NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Donderslag 18 December 1890. No. 2290. ABONNEMENTSPRIJS;: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. VOLKSBELANG. Jtaf farina "glcgtna. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnmmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de l'ublicité Etrangère G. X. BAVBE §- Co., JOHN F. JONES, Succ., Barije 31 his Faubourg Montmartre Haarlem 17 December 1890. Aan de Universiteit te Amsterdam is uister en met goed gevolg bet eerBte natuurkundig examen atgelegd door den teer A. J. de Koek alhier. Blijkens achterstaande oproeping, ge richt door den majoor-commandant der schutterij alhier tot officieren en manschappen, zal er Donderdag a. s. des nam. te 1 uur ©en vrijwillige oefening op schaatsen worden gehouden op het Noorder-Buitenspaarne. Nu de infanterie sinds vele winters, dal het ys zulks toeliet, dergelijjke oefe ningen hield, is bet groote nut daarvan herhaaldelijk gebleken met het oog op snelle troepenverplaatsingen. We hopen ons niet aan ©en© vergissing schuldig Ie maken door te beweren dat dit laaUU AtcMs allten het doel is, want door de woinige stabiliteit welke het ys biedt, is bet voor gevechtsterrein natuurlyk onge schikt. Dat de schufctery mot mag achter- blijven, nu de infanterie zoo uitstekend is voorgegaan, behoeft wel goen botoog i vandaar dat de voorgenomen oefening allo aanbeveling verdioal. Een Salonwagen. Gedurende enkele dagen verleent de Beynes alhier aan enkele genoo- digden toegang tot hare werkplaatsen m het Stationsplein ter bezichtiging i het salon-spoorvregry tuig, aldaar ver vaardigd op last van ZEisc. den minister a Koloniën voor ZExc. den Goever- neor-Generaal van Nederlandsoh-Indië. Al wat de hedondaagschs industrie op dit gebied vermag, is aangewend ge worden om dit stuk werk aan de hooge eischen te doen beantwoorden, die men eraan heeft gesteld. Onder de vriendelijke leiding van eenige beambten tot de tecunische af deel in g behoorende, bezagen en bewon derden wij Dinsdagmiddag dit waarlijk vorstelijke voertuig, dat een kapitaal ver tegenwoordigt van ƒ20.000. Om den lezer eenig denkbeeld te geven vitn de afmetingen, kunnen wy in 't kort het volgende melden, hopende bij dez« xplicatie niet al te fftechnisoh' te zyn. De wagen dan, heeft juis» gemeten tU88chen de uiteinden van de beide bal- fions een lengte van 11.50 M. en is breed 2.45 M. De hoogte uit de rails tot aan den bovenkant van den zgn. veutilatiekap, het hoogste punt, bedraagt 3,68 M. De raamopeningen zyn voorzien van met kopergaas gedekte jaloezieën tot we ring van zonnehitte en stof, twee be zwaren bij dergelijke voertuigen veor tropische gewesten,die naar wy vermeensn de firma Beynes door genoemde bizondere inrichting heeft weten te boven te komen. Het zou ons te ver voeren om hier na te gaan op welke wy«® de werking der zonnehitte, vooral op den kap Van den wagen en andere sterk aan de zon bloot gestelde deolen is overwonnen. Over het onderstel kunnen w\j kort zyn. Door de groote lengte en zwaarte, die het voer tuig heeft, is men genoodzaakt geweest het zoogenaamde dubbele truck-systeem toe te passen. Men vergunne ons daarvan eene kleine uiteenzetting. Daar mes by den bouw van een spoorwagen rekening moet houden met de bochten in don weg waarover hy zal loopen, zal de afstand der steunpunten, hier de wielen, daar van afhankeiyk zijn. Met het oog daarop heeft men dien afstand te ver- grooten of te verkleinen naarmate de bochten grooter of kleiner zyn. Daar by lange spoorwegwagons de radstand, zooals bedoelde afstand heet, soms te groot werd voor de bochten, heeft men een middel bedacht om de lengte van den wagen daarvan onafhankelijk te kunnen houden, en heeft men daartoe de wielen zoodanig aangebracht dat de yzeren ramen, die de wagon-zelf dragen en op de assen rusten, in het midden kunoen draaien daar, waar de diago nalen van ieder raam elkander snyden. Hieruit volgt dat de wielen zioh voegen naar bochten in den weg, die een wagen van dezelfde afmetingen met vaste wiel- 8telleB,wie0 zou kunnen passeeren. Des® inrichting heet in de vaktaal het truck systeem. Daar waar ieder raam twee wielen bevat, spreekt men van het enkele, daar waar er vier zijn, van het dubbele truck-systeem. Wy vreezen eehter onze lezers met de uiteenzetting van verdere bizonder- heden te vermoeien en gaan dus over tot hetgeen meer voor de hand ligt. Het rytuig is in ©en donkeren toon geschilderd en keurig gelektmet een voudige smaakvolle witte #bieien" zijn de paneelen afgezet. Aan weerszijden prykt het in vluggen styl gesohilderde nederlandsche wapsn. Wanneer men over de drievoudige, toeslaande treden het bordes bereikt, dat met eeB fraai, geëmailleerd yzeren hek is omgeven en 1.08 M. lang is komt men van daar in een salon voor het gevolg. Fraaie leeren zittingen bedekken do banken waarvan zware kwasten af hangen. Door een smallen gang (lang 1.60 M.) met aau den eenen kant een cabinet d'aisanee en aan den anderen een buffetkamertjo, alles keurig ingericht, betreedt men het salon dat byna 5 Meter lang is. De binnenbetimmering daarvan bestaat deels uit geschilderde paneelen van de hand van onzen stadgenoot den heer Fr. Loots, dëélguifc verschillende fijne houtsoorten in gebeeldhouwd lijstwerk vervat. Er zijn in dit salon geplaatst twee groote lederen divans, vier ver plaatsbare fauteuils en een smalle tafel met neerslaande bladtin, in de twee hoeken aan de zyde van de gang bevinden zich een yskast met ruimte tot afkoeling van vruchten en dranken, en een buffetkast. Het salon wordt verlicht door vier prachtig bewerkte basculeerende dubbel- 8taalzilver<.n lusters voor.... kaarsen. (Waarom geen patentolie-verlichting vol gens do laatste systemen, die onsmdig beter voldoet Achter dit salon bevindt zich, het andere uiteinde van den wagen vermende, een balcon dat ook geheel volgens de eischen van gemak on veiligheid is in gericht en eene lengte heeft van 2.08 M. Alles is vorder vooraien van spiegels, tapijten en verder meubilair. Het zware houtwerk van den wagen bestaat geheel uit teak-hout, het meest door do firma verwerkte materieel. Het is een houtsoort die door groote duur zaamheid en sterkte uitmunt. Als «en bizooderheid kan nog worden gemeld dat het geheele boveastel van het rytuig, de zoogenaamde bak, niet terstond op het onderstel rustmaar op twintig veeren, onziehtbaar voor het oog. Hierdoor wordt het schokken en stoo- ten verminderd, terwijl d® dubbele vloer, om het gedruiseh tydens het rijden te verminderen, is aangevuld met legen be derf beveiligd (gecreosoteerd)houtsohraap- Bel. De ventilatie'-inrichting voldoet mede aan alle eischen. Het remwerk bestaat uit het systeem Westinghouse, dubbel toegepast op ieder der acht wielen. De trek- en buffer-inrichting is even eens vau geheel bizondere, doelmatige constructie. Verder over dit fraaie stuk werk uit te weiden zou ons te ver voeren, maar zeker mag worden beweerd dat het een waar kunststuk is, dat onze nederlandsche nyverheid tot eer strekt. Het vervoer naar de plaats van be stemming zal geschieden per scheepsge legenheid, waartoe de wagen in drie deelen wordt uiteengenomen die elk afzonderlijk in een kist worden verpakt. De firma Beynes, die zich in een we- reldberoemden naam mag verheugen, i heeft thans weder bewezendat zij I hare industrie weet hoog te houden, niet j alleen in den naam, maar ook in de daad. Dinsdagavond trad de heer P. F. van der Meulen van Zaandijk op met het onderwerp Handenarbeid" op de lagere scholen, wat men in Zweden en Noor wegen wSlöjd" noemt. Op de lagere schpol, zegt spreker, wordt voor oog en baad weinig gedaan. Het kind toont een drang Daar liebame- lijken arbeid, maar nergens wordt die bevredigd. Daarom ia ons onderwijs eenzijdig. Onder Slëjd verslaat- men in het Noorden arbeid, die niet een eigenlijk gezegd ambacht is. Men begint met het mes in het zweedsebe systeem, wat ook ik het beste uitgangspunt vind. Spreker baalt zelf den handenarbeid in Zweden geleerd. Slö-jd mpet volstrekt niet met huisvlijt worden verward. In Amsterdam is eene vereeniging daarvoor opgericht en be staat er eene school. Slöjd zal liefde en lust voor den arbeid uitoetenen ze zal een aangename afwisseling zijn voor den leerling, din uren lang met het hoofd heeft gewerkt. Volgens het zweedsche systeem wor den alleen dÏDgen vervaardigd, die in de huishouding of door de kinderen zelf kunnen worden gebruikt. Met vooroefe ningen vermoeit ©n verveelt men het kind, dat altijd spoedig resultaten van zijn werk wil zien. Het kind moet ©nafhankeljjk werken, onder leiding van den onderwijzer, doch geheel zender zyn hulp. De arbeid behoeft niet te licht, doch mag ook zeker niet te möeilyk zijn. Door de noodige oplet tendheid, onafhankelijkheid leert het kind zien en den handenarbeid liefhebben. Met hout werken- de meeste 'leerlingen het liefst. De geheele modellenreeks be staat uit vijftig stuks. Ontwikkeling van physische kracht, hoewel geen hoofddoel, wordt door slöjd bereikt, evenals het leeren van fraaie vormen. In Zweden heb ik jongens van elf k twaalf jaar zeer zuivere lepels zien maken, kunnen ónze jongens dat óok niet leeren Slöjd kan eene goed® voor bereiding zyn voor de ambachtsschool. Thans geeft de spreker gelegenheid, zijne modellen te bezichtigsn. Daaronder bevinden zich o. a. een houten lepel, een bloemenpers, met een zuiveren houten cilinder, die alleen met de schaaf is be werkt, een snybord en dergelijke meer. Al de timmermanswerktuigen worden gebruikt voor dit onderwijs. Dat de kin deren zich bezeeren komt niet voor, daar men hun eerst de behandeling der werk tuigen leert. Waarom is smeden, borstelmaken, kar- tonwerken minder geschikt dan houtslöjd Omdat dit niet zoo algemeen «nfcwikke- lend is en niet zoo methodisch kan wor den behandeld als het werken met hout. In Zweden doet men ook h®t meest aan houtslöjd. In ons land komt het my gewenscht voor, met kartonwerk te beginnen, maar alleen ais de voorlooper van het werken met honfc. De heer Stam te Amsterdam heeft een lokaal voor 12 leerlingen met even zoovele kleine schaafbanken met een door- loopende werkbank, zoodat de onderwy^ zer allen tegelijk kan con troleer en. Om aan het hoofd daarvan te stellen, zou een onderwijzer beter zyn dan een werkman, omdat deze laatste het te veel als werk, niet als opvoedingsmiddel1 be schouwt. Hoofdelijk enderwijs acht ik zonder voorbehoud veel beter dan klassikaal. Zéo geschiedt het ook in Zweden meestal. Al de kinderen zijn druk en ijverig bezig. Wanneer men wél, is er wel een paar uur voor op de school te vinden, vooral wanneer er leerplicht is tot 14 jaar. Dan kunnen de joDgens handen arbeid en de meisjes koken leeren. Par ticulier initiatief zou vooreerst nog wel het eenig mogelijke zyn. In Zaandijk worden de onderwijzers door «.het Nut" betaald, terwijl de leer lingen 10 ets. per week betalen, wat voor sommigen nog te veel is. De oprichtingskosten ayn, wanneer men van de gemeente een lokaal krygt, niet zoo heel hoog. Het gemaakte moet het eigendom der kinderen blijven, daar dat voor hen aan genaam is. Het hout, dat men gebruikt, is berken- en greenenhout. Ten slotte gaat spreker aan de hand zijner modellen den leergang nog na. Op een vraag van den keerde Glercq, deelt de spreker mede, dat in Zweden de Staat subsidie en de gemeente een lokaal geeft. Er wordt 2 uur 's weoks les gegeven, meestal in den sehooltyd. De heer W. L. Schram zou ook hot slöjd-onderwys willen zien ingevoerd by middelbaar en hooger onderwys, te meer omdat hjj meent, dat het beter zal kunnen worden ingericht voer be middelden, dan voer onbemiddelde». Welken weg moet men daartoe volgen f De spreker antwoordt, dat over hef algemeen kinderen van envermogenden handiger zyn dan van veraaogenden en dat laat zieh ook wel verklaren. Een der aaawezigen merkt nog op, dat z. i. een handwerksman evengoed het onderwys zal kunnen geven, mits hy wat paedagogie leere. Dit stamt de spreker toe. Thans wordt de vergadering, na dank zegging aan den spreker, door den voor zitter gesloten. Voor vyf ets. stelt de vereeniging ver krijgbaar een nuttig beekje, uitgegeven door het Nut, getiteld Handenarbeid als Opvoedingemiddel" door J. Franzea, uit het zweedsch vertaald door mej. C. J. Prins, met een voorwoord vaa den heer F. W. van Eeden. FEUILLETON. Near het engelsch WALTER BESANT. HOOFDSTUK III. Harley House, Cleveland Square. Wanneer iemand lacht, dan is het ongetwijfeld een der jonge meisjes, die kort geleden gekomen is; dan zien de anderen haar allen met verwondering aan. In Harley House wordt nooit een grap of een anecdote verteld. Wie zooiets waagde te doen, zou ongetwijfeld geen bijval oogsten, ïn Londen vindt men ongeveer een half dozijn van deze is. Het zijn alle nuttige instellingen, die veel goed doen en werkelijk een groote zegen zijn voor haar, voor wie zij gesticht z'j", en toch - het zijn een soort stichtingen, waaraan zulke beperkende en bezwarende bepalingen zijn verbonden, dat het leven daar eenigszins gelijkt op het leven in een gevangenis of in een werk huis. Deze bepalingen zijn ongetwijfeld zeer goed en slechts voor het algemeen welzijn gemaakt. Geen meisje of vrouw, die nog achting heeft voor zichzelf, zou bijvoorbeeld in haar slaapkamer een kaars willen hebben om deze aan te steken, wanneer het gas op den bepaalden tijd werd uitgedraaid, of zou des morgens na half negen nog in haar bed blijven liggen, of zou des avonds na half tien in Harley House terugkeer en hoe kunnen de menschen na half tien nog buitenshuis zijn? Evenmin zou iemand des avonds na half elf nog in het salon willen blijven, of voor kwartier over elven nog niet te bed willen zijn.. Het reglement van Harley House is dus op menschlievende wijze geregeld en vastgesteld; het is dus duidelijk, dat men in Harley House niet alleen zeer goedkoop kost en inwoning krijgt, maar door hare instellingen wordt men gevrijwaard voor de gevaren welke men daar aantreft, waar mannen en vrouwen elkaar ont moeten, liefde voor elkaar opvatten en met elkaar in het huwe lijk treden, en waar meisjes, die konden uitzien naar een gezon den, eerlijken werkkring, en zoo zij gelukkig zijn een pond per week kunnen verdienen, nu wellicht een betrekking krijgen in een der vele villa's in de voorsteden, waar zij niets anders te doen hebben, dan bij het diner de tafel gereedmaken, de ont vangkamer afstoffen, een weinig voor het kind zorgen en het toezicht houden op de meiden. Welnu, de gelukkige bewoon sters van Harley House moeten den ganschen dag hard werken en zij mogen dit is werkelijk voor haar een gunst hare eigen bedden opmaken en hare eigen kamertjes schoonhouden. Nu behoeven zij echter niet op kleine kinderen te passen, be hoeven niet bang te zijn voor een onvriendelijk woord van den heer des huizes, hebben geen tafel te schikken, kortom, zij zijn nu onafhankelijk en behoeven slechts voor haar eigen geluk te zorgen. Het salon in Harley House moest dus het middelpunt zijn van een onbezorgd geluk, de vroolijkste plek der wereld. En toch is het niet zoo. Harley House wordt bestuurd door een comité van zes dames. Het is een tehuis voor vrouwen, die haar eigen kost moeten verdienen, met andere woorden, voor vrouwen, die zeer goed koop moeten leven. De stichters hebben erkend, dat een pond per week meer is, dan een van die dames ooit met haar werk zou kunnen verdie nen. Zij hebben daarom de laagst mogelijke prijzen vastgesteld voor kost en inwoning, zoodat de bewoonster niet al te veel behoeven te betalen. De ondervinding heeft geleerd, dat een jonge vrouw met een tamelijk goeden eetlust, die gevoed wordt, maar niet overdadig, met jam, koek, chocolade-room, ijs en koud kippevleesch, en toch voldoende krijgt om de machine in werking te houden, daarvoor vijftien en een halve stuiver moet betalen. Het comité van Harley House verstrekt aan de jonge dames een ontbijt voor drie stuivers, thee voor denzelfden prijs; het middagmaal kost zeven stuivers, het avondeten twee en een halven stuiver. Voor drie shilling en zes stuivers heeft een meisje een week lang het recht op een eigen kamertje met bed. Met andere woorden, zonder het middagmaal te rekenen, dat zij in moeielijke tijden wel kunnen missen', kan een meisje in Harley House wonen voor acht shillings en twee en een

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1