Wintergave. Muzikale Kroniek. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. STADSNIEUW S. Jiaf farina flegma. 8c Jaargang. Woensdag- 24 December 1890. No. 2295 ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. Z. BAXJBE 8f CoJOHN F. JONESSucc., F ar ijs 31£is Faubourg Montmartre Van alle zijden komen in deze koude dagen, nu de armen zooveel te lijden hebben, in de verschillende plaatsen des lands giften in, om in den dringenden nood te voorzien. Hier ter stede is de vereeniging Wel dadigheid naar Vermogen" daarvoor on vermoeid werkzaam, maar zij heeft daarbij den steun der ingezetenen voortdurend noodig; de opbrengst der iateekeningen op de circulaires heeft dit jaar twee duizend gulden minder dan verleden jaar bedragen. Zeer werd zij daarom dezer dagen verrast door vier giften van onbekenden, resp. van ƒ100, 35, ƒ25 en ƒ4,85, en dit zoo onverwachte goede voorbeeld doet haar thans navolging inroepen, daar er nog zooveel noodig is. Dat de giften hun doel zullen berei ken, behoeft wel Diet gezegd, als men slechts bedenkt op hoe uitstekende wijze het huisbezoek van de vereeniging werkt, waardoor zy volkomen op de hoogte is der toestanden. De kleinste giffen zijn welkom en ieder gever vindt zijn bo- looning vertienvoudigd terug in de hart verheffende gedachte, een goede, een edele daad te hebben verricht. Ieder, die warm gekleed, wel gevoed en gehuisvest is, denke aan de armen, die slecht gekleed en slecht gevoed, de koude en ellende bet hoofd moeten bieden. Wendt u dus met uwe gaven, klein of groot, in navolging van de edele gevers hierboven vermeld, tot het bestuur van „Weldadigheid naar Vermogen". Ingevolge een by de redactie van Haarl. Dagblad ingekomen verzoek van „eene ge trouwe lezeres, die gaarne met nog an dere een gave wil afzonderen maar on bekend is met de namen der bestuursleden van W. n. V.", deelen wy hierbij mede, dat bijdragen kunnen worden gericht aan jhr. F. Teding van Berkhout, penning meester der vereeniging, adres Baan hoek Kleine Houtweg of Haarlemsche Bank. Achtereenvolgens is ontvangenvan N. N. door mej. F. K. 25, van N. N. in de bus 10, en van een onbekende onder lett. A. Z. f 500. Haarlem 23 December 1890. By kon. besl. zyn ter vervanging van de £op 31 December 1890 aftredende en niet herbenoembare leden van dea ge neeskundige raden, tot leden dier raden benoemd: o.a. voor Noord-Holland: P. van Vollenhovea, heel- en vroedmeester te Amserdaaa dr. C. J. van Persijn, te Bloemendaal; dr. L. Seheltema Beduin; dr. P. K. Pel, hoogleeraar te Amsterdam; J. Swens, apotheker te Haarlem; dr. P. Ankersmit, apotheker te Amsterdam. Tot hoofdingeland van Waterland is dienst9lijk vanhetpiano-accompagnement, voor de Panne Breek gekozen de heer terwyl het voorzeker niet vermeld be- J. T. Boerlage. TWEEDE MATINEE MUSICALE van JOH. STEENMAN. Een eigenaardige plaats nemen de matinées van den heer Stoenmaa ia Haarlems muziekleven in. De oorsprong der kamermuziek-uitvoeringen danken wij in hoofdzaak van het strijkkwartet. Van den tijd van Haydn tot heden bestaat de gewoonte, dat verschillende muziek onderwijzers in een stad eene vereeniging vormen, die zich ten doel stelt, het kunstlievend publiek in kennis te brengen met de groote oude es nieuwe werken voor kamermuziek geschreven. Door het uitvoeren van kwintetten, kwartetten, trio's en sonate's trachtte» zy het publiek klassiek te leiden. De uitvoeringen van den heer Sfceenman hebben meer een afwisselend karakter. Hy geeft ons, be halve de proeven van zyn talent, steeds waf nieuws. Zoo was het thans de mede werking van Arnold Spoel. De groote opkomst van het publiek had de kleine zaal der Vereeniging recht gezellig ge maakt. Spoel is by de muziekliefhebbers en kenners een welkome gast. Als oud leerling van mejuffrouw Gips en Emïl Fischer, vervolgde bij zijne studiën bij Schneider, te Keulen en aan de Hoch- schule, te Berlyn. Sedert is bij leeraar aan de K. Muziekschool te 's Hage. Als bariton-zanger heeft hij de meeste plaat sen van ons land bezocht. Wij herinne ren nog aan zijn rondreis met D. de Lange, waarop uitsluitend oud-nederland- sche muziek werd uitgevoerd en aan zijo optreden, het vorige jaar alhier, ©p het Kriens-concert. Zyn stem is zuiver, hel der en buigzaam, zij» voordracht hoogst muzikaal, zijn uitspraak duidelijk en waardig. In Schumanns „Arme Peter" klonk zyn orgaan voor het bovenzaaltje der Vereeniging te sterk, de 3 Liederen werden gezODgen zooals voorzeker hun scheppers het wenschten, gaarne hadden wy een zijner eigen liederen tot toegift De heer Steenman speelde de sonate in Es, van Mozart, zooals het behoorde. Zy leerlingen zullen voorzeker wel het meest genoten hebben. In Schumanns Stücke im Volkston, vond ik de figuren in No. 1 niet duidelijk genoeg, terwyl in No. 2 de stemming beter had kunnen zyn. No. 5, de Ballade van Moszkowski, voldeed ons bizonder. Mejuffrouw Andersen kweet zich ver- hoeft te worden, dat de heer Schlegel, met zijn muzikaal overwicht, het leeu wendeel in het welslagen dezer matinée had. Q Ons gemeentelijk muziekkorps, strijk orkest, gaf Maandagavond een concert ie de Vereeniging. De opkomst was flink te noemen en de uitvoering der verschillende nummers zeer schoon. Op verlangen werden een tweetal nummers herhaald, „Liebesliedchen", van Tau- bert en „Sérénade des Mandolines" van De8ormes. Vrijdag a. 8. geeft het korps weder een concert in de Vereeniging. Maandagavond vergaderde de kies» vereeniging „Vooruitgang" in de boven zaal der Sociëteit „Vereeniging." Te acht uur had eene huishoudelijke vergadering plaats. Van de aftredende Bestuursleden dr. H. Brongersma, J. Sa- belis, Dr. H. A. J. Valkem&Blouw en D. André de la Porte, hadden de beide eerstgenoemde» verklaard, niet voor eene herbenoeming in aanmerking te willen komen. In hunne plaats werden benoemd de heeren mr. L. C. Kronenberg en G. E. L. Hymans, de laatste (wegens sta king van stemmen), na loting met den heer W. L. Schram. De heero» Valkema Blouw en André de la Porte werden met groote meer derheid herkozen. Aangenomen werd met 35 tegen 12 stemmen een voorstel van het Bestuur, om de contributie van 50 ets. te bren- op 1 en voor leden van bevriende vereeDigingen van 25 op 50 ets. Aan de orde was het stellen van een candidaat voor een lid van den Ge meenteraad (vacature mr. Gallandat Huet). Aanbevolen was alleen de heer Jobs. de Breuk, door de heeren mr. C. G. Von Reeken, dr. E. van der Ven en J. K. Tadema. De definitieve ver kiezing kon echter niet plaats hebben, daar van de 263 leden slechts 46 tegen woordig waren en het reglement uitdruk kelijk voorschrijft, dat voor eene candi- daat-stelling de aanwezigheid van Vs der leden (in casu 53) vereischt wordt. Men zal dus spoedig (zoo megelyk 29 of 30 December, de juiste datum zal aader in dit blad worden bekend ge maakt) opnieuw vergaderen. Maandagavond trad voor de getrouwe bezoekers van „Weten en Werken" als spreker op de heer Lamberts van Am sterdam, die oen drietal stukken ten beste gaf: „Op de Kniehorst", van J. J. Cremer, „Het jurkje", van Coppée en „Een vers dat als een nachtkaars uit- van Laurillard. Alen moet bewondering bezitten voor dezen spreker, zoo uitmuntend als hy de kust verstaat van het voordragen en daarbij personen en karakters weef te geven. Dat zijn voordracht in den smaak viel, bewezen de aandacht en het herhaald applaus der toehoorders. Wy vestigen gaarne de aandacht op achterstaande advertentie van de sociëteit „de Phoenix", met het oog op het goede deel, dat daarmede wordt beoogd. Dat ieder, die iets missen kan, het aan „de Phoenix" zende om als prijs te dienen, en jongelieden, die „flink ter schaats" zyn en een behoeftig gezin kennen, waarvan de man niet ryden kan, voor hem in de bres springen I In beide gevallen verricht me» een goede daad. Yoor bizonderheden zie men de annonce 1 Rechtszaken. By vonnis van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 23 Docambar 1890 is Willem Rollfs of Roalofs, win kelier te Purmerend, verklaard in staat van faillissement, met ingang van 17 December 1890 e» benoeming van den reohter mr. J. de Clereq van Weel, tot rechter-commissaris, en van den advocaat en procureur mr. C. J. Prins te Haarlem, tot curator. Te Aalsmeer is tot gemeente-opzichter benoemd de heer A. v. d. Laarse, aldaar woonachtig. Door den heer A. K. Posthuma is tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag gevraagd en verleend als onderwyzer te Aalsmeer. Met het oog op den strengen winter, zal er van wege de gemeente Haarlem mermeer eene algemeese collecte gehou den worden, om in de zoo stijgende be hoeften der toenemende armen te voorzien. Uit Oegstgeest schrijft men OnlaDga maakten wij melding van eene diefstal van steenkolen uit eene schuit, liggende onder deze gemeente. De politie te Lei den, bijgestaan door die van Oegstgeest, heeft thans den bedrijver opgespoord, namelyk zekeren D., thans te Leiden woonachtig. Voorts is nog gebleken dat dit dezelfde persoon is, die zich aan het ontvreemden van bloemkooleD heeft schul dig gemaakt. Bij huiszoeking zijn nog verschillende voorwerpen, als een horloge, een krui wagen, een vat, alle onder deze gemeente ontvreemdter zynent gevonden. Ge noemde persoon bedreef deze diefstallen met zijn vijftienjarigen zoon, die alle gevorderde inlichtingen daaromtrent heeft gegeven. Letteren ©n Kunst. -De telegraaf bracht Maandag het bericht van Niels Gade's overlijden. De beminnelijke, ook hier te lande zeer ge schatte componist bereikte den ouderdom van 73 jaar. In 1817 te Kopenhagen als de zoon van eenen muziekinstru- mentmaker geboren, deed hij als com ponist het eerst van zich spreken door zijne ouverture „Nachklfinge aus Ossian". Dit werk en zyn© lste symphonie be zorgden hem de waardeering en vriend schap van Mendelssohn en Schumann, van wier eigenaardigheden hij zeer veel overnam. Zijne best bekende werken zijn, behalve de beide reeds genoemde: de ouverture „lm Hoohland", de „Novel- letten" voor orkest en de cantaten „Co- mala", „Erlkönigs Tochter", „Die heilige Nacht"„Frühlingsbotschaft" „Die Kreuzfahrer" en „Calanus". BINNENLAND. De groot-hertogin van Sak sen-Weimar heeft voor 101)0 deelge nomen in de verloting ten bate van het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Aan den heer W. B 1 e y, a d- junot-directeur der Nederlandsche Heide- meatschappij, is met ingang van 1 Jan. e.k. eervol ontslag verleend. De heer Henry Tindal te Amsterdam heeft zich, zooals kortolyke reeds is gemeld., onder dagteekening van 18 December jl., met een nieuw adres tot de Tweede Kamer gewend. Hij begint met er op te wyzen, dat de vele verzoekschriften, door hem aan de Volksvertegenwoordiging gericht en verschillende door hem openbaar ge maakte stukken, die hij den leden deed toekomen, slechts tot gevolg hadden „het vermeederen van de ter griffie gedeponeerde stukken". Toch acht adr. het zijn plicht, nogmaals een verzoek tot de Kamer te richten. Hy verklaart, dat 't hem pynlyk ge troffen heeft, dat noch in het voorloopig verslag der Commissie van Rapporteurs, noch in het RegeeriDgaantwoord op de Begrooting van Oorlog de hoofdzaken der defensie ter sprake zijn gebracht. Slechts de opkomst der milieiens-tor- pedisten, uit Den Helder en omstreken afkomstig, werd even aangeroerd. Het is mogelyk, dat er betreffende deze zaak (slechts over pl. m. 70 man handelende) en andere kleinigheden kleine verande ringen in de opkomst van miliciens zyn gebracht, ook naar aanleiding van de critiek. Dit alles heeft echter geen be trekking op de mobilisatie van het geheele leger. Deze geschiedt naar het FEUILLETON. Naar het eng else h van WALTER BESANT. 13) HOOFDSTUK IV. Ee?i eerlijke zaakwaarnemer Den volgenden dag en den daarop volgenden dag waren de telegrammen nog even verontrustend. „Harriet," zeide haar echtgenoot op plechtigen toon, „neef Tom is ongetwijfeld dood. Er zijn riu reeds vier dagen verloo- pen en nog is hij niet teruggekeerd. De laatste vluchtelingen, welke ontsnapt zijn, zijn reeds in het kamp teruggekeerd, maar hij is nog steeds weg. Kapitein Mc Lauchlin van het 115e en Addison, verslaggever van de „Daily Herald", worden nog steeds vermist. Er valt dus niet meer aan te twijfelen, dat, naar ik vrees, Tom dood is." ffVoor wien is dan al dat geld, James?" „Er zal wel een testament zijn," antwoordde hij, er voor zich zelf van overtuigd zijnde, dat er geen was. „Het komt mij van rechtswege toe, maar hij zal wel een testament hebben gemaakt." „Welke andere familiebetrekkingen heeft hij nog?" „Van zijn moeders kant heeft hij nog neven en nichten, die echter allen zeer lang geleden naar Nieuw-Zeeland zijn gegaan. Van zijn vaders kant ben ik zijn eenige neef." „O, Jemdan is alles voor ons." „Dat moeten wij afwachten, Harriet," antwoordde hij op ern- stigen toon, „dat moeten wij afwachten. Van rechtswege komt mij zeker alles toe." „Gij hebt mij immers verteld, dat hij verloofd was?" „Ja." Door deze vraag werd James herinnerd aan een zekere belofte, die hij gedaan had. En weer knipte hij met beide oogen. „Ja, hij was verloofd. Ik zal zijne papieren eens inzien, Harriet, om te zien of hij ook een testament heeft achtergelaten." Zijn hart bonsde van vreugde en zijn polsslag ging sneller, omdat hij zeer goed wist, dat er geen testament was. Het was een moeielijke tijd voor hem. De huishuur moest betaald worden en de huisheer had geen geduld meer. James Rolfes kapitaaltje was verdwenen en zijn praktijk be duidde niets. Het beteekent niet veel als iemand zich voor zaakwaarnemer uitgeeft, terwijl zijne manieren, zijn uiterlijk en zijn naam geen eerbied en vertrouwen aan den cliënt kunnen afdwingen. Naar zijn uiterlijk te oordeelen, deed James niet aan een zaakwaarnemer denken, daar hij te zeer naar de mode was ge kleed. De meeste mensehen zijn van oordeel, dat een zaakwaar nemer eenvoudig, maar deftig gekleed moet zijn. Hij was een groot liefhebber van wedrennen en dus ook van biljarten, daar de renbaan en het biljart veel overeenkomst met elkaar hebben. Om te beginnen zijn beide groen. Hij was een flinke, knappe kerel, met kort, bruin haar, een gladde kin en flinke knevels. Zijn vrouw, die hij van een uitstalling in de Soho-bazar tot haar tegenwoordige positie had verheven, was, evenals hij, flink ge bouwd en had een tamelijk goed uiterlijk. Daar was geen vronw ter wereld, zoo bakende Jem zichzelf met trots, die bij haar kon worden vergeleken. Wanneer Harriet goed gekleed en in een goed humeur was, dan kon zij er ook werkelijk zeer aardig uitzien. Zij zou op het tooneel een vorstelijke verschijning zijn geweest, wanneer hare weelderige, bruine lokken werden bijeen gehouden door een schitterende gouden kroon, en wanneer een zwart of rood fluweelen gewaad hare blanke armen, hare ge vulde wangen, hare blanke schouders en hare groote, blauwe oogen op hun voordeeligst zouden doen uitkomen. Met geestdrift zou Rubens haar op het doek hebben ver eeuwigd. Zij was ongetwijfeld niet uit Londen afkomstig, want daar worden zulke vrouwen niet geboren. In alle andere dingen was zij de vrouw, die bij James Rolfe paste; evenals hij, hield zij veel van de pracht en de ijdelheid dezer wereld vooral van een mooie en kostbare kleeding. Bovendien was zij verzot op schouwburgen en opera's, daar men bij zulke gelegenheden het beste met zijne kleeding kon schitteren. Zij hield ook veel van champagne, dien feestdrank, van lekker eten en van vroolijk gezelschap, waar de mannen deden wat zij wilden en de dames niet stijf en deftig waren. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3_maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad versckynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1