NIEUWS- EN ADV EET EN TIE BLAD. Woensdag 14 Januari 1891. No. 23x0. „Weten en Werken." Het Kopperfeest. ABON NEMEN pPRIJ S Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIE N: van 1— 5 regels 50 Centsiedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. ^Directeuren-Uitgevers J. C. PSEBEBOOil en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor liet Buitenland'. Compagnie Générale de Fublicité Etrangère G. L. BA CUE Co., JOHN E. JONESSucc., I ar ijs 3150 Faubourg Alontmartre. STADSNIEUWS. Haarlem 13 Januari 1891. Door Burgemeester en Wethouders ia benoemd voor het jaar 1891 tot deskun dige om te schatten de huurwaarde der lokaliteiten, waar sterke draok in het klein wordt verkocht, de heer L. J. Davids, alhier. Voor da heden gehouden verkiezing \an een lid van den gemeenteraad (va cature mr. Gallandat Huet) zijn inge leverd 541 biljetten. Met genoegen ontvangen wij de ssede- deeliag dat door de sociëteit „Momus" te Maastricht voor hare verleting een marine-stukje is aangekocht, geschilderd door onzen stadgenoot den heer Veld heer Jr. en dat aldaar was geëxposeerd. De heer S. d. J., alhier, meldt ons het volgende staaltje van den toestand op de spoorwegen: Den 27od December jl. arriveerde er eee kist uit Zwitserland, Staatsspoor, Amsterdam, grande vitesse (ylgoed); denzelfden dag werd zy inge klaard. Na alle beleefde pegiogen om haar van Amsterdam zoo spoedig mo gelijk naar hier op te zenden, werd zij eerst 8 Januari jl. aan de Holl. IJz. Spoorweg-maataehappy overgedragen. Den lOsQ Januari vervoegde ik mij aan al de bureaux ea goederenloodsen van het Holl. Spoor te Amsterdam, maar Niemand wist er iets van. Thans, 12 Januari, is do kist hier nog niet gearriveerd, alzoo reeds een termyn van 15 dagen grande vitesse! tussehen Haarlem en Amsterdam, en wanneer zal zij arriveeren Terecht vraagt de sehrijver: //Wat moet de handel by dezen toestand be ginnen Allerwege is men thans in de gemeente begonnen met het opruimen van den sneeuw en het vuil, die onze straten bedekken. De dooi komt daarbij te hulp, maar au doet zich de omstandigheid voor dat het daardoor ontstane water niet kan afvloeien, waarschijnlijk omdat op vele plaatsen de riolen nog verstopt zijn. Op sommige straten zijn daardoor ware beken en vijvers ontstaan. Men neme b.v. eens een kijkje op de Park laan en aan de Oude Gracht. Is er geen middel om dat water op de eeno of andere wijze te ver wy deren? Heden zijn verstrekt door de com missie voor brood en koffieaan kin deren 450, aan volwassenen 225, totaal 675 porties. Nog aan ons bureau ingekomen: voor het gezin van den kermiswagen", van C. on J. V. 1,50. Voor hetzelfde doel //Van een vrien denkring" ƒ2. In de Zaterdag j.l. geheuden jaarlyk- sehe algemeene vergadering van Commis sarissen en Leden der Openbare Lees zaal alhier, werd o. a. medegedeeld, dat de inrichting in de tien maanden van haar bestaan (van Maart 1890 tot Ja nuari 1891) is bezocht geworden door 2230 personen. Tot penningmeester ia de plaats van wylen den heer E. Scheltema, werd benoemd de heer G. L. Reeser Jr. Maandagavond werden in eene ver gadering op de bovenzaal van café Mon- tagne vastgesteld de statuten en het Huishoudelijk Reglement van de ver- eeniging tot verfraaiïDg van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. In het huishoudelijk reglement wordt haar doel nader omschreven als volgt a. door, waar zulks doel kan treffen, ieder, die tot verfraaiïDg van Haarlem en Omstreken of tot bevordering van het vreemdelingenverkeer wil mede wer ken, met raad en daad behulpzaam te zijn; b. door zooveel mogelijk alles aan ie moedigen of te ondersteunen, wat kan strekken ter bereiking van het doel der Vereeniging c. door waar noodig de aandacht te vestigen op hetgeen deor gemeentebe sturen,, openbar© instellingen of parti culieren kan worden gedaan tot ver fraaiing van Haarlem en Omstreken of tot veraangenaming van het verblijf al daar d. door nkeerdere bekendheid te geven aan hetgeen Haarlem en Omstreken voor bezoekers aantrekkelijk maakt e. door te trachten de sluiting van wandelwegen op particulier eigendom te voorkomen en daarentegen de openstel ling van particuliere eigendommen hetzij voor het publiek, hetzij voor de leden der vereeniging te bevorderen. f. door te strijden tegen misbruiken, waaraan zij die tijdelyk of duurzaam te Haarlem of in de omstreken verblijf houden, bloot zouden kunnen staan g. door het steunen en desnoodig or- ganiseeren van tentoonstellingen of an dere ondernemingen, die vreemdelingen naar Haarlem of omstreken kunnen lokken. Men wordt lid voor ƒ2.50 per jaar, begunstiger voor 25.- ineens, of 5. jaarlijks. Verder verdient het opmerking, dat het Bestuur Commissiën van advies en van bijstand benoemt, zoovaak en zoo lang d;it noodig ia ev» tevsos... dat dames- i leden toegang hebben tot do algeinoene i vergadering, die minstens ééns per jaar wordt gehouden, daarop stem uitbrengen en zelfs tot bestuurders ea tot loden van Commissiën benoembaar zyn. Het comité van oprichting telt thans 35 personen en kan hoogstens tot 42 worden uitgebreid. Het bestuur is samengesteld uit de navolgende heeroa J. Krol Kz., voor zitter; jhr. mr. A. J. Rethaau Macaré, vice-voorzitter; J. C. Peereboom, le se cretaris; J. J. vbu Minden Jr,, 2o se cretaris; S. J. Graaf van Limburg Stirum, penningmeester, mr. H. Enschedé en J. J. Korbert, leden. De statuten der nieuw opgerichte ver eeniging zullen aan de Koningin ter goedkeuring worden aangeboden. In //Weten en Werken" trad Maan dagavond als spreker op een oude keanis van de leden, de heer W. C. Goteling Vinnis. De laatste voordracht, die wy van dezen spreker hier ter stede hoorden, nl. die welke onlangs in de vereeniging „Cremer" door hem werd gehouden, lag ons nog te verseh in 't -geheugen dan dat wij niet met zeker verlangen den avond te gemoet zagen, bevroedende dat de heer Goteling Vinnis, die zoo uit stekend met zijne toehoorders rekening weet te houden, ook thans die goede eigenschap niet .erlGtfoheaeia. En inderdaad wij hadden ons niet be drogen. Als men den neer G. V. hoort voordragen zooals hij Maandagavond deed, wordt men doordrongen van de waarheid van 't gezegde //In 't natuur lijke ligt de kunst." Het waren een drietal stukken, die hij ten beste gaf. Een gedicht en twee novelles. Vooral de beide laatste hadden succes. Het eene was getiteld //Vierkante Joost", van H. Hoyer en het andere z/La Flor de Mimorsasa", van Jo van Sloten. //Vierkante Joost" is een onuitgegeven en nog onvoltooide schets, die spreker echter tot een sehoon geheel verwerkte en op eene wijze ten beste gaf, dat men als aan zijn lippen hiDg. De karakter- teekening van den ouden majoor en zyn dienstbode is dan ook een juweeltje. Het andere stuk was een schets uit het volksleven, waarin humor en ernst elkander op ongezochte wijze afwisselden. De flinke vrouw uit het volk, vooral het geestige en opgeruimde in deze persoon, die op den wijdschen naam van „La Flor de Mimorsasa" mag bogen, werden door spreker op treffende wijze weerge geven. Zijn dankbaar gehoorf beloonde hem dan ook herhaaldelijk met een warm De grsote zaal der seeïeteit //de Kroon" leverde Maandagavond een feestelyken aanblik. De leden van de alhier bestaande typografische vereeniging //Tot nut en gezellig verkeer", eenige honderden, met hunne vrouwen en meisjes, vierden den traditioneelen Koppermaandag, gelyk dit tevens in alle andere steden des lands, waar vereonigingen van typografen be staan, het geval is. Zooals by deze gelegenheid te doen gebruikelijk, bracht de president, de heer van Abspoel, verslag uit aan de leden over deB toestaód der vereeniging in de jaren 1889 en 1890. Verleden jaar was tengevolge van de infiaeuaa deze bijeen komst niet doorgegaan. Beide jaren wa ren ongunstig geweest. In 1889 was aan ziekengeld uitbetaald ƒ1105.73, in 1890 ƒ1558.93. Aan uitkeeringen ineens was in beide jaren een som uitbetaald van 294, bij overlijden 228.50, zoodat in 1889/90 in 't geheel was uitgekeerd ƒ3187.16. Eenige leden waren de vereeniging om verschillende redenen ontvallen, o. a. 3 door overlijden. Spreker wydöe een gevoelvol woord aan het overleden lid A„ B. Mok, in leven werkzaam bij de firma Emrik en Binger, en herdaoht diens hulpvaardigheid en lAeun wanneer door de vereeniging op hem een beroep werd gedaan. Ten slotte wenschte spreker donateurs en leden een gelukkig en voorspoedig jaar. Nu begon het feest. Een flink orkest gaf eenige stukken ten beste, met bege leiding van de muziek werden eenige nummers uit de fraai bewerkte tekst beekjes gezongen en als toppunt van 't genoegen werden de aanwezigen op eenige tooneelsfcukjes en een voordracht van twee personen, een heer en eene dame, onthaald, welke alle even goed voldeden en waarvoor den uitvoerenden allen lof toekomt. Zoo verstreek allengs de genotvolle avond ouder gepaste vroelijkheid en de meest volmaakte orde, hetgeen wel bewijst dat er een warme verbroedering onder de leden van deze zoo nuttig werkende vereeniging bestaat. Had //Louwtje", die in de liederen niet vergeten werd, eens van zyn voet stuk op de Greote Markt kunnen afko men en een kykje in de zaal nemen, we gelooven zeker, dat hij met zyn eer waardig hoofd goedkeurend zou hebben goknikt. Natuurlijk werd het feest met een zeer opgewekt bal, onder leiding van den baer A. J. Meijerink en afgewisseld door komische voordrachten enz., beslo ten en keerden de meesten eerst laat in den nacht huiswaarts. Maandagavond is uit een koffiehuis in de Smedestraat een biljartbal ontvreemd. Maandagavond is een los werkman bij de Holl. Spoor aangehouden wegens diefstal van een worst uit een mand in het goederenmagazijn. Maandagavond, omstreeks 11J£ ure, ia door het springen van een petroleum lamp een begin van brand ontstaan op een boven-achterslaapkamer, ten huize van den heer S., Zylweguo. 1, waarby verschillend beddengoed, gordijnen en eenig meubulair zyn verbrand. Door de bewoners en de buren is de brand ge- bluseht. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 20 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand December van het vorig jaar was dit getal 28, dus 8 meer. Uit IJ muiden wordt gemeldDe beide zeilschepen Alida en Ivankoe zijn naar binnen geschut om ingeysd te worden. De werkzaamheden met het doen sprin gen van het ijs werden Maandag vroeg tijdig voortgezetterwyl de Koningin Emma, die Zaterdag, dank zij der wer king van het kruit, een duizendtal metera vooruit kwam, van ijsplaten wordt voor zien om alsdan door te stoomen. De Castoruit de Middellandsche Zee komende, bs hier voorgaats geweest doch is doorgestoomd naar Rotterdam. De Koningin Emma was Maandag tot twaalf uur 240 mater verder gekomen door hakken en vooruitstoomen. Toenis men begonnen met het doen springen van kruitladingen. De Sojphiê heeft ont zette stevenp aten, die nu van binnen versterkt zyn. De Salatiga is geschut om ingeysd t© worden. De experts advisee- ren lossing van het voorruim van de Abril om het lek boven water te kry- gen. De stoompompen zijn nog niet aaBgekomea. In tegenwoordigheid van den sohout-by-aaoht, directeur en comman dant der marine te Willemsoord en vele hoofd- en andere officieren van zee- en landmacht werd Maandagmorgen een begin gemaakt met het doen opruimen van het ijs in de mendiDg der haven van Nieuwediep. Door don marine-tor- pododieDSt werden ladingen van 1, 2 en FEUILLETON. Jiat^arina Utecjina. Naar het e n a els ch WALTER BESANT. 28) HOOFDSTUK X. De laatste shilling. „Neen, maar het zal spoedig koud beginnen te worden en wat dan, Katharina wat dan zij lachte droevig. Geen werk, geen geld voor voedsel en inwoning, geen kleeren om ons tegen de koude te beschermen ik geloof, dat wij dan de twee vroolijkste, gelukkigste, luchthartigste meisjes op de gansche wereld zullen zijn." Weer dezelfde zenuwachtige lach, pijnlijk om aan te hooren. „Wij zullen dan lachende en zingende hand in hand de straten op en neer loopen. Wij zullen dan naar de kerk gaan, een vurig dankgebed naar omhoog zenden en onze stemmen verheffen in een gemeenschappelijk lofgezang. Ieder een zal zich dan verwonderd afvragen, wie deze beide geluk kige meisjes zijn." „Houd op, Lily." „Neen, ik moet spreken. Somtijds is het bij mij een behoefte. Ja, ik kan niet zwijgen, wanneer ik bedenk, wat ons lot is ver geleken bij dat van andere meisjes. Sommigen zijn misschien nichten van u of van mij en zijn omringd van overvloed en weelde, terwijl zij zich om niets bekommeren dan om haai' kleeding en slechts aan hare verloofden en aan feesten denken, terwijl gij en ik den hongerdood in het vooruitzicht hebben. Wat hebben wij gedaan, om zulk een verschrikkelijke straf te ontvangen Ik zeg, Katharina wat hebben wij gedaan Dit was de vraag, die zij reeds meermalen tot zichzelf had gericht. Zij sprong op, snelde naar het venster en wierp het open. De koude herfstlucht kwam haar tegemoet. Boven de schoor- steenen en daken stond in het midden van den met sterren bezaaiden hemel de maan in haar vollen glans. „O!" riep zij uit, „vreeselijke gedachten bekruipen mij vreeselijk en verfoeielijk. Katharina, zou er werkelijk godsdienst bestaan? Zoo ja waarom zijn wij dan zoo verlaten? Wij hebben niemand kwaad gedaan, ofschoon wij misschien vol zon dige gedachten zijn." „Waarom worden wij zoo zwaar gestraft?" „Houd op, Lily het is niet goed om zulk een vraag te doen." „En toch moet ik het vragen. Ik heb gebeden o! ik heb in den nacht uren lang liggen bidden, zoodat mijn hart er bijna onder bezweek. Is het slecht om voor voedsel en werk te bid den Er zijn duizenden vrouwen, die iederen dag voedse genoeg hebben, zonder dat zij zich over iets bezorgd behoeven te maken, Bestaat er een ondeugd op de wereld?" „Houd op, Lily." Dit was het eenige wat zij kon zeggen. „De hemel zwijgt. Kijk eens naar dat koude, gevoellooze ge zicht van de maan. Zij bekommert zich niet om ons. Bid, Ka tharina, bid, evenals ik, totdat het u toeschijnt alsof uwe woor den weerkaatst worden door de kille, harde, gevoellooze rotsen. O waarom zijn wij geboren Waarom heeft men ons laten leven Zij hijgde naar lncht en wilde de gedachte van zich afdrin gen, die zich weer voortdurend aan haar opdrong. „Wij zijn niet verplicht om te leven," ging zij voort. „Katha rina, de vreeselijkste gedachten bekruipen mij. Misschien wel omdat wij zoo weinig te eten hebben en omdat de toekomst ons aangrijnst. Afschuwelijke schrikgestalten doemen voor mijn geest op, zoowel wanneer ik slaap als wanneer ik waak. Ik kan u niet zeggen wat zij mij toeroepen." „Laat ons bidden om geduld en berusting." Lily wierp zich op het bed neer met de handen voor het ge laat. Katharina knielde echter naast haar neer en bad voor beiden. „Wanneer het geluk met u is kan er in veertien dagen zeer veel gebeuren. Helaas deze meisjes wisten niet wat gelnk was. In October komen, wel is waar, de menschen weer in Londen terug, maar al het werk is dan reeds weggegeven. In het Museum was Katharina, omdat zij nog een nieuwelinge was, aan weinigen bekend; en over het algemeen was er niet veel werk. Er scheen geen enkele betrekking onbezet te zijn-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1