POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. verbeteringen ia kennis gesteld, of ky droeg den gezant op, el die maatregelen te nemen, welke dese aoodig aeu achten, om het gebouwtje voor ondergang te bewaren. Volgens hef plan van den architect G. B. Salm, werd de timmerman Brug man te Zaandam met de restauratie belast. Met de grootste voorzichtigheid voor de oude en dikwyla vermolmde overblijf selen, werd het huisje, dat twee ver trekken heeft, uit den grond opgehaald en zooveel mogelijk, van deuren ramen ontdaan, van binnen en van buiten goed gestut en geschraagd. Toen het alzoo tusschen hemel en aarde hing, is er rondom, op palen in den grond, eeae in cement gelegde baksteenen fundeering onder aangebracht, die met een baud van gele ystelsteea is afgedekt. Op dese fundeering werdea 12 yzeren balken en daarop een nieuwe houten vloer gelegd, waarop nu het huisje in zijn bekenden, schuinen stand werd neergelaten, met dien verstande, dat de oude vloer thans loodrecht ligt en de hellingen daaronder met metselwerk zijn aangevuld. Daardoor is de haard, van roode baksteenen, thans wat omhoog gebracht, hetgeen mede een verbetering mag genoemd worden. Ten einde nu het inzakken, te eeniger tyd te voorkaaien, heeft men op de breed© fundeering een tiental stylen van deugdeljjk, z. g. amerikaansch grenen hout geplaatst, tot het dragen van twae moerbalken, die op hunne beurt tot steun dienen van 5 anderen, die dwars door den kap van het huisje liggen, de oude zolderbalken aan ijzeren stangen dragen, en tevens door schuine, schoren der. kap schragen, fcerwyi di© 10 'styleu, 5 aan weerseyde, mede disast doen om het ge bouwtje in syn schuinen stand te houden en tot bevestiging van deur en ramen, Dit uit den aard der zaak moeilyke werk, werd tot volkomen bevrediging van den gwzant verricht, die zich daar voor meermalen naar Zaandam begaf, ©n aan dom architect-bouwmeester herhaal delijk zyne goedkeuring te kennen gaf. Binnen enkele dagen wordt hjj aldaar weder verwacht, waarna het gebouwtje, dat bijna 8 maanden gesloten was, voor vreemdelingen weder ter bezichtiging zal worden gesteld. NM. Ct.) Door het gemeentebestiur van Utreeht is vergunning verleend aan het leger dee heils, em bij de komst van den zoon van generaal Booth mes het muziekkorps van het leger, met dit korps aan het hoofd, een optocht door de straten der gemeente te houden. Veelsydig ontwikkeld moet de persoon sya, die de volgende advertentie plaatste D. E. Palstra, Jan van Loonslaan 16, geeft rechtskundig advies, stelt requosten k 85 ct., maakt 50 dichtregels over op te geven onderwerp 75 ct., op melodie f 1.05, schrijft 1000 regels voor f 1.10, verkoopt tortel duiven k f 1.20 por paar, suikerwafeltjes k 1 ct. per stuk. Do man woont te Rotterdam. Men meldt van hef D. uit Apeldoorn Een goederentrein, van Amsterdam naar Zutfen, geraakt Zaterdag ochtend te 5 uren bij Aseelt in het water, dat door den dooi van de bergen was ge stroomd. De trein, die met kracht stoomde, derailleerde. Er staat daar ongeveer anderhalve raoter water, waardoor moeilyk hulp kan worden verleend. Ongelukken zyn er niet by voorge komen. Men gelooft, dat die toestand zeker wel drie dagen zal duren. De reizigers van Deventer en Zutfen vervolgden de reis naar Amsterdam over Hafctem of Dieren. Van Hilversum tot Apeldoorn is de dienst gestaakt, zoo ook op den CeDtraalspoorweg. Apeldoorn is nog met Deventer en Zutfen in com municatie, doch men vreest meer ver zakkingen. Bij Apeldoorn en Beekbergen en elders komen stroomea van de bergen. Enkele huisjes zyn verlaten. Vale plaat sen staan blank. De beken zym gelyk- gronds gezwolleD. Enkele papierfabrieken v^rkpfTpn in opvaar. Het Rbl. meldt i Op de lijn Bussum Hilversum words een plek gevonden waar de spoorbaan aan ééa zjjde berijd baar is en verderop een plek waar de baan aan den anderen kant kan worden bereden. Enkele troinen liepen van Am sterdam met passagiers in de richting AmersfoortNymegcn en Utrecht en uit deze richting naar Amsterdam. De reizigers stapten op het bedoelde punt uit den trein en namen plaats in een anderen. Ter vervanging van het plan voor den intoehfc van Headrik II ia Parys, dat wegens gebrek aan een hoofdpersoon niet kon doorgaan, zfcn by de maskerade-commissie uitbel Utreohtsch Studentenkorps een viertal andere plan nen ingekomen 1. de vrede van Cb&teau-Cambrdsis 2. het geslacht Oraaje-NeseanS. de slag by St. Quentin (1557) en 4. de intocht van stadhouder Willem III in Den Haag. In de Vrydagavoad gehouden korps- vorgadering, is de voorkeur gegeven aan het derde plan, bestaande in de deel nemers aan den slag by St. Quentin, waarby onderscheid©® teekeningen van kostuums gebruikt kunnen worden, die reeds voor het plan tot voorstelling van den intocht van Hendrik II geteekend waren. Daarbij zullen drie groepen gevormd worden, nh eeae nederlaadsch-spaaosche groep met den hertog van Savoie, land voogd der Nederlanden, omgeven door Oranje, Egmond, Hoorne, Aerschot, Hegcn, Hoogstraten, e. n., en «ene Fran- sche groep met den hertog van Mont morency als hoofd, benevens o. a. Co- ligny en zyn broeder d'Audelot, terwijl deze beiden gescheiden zijn door eene groep, gevormd door verschillende col leges uit de stad Quenrin, waarin tevens goedkoop© kostuums b. v. van burgers, kannen voorkomen. Een hondje is Woensdag j 1. te Breda wegens dolheid afgemaakt, be- hoorende aan mevr. B. v. L. Deze dame is met haar zoontje, dat evenals zy doer bet hondje gebetets werd, reeds naar Parys vertrokken, t«n eind» zich onder behandeling van Pasteur te stellen. Ook een kind van den heer H., dat door het dier gebeten was, is met zyne groot moeder daarheen. Te Leuvenheim (ge os. Bru ta rnen) heeft zich bij eene jonge dochter een geval van slaapziekte (nona) voor gedaan. Het meisje heeft aes dagen en nachten slapende doorgebracht. Den ze venden dag ontwaakte zy en zich toen geheel wel. Te Kerk-Driel is de predi kant Bakker onder de predikatie onge steld geworden. De gemeente zag hem tot haar schrik ineenzakken in hef spreek gestoelte. Hy werd naar zyne woning gebracht, waar hy kort daarna, ondanks spoedig verleende geneeskundige hulp, overleed. ZEw. was nog slechts 49 jaren oud. Te Yaltermond heeft de arbeider Gerbrand Drenth aangifte gedaan van de geboorte van zyn 29ste kind. Hij heeft thans zyn derde vrouw, die hem IS kinderen schonk. In zijne eerste huwe- lyk kreeg hij 7 en in zyn tweede huwe lijk 9 kinderen. Drenth is 65 jaar oud, en zijne wederaelft 45. Omtrent de dienstmeid A. Ott«n8, thans te Ruinerveen by hare ouders verblijf houdende, die by den brand van het huis van den heer A. T. Huges te Gasselternijveen door hare po ging tot redding van de beide omgeko men meisjes hevige brandwonden be kwam, vernemen wij dat haar toestand gelukkig niet zoo bedenkelijk is, dat er gevaar voor haar leven bestaat. Zy heeft een drietal brandwonden bekomen op den rug, ter zijde aan den hals en aan een harer armen. Zy is onder geneeskundige behandeling gesteld, en er is reden, om te hopen, dat zy spoedig herstellen zal. (P. D. C.) Een zeker iemand te Oscli, die op zijn land iets open te hakken had, begaf zich met een haadbyltje daarheen. Na verrichten arbeid deed hy, by zyn terugkeer huiswaarts, even ©ene her berg aan. Pas was hij de gelagkamer binnen gegaan, of een politiedienaar maakte tegen hem proces-verbaal op wegens hot overtreden van artikel één der wet, houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen. Dat handbyitje toeh was volgens het begrip van dien politiebeambte een voorwerp, waarvan het dragen ver boden is. In de gemeente Onstwedde (Gr.) heeft Donderdag eene moeder hare twee kinderen en daarna ziohzelve door ophanging van het leven beroofd. Honger schijnt, volgens het D. e. A. de drijfveer dezer wanhopige daad te zyn geweest. Letteren en Kunst. In den Grooten Seheuwburg te Rotterdam was het Dinsdagavond weder feest. Een der verdionstelykste leden van het gezelschap, de heer D. Haspels, herdacht zyne BOjarige tooneelloopbaan, onder zeer groote belangstelling van het publiek, daar alle rangen dicht bezet waren. De jubilaris werd by syn optre den met daverend applaus en fanfares begroet, terwijl het aan bloemen en kransen evenmin ontbrak. Vóór de pauze wachtte hem eene tweede ovatie. Te midden van de artisten werd hy gecom plimenteerd door den heer Le Gras, die hem als souvenir een prachtige pendule aanbood. De jubilaris vervulde de rel van don Lorenzo de Avendano, in het spaanache stuk «Waanzinnig of Heilig*, van Echegaray. Reuter seint uit Brussel; By een be zoek, dal wij heden tea paleize van don graaf van Vlaanderen brachten om onze laatste hulde te brengen aan den over leden prins, hadden wij gelegenheid ons te onderhouden met een doorluchtig (auguate) persoon, geplaatst in eene hooge waardigheid aan het hof. Deze deed ons persoonlyk, feu einde onjuiste berichten van sommige bladen eens voor al te logenstraften, een nauwkeurig en stellig verhaal van 's prinsen ziekte. Prins Bou de wijn, zeide hy, is de laatste maal van het paleis uitgegaan op Woensdag don 14en Januari jl. Hy heeft toen koude gevat en Zaterdagoehtend noodzaakte eene gastrische aandoening hem hot bod te houden. Doktor Md Ka, die hem be handelde, maakt* zich volstrekt niet on gerust. Dinsdagochtend vartoende zieh eene sohyobaar goedaardige aandoening van de long. Doctor Mullier werd toen terstond in oonsult geroepen. De ziekte had een geregeld eo zeer bevredigend verloop, en Donderdagmiddag bleek zelfs de koorts belangrijk miader te zijn. Te drie uur 's middags had er eene bloed storting in de nieren plaats, De genees heer©» verlangden toen met doctor Rom melaere te raadplegen, die te half zes kwam en evenals zyne collega's den toestand ernstig, maar in de verte niet hopeloos aehtte. Toen eehter in den loop van den avond de lyder zwakker werd, gaven de geneeaheeren zijnen broeder den raad hem het oliesel toe te dienen, hetgeen de prins met volkomen bewust- zyn ontving. De Koning en Koningin van de omstandigheden onderricht, kwa men te half negen van Laeken en ver lieten te kwart over negenen het paleis weder, na van de geneesheeren zeiven vernomtn te hebban dat er kans op genezing bestond. Tegen middernacht werd de toestand bedenkelijk en te kwart over tweeëa overleed de prins. Na eeae hevige crisis is de toestand van prinses Henrietta volkomen verbeterd. De begrafenis van Prins Boudewyn is officieel bepaald op Donderdag. De kerkelijke plechtigheid heeft plaats in de St.-Gudula-kerk. De geheele stad is als in een alge- rneenon rouw gedompeldvan bijna alle huizen hangt de nationale vlag met krip omhuld of halfstoks, torwyl een zeer groot aantal winkels gesloten zyn. In het engelsehe Lagerhuis bracht Channiag eeae motie uit, verklarende dat het aantal werkuren, aan de spoor wegbeambten opgelegd©en schandaal is. Hiok Beach vermaande Channiag, zyne motie ia te trekken, die vervol gens met 141 togea 124 stemmen ver worpen werd. Ia het pruisisehe Huis van afgevaar digden heeft Caprivi het debat over het ontwerp, betreffende teruggave van inge houden gelden aan de bisdommen, inge leid met te zeggen, dat de regeering had gemeend, met dit ontwerp tegemoet te meeten komen aan de bestryders van het ontwerp des verigen jaar. Hy ver dedigde de regeering tegen het verwijt van met ©ene party de zaak te hebben bedisseld. Hy verzocht em eene welwil lende behandeling van het ontwerp. De heer Cony kwam in scherpe bewoordin gen tegea het ontwerp op. De heer von Gossler, minister van Eeredienst, ver klaarde dat hy thans niet was afgeweken van hef standpunt, hetwelk hy ten vorigen jare had ingenomen en eene recht- Btreekaeh© uitbetaling van staatswege aan de belanghebbenden onmogelyk achtte. Naar uit Rome wordt getelegrafeerd, zullen ingeval de tusschen Oostenrijk en Duitsohleïid gevoerde onderhandelingen over het sluiten van een handelsverdrag tot een gunstig resultaat leiden, Italië en Zwitserland uigenoedigd worden, ook hunnerzijds tot gelyk doel met de beide keizerryken in onderhandeling te treden. Verder wordt offieieus uit Bern ge meld Terstond nadat Frankrijk het met Zwitserland gesloten handelsverdrag van 23 Febr. 1882 had opgezegd, nam de eedgenoedschappelyke hondsregeering de ©paeggisg ia overweging van al de tariefverdragen, welke Zwitserland met Duitscbland, Oostenryk en Italië geelo® tea heeft. De opzegging zou binnenkort te wachten zyn, zoodat hervatting van onderhandelingen ep een nieuwen en gemeeosohappelyken grondslag in het verschiet schynf te liggen. De fraascbe minister vaa Financiën deed den President der Republiek een ontwerp onderteekeaen tot verlenging vaa het privilegie der Bank van Frank- ryk. Het ontwerp zal aan de Ka«©r ingediend worden. Het privilege eindigt in 1897, maar zal verlengd worden tot tot den Blen Deeember 1920. Van 1898 af zal de Bank jaarlyka 2,500,000 fr, aan de schatkist betalen. De Nowoje Wrmja verneemt, dat de russische Senaat eeae beslissing geno men heeft in do vraag, of de joden het recht hebben overal, op een afstand althaas van 5 werst van de westelyke grenzen, onroerend eigendom te ver werven, daa wel slechts in den omtrek van sleden en vlekken, waar zy vóór 27 Augustus 1858 als ingezetenen in ge8ehreven waren. De Senaat heeft be slist dat zy slechts enroerend eigendom megon verwerven ia den omtrek van bovenbedoelde steden en vlekken. Volgens mededeelingen uit eene zekere bron, deden de kabinetten vaa Londen en Rome te Sofia gelyklnidende vragen ter zake van de bijeenkomst van rus sische nihilisten io Bulgarije, als de kabinetten van Wecnen en Berlyn heb ben gedaan. Koning Leopold van België zond aan den burgemeester van Ant werpen 10,000 frs. voor de werkloozen. Vroeg rijp. Bij de politie- rechtbnnk te Londen kwam Vrydag een oud-moedertje vragan haar kleinzoon te willen opslniten in het werkhuis. Er waB niets met den jongen aan te vangen. Het 11-jarig kereltje weigerde te gaan, stal alles wat hy naar school kon kragen, om cigaretten en suikergoed te koopen, en kwam tfelfs dikwyls des nachts niet thuis. Een model van eeniersch landheer is de graaf vaa Meatb, die in do vorige week aan zyn pachters een gastmaal aanbood ter viering van do meerderjarigheid van syn zoon, lord Ardee, die op "ft oegenblik met zyn re giment in Bermuda dient. Aan tafel herinnerde de gastheer, dat er altijd do beste verstandhouding had bestaan tus schen zyn familie en haar pachters. Zijn grootvader kocht zaaigraan en levens middelen voor hen in de dagen vaa den groeten hongersnood en verlaagde hun jaarlykaehe pachtsom. Hy en zijn vader hadden dat voorbeeld gevolgd. Tydena het leven eyns vaders en sedert hy hem nu drie jaar geleden in het landbezit opvolgde, hadden zy op de goederen 174 huizen gebouwd of herbouwd. Hij zelf had tot heden nog geen penny van zyn bezittingen getrokkenmaar daaraan jaarlyks meer dan 2000 pd. st. ten hoste ge legd, hetgeen hy niet had kunnen doen zonder de hulp van zyn vrouw iu geld, goeden raad ©n aanmoediging. Ondanks den dooiblyftde toestand In Frankrijk nog zeer ongun stig. De Seine is nog bevroren van Ëper- nay tot Poissy, dus 16 kilometer ver. Ten einde everstroomingen te verhoeden, werden pogingen aangewend om het ijs met melioïet te doen springen; maar tot dusver zonder veel gevolg. Tot hen, die de grootste verliezen leden door de koude, behooren eek de parysehe tuinier». Bloemen zyn reeds in eene maand niet meer te Parys op straat verkocht. De keu is soe snel en zoo hevig opgetreden, dat de rozenkweekers geen tyd hadden om' hunne rossen binnen te brengen. Van de vijftig rozen- kweekers, die de parijsche markt voorzien, verloor er een te Ivoy 100,000 fr., een ander te Malakoft 80,000 en een derde te Brie Comte Robert 50,000 fr. Het verlies, dat de vijftig kweekers samen ledeo, wordt op 1,000,000 franken geschat vermoedelyk zullen zij wel drie a vier jaren noodig hebben om hunne tui nen weer zoe goed ingericht te hebben, als vóór dots winter hef geval was. Bovendien zyn er nog 150 kweekers,, die planten van versehillende bloemen, gelyk viooltjes, geraniums en dergelijke verkeopen. Dezen hebhonal hunne planten verloren, want de grond was reeds be vroren voordat de planten in veiligheid kenden gebracht worden. Veertig dezer kooplieden, dia wonen in het dal der Chevreuso, schatten hunne schade op 400.000 fr. Men kan dus het geheele vorlies, dat deze zoort kweekers leden, ook wel op 1,000,000 fr. schatten. Hoe hard de arme zonen van het Zuiden, wier leefwijze niet op strenge winters is ingericht, het hadden te verantwoorden, blykt o. a. in be richten uit Valencia. Op 17 en 18 Jan., welke dagen daar de ergste waren vau den winter, stond in die geheele pro vincie de thermometer op 10° C. en er woei een hevige noordenwind. Nie mand durfde zieh op Btraat wagen en de arme inwoners konden het in hunne kamers met steenen bevloerd en zonder stookplaats, niet uithouden, soodat zy maar in bed gingen liggen. De scbade, daar aan de oranjeboomen toegebracht, moet millioenen bedragen. Te Spezzia, Verona en Piguerol zyn menschen doodgevroren. Maar men had dan ook in het land waar, volgons Mignon ein aan fier Wind vom blauen Rimmel wekttemperaturen van belang. Te Mantua 16°, te Modena 19°, te Verona 10®, te Perugia 11° onder 0 Gr eote plannen. De nieuwe Kanaaltunnel-maatschappy, ter verbin ding van Hover en Calais tracht eene coucessda van het Parlement te verkrij gen. Het stamkapitaal p. st. 10 milioeo, bovendien hoogstens p. st. 3,833,000 obligation. De geraamde bouwtijd zou 10 jaren zijn. Volgens berichten uit Toronto zal in de volgende week een consortium eene vergadering houden voor het, plan van genomen. Hun jas hing geheel aan flarden over hunne schou ders maar bood althans nog eenige bescherming tegen de zon aan. Hun broek hadden zij gedeeltelijk reeds tot repen gescheurd, waarmee zij hunne verwonde beenen hadden ver bonden hunne schoenen waren namelijk verdwenen ge stolen. Om blootvoets in het zand der afrikaansche woestij nen te moeten loopen, is voor engelsehe voeten ongeveer het zelfde als wanneer men op tien millioen scherppuntigewit gloeiende naalden moet gaan. Hunne flanellen hemden waren ook reeds in repen gescheurd, hunne horloges, revolvers, verre kijkers, waterflesschen, gordels, bijna alles was hun ontnomen. Slechts hunne helmen hadden zij mogen behouden, en daardoor bestond er voor hen geen gevaar, dat zij door een zonnesteek zouden worden getroffen. Hun haar was lang en wanordelijk, evenals de zwarte, krul lende haren vun hunne overheerschers; hun gelaat was bedekt met een zwaren baard, en door de zes maanden lange zwerf tocht in de woestijnbijna zonder iets anders te hebben gegeten dan dadels en vuil water, waren zij mager gewor den hunne gelaatstrekken waren scherper geworden en er lag een bizondere glans in hunne oogen, welken men niet opmerkt in de oogen van de bewoners der beschaafde streken; zij waren in die zes maanden wel tien jaar verouderd. Het landschap, dat zich voor hunne blikken vertoonde, wij spreken natuurlijk niet van de luchtspiegeling, was een golvende, heuvelachtige zandvlakte; voor zoover het oog reikte zag men niets dan het grijze zand, met hier en daar slechts wat verdord woestijngras. De twee Engelschen zaten naast elkaar en bewaar den een diep stilzwijgen. Zij hadden niets tot elkaar te zeggen. Wanneer iemand zes maanden lang zonder een doel voor oogen heeft rondgezworven, zonder de minste tijding uit andere stre ken te hebben ontvangen, terwijl hij al dien tijd honger en dorst heeft geleden, dan is hij niet zeer tot spreken geneigd. Zij waren dien avond zoo afgemat van de marschen van dien dag, dat zij zonder een enkel woord te spreken bleven zitten, totdat een van hunne bewakers hun het avondeten bracht, bestaande uit een stukje brood, met eenige dadels en een teug water. //Tom," zeide toen een hunner, jyzulk een teug lauw water is in deze streken na zulk een vermoeienden dag heerlijker en opwekkender dan een flesch champagne.* Tom had juist het water aan zijne lippen gezet. Toen zij hun avondeten genuttigd hadden, werden zij spraak zamer. *Tom," zeide de eerste en kwam op het onderwerp van den vorigen avond terug, «ik ben nog van dezelfde meening. Wij zijn teruggekeerd op de plek, vanwaar wij zijn uitgegaan." //Wanneer gij u vergist hebt," zeide Tom, vdan zullen wij óf van gebrek omkomen in deze vervloekte woestijn óf weer worden gevangen genomen, en dan zullen wij het ook waarschijnlijk wel met den dood moeten bekoopen." it Ja, maar ik ben er van overtuigd, dat ik mij niet heb ver gist. Ik zie diezelfde heuvels voor mij als op den eersten dag van onze gevangenschap, toen wij ieder oogenblik den dood verwachtten." «Wij kunnen dien nog ieder oogenblik verwachten. Deze he eren maken er geen haast mee, omdat zij ons voortdurend in hunne macht hebben. Ik herinner mij alleen nogdat ik dien dag groote angsten heb uitgestaan, maar op de heuvels, heb ik niet gelet." Wordt vervilgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2