NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ^af^artrta "gjlcgwa. A B O N NEMEN TSPRIJS!: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. Wedstrijd op „ie Phiaiix". „Kunst zij ons Doel". Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentioa worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiors. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Comvuqnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAVBE o., JOHN E. JONESParijs 31èis Faubourg Monimarire Bij dit Nummer ie gevoegd het Gemeenteraadsverstag van 17 December. Haarlem 18 December 1890. Heden is door Burg. en Weth. dezer gemeente ten raadhuize aanbesteed het leccen van door de gemeente te leveren cement riolen op fundaering, het maken van rij- en voetstraten en van een grind weg enz. in de Barendsestraat en in verschillende wegen en straten der ge meente. Ingeleverd werdon 1L biljetien. Aan nemer is geworden H. Londonvoor ƒ17.798. De 2e luit. C. M. G. van Ryswijk de .Jong is ingedeeld bij het 2e bat. ie reg.' infanterie, alhier in garnizoen. Woensdag is hier ter slede in den ouderdom van ruim vier-en-zestig jaren overleden de heer mr. L. C. du Rieu. De overledene bad zitting als bestuurslid in de spaarbank van de maatschappij „tot Nut van *t Algemeen," was regent van het Vrouwe- en St. Anthoniegasthuis- hofje enz. Volgens een telegram uit Heereo veen, heeft heden bij den Smijls wedstrijd op sehaatseu, onze Btadgenoot, de heer J. Houtman, den vierden prijs behaald. Zooals men weet, behaalde deze 19- jarige rijder Woensdag 17 dezer, bij den wedstrijd op éen mijl ook den vierden prijs. Hedenmiddag had de voorgenomen vrijwillige oefening op schaatsen door de schutterij plaats. De majoor-comman dant, eenige officieren en het greotste gedeelte van het kader waren tegenwoor dig. Van de schutters waren slechts en kelen opgekomen. De tocht, die in alle opziehtea wel geslaagd kan boeten geschiedde,als volgt: Kikkert Spaarndam Mooie Nel Amsterd. Vaart Heerensingel naar Z. B. Spaarne tot aan de Crucquius en van daarRingvaart naar Bennebrock en over de Leidsche Vaart terug. Ijs en weder dienende zal de zelfde exeursie Zondag a. 8. te 10 uur worden herhaald. Zaterdag a. s. gaat in den schouw burg alhier de bekende klucht „Feu Toupinel" van A. Bisson en het eveoeens door hem geschreven stukje „Le San- glier," door den troep van den heer Frédérie Achard. Beide stukken zijn ook reeds vroeger in 't hollandsch met groot succes opgevoerd. Hedenmiddag te 2 uur had op de ijsbaan van „de Phoenix" de aangekon digde wedstrijd in bet sehoonryden met paard en ar plaats. Er waren 20 deelnemers aangegeven, doch slechts 12 opgekomen. Zeven prijzen waren uitgeloofd, nl. 1 gouden, 2 verguld zilveren, 2 zilveren en 2 bronzen medailles. De jury bestond uit de hoeren jhr. H. B. Smissaert, Amsterdam, H. J. J. Jaburg uit Arasterdam, Stalliuga, directeur der manége te Haarlem, en majoor K. Zogers Veeckens. Pusten werden gegeven voorhet paard, den ar, het tuig en de wyze van draven. Door muziek van het Stedelijk Mu ziekkorps werd de wedstrijd opgeluisterd. Te circa 3 uur was de jury mat hare zeer zeker meeilyka taak gereed en be kroonde de navolgende mededingers: le prijs, H. Van Dieren Bijvoet, 2eC. van dea Berg, 3e Korthals, 4o H. Heek, 5e C. van Holk, 6e G. de Vaal en 7e Van Gulpen. Tal van toeschouwers bewonderden op en om het terrein de sierlyko bespan ningen. Twee der paarden sloegen op hol, doch richtten door het krachtige houden der menners, geen onheil aan. Een der die re» sloeg het tuig stuk en wel het paard van C. van den Berg, hetgeen des te meer jammer was, omdat dit het aan-1 trekkelijkste „spulletje" was, getooid met twee meisjes on een jongmensch in zeeuwsch kostuum. De Woensdagavond gehouden kunst beschouwing van bovengenoemde veree- niging stelde my op hetzelfde oogonblik teleur en verraste my tevens in de hoogste mate. In zooverre stelde deze expositie mij teleur, dat de portefeuille dor Academie vaa Beeldende Kunsten te Rotterdam, niot was aangekomen, op welke ik mij zoo gespitst had, hopende weer eens wat van onzen bekenden illu strator Ch. Rochussen te zien te krijgen, dien men wei den koning onzer teuke- naars mag noemen. Met de gulheid, den bestuurders van het museum Teyler eigen, stonden zij dadelijk een hunner por tefeuilles aan de vereeniging voor dezen avond in bruikleen af. Welke heerlyke knnstproducten kregen wij daardoor weder te zien, hoe onuitputtelijk rijk in kunstschatten moet bovengenoemde stich ting wel zijn, om telkens en telkens ons weer eens iets te toonen, dat we niet kenden. Het kunstlievende „Teyler" is een der hechte bolwerken onzer kunst, en dat is iets wat in Haarlem hoog noodig is. De portefeuille gaf ons een rijke verzameling der uit3tekend8te repro ducties uit het kou. museum te Berlijn. Zooals ons hier reproducties getoond worden, is het den liefhebber haast on verschillig deze of do origineele teoke- Dingen te bezichtigen. Even zeker zien we den krachtigen, breeden streek van een Rombrandt van Rhijo weergegeven als do dunne maar zekere trekken van eene studie naar Adriaan Brouwer. In enkele trekken geeft deze kunste naar ons op éen blad verschillende epi soden uit het vlaamsche boerenleven te genieten. Die boeren en boerinnen met hunne plompe, onbeschaafde tronies, de onbehouwen vormen bij den ronde dans, het is alles „instantané." Eenige teekeningen van den zeeschil der van der Velde behooren ook tot de fraaiste, waarvan er een in de holland' 8ohe Mercurius is overgenomen, zoo ik mij niet vergis dan is dit eene studie uit den tweeden engelschen zeeoorlog. De italiaansche en duitsche scholen zijn goed naast de hollandsche en vlaamsche vertegenwoordigd, o. a. treft men aan een schoon mansportret van Albreeht Dürer, van wien ook een studie Daar een jong meisje en eene: drie „vrome" landsknechten voorstellende. Goltzius met eene schoone „Moeder maagd" en een „Kruisgang" is ook een der lichtpunten dezer expositie. Eone peuteekeuiDg op blauw papier, de stad Neurenberg voorstellende, geeft ons een idéé hoe deze stad er in de mid deleeuwen wel uitzag, evenzoo een dorpje in de Palts, waarvan de huizen ons denzelfden bouwtrant als die aan de Rijnoevers leeren kennen. Over 't alge meen is zulk eene collectie teokeningen zeer geschikt om ons oude gebruiken, zeden en gewoonten in de meest duide lijke vormen voor oogen te stellen. Zoo viel mij een teekening op van Hendrik van Avercamp, een ijsgezicht vol schaatsenrijdenden, met hier en daar een arreslede en een vastgevroren schip, maar in den hoek, aan den eenen oever het ongelukkige galgenveld met gehan genen en mei vele ongelukkigen op het „rad". Dit teekont zoo die lang vervlo gen tijden, toon de ruwheid nog de plaats iünam van de barmhartigheid en lijfstraf fen tot de alledaagscke gebeurtenissen behoorden, waarnaar een ieder gaarne keek. De smaken zyn gelukkig met de tijden veranderd, en wanneer we nu van iets belangwekkends mogen spreken, dan zijn het de beschavende, genotvolle oogenblik- kea gewijd aan de kunst, die het bestuur van „Kunst zij ons Doel" gelijk Woens dagavond, reeds zoo vaak aan hare tal rijke leden verschafte. E. W. P. S. Nader vernemen wij dat de oorzaak van het niet aanwezig zijn der portefeuille met aquarellen moet gezoGht worden in he.t buitengewoon drukke goederenvervoer aan de Holl. Spoor en de veriragiug, die daardoor in de bezor ging der goederen is ontstaan. De por tefeuille is reeds Maandag verzonden en is tot heden, Donderdagmorgen, nog niet gearriveerd. Gelukkig wist het bestuur zich goed te behelpen. De afdeeliDg Haarlem van den „Volks bond," vereeniging tegen drankmisbruik hield Woensdag eone openbare vergade ring, waarin optrad dr. L. P. Walburgh Schmidt, om de tentoonstelling van de belangrijkste voorwerpen van den Bond (geschriften en grafische voorstellingen omtrent de werking van de drankwet kier te lande) welke op de Veiligheida- tentoonstelliDg te Amsterdam zijn geëxpo seerd geworden en daar de gouden me daille verwierven, nader toe te lichten. De heer A. van der Voort Azn., voorzitter van het Hoofdbestuur, opende met een passend woord de niet talrijk bezochte bijeenkomst en verleende daarna het woord aan den spreker van den avond. Diens rede was hoofdzakelijk gewijd aan de statistieken omtrent het draak- gebruik, de vergunningenhet aantal vonnissen in zake de overtredingen der drankwet geveld enz. Een en ander wa3 duidelijk in grafische voorstellingen, die nan de wanden waren opgehangen en vervaardigd door den heer Bronkhorst naar gegevens van den heer Jansen voor een ieder aanschouwelijk gemaakt. Toch duizelde men nog vac de cijfers, wclk8 men bij monde van den heer Walburgh Schmidt te hooren kreeg en waaruit maar al te zeer bleek, dat de werking der drarkwet nog op verre na niet zoodanig is als men van deze wet reden had te verwachten. Het aantal „vergunningen" b. v. b. te Amsterdam, bedraagt eens zooveel als het wettelijk cyfer aangeeft, te Utrecht evenzoo en te Groningen zelfs drie en een half maal zooveel. De verschillende steden odzgs lands, die spreker noemde, zouden vol gens de wet te zamen 1840 vergunnin gen mogen bezitten en in werkelijkheid zijn er 4024. „Een goede wet alleen vermag niet veel, maar eene natie met goede wetten vermag veel", sprak wijlen mr. Modder man en dat blykt ook hier: de drankwet kon goed werken, maar de natie zelve werkt niet mede. Wat moet men b.v.b. denken van do handeling der Prov. Sta ten, die 800 buitengewone vergunningen verleende Onder het mom van clubs, roei- en jachtvereenigingenwordt aan tallooze liehamen, zelfs aan den nachttrein Vlis- singen-Rozendaal en op andere plaatsen, b.v.b daar waar wel eens een schipbreuk zou kunnen plaats hebben en onder al lerlei voorwendsels meer, vergunning verleend. Het clandestine tappen neemt toe. In Amsterdam alleen wordt door 600 per sonen clandestine drank verkocht. Al deze zaken verlammen de werking der drankwet, die daardoor een doode letter wordt. Zij werkt eigenlijk in twee richtingen zij straft de dronkaards (26000 veroor deelingen in e'én jaar) en werkt het drankgebruik zelvo in de hand. Gedroch- telijker wet kan er dus wel niet bestaan. Na een pauze van twintig minuten, waarin den aanwezigen nog gelegenheid werd gegeven om de in de zaal aanwezige expositie van den Bond te bezichtigen en aan den heer Bronkhorst voor zijn uitstekenden arbeid bij monde van den heer van der Voort hulde werd gebracht en hem een keurig stoffelyk blyk van erkentelijkheid werd aangeboden, her vatte de spreker zyn rede met zijn ge hoor een blik in den tco-tand in 't bui tenland te geven. Zweden en Noorwegen waren bet eerst aan de beurt. Men kent het z.g.n. Go- then burgerstelsel, dat in 't eerste land in zwang is en zoo voortreffelijk werkt. Do scheRkvereenigingen mogen al niet het drankmisbruik geheel opheffen, toch is het middel uitstekend gebleken. Zes millioen kronen zijn aan het rijk afge dragen en daarvoor tal van nuttige in richtingen verrezen, die andera in alcohol zouden zijn verkwist. In Noorwegen met zijne kleine bevolking telt men reeds 5 groote plaatsen, waar geen druppel drank meer te verkrijgen is, terwyl het drank gebruik per hoofd in 1864 er ongeveer 40 liter was. In Finland, waar vroeger onlzaglyke hoeveelheden brandewijn wer den verbruikt en zelfs geheime brande rijen bestaan, heeft men ook door krach tige bestrijding aan dien toestand een einde gemaakt. Het goevorneaient verleent aan de comité's der drankbestrijders aldaar een subsidie van 3000 Mark 'sjaai s, zoozeer is het doordrongen van de gunstige wer king. In ons land blijft dus nog veel te doen, maar met onvermoeiden ijver blyft de Volksbond strijden en de overwinning zal komen. De middelen daartoe zijn lo. Het aantal vergunningen volgens de wet tot een minimum te reduceeren. FEUILLETON. Naar het engelsch WALTER BESANT. HOOFDSTUK III. Harley BouseCleveland Square. Het salon moet iederen avond openstaan voor de bezoekers de geschiktste tijd om een bezoek af te leggen zal zijn ongeveer ten half negen natuurlijk zullen de leden van de mannelijke sekse worden ontvangen met vriendelijke glimlachjes en vroolijk gesnap; dan zal er gespeeld en gezongen worden; wanneer de stemming nog opgewekter wordt, dan gaan zij dansen; dit zal evenwel nooit zoo lang kunnen duren, daar allen den volgenden morgen weer moeten werken; ieder meisje zal dus in de gele genheid zijn om verliefd te worden en liefde te verwekken, hetgeen toch een der hoofdneigingen van haar 'nart is; de jonge mannen, die den ganschen dag in de city moeten werken, weten dan, hoe zij den avond, in gezelschap van lieftallige meisjes, zeer gezellig kunnen doorbrengen en met onverschilligheid wenden zij zich dan af van de biljard- en de concertzaal. W at de regeling van het huishouden betreft, deze moet worden opgedragen aan de meisjes zeiven, die slechts dames van haar eigen leeftijd en soort zullen willen opnemen, zoodat wanneer een harer minder mooie hoedanigheden van haar karakter ver toont, waaruit blijkt, dat er op haar opvoeding nogal wat te zeggen viel, men haar oogenblikkelijk zal verzoeken weg te gaan en zich bij haar eigen soort te voegen. Volstrekt geen verordeningen en overal dames van middelbaren en hoogen leeftijd, wier tegenwoordigheid een gunstigen invloed zal uit oefenen op de jongeren. Het salon in Harley House is natuurlijk een groot vertrek. Het is dan ook een van de grootste huizen van Cleveland Square, Bloomsbury. De gordijnen, het behangselpapier en het karpet zien er uit alsof zij reeds genoeg diensten hadden be wezen en nu buiten gebruik moesten worden gesteld. Maar iedereen en alles hier in huis weet, dat er geen geld is om wat nieuws te koopen, en dat zelfs de looper op de trap, die zoo versleten en vol gaten is, nog geruimen tijd zal moeten dienst doen. .Welnu, in de inrichting zonder verordeningen zullen de bewoonsters de handen in elkaar slaan om zich betere gordij nen, een beter karpet en beter behangsel te verschaffen, zij zullen steeds trachten alles er zoo gezellig mogelijk te doen uitzien en wel door kleinigheden, welke niets kosten dan een weinig tijd en wat smaak vereischen. Het zou daar dan ongetwijfeld nooit zoo kaal en armoedig zijn als in Harley House Maar wat doet het er toe, als het daar kaal en ongezellig is, wanneer de mannen streng worden geweerd? De bewoonsters van Harley House zijn niet allen meisjes. Sommigen harer, die er reeds langen tijd zijn geweest en door haar leeftijd een recht hebben boven de anderen en op de stoelen bij het vuur zijn gezeten, zijn reeds van middelbaren leeftijd, ja, er zijn er nog wel ouder. De meesten zijn* echter nog jong, zij hebben meest allen een wisselvallig bestaan; zij nemen daar haar intrek, wanneer zij in moeielijkheden geraken, blijven daar een paar weken of maanden, omdat zij nergens anders onder dak kunnen komen, schimpen op de instellingen, spreken op verachtelijken toon van het comité en wanneer hare vooruitzichten beter worden, begeven zij zich oogenblikkelijk naar andere plaatsen, waar jonge mannen niet worden buiten gesloten en waar men geen vergunning behoeft te vragen om tot later dan half tien weg te blijven. Tot het eerstgenoemde soort behooren ongetwijfeld twee dames, die rechtop en met een stijve houding naast elkaar zitten, waardoor zij wel een weinig doen denken aan goever- nantes op middelbaren leeftijd ten tijde van de eerste regeerings- jaren der koningin. In haar jeugd waren zij ook werkelijk goe- vernantes geweest. Zij hadden nu reeds grijs haar en op beider voorhoofd hing een stijve lok en zij, die zich de afbeeldingen van die goevernantes nog heiinneren, zouden van oordeel zijn, dat een fluweelen band met een stalen gesp haar kapsel zou voltooien Zij waren hetzelfde gekleed, beiden in het zwart, en men kon duidelijk zien, dat zij zusters moesters zijn. Zij waren met een handwerk bezig, maar het werk vorderde niet snel Het smal, vermagerd gelaat was schoon te noemen door tie

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1