BINNENLAND. POLITIEK SOIT. GEMENGD NIEEH'S. dam 2a pr., Z. M. Eukelstr&th, Utrecht 3e pr., B. M., v. Lint van Erk, Rot terdam 4e pr., diploma, Breukels, Edam 5e pr., id., Bresser, Utrecht. Blauwe duiven: le prijs V. Z. M.. uitgeloofd door de Vereeniging //De Snelvlieger", Enkelstrath, Utrecht 2e pr., Z. M., Bresser, Utrecht3e pr., B. M., Kalkman, Utrecht4e pr., diploma, v. Haaff, Rotterdam5e pr., diploma, Timmers, Rotterdam. Roode kras duivenle prijs, Z. M. Bnkelstratb, Utrecht2e pr., B. H., Heckman, Amsterdam 3e pr., diploma. Janzen, Amsterdam. Vale duiven le prijs, Z. M., Mua- nickhui8, Purmerend2e pr„ B. M., IJseldijk, HaarlemSe pr., diploma, Donnée, Haarlem. Bonte Duiven: le pr Z .M., Bresser, UtreGht; 2e pr., B. M., Janzen, Am sterdam. Zwarte duiven le pr., Z. M., Haart- man, Haarlem j 2e pr., B. M., Brans, Rotterdam. Blauw kras paren: le pr., V. Z. M., A. Geermaus, Gorkum2e pr., uitge loofd door deu heer Fr. Lieftinck, Faber, Utrecht3e pr., B. M., Eéelbroek, Gor kum 4e pr., diploma. Heckman, Am sterdam. Blauwe paren le pr., Z. M., Verbeet, 's-Hage; 2e pr., C. M. Juehter, Am sterdam 3e pr., diploma, v. Baars, Haarlem. Roode kras paren le prijs, Z. M., IJ8seldijk, Haarlem2e pr., B. M., Bresser, Utrecht3e pr., diploma, Fre- nay, 's-Hage. Vale paren le prijs, Z. M., Faber, Utrecht2e pr., B. H., Kalkman, Utrecht 3e pr., diploma, v. Overeem, De bevolking van Haarlemmermeer bedraagt thans 15301 zielen, die van Aalsmeer 4546. De Rijksveearts van Haarlemmermeer waarschawt de landbouwers voor hunne schapen, daar gebleken is dat vijf dezer dieren gestorven zyn door het eten van vergiftige coniferen. Terwijl man en vrouw afwezig waren, is bij J. Bontokoe aan het Schinkelvaer, te Haarlemmermeer, inbraak gepleegd. De dieven hebben zich meester ge maakt van eenige gouden sieraden en het aanwezige geld. Men is hen nog niet op 't spoor. In de maand December 1890 zyn door de Oranjesluizen te Sehelliog- woude geschut: 15 stoombootea, 2 tjal ken en 13 andere vaartuigen, In de maand December zijn door de Noerdzeesluizen te IJaiuiden geschut: Naar zee: 4 iregalten of barken, 1 brik, 5 schooners, 61 stoomschepen, 1 tjalk, 29 vi8schersvaartuigen, te zamen 107 schepen, inhoudende 195.299 Ms. Uit zee: 4 fregutten of barken, 3 brik ken, 9 schooners, 84 stoomschepen, 1 tjalk, 96 viaschers- en 3 atdere vaartui gen, te zamen 200 schepen inhoudende 234.040 M3. Schepen. Zwarte paren le prijs, Z. M,, Goer- mans, Gorkum 2e pr., B. M., H. Boom, Weesp 3e pr., diploma, Verbeet, 's-Hage. Bonte parenle prys, Z. M., v. d. Berg, 's-Hage 2o pr., B. M., Stafikorst, Utrecht; 3e pr., diploma. M. Volraadt, Purmerendo Totaal In de voorafg. maanden v.h. jaar 1890 pass. deslui- 307 Inhoudende. 429,339 M3. Jan. 411 Febr. 788 Maart 761 April 899 Mei 418 Juni 370 Juli 554 Aug. 787 Sept. 676 Oot. 861 Nov. 920 578,547 510,037 771,804 731,604 1002,238 810,415 875,423 912,968 924,385 920,187 961,165 1890. Totaal 7,752 sch. 9428,112 M3 Men meldt ons: Voor de laatste uitdeeling van wege de gemeente Haarlemmermeer, hadden zich te Hoofddorp 260 en te Nieuw Vennep 160 armen aangemeld, die ruim schoots voorzien van eetwaren huiswaarts keerdön. Blijft de koude aanhouden dan gaat de gemeente voort om de noodlij denden op deze wijze te ondersteunen. Onder begunstiging van prachtig winterweder heeft te Hoofddorp eea prachtig feest plaats gehad. De yselub te tioofddorrp, gesteund door een aan tal leden, had eene hardrijderij georga niseerd met paard en ar op de Hoofd vaart, om prijzen en premiën. 12 paar den werden voor dien wedstrijd inge schreven, die eerst tegen den avead eindigde. De uitslag was, dat het paard van den hoer Egberts den prijs en die van do keeren v. d. Zon on Knibbe de premiën behaalden. Dien avond was het inundatiekanaai verlicht en kon elk tegen matig eütrée zich op die prachtige baan vermaken, alles opgeluisterd door muziek. Ie staat gesteld door ruime giften van vele landeigenaren, buiten de ge meente, heeft de w Dorcas vereeniging'' te Hoofddorp, voor de tweed© maal in dit seizoen uitdeeling gedaan. Menige arme voor wien het kleeding- stuk des avonds teveus ala deksel dienen moest, werd thans veirblijd door het ont vangen van wollen dekens. Vrijdag jl. is men begonnen met het inlaten van verach water in Haar lemmermeer, dat hoog noodig was. Algemeen ia men bevreesd, dat de meeste viseh dood is, helaas weinig be moedigend voor de pachters van het water, die jaarlijks aan den Haarlem mermeerpolder daarvoor groote sommen betalen. Dat die vrees niet ongegrond is, bleek de vorige week, toen men uit vele bij ten dood© visch in plaats van water schepte. Door Hare Majesteit d< Koningin-regentes is aan do Maatschap pij van weldadigheid te Frederikeoord eene gift van ƒ500 geschonken, De c i v.-i ngenieur Th. J. jeskopf, adj.-ingenieur lste klasse bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht, is benoemd tot ingenieur sous-chef bij de Neder- Iandsch-Indi8che spoorwegmaatschappij, afd. dienst van weg en werken, en ver trekt in het begin van Fabruari a.s. naar Java. De Maatschappij tot Exploi- tatie van Staatsspoorwegen plaatst thans de volgende advertentie. Verlenging leve- ringstyd, goederenvervoer. Tengevolge der thans heerschonde buitengewone om standigheden, ziet de maatschappij zich tot haar leedwezen verplicht, den le?e- ringstijd van goederen, over hare lynen vervoerd, te verlongen en vast to stellen op driemaal den tijd, bedoeld in art. 56 van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen. Deze maatregel wordt genomen onder voorbehoud van goedkeuring door Z.Ex. den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, en treedt in werking op den len Januari 1891." Dat laatste hebben wij maar al te wel bemerkt Als belooning voor buiten gewone diensten, in deze drukke dagen van het spoorvervoer, is door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij aan het personeel, dat per week betaald wordt, 8 dagen extra loon over December en begin Januari uitbetaald. Hot personeel, dat per maand wordt uitbetaald, zal later bedacht worden. Als een bewijs, dat het getal der behoeftige oudstrijders van Waterloo steeds kleiner wordt, kan dienen, dat zich tot heden slechts vier zilveren Kruis-ridders tof, de Koningin-regentes hebben gewend, om met de gratificatie van ƒ150 per jaar te worden begiftigd. Naar aanleiding van den thans heer8chenden strengen winter ge werd de Arnh. Ctde volgende opgave zijner voorgangers, beginnende met dien van 820 op 821. In 823 moet het van 22 Sept. tot 12 April 824 schrikbarend sterk hebben gevroren. De winter van 993 zou zoo streng zyn geweest, dat er Juli n g ijs lag Van November 107 tot einde Mei 1076 werd de Rijn 4e voet gepasseerd. Als eeD sterk con trast diene, dat in Januari 1186 vei© vruehtbeomen in bloei stonden en dat in Februari 1289 de aardbeziën rijpten, Na 22 Febr. 1340 had men vijf weken sneeuwkoude. Gedurende den winter van 13641365 reed men drie maanden mot vrachtwagens over den Rijn. Hevige koude kwam daarop voor in 14011402, 1407—1408, 1435—1436. Van Nov. 1442 tot Mei 1448 hield de koude zon der ophouden aan. Zoo gaat de serie voort: 1459—1460, 1484—1486, 1513 1514. In 1546 viel zeer veel sneeuw. De strenge winter van 1569 tot 1570 duurde tot Mei en hervatte zich reeds in September daaraanvolgende. Grimmig was de winter van 16071608 van Nov. 1613—25 Maart 1614 viel er veel sneeuw. In 16801681 en 1708 L709 kwamen velen van koude om, De rassische winter van 1740 is be kend. Dan nog volgen de winters van 1784 en 1789, als bekend door hunne strengheid. Van half November tot half December 1806 had men in Wurtemberg zulk zacht weder, dat bloemen, die niet tegen de koude bestand zijn, in de open lucht opgroeiden en de lente-vo^ rondvlogen. Na 17 December viel even wel eene strenge koude in, die aan die heerlijkheid eensklaps een einde maakte. De strengste winters in deze eeuw zijn die van 1829—1830, 1837—1838, 1842 1843 en die van 1879—-1880. Uit Amsterdam wordt van 10 dezer gemeldTer beurzo lag heden ter teekening een adres van leden der Vereeniging voor den Effectenhandel aan het bestuur, waarin naar aanleiding van het voorstel tot het bouwen eener effectenbeurs wordt gezegd, dat de bil lijkheid medebrengt, dat alien worden gehoord, ook die niet ter vergadering zullen aanwezig zijn, en verzocht wordt, aan de leden stembiljetten te zenden, welke gedurende drie dagen in daarvoor bestemde bussen zullen kunnen worden geworpen. Uit Amsterdam meldt men: Van 29 December tot 9 Januari zyn 20 stoomschepen te IJ muiden binnen gekomen, die Amsterdam niet kunnen beruiken daarvan zyn er 6 weder ver trokken om elders te lossen, namelijk 5 naar Rotterdam. Nog dient in aanmer king genomen te worden, dat alle traders van schoteehe, engelsche oh noorsche havens de diensten hebben gestaakt, om dat Arasterdair niet te bereiken is. Bo vendien liggen 7 zeilschepen, voor Am sterdam bestemd, in de buitenhaven of in het kanaal ingeysd. Uit Amsterdam meldt men: Op de Houtgracht, achter de breod- en meelfabriek „De Leeuw", zakten Zaterdagmiddag twee jonge kinderen door het ys. Een drietal mannen en eene vrouw schoten toe, doch het ijs, dat door het warme spuiwater uit de fabriek broos was, kon hen niet drageD. Toen bodea werklieden uit do fabriek hulp en redden allen, maar één moest zijne menschlievendheid met den dood be- koopen. Sedert eenige dagen wordt vermist een 17-jarige jongeling te Ha- zerswoude, die op schaatsen een bezoek aan zijne tante te Zoeterwoude wilde brengen en daar niet aangekomen is. Men onderstelt, dat hem een ongeluk is overkomen. Woensdagavond hebbende nam de heer H. Beekman het woord, om namens het bestuur de genoodigden te bedanken voor de goede opkomst. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om er de schippers opmerkzaam op te maken, dat, terwyl elders alles tot rust gedwongen is, zij hier thans goede zaken maken, maar dat van de kleine binnen schippers velen honger en gebrek lijden. Daarom wenschte bij eene collecte te doen houden. Nadat daarin was toegestemd, werd er 100, benevens een bGn voor 300 brooden ingezameld. (W. B. C.) Te Maastricht is Donder- dagna«ht bij een herbergier een vat mets 40 liter gedistilleerd uit den kelder ont vreemd. Alle nasperingen der politie om de daders op te sporen zyn tot heden vrueh- teloes geweest. H. K. landbouwer, heeft n den kantonrechter t© Hoogeveen bekend op den onbezeldigden Rijksveld wachter Wieringa te hebben geschoten. In tegenwoordigheid van den kanton rechter heeft H. K. op de plaats aan wijzingen gedaanen is hij met den gewonde geconfronteerddie hem ook als den dad^r herkend©. Daarop is H. K. naar Assen getransporteerd. De toestand vaa den verwonde blijft nog dezelfde. Letteren en Kunst. De directie van den Tivoli-Schouw- burg heeft van Hendrik Ibsen het recht tot opvoering van zija drama „Eedda Gabier" verworven. H©t stuk is door C. Honigh uit h«t noorsch vertaald «n zal g dezen winter gespeeld worden. -„Max Havelaar", dat Zaterdag avond door het gezelschap-Kreukniet te Amsterdam werd opg«/o«rd, werd reeds 20 jaren geleden door dea heer Henri van Kuyk getrokken uit het werk van Multatuli en in Maart 1871 opgevoerd in het Salon in de Amstelstraat met H. van Kuijk als Havelaar, Driessens als Droogstoppel, Coryn als Saldjah. De hoofdrollen zijn nu in handen van de hoeren H. van Kuijk (Havelaar) H. Pool man (Droogstoppel), Smith (Saidjah), Pilger (Adkipatti) en de dames Beukers (Tine), Frsnk (Adinda), Poolman-Huy- zei-8 (mevr. Slotering) en Huyzors-Ro- zenveld (mevr. Droogstoppel). Voor deze opvoering was behalve de voorlichting van iudiselio specialiteiten ook de goedkeuring verkregen van mevr. de wed. Douwes Dekker geb. Ham- mink Schepel. Inhoud Semperviretts Ne. 2: Cypri- pedium Spiceriaaum. De treurend© Virginisohe Kers (Prunus se retina pe»- dula), met een afbeelding. Syringa vulgaris Mario Legray. Half Licht. Middel tegen Mieren. Voor lief hebbers van Knolbegocia's. Chrysan themum-Tentoonstelling te Amsterdam in 1891 te houden. Nod. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Afdeo- ling 'g Gravenhage. We©kniouw9. Verschillende mededselingen. Ont vangen Prijscouranten. Inhoud van het Nederl. Tuinbouwblad. en de procureur-generaal der republiek zullen in groot tenue dan stoet volgen. Het lijk nal eenige dagen in den grafkelder der russisehe kerk te Parijt bflgezot worden om binnenkort naar Rusland vervoerd fe worden. Mea wacht slechts op do bevelen van dea keizer van Rusland. De president der republiek heeft zich Woensdag jl. ingeschreven op de daar toe bestemde registers in het hotel van den broeder des overledenen, dea her tog Engenias van Leucbtenberg en bij don prins en de prinses van Oldenburg i en ia het hotel van den prins en ds prinses Wilhelm vaa Baden. In den loop van den avond begaven de priBse» zieh naar het Elysée om dea president hun dank te betuigen. Groote kransen zyn op de lijkkist nedergelegd, wolke laatste onder bloemen bedolven isonder dese kransen zijn er van den keizer van Rusland. De italiaansche begroeting van oorlog voor 1891/92 wijst eene vermindering aan van 22,309,727 lire op de gewone uitgaven. De Imparcial behelst een telegram uit P< New-York, waarin gemeld wordt dat den Spanjaarden eene ramp is overko men op de Caroliea-eilandenen dat dit eone groote ontsteltenis beeft veroor zaakt. In officieele tydiDgen wordt dit bericht nog gelogenstraft. Volgens berichten uit Lissabon ayn de portugeesche ministers van justitie en openbare werken wedor voornemens hun entslag te nemen. Volgens den correspondent van de Times te Washington, is men daar in diplomatieke kringen algemeen van oor deel, dat betreffende het geschil over de visscherij in de Bebringzee tusachen de Vereenigde Staten en Engeland weldra een schikking zal worden getroffen. Ver moedelijk zal een cemmissie naar Alaska worden gezonden, ten einde een onder zoek in te stellon. Blijkens het verslag over de robben vangst in het jaar 1890, zijn in dit jaar in Victoria (Britsch Columbia) aange bracht 43,779 robbevelleD, ter waarde van 498,728 dollars, van dezen voor raad werden 22,019 vellen in de Bebringzee buitgemaakt. Aan de robben vangst namen in het afgeloopen jaar deel 29 engelsche vaartuigen met een bemanning van 678 matrozen. In het il brachten do engelsche viaschers aan 30,547 huiden, waarvan 18,165 uit de Behringzee afkomstig waren. Uit het gebied der Roodhuiden wordt gemeld, dat eenige bekende stamhoofden der Indianen in onderwerping gekomen zijn, daarentegen is onder de stammen in Canada, nabij Botineau, de oorlogsdans weder aangevangen. Stellige tijdingen uit Chili ontbreken nog altoos. Hot bevestigt zich, dat het chileensche goevernement de afzending van dépêches verbiedt. Volgens particuliere dépêehes zouden in Chili het leger en de vloot zich tegen president Balmaceda verklaard hebben en zouden de douanekantoren door mi litairen bezet zijn. De fransche regeering heeft besloten dat de hoogste eer aan het stoffelijk overschot van den hertog van Leucbten berg bewezen zal worden zij wil aldus een plechtig eerbewijs geven aan een lid der keizerlijke familie van Rusland. Vier regimenten infanterie, twee regi menten cavalerie en een regiment artil lerie zullen den lijkstoet voorafgaan, onder bevel van eon divisie-generaal. De lijkkist gedekt dooi' russisehe en fransche vlaggen zal geplaatst worden een affuit en op deze wijze naar do UP te Rotterdam vertoevende Rhijaschippers kerk vervoerd worden, een bal gehouden op de bovenzaal van j Do ministers, het militaire huis van „Tivoli", waartoe ook de expediteurs en den president der republiek, het corps andere met d<s scheepvaart iu betrekking diplomatique, de presidenten der beido staande firma's waren uitgenoodigd. De kamers, de grootkanselier van hei Le- deelveming' w*s aroot. Te middernacht gioes van Eer, de hooge magistratuur Een bekend brusaelecii bankier reed op kunstige wijze op den vijver van Ter Kamereu zijn naam in kot ijs. Een viertal Brusselaars lieten de //voütteekeziing" uit het ijs kappen en daarboven zetten //Goed voor 1000 frs., betaalbaar op zicht, ten voordeele der armen". De checque werd met een rijtuig naar hot bankierskantoor gevoerd, en de ban kier gaf bevel zijn voetrekening te ho- aoreeren. Voor generaal ÏSooti's spo- eiaal hervormingsplan is nu ongeveer 90,000 p. st. (ƒ1,080,000) bijeenge bracht. Men hoopt bu spoedig te begin nen met de uitvoering van eenige on- derdeelen, als toevluchten voor behoef- tigende opleidiDgshoeve voor kolo nisten enz. 1 Generaal Booth verklaarde, i" p"n leugenaar, dief, ellendeling" en hem dergelijke minder vleiende benamingen meer toevoegde, zoodat hij op zeer lafhartige wijze voordeel trok van zijn toestand als geest. Hij bedreigde hem ook met zijn wraak, zoodat James zich even onbehaaglijk gevoelde als Moab of Ascalon toen er verteld werd dat de profeet voor speld had dat het volk door rampen zou worden getroffen. James strekte zijn hand uit naar de flesch. Toen hij eenigen tijd daarna naar boven ging, maakte hij zijn vrouw wakker zij droomde dat zij het eeuwige leven had, altijd jong en schoon bleef, slec;.ts japonnen van zijde en kant droeg, zooveel champagne kon drinken als zij wilde, en een eigen loge in den schouwburg had door met zijn scheen in onzachte aanraking te komen met den scherpen rand van den kolenbak. Op die wijze kan zelfs de bedaardste man zijn vrouw doen ontwaken. z/Goede hemel, James,y/ riep zij uit, #wat gebeurt er? Kunt gij het gas niet opsteken Hij antwoordde eenigszins met dubbele tong, terwijl hij met zijn hand over het gekwetste lichaamsdeel wreef: z/Het is.... het is de geest van Tom, liefste." HOOFDSTUK X. De laatste shilling. De twee meisjes zaten naast elkaar op Katharina's bed. Al het geld, dat zij nog overhielden, had Lily op haar schoot uit gestort twee en twintig en een halve shilling in zilver. Daar mee konden zij het nog twee weken uithouden. z/Laat mij het eens uitrekenen," zeide Katharina. /,Gij schijnt niet goed meer te kunnen rekenen, arm kind. Drie shillings en zes stuivers voor ons bed en een shilling vijf stuivers voor het ontbijt, dat is voor elk vijf shillings en drie stuivers. Zij legde tien shillings en zes stuivers partZiehier dat is voor een weekdan houden wij nog twaalf shillings voor de volgende week over." z/Maar wij moeten nog voor de wasch betalen, Katharina, en wij kunnen toch den geheelen dag niet leven van een paar sneedjes brood voor het ontbijt." z/Waar moet het brood vandaan komen, Lily, wanneer het geld op is //Ja, waar vandaan?" ,/Het is alles mijn schuld, Katharina," aldus barstte Lily los. z/Ik heb uw geld opgemaakt o ik loop weg, dan houdt gij dit geld tenminste nog voor uzelf over //Doe dat niet, Lily.Wij staan geheel alleen op de wereld, laten wij dus bij elkaar blijven, wat er ook moge gebeuren. Lily, laten wij altijd bij elkaar blijven, zoodat wij steeds tot elkaar kunnen zeggen, dat geen van ons beiden alleen staat op de wereld." /.Wat kunnen wij doen? O! wat kunnen wij doen?" z/Dat weet ik niet, Er zijn er te veel van ons soort, Lily. Er is geen werk genoeg voor ons allen, en wij schijnen nooit ons deel te krijgen van hetgeen er dan nog is. Laten wij ons geduld maar niet verliezen. Leg dat geld weg, lieveling. Wij hebben nog veertien dagen voor ons. Wij zullen al het mogelijke be proeven. Nu is het zoo warm niet meer." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2