JQLMir. TM W! IJsclub W eist rijd i. LAAR Kassier, Dienstbode, Privaatonderwijs Bj. W. DRÜCKER, van „DE PHOENIX" Groole IWmmWt en Micltini. POLITIEK OVEIIZICIIT. INGEZONDEN. Keukenmeid, Tweede Meid, Te Guur tegen Hei, iUiitGKKU.j'Ui STA Si». GEMENGD NIEUWS. Ad verten tien. Jb. WESTENDORP, TE HUUR: Nieuwe Groenmarkt 18, Nieuwe Schouwburg, Buitengewone Voorstelling, op Zondag 28 December 1800, „HAARLEM ea OMSTREKEH". Zondag 28 December, in hel Schoüiirijdeii, Soc. Sportterrein ningin nu en dan rcvdi he „1 vroolijk en opgeruimd. Gisterenmorgen nog zag een mijner bekenden, die toevallig in't paleis was, haar op éen been hinkende door een der gangen kernen, terwijl zy eeht kin derlijke pret had. Er i3 nu weer leven en bedrijvigheid in het Noordeinde. Koningin Emma, die zonder twyfel eene allerpopulairste vorstin zal worden zal zich in ons residentieleven mengen, en dat ze_'t voor het geluk van een echten Hagenaar al heel wat. De redacteur van het Leidsch Dagblad, de heer J. van der. Dop, is heden 25 jaren in betrekking bij den heer Sijthoff, te Leiden. Kost bare geschenken, als bewijzsn van wuar- deering en vriendschap, werden hem aangeboden namens zijn patroon en door velen, werkzaam in de uitgeverszaak. De dag van heden zal steeds bij den heer Van dea Dop, wien ook wij hierbij ge- lukwenachen, in aangename herinnering blyven Uit Geldormalaen wordt aan de Tijd gemeld: Niet zonder reden klaagt men over de slechte aansluiting der treinen van het HollandsGhe spoor op die van hot Staatsspoor, welke van hier naar het noorden vertrekken. Doch iemand, die den ongeregelden treinenloop een weinig van nabij gadeslaat, bemerkt al zeer spoedig, dat de directie van het Holl. spoor redenen heeft, geen zorg te dragen voor eene goede aansluitiog. Het eigenbelang gaat by ieder boven dat van een ander, en waarom zou dit dan ook niet mogen plaats hebben bij het Hollandsere spoor Deze maatschap pij heeft schynbaar een bepaald doel, waarom de aansluiting gemist wordt. Reeds de officieele reisgids van het Holl. spoor toont het aan. Daarin zijn de stations van Rotterdam tot Leiden opgenomen als stations, die het gemak kelijkst te b&reiken zijn via Dordrecht Rotterdam. Feitelijk ia dit zoo niet. Het is een omweg. De kortste route van hier naar Leiden is via UtrechtWoerden, naar Den Haag en Delft via Utrecht Gouda. Maar dan heeft het vervoer niet plaats over de lijnen, welke door de Holl. spoorweg-maatschappij worden ge ëxploiteerd, en komen de voordeelen van het vervoer ten bate der exploitatie maatschappij. Om dit nu te voorkomen, doet de Holl. spoordirectie volstrekt geen moeite, hare treinen hier op tijd te doen aan komen, en om tevens het vervoer over DordrechtRotterdam te leiden, stelt zij door het inleggen van extra-treinen, zoodra de aansluiting hier gemist wordt, de reizigers naar Rotterdam en verder gelogen plaatsen in de gelegenheid, spoediger dan zulks zou kunnen ver- kregon worden door op een volgenden trein der Exploitatie-maatschappij te wachten, het doel hunne reis te be reiken. De reizigers moeten in den dankbaar gebruik maken van dezen schijnbaar welwillendsn maatregel der Holl. spoor. Zy weten niet dat het een ,/parti pris" is, hen te laat te Gelier- malsen te doen aankomen en hen ver volgens via Dordrecht naar Rotterdam en verder te vervoeren. Het te laat komen der treinen aan ons station heeft klaarblijkelijk geea ander doel dan het vervoer te trekken via Dordrecht, om daardoor de opbrengst van het personen vervoer van 't Holl. spoor te verhoogen. Daarentegen verbinden Koch en zijne beide medewerkers zich tot een voortdu rend toezicht over het vervaardigen der lymphe. Deze overeenkomst der regeering met de drie goleerden zal aan de goed keuring der Kamera wordea onderwor pen. De fransehe Kamer van Afgevaardig den heeft met 363 stemmen tegen 29 de begrooting in haar geheel aangeno men, zooals zij eenigszins door den Se naat is gewijzigd. De buitengewone zitting is vervolgens gesloten. In het proces in zako de vlucht van Padlowsky is uitspraak gedaan. La bruyèro is tot 13 maanden, mevr. Duc- Quercy tot 2 maanden, en Grégoire bij verstek tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De luit.-generaal ridder Alewyn bij den kooing van Italië ten gehoore toegelaten om hem do troonswisseling in Nederland mede te deelen. Volgens berichten uit Madrid heeft het nieuwe douane-tarief een streng be schermend karakterdaarnaar moeten b. v. veulen-merries 110, instede vaa 25 per stuk, tarwemeel 106, instede van 18 shillings per ton invoerrecht betalen. De Times meldt uit Zanzibar, dat de Duitschers voornemens zijn, oece zuiver duitsche administratie in de kustlanden met nieuwjaarsdag op eenigszins plech tige wyze in te voeren. Mea verzekert dat het bestaande douanetarief onveran derd blijft, en de invoer en uitvoer tot acht havens beperkt zullen blijven. Tippo Tip spoedt zich naar Zanzibar, ingevolge eene oproeping van den britsehen con sul-generaal, dis hem in den loop van Januari verwacht. In de Indépendance vindt men nog eeoige bizoaderheden omtrent het resul taat van de beraadslagingen der tarief- eommissie te Brussel. Door de subcom missie voor het tarief van de Btaten ter Oostkust vaa Afrika (Engeland, Duilsch- land en Italië) is don voorzitter, baron Lamber toont, een afschrift ter hand ge steld van het in gemeen overleg vast gestelde tarief. Gemiddeld bedragen de invoerrechten 5 pet. der waarde. Wat het tarief voor de Westkust (Frankryk, Portugal en den Congo-staat) aangaat, veroorzaken eenige kleine moeiplykheden omtrent ondergeschikte punten nog vertraging in de definitions vaststellingmaar die .«uilen worden uit den weg geruimd, en de staat der met wederzydseho toestemming bepaalde rechten zal waarschyolijk voor het einde dazer week den president Lambermont wordea overhandigd. Er behoeft nauwe lijks eene formaliteit meer vervuld te wordeB. Ook met de Vereonigde Staten, die de akte van Berlijn niet get' hebben, is omtrent eene afzonderlijk' verklaring overeenstemming verkregen, inhoudende dat van Amerika ingevoerde goederen aan de Oost- en Westkust op gelyken voet behandeld zullen worden als die, welke ingevoerd worden door een der staten, welke de akte van Berlijn teekenden. De commissie voor de tarieven aldus eindigt de Independence beschouwt thans hare werkzaamheden als geëindigd. //Gelijk wij zeiden, schijnt het werk tot bestryding der hlaverny, waaraan bijna 10 maanden is gearbeid, op het punt definitief tot stand te komen." meisje, Santa genaamd, was door haren minnaar verleid en verlaten. Zy schoot op hem en kwetste hem licht aan den schouder, doch werd door de rechtbank vrijgesproken wegens het motief, van haar daad. Toen hij bleef weigeren om haar te trouwen, schoot zij weer op hem, doch het pistool ketste. Hij stak haar een dolk in den schouder en werd door de recht bank tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Toen hij de rechtszaal uitging, vroeg zij hem nogmaals: /,Wilt ge mij trou wen?" En toen hy //neen" zeide, riep zij: #8terf dan en stak hem eea dolk in het hart zoodat hij dood neerviel. De italiaansche postad- mluistratie gaat zeer streng alle ont duikingen harer voorschriften te keer. Zekere ridder Raggio, een rechterlyk ambtenaar nogal, is wegens outduikiog van port, veroordeel tot eene boete van niet minder dan 60.000 guMen. Te Hemedorf in Sileziëis n moderne Diogeues gestorven. Het was een oude man die, hoewel hy redelijk gefortuneerd was, zyne behoeften tot het minimum had gebracht. Hy at niets dan haringen en dronk slechts water. Zater dag j.l. vond men hem dood op zijn legerstede, die uit niets dan een hoop oude papieren bestond. ViSSCHERIJ.fH T e 8 s e 1, 22 December. Door de visscher8vloofc kon in de afgeloopen week niets worden verdiend. Alleen in de binnenwateren werden onder het ijs door palingvi88chers fuiken geplaatst. De vangst was niet groot. De paling gold 20 tot 50 ct. per y2 KG. De werkstaking der schotsche spoor wegbeambten breidt zich uit tengevolge van aansluiting van onderscheidene kanten. O.a. begint het personeel van den Caledonianspoorweg in verzet te komen, voornamelijk op aanstoking van londensche raddraaiers zooals Tillet, die overlinaslig n.a»r Schotland vertrokken is om het vuur aau te wakkeren. Tua- schen Schotland en Engeland staat het goederenvervoer geheel stil, en is het personenverkeer beperkt. De sneltreinen komen vele uren te laat aan, zij moeten langzaam rijden, dewyl op veie plaatsen de baanwaehters en seingevers eenvou dig van hunnen post zijn weggeloopen, het verkeer aan zyn lot overlatende. In Schotland laat de dienst nog meer te wenschen over, vooral in de voorsteden der hoofdsteden, waar het bestellen van brieven te paard geschiedt. Eenige ijzerfabrieken en kolenmijnen staan stil, dewijl hijn product niet vervoerd kan worden. Naar men verneemt, bedraagt de som, die de duitsche regeering aan Koch en zijne beide medewerkers dr. Pfuel en dr. Libbertz voor het staatsmonopolie ter bereiding van Koch's middel tegen de tuberculose betaalt, drie milioen mark, en naar luid van de Börsenzeitung ontvangt Koch dadelijk een millioen en dr. Pfuel en dr. Libbertz elk een half millioen, Het stoomschip Bataviavan Rotter dam naar Java, arriveerde 25 Dec. te Marseille en heeft den 26sn de reis voortgezet. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) de Redacteur Sta mij s. v. p. nog een plaatsje toe voor de verantwoording der gelden, die ik ontving voor den oud-stryder Klaas Boterbloem: Mej. E ƒ0.25, mevr. A. v. d. B. ƒ2.50, jongejuff. v. d. H. ƒ1.00, jongeh. K. ƒ1,25, jongejufi. W. ƒ2.50, C. E. ƒ0.50, mevr. v. d. V. 1.00, E. G H. v. d. V. ƒ1.00, G. H. ,/2.50. S. v, L. ƒ2.50, jongeheeren K. een paar warme wanten en ƒ0.50, eene Diet-schaatsenrydster ƒ1.00, P. de N. ƒ0.25, N. N. ƒ1.jongeh. v. E. ƒ0.55, jougeh. S. ƒ0.25, D. de C. ƒ1.00. Samen ƒ19.55. Dit bedrag heb ik den ouden man ter hand gesteld en hem beloofd, dat ik allen, die er iets aan hadden bijgedragen uit zynen naam hartelijk zou bedanken voor de heerlijke verrassing, hem op zijnen ouden dag bereid. doe dat by deze, terwijl ik my gedrougen gevoel ook mijne erkentelijk heid te betuigen aan allen, die mij de aangename taak opdroegen huune blijde boodschap aan den oude over te brengen Ook van vele schaatsenrijders onder vond hij meer belangstelling dan anders. Ik blijf hem by voortduring in de aandacht der laatsten aanbeveleu. U dankzeggende, mijnheer de Redac teur, voor de my verleende ruimte, blijf ik met hoogachting Uw dw. dienaar F. J. A. PAESI. Haarlem, 27 Dec. '90 Commissariaat van Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksuitgezonderd op Zon en feestdagenvan 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen. Alles op straat gevonden. Een droogrekje. Eene aweep. Een keperen gewieht. Een rol zwart gaas. Eene zyden voile. Een gouden oorbel lotje. Een schrijfboekje. Eene breikous met eenige stalen pennen en een kluwen garen. Een handschoen. Eene hoeden- naald. Een pakje visitekaartjes ten name van W. H. van der Laan. Een fantasie- aratbaad. Een bril. Eene portemonnaie waarin eenig geld. Een tweewielige bak- wagea, gemerkt. Een paar militaire sokken. Een koperen duimstok. Eenige sleutels. Inlichtingen zyn te bekomen omtrent een puökhondje grauwgeel met zwart neusje. Terug te bekomen by Baaten, Groote Houtstraat 40, een donkerzijden foulard; bij W. Hoeres, Harmenjansweg 42, eeae sledeby Versteeg, Donkere Spaarne 10, een pak palingvellen (zeer groot aantal)by J. Paulen, Lange Molen straat 22, eene zweep; by M. Kors, Am8terdamschevaart 38een zilveren pen en potloodhouder by Von Opli Lange Peellaan 8, twee paren pantoffels. In een der tramwagens achtergelaten Een sleutel. Eene parapluis. Gevraagd tegen 1 Februari eene een goeden burgerpot kunnende ko ken, en eene bekend met Linnennaa en, Mazen en Stoppen. Br. fr. lett. C. C. Adv.-Bur. J. P. NOBELS Jr., Nassaulaan 13. Wordt gevraagd, tegen Februari, een flinke van goede getuigen voorzien, P. G. Adres Ged Oude Gracht 126. een HUIS met TUIN, op netten stand gelegengroot 6 Kamers waarvan 2 en Suite en Dienstboden- kamertje. Voorzien van Waterleiding. Huurprijs ƒ400 per jaar. Te bevragen Hasselaarstraat 32. GEBOORTEN 24 Dec. C. Harmans-Andrea d. - C J. Boeré-Groocondaal z. - A. M. Smit v. 4. Bijl d. - 25. I. G. Hoems-Bud- denborg z. - L. A. Oostinga-Kranonburg d. - G. C. Verpoorten-Krooswijk d. - J. Ksppen-Boon d. - 26. H. S. Els- kamp-ten Hope d. - E. M. H. Schra- meyer-Tax z. - M. Metselaar-van N«- den z. - M. C. Curth-van Ouwerkerk A. M. Bakker-Piët z. (lev.) - 27. S. Warners-v. d. Linden d. OVERLEDEN: 24 Dec. L. A. Ermshaus 19 m. d, Spoerwegstr. - G. H. Toebes-Romp 31 j. Deelstr. - 25. C. v. Gelder-Blandel 87 j. Gr. Heiligland. - W. C. Savry- Bauer 62 j. Nieuwogr. - A. J. Snoek 6 j. z. Papentorenv. - Mr. J. M. van Maanen 89 j. Florap. - A. Philippo 61 j. Schotersingel. - G. v. Wieriogen 2 j. d. K. Heerenstr. - D. Velleman 12 d z. L. Boogaartstr. - J. H. Splinter 76 j. Nassaul. - C. Guskens 79 j. Groot» Mark»1. J. G. Loising 1 dag d. Kenne- merstr. - S. Weers 7 d. z. Kinderh.s. - 26. J. Gootjes 3 m. z. Voortingetr. - M. Bos 15 m. d. Kennomorstraat. De land- en w atervélo cipède. Te Marseille hoeft men prooven geno meB met een véloeipède, beurtelings voer- en vaartuig, die van touristen en jaiers de liefste wenachen, de hoog ste eisehen in deze richting kan ver vullen. Wat toch kan men meer ver langen van een tricycle dan dat hij voor sloten noch rivieren staat, maar beide, ja zelfs de open zee berijdt alsof het een gewone straatweg ware Ed al is de vinding nog slechts in hare //péri ode des essais" de uitvinder, de ingenieur Romanes en de vervaardiger, de heer Rousseau, koesteren de beste verwach tingen en zijn druk bezig om die ver anderingen san te brengen, waardoor aan het rijwiel te water zonder mnrPe eou snelheid van 7 kilometers in hut uur zal worden verzekerd. Eene mede- deeling trouwens, tusschen wier regels de min goedgeloovige leest, dat by de eerste proeven de snelheid, die //zonder moeite" kan worden bereikt, wel iets te wenschen overliet. De tegenwoordige inrichting verschilt van die van een gewone tricycle, alleen voor zooverre de wielen betreft. Deze toch zijn besloten in lensvormige blik ken dozen, wier beide helften aan den omtrek van het wiel samenkomen en daar omgeven zijn door een sterken band van caoutchouc, bestemd om, als bij andere vélocipèdes, het stooten te verminderen. Daarenboven zijn nog aau de buitenzijde, op de lensvormige om hulsels der achterwielen, driehoekige plaatjes aangebracht, die werken als de schoepen van een raderbootmet zes van de twaalf, vijf centimeters, breede schoepjes, waarvan elk der achterwielen is voorzien, moet bij de proeven een snelheid van 3,9 kilometer in het uur zijn bereikt, dat is ongeveer *,'j van de Mijnheer de Redacteur Zoude ik u een besci eiden plaatsje mogen verzoeken voor het onderstaande? Het is mij, en ik ben zeker vele lot- genooten te hebben, meermalen voorge komen dat ik ter gemakkelijker uitoefe ning van mijn bedrijf, het mijn buren of voorbijgangers eenigszins lastig maakte, maar dan was dadelijk de een of andere politiedienaar er by, met verzoek dit te staken on op den weg veroorzaakt onge rief weg te nemen. Wat nu te denken van de handelwijze der H. T. M. die, door het pekelspren- kelen, niet slechts de straten waar de rails liggen, maar ook belendende straten, en de huizen daaraan gelegen, zoo jam merlijk toetakelt, dat b. v. winkels en gangen op een stal gelijken. Is er geen bepaling te vinden of te maken dat de Maatschappij of wel zelve voor de opruiming te zorgen heeft of zich met de gemeente-reiniging hebbe te verstaan om tegen een zekere tegemoet koming dezen bijna onhoudbareD toestand te veranderen? Ia het vertrouwen dat deze regelen mog-on strekken tot, verbetering, verblijve ik ouüer dankzegging voer ile verleende plaatsruimte. Uw dw. dienaar, P. DE W. Haarlem, 27 Dec. 1890. Het resteerende zal in gelyke verhouding in volgende termijnen uit de opbrengst van j snelheid eens voetgangers, het staatsmonopolie worden uitgekeerd.Een mooi sieil aan scli STOQMVAARÏSEROÏIN. Het stoomschip Drenthe vertrok 24 December van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Koningin Emma, vaa Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Dee. Gibraltar. Het stoomschip Oranje Nassau, van Amsterdam naar Suriname, is 22 Dec. Bevezier gepasseerd. Het stoomschip Edam, der N. A, M van Amsterdam naar de Plata-Ri- vier, vertrok Dinsdag 23 December van Lissabon. Het stoomschip Maetsugcker is 24 December van Amsterdam te Batavia Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Dec. Kaap Del Armi. Het stoomschip Prinses Sophievan Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Dec. van Port-Said. Zie vervolg Advertentiëa in het Tweede Blad Heden overleed te Haarlem, tot diepe droefheid van zijne kinderen en kleinkinderen, in den ouderdom van circa negen tig jaar, Mr. JEAN MARIE VAN MAANEN, oud-President van het voormalig gerechtshof van Noord-Holland, Ridder van den Nederlandschen Leeuw, enz. enz. Haarlem, 25 Dec. 1890. en Heden overleed 11a een kort doch smartelijk lijden, tot diepe droefheid van mij, mijne kinde ren en behuwdkinderen, mijn geliefde Echtgenoot ADRIA- NITS STRENGERS, in den ouderdom van ruim 61 jaar. Wed. A. W. STRENGERS, geb. v. Zijl. Haarlem26 Dec 1890. OEFENING Zondag 28 De eember 1890, des morgens ten half twaalf uur, van de Liederen die Oudejaarsavond zullen gezongen worden. in de Hollandsehe vakken, en de Fransehe, de Deutsche en de Engelsehe Taalgedurende de ochtend- en middag-uren, bij de leer lingen aan huis of aan onderstaand sdres Kinder/wisvest, hoek Zijlstraat Met lo. Mei a.s. moderne Hee renhuizen, op zeer goeden stand, huur ƒ650 en ƒ550 'sjaars; een Huis ƒ300 en een Benedenhuis voor ƒ250, allen met Tuin, Gas- en Duinwaterleiding. Te bevr. b/d. Architect D. STORM, te Haarlem. ECaarlem, bezorgt den in- en verkoop van Effecten koopt lossingen en Coupons, neemt en geeft gelden op prolonga tie, verleent voorschot in Rekening- Courant, opent Rekening-Courant met Rentevergoeding, Chèque-Re- kening, verschaft Reis wissels, in casseert en verstrekt Binnen- en Buitenlandsche Wissels, neemt gel den Ik deposito tegen langen en kor ten termijn. Maandag 29 December 1890, 's avonds 8'/4 ure, (bovenzaal VEREENIGING) Over: Handenarbeid. Entrée niet-leden f 0,10. HAARLEM. door het Tooneelgezelschap van den Salon des Variétés. Dir. KREUKNIET, BIGOT, POOL MAN BLAASER. beroemd Drama in 8 Tafereelen. Aanvang 7 uur. Balcon ƒ1,25; Stalles en le Loge 1,Parterre 0,75; 2e Loge ƒ0,60; Gaanderij ƒ0.30. nam. 2 uur, door pareu, bestaande uit een Heer en Dame, rijdende aan een stok uitsluitend door Heeren Leden met hunne Dames. Introductie voor stadgenooteu eu vreemdelingen h ƒ0,50 per persoon. HET BESTUUR. ZONDAG 28 DEC. Uitsluitend voor Leden en hun huisgezin De Directie brengt gaarne war men dank aan allen, die zoo ruim schoots hebben bijgedragen om den wedstrijd voor hoofden van behoef tige huisgezinnen, zoo naarwensch te doen slagen.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2