NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Wintergave. ^atfyaxxna ^Icgina. N#« .laarg-an^. Dinsdag- 23 December 1890. No. 2294 ilittf ABONNEMENTSPRIJS: AI) VERTEN TI ËN: L ARLEM D Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3Jmaanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad versckgnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren 6D courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. JDATJBE if Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmarlre Van alle zijden kamen in deze koude dagen, nu de armen zooveel te lijden hebben, in de verschillende plaatsen des lands giften in, om in den dringenden nood te voorzien. Hier ter stede is de vereeniging //Wel dadigheid naar Vermogen" daarvoor on vermoeid werkzaam, maar zij heeft daarbij den steun der ingezetenen voortdurend noodig; de opbrengst der inteekeaingen op de circulaires heeft dit jaar twee duizend gulden minder dar. verleden jaar edragen. Zeer werd zij daarom dezer dagen verrast door vier giften van onbekenden, resp. van ƒ100, ƒ35, f 25 en 4,85, en dit z@o onverwachte goede voorbeeld doet haar thans navolging inroepen, daar er nog zooveel noodig is. Dat de giften hun doel zullen berei ken, behoeft wel niet gezegd, als men slechts bedenkt op hoe uitstekende wijze het huisbezoek van de vereeniging werkt, waardoor zij volkomen op de hoogte ia der toestanden. De kleinste giften zyn welkom en ieder gever vindt zijn be- looning vertienvoudigd terug in de hart- verheffende gedachts, een goede, een edele aad to hebben verricht. Ieder, die warm gekleed, wel gevoed I en gehuisvest is, deake aan de armeD, I die slecht gekleed en slecht geveed, de koude en ellende het hoofd moeten bieden. Wendt u dus met uwe gaven, klein of I groot, in navolging van de edele gevers hierboven vermeld, tot het bestuur van nWeldadigheid naar Vermogen". Ingevolge een bij de redactie van Haarl. igblad ingekomen verzoek van „eene ge trouwe lezeres, die gaarne met nog an dere een gave wil afzonderen maar on bekend is met de namen dor bestuursleden van W. n. V.", deelen wig hierbij mede, dat bijdragen kunnen worden gericht aan jhr. F. Tediag van Berkhout, penning meester der vereeniging, adres Baan hoek Kleine Houtweg of Haarlemsche Bank. Achtereenvolgens is ontvangenvan N. N. door mej. F. K. ƒ25, van N. N. de bus ƒ10, en van een onbekende onder lett. A. Z. f 500. STADSNIEUWS. Haarlem 22 December 1890. Ter provinciale griffie van Noord- Holland zgn bevorderd de na te noemen heeren tot adjunct-commies le klasse J. H. Kroon en N. Greustralot adj.- commies 2e klasse J. Spenkelink, T. M. Aukes en G. van Pellecom en tot len klerk G. Apetz en D. Bakker. Voor de betrekking van leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerscholen met vijf en driejarigen cursus alhier, hebben zich dertig sollicitanten aange meld. Examen M. O. te 's-Hago. Hoogere wiskunde K 5 geslaagd o. a. de heer H. M. Spruijt, uit Haarlem. Belangstellenden fwordt herinnerd, dat Dinsdagavond in de bovenzaal der Ver eeniging voor „Volksbelang" optreedt de heer P. L. Tak, uit öuesum met het onderwerp //De Parijsche Gemeente raad en de Arbeiderskwestie." Hedenmiddag te 12 uur vertrok van het sterfhuis, aan het Houtplein alhier, de begrafenisstoet om het lyk van jhr. B. van Merlen naar Heemstede graf waarts te geleiden. Daar de overledene uitdrukkelyk had verzocht zonder mili tair eerbetoon te worden begraven, was dit achterwege gebleven. Te Heemstede gekomen voegden zich een aantal officie ren van de schutterij en het garnizoen, die daar inmiddels waren aangekomen, in den stoet en ging men onder de treurtonen van de muziek der haarlem sche schutterij naar de gemeentelijke begraafplaats. De stoet leverde een schoon en indrukwekkend schouwspel op en voor tal van bewoners van Heem stede zal het een schouwspel geweest zijn, dat hun nog lang zal heugen. De lijkbaar was met tal van fraaie kransen bedekt en werd begeleid en de slippen van 't lijkkleed werden gedragen door onderofficieren van de huzaren en der infanterie, bij welk eorst- genoemd wapen de overledene zoo lang heeft gediend. Te rnim l uur was men op de be graafplaats en werd de kist, die het stoffelyk overschot bevatte, in den prach- tigen familie-grafkelder bijgezet. Langs den geheelen weg over het kerkhof werd de lijkkist gedragen door genoemde on derofficieren-slippendragers, terwijl een hunner volgde met een sierlgk groot kruis van groen en witte rozen, een treffende hulde den ontslapene geboden. De familie was vertegenwoordigd door jhr. J. B. Yan Merlen, diens zoon en andere naaste betrekkingen van den ontslapene. De heer Dolleman, burgemeester te Heemstede, was mede tegenwoordig* Jhr. J. B. van Merlen, de zoon des overledenen, dankte de aanwezigen voor de laatste eer aan zijnen beminden vader bewezen, en verznehfc den WEw. Heer Ds. Mees een woord tot afscheid te willen spreken. De heer Mees volbracht die schoone taak op de hem eigen welsprekende wijze. Hij zeide niet lang te zullen ver wijlen bij het leven van den nobelen, kundigen man, wiens lijk hier ter laatste rustplaats was geleid en niet uitvoerig te zullen stilstaan bij zijn verdiensten als militair en schrijver, maar een enkel woord wenschte hij te zeggen over den meer intiemen omgang met den thans ontslapene. Hij herdacht diens innige piëteit en zijne liefde voor de moeder zijner kinderen met wie hg 60 jaar ver- eenigd was. Hoe hoog stelde hij de kleine bewijzen van hoogachting op prgs, die hem van hun ten deel viel. Rechtscha penheid straalde uit zijne woorden en zeker was het de onbevangen godsdien stige blik, die hem zijn heengaan uit dit leven zoo gemakkelijk had gemaakt. Be minnelijk on kinderlijk als zijn eenvoud was, m«cht ook hij zingen „Al ben ik oud, toch ben ik jong „Bet danklied, dat mijn jonkheid zong, Klonk in mijn najaarsdagen Veel was hij ons waard, in hem is veel heengegaan. En terwijl de laatste woorden van den spreker wegstierven, hief de muziek schoone koraal-hymne aan „Es ist be- stimmt in Gottes Rath", die zacht en aandoenlijk gover de wijde vlakte weer klonk. En hiermede was de treffende plechtigheid ten einde. De hoofdofficieren, die haar bijwoon den, waron de overste der huzaren Ypey, uit den Haag, Lagerwerf!, rit meester de cavalerie alhier, de garni- zoens-commandant J.. A. K. H. W.Vogel, de proviec. adj -overste Zürich en de majoor der schutterig W. Jager Gerlings. Te ongeveer kwart over 2 verlieten de talrijke aanwezigen de begraafplaats. De heer H. de Veer heeft 16 jaren de hoofdredactie van Eigen Haard gehad, ran de oprichting van het weekblad af. Geen wonder, dat het blad nu zijn por tret geeft, met een kort maar hartelijk woord van hulde door de redactie. De heer Frédéric Aehard gaf Zater dagavond met eenige artisten van ver schillende parijsche theaters, de twee bekende kluchten van Alex. Bisson, „le Sanglier" en „Feu Toupinel". Twee zulke echt fransche stukken moeten wel door Franschen beter worden gespeeld dan door Hollanders, al ware het alleen, omdat ieder stuk door vertaling achter uitgaat. Vooral „Feu Toupinel" werd zeer ver dienstelijk gespeeld. De heer Achard gaf den hoofdpereoon Duperron weer op eene wijze, die aan het publiek herhaaldelijk een lach ontlokte. Geen schaterlach even wel want het publiek was klein, nog kleiner dan anders gewoonlijk bij fransche voorstellingen het geval is. En wanneer men niet wist, dat deze fransche gezel schappen alleen in Haarlem komen om dat zij tóeh in Amsterdam zijn, zou men zich erover verbazen, dat zij voortdu rend komen spelen voor zalen, waarin men wel schieten kan. Zondagavond zijn door de politie alhier aangehouden D. P., oud 22 en J. F. K., oud 22 jaren, die even te voren zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van kippen op de buitenplaats van jhr. Van de Poll aan den Zijl weg. Eerstge noemde heeft reeds vroeger wegens diefstal gev ngenisstraf ondergaan. Hedenmorgen is op de Krocht een paard, dat gespannen was voor een rijtuig, doodgevallen. Het is naar de vuilnisbelt overgebracht om door den keurmeester te worden geschouwd. In ons vorig nummer zijn twee drukfouten blijven staan, die noodzake lijk verbetering eischen. In het begin van de „Muzikale Kroniek" staat „kunst is geen regeeringsaaak, was het koude antwoord van enkelen," enz., dit laatste moet zijn „aan enkelen,". In het stuk over wijlen jhr. B. Va» Merlen staat „sedert zijn terugkeer tot het ambtenaars leven," men leze„ambteloos leven." De onlangs alhier in behoeftige om standigheden opgenomen en in het Gast huis overleden Wed. D. uit OverveeD, heeft, naar men ons meldt, een som na gelaten van circa ƒ400, welk bedrag in geldswaardig papier in de legerstede moet zijn gevonden. Na den dood van haren man, werd de vrouw door lief dadige bijdragen der ingezetenen onder houden. Aan de Zondag by de Zomervaart gehouden hardrijderij namen 31 perso nen deel. De prijzen (eea gouden en een zilve ren horloge) werden behaald door A. Diepenveen te Kampen en A. Ruigvoorn te Spaarndam de premie door C. van der Werff te Haarlemmerliede en A. Hartog te Spaarndam. Zaterdagmiddag is nabij de brug te Bennebroek een machine van de stoom tram ontspoord. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, de dienBt ondervond dien middag echter eenige vertraging. Uit Beverwijk wordt gemeld Ook ten onzent doet men veel in deze barre winterdagen, ten goede van de algemeene armen. Bij de vele liefdadige instellingen, die hier reeds bestaan en welke allen ten doel hebben, de gure winterdagen voor de minder bedeelden zoo goed mo gelijk te doen voorbijgaan, heeft zieh onlangs opnieuw gevoegd eene commissie bestaande uit 3 dames mevr. Boon, mevr. Van Doorn en inevr. Verhagen. Zij deden pogingen om middelen te verkrijgen, ten einde aan behoeftige schoolkinderen eens of meermalen per week een warmen maaltijd te verschaffen. Zij lieten daartoe inteekenlijsten cir- culeeren, waarop voor flinke bijdragen in geld werd geteekend. De heer Wiilem Sepp, fabrikant van verduurzaamde levensmiddelen alhier, staat gaarne een zijner keukens af, waarin de spijzen kunnen bereid worden. Alle behoeftige schoolgaande kinderen, van welke gezindheid ook, kunnen nu voortaan, gedurende den wintertijd, een paar maal per week „den inwendigen menech" eens flink voeden en versterken. Een prachtig gezicht zoo schrijft men ons leverde Zaterdagmiddag het Noordzeekanaal op. Het engelsche stoomschip Seahorse brak de vaargeul open, zoodat de bin nenkomende boot Zaandam der N. A. S. M. en eenige andere booten konden volgen. Na een honderdtal Meters door de 20 h 25 cM. dikke gsschotsen met verbazend geweld te hebben gebroken, moest dit zeekasteel weer achteruit, om met vornieuwde vaart en kracht als 't ware bovenop het ijs te loopen. Do ijsbreker 't Zand had intusschen zijn werk voortgezet en de vaargeul verbreed, zoodat Zondagmorgen de en gelsche en noorsche stoomschepen Euro pean en Fr am, na ruim vier dagen bij de spoorbrug in het ijs te zijn beklemd geweest, naar IJmuiden kenden ver trekken. Omstreeks 12 uur volgden de Oranje Nassau (West Ind. mail) WindsorEgret en Ceres, terwijl reeds binnen kwamen Zaandam der N. A. S. M., Ondine Auckland en Castle. De Zaandam geraakte bij de Hembrug naast de uitgaande Prins Alexander nog twee uur in het ijs beklemd, zoodat dit ook voor de volgende vaartuigen vertra- gin? gaf- Thans is do stoomvaart zoo goed als hersteld, doch bg strenge vorst met on voldoende ijsbrekers geeft de vaargeul zeer s poedig stremming in de vaart door opeenhooping van de ijsschotsen, BINNENLAND. Naar wij vernomen zou de Hooge Raad der Nederlanden heden voltallig vergaderen, ter overweging der meermalen reeds opgeworpen vraug, of in den vervolge de rechtspraak moet plaats hebben in naam des Konings of in naam der Koningin. (AT. JR. C.) De heer Tindal heeft een uitvoerig met redenen omkleed adres aaa de Tweede Kamer verzonden, waarin hij aandringt op het houden van eene FEUILLETON. Naar het engelse h van WALTER BESANT. 12 HOOFDSTUK III. Harley RouseCleveland Square. „Gij zijt zeer vermoeid, lief kind. Heb echter nog wat geduld. Voor degenen die geduld oefenen en nooit de hoop en het ver- rouwen verliezen, komt alles nog wel terecht. Zie eens naar ons mijn zuster en ik wij zijn ook zeer arm geweest. Ja. wij hebben veel verdriet geleden en groote vernederingen moe ten ondergaan. Toen wij nog jong waren geloof ik niet dat de menschen nog zoo liefdadig en barmhartig waren als zij later zijn geworden en nog zullen worden. „Dives, de lakenkoopman uit Stoke-Newington, toch zeker niet," zeide Lily. „Dikwijls bezaten wij niet genoeg om te kunnen eten. Maar zie eens wat gebeurde. Wij leefden zoo eenvoudig mogelijk, van vruchten en brood, somtijds aten wij groente. Daardoor waren wij in staat om de grootste rampspoeden te trotseeren, en nu wij oud zijn geworden en ons gelukkig achten om te kunnen rusten, heeft de Voorzienigheid ons een jaarlijksche toelage van vijftig pond geschonken, zoodat wij nu kalm kunnen leven, wat het hart van dankbaarheid vervulde. Geduld, mijn liefste." „Het zal nog zoolang duren alvorens ik oud ben," zuchtte Lily. „En ik moet nog zooveel stormen trotseeren. En misschien krijg ik die toelage van vijftig pond niet, wanneer ik ze zoo dringend noodig heb. Ik zal echter trachten geduldig te zijn, miss Beatrice, ja, dat zal ik." Nu wendde miss Beatrice zich tot Katharina en gaf haar een kus. „Lief kind," zeide zij, „wanneer er geen tijding is, dan is er nog altijd hoop „De bewoners daar, hebben bericht, dat zij vermoord zijn," zeide Katharina met droge oogen. Niemand is van meening, dat er nog hoop bestaat. Ik begaf mij vandaag naar het bureau van de courant en sprak daar een van de redacteuren. Hij is een vriendelijk man en de tranen kwamen hem in de oogen. Hij zegt, dat het onnut zou zijn om nog eenige hoop te koes teren. Tom is doodTom is dood l" Zij sprong van haar stoel op en snelde de kamer uit. „Volg haar niet, miss Beatrice," zeide Lily. „Zij zal zich op haar bed neerwerpen om eens flink uit te schreien. Het zal haar goed doen, arm ding! Het zou ons allen goed doen, wanneer wij iederen avond een paar uur konden gaan liggen om eens flink uit te schreien." HOOFDSTUK IV. Een eerlijke zaakwaarnemer. Wanneer gij, waarde lezer, her voornemen mocht opvatten, om een daad te verrichten, welke de hardvochtige wereld een misdaad zou noemen, en waarvoor de rechters u zouden be- loonen met gevangenisstraf, zoudt gij die dan in het geheim volvoeren, of zoudt gij uwe echtgenoote tot uwe medeplichtige maken P Dit is een vraag, die niet zeer gemakkelijk kan worden beantwoord, omdat dit antwoord hoofdzakelijk afhangt van het karakter en de neigingen der vrouw. Want er zijn vrouwen, die evenals groote staatslieden, die plotseling en met een stalen voorhoofd van taktiek veranderen en door hunne verdere han delwijze alles logenstraffen wat zij tot dusverre gezegd en ge daan hebben, gereed zijn om te beweren, dat die handelwijze ongetwijfeld rechtvaardig en goed is en dit trachten te bewijzen door ze met een verguldsel van mooie woorden te bedekken, zoodat zij schijnbaar deugdzaam en onbaatzuchtig handelen. Er zijn weer andere vrouwen, die een verkeerde daad nooit anders kunnen zien dan in haar verfoeielijke naaktheid, alle deelname weigeren en zich met afgrijzen en tegenzin van de zaak af wenden. Wanneer gij het geduld bezit om dit verhaal tot het einde toe te volgen, dan zult gij vernemen, wat er gebeurde met een man, die een zekere gedragslijn volgde, zonder er zijn vrouw van in kennis te stellen, en zich vooraf van haar instemming

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1