NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag 7 Januari 1891. No, 2301. t5; S> $~k -f f A BOK KEMEKTSPKIJS Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. .114? tm mmw iAlA"!/AA ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adveitenlicn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en couiantlrrs. Directeuren-Uitgevers J. C. FEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voorliet BuitenlandCompagnie Générale de Fublicitè Btrangere O. Z. BAUBE 2f l o., JOHN E. JONES, Kwee., Eurijs Sló.eFauhourg Montmartre STADSNIEUW S. Haarlem 6 Januari 1891. De vereenigiDg Volksbelangzich refereerend aan hec desbetroffeaa adras van den „Volksbond" en aan eea rapport van „Weldadigheid naar Vermogen" over den slechten toestand van vele woningen alhier, verzoekt aan dea Raad, een goed bezoldigde en daardoor onaf hankelijke gezondheids- of feouwpelitie in het leven te roepen. De uitslag van den Hoekey-wodstrijd tuascben de Eagelachen en de Haarlona- scho Football-club is geweest dat de eersten het gewonnen hebben mot 18 tegen 8 goals. Wij ontvingen heden eea bezoek van den heer Théod. Westmarck, den zweed- schen Congo-reiziger, die eas kwam mededeelen, dat hij zijne reeds aange kondigde lezing alhier zal houden op Donderdag 15 Jaauari a. e. in de „Ver eeniging." Zijn voordracht zal gedeelte lijk in de duitsehe, gedeeltelijk in de fransohe taal worden gehouden. De heer Westmarek gaf onlangs een zeer belangwekkende voordracht over den Congo voer een uitgelezen publiek te Parijs. Kort geleden werd hij ook in gehoor ontvangen door Dom Pedro, den gewezen keizer van Brazilië, die, zooals men weet, veel belang stelt in het werk van kardinaal Lavigerio. De heer Westmarck ontving de gouden medaille v.?.g hot Aardrijkskundig Ge? nootschap" te Parijs en te Lyon, en d-a ex-keizer Dom Pedro heeft hem zijn photographie gezonden. Maandagavond vergaderden in de bovenzaal van het Nat 41 leden van de kiesvereeniging „Vooruitgang" tot het stellen van een candidaat voor den ge meenteraad. De heer Jobs. de Breuk, voorgesteld door de heeron mr. C. G. Von Reeken, dr. E. van der Ven en J. K. Tadema, werd door de heeren mr. A. A. van der Mersch en J. H. Krelage met een warm woord aanbevolen. Bij de stemming bleek, dat op den heer de Breuk 34 stemmee waren vereenigd en dat deze derhalve de candidaat is van ,de vereeniging „Vooruitgang." Door het bedanken van den heer D. de Clercq als lid der vereeniging, zal op de eerstvolgende vergadering een nieuw bestuurslid moeten worden gekozen. De voordracht in „Weten en Werken" werd Maandag vervuld door den heer Cohen Stuart uit Alkmaar. Hg sprak weder over het water en thans meer inzon derheid over de rivieren de Rijn en de Waal. Eorst zette hg op de bem eigen, duide lijke en onderhoudende wijze» uiteen hoe het vervuilen, verhoogen et» verleggen van livioren geschieden, verschijnselen, die alle zijn terug to viaden in onze onmiddellgke omgeving en waarvan onze dakgoten, afwateringsgootjes enz. als voorbeelden kunnen dieaen. Do natuur heeft zoowel voor het groote als het kleino dezelfde wetten gesteld. Wat met onze goten geschiedt, heeft ovenzeo plaats met onze rivierenzij moeten van tijd tot een3 worden schoongemaakt willen ze niet overleopeD, hetgeen voor do rivieren hetzelfde is als overstroomen. Ofschoon het woord door deB spreker niet werd gebezigd, zouden wy hier kuanon zeggen dat zijn voordracht verdor was gewijd aan de normalisatie van Rijn en Waal. Evenals mon de zeeweringen laat glooien, daar rechtstands-muren owhoud- baar zijn gebleken tegen de kracht van het water, maakt men de schorren of gorzen in de rivieren zoodanig, dat het water, dat de oevers anders steeds verder zou uitvreten, thans verplicht is oen anderen weg to nomen en slechts even den schuinen bovenkant der schorren kan bereiken, waardoor de rivier verplicht is al het vail en do steentjes, die zij mede- voert, daarachter ta laten liggen zij dus de kuilen, die zy vroeger ongehin derd heeft gegraven, thans verplicht wordt zalve weder te vallen. Een en asaer werd door teekeningen toegelicht. Met een enkel woord hebben we ge tracht het onderwerp te s-chetsen dat de heer Cohen Stuart gisteren behandelde, ondoenlijk zoude het zya een voordracht weer te geven op een wijze zooals men die uit zyn mond hoort. Genoeg zij het te constateeren dat de talrijk opgekomen leden van „W.en W." blykbaar hoogst voldaan de vergadering verlieten. Men zendt ons hot volgende verslag: Dinsdag jl. hield in de groote zaal van „Felix Favore" de Middernaeht- zendingvereeniging hare tweede openbaro vergadering gedurende haar bestaan. Nadat de voorzitter op gebruikelijke wijze dier vereeniging eigen, de verga dering had geopend, riep hg den aan wezigen een warm weord van welkom toe. Zien wij terug wat de Middernacht- zending vóór twee jaar was, dan zien wy twee jonge mannen, die onder vrees en beven tractaatjes uitreikten, on wat is zy nu? Verschillende vereenigingen, zoowel hier als elders, zgn er opgericht, die te zamen een bond hebben gevestigd ge naamd „De Nederlandsche Middernaoht- zendingvereeniging", waarvan deze ver gadering een afdeeliag is. De secretaris, die nu aan het woord kwam om zijn jaarverslag uit te bren gen, zeide, dat het een sohando was voor een christelijk volk, dat een ver eeniging ais deze moost- bestaanom avond aan avond ons werk So doen, daar is onze veroeniging nog te klein voor, hoewel het zeer uoodig was, doch meestal Za*«rdag8- en Zondagsavonds zgn wij te vinden voor verdachte huizen om ieder iset woord en schrift ta waarschuweo. Ia het afgeloopon jaar werden door ons uitgegeven 20.000 tractates en hoewel wij deor velen werden beschimpt en be spot is dit ook altyd niet het geval. Menigeen drukt ons dankbaar de hand, daar wij het middel ia Gods hand zijn geweest ©na 7elen terug te houden van den weg «les verderfs. Onze tegenwoordigheid toch schrikt velen af om binnen'te gaan, vreezonde bekend te zullen worden. Het danshuis dat vroege/in de Vogel - koopsteeg wt<rd gehouden in een arm zalig huisje, is door onze tusschenkomst weggeruimd. Hetbleek nocdig te zijn, daar men sit de gewone kas niet alle onkosten kon bestrijden, een armenkas op te richten dit werd gedaan, en gelden ter ondersteuning do vereeniging van be vriende zijde toegezonden. Doch dit blijkt niet voldoende te wezen om den armen tegemoet te komen ia hunnen bitteren nood, (diogeno n. 1. die, vroeger een slecht levan leidende, dat hebben verlaten en Meestal ia de diepste armoede ver- keerenhot is daarom ook goed, voor deze vereeniging iets af te zonderen en ia hare tijdelijke behoefte haar tegemoet te kom»» j, Gedo'onib» de kermisdagen gi»g men eiken nacut uit en dis was geblekea zeer noedig te zgn «ie laatste kermienacht was voor ods de drukste en de ongerechtigheid, die toea plaats vond, vooral op de openbare straat, waB droe vig, daar gebeurt meer dan men ver moedt. In de steden Haarlem, Amsterdam, den Haag, Utrecht, Rotterdam, Arnhem, Harderwijk en Delft zijn afdeelingen op gericht door de reizende zendelingen J. v. d. Steur en G. Volthuysea Ju., die u avonden zonden kunnen bezighouden met te verhalen van wat er vooral 'snaohts door hen wordt ontmoet en gezien. De afdeelisg Haarlem telt thans 18 leden en haar bestuur is samengesteld uit de heeren H. Stap, veorz., W. ton Boom JGz.Secr., J. Dorreman penningm., G. Yelthwysen Jr. en K. Taekema. Nog bracht de Beer. openlijk zijn dank aan dan heer Commissaris van politie, heeren inspecteurs en agenten van politie, voor de goede hulp, die zij van hunne zijde hebben ontvangen. Dit wordt op hoogen prijs gesteld, daar de politie veel tot het welslagen van het werk kan bijdragen. Sluitende met- zijn verslag, zeide spreker: mijn «üenige wensch is, dat het spoedig moge blijken, dat du-ze vereeniging rsiet meer noodig zal zijn. De penpiogmeester die nu aan het woord kwam, zijne rekening en verant woording voorlezende, merkte op dat do ontvangsten waren 440,59 waar tegen over stond oene uitgave van 393,29|, alzoo een batig saldo van 47,39^. Onder de uitgaven kwam een post voor van 103.07, voor logement en vor- pleegkosten deze uitgaven moesten ge maakt worden, wanneer men 's nachts personen tegea kwam, die geen onder dak hadden ea dan naar een logement werden gebracht. Voor vrouwen was nooit plaats in het „Te Huis", dat hier ter stede op de Parklaan bestaat. Door deze weigering verliosü deze inrichting haar karakter. Bij deze gelegenheid traden als spre kers op de heeren Hoogewerf van Amers foort en J. v. d. Steur reizend zendoling, thans te Harderwijk beide sprekers schetsten in breode trekken vele voor beelden. Er bestaan hier in Haarlem eenige buurten, dio zoo noodig bearbeid moesten worden, snaar door haar klein ledental kan de vereeniging dit niet doen het ware weoschelijk, dat een persoon zich bereid verklaard© dit op zich te nemen, zoo mogolijk er zich geheel voor gaf. Ook komt het veelvuldig voor, dat wij in dezoö barren winter huisgezinnen aantreffen, waarin de diepste armoede heersoht en voedsel, kleeding en dekking ontbreken dit heeft ons doen besluiten, een beroep te doen op uwe mededeel zaamheid en wij vragen u ef gij met ons dier» nood wiit lenigen. Gaarne willen wij het bij u athalen. Hierna werd de vergadering op «le ge- bruikelyke wijze to half elf ure gesloten. Eon getrouw lezer, bewoner van de Wilkelmieastraat, deelt ons mede, dat volgens zijne reeening de Zaterdag in die straat plaats gehad hebbende ontploffing niet aan rioelgas is to wijten, maar moet wordon toegeschreven aan een lek ergens in een gasbuis, daar waar deze deor een riool heenloopt. Op deze wijze, meent de bedoelde lezor, wordt ook het ontploffinkje in deLango Lakenstraat en een kleine explosie, welke Maandagmiddag op de Leidache vaart plaats greep, verklaard. Men tracht ijverig het lek op te sporen. Naar wij vernemen wordt van de grafcis-uitdeeling van warmen soep zonder voorafgaande aanvrage, aan het lokaal ia de Jakobstraat, reeds druk gebruik gemaakt. Deze uitmuntende maatregel heeft dus blijkbaar goed doel ge troffen. BROOD EN KOFFIE. Voor de gratis-uitdeeling van koffie en brood zija reeds de volgende giften ingekomen Yan N. N7,50 P. v. d. S5, A. v. d. S. 1, Do. C2,50 den heer J. S. 2,50 N. N1,_ mevrouw N. N. 20, Uit den spaarp. v.d. kinderen 1,50 Onder letters P. C. 40, Iemand die onbekend wil blijven10, Onder letters C. C. 1, Voor koffie en brood 2,50 Van N. N10, Cor0,50 Uit Willems spaarpot 1, Onder letters I. M. 25, Van N. N10, N. N4- N. N10,- een onbekende 2, ree vrouw P. L. 10, Benevens eenige toezeggingen. De commissie big ft zich voor meer dere toezending beleefd in de welwil lendheid der ingezetenen aanbevelen. Nog ingekomen voor het tramper soneel: van N. N. f 2.50. Men schrijft ons: Do gemeente Haarlemmermeer gaat voort met het houden van extra bedee ling, cm op die wijze den nood to lenigen. Woensdag en Donderdag eal dit op de zelfde wijze geschieden als de vorige week, toen er te Hoofddorp 200 en te Nieuw Vennep 130 personen bedeeld werden. Wanneer men echter de bevolking im aanmerking neemt, die het cijfer van 15000 overschrijdt, is dit getal niet groot. Men schrijft dat toe aan do ruime verdiensten, die vele Risgdijkbewoners hebben, door uit de omliggende veende rijen tegen flinke prijzen, per slede de turf naar Amsterdam te brengen. De surnumerair der Rijksbelasting de heer Hartog, te Amsterdam, is belast met de waarneming van het vacante kantoor Haarlemmermeer. De omnibus, die geregeld driemaal in de week van Hoofddorp naar Amsterdam en omgekeerd rijdt, zal met Februari a.s. in een dagelijkschen dienst veran derd worden, om op die wijzo do com municatie tusschen beide plaatsen te verbeteren. FEUILLETON. ^afipartna l^tegina. Naar het engelse k WALTER BESANT. -22) HOOFDSTUK VIII. Lily. „Katharina, wanneer ik door de straten zwerf van de eene plek naar de andere, reeds vooruit wetende, dat ik te laat zal zijn, dan bekruipt mij een vreeselijke gedachte, een vreeselijke nachtmerrie, die mij iederen dag kwelt en beangstdan zie ik mijn toekomstig leven duidelijk en helder voor mij misschien is dat het uwe ook wel, maar ik hoop ja, ik hoop, dat God u het eerst tot zich zal nemen." „O, Lily!* „Ik kan het niet helpen, maar ik moet zoo spreken Ik zie dat beeld steeds voor mijne oogen en ik moet mijn hart lucht geven. Katharina, in mijne verbeelding zie ik mij steeds in die zelfde positie jaar in jaar uit mijn geheele leven lang." De donkere oogen van het meisje fonkelden en werden grooter terwijl zij s.aarde naar het schrikbeeld, dat voor hare oogen op doemde. Katharina gevoelde zich verlicht, toen zij weer begon te spreken. „O, welk een lang leven! Ik zal nog tachtig jaar oud worden en er zal mets veranderen totdat er een tijd komt, dat ik ner gens meer werk kan vinden. En dan moet ik naar het werkhuis. Ik zoek voortdurend naar een betrekking. Somtijds had ik er een kunnen krijgen, maar meestal ben ik te laat. Altijd aan het vechten en in botsing met andere vrouwen. Wat een leven Zoo is het uwe zoowel als het mijne. Wat een ongeluk voor ons, ge boren te zijn." „Er zal verandering komen, Lily, dat kan niet uitblijven." „Neen, nooit verandering. Kijk naar die arme oude miss Stidolph. Zij is onlangs zestig jaar geworden, en zij is niet voor uitgegaan, sedert zij begonnen is meer dan dertig jaar gele den, toen het haar vader zoo tegenliep en goevernante werd. Wat is er ooit in haar levenslot veranderd Zie naar miss Be atrice en miss Augusta. Zij hebben nu, wel is waar, vijftig pond in het iaar om van te leven, maar voor dien tijd kwamen zij om van gebrek. En haar vader was deken van den kathedraal. Welk een leven hebben zij geleidNeen, Katharina, voor ons en de onzen is er geen hoop geen hoop. Ik verklaar u, Ka tharina, als er mij een uitweg werd getoond, dan zou ik dien aannemen." Zij keek om zich Keen, als een gevangene in haar cel en scheen naar lucht te snakken. a Lily I" „Nooit genoeg geld," ging zij voort. „Nooit genoeg voedsel; nooit genoeg kleeren en nooit eenig gezelschap. Wat een leven ligt er voor onsGij zijt een en twintig en ik ben twee en twintig jaar. Misschien zal het zoo nog vijftig jaar lang duren. O hoe langzaam bewegen zich de wijzers van de kloken wat gaat de zon langzaam onder." „Lily,gij hebt ongelijk met te veronderstellen,dat ons leven steeds zal zijn zooals het nu is." „Neen, het zal nog erger worden. Katharina, is het recht, dat meisjes zoo behandeld worden Wij zijn geboren met hetzelfde verlangen naar geluk als de andere meisjes. Wij konden evenals zij een gemakkelijk, onbekommerd leven leiden. En wat zijn Avij nuEr is in deze groote stad geen enkele dame, die ons bij haar in huis noodigt; er is geen kans voor ons andere heeren te ontmoeten, dan dat soort, welke meisjes op straat aanspreekt. GelnkWat beteekent hetWij weten niet wat het is. Wij zijn veroordeeld." Katharina slaakte een diepen zucht. „Waarom komt gij zoo in opstand?" vroeg zij. „Laten Avij ons lot aanvaarden en het ons zoo dragelijk mogelijk maken. Op Avelke andere Avijze zouden Avij onzen kost nog kunnen verdienen." „Ik zou liever niet Averken. Wij zijn gedoemd om niets te doen. VrouAven zijn niet in staat om zich te verheffen en te strijden om haar bestaan. Het is den mannen Aveggelegd om te Averken en den vrouwen om neder te zitten en te genieten van de vruchten aran hun arbeid. Buitendien houden de mannen van werken, wij niet." „Maar toch, Avat moeten wij doen?"

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1