T. Az., leden W. Travag lino, gedelegeerd commissaris. Wegens gebrek aan belang stelling haeft het Leger des Heils de oefeningen te Pernis gestaakt. Nader vernemen wij, dat aan het verzoek der onderiuspecteurs van politi te Rotterdam om verandering var» uni form, voorloopig geen gevolg zal worden gegeven. {N. R. Ct.) Te Dordrecht, heeft een man eerst zijn schoonmoeder, daarna zijn vrouw en toen zijn schoonvader afge ranseld. Ten slotte viel hij uitgeput in de handen der politie. Vrijdag is te Roermond ge- vankelijk binnengebracht de wiidstroo- per, die den 4en dezer op deu onbezol digdeo rijksveldwachter R„ van den heer L., Helmond, een schot loste, waardoor deze verwond werd. De man, die te Brum men onder een trein geraakte, is nog den-' zelfden middag, by be6 vervoer naar het ziekenhuis te Zutfen, overleden. Sedert Dinsdag j 1. komt te Lonneker een geval van nona (slaap ziekte) voor bij een boerenknecht, zeke ren J. Reuven. Thans is hy eenigszias aan de betere hand, slaapt wel veel, maar wordt telkens eens wakker. De patiënt is onder behandeling van dr. Kaster to Enschedé. Te Vaals vond men Donder- g ochtend den fabrieks arbeider Zus. Schilfers dood op den weg liggen. De man was tengevolge der felle koude overleden. P. Nuyten, uitTeteringen, die Zaterdag 29 Nov. naar het gasthuis te Breda is overgebracht, en wiens vrouw te voren dood naast hem werd gevonden, terwyl hij zelf in bewusteloo- zen toestand verkeorde, is thans in zoo verre hersteld, dat alle gevaar voor zijn leven geweken is. Door de justitie wordt nog ijverig on derzoek gedaan, of hier al dan niet een mis daad in het spel is. Nuyten zelf, zegt men, zou zich weinig kunnen herinneren van de omstandigheden, die vermoedelijk de oorzaak van den dood van zyn vrouw en vao zyn bewusteloosheid kunnen ge weest zijn. EeB zonderling g« val heeft te Oosterzce plaats gehad. Do dochter van de overleden vrouw van den land bouwer C. aldaar en haar eersten man, stelde onlangs haren stiefvader veor, in huwelijk te treden met haren minnaai een jonkman uit Haskerdijken. De heer C. weigerde haar ditdoch de veri week schaakte, met goedvinden van hef meisje, de jonkman zyn beminde, rijdt met haar naar Lemmer, geeft de geboden aan en neemt haar direet maar mee naar zijne woonplaats. De stiefvader vau het meisje gaf van deze schaking kennis aan don officier van de rechtbank te Heerenvoen, met dit gevolg, dat, als de heor C. binnen eou 8-tal dagen geen toestemming geeft tot het hu vel ijk, de zaak een rechtszaak kan worden. Met belangstelling ziet men den uitslag tegemoet. Men zegt dat het meisje eenig vermogen moot bezitten, dat de stiefvader gaarne wil blijven beheeren, iets wat haar vryer zegt, ook wel te kunnen doen. Men schrijft ons uit Enseho- de, dat do gemoederen daar zeer bewo gen zijn door het feit dat de heer G., een geacht ingezetene en fabrikant en nog een ander, in de groote sociëteit aldaar gedeballoteerd zijn, volgens de algemeene opinie, die ook door den heor v. G. gedeeld wordt, omdat zij Israë lieten zijn. In ecQ open brief aan do ledon dier sociëteit verwijt de heer v. G. de meerder heid haar vooroordeel. Hef feit hoeft echter ook andere gevolgen. Een ensche- déscho fabrikant vervoegde zich ul. dezer dagen bij een joodsch koopman te Amsterdam, met wien hy gewoon was te handeien en dion hij dan ook ditmaal weer zijn monsters aanbood. De Amsterdammer verklaard© echter geen tijd te hebben om zaken te doon. daar hij onmiddellyk naar do sociotoit moest om eea Jood te gaan deballotoo- ren. {Vad.) Ztiiniglteid met v lyj tJa ren geleden, liet de chef van een batal jon infanterie de broekzakken van zije soldaten dichtnaaien, omdat do manschap pen, naar het oordeel van den chof, ia strijd kwamen met de bekende //militaire wijze van zyn", door bij strenge koude met de handen in de zakkon te loepen. Pruimpje tabak, zakdoek, enz. verhuis den toen naar eene plaats, waar mon bij een soldaat, van vroeger jaren althans, geen bergplaats zou zoeken ca de solda ten van het bataljon geraakten vermaard om hun fiiuk ontwikkelde borst, dio echter verdacht hoekig was. De chef zag in, dat hij een dwaasheid had begaan en de zakken werden weer opengetornd. Bij de haag8che politie heeft men dezor dagen een soortgelijke gekheid begaan. Daar zijn nl. de zakken uit de overjassen fier agenten genomen om een paar centen aan voeringlianen uit te sparen Als e«n staaltje hoe som mig# jongelieden gaarne //kantoorheer" willen worden es aij daarvoor zichzel- ven dikwyls «apaeiteifcen toeschrijven die zij in 't miast niet bezitten, kau het volgende dienen. Men had vanwege een handelskantoor een advertentie doen plaatse», waarin een jongtnenscb, eon goede hand schrijvende, voor de corres pondentie gevraagd werd. Vele aai.bie dingen kwamen daarop in, waarvan wij de onderstaande em der curiositeitswille mededeel»» //Maandag 1 December 1890. Mijnheer, daar ik u vragende adver tentie in de courant gelezen keb om een josgmenseh van omstreeks 20 jaar zoo beveel ik mij bij deze aan daar ik 21 jaar oud ben, en vervolgens staan my de beste getuig© ten dienste en vrij van sterke drank en omdat ik dien betrek king nog al behartig zoo droeg het de goedkeuring myner ouders weg om daar naar te schrijven als het nu ook uwe goedkeuring is dan zija wij tot later overeen te komen conditiën al gevorderd. Vervolgens weet ik niet meer te schrij ven als, mijn adres is B. A Ringdijk No N.B. do Greets vaa uw vriend B. A Dit was de woordelijke tekst van het Merkwaardige briefje I Zou het jooge- nenseh niet verstandiger doen te trach ten een plaatsje achter den pleeg le krijgen Hy zou daar bepaald meer satietaefcia van zijn werkzaamheden kun nen kabben, dan op een kantoor. {Rott. Nèl.) De kloine vogels hebben thans sint ©akel behoefte aan voedsel, maar o*k, os»dat er geen sneeuw ligt, aan drinken. Zooveel men kan plaatse men dus bakken met water in tuinen, boo «gaarden ©dz. Men zal dan eans zien w»lk een weldaad, en een die niets koel, men die diertjes bewijst. toschêrij. Nieuwediep, 13 December. Door 74 kerders en beugors werdtn heden 30 tot 500 sehelv., 3 tot 80 kabelj., 10 kot 40 roggen, 25 tongen, 5 tot 25 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aan gevoerd Bohelv. gold f 19 tot 28 't honderd, kabelj. f 1.49 1.60, rog f 1 h 1.25, tong f 1 per stuk, kl. 3chol 1.60 h 2 per mandje en schar 1.30 per mand. KOLONIËN. Aan de Javasehê Courant van 11 November is het volgende ontleend: Bij besluis van den Goeverneur-Ge- uera&l van den 4den November jl., zijn nadore maatregelen voorgeschreven om het verbad van in- en uitvoer in eenige staatjse ter Noordkust van Atjeh en Onderboorighodon betor doel te doen treffan. Deze bepalingen luiden in hoofd zaak als volgt Art. 1. Aanvangende op zoodanig tydatip ©n zoolang als zulks door den goevoraeur van Atjeh noodzakelijk wordt geacht, ia in Groot-Atjeh allo verveer van geadoren van het gebied binnen do poafcealiaia naar het gebied daar buiten verboden. Evenz#o is dat vervoer, boven een door den goaveraeur nade* vast te stellen hoeveelhaid verboden, van Oleh-leh en Kola-Radja naar de overige plaatsen binnon de postenlinio anders clan op oeno vergunning, af te geven door de daartoe door den goeverneur aan te wij zen persoaen. In bizoodere gevallen kan door den goeverneur vergunning worden verleend, van bovenstaande verbodsbepalingen af te wijkon. Voor hot vervoer van goederen per stoomtram tusschen Oleh-leh en Rota-Radja is geen vergunning noo- dig. Art. 2. Overtreding van het in artikel 1 gesteld verbod wordt gestraft met een proefje zag van middeneeuwschen smaak, toen de schoonheids leer nog niet scheen uitgevonden. Er waren sofa's met hooge zittingen, stevige stoelen en rustbanken en ronde tafels, waarop prachtig ingebonden boeken lagen. Aan de wanden met een rood, mooi behangselpapier beplakt, hingen gravures en het kar pet vertoonde een groot aantal roode en groene bloemen, die niet de minste overeenkomst hadden met de natuurbloemen, welke men in de bloemperken kan bewonderen. Deze zitkamer was in de laatste dertig jaar nooit gebruikt, zoodat alles in ver val was geraakt het behangselpapier, het karpet, de boeken en het verguldsel der stoelen. Er was ook een groote piano. Katharina zette zien daarvoor neer en sloeg een paar accoorden aan. Het instrument was zeer valsch, maar dat scheen in deze omgeving te passen. Zij sloeg nu een blik op Toms gelaat, hij scheen voortdurend ernstig en somberder te worden, nu kwam er een geheel andere uitdrukking in haar gelaat en zij boog het hoofd, opdat hij niet zou zien, dat hare oogen zich met tranen vulden. Tom stond voor het venster. Hij riep haar en zij voegde zich dade lijk bij hem. ,/Het is een mooie tuin, lief kind. In dezen tijd van het jaar men was in het midden van Maart en des middags om vijf uur kon men reeds duidelijk zien, dat de knoppen ontlo ken in dezen tijd van het jaar zouden wij heerlijk in den tuin kunnen wandelen, nietwaar? De erfenis is nu echter voor ons weg en... Katharina zing dat duitsche lied eens, dat ik u heb geleerd. Ik geloof, dat wij het ons met genoegen zullen herinneren, dat gij het gezongen hebt in het huis, dat een week lang het onze was." Katharina keerde weer naar de piano terug en zong met volle, krachtige stem het lied, dat Tom haar had geleerd en aldus begon: „Ade mein Schatz, ade 1 wir müssen scheiden." z/Ja," zeide Tom. ;/Adewir müssen scheiden." Zij dacht, dat hij meende, daf hij van de erfenis afscheid moest nemen en begon te lachen. Zij deed de piano dicht en zij begaven zich nu naar de bibliotheek, waar de groote, zware mahoniehouten planken geheel vol stonden met de voornaamste boeken van vijftig jaar geleden. Mannen, zooals oom Joseph, koopen nooit moderne boeken." //Tom," zeide het meisje, //in deze kamer zoudt gij uwe boeken schrijven, terwijl ik naast u zou zitten lezen of aan het een of andere handwerk bezig zou zijn. Ik zou reeds gelukkig genoeg zijn alleen omdat ik bij u was." „Katharina „Die droom is zoo schoon geweest. Hij heeft ons nog nader tot elkaar gebracht. Nu ken ik beter dan ooit uwe plannen, uw eerzucht. Wij hebben onze harten geheel voor elkaar open gelegd. Laten wij God danken, Tom, dat hij ons dien droom gegeven heeft. Laten wij niet ontevreden zijn, omdat het ont waken een teleursielling voor ons was. Wij zijn rijk geweest en nu zijn wij arm. Toch zijn wij nu rijker, dan wij ooit geweest zijn. Wat is er ook gezegd, lang zeer lang geleden niet van een erfenis of van een som gelds „de Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen." Gij zult alles krijgen wat gij begeert, Tom. Gij zult toch de mooiste boeken schrijven, maar niet op de wijze zooals wij dachten." „Lieveling, gij zijt een heilige, een engel." Hij drukte haar in zijne armen. Waarom stonden er tranen in zijne oogen iWordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2