NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. mmÊSèm van PosMnra. ^attyaxma "gtegiua. Ne. 2309. O t a 4; - VOLKSBOND» iqaiHTfincr Dinsdag 13 Jaiiua-i 1891» no. aou». HAARLEMS DAGBLAD ABON NEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Tclcfoonnumaacr 122. iDireoteuren-Ifitgevers J. C. PEESEBOOM en J. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en couranticra. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Bublicité G. L. BATJBE 8f Co., JOHN F. JONESSucc., Bar ijs 31 bis Faubourg Montmartre Aan het Pand werden portiën koffie en brood uitgereikt. De commissie heeft bepaald, ten einde school verzuim te voorkomen, dat de uitreiking aan kinderen des morgens zal plaats De loting voor d6 ingeschrevenen der bobben tusschen balf 9 en kwart over" _.tl lïoLiSntjr 1 fcQI izbI nlflnta STADSNIEDW S. Haarlem 12 Januari 1891. nationale militie, liehtiag 1891, zal plaats hebben op Dinsdag 10 Februari e. k. voor hen wier namen beginnen met een der letters A—K en den volgenden dag voor de letters LZ. De minister heeft de subsidie voer de Nnts-kweeksehool voor onderwijzeressen alhier, voor bet jaar 1890 bepaald op 8120, op voorwaarde alleen, dat de achool altijd toegankelijk zij voor het school toezicht. In verband hiermede zal het bestuur der kweekschool het schoolgeld voor de internen, dat f 500 per jaar bedraagt, weder op het vroegere cijfer, 400, Of ook het sohoolgeld voor de externen weder zal worden verlaagd is nog niet •gebleken. Dit tech is reeds niet zoo bizonder hoog. -v Hedenmorgen te 12 uur werd het stoffelijk oversehot van Dr. C. Ekama op de begraafplaats alhier bijgezet. Onder de vele belangstellenden, die de plechtigheid bijwoonden, merkte men op vertegenwoordigers van het Gasthuis, het Gemeentebestuur, de Maatschappij van Nyverhoid, Teylers Genootschap en het Stedelijk Museum, tot. alle welke porperatiën de overledaae in meer of minder nauwe relatie stond of had ge staan. Door den zoon van den ontslapene werd, mede namens zijne zuster, dank gezegd voor de laatste eer, aan den overledene bewezeB. B Wij ontvingen van de coaoert-directio //De Algexaeeae Muziekhandel" het pros pectus van het Italiaansche ©pera-gezel- schap, direetie Carbonetti-Dondi, dat in de maanden Januari ea Februari te Am sterdam en in de voornaamste steden des lands eenige buitengewone voorstellingen zal geven. Op het répertoire staanDo nizetti uDon Paaqaale", Rossini //II Bar- biere di Siviglia" en Cimaresa //II ma- trimonio seereto". Vrijdag a. s. gaat ia den schouwburg alhier reeds „Don Pasquale". De beer J. H. Warnier, boekdrukker, Spaarno,alhier, heeft een //Rouwkalender" veor 1891 uitgegeven, waaraan alle zorg is besteed. In het midden staan de por tretten van Z. M. Koning Willem III, Kroonprins Willem, Prina Hendrik, Prins Alexander en Prina Frederik. Heden Ï3 door de commissie tot ver strekking van brood en koffie uitgedeeld: aan kinderen 350 portiën, volwassenen 256 Totaal 606. Het Bestuur bestaat thans uit de vol gende personen: H.H. Koikmeijer president, Groote Houtstraat 98H. van Niel Hz. pen ningmeester, Groote Houtstrraat 90 P. D. Huidekoper secretaris, Wilhelmina- straat 25 D. Andréa, Keizerstraat 6 G. VelthnijzeD, Nieuwe Gracht 32 A. F. H. v. d. Vaart, Groot© Houtstraat 71 W. B. Guskens, Groots Markt 4. Do onderstaande beeren bevelen de zaak in de belangstelling aan: J. M. Lans, Donkere Spaarne, E. de Lanoy, Groote Houtstraat, L. P. Zocher, Florapark, J. J. Roadante, Nieuwe Gracht, H. C. Tombergb, Kruisweg, Mr. Crommelin, Jacsweg. Het Bestuur houdt zich aanbevolen voor een bezoek. Heden aan ons bureau ingekomen z/Van een kaartparty tjevoor het van den kermiswagen:" f 4. Terwijl alle concerten on schouwburg- voorstellingen dezen winter slechts een beperkt publiek kunnen trekken, was de groote zaal van de sociëteit //de Veree- niging" Vrijdagavond stampvol, terwijl ze nóg voller had kannon zijn, wanneer niet de feestcommissie van dea //Volks bond" had geoordeelddat overladisg gelijk staat met wanorde. Het programma van dien avond bood waarlijk verscheidenheid genoeg. De heer en mejuffrouw van Maas, beide gOGde bekenden van het haarlemsehe publiek, toonden hunne muzïkalen aanleg weder in de uitvoering van een Andante van Men delssohn en de Polonaise van Winiawski. De toejuiching, die hun te beurt viel, bewees genoegzaam, dat bet publiek èn hunne muziek «n hunne bereidwilligheid, om steeds belangeloos veor den //Volks bond" op te treden, ten zeerst6 waar deert. Dan er waren nog méér goede be kenden. Daar was het kwartet ,/Loreley" pas ten vierden male met eermetaal be- zoo esaa bij toeval een goede duif in handen kreeg, die bij toeval wesr eens kwijtraakte cn bij toeval weer eens an dere goede kon bemachtigen. Maar tbaas is men tot andere ideeën gekomen, men weet nu, dat mon langs wetenschappe- lijken weg tot een bepaald doel kan ge raken. Daardoor hepft d© duivensport, die wij beoetonen, veel gawonnen. Laat ons doen is onzen kring wat wij kunneu, om deze schoonste tak van sport te bevorderen en te verbeteren, zcodat zij ten slette zal worden een noodzake lijk doel onzer beschaving." Hierna bood de spreker, uit naam van eenige vereenigingen, aan den voorzitter van den Bood, dea heer Henri E. Jang, een sierlijk geschenk aan, bestaande uit een fraai met zilver gemonteerd inkt- stel, aaet toepasselijke inscriptie, als be wijs van hulde en dank voor de vele goede diensten, door den heer Jung aan de duivensport bewezen. Hierna maakte wij eene kleine wan deling door de tentoonstelling. Het groot aantal duiven toonde voldoende aaD, hoezeer zien de liefde voor het houden van postduiven uitbreidt. Men zag er onder een paar blauwkras duiven, toe- behoorende aan den heer G. Geermans te Gorkum, die reeds op verschillende plaatsen eerste prijzen en eerepryzen had den behaald; dan viel ons oog op een paar vale duiven van don heer Van IJsseldijk en op eon korf met fraaie pagadetten, een soort, dat hoewel niet voor postduif ge schikt, door kruising goede diensten kan bewyzen tot het verkrijgen van goede postduiven/ We zagen er een rooókras doffer van zeer kloeke gestalte, die een eersten- en cereprys had verworven en toebehoorde aan den heer Pontier in den Haag. Niet winder trok onze aandacht een vier tal duiven, die in do maanden September, October, November en December, eiken Zondag onder de slechtste weersgesteld heid de rois vaa Dordrecht naar Haarlem hebben gewaakt, zonder te verdwalen of in de klauwen der sperwers te vallen. Deze vier duiven behooren aan de hoe ren A. F. H. Harms, H. E. Jung, F. J. van Baars en Jac. Faber. Naar deze volgorde kwamen de duiven in de hok ken aan. Ter opluistering zond de heer Frans ReDnefeld te Amsterdam o. a. een drie jarige duif in, die reeds op wedvluohten negen medailles heefl behaald, o. a. op twee reizen naar Parys, naar Bergen in Henegouwen en zelfs naar Orleans. Ziehier slechts een en ander medege deeld van wat wij zagen. Al het schoons Zoaoagmorgen te halftien opende de aan te wijzen ware ondoenlijk, maar wij heer Fr. Liettiack, lid van d© Tweede mogen dit al to beknopte overzichtje Kamer der Staten-Geaeraal, de tentoon- niet eindigeD, zonder gewag te hebben stelling. //Vroeger jaren," zeide dezegemaakt van den //Constateur automa- o.a., //meende een duivenhouder, dat hy i tique" van den heer P. van Putten Jr. Zondag 431|kroond, en wel op het concours te Am sterdam; het kjra"tet //Loreley" dat ons met zyne bekende kunstvaardig beid eenige liederen deed heoren, waarvan de tirool- scho liedjes, gezongen in een fraai ti- roolsch kostuum, niet het minst in dan smaak vielen. Ea het was dan ook voorzeker eene gepaste hulde aan deze bekwame zangers, dat de Voorzitter van dea Volksbond" de heer A. van der Voort Azn., hun namens do afdeoling Haarlem van dea bond, een lauwerkrans aanbood, als be wijs van huldo voer hunne nieuwe overwinning en van erkentelijkheid voor hunne zoovaak verleende goede mede werking. Daar waren de leden van //Sparta," de Spartanen, die uitnemend werkten aan den rekstok, ons duakt, zoo goed als wij nog zelden van hen zagen. Met velo ascleron, oo;:stto vooral de kranigs voorwerker veel applaus. En daar was ook Henry Streus, de Hollandsche komiek van het bekende gezelschap van do» heer Witikevrer Ger- boo, uit Amsterdam. Op het programma stond, dat do heer A. de Winter zou optreden, >oaar duzo bad op den dag te voren of op Vrijdagmorgen zijn knieschijf bezeord door eon val en kon dus niet verschynen. Nu kan men wel zeggen, dat oor goeie komi&k als hij zijn knie bezeert, toch nog een gezicht moet zetten alsof hij het erg komiek vindt maar de heer de Winter vond dat blijkbaar niet en zond een telegram, dat hij niet kwam. Goeie raad was duur, maar uitver kocht gelukkig niet. De heer Wittkower Gerson was dadelijk bereid om bij te springen en zond den heer Streus. Wij willen bier allesa coastateeren, dat deze met een aantal komische voordrachten eau greol en algemeen succes behaalde. Het slotnummer van h6t programma verdient nog nadore vermelding. Het was een colonne-degen door de Spar tanen, onder aanvoering van den heer Martin Jr., gecombineerd met de voor dracht door Loreloy van de nieuwe volksliederen, door den heer J. Nierop alhier gedicht. Dat was, eiet recht, de klap op den vuurpijl. Te elf uur verlieten de talrijke bezoekers onzeu kunsttempel bij uit nemendheid. alhier, een toestel voor tydopname, dat wij vroeger reeds uitvoerig bespraken en van een klap, die zoodra de duif binnenvliegt, door een electrischen draad in een kastje dat men ia zy a kamer kan ophangen, een bel in beweging brengt en een duifje doet uitspringen. Op die manier kan men den terug keer zijner duiven zelfs in de kamer controleeren. Is men een oogenblik de kamer uitgeweest, dan ziet men terug- keerende voor het glas het duifje, en weet dus, dat het signaal is gegeven. Te tien uur ving de vergadering aan van de verschillende afdeelingen. Tege lijkertijd gaf een deel van het orkest van het Stedelijk Muziekkorps eene matinée in de zaal der tentoonstelling. Deze is door volen bezocht. Dea namiddags vereanigde men zich aan een diner, terwijl 's avonds de uit reiking der prijzen plaats had, en wel aldus De jury heeft de volgende bekroningen toegekend Vo»r doffers: le prijs, Z. M., uitge loofd door Z. E. den minister van oorlog, G. P. J. A. Verbeet, 's-Hage2e pr., B. M., H. G. Janzen, Arasterdam 3e pr., diploma, Juchter, Amsterdam. Voor duivenle prijs Z. M., Edel- broek, Gorkum; 2e pr. B. M., Juchter, Amsterdam; 3e pr. diploma, H. E. Jung, Haarlem. Voor paren le prys, kunstvoorwerp, niet toegekend2o pr. Z. M., H. E. Jung, Haarlem, 3e pr. B. M., Joh. Jung, idem 4e pr. diploma, niet toegekend. Voor blauwe kras doffersie prijs kunstvoorwerp, J. J. G. v. d. Berg, 's Hage 2o pr., Z. M., J. de Jong, Weesp; 3e pr., B. M., G. J. L. Bresser, Utrecht; 4e pr., diploma, F. HeckmaD, Amster dam 5e pr., diploma, H. E. Jung, Haarlem. Voor blanwe doffers: le pr., V. Z. M., Meijer, Edam 2e pr., Z. M., Heckman, Amsterdam 3e pr., B. M., J. de Koning, Edam4e prijs, diploma, K. Kuiper, Alkmaar. Voor roode kras doffers: le pr., Z. M., uitgeloofd d/h. sportterrein „De Phoenix," Pontier, 's-Hage2e pr., B. M., uitgeloofd door den minister van Oorlog N. Plemper van Balen, Puriner- end3e prijs, diploma, B. Muller, Am sterdam. Voor vaal doffersle pr., Z. M., P. van Putten, Haarlem2e prB. M., B. Muller, Amsterdam 3e pr., diploma, Faber, Utrecht. Voor bonte doffers: le pr., Z. M.,A. vaa Hooff, Rotterdam 2e pr., B. M., H. E. Juag, Haarlem. Voor zwarte doffers le pry's, Z. M., v. d. Berg, 's-Hage2e pr., B. M., id. Voor blauwe kras duiven le prijs, kunstvoorwerp, F. Heckman, Amster- FEUILLETON. Naar bét e n a els ch WALTER BESANT. 27) HOOFDSTUK IX. De zaakwaarnemer. Hij kon zijn geweten nu niet langer met schoonklinkende woorden tot zwijgen brengen; de erfgename was gevonden hij moest al dat geld aan haar afstaan. Hoe aanmerkelijk zou zijn inkomen daardoor verminderen. Daar was echter geen an dere uitweg te vinden. De rechtbanken zouden wellicht zijne handelingen van den laatsten tijd niet goedkeuren, maar deze waren nog eerlijk, wanneer men ze vergeleek bij de handel wijze, welke hij nu meende te volgen, door net geld namelijk te behouden, nu hij de erfgenamen gevonden had. Hij was van Hpeer.ing, dat de geest van Tom haar den weg naar zijn kan toor had gewezen. E James Rolfe was niet bijgeloovig, maar hij had vele romans gelezen, en wist zeer goed, dat de geesten der dooden de mis dadigers in deze wereld door allerlei rampen trachten te straffen, vooral wanneer zij zich aan misbruik van vertrouwen hebben schuldig gemaakt. Daar hij tot dat soort van mensdien behoorde en dus een weinig bevreesd was voor de geesten der afgestorvenen, vroeg hij zichzelf af, wat erger veor hem was; öf van zijn geld af stand doen, öf gekweld worden door den geest van een afge storvene En hoe zou hij zijn gedrag voor Harriet kunnen ver ontschuldigen En hoe zou zijn geliefde vrouw de tijding op nemen, dat zij het drievierde gedeelte van hun kapitaal moesten afstaan en tot hunne levenswijze van voorheen terugkeeren? Hij legde het stukje papier, dat Katharina hem had gegeven, in zijn brandkast bij den brief van miss Willoughby, het eenige bewijsstuk, waarmee bewezen kon worden, dat de 12000 pd. st. aan wijlen zijn oom waren toevertrouwd; daarna zette hij zijn hoed op, en ofschoon het eerst half vier was, verliet hij het kantoor. Hij kon daar niet langer blijven zitten. Toen hij weg ging, was de vorige rust weer hersteld. Het bezoek der beide jonge dames had geen werk aangebracht. De twee oude be dienden dommelden weer in. De loopjongen evenwel, die ver strooid was na het bezoek van de jeugd en de schoonheid ver diepte zich in de lectuur van een stuivers-editie. Des avonds overwoog James alles nog eens goed in gezel schap van een glas whisky en een pijp. Hij trachtte er zichzelf van te overtuigen, dat bet bezoek van de jonge dame op hem volstrekt geen invloed had kunnen uit oefenen. Hij wist nu, wel is waar, wie de erfgename was; hij was echter niet verplicht om het te weten, er bestond immers volstrekt geen wettelijke overenkomst tusschen miss Capel en de dochter van kapitein Willoughby. Wat deed het er toe, dat hij het alleen wist, wanneer hij het geheim voor zich hield. Niemand zou immers tot de ontdekking komen, dat hij het wist. Ja! hoe geheel anders zou het geloopen zijn wanneer Tom het wist voor dat hij wegging! Hij had Tom beloofd, dat hij haar alles zou geven, wat nog van de erfenis overbleef, wanneer de bewuste som was uitbetaald. Een belachelijke belofte, die hem was ont wrongen op een oogenblik, toen hij niet in staat was helder te denken. Inderdaad belachelijkNiemand wist het echter, uitge zonderd Tom. Ja, hij hield het voor het verstandigst om zijn belofte tot een zekere grens na te komen. Hij zou haar al het geld geven, dat in de bank op Toms naam stond, toen hij wegging. Hoeveel was dat Dertig pond ongeveer. Hij zou het haar zenden eensklaps begon hij te lachen, daar hem iets zeer eigenaardigs te binnenschoot. Hij had er volstrekt niet aan gedacht haar naar haar adres te vragen. Hij kon haar dus niets zenden. Hij kon dus niets voor haar doen. Het was middernacht. Hij zat in de bibliotheek, waar het doodstil was, want deze bevond zich in het achterste gedeelte van het huis en allen waren reeds naar bed. Plotseling nie mand vond bijgeloovige vrees zoo belachelijk als James Rolfe begon hij over alle leden hevig te trillen en het koude zweet stond op zijn voorhoofd. Het scheen hem toe, alsof Tom zelf zijn gestorven neef Tom naast hem stond onzichtbaar, maar hem in goed verstaanbare woorden verwijten naar het hoold slingerde en hem schold voor Schelm,

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1