NIEUWS- EN ADV ERT1NTIEBLAD. litteiii!' ïestaai tó MMii Muzikale Kroniek. 8e Jaargang. Maandag 19 Januari 1891. No, 2314, atfyaxma ^tegina. Ü^P ®n m Hsp j$3® it»". W5SÜ 39 WE B (ëË$»e@m WÊIË&- wiaB A BON NEMEN TSPEIJS Voor Haarlem per 3 maanden1,20. franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. -IN f -ecq. At Ai->g A DYERTENTIN van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adveiteotiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boehlaauelarea en courante.rs. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM an J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Gé/tèraie de Publicilé Mrar.tjhe 3. BBVBE Sp Co., oOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmarlre. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem 17 Januari 1891. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier zal Zondag 18 Juauari nog zijn tentoongesteld de buste van Madame Rscamierook het werk van de leer lingen der Taekensehool voer Kunstny f verheid zal nog eenigen tijd tentoon gesteld blijven. Des Zondags is de toegang vrij. „DON PASQUALE", van G, Donizetti. „Don Pasquale" is eene opera, die na de opheffing der Italiaansche Opera te Amsterdam, weinig meer ia Nederland werd opgevoerd. Wij herinneren ons haar nog eenmaal (ongeveer voor 14 jaar) gehoord te heb ben, en wel door Déairée Artot, met haar echtgenoot, den baryton-zanger Padilla y Ramos, in het Paleis voor Volksvlijt, tc Amsterdam. De Muziek van den maestro Donizetti is allerliefst en de luchtige en vroolijke tekst in het genre dor meeste opera- comique-tek6ten van dien tijd (1841). Frederico Carbonetti, baryton (bij ons nog gunstig bekend door het concert- Nevada) vervulde de hoofdrol, die van Don Pasquale. Bewenderden w^j op dat concert zyn schoon baryton-geluid en vlugheid van tong, gisterenavond ging dat alles nog gepaard aaa een losheid van spel, die hem een Don Paequale deed zyn, zooals misschien de componist zich geen beteren had kunnen voorstel len. Ml'e Carolina de Rossi Trauner, was als Norina zeer goed, haar colora tuur was voor dit werk voldoende; de stem hadden wij gaarne iets voller ge- wenscht, ook haar spel was boven allen lof verheven. Hoewel de tenor, de heer Tomei (Ernesto), merkbaar onder den invloed van ons klimaat stond (de half- stesi-noten weigerden bijna allé) bleek uit alles, dat ook hij een uitstekend zan ger en niet tuinder goed acteur was. De heer Salueci zong de partij van doctor Malatesta met zorg; hij mist ech ter de helderheid van stern en de dui delijkheid van uitspraak, den heer Car bonetti, den held van den avond, zoo eigen. Laatstgenoemde heeren zongen op her haald verlangen een da capo van „Carta bianca vi concedo", terwijl mile Trau ner aan het slot do bekende „II Bacio"- wals, van Arditi, toegaf. Wij herinneren ons niet in de laatste jaren door een opora-gezelsehap zoo vlug en gemakkelijk comedie te hebben zien spelen, als mot deze artiston het geval was. De verdienstelijke orkest-begeleiding was toevertrouwd aan een twintigtal musici van het Paleis voor Volksvlijt, onder directie van den heer Mafïezzoli vooral de violoDOellist in de ouverture en de pistonist voor het tweede bedrijf, verdienen een bizonder woord van lof. «5. Te Parijs is overleden de bekende componist Leo DélibeB, wiens voornaam ste werken, de balletten „Coppelia" en „Sylvia" en de opera „Lakmé," ook hier ter stede tot de meest geliefde concert- nommers behooren. Men verzoekt ons te meldeD, dat in pleats van mejuffrouw Sehauseil, op het eerstvolgende Bach-concort zal optreden mej. Mathilde Gerlach, eveneens con certzangeres uit DusBeldorf. Mej. Sehauseil nl., heeft zich te Gro ningen zoodanig aan de knie bezeerd, dat zij buiten staat is om in do eerst volgende drie weken ergens op to treden. In de bovenzaal van Café Brinkmaan werd Vrijdagavond eene radicale kies- vereeniging opgericht, onder den naam van kiesvereeniging „Haarlem". De volgende punten werden door de aanwezigen (16 in getal) vastgesteld: „Het doel is invloed uit te oefenen op de verkiezingen voor Staats-, Provin cie- en Gemeente-corporatiëu. Het pro gram wordt telken jare in de December- vergadering vastgesteld en mag daarvan noch van het Reglement tijdens do ver kiezingen worden afgeweken. Voor 1891 zal het programma be helzen 1. Algemeen kiesreeht, met geheime stemming en proportioneele vertegen woordiging. 2. Verplichting van Staat en Gemeente, om naar krachten alles te steunen wat verbetering kan brengen in den toestand dar maatschappelijk zwakken. o. Verbetering van het Gemeente- belastingstelsel. Het bestuur bestaat uit minstens drie leden. Het verdeelt de functiën onder ling. Lid is ieder, die zich bij het be stuur aanmeldt, hot program van bet jaar van tootreding onderschrijft en den leeftijd van 20 jaar bereikt heeftde contributie bedraagt voor leden van werkliedenverenigingen minstens 10 cent, voor daarbuiten staande personen minstens 25 cent. De contributie wordt bij de toetreding voldaan. De uitgaven zullen de inkom sten niet mogen overschrijden, dan na voorafgaande goedkeuring der Leden vergadering. Niereand kan candidaafe van de vereoniging zijn, dio niet bereid is in eene openbare- of loden-vergadering op te treden, Uit de in de openbare vergaderin: besproken candidaten, wordt binnen eene week door middel van schriftelijke ver kiezing da gewenechto persoon aange wezen. De ingeleverde biljetten zijn in dubbel couvert gesloten. H»t buitenste draagt do handteekoning van het lid dat aan do stemming deel neemt. De opening der biljetten geschiedt in tegenwoordigheid van vijf leden der ver- eesiging. Tot leden van het bestuur werden benoemd de heeren D. de Clercq, W. Meijer en G. C. C. Roeser Jr., die de functiën onderling zullen verdeelen. Al de aanwezigen, behalve 2 verslag gevers. traden tot. 'e vereoniging toe Zeven hunner, tot dat oogenblik lid van de kiesvereeniging „Vooruitgang" stel den en teekenden onmiddellijk eon briefje, waarin zij te kennen gaven voor hun lidmaatsohap van „Vooruitgang" te be danken. Spoorweg-Kroniek. By de dezer dagen zoo menigvuldige klachten over het „den kop kwijt raken" bij het goederen vervoer per spoor, moge ook nog ge voegd worden, dat een waggon, op 20 December j.l., met papier geladen, van Wormerveor naar Haarlem verzonden op heden, 16 Januari, nog niet ter be stemmingsplaats is gearriveerd, alsmede dat drie waggons, mede met papier enz. verzonden van Venloo naar Haarlem, schynbaar zoek zijn geraakt, altbaDS bij de Spoorweg - maatschappij kan men geen inlichtingen geven waar die wag gons, waarvan de nummers bekend zijn, zich bevinden. Misschien staan zy wel in Oostenrijk of Rusland op verder trans port te wachten 'en Thilia", op Vrijdag 16 Januari, in tic sociëteit „de Kroon", ten voordeoio j van de wed. J. Vermeer, heeft na aftrek j der onverniijdelijkste onkosten de som j van 354,87 opgebracht. Door de tooneelclub „Multatuli" alhier, zal Dinsdag 20 Januari a. s. eene wel- dadigheidsvoorstelling in den Schouw burg worden gegeven, welke wij ten zeerste aanbevelen. Zie verder aohterst. ad verton tie. Do liofdadigheids-voorstellin; den door het genootschap „Melpomene De uitstekende wyze, waarop de Com missie tot uitdeeling van brood en kolfio aan beboeftigen, zich van baar taak kwijt, verdient zoker wel een woord van lof, doch niet minder komt eere en dank toe aan ons Stadsbestuur voor bet aan de Commissie tot dat doel afgeBtane lokaal in 't Pand, dat daarvoor zoo uitstekend geschikt is. Wij laten hier volgen een lijst van de giften, die na de laatste opgaven nog bij de Comirissio zijn ingekomen. Bij den heer Kolkmeijer, president Onder let. do L. 10, onder let. C. S. E. 10, van mej. G. 1, N. N. 5, Mev. Q 2.50, G. M. 10, F. H. K. 25, M. 5, Dom. W. 10, K. 5, koffie en brood 5, N. N. 5, P. S. f 10, door den heer J. K. van W. C. 25, mej. P. v. G. 2.50, van 't per soneel der broodfabr. Volh. 8.10, N.N. 25, G. 3, v. d. S. 5, E. 10, door den heer J. K. van mev. douair. D. v. d. V 200, verjaarfeest van Roovers 5.32, H. L. 10, J. E. 5. Bij den heer Hnidekoper, secretaris let. A. E. R 2, let. G. 10. Bij den heer H. v. Niel Hz., penning meester: lel. N. 10, Köcke's kersboom kaarsjes 2.50, V. ƒ100, P. C. ƒ25, N. 10, N. N. ƒ20, Onbek. f 2. P. ƒ10, R. ƒ10, B. ƒ0,25, B. ƒ1, N. 5, L. /T5, N. N. 77,50, V. ƒ5, B. ƒ2,50, Mej. D. J, ƒ2.50, v. e. vriend der armen ƒ10, R. ƒ10, v. E. 10, Jonkh. S. ƒ1, Mevr. O. ƒ0,50, R. v. E. ƒ10, C. C. ƒ3,50, v. D. O. f 7,50 v. L. ƒ1, B. ƒ1, W. H. V. ƒ2,50, B. 1, W. ƒ2,50. Bij do boer Veldhuysen commissaris Onbek. ƒ1, N. N. ƒ5, N. N. ƒ5. H. B. ƒ25, Onbek. 25. Bij den heer Andrea, commissaris N. N. ƒ1, L. V. ƒ1, L. H. 2,50, J. T. K. ƒ2. Bij den heer v. d. Vaart, commissaris: Van eenige personen v. h. St. Nic. Ge- stioht op hoop van navolging ƒ2,50, N. N. ƒ5, V. ƒ2,50, Z. G. B. 5, v. R. f 5, W. f 5, Kaartpartytje ƒ1, C. 10, 3 Gebroeders W. B. ƒ3, 2 coupons S. ƒ2,46, J. ƒ2,50, O. ƒ1, D. W. ƒ5, v. d. V. ƒ2,50. Bij den heer W. Guskens, commissa ris lof. A. 1, koifie broach ƒ2,50, K. ƒ1, W. I. 11. ƒ2,50, Juf. Mietje ƒ2,25, Corneli3 Willem ƒ1. D. ƒ10, J. ƒ3, O. ƒ5, L. ƒ5, 10 kinderen ƒ1, S. 0,57&. Verdei' nog ingekomen500 brooden let. SI. Sn, 300 brooden let. V., 100 Gr. brooden K. W., 25 kilo koffie R. C., 10 kilo koffie K., 2 kilo koffie v. d. W., 5 pemï koffiestroop S., 1 vaatje boter N. N., 1 vaatje boter B. S., 1 dito J. v. d. L., 1 pot gakruide reuzel B., 100 kommen in bruikleen V., 60 kommen in bruikleen W., Brandstof v. P. L., Brandstof J. P. N., Brandstof H. Reeds veel, niet waar, mocht de Com missie voor bet goede doel geworden, maar de winter is ook nog lang en daarom, hoe dankbaar ook voor het reeds genotene, blijft zij zich bii voortduring warm in den steun barer stadgenooten aanbevelen. Door de commissie voor brood en koffie zijn heden verstrekt aan kinderen 628 aan volwassenen 284, totaal 912 portiën. De Commissie ter Spijsuitdeeling aan Behoeftigen ontving in haar lokaal, Jacobstraat, van Zaterdag 10 tot Vrijdag 16 Januari het volgende aantal personen, die gebruik maakten van de gelegenheid daar gegeven tot het eten van soep: Zaterilag 315, Maandag 237, Dinsdag 266, Woensdag 320, Donderdag 256 en Vrijdag 183 personen. De volgende giften kwamen in: Bij den heer J. H. Korsten, van S. ƒ5.-, Q. Q. ƒ60.-, N. N., 100.-, C. C. ƒ3.50, G. 25.—, K. ƒ10.—. Bij den Leer M. O. de Kar.ter, van H. ƒ10.—, C. ƒ25— Bij den heer mr. A. W. Ti;öne, van N. N. Een coupon Leening Amsterdam ƒ1.50. Bij den heer P. Loosjes, van E. 20. M. H. de C. ƒ3.—, D. V. 25.-, Q. ƒ25—, N. N. ƒ3—, v. D. Haarlem, postwissel ƒ5—, F. H. K. 50.—. By den heer S. R. A. van der Meu- len, van J. Z. ƒ10. By den heer dr. H. D. Kruseman, van A. ƒ100. Bij den heer J. C. Graue, van B. ƒ5.mevr. wed. R. ƒ3.mej. R. 1 Bij den heer jhr. P. Queries van Ufford, van E. ƒ25. By den heer Jobs. de Breuk, van J. L. ƒ20—, N. N. ƒ20—, v. d. P. S. ƒ5.wed. v. d. P. S. ƒ5. Hierbij brengen wij in herinnering, dat morgeD (Zondag) in de sociëteit „de Kroon" de aangekondigde welda- digheidssoirée zal worden gegeven ten bate van de arme kertnisvrouw, waar- FEUILLETON. N n a r het enoelsch W£A L T E R B E'S A N T. HOOFDSTUK XI. Een nacht op straat. Nu de beide meisjes evenwel een beschermer hadden gevon den, en de aanwezigheid van Dittmer haar vertrouwen inboe zemde, was de wanhoop plotseling in vreugde veranderd. Zij lachten en babbelden en vertelden elkaar grappen, die steeds door een hartelijk gelach van alle drie werden gevolgd; de voorbijgangers meenden in hen een gelukkig en vroolijk drietal te zienalsof hunne ledematen hun geen pijn deden, hunne voeten niet ijskoud werden en de honger hen niet voortdurend kwelde! Het is negen uur, zeide Lily Tijdvoor het avondeten. Herr Dittmer wilt gij aan ons maal deelnemen? Het is een heerlijk sonper, bestaande uit het fijnste, witste meel, op de beste manier bereid en kostelijk gebakken met een smakelijk bruine korst er om. Het bestaat gedeeltelijk uit kruimels en gedeelte lijk uit korstjes. Wat hebt gij het liefst, of wilt gij ook van beide gediend zijn en nu begonnen deze dwaze meisjes te lachen. Zij waren veilig. Dittmer had hen onder zijn hoede. Zij behoefden zich nu over niets ongerust te maken. Dittmer wilde niet van het b.ood mee eten, omdat zooals hij zeide en dit was een onbeschaamde leugen hij reeds zulk een smakelijk maal van brood met worst had genuttigd, zoodat hij voor den volgenden morgen niets behoefde te eten. Daarna verdeelden de meisjes een stuk brood onder haar beiden en be waarden de rest voor haar ontbijt. Ongeveer ten tien tien ure begon het aantal wandelaars sterk af te nemen. Het werd ook iets kouderde wind begon zich te verheffen en deed de verdorde bladeren van den grond op dwarrelen. Katharina was voor een oogenblik ingesluimerd en werd eensklaps met schrik wakker. Lily scheen vast te slapen, en Dittmer rookte een sigaar. Eindelijk liet Katharina haar hoofd ook zakken en viel in slaap, het was reeds middernacht, toen zij weer ontwaakte. Dittmer Bock zat nog in dezelfde houding met een sigaar tusschen de lippen geduldig te wachten. Gij zijt koud, zeide hij. Geef mij een hand en laten wij dan wat heen en weer loopen, of spring liever een paar maal met uwe beenen van den grond. Katharina trachtte te springen, maar zij was te vermoeid zoowel om te loopen als om te springen. Zij was verbazend koud. Lily scheen daaren tegen r.iets te deren. Hoezeer verlangde Katharina er naar om te gaan liggen en hare ledematen uit te strekken. Dittmer gaf haar nu een blijk van zijn praktisch vernuft. Hij verzocht haar om langsuit op de bank te gaan liggen met haar hoofd in Lily's schoot, en wikkelde haar rok zoo stijf mogelijk om hare voeten. Hij haalde uit zijn zak een paar handschoenen, die zij over de hare moest aantrekken, zoodat Katharina nu twee paar aanhad. Daarna haalde hij zijn eigen zakdoek te voorschijn, een grooten, gekleurden, zijden zakdoek, nog van een zeer ouderwets ch model en wikkelde dien om haar hoofd en hals. Nu ging hij naast hare voeten zitten en bedekte die met de panden van zijn overjas, zoodat zij weinig last van de koude kon hebben. Zie zoo, zeide hij,schlafen sie wohl Katchen, Hij stak nog een sigaar aan vergeet niet, dat het geen Ha/ana-sigaar was, maar een van hamburger fabrikaat en Katharina was weldra weer ingesluimerd. Zij ontwaakte eerst om vijt uur. De jonge Duitscher zat nog geduldig te wachten met de handen in zijn zak hij was bijna verstijfd van de koude; had den kraag van zijn jas opgezet en den ganschen nacht nog geen oog dichtgedaan. „Dittmer," zeide het meisje. „Ja, ik ben wakker. Ga maar weer slapen Katch en." Het is nog maar vijf uur. „Neen," ik heb nu lang genoeg geslapen. En de bank is zoo hard. Zij ging zitten en keek om zich heen. Het was nog nacht bij het licht der gaslantaarns zag zij dat op alle banken rondom haar slapende menschengestalten lagen. Wordt vervilgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1