NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Wlntergave. Muzikale Kroniek. gfrcdfyaxxna ^tegina. 8e Jaargang. Maandag 22 December 1890. No, 2293.. ADVERTENTIËN: SJiiJiiiüifflüsistaai mUiie maden. STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD ABON NEMEN TSPKIJS Voor Haarlem per 3,ymaanden 1,20. VraDCo door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandComvaqnie Générale de Fublicitê Ftrangère G. Z. HAVBE <f CoJOHN F, JONESSucc., Parijs 31 his Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Van alle zijden komen in deze koude dagen, nu de armen zooveel te lijden hebben, in de verschillende plaatsen des lands giften in, om in den dringenden nood te voorzien. Hier ter stede is de vereeniging //Wel dadigheid naar Vermogen" daarvoor on vermoeid werkzaam, maar zij heeft daarbij den steun der ingezetenen voortdurend noodig; de opbrengst der inteekeningen op de circulaires heeft dit jaar twee duizend gulden minder dan verleden jaar bedragen. Zeer werd zij daarom dezer dagen verrast door vier giften van onbekenden, resp. van ƒ100, ƒ35, f 25 en 4,85, en dit zoo onverwachte goede voorbeeld doet haar thans navolging inreepen, daar er nog zooveel noodig is. Dat de giften hun doel zullen berei ken, behoeft wel niet gezegd, als men slechts bedenkt op hoe uitstekende wijze het huisbezoek van de vereeniging werkt, waardoor zij volkomen op de hoogte is der toestanden. De kleinste giften zijn welkom en ieder gever vindt zijn be looning vertienvoudigd terug in de hart verheffende gedachte, een goede, een edele daad te hebben verricht. Ieder, die warm gekleed, wel gevoed en gehuisvest is, denke aan de armen, die slecht gekleed en slecht gevoed, de koude en ellende het hoofd moeten bieden. Wendt u dua met uwe gaven, klein of groot, in navolging van de edele gevers hierboven vermeld, tot het bestuur van „Weldadigheid naar Vermogen". Ingevolge een by de redactie van Haarl. Dagblad ingekomen verzoek van //eene ge trouwe lezeres, die gaarne met nog an dere een gave wil afzonderen maar on bekend is met de namen der bestuursleden van W. n. V.", deelen wij hierbij mede, dat bijdragen kunnen worden gericht aan jhr. F. Teding van Berkhout, penning meester der vereeniging, adres Baan hoek Kleine Houtweg of Haarlemsche Bank. Haarlem 20 December 1890. Op het Museum van Kunstnyverheid alhier zullen Zondag a. s. voor het laatst ige photographische afbeeldingen uit verschillende landen tentoengesteld blyven. a daarop volgenden Zondag zal de tentoonstelling van het werk der leer lingen gereed zjjn. Zondags is de toegang vrij. Haarlemsche Mannen-Zangvoreeniging „CHESCEND 0" Het is een verblydend verschynsel, wanneer men, zooals gisterenavond, een blik werpt op een met Zangers gevulde muzieknis en een volle zaal met dank baar publiek. Wij vonden hier toch mannen met een hart voor het schoone, het zoo invloedrijke op de zedelijke ont wikkeling van 'den mensch. De geschie denis nagaande zien wij bij alle volken, jaist wanneer zy het toppunt van hunne beschaving bereikten, de muziek in de hoogste gunst en bloei Wy Hollanders zijn in dit opzicht niet verwond; //kunst is geen regeeringszaak" was het koude antwoord van enkelen, die voor jaren den steun der regeeriog inriepen, en de meeste stedelijke besturen in ons vader land handhaven in dit opzicht de uit spraak van den heer Thorbecke. Haarlem b. v., eene stad van over de vijftigduizend inwoners, bezit geen ge meenteschool, waar zang of muziek door minvermogenden geleerd kan worden, enkelen,die dit onderwijs bokomen,danken hot aan particuliere instellingen of op offeringen van muaiek-onderwijzers. Juist daarom kunnen wij diegenen die hun tijd en geld geven tot het grootsche doel: de twikkeling dar muziek alhier, niet genoeg loven. No. 1. Van het Programma, Helden moed, van R. Hol, werd gisterenavond door het koor goed gezongen; alleen zou ik in het midden, waar het kwartet optreedt, mser onderlinge stemregeiing wenschen (hier bedeel ik het te sterk inzetten dor lage stemmen in verhouding tot de hooge.) "Pensëe de Nuit" had veel te lyden door het zakken der tenoren. ,/ZonHeschijn", van Kwast, beviel mij er goed, het is algemeen bekend, dat de werken van Kwast zéér hooge eischen aan de zangers stellen. //Super Flumiaa Babylonia" heb ik wel eens beter van hun gehoord, hetgeen ik hoofdzakelijk toeschryf aan het echte winterweêr van de laatste dagen, waar van natuurlijk in de eerste plaats de stem de gevolgen ondervindt. z/Vem Rhein", van Max Bruch, werd uitstekend gezongen, het was op som mige plaatsen of het koor verdubbeld was, zdó vast en zeker klonk het geheel, door Andriessen met zooveel vuur ge ïnspireerd. ^Crescendo" heeft naar mijne meening een veel zwaarder taak dan de meeste zanggezelschappen hier te lande, o. a. werd gisterenavond alles zonder bege leiding gezongen; men mist dus den steun van een orkest voor de zuiverheid en dus kunnen de groote werken voor der gelijke combinatie geschreven, uiet uit gevoerd worden. Over mejuffrouw Erlé, die mejuffrouw Piazza (welke door ongesteldheid ver hinderd was te komen) verving, gaven wy is ons blad van 13 dezer reeds ons oordeel. Zij bevestigde gisterenavond onze meening, dat van haar in de toekomst veel goeds te verwachten is. De Page-aria uit de //Hugenoten" zong zy lief, de triller aan het slot zal later bij voortgezette oefening wel beter wordenofschoon uit het begin der aria uit Willem Teil, haar stem weifelende was, werd de Romance toch goed ge zongen, ook zij is gewend met orkest te zingen, by afwezigheid daarvan i3 echter voor de zaal der Vereeniging een pianino onvoldoend». Met de twee lie deren //Es blüht der Thau" en ffEr ist gekommen" behaalde zij zéér véél succes, waarop zy het laatste bisseerde, eene attentie waarvoor wij haar zeer erkentelijk zijn. (De tekst van //Les Huguenots" en //Guillaume Teil" werd door haar in het duitsch gezongen.) De heer Mossel had een zware taak te vervullen. Eenige dagen geleden toch, had Henri Bosnians op dezelfde plaats ons het hoogste geboden wat van dit in strument te verlangen is, De //Nocturne" van Chopin, is geen pièce d'entrée voor een artist, daarbij komt, dat wanneer men dergelyke stukjes te mooi wil spe len, men licht vervalt in een opvatting, die in strijd is met de bedoeling van den componist. Hij speelde de Mazurka van Tibbe aéer geacheveerd en het Spinne- lied van Popper technisch boler dan' Bosmans. In het tweede gedeelte was de keuze van zijne stukken over het algemeen beter en zijn spel daarmede in overeen stemming. Ook by gaf op herhaald verlangen een nummer da capo. Na den genotvollen avond van gisteren roepen wij onze Haarlemsche Macnen- zangvereeniging een //molto crescendo" toe. Gf By de Israëlieten b. v. had Mozes de zorg voor de muziek van den gods dienst, aan den stam der Levieten opge dragen. De Levieten stelden niet minder dan 4000 zangers en muzikanten daar voor beschikbaar, die in 24 afdeelisgen verdeeld, ieder onder opzicht van 12, dus te zamen onder 288 zangmeesters, hun ambt in den tempel vervulden. David en Salomo stichtten muziekver- eenigingen, waarvan de leden tot het uitvoeren van wereldlyke muziek bestemd waren. Deze instellingen vervulden in dien tijd de bestemming der heden- daagsche vorstelyke kapellen of aieuelijhu muziekkorpsen. tjhr. B. VAN MERLEN. Met den dood van Jhr. B. van Merlen, waarvan wij in ons vorig nummer kor- telijk melding maakten, is eene merk waardige figuur ten grave gedaald. Iiij werd den 25en April 1800 te Groningen goboren, was in 1819 luitenant bij de lanciers, in 1836 ritmeester bij de Ko ninklijke Akademie te Breda en werd in 1852 kolonel bij de dragonders. In den veldtocht naar België verwierf hij wegens betoonden moed het Kruis der Militaire Willemsorde, dat nevens de later toegekende Waterloo Medaille zijnen borst versierde. Den lldea Ja nuari 1858 verkreeg jhr. v. Merlen op eervolle wijze zijn ontslag uit don mili tairen dienst en werd hij gepensioneerd. Zoowel gedurende als na zijn diensttyd toonde hij in woord en geschrift een door en door kundig militair te zijn. Sedert zijn terugkeer tot het ambtenaars leven werd hij door zijn edel en open karakter ook in de burger maatschappij hoog gewaardeerd en hier tor stede, waar hij zich in April 1873 vestigde, en woonachtig was aan het Plein, was hij bepaald een populaire persoonlijkheid, die nooit het scherpgeteekende cachet van zijn vroegere loopbaan verloochende. Voor het heil van den soldaat bleef hij waken, o. a. was hij sedert jaren lid van verdienste van de Vereeniging tot ondersteuning van hulpbehoevende ge pensioneerde onderofficieren en minderen. Onlangs nog gaf het bekende tijdschrift Eigen Haard zijn welgelijkend portret met levensbeschrijving. Eene ongesteldheid van drie dagen maakte een einde aan zijn leven. Naar wij vernemen zal de teraarde bestelling plaats hebben ep de begraaf plaats te Heemstede, waar zijn stoffelijk overschot in het familiegraf zal worden bijgezet. De stoet vertrekt te één uur van het Plein. Bij kon. besluit van 18 Dec. is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment 's-Gravenhage, ter standplaats ge meente Leiden, J. J. ter Laag Cz., candidaat-notaris alhier. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier werd heden beroepen ds. C. J. Lammerink, predikant te Scheve- ningen. De voorgenomen oefening op schaat sen, door de schutterij, gaat Zondag a. 8. niet door. Evenals te 's-Hago zullen ook alhier de agenten van politie van grijze wollen handschoenen worden voorzien. De middernacht-zendeling de heer J. v. d. Steur heeft aanzoek ontvangen om naar Batavia te komen en aldaar onder de militairen te werken. Zie vervolg Stadsnieuws in het Berde Blad.) Bij stuk door Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. van Vrijdag 19 Dec. het voortgezet debat over Hoofd- VII B. (Financiën) en de daarbij den heer Domela Nieuwenhuis motie, besprak de heer Rutgers van Rozenburg iu zeer afkeuren den zin het beleid van dezen minister van Financiën, gispte diens luchthartig heid welke, onder meer, blykt uit het prijsgeven van 2 millioen, en die nog meer in het oog valt, wanneer men let ep de nieuwe uitgaven voor de nieuwe legerorganisatie, de tekorten van den indischen dienst, enz., waarop de minister in het geheel geen acht slaat. Door den heer Okma werd den min. gevraagd den landbouw meer hypotheeair crediet te bezorgeD door maatregelen tegenover de hypothecaire credietiustel- lingen. Den heer Domela Nienwenhuis, die hem in den namiddag verweet bij vorige stemmingen over diens motie af wezig te zijn, antwoordde hij, over mo ties niet te stemmen, hij acht dit kome diespel. Wanneer een voorstel tot in komsten belasting komt zal hy er zyn meeoing over zeggen. De heer Smeenge kon zich met de motie van den heer Domela Nieuwenhuis niet vereenigen omdat zy hem te onbe stemd was, welk gevoelen door den heer Van der Feltz gedeeld word. Door den heer Van Gijn werd een grondig onderzoek geweDscht van d® kwestie der registratierechten bij den verkoop van goederen, terwyl de heer Levyssohn Norman klaagde over den slechten dienst op de ontvangkantoren, vooral ten platten lande. De heer Clercx toonde zich wars van een inkomstenbelasting welke hy, al werd hij zoo end als Methusalem, nooit wenschte te zien ingevoerd. De Min. van Financiën verdedigde zyn beleid. Hij verzekerde naar besparing gestreefd te hebben. Op vele groote uit gaven, die der schatkist wachtten, is ge rekend, o. a. ooh op de uitgaven voor de spoorwegovereenkomst. Wat het ver band betreft tusschen de indische en de nederlandscbo financiën bestaat er geen reden van zorg voor onze geldmiddelen. Kortelijk werden door den minister de aangevoerde punten behandeld. Hij ver klaarde dat de Reg. niet gebonden is FEUILLETON. Naar het engelsch van WALTER BESANT. 11) HOOFDSTUK III. Harley Bouse, Clevela?id Square. Troost neemt dikwijls den vorm aan van bedekte vleierij. Miss Beatrice wist, dat als er iets was waarmee men miss Sti- dolph genoegen kon doen, men dan slechts met een woord van lof over haar vertalen moest spreken. Andere vertalers maakten taal- en stijlfouten. Miss Stidolph was altijd nauwkeurig en correct. Nu begaf miss Beatrice zich naar een meisje, dat meer lag dan zat op de sofa, geheel onverschillig voor hetgeen ora haar heen gebeurde, moedeloos en geheel uitgeput door den langen eentonigen arbeid en door haar vreugdeloos leven. Zij boog zich over haar heen, streek met haar hand liefkozend over haar wang fluisterde haar liefelijke vertroostende woorden toe en kuste haar op het voorhoofd, zoodat het meisje zich uit hare liggende hou ding ophief, haar haar glad streek en zich naar de tafel begaf, waar zij een boek opnam en begon te lezen. En al dien tijd speelde miss Augusta met gevoel en nadruk uit Mendelssohn. Door den invloed van de muziek en van de vriendelijke, vertroostende woorden begonnen de meisjes langzamerhand haar vermoeidheid van zich af te schudden, zoodat sommigen zelfs zoo ver gingen om met elkaar een babbelpraatje te houden. Eindelijk kwam de afgezante der troost ook bij Katharinaen bij het meisje, dat naast haar zat en haar hand in de hare hield vastgeklemd //Lily," zeide zij tot laatstgenoemde, //hebt gij al wat?" Lily schudde ontkennend met het hoofd. //Ik heb wel van vele aangeboden betrekkingen gehoord," zeide zij moedeloos, z,en overal ben ik geweest. Vandaag bij een photograaf. Hij had een meisje noodig om zijne portretten te verkoopen en hij bood mij vijftien shillings per week, dat was nog zoo kw^ad niet. Maar die man...." een rilling ging haar door de leden. //Het was zelfs vernederend om van zulk een man te spreken 1 Dan was er ook nog een man, die een meisje noodig had om in het museum couranten te verzamelen; maar in deze betrekking was reeds voorzien voordat ik mij bij hem aanmeldde." //Geduld, mijn liefste." „Ik had geen geld om in een omnibus te stappen, zoodat ik voortdurend heb moeten loopen. Ja miss Beatrice, ik heb wel zooveel geduld als men van mij zou kunnen eischen. Hare oogen evenwel schoten nog vuur bij de herinnering aan den photograaf en zij balde de vuist. /,Geduld? Ja. Ik ben zoo geduldig als de man, die in de handen der inquisitie is gevallen. Ik bevind mij op het oogenblik op de folterbank, en toch glimlach ik, zooals gij ziet," zij glimlachte evenwel niet. „Wilt gij mijne ervaringen van een vorigen dag weten? Gisteren hoorde ik dat er in het noorden van Londen twee betrekkingen open waren. Een daar van was een betrekking aan een school. De directrice ontving mij zeer koel, hoorde mij aan en zeide mij toen, dat wanneer ik van goede getuigen voorzien was, ik twaalf pond in een jaar zou verdienen. Is dat niet prachtig? Twaalf pond per jaar! Vier shillings en acht stuivers per week! Na aftrek van den vacan- tietijd vijf shillings per week!" z/Ja," zeide miss Beatrice, ffdat is inderdaad verschrikkelijk." z/Zij zeide mij, dat ik mijne middagen en avonden vrij had, zoodat ik gemakkelijk het dubbele zou kunnen verdienen. Ik vroeg haar of zij meende, dat een vrouw van tien shillings per week zou kunnen leven, waarop zij mij ten antwoord gaf, dat zij naar de marktprijzen betaalde. Welnu, ik ging mijn geluk verder beproeven. Het was in een lakenwinkel. De eigenaar, een norsche vent, heeft een kassier noodig. Zij moet van 's mor gens negen tot 's avonds half negen werken, en verdient dan zeven shillings en zes stuivers per week. Ik verliet hem zonder een woord te spreken." Wordt vervolgd^)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1