politiek uvkh/jim. Den 2den Aug. 1S83 werd hij door Z. M. den Koning benoemd tot genees heer van het hofpersoneel op het Loo en den 17den Oct. 1886 volgde de bevorde ring tot officier ia de Orde van de Ei kenkroon. Daarop had hij van Mei 1887 eene bijzonder drukke practijk op het paleis 't Loo door de meer en meer toenemen de ziekte en het voortdurend verblijf van Z. M. aldaar, waardoor hij opuieuw de hooge onderscheiding genoot om uit de handen van Z. M. den Koning de ridder orde van den Nederlandschen Leeuw te ontvangen. Ieder weet hoeveel zorg en moeito zich de hofarts Vlaanderen voor dea Koninklijken lyder heeft gegeven en hoe menigen nacht, dikwijls weken achtereen, hij bij het ziekbed vertoefd heelt, en ook in den laatsten nacht, toen aan Ne derland zijn laatsten Willem van Oranje ontviel, hij ook daar op zijn post was. Niettegenstaande de vele drukten aan hof, gemeente en diaconie, had en hield hy steeds eene uitgebreide prac- lyk. Wie den löden Januari 1891 zijne woning bezochten, zagen zijne huiskamer herschapen in eenen bloemtuin, grillig afstekend bij den feilen winter daarbui ten, terwijl tal van prachtige cadeaux, te veel om op te noemen, tal van belang stellende bezoeken en andere blijken van deelneming zijn deel waren. Alleen vermelden wij de aanbieding van een keurig schrijfbureau met stoel en pendule, namens een 22tal zijner patiënten, bij moudo der heereu mr. J. A. van Hasselt en C. H. Bert. Het ontwerp van een nieuw militair wetboek van strafrecht ia, met drie andere daarbij behoorende wets voorstellen, door de regeering naar den Raad van State verzoudeii. (Z). v. Z. Ho en s Gr.) Het Nederlandse h Gymnas tiek-verbond cal zijne jaarlijkache gewone bondsvergadering houden op Zondag 25 Januari te Amsterdam. Volgens het jongste ver- slag der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank worden er in ons land ia het afgeloopen jaar 1,600,000,000 bor rels gebruikt. De voorzitter der Kamer van Koophandel te Rotterdam ontving Zondag het volgende telegram Ook verkeer met linker Rijnsche sta tions wordt morgen heropend. Dire teur-generaal, CLUYSENAER. Door de heeren Sarole ingenieur te Heerla e. s., is bij Ged. Staten van Limburg concessie aange vraagd tot het ontginnen van steenko len in do gemeenten Heerle, en Vooren- daal over eene terreinsuitgestrektheid van ongeveer 435 hectare. Vr ij dagnamiddag waren te Amsterdam velen getuigen van eenen vinnigon strijd tusschen een kraai of raaf (hierover waren de gevoelens van het publiek verdeeld) en een sperwer, onder de kroonlijst vaa het paleis op den Dam. De sperwer werd door den ander aan gevallen, dat de veeren door de lucht vlogen. De eerste verdedigde zich dap per, maar moest zijn nest of schuil plaats verlaten en de wijk nemen schreeuwend en fladderend, tusschen de holten in de ornamenten. Ten laatste blies de aangevallene onder luide smart kreten den aftocht, zette koers over het Damrak en liet zijne vesting aau sinjeur kraai ever. Onder de gemeente Oost geest nabij Leiden had Zondagochtend het volgende ongeluk plaats. Toen de katwijksehe stoomtram bij aaukomst het emplacement opreed, werd de machine, zooals dit altijd geschiedt, door een wis- selwaehter van den treiu afgekoppeld om de machine zoodoende op een ander spoor te doen loopen, hoewel de trein nog in beweging was. De man viel en werd door de tram overreden, en wel zoodanig dat hij onmiddellijk overleed, daar zijn hoofd geheel verbrijzeld was. De ongelukkige deed wegens den Zondag dienst voor don gewonen wis- daartoe uit Rytiiburg j ren J. Herens Diddens en D. Buurma, beiden van Groningen. De heer F. C. Hekmeijer, die te Gro ningen de eer van de utrechtsche stu- deiiteu-ijsvcreeniging zoo wakker ophield, behaalde onlangs op do banen der Utreohtsche ijsclub den eersten prijs. st'l wachter, en wa overgekomen. Bij deze gelegenheid komt de opmer king niet ten onpas, dat het onbegrijpe lijk is dat er op die wijze wordt ge handeld, en dat niet eerst de trein tot stilstaan wordt gebracht vóór do machine wordt afgekoppeld. Was dit, zooals het ter voorkoming van gevaar voor men- sehenlevens behoort, geschied, zeer zeker ware dit ongeluk niet te betreuren geweest. De 19-jarige matroos Ja- cob Boender, van de sloep Eersteling uit Pernis, is in de Noordzee door eene stortzee over boord geslagen en ver dronken. Maandagochtend werd aan de Willemsbrug te Rotterdam door een agent van politie tegen verschillende koetsiers van tramwagens proces-verbaal opgemaakt, omdat de door hen bestuurde paarden niet behoorlijk gescherpt waren. Aangezien de politieverordening spreekt van den bestuurder, zoo ie in deze straf baar de koetsier en niet de directie der rotterdamscke Trainw.mij., ofschoon het d-ezo aangaat voor de naleviDg der ver ordening te zorgen. NM. Ct.) Zaterdagmiddag, to onge veer hall drie, werd door eene tot nog toe onbekende oorzaak iu de nabijheid van Lochein een zeer bejaard en hoogst geacht ingezetene dier gemeente door een trein van den staatsspoorweg over reden, tengevolge waarvan hij overleed. Zaterdag avond is de zoon van den spoorwegwachter Lacgeler, aan den wachtpost 16 op de lijn Bosch Vuoht- Tilburg, in de nabijheid zijner woning overreden en gedood. Histerisch! Eou man gaat op een dorp in Limburg zyn kind aan geven. De registers van den burgerlijken stand zijn op het stadhuis niet aanwe zig. De man keert onverriehterzake huiswaarts en wordt na eenige weken teruggeroepen. De burgemeester vraagt, wanneer het kind geboren is. De vader verklaart leuk, dit niet meer te weten, Hij wist wel dat dien nacht by hem de beek dichtgevroren was! (Tyd.) Een duitsch bankwerker zich noemende jhr. Alfred von Grüu- wald, tijdelijk werkzaam te ValtermonU is door de maréchaussees in hechtenis genomen en geboeid naar Winschoten gebracht. Naar men zegt, is zijne uit levering door de pruiaische regeering' aangevraagd. Te Goedereede zette een 2-jarig kind, terwyl het alleen was, eene flesch met petroleum aan den mond, dronk er uit en overleed den volgenden dag. De onderwijzer L. te Lot- tum, die zijne nieuwe betrekking to Sevenuin ging aanvaarden, is onderweg daarheen door de koude bevangen en be zweken. Men vond zijn lijk. Op het garnizoensbureau te Assen bieden zich in de laatste dagen meer daR gewoonlijk personen aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lage werkloonen zyn hiervan de voornaamste oorzaken. Uit Assen wordt gemeld: Het huis van den burgemeester te Gas8elternijeveen is Maandag afgebrand zijne twee dochters zijn daarby omge komen. Te Groningen ia ji. Zater- dag een zeer eigenaardige wedstrijd op schaatsen gehouden, oen universiteitsraco. De prijzen bestonden in eene gouden en eene zilveren medaille (korpsprijzen) eü als personeele prijzen drie medailles, eene gouden, eene verguld zilveren on eene zilveren. Er werd aan den wedstrijd deelge nomen door twintig leden vaa studewten- ijsvereenigingen te Groningen, Leiden, Utrecht en Amsterdam, te onderscheiden door roode, witte, oranje en blauwo sjerpen. De korpsprijzen werden gewonnen de gouden medaille door Groningen, de zil veren door Utrecht. De personeele prijzen werden gewon nen door do heeren A. Hesselink van Groningen, F. C. Hekmeijer van Utrecht Rechtszaken. Ofschoon de rechtbank te Utrecht daar toe geen termen vond, had het gerechts hof to Amsterdam, gelijk bekend is, den heer P. W. v. d. Weijer veroordeeld wegens het laten drukken en uitgeven vaa een verkiezingestrooibiljet, waarvan hij verklaarde noch schrijver, noch steller to zijn en geweigerd had den naam des schrijvers te noemen. Nadat deze zaak nog voor denhoogen raad is behandeld, kwain zij dezer dagen tot een einde. Bij koninklijk besluit is de by het arrest van het gerechtshof' opgelegde straf veranderd in eene geldboete. BATAVIA, 16 December. Met reeht kan gezegd worden dat Joana door de aardbeving van den 12en December jl. hevig is geteisterd. Als een donderslag uit een onbewolkten hemel deed zij zich plotseling gevoelen, even voorafgeg«a» door eene lichte dreuning, die de meeste inwoners deed opschrikken en hunne woningen ontvluchte©.. Een donderend geraas, vermengd met een ontzettend angstgeschreeuw, vervuldo de lucht; stofwolken stegen omhoog; het puia stortte over de wegenetens-, kleer- en andere kasten, zoomede bloem potten, beelden enz. vielen omver, in één woord, er ontstond eene ware ver woesting, die eene vreeselijke paniek teweegbracht. Enkelen dachten dat do wereld verging en waren radeloos van schrik en angst. De heer 8., onderwijzer van Joana, zat in zyne woning te lezen, terwijl zijne echtgeneote eenige huishoudelijke bezigheden verrichtte. Eensklaps hoort zy een geweldig gerommel en voehden grond onder haar vreeselyk dreunen. Zij ijlt het huis uit, en op het oogenblik dut zij het huis heeft verlaten, stort de massa tot op de fundamenten geheel in, zoodat zij nog eenige lichte bekneuzingen bekwam. Daar schiet haar te binnen, dat haar echtgenoot waarschijnlijk onder de puinhoopen bedolven ligt zij roept ang stig om zich heeneenige huurlieden komen snel toeschieten, en met behulp van een paar huisjongens wordt de heer 8., die als door een wonder gespaard is gebleven, zoo £0<f' als ongedeerd van onder een hoop 'balkon, steenen, pannen enz. weggehaald. De opiuiapaehter van Joana was ge- noedigd op een dobbelpariijtje by een zijner landgenooten, genaamd Tan Tjang Taij, die eene fraaie woning had staan aan de Joana rivier, nabij het tramsta tion. Oog Hok Gwan, zoo heette de pachter, was dien namiddag bizonder gelukkig en juist bezig, met een ver genoegd gezicht een sommetje van vyf- honderd gulden op te strijken, toen de dreuning zich deed gevoelen. Tan Tjang Taij beseft het gevaar waarin hij ver keert, vlucht zijne woning uit en d( straat op met een zijner gasten, terwijl de anderen hem volgen. Daar stort het fraaie gebouw als een kaartenhuisje doch met een oorverdoovend geraas en gekletter ineen. De pachter en do gast, die het laatst volgde, werden bedolven en venden hun dood onder het puin. Het lyk van Oog Hok Gwan werd later vreeselijk verminkt teruggevonden. Het ligt thans nog boven aarde en zal, naar men mij mededeelde, naar Kediri worden vervoerd om daar te worden begraven. Mevrouw Willemsen kroop, toen zij merkte wat er gaaade was, schielyk onder eene etenstafel, en de baboe bleef op eeaige schreden van haar af met haar kindje in de armen, verstijfd van schrik, als wezenloos staan, terwijl het dak van het achterhuis instortte. Mevrouw W. bleef ongedeerd, ook het kind bekwam. dien af to weren en verloor vier vingers,1 die geheel werden verbrijzeld. Bij het instorten der groote suikerpakhuizen van de fabrieken Trangkil en Pakis werd een inlandsoh knaapje, dat onder een van eerstgenoemd pakhuis lag te vermorseld. Twee inlaDdscho vrouwen, die onder het lemmer der hoornen, onder een scheidingsmuur, aaa den kant van den grooten weg mangga en doerian zaten te verkoopen, sprongen bij den geweldigen schok verschrikt op. doch op hetzelfde oogenblik valt de zware muur op d» arme koopvrouwtjes, die onder de stoenon hun dood vonaeD. Dit alles geschiedde in den tijd vaa slechts enkele seconden. Het aaBzienlykste gedeelte van het chineescke kamp te Joana is geheel ver woest. Hot puin ligt nog onopgeruimd ten aanschouwe van hen, die de geteisterde stad komen bezichtigen. In de europoe8che wijken zijn de vol gende woningen geheel of gedeeltelijk ingestort het huis v. d. onderwijzer S. geheel a a havenmeester gedeeltelyk a a u heer Anderson ,i in opz. d. waterst. „logem.„ a adsp. contr. I, n n heer Willemsen I, I, roejuff. Berendsen Verder zijn ingestort de bijgebouwen van het huis van den heer v. d. L-, allo atacnoo wacht- of gardoehuizen van Goe- jangaa tot aan Joana, met uitzondering vau slechts éón, dat geheel onbruikbaar is geworden en ieder oogenblik dreigt in te storten de ringm. v. h. Europ.-kerkhof, by na goh. ,i deinl. gevangenis a hetinl. ziekengeatieht Er is voorts bijna geen eekel steenen gebouw op Joana te vindes, dat niet in minderu of meerdere mate door de aard beving is beschadigd. Bijna alle wo ningen bekwamen geweldige scheuren in do muren. De meening van velen op dio pleats, nml. dat nog slechts één vrij hevige schok de geheele stad Joana in eene ruïne zou herschapen, kan dan ook niet overdreven genoemd worden. Het aantal doode Chineezen en inlanders be draagt in het geheel 12, en dat der zwaar gewonde 17. Onder de Europea nen werd er geen enkele gewond. By besluit van 15 December is de resident van Tegal gemachtigd, met den Chinees Ko Yoe Sing, wykmeester der Chineezen te Soekaradja, eene no tarieels overeenkomst aan te gaan voor de exploitatie binnen den tyd van negen achtereenvolgende jaren va»» het djati- boschperceel „Sopet", gelegen in het district Balapoelang, afdeeling Brebes, residentie Tegal, tegen betaling van eene som van f 475,000 voor de gobeele hout massa, te voldoen in negen gelijke jaar- lijksche termijnen. op een paar onboteekenende schrammen E. J. Buning van Groningen. Met j na, geen letsel. Do baboe zag een balk hen kwamen op het vijftal voor de hea-1 omlaag storten, stak haren arm uit om Uit Brussel wordt van 18 Januari geseind Mon verzekert, dat de rnanifesteerenden der Association libérale m«rgen zich riiut naar de Kamer zullen begeren, om d«n voorzitter een adres ten graaste van eene herziening der constitutie ts over handigen, maar zy zulle» het in het raadhuis aan den burgemeester overrei ken. De burgemeester zal daar in zijne kamer zich het adras latea geven. In da goevernementeoH kringen wordt het gerucht gelogenstraft, dat «r een conflict is ontstaan tus.chen den burgemeester van Brussel en den minis ter vaK Binnenlandsche Zake* ten aan zien der maatregelen, morgen door de politie te nemen, met het ©og op do voorgenomen manifestatie. Er is geen lichting van troepen opgeroepen om de manifestatie te keer te gaan, maar wel als maatregel van voorzorg wegens den algemeenen toestand des lands. De Assoication libérale heeft eene bekendmaking uitgevaardigd, houdende dat aangezien de voerzitter der Kamer geweigerd heeft hare afgevaardigden naar de Kamer te ontvangen, zij beslo ten heeft niet derwaarts te gaan. Het adres zal morgen overhandigd worden aan een der Kamerleden, die voor de Dittmer en evenals alle menschen, die zich dezen Zondagmor gen op straat hadden gewaagd zij loopen in den mist, even als de arme verdwaalde schepselen in de woestijn, die steeds rondloopen en meestal terugkeeren op de plek vanwaar zij zijn uitgegaan en als degenen, die verdwaald zijn in de wouden van Canada en steeds in een cirkel rondloopen, meenende, dat zij den rechten weg volgen. „Wat zullen wij doen, Lily?** „Laten wij de rails maar volgen; wij zullen wel op een be kenden weg uitgkomen." Zij kwamen eindelijk aan een open plek, waarschijnlijk een gedeelte van het Park, maar welk gedeelte „Wij zijn verloren, Katharina," zeide Lily; „wij moeten wach ten tot de mist is opgetrokken." Zij wachten, maar de mist trok niet op. „Waar woont Dittmer, Katharina?" „Ik weet het niet," „Waar is zijn kantoor?" „Ik weet het niet." „Dan zijn wij verloren, wanneer wij hem tenminste niet ont moeten." Zij stonden bij het hek van het Park, maar durfden zich niet verwijderen. Zij zagen geen enkelen voorbyganger en waren dus geheel van den weg afgedwaald. Door den mist konden zij evenmin zien als hooren. Het werd koud en de mist drong door tot in hare longen. Weldra drong de mist ook tot in hare hersenen door. Een harer, de sterkste, had visioenen; zij zag spookgestalten, die haar voorbijzweefden, een optocht van duivels, die haar spot tend aangrijnsden, en vrouwen, die de handen wrongen en schreiden, vervolgens nog meer duivels en weenende vrouwen. In plaats van deze visioenen voor zich te houden, was zij zoo mededeelzaam om ze aan haar vriendin te beschrijven, die was uitgegleden en op den grond lag met hare beide handen het ijzeren traliewerk vasthoudende. „Het zijn de vrouwen, Katharina, die werk zoeken en het niet vinden. Kijk ze aan; er is er een zoo oud als miss Stidolph, en twee harer gelijken op miss Augusta en miss Beatrice, maar zij hebben nog geen vast jaargeld; twee zijn er bij, die op ons gelijken. De duivel spot met hen en drijft hen met zweepslagen voort. O het is vreeselijk om aan te zien Hoort gij wat zij zeggen? „Hiervoor zijt gij geboren: niemand heeft ti noodig.* niets kunt gij doen op deze wijze zult gij verder uw leven doorbrengen gij zult zeer lang leveniederen dag zult gij door honger, gebrek en teleurstellingen worden gekweld. Nooit zult gij weten wat liefde isnooit zal iemand u liefkoozen, voor u grondwetsherziening gestemd zyn on die toegestemd hebben de deputatie in het stadhuis te woerd te staan. In de fransche Kamer interpelleerde Bourgeois de regeeriag over het opzeggen der handelstraetaten. De minister Ribot antwoordde, dat de regeering al het mo gelijke zal doen om tot overeenstemming to geraken. Hij acht het eene verkeerde politiek alle tractaten op £e zeggen, want L rankryk kan zich niet langs dezen weg van de gekeele wereld afzonderen. De Kamer verwierp met 471 tegen 64 stem men do door Bourgeois voorgesteld® orde van don dag en nam met 458 tegen 11 stemmen die aan welke voorgesteld wera door Vigier, waarin gezogd wordt dat de Kamer de verklaringen der rsgeering goedkeurt en in aanmerking neemt dat Frankrijk meester zal blijven over Gy douane-tarieven. Nadat William O'Brien, Dillon ea Gill te Havre waren aangekomen, had den zy een onderhoud dat zes uren ge duurd heeft. Het is tot eene volmaakte overeenstemming gekomen tusschen O'Brien en Dillon. In eene redevoerisg le Tralee ver zekerde Pareoll dat hij het eens gewer den is met Obrien. Ky verklaarde ver der als aanvoerder »p zijnen post te zullen blijven totdat de iersche zaak heui zou kuanea missen. De spaansche regeering heeft van den franschen minister van Buitenl. Zaken eene kennisgeving ontvangeü, houdende opzegging van het tusschen beide lauden bestaaade handelstractaat, dat den laten Januari 1892 verstrijkt. Het blad Capitan Fracassa logenstraft hot bericht, dat de onderhandelingen tus schen Engeland en Italië afgebroken zijn. De Norddeutsche Allgemeitie Zeituntj zegtDe bladen meidon, dat Wissmann door zwaar zsnuwlydeu ziek is. In krin gen die tot hem in batrokking staan, h hiervan geon authentieke bevestiging ontvangen doch het uitblyven van be richten wekt da vreos, dat hem een o: ander ongeval is overkomen. Daaren tegen wordt in een particulier telegram uit Zanzibar gemeld, dat Wissmann den 15don dez«r met tien officieren en vijf honderd man in do richting van Kili- manscbaro is opgetrokken. Sariullah Pacha, turksch ambassadeur! te WeeDen, is Zondagnacht overladeul Dépéches uit Weenen laten het buiten j twijfel dat da gezant zelfmoord plaagde,I met deels politieke beweegredenen. He,t| sohijnt dat de turksc .o regeering hemi wantrouwde als eeaau geheimen aan hanger van den gewezen sultan Moerad,] weshalve zij den gezant niet wilde ver-h oorloven Oonstantinopel te bezoeken.' Laatstgenoemde klaagde ook dat hij zijn I salaris en legatiekosten hoogst onregri-l matig ontving. Uit Lima wordt gemeldAllo zaken staan stil. De president dar republiek zal eerstdaags eene verklaring openbaar maken, waarin hy zoggen zal dat het congres de grondwet geschonden heeft door te weigeren de begrooting cn ds legerwet vast te stellen. Hij zal den staat' van beleg atkondigen en het opperste gezag aanvaarden, waarin hij voornemens! is zich te handhaven totdat de presidents verkiezing in Maart aanstaande zal hebben plaats gehad. Eene dépéeho uit Lima meldt, dat onjuist zijn de berichten, dat d troepen te An to Fogaata en Coldera het oproer: der marine ganstig gezind zouden zijo.k Admiraal Veil organiseert de onderdruk king van den opstand. In eene talrijke vergadering te Rosario is generaal Mitre verkozen tot candidaat: voor het presidentschap en Irigoyen voor: het vice-presidentschop van Argentinië beide voor het tijd vaak van 12 October 1892—96. Do legatie van Brazilië heeft eene dépêche ontvangen, inhoudende dat de orde in geheel Brazilië ongestoord is. Do constituante hoeft, in overeen stemming met de regeering, de hoofd-, stukken goedgekeurd betreffende dohj wetgevende, uitvoerende en rechterlijke! macht van den Bond. In de bevoegdhei den van het Bondsbestaur zijn ookf begrepen do vereisohte volmachten ten einde de verplichtingen na te komfül zorgen en voor u werken. Neen neenDeze dingen zijn weg gelegd voor andere vrouwen, die niets beter zijn dan gij. Luis tert gij, Katharina?" Katharina kreunde. „Wij zullen niet met zweepslagen worden voortgedreven, Ka tharina, omdat wij spoedig zullen sterven. Zullen wij gedooi, worden door den zwarten mist en den honger? Of zullen wij) een spoedigen dood sterven Stel u voor, dat wij in dezen niri en zonder Dittmer nog één nacht moeten doorbrengen, Katha rina. Nog zulk een nacht, en dat op deze plek," herhaalde zij- Nog kwam er geen antwoord. „Katharina!" zij bukte en tilde haar hoofd op, „Katharina zijt gij al dood? Zijt gij reeds gelukkig?" „Neen, ik wilde wel, dat wij reeds dood waren. O, Lily - Lily hoe lang hoe lang kan het nog duren Zal Dittmer nooit terugkomen? Het is zoo koud; hij is zoo goed. Hij trok] zijn jas uit en legde die over mij heen. Dittmer was zeer go voor ons," Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2