m Palels van Justitie. Advertentie en. Sociëteit „DE KR00X". Buitengewone op Zofléag 18 januari 1801, Voor o. a. het kwirfc^t van „Crescendo" 00 de heer Joh. Smits hunne mede werking hebben toegezegd en die verder door tal van personen op verschillend ge bied wol bekead. zal worden opgeluisterd. De edelmoedigheid van het bestuur der „Kroon" om voor het doel de groote zaal enz. gratis at te staan, verdient alle waardeering, evenals de geheel belangelooze medeworking van do artis- t in, terwijl ook drie zeer aardige kin deren uit het noodlijdende gezin zuilen toonen, dat zij hunne „kunstenaars"- opleiding met vrucht hebben genoten. „Last not. least" verkent ook de heer Chambly zijne medewerking door het vertoouen van zijne vermaarde lichtbeel den en wereld-tableaux. (Men zie achterst, advertentie.) Wij ontvingen voor Koelemij, Amster damstraat 20, die door een brand ten zijnen huize bijna zijn geheelen inboedel verloor en niet verzekerd was, onder lett. S. 0,50. AxrojadlSsements-astechtbau1* Hedenmorgen stond voor de Arron- dissements-Rechtbank terecht Pi ter De nijs, gewezen gemeente-ontvanger van Beverwijk, geboren te Sehagen en 34 jaar oud, beschuldigd dat hij in den loop van 1890, toen hij eerst op 11 Maart van dat jaar als waarnemend en later als ontvanger der gemeente Bever wijk, daartoe benoemd op 13 Mei van dat jaar en beëedigd op 28 Juni van dat jaar, de kas dier gemeente ouder zich had, ten eigen bate opzettelijk r,a 11 Maart 1890 en voor 2 October 1890, wederrechtelijk te Beverwijk uit de kas der gemeente Beverwijk aan die gemeente geheel of ten doele, in allen gevalle niet aan hem beklaagde toebc- hooreode geiden of geldswaardige papie ren of andere niet aan hem beklaagde toebehoorende gelden en geldswaardige papieren aan hunae bestemming heeft onttrokken, opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toegeëigend, aangewend ten eigen bate en verduisterd tot een ge zamenlijk bedrag van vijf en veertij honderd en elf gulden en twaalf centen. Beklaagde erkent het hem ten laste gelegde. Als cenige getuide treedt op jhr. Gr. S. Boreel, burgemeester van Beverwijk, die o. a. verklaart dat er den 21sten Juni, toen Denijs defini tief was benoemdeene kasopneming heeft plaats gehad en dat de B. en W. kas toen in orde hebben bevonden. Den eersten October zou weder eene kas-opnemiDg plaats hebben, maar toen verscheen Denijs, die ook gemeente secretaris was, niet en den dag daarop deelde zijne vrouw aan den burgemeester mede, dat hij zich den vorigen dag te 8 uur had verwijderd en nog niet wae teruggekeerd. De heer Boreel nam dadelijk de noo- digo maatregelen, en vond by opening der brandkast een bedrag daarin van ƒ1392.13. Bij berekening bedroeg het tekort het bovengenoemde cyfer van ƒ4511.12, dat naar de burgemeester ver moedt, door den door beklaagde gestelden borgtocht zal worden gedekt, zoodat de gemeente geen schade zal lijden. Beklaagde was reeds in 1880 gewor den ontvanger van Wijk aan Zee en Duin. Door zijn huwelijk was hij in het bezit van eenig geld gekomen, maar dat door roekeloos leenen aan deze en gene en door het zonder benefice aanvaarden van eene met schulden bezwaarde erfe nis, weer kwijtgeraakt. Toen was hij begonnen met geld te nemen uit de kas van Wijk aan Zee cn Duin en ten slotte wa9 dit ontvreemde geklommen tot een zoo hoog bedrag, dat het vastgeloopen zou zijn, wanneer hij niet in Maart het beheer had gekregen over da kas van de gemeente Beverwijk. Zoo dekte hy het tekort in de kas van W. a. Z. en D. met geld uit die van Beverwijk. Toch schijnt hij nog uitzicht te hebben gehad om het gat, dat daar door slechts was verplaatst, te dekken, In '87 wrs eene tan'^a van hem ge- 8t0t'Vi'ii, van wie hij fcÜUÜ.te wacn- ten had, maar waa-'vaa de uitkeering tot heden toe is uitgebleven. De verdediger van beklaagde mr. A. P. de Lange te Alkmaar, vraagt of hei niet waar is, dat hot ontvangersjonruaal 3 jaar ten achteren is. De burgemeester antwoordt bevestigend, een eigenlijk gezegd journaal is er niet, alleen een kasboek. Waar is het ook, zooals de verdediger vraagt, dat bij de verificatie van kas en boeken, toen Denijs waarnemend ont vanger werd wel de cijfers zyn opgeteld in dat kasboek, maar niet de posten gecontroleerd. Denijs genoot uit zijne verschillende betrekkingen een inkomen van 1600 gulden. De snbs. off. v. just. mr. J. P. van Outeren, het woord nemeDae, zegto. a.: Op den 30sten Juni klopte de kas, doordat een ontvangst van ƒ2000 niet Was geboekt. Altijd beeft bekl. juiste opgaven gedaan Aanvankelijk bad ik zijne torechtstei- img verzocht wegens malversatiën in de kasvanWykaan Zee en Duin en in die van Beverwijk. De Rechtbank evenwel heeft het eerste deel dier aanklacht ge schrapt en ik heb daarin berust. De aan klacht ia bewezen door de erkentenis van beklaagde, door de verklaring van den burgemeester ea door de ter tafel ge brachte stukken. Beklaagde was een uitstekend ambte naar, over wien zijne chefs zeer tevre den waren, maar ik mag aan de recht bank de positieve wetenschap niet ont houden, dat er door bekl. nog andere malversatiën zijn gepleegd, waarover tot dusverre geen klacht is ingediend. Bekl.'s misdrijf is te qualificeoreu als: het ais ambtenaar, opzettelijk geidun of geldswaardig papier die hij ouder zich had, verduisteren. Ik heb de oer te re- quireeren zijne veroordeeling tot een ge vangenisstraf voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden. Thans erlangt de verdediger het woord. Vrijspraak zal, naar hij meent moeten volgen voor de aanklaeht, dat bekl. als ambtenaar, verduistering heeft gepleegd. De dagvaarding verraadt zwakheid, de beschuldiging is niet scherp geformu leerd en «ie bewijzen van de weder rechtelijke toeëigening ontbroken. Zooals vaak elders, hondt ook te Beverwijk de ontvanger geen journaal, maar alleen eon kasboek. Meldt do in specteur der registratie nu, dat hij komen zal, dan wordt retrospectief uit het kasboek een journaal gemaakt. Nu levert een kasbook geen eukeles, wettelijken waarborg op en nadat Denijs de kas had overgenomen (dus nadat die kas was goedgekeurd) werden nog posten betaald, behoorende tot de administratie van den vroegeren ontvanger. Denijs kreeg dus Diet de kas, maar een ka3. Wat het ontvreemde cijfer betreft, men redeneert van achteren af. Zóóveel is er, dus zóóveel is er verduisterd. Maar uit een proces-verbaal, hiec gedeponeerd, blijkt dat een deel van het saldo was in handen van D., en een ander deel in die van den burgemeester. Ik twijfel geen oogenblik, of de laatste zal dat wel op de een ot aodere maaier verantwoord hebben, maar het staat niet wettelijk vast, dat de kas door D. geheel is over genomen. Het is dus onmogelijk om te zeggen „gij hebt zoo en zooveel ver- dui'terd." Het bewijs is uitsluitend gebaseerd op de bekentenis van den beklaagde en daarop mag geeno veroordeeling voigen. Wat het feit t©t delict maakt, berust uitsluitend op zijne verklaring. Te Beverwijk heeft de ontvanger geen brandkast voor de gemeentekas en geen instructie. Hij kon zijn geld bewaren waar hij wou. Feitelijk is hij niets anders dan een kwade betaler, die op een oogenblik niet genoeg had otn zijno 8ohaldei8chers te voldoen. Maar als de rechtbank dat niet aan neemt, hoe dan te kwalificeeren de handelwijze van den burgomeester, die het geld dat hij vond in de particuliere brandkast van Denijs, in zijne kwaliteit van burgemeester meenam? Welk denk baar recht had hij daartoe, wanneer men niet aanneemt, dat Denijs het recht had zyn geld met dat der gemeente te vermengen? Had hij dat recht wèl, dan zoudeu B. en W. hoogstens eene civiele vordering kunnen inssellen tot oplevering van saldo. Wat de malversatiën betreft, waarvan de ambt. van het O. M. sprak, een daarvan betreft een oosteurijksch effect, dat bij mij terug te bekomen is; en ver der, dat er aan do ka3 van een har moniekapel en aan die van het Witte Kruis, welke bekl. beide onder zijne be rusting had, eenige guldens ontbraken. Maar ik moet doen opmerken, dat Denijs al de kasseD door elkaar wierp en dat het geld dat hij had door den grootsten schuldeischer is medegenomen. Denijs kreeg in '85 uitzicht op eene erfenis. Teen is hy meer gaan verteren dan zijn inkomen bedroeg, telkens ho pende op het geld dier erfenis en telkens nemende uit de kas. Door een samen loop heeft hij dat geld nog niet ontvan gen, maar ik ben overtuigd, dat Denijs mei wat hij daarvan zal krijgen, al zijne sohuldeischers geheel zou kunnen vol doen. Hij heeft zich alleen vergrepen, den kende, dat hij het wel terugbetalen kon, dat- hij een gezeten man was. Ik heb de eer te concludeeren tot vrij- ipraak, subsidiair tot een lichto straf. Na repliek van den subs. off. v. just., wordt de uitspraak bepaald op 29 dezer. BINNENLAND. Tengevolge van gebrek aan eonducteurs, worden door do Staats spoorweg-mij. sollicitanten, en in hoofd zaak gepasporteerde onderofficieren, voor dio betrekking opgeroepen. Aan het eind der vorgade- ig ?an de Kamer van Koophandel te Amsterdam, Vrijdagavond, bracht de voorzitter den toestand van het Noord zeekanaal en de havens ter sprake. Hij achtte het niet noodig zich te verdie- pou in de vraag wat ten deze door do overheid had kunnen geschieden. Ge noeg is het dat elk leedwezen over den toestand voelt. Hij stelde de vraag of uit de omstandigheden niet de leering valt te trekken, dat het zaak is bij tijds maatregelen te nemen, om Amster dam, dat door de laatste kwakkelwinters aan het inslapen was geraakt, voortaan bij strenge winters bereikbaar te doos blijven. De heer Aug. Hendrichs zegt dat do Kamer wel middelen kan beramen, maar niet kan tot stand brengen. Deze Kamer zou dus anders niets kannen doen dan advies uitbrengen aan de regeering. Er is reeds een stap gedaan de oprichting eener vereeuiging, die zich zal bezig houden met de belangen van het scheep vaartverkeer, en die commissie is inder daad met veel ijver werkzaam. Zij kan echter geen ijzer met handen brefcen. Noch met bijlen, «och met kruit, noch met booten kan het ijs snel genoeg wor den opgeruimd. Er zyn leden der com missie, die nacht en dag op het ijs slaanmaar de commissie heeft ook het oog gevestigd ep de toekomst. Wij ver- keeren in een toestand gelijk in jaren niet is voorgekomen. De meest8 havens behalve Rotterdam zijn geblokkeerd door het ijsHamburg, Bremen, Stettin, zijn gesloten. Maar het is een buitengewone toesland, die als hij weer eens voor kwam, misschien toch alle middelen zal doelloos makendoch er moet gedaan worden wat geschieden kan. Noodig is de medewerking vau regeering en ge meentebestuur de zaak zal veel geld kostenmaar goed aangevat, zal zij Amsterdam wellicht behoeden voor eene herhaling van het gebeurde. De heer Hymans zegt, dat nu meer dan ooit gebleken is de noodzakelijkheid eener spoorwegverbinding van IJmuiden met Amsterdam. Hadde zij bestaan dan ware thans de schade, die Amsterdam lijdt, voorkomen. Hy hoopt dat het be stuur met bekwamen spoed op den aan leg eener zoodanige verbinding zal aan- dringen. De heer Van den Wall Bake zegt dat dit middel eenvoudig niets zou baten. Daarvan behoeft men niet de minste verwachting te koesteren. Men ziet het aan Vlissiugen, waar inrichtingen zijn om te losser», en van waar de spoorwe gen de goederen niet kunnen afvoeren, en IJmuiden bezit niet eens inrichtingen om te lossen. Vanwege den stadsreini- gingsdienst te Amsterdam werden Vrij dag tot opruiming van de sneeuw 1600 losse arbeiders in dienst genomen. Meer dan vijftienduizend personen hebben verleden week, dank zij het ijs, het eiland Marken bezocht. Van trein 23 der Holl. Spoor Mij. zijn Vrijdag te Schiedam tender en vijf rijtuigen ontspoordgeen persoon lijke ongelukken hadden plaats. De vermoedelijke oorzaak is het breken van een rail. Het stoomschip Crucquius eigendom van den Waterstaat, heeft in het ijs voor Pernis al de schroefbladen stukgeslagen, en is te Schiedam in de haven gesleept. opmerking komt zeker te juister tijd en pogingen in die richting zouden allicht, zoo met aanstonds, dan toch voor later botoekenis kunnen hebben. Vrydag vierde prof. Koch zijn 25- jarig dootoraat. Hij vertrekt weldra, W. A. de Favauge 71 j. Utrecht. - J W. L. Kamps 56 j. Amst. - 14. W. v„ Assen 43 j. Breda. - L. Proes 85 j. Leeuwarden. - A. M. Schrëder 48 j. West Graftdijfe. - Kind van A. de Vries 7 m. Naarden. - 15. G. Olie 60 j. Amst. naar het heet, voor cenigen tijd naar - P. U. Polman 72 j. Heorn. - T. Groen Egypte. Waarschijnlijk zal spoedig zijn 89 j. Nieuwediep. - A. Sparringa 58 j. geneesmiddel iu alle apotheken des I Amst. - H. M. "van Gulpen 78 "j. Nijm. lands ten verkoop worden aangeboden, - G. Goznarus—Van Dijk 72 j. Meppel. Badat eerst van ambtswege voorschriften G. F. WeberWalther 63 j. 's-Ha^e. A~ M. P. WaterreusLangerveld 65 j„ zullen zijn gegeven omtrent de wij van bewaring, de bepaling van de en den prys, enz. Naar men zegt, zou prof. Koch in de samenstelling van zyn middel neg eene verbetering gevonden hebben. Vrijdag is in den Rijksdag het voor stel-Richter, tot geleidelijke verlagin Seheveningen. BURGESUJ.IEE STAND. GEBOORTEN 16 Jan. A. A, Toeset-de Braber der beschermende rechten, verworpen met IBeekelaar-van de Geijn z. - N. Nie- 210 tegen 106 stemmen. Behalve de vrij zinnigen, de volkspartij oa de socialisten stomden slechts 2 nationaal-liberalen en een paar Welfen met da minderheid. De andere partyen stemden dus nagenoeg eenstemmig en vastgesloten voor het be houd der beschermende rechten. Ds stem ming geschiedde hoofdelijk. Hieruit blijkt dat met den tegenwoordigen Rijksdag de regeering derhalve geen ingrijpende wij zigingen in de politiek van bescherming zsu kunnen brengen, en dat de agra riërs en industrieelen in de tariefkwestie elkander trouw blijven. In de zitting van den Boheemschen Landdag te Praag heeft Vrijdag de jong-Czech Texly, in naam zijner partij verklaard, dat zij nimmer eene tol-unie zou aannemen, waartoe alleen Duitsch- land toetradTexly zeide dat ook de toetreding van Frankrijk, Zwitserland en Italië noodig was. Naar men zegt, zouden Rieger en zijn vri» ndeü, overtuigd van de onmogelijk heid om zich In den strijd tegen de jong- Czeeh8n te handhaven, besloten hebbi collectief hun mandaat neer te leggen. In antwoord op de hem gebrachte nieuwjaarswenschen, heeft do koning van Rumenië de hoop uitgesproken, dat er vrede en eendracht in het land mogen heerschen. Volgens berichten uit Washington koesteren de amerikaansche staatsadvo- katen geen twijfel omtrent den afloop van het engelsch-eanadascho proces voor het oppergereehtshof. Dit moet den eisch afwijzen omdat het oppergereehtshof go- gehonden is de beslissingen van den amerikaanschen wetgever over interna tionale geschillen te eerbiedigen, terwijl de engel3chs regeering de zaak reeds diplomatiek aanbangig heeft gemaakt daarom is eene inmenging van het op pergereehtshof ongeoorloofd. Particuliere dépêches melden bloedig berichten dat de oproerige chileensehe oorlogsschepen Iquique blokkeeren de landing van levensmiddelen beletten, naar het heet om de vermogende koop lieden aldaar eene groote schatting af te persen. Middelerwijl blokkeeren de trouwgebleven chileensehe oorlogssche pen andere kustgedeelten, maun-Honing d. - J. H. Scherpenimij- zeö-Schrama z. - M. M. Luitingh- Budeker z. OVERLEDEN: 15 Jan. A. v. Stipriaao 10 dg. <i. Antheniestr. - L. D. F. Noordijk-Breij- deobagh 76 j. Raamvest. - 16. F. V«>1- ioman 1 m. d. L Boog.str. - A. G. Montauban 20 j. Bakkerstr. - A. M. Kansen I m. d. Staten Bolwerk. - C. H. Slootemaker 1 m, z. Kons«nbandsl. - J. Joseph, 73 j. Janssfcraat. POLITIEK OVERZICHT. De campagne van do beetwortel-sui kerfabriek „Holland" to Houtrijk en Polanen zal 23 dezer zijn afgeloopen. Men schriift ods: De ijswerkzaamheden in het Noord zeekanaal zijn tot aan den Houtrakpolder gevorderd. Het openhakken geschiedt tot op de halve dikte; 600 man zijn dag en nacht bezig de geul in blokken van 2 meter breedte te hakken, waarna men dio stukken door middel van bus kruit laat springen. Heden (Zaterdag) zal de Hullboot European van uit Amsterdam trachten op te varen; wordt IJmuiden bereikt en alzo o de stoomvaart heropend, dan ont vangt de kapitein eene ƒ12.000. Het engelsche Parlement heeft inder tijd in beginsel besloten, dat de loogangen tot de hoofdstad Londen, die nu voor eiken buitenlandschen vijand openliggen door verdedigingswerken behooren worden beschermd. Het departement van Oorlog heeft thans do noodige aanzog- giog laten doen aan landeigenaren op Pewley Hill, Guildford, dat zij de daar -vezen vronden op 25 Moart mcetc ontruimen en atsiaan. Men verwacht nu dat binnenkort met den bouw der eerste forten zal worden begonnen. In politieke kringen te Berlijn wordt verteld, dat Keizer Wilhelm hij het be zoek, dit jaar door bem aan Engeland te bron-gen, wat waarschijnlijk reeds in het voorjaar het geval zal zyn, op zijoo reis daarheen ook het Nederlandsch Koninklijk Hof bezoeken zou. De ge zondheidstoeatand van wijlen Koning Willem III belette tot dusver deze be leetdheid des Keizers, terwijl de veran derde omstandigheden thans eene, zij het ook slechts korte, ontmoeting met Koningin-weduwe zouden gedoogen. Het Berliner Tageblatt bevatte een schrijven uit Rotterdam, waarin in het licht gesteld wordt, dat ondanks langdurige vorst de haven van Rotter dam steeds toegankelijk blijft, terwijl Antwerpen reeds sedert 14 dagen door het ys gesloten is, zoodafi het in het belang der duitscho industrie aanbeve ling zcu verdienen, ook de met rijks premie van 1 subsidie varende stoombooten van den I Norddeutschen Lloyd Rotterdam, in plaats 1 van Antwerpon, te laten aandoen. Deze Zie vervolg Advertentïèn in het Tweede Blad Heden overleed ons geliefd jongste Kindje JACOBUS BER- NARDUS. J. P. STOL. C. M. STOL - Serné. Haarlem16 Jan. 1891. Heden overleed na een smar telijk lijden van slechts eenige dagen, onze oudste lieveling, GERARD, in den aanvalligen leeftijd van bijna 57a jaar. J. H. W. DE BELL. J. DE BELL- Huchshorn. Haarlem15 Jan. 1891. Voor de vele blijken van be- een01 langstelling, gedurende de ziekte eu te Entrcrios, andere ^et overlijden van onzen gelief- n -> ya(^er Grootvader en Broeder ondervondenbetuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam H. G CA ALEN. M. P. CAALENBremer. GEMENGD NIEUWS. De cholera- epidemie is in Japan sterk afgenomen. Het aantal overledenen bedraagt ongeveer 30,500. Telegrammen. BUENOS AYRES, 17 Jan. (Reuder). Van zich tegen president Balmaceda hebben verklaard, zijn troepen aan wal gezet by Coquimbo. De troepen van het landleger (dat den president getrouw is gebleven) trachten de weerspannigen te omsinge len en hen geheel af te sluiten van de andere plaatsen, waar d3 oproerige beweging zich nog niet heeft vertoond De regeering heeft een manifest uitge vaardigd, Waarbij zij verklaart de eischen lafligi chileensehe oorlogsschepen, welke j geheel ten VOOrdeéle vcm (Tc ongelukkige vrouw en hare tien kinderen wit den kermiswagen des avonds te 7 Va uren Met, welwillende medewerking- van liet Kwartet der Mannen -Zangver- eeniging „Crescendo", bekroond der weerspannigen niet te kunnen inwil- op liet laatst gehouden concours te ligen. STUUBiVAfiHrSEgseSSm Het stoomschip Conradvan Batavia I Fraulein Gibraltr^"1' PaMeerd° 15 loperettenAw^ Het stoomschip Batavia, van Rotter ilani naar Ja.-a, voltrok 15 Januari van Perim. liet stoomschip Soerubaja, van Java naar Rotterdam, vertrok 14 Jannart van Columbo. Het stoomschip Drmthv, van Java I naar Rotterdam, arriveerde 15 Januari to Suez. Amsterdam; den Heer JOH SMIT. Déclamatov en verschillende bui- tenlandsche Artisten, waaronder ALWINE MARDELY und Lieder- Sangerin; TH. CARLO Engelsch Jongleur; de kleine MARGARETH A op de losse telephooudraad; Gebroe ders SWAAP. Gymnastiseurs en de Wereldberoemde Lichtbeelden me de apparaten van Kruus van Ham- terwijl de Iletr CHAMBLY zijne beroemde agioscopische We- reldtableaux zal vertoonen. Prijzen der plaatsen: le Rang 0,75, 2e Rang /0,49 Kaarten zijn van heden al aan de Sociëteit «de Kroon» verkrijgbaar, terwijl plaatsen zijn te bespreken FAHHU£BEP.i«lTfN UIT IIB VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN 13 Jan. G. B. M. JollesStuart z.- ,t Beusichem. - L. C. W. Gording—Lis- °P den speeldag- van 10 tot 3 ure. T nr tncnn 1 C\ Htc caljet d. Amst. - 14. J. M. v. d. Goestegen 10 Cts extra per plaats. Stolk d. Nijmegen. - T. BruiningBolt d. Knijpe. - J. M. S. StriethorstFran ken d. Amst. GEHUWD: 13 Jan. H. H. Salomons en B. J. Simoc. Londen. - 15. Mr. E. v. Popta, wedr. van C. van Andel, on A. Ver schoor. Gorinchem. OVERLEDEN: 13 Dec. K. H. Coers 57 j. Baam- brug. - 13 Jan. J. G- Lepper 73 j. Amst. - J. F. de Jong 58 j. Amst. - Het Bestuur der Sociëteit «de Kroont vertrouwt op de medewer king van het Haarlemsch publiek, opdat de opbrengst dezer voorstel ling met het reeds bijeengebrachte, voldoende moge zijn om het onge lukkige gezin te steunen en het in staat te stellen door aanschaffing van een paard en meerdere benoo" digdheden verder zijn brood te ver dienen.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2