BINNENLAND. Door burgemeester en wethouders deride 20 laatste jaren belangrijkgrooter ge- gemeente Zandvoort is, ter benoeming weest. van een onderwijzer aan school A, hoofd der school C. van der Werff Czn„, op' gemaakt de navolgende alphabetisehe voordraeht M. A. Koereelman, te Vorden; S. van der Mije, te Haarlemmermeer; C. van der Werff, to Zandvoort. Uit IJtnuidön wordt geseind; De Koningin Emma is sedert Zaterdag omstreeks 300 meter verder gekomen en vordert zeer langzaam. De kolenvoorraad van het vaartuig is den vorigen naeht aangevuld. In de buitenhaven tot de ein den der pieren is veel ijs, waar sleep- booten met moeite doorheen ka#nen ko men. Voor de binnenkem#nde stoomboo- ten bestaat nog geen bezwaar, Uit 's-Hage wordt van 5 Januari gemeldHedenmiddag te 4 uur werd gelegenheid gegeven aan alle cor- poratiën (zoowel militaire als civiele) van deze stad, en wijders aan heeren en dames hier ter stede ora hunne opwach ting tot rouwbeklag bij H. M. de Ko ningin-regentes te maken. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Reeds lang vóór den aanvang der audiëntie trok eene lange reeks rijtuigen met audiectiebezoekers voorbij het Paleis. De colleges van staat, provincie en gemeenten de departementen van alge meen bestuur, de bizondere diensten van rijk, provincie en steden de schutterij, het leger, de zeemacht, de indische land macht, het nederlandsche corps diploma tique, de besturen van kerken der ver schillende gezindtende rechterlijke macht, waren en corps op dezen cour verschenen of werden vertegenwoordigd door deputatiën. Ook vele dames waren ter begroeting van H. M. naar net paleis gegaan. De deputatiën werden door hare hoof den, de militaire korpsen door hunne commandanten aan H. M. voorgesteld Ofschoon het groothertog dom Luxemburg niet meer tot de kroon der ^Nederlanden behoort, blijft toch "de koninklijke familie in het bezit harer particuliere bezittingen in dat land. Volgens hetgeen de heer M. A. Perk in zijne beschrijving van Luxemburg daaromtrent mededeelt, beslaan deze cene oppervlakte van 2500 hectaren, waarvan 1800 bosch en houtgewas en 700 lande rijen en weiden. Met inbegrip van den inboedel van het kasteel „Berg" en van de haar toebehooreiade meubelen van bet paviljoen Walderfange wordt de verkoopwaarde van 's Konings bezit tingen op ongeveer twee millioen gulden geschat. De Staatscourant heeft nu de uitkomsten van de zevende tienjaar- lijksche volkstelling, gehouden ep 31 De cember 1889, openbaar gemaakt, wat betreft de bevolking in de verschillende provinciën en gemeenten des rijks. Wij laten hier een overzicht volgen voor de provinciën en voegen er de cijfers bij, die gevonden werden bij eeöige vroegere volkstellingen. 1 Jau. 31 Dec. 31 Dec. 31 Dec. 1880 1859 N.-Brabant Gelderland Z.Holland 479737 N.-Holland 413988 137262 132359 204909 178895 157504 63868 186281 407794 403640 619350 523876 166'12 160106 274805 235155 207688 95281 215682 81 Dcc. 1879 466497 466805 803530 679990 188635 191679 274)36 253246 118848 239453 Sedert 1830 is Dreate het meest in bevolking vooruitgegaan. Het inwonertal is er meer dan verdubbeld. Ook Noord- Holland heeft nu ruim en Zuid-Holland bijna tweemaal zooveel inwoners als in 1830. Limburg toont do kleinste vermeerde ring, namelijk slechts 37 pet. Dan volgen Zeeland en Noord-Brabant met 46 pet.; Friesland met 64, Gelderland en Over- ijael met 65, Utrecht met 68 ea Gronin gen met 73 pet. In het geheele Ryk is de bevolking in 60 jaren met bijna 1,900,000 inwoners of bijna 73 pet. vermeerderd. Eerst Maandag is bericht iDgekonaen, dat de beer Nebben» Sterlin de benoeming tot lid der Eerste Kamer voor Zuid-Holland aanneemt. De heer Cremers heeft zich omtrent de aanneming nog niet verklaard. Op 89-jarigon leeft ij d Maandag in Den Haag everleden de heer G. L. Baud, oud-minister van Koloniën uit de dagen van 1848 1849. Groot in het kleine. Int „brief uit de hofstad" in de Arnk. Ct. lezen wij Do kwestie, die de allerhoogst geplaat ste juristen in Nederland heeft bezig houden, of onze Koningin wel eene Ko ningin en niet eigenlijk een Koning is, wordt zeker terecht oiseuse genoemd, en niet zonder reden oppert Het Vaderland de vrees, dat wij door dit getwist de rieëe van Europa zullen worden. Maar wanneer Europa het „verbeterblad" kon inzien, de^er dagen verschene» van vel zóóveel van de zoogenaamde Handelingen der Staten-Generaaldan zou er een homerisch gelach over da dwaze Hel landers van alle zijdes over onze grenzen heenkliokeD. Wie de schalk «f de valk is, die op het dei.kbeald dezer verbot© ring is gekomen, die men als liet men zich heel wat op deze onbeholpenheid voorstaan wanseer ze dan noodig wasniet eens als herstelling eeraer quasi druk- of correctiefout bewerkstel ligde, weet ik niet en kas ik aiet gieseD Ze komt hierop neder, dat in het eerste foutieve doch vermoedelijk geheel juiste zittingsverslag do voorzitter der Tweede Kamer mededeelde, dat de com' missie, die 't adres van rouwbeklag aan de Koniagin-moeder had overgebracht, ten paleïze met de gebruikelijke eer ba wijzingen ontvangen was. Welke die eer- bewijzingen zijn, doet er nu ®iet toe maar er schijnen zeer sauggere, kaappi lieden bij den president te zija gekomen met de opmerking, dat, aangezien de Tweede Kamer nog simmer aan eene Koningin-Weduwe-Regentes «enig adres had aangebodeu, er geen sprake van ge bruikelijke of gewone eerbewgzingen had kunnen zyn. Het moeten wel erg hoog geplaatste personen geweest zijn, van meer invloed dan verstand, die deze snedige opmerking te berde brachten, personen, voor wier oordeel de president groot ontzag hebben moet, want anders had deze zich er zeker wel van al' maakt mot een welwillend „och, kom en, evenals Pilatus, verder geschreven gelaten wat geschreven stond. Maar de president ging op de nugatorische be denking in, vergat, dat er altocs dezelfde betrekkingen bestaan en dus tot dezelfde „gewone" en „gebruikelijke" plichtple gingen en wederkeerige eerbewijzon aan leiding is, wanneer het hoofd der regee ring, hetzij Koning of Koningin, Regent of Regentes, en de Staten-Generaal met elkander in aanraking komen en.... het verbeterd blad ve. scheen, vermel dende dat de voorzitter aan do verga- enz., en wel een bedrag van 206.47 overgemaakt aan dc te Amsterdam ge vestigde commissie, welke bijdragen in ontvangst neemt voor naar Zwitserland iweken israëlietische studenten uit Rusland. 509628 512202 949641 829489 199234 22Ï007 335558 295445 272786 130704 255721 j dering had medegedeeld dat da bedoelde 'commissie „met eerbewijzingen" was ont vangen. Het woord „gebruikelijke" was verdwenen. Onlangs is gemeld, dat de Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg Het Rijk 26i3487 33U9123 4012698 4511415 Uit deze cijfers blijkt, dat in de laatste tien jaren de bevolking is gestegen met bijna 500,600, of ongeveer 12 pet. In het vorige tienjarig tijdvak (de volkstelling j Volksbode, het antisemietisch blad te van °31 December 1869 gaf 3,579,529)Paramaribo, is veroordeeld, wegens las- was de toeneming 433,000 of ruim 12, ter, aan den heer S. van Praag aldaar, pet.; van 1859—1869 270,000 of ruim 8 j pet, van 1849- 1859 ook 8 pet.; van ƒ500 als schadevergoeding te betalen. De heer Van Praag heeft hetgeen van 18391849 nog geen 7 pet. en van die som overbleef, na aftrak van de 1829—1839 9 pet. De stijging is dus in i kosten van adverteeren van het vonais Gedurende de maand Decem ber jt. zyn bij het Koloniaal Werfdepot aangenomen 78 personen, als49 Ne derlanders, 11 Belgen, 11 Duitschers, Zwitsers en 1 Luxemburger, en wer den vaa de verschillende korpsen van het leger hier te lande overgenomen 85 onder-officieren en minderen, en wel 39 van de infanterie, 39 van de artillerie 7 van de cavalerie. Met totaal der werving bedroeg aldus 163 man, aan wie eene som van f 41,895 aan handgelden werd uitbe taald. lu de le categorie zijn begrepen 13 miliciens, die voor 2 jaar, en in de categorie 10 onderofficieren, die voor 4 jaar, en 2 miliciens die voor 2 jaar gedaeheerd werden. In die maand vertrokken naar Oost- Indië 2 detachementen, sterk 6 officieren, onderofficieren en 85 korporaals en soldaten, en naar West Indië 1 detache ment, sterk 3 onderofficieren en 10 soldaten. Uit Oost-Indië keerden te Harderwijk terug 8 miliciens en 1 soldaat, die ver dacht werd van diefstal voor zijn vertrek gd, en uit West-Iadie 2 soldaten, die met pensioen den dienst verlieten. De pogingen, in den jong- sten tijd beproefd, om de gelederen van het Nederlandsch Indisch leger door afrikaanache werving te versterken, zijn aanvankelijk goed geslaagd. Reeds is het eerste vrij willigen-legioen, aange worven aan de kust vau Liberia, naar de Oost op reis. Het vakblad 'De Borlogema- ker, dat eenmaal per weck verschijnt, is zijn achtsten jaargang ingetreden. Het staat onder redactie vau den heer T, Van Spanje te Arnhem en bevat in zijn eerste nommer o. a. een programma voor een uurwerkmakersbond. Verder is opgenomen een portret van den heer J. A. Philippe, een zwitserseh werk tuigkundige, die zich voor de horlogerie verdienstelijk heeft gemaakt, o. a. door de uitvinding van het stelsel der remon toir-horloges in 1843. Het getal geabonneerd ea bij de Nederlandsche Telephooo-Maat schappij bedroeg te Amsterdam op 31 December 3565, 1545 of 3.7 pet. meer dan het vorige jaar. 39,145 telegrammen werden aldaar per telepheo® behandeld. Te Schiedam, Baarn en Hilversum werden telephoonnetten aangelegd. Verschenen is het „Alge meen Verslag van het verhandelde op de Algemeene Vergadering van het Hoofdbestuur en do afgevaardigden der districts-commissiën van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden," gehouden te Amsterdam dan 30en Juli j. 1. „Liefdadigheid naar Ver mogen" te Amsterdam ontving in de laatste waken ongeveer ƒ50,000 aan buitengewone giften, benevens vela voor warpen in natura. Door den luchtreiziger Her man Rodenhof eu den ingenieur George Gresnicb te Amsterdam, is het plan ont worpen voor een luchtbol met vangkabel dienstbaar aan de reclame, gelijk weke lijks bij gunstig weder op den Theems te Londen wordt opgelaten. Zij stellen zich voor hun gekabelden luchtbol met aankondigingen wekelijks op verschillende punten te doen opstij gen in verschillende plaatsen des lands. Verder worden bij goede windrichting kleine ballons opgelaten, waaronder zich een watervrij pakket bevindt met adres kaarten en prijslijsten, en met verzoek aan den vinder den inhoud te versprei den en het pakket terug te zenden. Reeds hebben eenige huizen hunne medewerking toegezegd. Den 31 en Januari a, s. ver trekt van Amsterdam naar Padang per stoomschip Prinses Sophie, van de maat schappij „Nederland", een detachement suppletietroepen, 4 oaderofleieren en 50 manschappen, onder den van verlof terug keerenden le-luit. der inf. A. A. van Vloten en onder mede-geleide van de voor het O.-I. leger bestemde 2de luits. C. J. A8selbergs, A. E. van Swieten en P. J. L. van Deutekom. Eene som van 40,000 i door de verschillende stoombootreederyea beschikbaar gesteld om het Noordzee kanaal van IJmuideu tot Amsterdam open te hakken. Zóóvele werkloozen boden zich voor dat werk aaa, dat de politie te IJmuidea moest worden geroepen om de orde te handhaven. Door de politie te Leiden is proc88-vcrbaal opgemaakt tegea een© gehuwde vrouw, die zich aan versehil- lende diefstallen van goederen, voor de winkels uitgestald, heeft schuldig go- maakt zoomede tegen een niet aldaar te huis behooroad persoon, die twee paardedeken8 van boerenkarrea had ontvreemd en verkocht. Droukeaaekap bracht hem in de val. Maandagmiddag ia lieflijk vaa den heer v. Coaverdeö, van Ha~ zerswoude, die sinds eea 14 dagen na zijiae woning verlaten te hebben, te vergeefs werd gezocht, in een der ia aanbouw zijnde gebouwen op het Vree wijk bij Leidea g©vonden. Men ver moedt dat de man daar is^doodgevropea De heer F. J. Beliafaat boekdrukker te 's-Hag©, heeft by gele genheid van het 25-jarig bestaan zyner onderneming al zijne werkliedee boven de 15 jaar tegen invaliditeit verzekerd, gelijk hij hun bij eene vroegere golegen- heid een© pensioen-verzekering als feest gave schonk. De locomotief, die tegea drie uren 's namiddags te Woerdea moet zijn ter bevordering van den zoogenaam- den gliptrein naar den Haag, is Zater dagnamiddag in de nabyheid van het station te Woerden ontspoord, waardoor wel vertraging ontstond, doch waarbij geene persoonlijke onheilen plaats veaden In verband met het op oud jaarsavond plaats gehad hebbende spoor wegongeluk te Oegstgeest, Baby Leiden, is door den commissaris van de rykapolitie te Leiden een onderzoek ingesteld, waar uit, naar wij vernemen, ia gebleken, dat de oorzaak was eene kleine nalatig heid van een der ondergeschikte beambten, welke nalatigheid misschien nog geene gevolgen zoud® gehad hebben, indien de van Voorschoten komende personeeürsi® behoorlijk van voorlichten ware voor zien geweest. Sedert eenige dagen wer den door het bestuur van den Planten tuin te Arnhem vela handen aan het werk gesteld om een ijspaleis op te trekken. Het is thans nagenoeg ia sikander gezet, en tegen Woensdag zijn de leden uitgenoodigd het te bezoeken. Men meldde uit Wagenin- gen dd. 30 Dec.: Een temperatunrsbijdrage: De koude is hier ongekend hevig. Volgens de waarnemingen aan de rijkslandbonw- achool bedroeg de minimum-temperatuur in den afgeloopen nacht 19 graden Cel sius. De volgende proef ten bewijze dat de vorst hevig is. Heden op den dag werd een holle ijzeren kogel, van 1cM. wanddikte, gevuld met water en daarna afgesloten in de open lucht bij helderen zonneschijn opgehangen; na circa een kwartier uurs gehangen te hebben, sprong hij met een vreeselijken knal uit elkander. Deze proef, verscheiden jaren bij strenge koude genomen, slaagde he den voor de eerste maal. Aan de weduwe vandenop 20 November jl. te Zutfen overreden ladingmeester W. B. en aan de weduwe van den op 6 December te Dieren overreden arbeider J. G. K., zijn op last van den directeur-generaal der Exploitatïemaatschappij geldelijke uit- keeringen gedaan, bedragende voor eerst genoemde ƒ700 en voor laatstgenoemde ƒ365. De huzaar v. W., die g e d ti- rende 4 dagen met verlof by zijn vader Vaassen was en thans te Deventer gevangen zit, heeft bekend zijnen vader in ean© vlaag van drift om het leven te hebben gebracht. Hy heeft, toen zijn vader hesn berispte dat hij dronken was, zijae sabel getrokken en daarmede zijnen vader aan den slaap van het hoofd ge- steofcan, waardoar deze eenigo minufcsni. later bezweek. Uit Enschede meldt men: Zaterdag avond t© 6 uren is de trein der Geld. Over. locaalspoor (explotafie van de Holl. IJz. Spoorwegmij.) bij 1st station Boekeloo, richting Enschede, weder ontspoord, zoodat de locomotief dwars op den weg kwam te staan, ge lukkig zonder verder© ongelukken te veroorzaken. Daar de ontsporing ge schiedde op het kruispunt richting Hen- gsloo, kon de locomotief voor di© lijn voor de lyo naar EnschedeOlaenzaal gebruikt worden, zoodat men na eenig oponthoud naar hier vertrok, gelukkig zonder verdere ongevallen. De DCt. meldt, dat de ex- ploitatie van de tram t© Dordrecht den Sea dezer, behoudens nadere goedkeuring door den gemeenteraad, overgaat in handen der Rotterdamsehe Tramweg- maatschappij. Als een bewys hoe geducht sterk het ijs is, kan de mededeeling dienen, dat de firma Van Dorsser en Ter Horst te Dordrecht Zaterdag ees locomobiel van 3000 K.G. over de Merwede naar Papendreeht deed ver voeren, met verdere bestemming over land en Sliedrecht. Van Schiermonnikoog ver trok Zaterdag de postboot naar Oost- mahorn, en Zondagochtend 7 uur keerde zij van daar torug met do brieven enz. van 9 dagen, 12 passagiers en 5 schippers. Een dikke mist belette alle uitzicht. Des namiddags 2 uren werd de boot be merkt westwaarts van het eiland, vóór het strand in het ijs beklemd. Onmid dellijk vertrok het reddingspersoneel met een vuurpijltoestelde tweede pijl bracht eene lijn dicht by de boot, en deze werd door een schippersknecht, op drie riomen over het ijs kruipende, gevat. De boot werd daarop aan den wal getrokken, en allen kwamen met de post om 5 uur in het dorp. Uit Slikkerveer wordt ge meld Hoewel zich op het ijs op de rivier alhier dagelijks honderden schaatsenrij ders bewegen ea het genoegzame draag kracht schijnt te bezitten om met paard slee er op te arren, heeft het toch Maandagmiddag «og een offer gekost. P. Visser, van Bolnes, Zaterdag van j een der etablissementen, alwaar hij werk zaam was, met een prik sleetje huiswaarts gaande, had het ongeluk op eene z wakke plaats door het ijs te zakken en te ver drinken. Te Oosterhuizen is Vrijdag avond eene ongeveer 60 jarige' vrouw op noodlottige wijze om het levon ge komen. Van een hoogopgeslapelden hoop Rchaddan (brandstof) wat willende afha len, is het bovenste overstekende bevro ren gedeelte over haar heen gevallen, zoodat zij door dien val en het daaronder bedolven raken bijna onmiddellijk dood was. Zij woonde met haren man die by na 80 jaar oud is daar alleen. D e 87-j arigo Hendrik Schim- mei is in zijne hut te Stadskanaal, blijk baar tengevolge van koude en gebrek, omgekomen. Er was bijna niets meer aanwezig. In de 1 a a f 8 t e dagen werden herhaaldelijk van allerlei goederen, die te Leeuwarden por spoor waren ver zonden, aaczienly«te hoeveelheden ver mist. Het vermoeden van diefstal werd weldra bevestigd. Het is de politie mo gen gelukken de schuldigen te vinden het zijD drie schippers, die in de nabij heid van het stationseroplacement met hunne vaartuigen waren ingevroren. Bij onderzoek is gebleken, dat alles van hunne gading was: vaatjes boter, balen meel, erwten, steenkolen enz. De duister nis en het nachtelijk uur werden te baat „lk kan niets doen, ik heb nooit geleerd iets doen. Geen onzer." „Ja, maar...." „Ik kan copiëeren; dat is het eenige, waarvoor ik geschikt ben. Ik kan geschriften copiëeren en in het museum uittreksels maken. Ik kan nasporingen doen in boeken, en ik veronderstel niet," voegde zij er oprecht bij, „dat ik ooit iets vinden zal, maar ik zou beproeven, of iemand mij voor dit werk noodig kon hebben. Sommige meisjes schijnen dit werk altijd te kunnen krijgen, maar ik ken niemand en niemand stelt belang in mij. En hoevelen zijn er niet, die zulk werk trachten te krijgen „Gij kunt onderricht geven, Lily." „Neen." Hare zwarte oogen, welke droevig voor zich uitgestaard had den, fonkelden van toorn. „Neen, ik kan en wil geen onderwijs geven. Ik haat ik vervloek het onderwijs. Ik zou in staat zijn om mijne leerlingen te dooden zij maken mij gek. Den laatsten keer, toen ik trachtte onderwijs te geven, ben ik weggeloopen, want anders zou ik iets verschrikkelijks hebben gedaan. Gelukkig weet ik niets. Ik kan optellen noch deelen. Ik kan u niet de hoofdstad van eenig land noemen, en herinner mij uit de geschiedenis geen enkel jaartal meer. Ik ben alle koningen van Israel vergeten. Katharina, ik zou liever knoopsgaten willen maken, dan onder richt geven." „Maar liefste, er zijn toch nog wel andere dingen?" „Ik zou kantoorwerk kunnen doen, maar niemand wil mij hebben. Ook zou ik brieven kunnen schrijven," „Laat ons hopen, Lily, gij ziet er zeer lief uit, en misschien wie zal het zeggen? Wat mij betreft, dat is alles voorbij; maar- gij Lily, zijt gij zeker, dat gij geen bloedverwanten hebt?" „Ik ken ze niet. Mijn vader is uit het noorden van Londen gekomen, maar ik weet niet van waar. Hij had zijn uitvinding meegenomen, maar deze werd hem ontstolen en toen werd hij kantoorbediende. Hij leidde een somber en eenzaam leven en maakte zich geen vrienden; hij hoopte echter altijd een andere uitvinding te doen." „Wat was zijn uitvinding?" „Ik weet het niet, iets betreffende machines. Mijn vader was altijd bezig teekeningen van wielen te maken. Ik heb geen geld en geen vrienden. Wat heb ik gedaan, vraag ik weer?" „Niet wij, maar onze vaders zijn hiervan de schuld, zooals ik reeds verteld heb." Lily scheen iets ernstigs te willen zeggen, maar zij be dacht zich. „Wel," zeide zij op zachten toon, „morgen zult gij met- uw zwerftocht beginnen, ik hoop maar," dit zeide zij als iemand die geen hoop meer heeft, „dat gij wel gelukkiger zult zijn, dan j ik ooit geweest ben." Op dat oogenblik kwamen de overige bewoonsters van Harley House naar boven, zoodat Lily zich naar haar slaapkamer begaf, want allen gingen naar bed. Dien nacht zag Katharina in hare droomen het langdurige, vreugdelooze leven van gebrek en ontberingen voor zich; het i trok voor hare blikken voorbij als een panorama, waaraan geen einde komt. Het was een van die nachtmerries, die niet eindigen al ontwaakt men om dan te gaan zitten of zich om te keeren. Gij kunt ze niet van u schudden, en wanneer gij weer inslaapt, dan vervolgt u het afschrikwekkend droombeeld weer. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2