veisiteit. De K-nirgin verzocht den senaat haren dank over te brengen en betuigde nog, dat de Koning in den bloei dezer universiteit altijd bizonder belang had gesteld. Daarna onderhield H. M. zich eenige oogenblikken met de leden der depatatie. Door de katholieke leden der Tweede Kamer is Vrijdag een tele gram van gelukweneching gezonden aan dr. Windthorst ter gelegenheid van zijn 80an verjaardag. {Tijd Met het stoomschip P. C ei land zijn uit B uen ti 8-Ayr es een aantal personen in ons land teruggekeerd, die indertijd vol goeden moed daarheen waren getrokken, in de hoop daar beter bestaan te vinden dan hier, doch in die hoop teleurgesteld werden. De meesten van hen kwamen te Rotterdam in zeer be klagenswaardiger! toestand san. Zoowel volwassenen als kinderen waren slechts gehuld in eenige lompei.. Schoenen had den ze niet aan de voeten. Allen, sehoon doodarm, rekenden zich gelukkig den vaderland8chen bodem weder onder de voeten te hebben. Twee t ij del ij k te Cann (Frankrijk) vertoevende Nederlanders hebben aldaar een vrij aardig avontuur gehad. Door onderscheiden fransehe dag bladen was namelijk de tijding verspreid, dat de beroemde berlijosche hoogleeraar Kech eenige weke-n te Cannes zou komen doorbrengen. Dit bericht was onjuist, maar niettemin werd, naar het sehijnt, in een der beide Hollanders een grooto gelijkenis met den berlijnschen professor aangetroffen. Het gevolg was, dat weldra een correspondent van het engelsche da; blad the Times kwam opdagen om hollandsohe heeren in het hotel, waar zij hun intrek genomen hadden, te /inter viewen77, en dat niet alleen in dit hotel, maar ook daarbuiten de mare de ronde deed, dat professor Koch en een zijner adsistenten aldaar afgestapt waren. Men stelle zich nu voor hoeveel nieuwsgie righeid hierdoor werd opgewekt en hoe veel pogingen werden ingesteld om met den beroemden man in kennis te geraken, of om hem alleen te zien, al hetgeen somtijds tot vermakelijke tooneelen aan leiding gaf. Aanvankelijk vonden dan ook de beide buiten hun wil pruisiache onderdanen geworden Nederlandera het aardig de msnschen in hun waan te laten, maar ten slotte achtten zij het meer gepast aan de eomedie ©en einde te ma ken. Dit belette echter niet dat, toon de pseudo-Koch Cannes verliet, niet alleen de //Chef de gare77 en het stationsperso- neel, maar ook enkele met den trein vertrekkende personen de onmiskenbare blyken gaven hunner innige overtuiging dat do beroemde hoogleeraar hun mede reiziger was. Zoo kan men somtijds, zon der het te willen of te weten, eensklaps een beroemd man worden! {D.'v. Z.'Hens Gr.) bezoekors van de weldadigheids-voor stelling aangeboden, voor het ontvangen van de giften discretion voor program ma's en bloemen, was f276. De geheele pbrengst is dus nagenoeg f 4000. Aan den ijswedstryd op de korte baan van 200 meter namen Zater- te Amsterdam dertig mannen deel, onder wie nagenoeg alle bekende friesch© hardrijders. De laatste vier ritten warea de meest belangrijke. De Friezen hadden reeds do hoefden bij elkander gestoken, onderling was de buit van ƒ310 reeds verdeeld. Edoch zij hadden buiten den kranigen B. Dekker uit Zwolle gerekend. E*s (unkmaa, die zoodra hij den eersten rit maakte, al dadelijk veel verwaehtiu opwekte. Met hem bleven de beker.de Klaas Hanje van Akkrum, Wijbe de Vries van Leeuwarden on W. Boereme Groningen (het programaaa ver- De stelling Amsterdam. Naar het A. E. meldt, blijft generaal Den Beer Poortagael volharden bij zijn voornemen, om zijn ontslag te nemen. Zijn wij wel ingelicht, meldt het E., dan ziet hij in de benoeming van jongere generaals dan hij tot chef van den gene- ralen staf en tot inspeeteur vau de infan terie hot bewijs, dat de Regeering niet met hem mede wilde werken tot ver wezenlijking van zijne plannen om de stelling van Amsterdam in tijd van oorlog werkelijk te kunnen verdedigeu. Zooals men weet, wil do generaal de stelling westelijk uitbreiden tot aan zse zoodat Amsterdam niet van de zee zal zijn afgesloten en het Noordzeekanaal binnen de stelling zal zijn begrepen evenals de waterleidingen van Amsterdam en Zaandam, en de stad Haarlem met de voor de verdediging van de stelling zoo onschatbare duingronden. De thans aangenomen plannen beper ken zich westelijk, zooals ieder spoor wegreiziger naar Haarlm kan zien, lot de forten by Spaarndam. meldde onjuist Broeksema) de vier winnaars van de prijzen. Haoje had het eenmaal tegen Broersma verloren, doch wist zijn partner in twee eigende races te slaan, terwijl Dekker in beide racee met Wybe de Vries overwiuner bleef. Alsnu moesten Dekker en Hasje kampen om don prijs van f200 en de le premie van f 75, en Boersma «et Wybe de Vries, om do 2e premie van f 25 en de derde van f 10. De strijd tusschea beide laatsten was niet serieus meer. Beide kampioenen waren overeengekomen dat Wybe de derde premie zou behaleD. Tuflschen Dekker en Hanje was geen ruggespraak gehouden. Dekker gaf rid derlijk te kennen, dat bij, in eeu kamp met Hanje, zioh gaarne met de le premie zou vergenoegen, doch dat hij zijn best zou doen om den prijs van f200 alleen te winnen. En dat gebeurde. Klein doch krachtig van beeaderen- gestel, vl#cg de jongeling, den ietwat loggen Hanje aan het eind dur baan voorbij, zoodat hij telkens 2 tot 3 meter vroeger de meet had bereikt. Hanjede groete man, die dezen winter meer dan f 1000 aan prijzen won, heeft dus in den Zwollenaar zyn party gevonden. Echt kameraadschappelijk stak Dekker aan zijn makker do hand toe, die aanvaard werd, en waarmede deze wedstrijd eindigde onder de fanfares der muziek. De pryzen werden vervolgens onder een toespraak van den voorzitter vereeniging aan de overwinnaars uit gereikt. De flinke heldersche vlet- terlieden, die jl. Woensdag met zooveel succes hunne krachten gaven, em de ekwipage van het in de Neorderhaaks- sronden gestrande engeliche stoomschip Elstow te redden, zijn de volgende: Th. Rijkers, scUipper der reddings boot C. Bot, schipper der reddingsvlot; K. Bijl, P. Butter, E. Steger», P. Last drager, J. vau 't Hert, S. Diedenhoven, W. Snip, K. Bras, C. Lastdrager, C. Smit. H. Kuiper, H. Kennink, W. Bak ker, Jn. v. d. Wijk, J. Bakker, A. van den Breek, F. van Brederoae, J. Ko ningstem, P. Ooatenbrug, C. Huurman, J. Ruanenbnrg. 11. van Wijk en A. Kuiper. Woensdagavond omstreeks 10 uur vervoegde zich bij den winke lier v. L., aan de Voorstraat te Dord recht, een persoon, voorgevende reiziger te zijn in Haarlemmerolie, voor eene bekende firma uit Haarlem, en stelde dezen de vraag of hij geneigd zou zyn depothouder te worden in dit artikel, onder voorwaarde eener dadelijke ster- ting van f 2.40 on eene maandelyksche "d~0"~r toelage van ƒ5. De heer v. L. had' echter in deze dadelijke storting geen zin, en stelde den zoogeuaamden reizi ger voor die stort mg dan maar van het maandloon af te houden. De //reiziger7' was natuurlijk hiermede niet tevreden, en kon onverrichter zake vertrokken hetgeen by dan ook spoedig deed. De opbrengst der bus, door het dochtertje van den heer Carré den vraagd, of zy nabij Gennep niet een kleermaker wist to wonen, //die er nogal goed in zat.77 Op haar bevestigend ant woord moet hij verder hebbeD laten vol gen, dat hy daar eens heen wilde gaan om te zien, zijn geld los te krygen, want dat zou, daoht hora, wel gemakke- lyk g-an. Toen nu een dag later G. Hulsm^ns met op den rug gebonden handen en twee doodelyke w-essteben ep den vloer zijner wening werd aange troffen, wes dadelijk bij bedoelde vrouw het vermoeden gerezen dat die onbekende wel de dader zo» hebben kunnen zijn. Dit vermoeden is thans bevestigd. De vrouw heeft ia den beruchtoo, thans te Maastricht voor andere misdaden io hechtenis eijaden Hendrik Leunissea den persoon herkend, die baar vroeger zijn voornemen om G. Hulsmans te be stelen, had kenbaar gemaakt. Een toonoeltje, waardig om door een van Alphen te worden bezongen Het is feest in de openbare school te Dorenwe rd, ter eere van den bur gemeester, baron Van Brakell. Het hoofd der school heeft zyne speech afgestoken, thans treedt een van de leerlingen, jhr. Anton van Brakell, voor de klasse, en spreekt zijn va der toe z/Pa I Voor de eerste maal viert U in school feest, terwijl ik school ga. Als leerling der openbare school felici teer ik U met uw feest en ik hoop, Pa, dat U altijd zooveel van de school zult houden, als ik er van houd!77 Jammerdoodjammer toch dat die faineuse kindervriend geen eeuwigdu rende jeugd heeft mogen genieten Welk een eehooce aanleiding had hij hier gevonden om voortaan alle Anton's i* het gemoed te prenten dat schoolgaan eeu feest is. {Belria.) Men schrijft uit Gelder- malsen. De wateranoodcommissïe alhier hield Vrijdag eene vergadering, waarin, met den beer A. J. A. Verwerj (burge meester) als voorzitter, benoemd W6rde« tot secretaris de heer K. van der Pol6 en tot penningmeester de heer M. van de Water, om in tijd van nood handelend te kunnen optredoD. Behalve de beide wethouders, telt de commissie nog 4 leden. Een handelaar te Zutten aan wiens adres voor ruim 14 dagen uit Rotterdam een waggon petroleum was gezonden, heeft dezen tot dusver nog niet ontvangen, terwijl bij een in gesteld onderzoek de waggon nergens te vinden was. Vrijdagnamiddag had onder de gemeente Nijkerk een boerenzoon, oud 14 jaar, op vogels willende schieten, het ongeluk dat de haan van zijn geweer haakte, waardoor het 6chot afging en hern in de borst trof. Eenige oogenblik ken daarna was hij een lijk. Het 8toom8cheepje De B ur- gemeester van Vollenhovendat Donder dag met vrijwat beschadigde lading te Vlissingen binnenkwam, heelt eene alles behalve aangename reis gehad. Woensdag middag te drie uren ver trok het vaartuig van Rotterdam, gela den met stukgoederen voor Frankrijk, terwijl bovendien op het dek een seven- entwiatigtal koeien prachtig fokveo, voor Duinkerken bestemd, eene plaats had gevonden. Toen het schip in zee kwam, had het een vrij hevigen N. O. wind te verduren, die gepaard met onstuimige zee, het water herhaaldelijk over het dek wierp. De koeien, die onbedekt en slechts op een weinig stroo stonden, werden tel- stortzeeën overdekt, wat ge voegd by de vorst, hen bijna in ijsmas sa's veranderde. De gevolgen bleven niet uit, want ofschoon de equipage gedaan had wat zy kon, bleek bij het binnen komen to Vlissingen dat 3 stuks var het vee overboord waren geslagen en er 19 gedood waren. Van de vijf overige stierf er r.og eene in de sluis, terwijl terdam gearrakteerd was als verdacht zich in ziju vaderland aan frauduleus© handelingen schuldig gemaakt te hebbes. Hy werd onder toezieht van twee ryks- ▼eldwaihters naar de fransehe grenzen geleid. MC.) Naar aanleiding raa het voorgevallene te Oldeboorn kan ïeg ge meld worden Nu het gereehteiyk onderzeek op het lijk heeft bevestigd, dat de deed niet een gevolg vaa mishandeling is geweest, maar volgens de verklaring va» den be- handelenden geneesheer van eens geheel andere oorzaak, blijkt verder, dat de hoefdpynen waarover de jongea ia het begin klaagde, later geheel hebben op gehouden en plaats gemaakt voor ziekte in ingewanden en aan de boenen. Later verhieven zich weer de hoofd- pijuen, maar die schijnen met de eerste niet in verband te hebben goataau. Ook is van eenige boleedigiag aan de hersenen niet gebleken. Financieele mededeelingen. Het bestuur dor Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam bericht, dat in de Prijscourant der Vereeniging zul len worden opgenomen le. de voor 4!£ pet. rente afgestempelde 2e Hypotheek-obligatiën der California Pacific-Spaa ij 2e. de a^ndeelen der Derde Serie groet 5,000,000 der Maateehappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen 3e. 7,500.000 nieuwe aandeelen der Hollandsche IJzeren Spmij. KOLBÜlEïi BATAVIA, 16 December. Kort voor den in den nacht;eene andere koe op sterven lag. Behou- van 8 op 9 November j.l. op den kleer-j dea kwamen er dus slechts 3 aan den maker Gerard Hulsmans te Gennep ge- pleegden moord heeft een onbekende' man aan eene vrouw te Hommers ge- wal. Op dezelfde stoomboot bevond zich ik <*en chique Franschman, die te Rot' Aan het verslag dor voornaamste ge beurtenissen in het goeveraement Al joh Ondurhoorighcden, loopeade van 19 Nev. jl. tot en met 1 dezer, wordt het volgendu ontleend: Groot" Atjeh. Op politiek gebied viel gedurende den ver slag tijd zeer weinig be angrijks ia Groot-Atjeh voer eaze posten werden in veel mindere mate beschoten dan gedurende het voorafgaand tijdvak, doch by het kappen ia de vrije strook in de nabyheia van Beehit Ka- rang, op 22 Nov. en ten zuiden van S roen, in den nacht van 25 op 26 d.a.v., onderhield de vijand een vrij le vendig vuur op de dekkingslreepen en kappers, bij welke gelegenheden wij res pectievelijk 2 en 1 gesoeuvelden on 1 en 5 gewonden bekwameD. Onderhoorigheden. Van de Neordkust worden de verzoeken om aaa de steeds meer en meer gevoeld wordende sluiting een einde te maken, steads dringender: zoowel persoonlijk bij hut bestuur te Segli als voor brieven sn zendelingen van Toekoe Pakeh naar Keta Radja. Laatstgenoemde radja deod dea civie- len gezaghebber weten dat by van plan was om zich naur Kemula ta begeven, ten einde de oorlogspartij aldaar tot betere inzichten te brengen. Aan het verzoek echter om, ter goed making van do reiskosten naar Kemala, vergunning te verleenen tot d«n uitvoer van 2000 pikol peper, koa natuurlijk niet voldaan worden, to meer niet daai de oorlogspartij ter Noordkust in de veronderstelling selrjnt ie verhoeren dat de reizen van Toekoe Bantah en anderen op onzen laat geschieden en do door hen overhandigde geschenken door ons zijn bekostigd om de sultangpartij tot onder werping over te halen. Oostkust. In vervolg op de laatste berichten omtrent de volkomen overwin ning van Toek Tjihiq Perlak op Toekoe Tibang van Djingki en zijn bondgenoo- ten Nja Sjara, welke beiden Daar Sirm pang Anas ten zuiden van Soengei Raj; waren teruggetrokken om zich daar tot het uiterste te verdedigen, kan worden berieht dat Toekoe Tjihiq Perlak zich thans voorbereidt om hen ook daar aan te vallen en geheel te verdry vod; op laat van het bestuur wordt hij daarbij door Tjihiq Edi ondersteund met munitie en wapens, waardoor het niet onmogelijk is, dat de altyd eecigszies gespannen ver houding tusschen deze hoofden opgeheven zal worden. Ton eind© Tjihiq Perlak in zijne - voornemens om Toeko© Tibang te ver volgen en Simpang Ana» aan te tasten, to steuaen eB ook om meer terreinken nis op te doen, werd den 26sten en 27sben Dec. met 150 bajoaetter, onder böTel van kapitein H. F. C. Vön Bijle- velr, en vergezeld van den wd. assistent- resident H. A. van der Steenstraten, l eene verkenning gemaakt naar Pantoen i Rajoet, het verzamelpunt der zoogenaam de moslemin in tijden van onrust, en 1 ff waar ook nu weder, ©enig© dagen gele den, eene kleine bende zou zijn gezien. Na een zeer vermoeienden marscb,die, j-J begunstigd door helderen maneschijn, te L\j 3% uur 's voorraiddags aanving en tot 6 j uur 'a namiddags duurde, werd Pantoen r1' Rajoet bereikt, doch geen vijand sange- i troffen; twee verlaten versterkingen v/a- ren de eeaige howyzen, dat die streek niet altijd onbewoond is. Nadat deze waren geslecht, de pondoks verband en 1 d« omtrek verkend was, werd de tcrugmarsoh aangenomen en Edi in acht uren bereikt. Het bericht van Tenko© Ooleh Gaaja'ö j dood is bevestigd. Ook de Maharadja vaa Tulok-Semawei deed den wd. assistent-resident der Noord- en Oostkust het voorstel om met Toekoe Nek gezamenlyk eene rtis naar Kemala te maken, met) hetzelfde deel als Toeko© Pakoh van Pedir; hy zou don pretendent-sultan en Toeankoe Haschim. den tr.eurigen toestand der kustland schappen blootleggen en hen trachten te everreden zieh aan het goevornement te onderwerpen. Zonder op de uitvoering vau dit voor nomen aan té dringen, werd den Maha radja te kennen gegeven dat, wanneer hij dacht dat hij daarmede handelde in het belang van land en volk, het bestuur daaraan zajue goedkourii.g hechtte. Westkust. Van hier valt niets bizondere to vermelden; de wd. assistent-resident was naar die kust vertrokken op bericht dat eenige beudehoofden ia de zuidelijke staatjes Toekoe Dalaai, van Troemou, hadden aangevallen en 3 zijner volgti- 1 lingen genood. Te Melaboe wss het rustig. Do weersgesteldheid was over het i algemeen droog en over dag zeer warm; vielen slechts een paar flinke regenbuien. Do gezondheidstoestand was iels guustigor, het gemiddeld gel ai ziekeu per dag in het hospitaal opgeaomeri was 19.4 tegen 21 godureode den vorigen I verslagtijd. Do stand der berri berri was gunstiger: i het gemiddeld getal lijders per dag bedroeg 5.9 tegen 8 gedurenae het vorig tijdvak. Het sterftecyfer was hoogcr. Du Goeverneur-Geaeraal, het nood zakelijk achtende door intrekking vaa do eerste en eenig overgeblevene alinea van art. 5 der ordonnantie van 8 Juli B 1879 Staatsblad no. 216), do onderdanen I der inlandeche bestuurder» der vazal- staatjes van het goovernement Atjeh, ter zake van overtreding der bij de or- donnaniie vastgestelde verbodsbepalingen op den invoer en hot vervoer van opium justitiabel io doen zijn voor do goever- J noments-rechtbaBken en richters, heelt I in verband daarmede bepaalu: De eerste j en eenig overgeblevene alinea van art. 5 en art. 7 der ordonnantie van 8 Juli 1879 {Stbl. no. 216) alsmede trt. 6 der ordoDdantie van denzelfden datum (Stbl. I no. 217), gewijzigd bij de ordonnantie van 6 Maart 1887 (Stbl. no. 52) is vervallen. In West-, maar voornamelijk in Midden Java heeft dea 12den dezer zich eene aardbeving doen go voelen. Bepaalde sobade en ongelukken schynen alleen te Joana (Japara) te ziju voorgekomen. Aan het meteorologisch observatorium alhier werd waargenomen, dat vaD deze aardbeving de richting horizontaal was van het noorden naar het zuiden, ea dat zij zich o.a. heeft onderscheiden door lang zaam op elkaar volgend© schokken, die on&eveer een kwartier hebben geduurd. der gedaald, en kunnen nu elk soort werk verrichten. Ik geloot, dat ik zelfs in staat zou zijn, om met den bakker te trouwen.77 Zij verdeelde het brood in drie gelijke deelen, maar weer weigerde Dittmer zijn deel, dat toen door de meisjes veror berd werd. „En nu,77 zeide Dittmer, „ga ik op het gemoed van den bak ker werken. Blijf hier op mij wachten. Over een uur ben ik terug Dan zult gij rust kunnen vinden en kalm naar werk kun nen uitzien. Over een uur ben ik terug. Blijf hier maar bedaard wachten tot ik weer terug ben.77 HOOFDSTUK XII. In den mist. In het gele licht van den herfstmorgen hadden zij hem weldra uit het oog verloren. „Hij is weg,77 zeide Lily. „Het schijnt mij toe, of ik nu weer door wanhoop zal worden aangegrepen.77 „Hij zal spoedig terugkomen, laten wij maar wat gaan rond wandelen. Wij moeten evenwel niet te ver van hier gaan, daar hij ons anders wellicht niet meer zou kunnen vinden." „Katharina,77 niemand had zulk een profetischen blik in de toekomst als Lily, „ik weet nu reeds wat er gebeuren zal Wij zullen naar den bakker gaan. Deze zal natuurlijk een meester in zijn vak zijn; misschien is hij wel hofleverancier. Hij is on getwijfeld een vriendelijke bakker en zal nog slechter engelsch spreken dan Dittmer; wij zullen een paar weken bij hem blijven, en dan in zijn winkel gaan staan, om rekeningen te schrijven of brood en krentenbrood te verkoopen. Ik verkoop liever brood, dan dat ik rekeningen schrijf. Daarvoor zult gij dan wel willen zorgen. In ieder geval is elk werk aangenamer dan onderricht te geven aan lastige kinderen. En dan wanneer wij aan deze levenswijze gewend zijn geraakt en Harley House geheel en al uit onze herinnering hebben verbannen, dan zal er een flinke, jonge bakker van duitsche afkomst komen opdagen, en dan zul len wij ik wil zeggen, dan zal ik met hem naar de kerk gaan en later toezicht houden in zijn winkel.77 „Dat zou dan toch een eerlijk, fatsoenlijk leven zijn. En wat helpt het ons, of wij ons zeiven dames noemen of niet?77 „Volstrekt niets, liefste. Ik zou toch wel gaarne willen, dat Dittmer terugkwam.77 Waar de mist vandaan kwam weet ik niet, maar onverhoeds en in een oogwenk was hij op hen neergevallen. Eerst scheen de zon een koperen schijf ter grootte /an een braadpan, ver volgens werd de zon aan aller blikken onttrokken. Eerst om hulde deze mist de takken der boomen en veivolgens de stam men met een wit waas, weldra werd dit geel van kleur, en de menschen, die in dezen mist moesten ademhalen, begonnen te kuchen en te hoesten alsof zij bijna stikten. Eensklaps heerschte er een zwarte duisternis. „Katharina, laten wij hier maar blijven. Wij moeten hier gaan zitten, daar hij ons anders zou kunnen misloopen. Het zal niet lang meer duren.77 Hei was een vreeselijke mist; het was de welbekende, histo rische mist, die de mensehen belette om den ochtenddienst bij te wonen, of wanneer zij den weg naar de kerk konden vinden, dan moesten zij daar tot de ontdekking komen, dat de mist ook in de kerk was binnengedrongen, zoodat men niets anders kon zien, dan de dichtstbijzijnde gaslamp, en wanneer er menschen op straat liepen, dan bleven zij waar zij waren, of verdwaalden wanneer zij den weg huiswaarts zochten. {Wordt vervdgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2