POLITIEK OVERZICHT. INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. bekende, vófif vkr jaren ingevoerde stelsel. Hoe verderfelijk en onzinnig dit stelsel door den heer Tindal wordt geacht, heeft hij vaak trachten aara te toonea, en herhaalt hij in dit zijn jongste adres. Adr. neemt thans de vrijheid, de Kamer eerbiedig te verzoeken, den tegonwoordigen staat onzer verweermid delen hot onderwerp te doen uitmaken van eene parlementaire enquête. Deze enquête zou alleen behoeven te loopen over de hoofdzaak „Uit te makea of het waar is wat adr. en duizenden met hem in eo buiten het leger gelooven, namelyk drt wij op het oogenblik zoo goed als weerloos zijn". Mocht het der Kamer behagen, zoodanige parlementaire enquête te doen instellen, dan weuscht adr. eerbiedig te verzoeken, dat dit spoedig plaats grijpe. Volgens mededeeling van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Holland aan den Geneeskundigen Raad is hem gebleken, dat de vijf kinderen, in de maand Juni naar Parijs gezonden om de inenting van Pasteur te ondergaan, op 1 Oct. jl. volkomen gezond waren. Voor eenige dagen is te Arnhem eene dames-gyijonastiekvereeni- ging opgeriehfe, die den naam „Excelsior" heeft gekregen. De haagsehe correspondent van de Middelb. Ct., over de mildheid van wijlen den Koning sprekende, zegt o. a. Meermalen werd zelf* bij eene aan zienlijke gift de verplichting opgelegd, den naam van den koninklijken gever niet publiek te maken. Nog niet lang geleden werd op die wijze f 10,000 door Z. M. geschonken voor eene stich ting te Amsterdam ten behoeve van den werkliedenstand. Nu, na den dood des Konings, is daaraan eenige rucht baarheid gegeven, en het kan daarom niet worden afgekeurd, dat nu ronduit wordt medegedeeld, dat die vorstelijke gift ten deel viel aan het Volkabadhuis in de hoofdstad, dat zonder haar ver moedelijk niet zou zijn totstandgekomen. Die stichting draagt derhalve niet ten onrechte den naam van „Koning Willems badhuis." De dezer dagen v e r k r y g- baar gestelde verguld metalen gedenk penningen. dragende aan de eene zijde het borstbeeld van wijlen Z. M. koning Willem III en daardoor veel gelijkenis hebbende met een gouden tienguldenstuk, hebben reeds aanleiding gegeven tot bedrog, daar er een in eene tapperij Amsterdam als een tientje werd uitge geven. Men zij voorzichtig 1 Te Amsterdam is eene vrouw van drie kinderen bevallen, terwijl de man sedert een half jaar zonder ver dienste is. Te K a t w ij k a/R ij n is Zondag ochtend een 17jarig meisje uit Noord - wijk in de verkeerde richting van de in gang zijnde train gesprongen. Zij geraakte er onder en wondde zich aan de beide beenen en een der armen. In eene Zaterdag te Helder gehouden vergadoring van ingezetenen is, op initiatief van de heeren C. D. Zurmiihien en C. Swaving, besloten tot de oprichting eener vereeniging, die werkzaam zal zyn in den geest van het bekende genootschap „Liefdadigheid naar vermogen" te Arasterdam en dergelijke 7ereenigingen, in het belang van be hoeftige plaatsgenooten. Met de heeren Zurmühlen ea Swaving werden de hee ren A. Klik, T. Mooy en J. Brouwer tot eene commissie benoemd, belast aiet het samenstellen van de ontwerp-statuten en het nemen van verdere voorbereidende maatregelen. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat te Tiel een kind was dood gevroren. Dit bericht is, naar wij ver nemen, onwaar. Zaterdag is door den trein, die ten 6 uur 's avonds to Tilburg aan komt, bij wachtpost 11 een kind over reden en onmiddellijk gedood. Te Wouw (N.-B.) is tegen een kind van negen jaren proces-verbaal op gemaakt wegens zoutsmokkelarij. De hardrijder K. Hanjo te Akkrum heeft dezen winter reeds f 955 aan pryzen gewonnen. Door de rechtbank te Assen is een nieuw seheikundig onderzoek be volen in de zaak van de weduwe H., te Rodendieonder verdenking haar dochter te hebben vergiftigd, nog steeds te Assen preventief gevangen gehouden wordt. De heeren Gosselaar, apotheker, en vaa Hasselt, leeraar aan de H. B. S., zijn met dat onderzoek belast. Bij het eerste onderzoek werd de aanwezigheid van arsenicum in de ingewanden van het overleden meisje geconstateerd. Men schrijft uit 's-H eeren- hoek van 21 dezer: Een ruim 8§jarig jongman alhier I verschrikte zoo hevig op het vernemen der doodstijding zijns vaders, dat hij de spraak verloor. Den volgenden dag sehrikte hy weder door het geroep van brand, waardoor hij op eenmaal zijne praak terugbekwam. Te Tzum is eene alleen wo- nende vrouw, ruim 80 jaar oud, dood op haar bed gevoadeD. Te midden der rustige rust in de politiek komt opeens eene zeer opmer kelijke mededeeling van hongaarsche bladen levendigheid brengen. VolgeDs deze heeft keizer Wilhelm reehtstreeks den stoot gegeven tot de onderhandelin gen tusachen Duitschland en Oostenrijk ©ver de tol-liniën. Zelfs zou de keizer het denkbeeld geopperd hebben van eene midden-europeesche tol-eenheid tusschen Duitschland, Oostenrijk, Italië en Frank- r;jk. Hiermede zou de bizondere onder scheiding, waarmede Jules Simon tijdens «ie iuternationale conferentie tot bescher ming der arbeiders behandeld werd, in verband gestaan hebben. De uitvaardiging van het fransche tol-tarief heeft dit plan verijdeld voor zooveel Frankrijk en Italië betrett. Oos tenrijk en Duitschland zijn dientenge volge alleen overgebleven, doch het is niet mogelyk de oostenrijksche tarieven tot bescherming der nijverheid te verla gen zonder dat dit rijk daarvoor eenige vergoeding erlangt. Ten einde hiertoe te geraken, is het oog op Rumenië ga- vallen. Bij een gemakkelijker uitvoer van hongaarsch vee en granen naar het Westen, vervallen de tot dusver be staande bezwaren tegen eene schikking met Rumenië, welk land thans voor Oostenryks uitvoer zoo goed als gesloten is, doch dan voor de oostenrijksche nijverheid geopend zoude worden. Bijna op hetzelfde oogenblik verschij nen de Hamburger Nachrichten met een artikel, waarin men de hand van Bis marck meent te herkenneD, hetwelk beoogt dat de ingenomenheid met het Duitseh-oostenrijksche Verbond eronder lijden zou, indien Duitschland voor dat bondgenootschap eene cijns moest beta len, weshalve het noodzakelijk zou wezen dat de duitsche regeeriug duidelijk hare bedoelingen deed kennen. De Reichsameiger bevestigt de ge ruchten betreffende de botsiog tusschen majoor Wissmaan en Emin Pacha. De terugroeping van dezen laatste heeft to Berlijn een diepen indruk gemaakt. In de italiaansche Kamer werd de beraadslaging gevoerd over eene motie van Pantano betreffende de benoeming eener commissie van onderzoek voor de douanen-kwestie. Luzzatti bestreed de motie. Crispi zeide stappen gedaan te hebben om tot overeenstemming met Oostenryk te geraken, ten ©inde het handelstractaat gedurende een jaar te verlengen. Deze overeenkomst zou heden geteekend worden. Tengevolge dezer mededeeling van den minister trok Pan tano zijne motie in en stelde Bergatti voor, akte te nemen van de verklaring der regeering. Criopi vereenigde zioh hiermede. Nadat het voorstel met groot© meerderheid aangenomen was, werd de Kamer verdaagd tot dan 20en Januari a. s. Het plan voor de wereldtentaonstel- ling te Chicago moet weder in een ba- denkelijk stadium verkeeren, doordien de President der Unie weigert de desbetref fende proclamatie uit te vaardigen zoolang niet het garantiefonds van tien miilioen] volteekend zal zijn, hetgeen echter moeie- gaat sedert het tentoonstellingscomitd in beginsel besloot de tentoonstelling des Zondags gesloten te houden, en zioh daardoor vele vermogende Duitschers te Chieago tegen maakte. Ook zou de commissie eene oude verordening hebben opgedolven, volgens welke de Illinois- Ceiitral-maatsehappy het uitsluitend© toegangsrecht heeft naar de mceroevers, waar de tentoonstelling komen zou. Dientengevolge zou er een ander terrein noodig gewi rden zyn en zou de geheele tentoonstelling twyfelachtig zijn gewor den. Volgens de Herald verwierp de Re- geering der Unie Engelands voorstol om de Behring-zee-kwestie te laten arbitra geeren. De boodschap van den Staats president zou dit eerstdaags aankondigen en teveus voorstellen de amerikaansche visscherijwetten gestreng toe te passen tegen overtredende engelsche en duitsche visschers, door uitzending van speciale kruisers. Daarentegen zou Canada, ge steund door Engeland, besloten zijn de vis8cherij buiten de driemylsche grens van hot zeestrand gewapend te hand haven, waartoe eene sterke kruisersvloot alle amerikaansche geweldpleging zoude keeren, zoodat in het voorjaar eene bot sing schier onvermijdelijk zou zijn. (Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Eene ontmoeting; op 't ijs. Mijnheer de Redacteur 1 Ik heb op 't ijs eene ontmoeting ge had, die ik belaBgrijk genoeg acht om ze in ruimen kring bekend te maken. Ift reed van Haarlem langs de Leid- schevaart tot bij Beusebroek; daarna langs de Bennebroeksckevaart naar de ringvaart van de Haarlemmermeer, vervolgens langs die ringvaart en 't Spaarne naar Haarlem terug. 't Is een heerlijk ritje, dat ik allen liefhebsters en liefhebbers van schaatsen rijden kan aanbevelen. En nu mijne ontmoeting. Niet ver van de „Bennebroekerbrug" over de ringvaart, dus dicht bij den hoek waar men van B. afkomend links om slaat, stond een klein, oud mannetje, gewapend mot eenen bezem, pogingen' aanwendend em de baaa te vegen. Zijne berende handen hielden slechts met rao8:te dea bezemstok vast en 't resultaat van zyno inspanning was nog maar een smal baantje. Ik stond even stil en nam het oudje eens op. „Wel vadertje, wil 't werk nog al vlotten?" „Och, meneer, 't wordt me wel wat zwaar. Ziet u, ik word in de andere maand ook al zes en tachtig." „Zoo, zoo, vader, al zes en tachtig?" „Ja, meneer. En een jaar geleden is mijne vrouw gestorven, die was vier en tachtig." 't Is een heelo leeftijd, hoor!" „Ja, ik ben ooft nog een ouwe krijgsheld, van 'tjaar dertig, ziet u. We hebben toch gestaan, meneer, met hon derd vijftig man tegen 5000, maar dan komt er wat kijken, dat beloof ik u!" „Dat geloof ik, dat geloof ik." Ik nam net den ouden stakkerd niet kwalijk, dat hy zich zeiven eenen „krijgsheld" noemde. Ook de overdrij ving welke sprak uit die 150 en 5000, kon ik hem best vergeven, Oud-strijders van zijn soort trachten hun verhaal gewoonlijk op deze wijze belangwekkend te maken. „En moet jij nu nog hier staan om de baan fee vegen, vadertje?" „Och, meneer, er is tegenwoordig geen werk voor me, en 'k wil toch graag wat verdienen. Ik moet toch te eten hebben." Deze woorden deden mij aan. Een oude man van 86 jaar! Een Gisteren stond de oude er nog. Ik kon niet voorbyrijden, zonder nog eens een praatje te beginnen. „Wel, vader, hoe gaat het?" „'t Sohikt nog al meneermaar och, 'i brengt maar zoo weinig op, ziet u. I 'k Sta hier nu al den heelen middag en 'k geloof, dat ik nog geen vijftien cen ten heb." Do tranen schoten den goeden oude in de oogen. Ik was ontroerd en besloot te doen, wat ik thans bezig ben uit te veeren. 't Is geen doen om de tallooze baan- jers allen te „gedenken". Deze maakt echter eene uitzondering. Een oud man van zes en taehtig jaar! Een oud-stryder, die zijn leven ge waagd heeft in den strijd voor 't vader land en die thans de baan veegt uit gebreid Neen, dies rijden wij niet voor bij, nu we dit alles weten, zonder hesa te //gedenken!" De Kerstdagen zijn in aantocht; me nigeen zal zich misschien opgewekt ge- voelen om eens langs de ringvaart te rijdenmenigeen zal misschien tot wel doen gestemd zyn. Welnu, wy schaat senrijders zullen niet ver van de Beane- brookerbrug eens uitkijken, minder neg naar de baan dan naar den zes en taeh- tigjarigen Piet Oud, men zei mij ten minste, dat de man zoo heet, naar den Oud-strijder, (He zijnen naam zoo met eere draagt. En mocht soms iemand, die niet ot niet meer Bchaatsenrijdt, behoefte gevoelen om don traan van den eud-stryder te doen verkeeren in eenen blymoedigen glimlach, zoo iemand zal iu dea onder- geteekeads eene bereidwilligen koerier vinden, die zioh haasten zal «m de baan- centoa van de niet-ryders aan den ouden man ter hand te stellen. Dankbaar voor de mij verleende plaats ruimte ben ik met hoogachting, mijnheer de redacteur: Vtc dw. dienaar F. J. A. PAESI. Brouwersstraat lrood. Hoarlem 22/12 '90. M. de R. Met genoegen las ik in uw veelgelezen blad van gisteren, het ingezonden stuk van „een lid" der ijsclub „Haarlem en Omstreken." Ik geloof hier de tolk van velen te zijn, wanneer ik genoemd lid voor zijne opmerkingen dank. Myns inziens verliest het bestuur der ijsclub „Haarlem en Omstreken" den gulden regel wel wat uit het oog „dat men het ijzer moet Bmeden, wanneer het heet is". Waarom niet een voorbeeld genomen aan Amsterdam of Edam, en, al is het niet op dezelfde wijze, tsnminst© de baan een of tweemaal per w©ek geopend Hoevelen zijn er niet, die door bezig heden verhinderd zijn dos daags te rijden, en waarom is men dan lid van een ijsclub UEd. dankzeggende M. de R. voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend W. lid der ijsclub Haarlem en Omstreken". kennen gegeven, eenige uren onafgebro ken, zonder afwisseling van vragen des voorzitters, aan het woord te blijven. Wilde men dit nie6 toelaten, dan zou het zwegen en zich terugtrekken. Aan zyn verlangen werd voldaan. Zijne rede neering kwam hierop neer, dat Gabrielle onder hypnotischea invloed van Eyrand kan geweest zijn en alzoo misschien een willoos werktuig in zijne hand geweest ia. Hij zeide niet dat hot zoo was maar het kan zoo geweest zijn, en hy vroeg het hof vergunning te beproeven, of hy Gabrielle onder zoodanigen invloed kon brengen, en eens in dien toestand gebracht, haar te vragen of zy willoos by den moord gehandeld heeft. De pro cureur generaal en de voorzitter ver wierpen dit verzoek, blijkbaar met zekere verontwaardiging. De procureur-generaal, de heor Quesnay de Beaurepaire, gesteund onder anderen door de verklaringen van dr. Brouardel, die almede was gehoord, verwierp de theorie van den heer Liégois, die op geen enkel wetenschappelyk gegeven rust. Met de leer der school van Nancy, zoide hij, verdwijnt de zedelyke vrijheid in de anarehic der straffeloeze misdaden. Hy legde het verleden van Gabrielle bloot om aan te tooneD, hoe laag zij gezonken is, hoe laag zij heeft willen zinkon. Zij behoefde niet onder invloed van een boeswicht gebracht to wordeD. De verdediger vaa Gabrielle deed ook nog eeae poging om proeven van hypno tisme op haar te doen nemen maar hij slaagde evenmin als de hoogleeraar te Nancy. Gelijk de telegraaf heeft gemeld, heeft de jury het hypnotisme buiten het geding gelaten on ook over Gabrielle het „schuldig" uitgesproken, doch met aan neming van verzachtende omstandighe den. Zij is veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid Eyraud ter dood. Beiden hoorden het arrest met onver schilligheid aan. Eyraud mompelde: „Ik verwachtte het," ©n Gabrielle sprak met een zueht van verlichting „Het is dan eiadelyk gedaan." Doch toen beiden weggevoerd werden, vielen zy bijna in zwijm. Nader wordt uit Gedaan is het met de span ning, waarin het publiek gedurende het proces van Eyrand en Gabrielle Bom- pard gehouden is. De jury heeft uit spraak gedaan in deze cause célebre bij uitnemendheid, en men weet hoeveel prikkelends dergelijke zaken voor het publiek hebben. Een getuige d décharge heeft den advocaat van Gabrielle het middel aan de hand gedaan om een nieuw element in de verdediging te brengen: het hypnotisme. Het was de heer Liégois, hoogleeraar aan de rechts geleerde faculteit te Nancy, die, gelijk uit zijne verklaringen bleok, zich veel heeft bezig gehouden met hypnotisme oud-strijder van 'tjaar dertigen daaraan eeDe groote toakomst voor- moet de baan vegen, omdat hij geen werk spelde. Hij sprak lang en breed, en zich heeft en toch ook eten moet! beroepende op een artikel in het wet- Ik offerde mijn penningske ec reedin -boek van strafvordering, had hij, daar gedachten verder. 1 hij veel te zeggen had, het verlangen te Parijs gemeld, dat Eyrand Zaterdagavond laat op het punt scheen to bezwijmen hij herstelde zich echter spoedig. Meermalen riep hij uit: „Ik ben nu een verloren manOver zijne vrouw en dochter sprak hij niet Gabrielle schijnt er zeer verheugt over te zyn, dat zy eon betrekkelijk lichte straf heeft gekregen. Zij at met veel eetlust. Het vrouwelijk publiek acht ovor het algemeen het vonnis van Gabrielle te licht. De couranten met de uitspraak van het Hof van assises werdon bij duizen den ©p de boulevard's verkocht. Te Treport dreigt een deol der krijtrotsen, door de krachtige in werking van de vorst, naar beneden te storten op een groot aantal visschers- woniagen. Deze zijn door de bewoners ontruimd. Daar de val aiet kan worden verhoed wachten de inwoners van Tréport vol angst het oogenblik der catastrophe af. Te Berlyn beklaagt men zich over het toenemend aantal echt scheidingen. Een afzonderlijke recht bank houdt zich daarmee bezig en is met werk overladen. Het is eigenaardig daarbij op te mer ken, dat die echtscheidingen meestal plaats hebben in do middel- en hoogere klassenzeer zelden in den werk mansstand. Professor Ivoch komt! Deze tijding Jiep onlangs met bliksemsnelheid door oen klein ruasisch stadje in de pro vincie Petrokow. Aan het telegraafkan toor was namelijk oen telegram uit Ber lijn gekomen, geadresseerd aan den stads geneesheer, dat het volgende bericht be vatte „Koch komt den 20stea Decem ber. De stadsgeneesheer was toevallig voor eenige dagen op reis en het telegram werd voorloopig op het kantoor bewaard, maar de inhoud ervan was, dank zij de manier waarop de telegrafist het ambts geheim bewaarde, in een oogweqk door j „Harriet," zeide haar echtgenoot een paar dagen later, „Tom is werkelijk dood. Er valt nu niet meer aan te twijfelen." „Is dat werkelijk waar?" „Iedereen heeft hem opgegeven." „O, Jem en al dat geld! Is dat nu werkelijk alles van ons O Jera gaf niet oogenblikkelijk antwoord, maar sloot zijne beide oogen. Daarna begaf hij zich naar het venster en keek naar buiten op de binnenplaats van het huis. Vervolgens keerde hij terug naar de haard en nam de snuisterijen van den schoor steenmantel een voor een in zijne handen. Harriet sloeg hem in angstige spanning gade. „Harriet," zeide hij, „ik ben zijn neef en zijn zaakwaarnemer. Ik ben dus van middag naar het huis gegaan, waar hij woonde, heb de huur betaald en heb vervolgens zijn boeken, papieren en kleeren meegenomen." „Welnu?" „Ik heb al zijne papieren ingezien hetgeen niet veel tijd kostte, en.... ik heb geen testament kunnen vinden." „Dus o, Jem," Harriet sprong van haar stoel op, „dan is nu alles van ons „Wees niet zoo haastig. Er kan nog wel een testament ziin. De erfenis komt ons slechts toe, wanneer er geen testament is want Tom zou ongetwijfeld alles aan zijn verloofde gemaakt hebben." Harriet viel op haar stoel neer. „Toen hij wegging," vervolgde haar echtgenoot, „was ik van meening, dat er niets te erven was." „Niets te erven Hoe zoo En uw oom was zoo rijk „Omdat er nog geld, dat bij beheerd had, moest worden uit betaald en ik het eerste oogenblik meende, dat de geheele erfenis niet grooter was dan die schuld. Waarom zou hij dus een testament hebben, toen hij meende niets te bezitten Hij was zelfs niet in een levensverzekering en bezat niets dan zijne boeken, welnu, wat zijn die waard „Gij zijt dus van meening, dat er geen testament is, Tom? Dan...." „Ik weet het zoo goed als zeker." „Maar het is best mogelijk, dat hij niet dood is." „Ik voor mij was er in den beginne reeds van overtuigd, dat hij dood was. De troep werd omsingeld en aangevallen. Een paar slechts ontsnapten. Toen men den volgenden dag het too- neel van den strijd inspecteerde, vond men slechts de lijken. Ik heb er geen oogenblik aan getwijfeld, dat hij dood is." „O!" het was een langgerekte uitroep van verrukking. „Ge looft gij het zeker, Jem OEn er is geen testamentNie mand kan ons dus de erfenis ontnemen I „Er is geen testament, Harriet. Alles is nu het mijne." jiHij j sprak op gezaghebbenden toon, die vertrouwen eischte. „Hoe groot is ze, Jem O, vertel mij toch, hoe groot de erfenis is." „Een huis in Russell Square, prachtig gemeubileerd; daar woonde mijn oom." „Oraaar er is toch wel meer dan een huis „Verder nog verschillende eigendommen pachtwoningen, landerijen, fondsen hetgeen ons alles tezamen wel vijftien honderd pond per jaar oplevert. Wij zullen zoo spoedig moge lijk in het huis in Russell Square gaan wonen, Harriet." „Ja, Jem." „En zullen deze ellendige woning verlaten." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2