KQIMIEN. POLITIEK OVERZICHT. Uit Baarn wordt gemeld: Maandag heeft de heer Y. met echtgenoote en nog drie andere personen een zeer merkwaardigen en zeldzamen tocht ondernomen. Het gezelschap bracht namelijk per arreslede een bezoek aan Marken. Om kwart voor 9 uren ging men de Eem af naar de Zuiderzee, om verder op het kompas de reis voort te zetten. Dat men echter nog al een weinig uit den koers is geraakt, bewijst wel dat men eerst te 3 uren tot verbazing van de Markera don zeedijk overstak en dwars over het eiland heen cp de Goudzee aanhield naar Monnikendam. Over Broek en Schouw zette men de reis voort tot Buiksloet, waar het paard en de slede achterbleven, omdat door voortdurenden dooi het niet raadzaam was, den tocht voort te zetten. De reizigers keerden Maandagavond per trein in goeden welstand terug. Men Bchrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. Of de langdurige winterkoude de oor zaak is dat de gewone brutaliteit onzer bedelaars nog een weinig is toegenomen, weet ik niet, maar zeker is het dat zij in den laatsten tijd al zeer brutaal zijn. Voor de uitoefening van hun bedrijf kiezen zij in den regel de niet al te drukke straten ea het duistere na-den- etens uur, waarop zij berekenen kunnen, dat de heer des huizes afwezig is. Op zulk een tydstip kwam, niet lang geleden, in de Stationsdwarsstraat een man en schelde aan een der bovenhui zen aan. De deur werd van boven van de trap opengetrokken, en d8 man trad binnen met de vraag of meneer thuis was. Toen die vraag outkennend beant woord was, deed hij de deur achter zich dicht, schoof er met eenig vertoon de knippen op en verklaarde dat hg eenigen onderstand verlangde. De verschrikte vrouw riep een trap hooger naar eën denkbeeldigen //Gerrit" of die ook eenig klein, geld had en haaste zich daarop den indringer, die reeds een paar treden had opgeklommen te gemoet en was blijde dat zij hem door middel van een kwartje de deur uitkreeg. Een huis verder zette dit heer zijne exploitatie van alleeQ thuis zijnde vrou wen voort, maar daar trof hg eene vrouw, die, uit quasi bezorgdheid voor hem, zich de trap sfspoedde en hem toeriep//Kerel, maak toch dat je weg komt, mijn man is van de politie en kan ieder oogenblik thuis komen." Dat scheen hem toch wat gevaarlijk en hij maakte zich snel uit de voeten om echter reeds in eene naburige straat hetzelfde te beproeven. Daar was ochter behalve mevrouw ook de meid thuis, en terwgl deze laatste met don man in ge sprek was, riep mevrouw uit, het venster luidkeels om hulp, waarop hij zich met min of meer versnelden pas verwijderde. Ofschoon door verscheidene voorbijgan gers achtervolgd, mocht het niet geluk ken dit volhardende en brutale individu te vatten. Eenige onlangs genomen proeven tot opruiming ve.n het ijs op 's rijks werf te Hellevoetsluis, welke geschiedden onder leiding van den luit.— ter-zee le klasse P. C. W. de Viguon van de Veldehadden de volgende uitkomst Bij de eerste proef werd onder het ijs, dat eene dikte had van ruim dM,, op 8 dM. daar beneden eene aar den kruik opgehangenongeveer een stoop inhoudende en gevuld met 2.5 K.G. buskruit no. 3 (jachtkruit). In deze kan was tevens een gloeiicgspa- troon geplaatst van het systeem, bij den marine-torpedodienst in gebruik, welke door middel van eene batterij Lecianché elementen werd ontstoken. De uitslag was, dat een rond gat van ruim 5 M. middellijn in het ijs werd geslagen van dit gat liepen over eene lengte van 5075 M. doorgaande scheu ren in verschillende richtingen, terwijl het uitgeworpen ijs in zeer kleine stuk ken was verdeeld. De tweede proef werd op eenigszins grootere schaal genomeneen viertal mijnen als bij de eerste proef werd ge- plaatRt in een vierkant van 16 M. zijde; de ijsdikte was 4 dM.de kruiken wer den 9 dM. onder het ijs geplaatst. De patronen der vier mijneu waren in eene doorloopende geleiding geplaatst, zoodat de ontsteking tegelijkertijd plaats vond. Het resultaat, was, dat in het ijs vier gaten, elk van 5 M. middellijn, werden in van die gaten af liepen weder in alle richtingen groote scheuren. Het vak, begrepen tusschen de vier mgnen was echter niet in kleinere stukken ver deeld, zooals verwacht werdwel werd het bewijs geleverd, dat met betrekke lijke geringe kosten (10 K.G. buskruit, 4 patronen en 4 aarden kruiken) over een oppervlakte van plm. 100 M2 bet ijs geheel verbrijzeld werd. Wanneer de mijnen dus dicht genoeg bg elkaar gelegen zijn, zal het gc kelijk vallen de schollen ijs, die daar- tusschen ontstaan, te verwijderen. Bij het plaatsen der mgnen werd de voor zorg genomen eerst een gat in het ijs te maken, waardoorheen de kruik ging. Vandaar een zaagsnede in het gs van plm. 2| M. Iengt8onder het einde daarvan werd de mijn opgehangen, zoo dat bij het springen de vrij groote ope ning, door welke de kruik gegaan was. niet recht daarboven kwam, waardoor de uitwerking belangrijk grooter was. Dinsdag maakte te Tesael de stoomboot Ada van Rolland zich gereed om naar het Nieuwediep te stoomen. De westenwind had het ijs van de kust weggevoerd. De post werd reeds vroeg tijdig roet de ijsvletten overgebracht. het aanzetten van de machine der boot brak een der voornaamste deelen, zoodat do tocht niet volbracht kon worden. '8 Namiddags werd het stil, en liep het geheele vaarwater weer vel ijs. Van het eiland Tolen wordt geschreven Wij verkeeren hier niet, dank zij de diehtbevroren Eendracht, in een totaal geïsoleerden toestand. Reeds sinds een drietal weken liggen de uplanken" over het Toolsche Veer, d. w. z.: men loopt er over. Evenwel brengt zoo'n echt ouderwetsehe winter heel wat ODgerie- felijkheden, wat betreft de expeditie van de benoodigde levensbehoeften. Zoo heeft hier een algemeene steenkolennood ge- heerscht. Door den onverwacht ingeval len en blijvenden winter was geen vol doende voorraad voor het seizoen aan wezig, De verzending per scheepsge legenheid was naluurlgk onmogelijk' geworden, en hoe het overal per trein ging, weet men. In af achting van bedoelde brandstof zag men hier en daar weer het oud- hollandsch hout- en turfvuur lustig op vlammen aan ds //haardplaat". Met den voorraad petroleum was het eveneens treurig gesteld. Menige winke lier was verleg.'n om de menschen ook aan verschillende andere artikelen te blijven helpen. Thans zijn de steenkolen, de petroleum enz. gearriveerd, altijd in beperkte hoe veelheid en met beduidende prgsver- hooging. De transportkoeten zijn maar te hoog. Het gansche land van Tolen moet thans over het Toolsche Veer zijn goederen ontvangen en de diehtstbijge- legen gemeente is 1 uur, de overige zyn van 2 tot 4 uur van dit punt verwijderd. Er komt dus behalve de vracht voor spoor, tram en veer nog vervoer per vrachtrijdersgelegenheid. Om de laatste onkosten te besparen, werd dezer dagen een wagen, een boerenwagen, geladen met steenkolen, door eenige mannen ge trokken. Deze lading was bestemd voor eene gemeente, die ruim 2 uur van Tolen gelegen is. De veerman te Tolen schijnt de alle- daagsche zegswijze//Pik in, 't is win ter in practijk te brengen. Daar het ijsgang is, heeft hij krachtens het regle ment recht om dubbel veergeld te eischen of 15 ct. per persoon en per keer. In Holland gaat men over een dergelijk peuterig veertje voor nog minder dan de helft. Ook schijnt er geen tarief meer te bestaan voor het vervoer van goederen. De veerman laat zich op schromelijke manier voor het overbrengen van kisten, koffers, vaten, pakken enz. betalen. Om een voorbeeld te noemen Er rilden hier veel vrachtrijders op Bergen op-Zoom. IGet. bevond zich op 14 Februari 1890 Dezen betalen bij open water 60 o. en in de Spuistraat (by het Singel), toen nu is het gebeurd, dat er gevraagd werd voor het overdragen van de goederen de som van.... ƒ8. Een man met een hondeakarretje, die anders voor 40 et. overgezet wordt, moest bu ƒ1.50 geven. Een reiziger, die met een pakje kwam, heeft 60 ct. moeten betalen. Ea gaan hier dan ook stemmen op om stappen bij de regeering te doen ten einde overbrugging van de Eendracht te verkrijgen, Als een van de merkwaar digste tochten, die gedurende dagen in de zen winter over het ijs plaats hadden, mag wel worden genoemd die, welke werd gedaan door een zestal mannen van Leeuwarden, waarvan drie met hunne vrouw er bij. Zaterdag ochtend ver trokken zij van daar met eene met vier paarden bespannen slede naar Holwerd, en vaa daar ging bet naar het eiland Ame land, waar zij des namiddags te 3!4 uur aankwamen. De inwoners van het eerste dorp, Nes, die hen uit de verte hadden zien aankomen, begroetten hen met groot gejuich. De oudste inwoners her inneren zich niet, dat nog ooit zooda nige tocht was geschied. Het vertrek had plaats den volgenden dag, voormid dags 11% uur, en te 6 ure was het gezelschap behouden en wel te Leeu warden terug. De reis was niet altijd van gevaar ontbloot. Soms gingen de pootea der paarden door het gs, dat niet overal even dik wa9, doch zij waren dan snel weder bovenop en trok ken daarna de slede er fluks overheen, Op meer dan ééae plaats dreven ijsschot- sen tot eene belangrijke hoogte opge kruid. Uit Stavoren meldt men van 12 Januari Heden ondernamen zeven inwoners dezer plaats den tocht over het gs der Zuiderzee naar Enkhuizen, waar zg blijkens ontvangen telegram, behouden zyn aangekomen. Uit Heerenveen is de just tie met een paar doktoren naar Olde- boorn vertrokken, ten einds een onder zoek in te stellen naar de oorzaken van het overlyden van een kind, dat, naar gezegd wordt, door mishandeling is om gekomen, Rechtszaken. Vérspreiding van een opruiend biljet Voor de amsterdamsche rechtbank, 4de kamer, verschgneD Dinsdag als beklaag den Karei Antonie Bos, oud 43 jaar, en Cornelis Gerardus Tiemans oud 28 jaar, beiden wonende te Amsterdam, eü be klaagd van overtreding van artikel 132 Wetboek van Strafrecht//Hij die een geschrift waarin tot eenig strafbaar feit wordt opgeruid, met het ODgmerk om aan den opruienden inhoud ruchtbaar heid te geven of de ruchtbaarheid daar van te verminderen, verspreidt, openlijk tentoonstelt of aanslaat, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden." Te voren was door een strooibiljet aangemaand tot een druk bezoek van de terechtzitting en wel in deze voege z/Groote openbare vergadering met be perkte discussie, in het, Paleis van justitie, sprekers o.a. Bos en Tieman." De aanklacht van het O. M. komt hierop neder, dat de beide beklaagden op 14 Februari 1890, toen in de mili tiezaal op het Singel te Amsterdam loting voor de nationale militie werd gehot hebben verspreid een biljet, getiteld z/Aaa de slachtoffers der bloedwet." Het stuk is te lang om in extenso te kunnen worden opgenomen. Het is gericht tot den loteling en spreekt over militairisme en andere dingen. De beklaagden, door den voorzitter ondervraagd, erkennen het biljet verspreid te hebben, doch ontkennen nadrukkelijk daarvan den strafbaren inhoud te hebben gekend. Het feit der verspreiding wordt bevestigd door de verklaring van den getuige Huber, inspecteur van politie. een heer naar hem toekwam met de mededeeling, dat een biljet, als hetwelk hem door dien heer werd overgelegd, onder de lotclingen op het Singel werd verspreid. Getuige begaf zich daarop naar het Singel en zag daar beide beklaagden, den laatste met een groot bord op den schouder, bezig de biljetten te versprei den. Get. wilde aan Tieman dieDS bundel ontnomen, maar deze poging werd ver ijdeld, doordat T. de biljetten wegwierp op straat. Alsnu werden beiden aange houden en voor den commissaris van politie geleid. Drie agenten van politie bevestigen in hoofdzaak deze toedracht. Het woord was alsnu aan mr. d'Han- st baron d'Yvoy, subaü.-officier van justitie. Daze meent dat in het biljet de loteliagen tol eenig strafbaar feit worden opgeruid, nl. tot ongehoorzaamheid aan hunne superieuren, zoomede dat bekl. hebben gehad het oogmerk om aas den inhoud ruchtbaarheid te gev&n. Spreker herinnorde dat de rechtbank te Heeren- veen de verspreiders van een dergelijk biljet had veroordeeld, dat deze veroor- deelisg door bet Hof te Leeuwarden was bevestigd en het daartegen aangevoerde cassatieberoep door den Hoogen Raad was verworpen. Een veroordeeling zou dus de amaterdameche reehtbauk thans wel uitspreken. Eiseh 9 maanden gevan genisstraf tegen eiken beklaagde. Beiden droegen zelf hunne verdediging voor. Bos zeidè, dat het hem niet verwon dert, dat hij hier staat, wanneer hij be denkt, dat hg reeds jaren lang aan de arbeidersbeweging heeft medegewerkt en dat wel niet in de achterste gelederen hem moest dus wel iets overkomen, zoo stond hij dan hedea voor de zooge- naamde rechterlijke macht. De straf die vnlbaan z/deze meneer" (spr. wijst naar don amb tenaar van het O. M. vlak tegenover hem), gevorderd heeft, laat hem geheel onverschilligintegendeel, juist wanneer de sociaal-democraten in den kerker komen, neemt het gezag van de sociaal- democratie toe dat heeft men gezien in Duitschlaad, dat heeft men gezien bij ons, getuige Domela Nieuwenhuis, die na zijn verblijf in de gevangenis, lid der Tweede Kamer werd en die daar niet de //geachte" afgevaardigde heet, maar bij spr. wel. Bekl. vestigt verder de aandacht op een vonnis der recht bank te Rotterdam, waarbij een versprei der van een biljet als het onderwerpe- lijke werd vrijgesproken. Hier eischt men nu 9 maanden is dan het recht te Rot terdam anders dan het recht te Amsterdam? Daarop gaat de spr. over tot de voor lezing van het rotterdamsche vonnis. President: „Gy kunt u die moeite sparen, want de rechtbank alhier is het bezit van het vonnis." Beklaagde: //Och, mijnheer de voor zitter, wees u dan zoo goed het vonnis even voor te lezen, ik lees zoo slecht." Daar aan dit verzoek niet voldaan wordt, gaat bekl. met de lezing van het vonnis voort en zegt dat hij, het onnoo- dig achtende zich verder te verdedigen, zal eindigen, om nog wat tijd tot spreken voor Tieman over te laten. De tweede beklaagde, Tieman, sprak slechts een oogenblik. Hij vestigt er de aandacht op, dat het biljet niet opruiend ishet slaat niet op de lotelingen van 1890, maar ziet op de maatschappij der toekomst. Do sociaal-democraten, zegt spr., vechten niet met pistolen en sabels, maar met geestelijke wapenen. Nadat het O. M. had afgezien van repliek, werden de debatten gesloten en de uitspraak op 27 Januari bepaald. deze te dooden, heeft toegediend meer dere hoeveelheden rattenkruit, tenge volge waarvan genoemde hare dochter in den nacht van 13 op 14 October daaraanvolgende is gestorven. Onder de 17 getuigen, die alsdan zullen worden gehoord, bevinden zich twee geneeskundigen, die de lykschou- wing hebben verricht; twee scbeikundi- gen, die de ingewanden van he6 ver moorde meisje hebben onderzochtde! bode, die het rattenkruit op verzoek van de beklaagde bij een apotLeber te Gro ningen heeft gekocht, en de persoon, die j in November met hot meisje in het huwelijk zou zijn getreden, en houder is van een koffiehois te Delfzijl. Het Openbaar Ministerie zal worden waargenomen door mr. W. C. A. Schol- ten, substituut-officier van justitie, ter wijl als verdediger van de beklaagde zal optreden mr. J. J. Willinge, advo caat te Assen. bataviaache bladen van 811 Ct. tot den 13den Decern- Vergiftiging Te Roden. Maandag 11. is aan weduwe Hellinga, geboren Gaaikema, gedetineerd in het huis van bewaring te Assen, de dag vaarding beteekecid, waarbij zij wordt opgeroepen om Vrijdag 30 Januari a. s. des voormiddags 10 uur, voor de recht bank te Assen terecht te staan, ter zake dat zij op of omstreeks 9 October 1,1. en volgende dagen, na daartoe voor af het plan te hebben beraamd, te Roden aan hare dochter, Grietje Johanna Hel linga, opzettelijk, en met den wil om (Uit de Deli ber jl.) BATAVIA, 11 December. Uit Bantam wordt aan het 2nd. JVeekbl. geschreven Rustig is het in Bantam volstrekt niet en zal het er ook vooreerst niet worden. Zoolaeg Bantam als overstroomd wordt door hadjis en daarbij nog eene massa ontslagen (beter gezegd wegge jaagde) inlandsche ambtenaren komen, om de bevolking tegen het gezag op te stoken en huu tot den heiligen oorlog aansporen, leven wij hier als op een Dat er, niettegenstaande de voor ruim is uitgestorven en de veepest steeds heerscht, nog niets voor de verarmde, ziekelijke bevolking van Bantam is gedaan, is en blijft een onverantwoordelijk waagstuk van de regeering. Geef de bevolking renteloos voorschot om zich nieuwe karbouwen aan te schaffen, of geef haar karbouwen op kredietkan of mag zulks niet van wege de groote teeren in Nederland, laat de bevolking dan geld verdienen door eommuncatie-wegen aan te leggen, öio in deze residentie zoo broodnoodb zijn. In de afdeeling Lebak kan men daar mede beginnen en zelfs onmiddellijk teekeningen en begrootingen zijn er, o.a. van den weg van Rangkas Bitoeag over Sadjira naar Djasinga ea de weg van Rangkas Bitoer.g naar GoeDoeng Kent- jana. Laat men toch niet zoolang wachten tot dat de bevolking niet meer te helpen ïs, of niet meer geholpen wil zijn de 1 regoariag hale do residentie Bantam spoedig uit haar verval omhoog en zij zal een goed werk vorricht hebben. Wat geeft het of de resident, van hieruit, voorstellen doet, als er te Batavia j of Buitenzorg steeds met de oude sleur worde gehandeld. Voor do zooveelste maal de vraagWaarom den resident van Bantam niet onmiddellijk een bui tengewoon krediet toegestaan, om hel noodige voor Bantam te doen verrichten üp den 7en November, 's morgens 7 uur, werd op het c-xcercitieterrein te Kotta-Radja het doodvonnis door den strop voltrokken aan den inlandschen fuselier Wongsódrêcó, waartoe hij ter zake van moord veroordeeld was. Eigenaardig is het, dat hij na zij cel veroordeeling, wegens beri-beri naar Padang geëvacueerd werd en, hersteld zijnde, weer naar Kota-Radja gezonden, om de straf des doods te ondergaaD. Een bericht der Soleilbetreffende eene anti duitsche manifestatie te Toulouse, schijnt zeer overdreven geweest te zijn. Althans, volgens een berichtgever der Débats aldaar bepaalde zich de geheele zaak tot een twist tusschen een patroon en zgn personeel over het opnemen van een bediendenaar men meende vr.n honger willen sterven en den dood geduldig afwachten. Katha- rina, verscheidene vreeselijke gedachten doorkruisen mijn brein. Veronderstel eens," zij zeide dit met fluisterende stem, «dat wij er dadelijk eens een einde aan maakten?" z/Neen, Lily, neen. Wij moeten hel einde geduldig afwachten." z/Uwe woorden doen tuij werkelijk verbaasd staan, Katharina. Zal dan niets u in opstand kunnen brengen Wanneer er in de wereld geen plaats voor ons is. waarom zouden wij er dan nog langer blijven? Sommige vrouwen worden teringachtig geboren en moeten vroeg sterven. Anderen, zooals wij, worden geboren en zijn overtollig. Dat is ook een ziekte. Vele vrouwen zijn overtollig en wij allen lijden onder die overtolligheid. Die ziek te is ongeneeslijk. Geen drankjes en pillen zijn er nog voor uitgevonden. Wij zullen aan die ziekte sterven. //Gestorven op straat bij een drempel, na lang aan overtolligheid te hebben geleden, Lily en Katharina." Dat zou zeer aardig staan op onzen grafsteen, nietwaar Wij zullen echter geen grafsteen hebben, mijn kind wij zullen op kosten van het armbestuur op de begraafplaats van de armen worden begraven, waar de graven zoo dicht mogelijk naast elkaar zijn, en de lijken van mannen en vrouwen tot stof vergaan en geheel worden vergeten. Dan sluit de zee zich boven onze hoofden en zijn wij voor altijd verdwenen. Een paar dagen later zijn wij vergeten, alsof wij nooit hadden geleefd." Lily's bittere woorden drongen als dolksteken in het hart van Katharina. Zij kon verdragen, maar wilde niet in opstand komen. z/Laten wij de hoop nog behouden," zeide zij. //Als gij ons d i e ook nog ontneemt, dan zijn wij werkelijk de rampza ligste vrouwen ter wereld." Juist op dat oogenblik werden er zachte voetstappen op de trap vernomen. Van beneden kon men miss Augusta op de piano hooren spelen het was liefelijke, weeke muziek. Miss Beatrice, de troosteres was het, die de trap opkwam, om met de meisjes wat te praten. «Lieve kinderen," zeide zij, ik vrees, dat gij in droevige om standigheden verkeert." z/Ja," zeide Katharina, //Onze toestand is zeer bedroevend." //Hebt gij nog geen werk kunnen vinden, kinderen?" //Neen, niets." z/Hebt gij geen vrienden of kennissen, die u kunnen helpen z/Neen, niemand." //Arme kinderen. Maar nog is er een Vriend. Denk aan Hem." Lily schudde ongeduldig het hoofd. //Hebt gij nog geld?" „Neen, niets meer," zeide Katharina. En morgen moeten wij liet kostgeld voor de volgende week betalen, ot anders hei huis verlaten." Miss Beatrice bewaarde een oogenblik het stilzwijgen, want het is zeer moeilijk om iemand te troosten, die geen geld meer heeft om te kunnen leven; de meeste dichters en schrijvers ver achten het geld, en toch waren hier twee meisjes, die, omdat zij geen geld hadden.... //Zou de directrice u geen voorschot willen geven, zoodat gijl hier nog een paar weken zou kunnen blijven?" //Neen, dat is legen het reglement." Miss Beatrice spoorde hen tot geduld aan, en zeide met haar zachte, liefelijke stem, dat God, ons aller Vader, ons altijd nog;' onverwachts een uitweg tot redding geeft in de dingen, die ons d onmogelijk toeschenen, mogelijk maakt, zoodat eindelijk zelfs de in haar lijden verharde Lily bezweek en aan haar overkropt ■- gemoed in tranen lucht gaf. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2