BINNENLAND. Rivier-berichten. Heiden, Balk <böü gr not verschil oplevert met hetgeen hy wenseht (eischt) In het hoofdstuk Genesis van het O. T. wordt het menschelijk lijden verklaart als een gevolg van begane zonde. De Grieken waren het daarmede in zooverre eens, maar konden er geene verklaring voor vinden dat de straf dikwijls veel grooter en ontzetteader was, dan zij naar hunne menschelijke zienswijze billik en rechtvaardig achtten. Dit was voor hen een onoplosbaar mysterie. In het boek Job wordt het lijden voorgesteld als eene beproeving, en deze opvatting heeft door alle eeuwen heen veel aanhangers ge vonden. In den proloog van Goethe'i „Faust" vinden wij eene geheel analoge voorstelling met die in het gen< boek. Nauw verbonden met het men schel ijk lijden is da liefde. De Grieken hadden daaromtrent een geheel eigen aardige opvatting. Eros, hrin god der liefde, werd voor gesteld als een krachtige jongeling krachtig moest hij zijn, want diep en ongeneeslijk waren de wonden, die zijn slagen het meaaehelijk hart toebrachten. Moe wijkt daarvan af de opvatting der Romeinen, die het sehalksehe godj<~ Amor als de verpersoonlijking van de liefde voorstelden, wiens pijltje een kleine wonde in hart van zija slachtoffer veroorzaakte, dat hoe pijnlijk ook, door den tyd weder genezing vond. Bij de Grieken was de liefde het verlangen, voortgesproten uit de vereeniging van Poema ea Platos, Armoede en Rijkdom. De stoieynen, de volgelingen van Seneca, stelden het mensehelijk lijden voor als inbeelding. De menacfa schept zich wen- schca ter vervulling, waarop hij volstrekt geen recht heeft. Er is veel voor die opvatting te zeggen, maar daartegenover staat, dat zij den measeh voert tot een ziellooze berusting en Seneea, consequent blijvende in zijne opvatting, antwoordde op de vraag //hoe zal ik mij bevrijden als dat lijden mij gekluisterd heeft in zijne boeien //Aan eiken boom hangt de vrijheid," m. a. w. maak een einde aan uw leven. Deze opvattiug is nauw verwant met veel in onze tegenweer dige romantiek, maar met dit onderscheid dat in de meeste romans «1© zelfmoord wordt beschouwd als da laatste daad der wan hoop, waartoe menschen, die verpletterd zyn onder de slagen van den tegenspoed, wiea het gelpk voor altijd onbereikbaar schijnt, gedreven worden. In het chris tendom vinden wij eene oplossing, die ons het meest bevredigt, maar toch, steeds staan wij voor het groote mysterie. Zou ieder vraagt spreker ten slotte niet ia zieh zeiven do oplos sing ervan kunnen vinden Koch's middel tegen Lupus. Verschenen is no. 15 vun de Gids der Nederlandsch® Bell-telophoon-maat- sehappy. De Rechtbank veroordeelde heden den gewezen gemeente-ontvanger en secreta ris van Beverwyk, Pieter Denijs, wegens verduistering van gelden uit de gemeen tekas, tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar De eisch was 2 jaar en 6 maanden. Men schrijft uit Velsen van 28 Januari Aan weerszijden van het Noordzee' kanaal, bij de pont alhier, stonden heden velo monschon met rijtuigen en wagens geduldig te wachten, om overbezet te worden. Van heden morgen 9 tot 4 uur 's namiddags kon de pont, door het spuie», niet varen. Groote ijsachotsen zetten zich vast tusschen de pont en de defecte brug, zoodat er hoogst waar schijnlijk na het spuien nog wel eenige uren zullen voorbijgaan eer de pont dienst kan doen. Eenige personen, niet langer kunnende wachten, waagden het in een vlet plaats I te nemen, doch niet dan met groote moeite en inspanning kwam het vletje, tusschen de ijsscbotsen uit, behouden aan wal. Door den opzichter werd daa ook verboden verder met het vletje per sonen ©ver te zetten. De toestand is allertreurigst en vele personen lijden financieel schade. Om slechts een voorbeeld te noemen diene het volgende Een koetsier uit Velsen ging Dinsdagavond een paar heeren afhalen uit Beverwyk en kwam om circa 10£ uur voor de pont. In plaats nu van overgezet te worden, werd hem gezegd, dat hij den geheelen nacht kon wachten. Er stond voer hem toen geen andere weg open dan voor hem en zijn paard ©en onderkomen op zoeken, hetgeen mot kosten gepaard ging. Het is onbegrijpelijk waarom geene andere gelegenheid tot overzetten ge maakt wordt. De spoorbrug, meent men, sou gemakkelijk voor dat doel in te richten z§n. De om Haarlem gelegen polders heb- I ben zeer veel last van het overtollige water sommige landerijen staan blank de flinke wind doet de rata lens dag en nacht malen. Ook Rijnlands stoomge malen zijn in het werk gesteld. Uit Bevorwijk wordt gemeld: Morgen zal het juist 9 weken geleden zijn, dat ©en kofler (met behoorlijk adres voorzien) van Geldermalsen als bestel- goed naar hier werd verzonden en nog niet aankwam. OFFICIEELE BERICHTEN'. By koninklijk besluit is? lo. aan J. E. Knight, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kolonel-com mandant der schutterij te Rotterdam, met dankbetuiging voor de langdurige en uitstekende diensten, door hem ia die betrekking den lande bewezen, en met vergunning om de uniform der schutterij met de onderacheidmgsteekenen aan zijn raag verbonden, te blijven dragen; 2o. tot kolonel-commandant der schut te rij te Rotterdam benoemd, J. J. M. Blankenheym, thans luitenant-kolonel. By kon. besluit zijn benoemd tot rid der in de orde vaa den Ned. Leeuw de gen.-maj, J. C. C. den Beer Poortugaol, commandant der .stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de 1ste mil. at'd., W. K. L. van Helden, inspseteur der cavalerie, belast met het algemeen toezicht over het wapen der koninklijke maréchaussee; alsmede de gepensionneer- de gen.-maj. A. M. Mazel, laatstelijk comm. der vesting-artil. By ken. besluit is aan jhr. G. M. Verspijck, adjudant-generaal van wijlen Z. M. den Koning, gepensioneerd luite nant-generaal-titulair van het leger in Ned.-Indië, vergund het aannemen van het onderscheiding8teeken van ridder eerste klasse van het Kruis voor mili taire verdiensten, hem door den regee renden vorst van Waldeck-Pyrmont, ea aan Henricus van Dam, vice-consul van Italië te Amsterdam, het aannemen der versierselen van ridder der orde van den Heiligen Maurits en Lazarus, hom door Z. M. den Koning van Italië ge schonken. Bij kon. besluit zyn in hunnen ran overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de 1ste luitenants J. Witfeveen, van het lste, en jhr. H. M. van der Goes en J. A. Franken, beide van h«6 8ste regiment infanterie; de lste luits, Door den heer J. A. Lodewijks, arts alhier, worden op dit oogenblik in het Diaconessen huis drie lupuslijders behan deld volgens de Kochsche methode. Het zijn een 12jarig meisje ©n twee vrouwen van 27 en 80 jaar. De heer Ltdewijks, die een der eerste particuliere medici was in ons land, die de stof uit' Berlyn ontving, is'den 5den dezer maand met de behandeling begon nen. Terwijl men evenwel te Berlijn al dadelijk aanvangt met eene inspniting van 10 milligram, begon hij met milligram, om allengs tot 2i} milligram op t© klimmen. Zelfs bij deze kleine dosis (klein in verhouding tot de manier in Berlijn) deden zich krachtige reactie» voor en koorts tot boven 39 graden, bij eene der patiënten zélfs boven 40 graden. Tot nu toe is het resultaat der be handeling zeer gunstig, een steeds voort schrijdende beterschap valt waar te nemen en dtt zegt niet weinig, wanneer men in acht neemt, dat alle drie deze lyderessen d® ziekte in hevig© mate hebben, en dat éea barer niet minder dan 10 jaren reeds eraan lijdt. Heden zyn zy alle dn© gefotografeerd, ten einde beter beeld te hebben van feet ziekteverloop. Naar wij hopen, zullen wij mettertijd in staat worden gesteld, verdere mededeelingen over de ziektegeschiedenis te doen. Yam wege het Nederl. Paardenstam boek afdeeling Noord-Holland, zullen keuringen tot het' toekennen der provin ciale subsidiën en aaahoudingspremië-n aan ©en- en tweejarige hengsten, zoomede cie voor insehryviog in het Stamboek gehouden worden. Te Schagen op Dinsdag 10 Maart as, te Uitgeest op 11 Maart eu te Halfweg op 12 Maart. Men is begonnen om de lading van de zich in zinkenden tosstand bevindende stoomboot European, op de &eah«rse over te laden, die daarmede naar Huil zal vertrekken. Uit Sloten meldt men: De langdurige en strenge winter doet de turfpryzen bij levendigeu handel, aan merkelijk stijgen; franco stations wordt besteed, machinale turf f7.25, steekturf f 4.50 per duizend. H. L. Leclercq, van het 2de, en W, H. van Wieringhen Borski, van het 7d« reg. inf. De audiëntie van den minister van Waterstaat Handel en Nijverheid zal Zaterdag, 31 Januari 1891, niet plaats hebben. De Stat. behelst de goedkeuring op de statuten der volgende vereenigingen, erkend volgens de wet van 22 April 1835 (Stbl. no. 32) De Kerkelijke Kas," te Vyfhuizen (Haarlemmermeer,, /Vereeniging tot werkverschaffing," te Zwartsluis, en op de wyziging der statuten der vereeniging; „Nederlandscke bond van oud-enderofficieren," te Am sterdam. merking, dat de kosten uitdien aankoop voortvloeiende, zoo niet geheel, dan to«h grootendeels gedekt kunnen worden uit de opbrengst der beschikbaar komende bouwterreinen op het Damrak." Woensdag is inhetstede- stedelijk ziekenhuis te 's Hage voor het eerst de inspuiting met Koch's geaees- mïddöl toegepast. D i a s d a g q a m idd ag omstreeks één uur verliet te Hillegersberg de 16 jarige W. v. D. de ouderlijke wonin met het doel om te Oversohie ea te oud- Delfahaven boodschappen te verrichten cn daarna 's avonds de les op de teeken academie te Rotterdam bij te wonen. Hij noch te Overschie, noch te Delfsha- ven, noch op de les geweest. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Onder Slo ch teren passee- don dezer dageD een paar wandelaars een aldaar liggend vaartuig, waaruit een gejammer werd gehoord. Zy namen een kijkje in het vaartuig en toen bleek, dat de schipper met zijn gezin bijna vao honger was omgekomen. Voediog, Voeding, brandstof, dekking, enz. ont braken aan boord geheel en al. Thans liefdadige menschen in de behoefte van dat gezin, hetwelk uit zes personen be staat. Zondag avond is te Dieren, tijdens de bewoners naar de kerk wa ren, bij den schoenmaker en winkelier door middel van braak, uit eene kast diens woning ongeveer ƒ100 gesto len. Zekere d. H., ten zuiésn van Hardingen wonende, zou, gelijk in dezen tijd veel geschiedt, aan den zeekant duikers schieten. Met het geladen geweer teg©» dee zeedyk opklimmend, gleed hij uit op de bevroren sneeuw, het geweer ging af wd hij kreeg d© volle lading ia een beea. Naar het gesticht voor zieken verpleging vervoerp, werd hem daar het beea afgezet. Uit Lunterem schrijft men: Tusschen hier en Barneveld is de grindweg overstroomd. Vele landerijen staan onder water. Ook te Barneveld staat hier en daar het water tot in de woonvertrekken, en hat liep ook over den straatweg naar Amersfoort. Te Groningen zyn doord politie aangehouden twee Duitschers, die uit het krankzinnigengesticht //Blanken burg" bij OldeDburg waren ontvlucht. Zy zyn op transport gesteld naar Nieuwe Schans, waar zy door duitsche beambten zijn overgenomen. Een particulier telegram uit Batavia meldt ons het overlijden van het vyandige atjheesohe opperhoofd Tengkoe di Tiroe. (N. R. O.) Naar wij vernemen, z ij n de verhoeren voor de le afd. van de Staats commissie voor de arbeids-enquête in zake de spoorwegen en de stoom- en paardentrams reeds nagenoeg geheel ge ëindigd. Er zal nog slechts, binnen wei- dagen, een laatste verhoor worden gehouden, waartoe o. a. de directeuren van enkele maatschappijen zijn opge roepen. Wij meenen ook te weten dat door de afdeeling steeds bereidwillig gevolg gegeven aan ieder verzoek, door de besturen der bedoelde ondernemingen gedaan, om in het belang van den dienst het verhoor van beambten en werklieden op een anderen dan den aanvankolyk bepaalden dag te doen plaats vinden. (Y. R. Ct.) Uit Amsterdam wordt van 28 Januari gemeld: Door den heer A. W. Krasnapolsky is bij den Raad onderstaand adres is ingediend: «De ondergeteekende heeft de eer li mede te doelen, dat hij de perceelen aan de Westzyde Warmoesstraat tusschen Vischsteeg en Papenbrug, zijnde 34 stuks, behalve vier waarover hij nog aan het onderhandelen is, gedurende twee maanden in handen heeft voor de som van f 1,776,400 en dat hij bereid is, zij n rechten op die perceelen kosteloos aan de gemeente over te dragen. i/Odder verwijzing .naar den platte grond, gevoegd bij zijn adres van 16 Febr. 1888. veroorlooft hij zieh de op- Uit Grave wordt van Dinsdag avond 2 uur gemeld Rivierstand M. 9.02; val 0.42. Heden nam, te 6.30 werd het seinschot gelost, meldend© de werking van| de beersche overlaat. Deze werkt thans met 25 cM. over 2400 M. De provinciale weg GasselBeers is over 65 cM. overstroomd tusschen kilome- terraai 172 ©n 171 is oen ijsdam van ongeveer 2.50 M. boven den waterspie- gel. Uit MaastrichtHet Jekerwater is reeds uit de straten verdwenen, ijs en modder achterlatende. Het is echter weder stijgende. De Maas valt en tej- kent aan de peilschaal aan de MaasbruL 2.50 (Zondag had zij eene hoogte van 3.40). De Maas te VenUo, die Dinsdag morgen bijna ijsvrij was, is thans over de geheele oppervlakte weder geheel bedekt met zwaar drijfijs. De stand is onzeker, want val en was zijn afwisse lend bij elk nur. Heden avond 6 ur« is de hoogte 6.50 M. boven nul. In de Bommelerwaard begint de bedrijvigheid om het naderend gevaar voor overstrooming bij het losgaan van het ijs in de Waai en do Blaas zooveel mogelyk het hoofd te bieden. Reeds sedert geruimen tijd is de inhoud der dijkmagazijnen nagezien en zijn de ver dere noodmaterialen in orde gebracht. Thans is men bezig met op de plaatsen der dijken kistingen aan I brengen. I Uit Lith wordt gemeld Ten gevolge van den grooten was der Maas 6e Maastricht en elders op de Boven-Maas is het ys in de rivier, dat van 17 December jl. heeft vastgezeten en ge middeld meter dikte soms meer dan 1 meter heeft, opgelicht en- vormt na eene kolossale ijsschol, waar op do overtocht nog steeds aan het rijks veer geregeld plaats heeft en wel te voet of per ijsschuit-. Aan de oevers der rivier staat zooveel water, dat men zon der zeer hooge laarzen niet op het ijs kan komen. Intusaohen luiciea de be- riehten van de Beven-Maas gunstiger er wordt //val" gemeld. Mea is hier en daar intusschen reeds begonnen met voorzieningen aan- den Maasdijk, met het oog op het gaan „kruien" der ijsmassa. Zooals de stand der rivier nu is en bij doorgaand zacht- st.il weer, is ©chter het gevaar minder groot. Mocht onverhoopt het water weder gaan wassen, dan werkt de „beersche overlaat" bij Grave al spoedig, en loo- pen tevens de polders onder. De ellende is dan niet te overzien, en de toestan den als in 1861, 1876, 1880 en derge' lijke kannen zich dan weder voordoen. Zooeven verneem ik nog, dat hier de Maas nog wassende is, en wel ongeveer 1 centimeter per uur. De buitengewone riviercorrespon- dentie wordt door eene bode to paard onderhoudendo buitengewone opzich ters hebben hunne posten laags de rivier betrokken. Uit de Langstraat wordt gesehre- Vooral in de boven dorpen heerscht groote ongerustheid over de te wach ten werking van ijs en water. Na de- treurige ervaring in 1880 door een braak te Nieuwkuik opgedaan heerscht groote vrees in de gemoederen zoodra er vooruitzicht ontstaat op hoog water, een vrees die thans versterkt wordt door de groote hoeveelheid ijs en den spoordijk, die bij de aansluiting aan den dijk te Vlijmen een hoek heeft gevormd waarin gemakkelyk een sterke ijsbezet ting zich kan vormen, die aangestuwd door véél water gevaar zou kunnen doen ontstaan. Op den bekenden Konijnen berg tusschen Vlijmen en Nieuwkuik zijn reods toebereidselen gemaakt voor noodstallen en zelfs moeten sommige inwoners van Vlyrnen gelegenheid heb ben besproken om hun voe op den iijk te bergen, terwijl enkele, die verwijderd van dengdijk wonen, in de benedenver dieping alles los on gereed hebben staan om naar boven te transportce- ren. - Uit Gennep Nadat Maandag het ijs voor deze plaats losheraakt was, ie het water in den afgeloepen nacht der mate gestege dat vele straten overstroomd zyn. Tal van peraonen hebben den ge heelen nacht moeten werken om have eis goed in veiligheid te brengen. Op dit oogenblik is het water, na een paar uren gevallen te zijn, weftr aan het wassen. Men meldt uit Zevenaar Wegens den hoogen waterstand en ijsgang is Dinsdag verboden de klokken in deze gemeente te luiden, terwyl aan den toren der stad een toestel is aangebracht om daoraan iQ geval van gevaar voor doorbraak of overstrooming gedurende den dag een mand en gedurende den naeht een laantaarn te bevestigen. In geen jaren heeft men dezen maatregel behoeven te nemen. Men meldt ons uit Lobit van 27 Jan. te 1 uur nam Het ijs, dat Woens dag ee» tijd lang met groote snelheid doordreej, heeft zieh weer vastgezet. Terwijl hier de Rijn 4 eentim. gevallen is, seint men van Keulen M. 1,47 was. Het water stroomt mei groote vaart over de uiterwaarden naar den Ouden Rijn. Uit Ronkum meldt men van 27 dezer De Rijn die in de twee etmnle zoo onrustbarend was gestegen, is thans weder vallende en de val houdt nog geregeld aan. Dientengevolge verkrijgt daardoor de ysbezetting meerdere sterkte en kan het los gaan derhalve nog niet worden verwacht. Aan de oevers beeft de overtocht met ijsschniten plaats, doch die zich waarschijnlijk niet meer zou voordoen, vielen zij met begeerigheid op den portwijn aan en dronken ongeveer ander halve flesch per persoon leeg. Wanneer dat bericht waar was dan was het met Jem Rolfe's rijkdom gedaan. Spoedig zou hij weer tot zijn vroeger leven moeten terugkeeren en even arm zijn als zijne vrienden, even begeerig om bij het potspel op het biljard den inzet te winnen; begeerig om van zijne vrienden geld te leenen, en langzaam in het uitleenen van geld, en er altijd op uit zijn om bij de een of andere gelegenheid zijn slag te slaan. Het was jammer, dat deze heerlijke port nu niet meer in het bereik zou zijn van de dorstige menschheidDaaren tegen werd hun, zooals het dikwijls het geval is, dat leed weer verzacht door de voldoening, die zij smaakten bij het bewust zijn van de ramp, die hun vriend had getroffen. Arme, goede Jem! Hij zag bleek en zijne lippen trilden. Hij knipte ook verscheidene malen achtereen met beide oogen tegelijk. „Die correspondent, sir Henry," zeide hij met waardigheid, maar met een heesche stem, „was, meen ik, mijn neef." ftZooHet spijt mij, dat ik wat overijld heb gesproken." „O, volstrekt niet. Het bericht trof mij natuurlijk zeer. Wij hebben hem allen reeds geruimen tijd voor dood gehouden. Arme, goede TomHij had geen broeders, en wij werden te zamen opgevoed. Dit was, om zoo te zeggen, een versiering van de waarheid. Om nu te kunnen denken, dat hij levend en gezond zal terugkomen gij hebt immers verteld, dat beiden nog in leven en gezond waren?" „De officier zeide mij, dat beiden gevangen waren genomen en ontsnapt." „Laat ons dan hopen, dat beiden ook gezond zijn. Er leeft een meisje, dat morgen, wanneer het bericht wordt openbaar gemaakt, zeer gelukkig zal zijn. Om niet te spreken van een andere vrouw, geen honderd mijlen van dit huis verwijderd." Hij hield zich kranig, volgens het oordeel der vrienden. Zij spraken nu over het zonderlinge van het geval, dat men naar huis terugkeert, als iedereen u reeds sinds geruimen tijd dood waant en den rouw om u draagt, terwijl er reeds wilsbe schikkingen zijn gevonden en ten uitvoer gebracht. Al dien tijd knipte de gastheer zeer snel achtereen met beide oogen. Alvorens zij zich naar boven begaven, deed hij hun een klein verzoek„Mijn vrouw," zeide hij, „hield veel van mijn neet Tom. Zij had hem nog nooit gezien. „Zij is hoogst gevoelig en zenuwachtig, en hij knipte in een steeds sneller tempo het bericht van zijn dood heeft haar bizonder getrof fen. Spreek haar met geen enkel woord over dit heuchelijke bericht. Ik zal het haar mórgenochtend met de noodige om zichtigheid mededeelen, zoodat zij een ongestoorde nachtrust kan hebben Toen zij naar boven gingen, stootten de drie vrienden elkaar aan. Een stoot met een elleboog is dikwijls welsprekender dan woorden, en in ieder geval kost het minder tijd. Ik heb dik wijls gedacht, dat een van de minst lastige gebreken der orga nen is doofheid, wanneer men bedenkt hoe welsprekend men met zijne oogen, met zijn hoofd en met zijne ellebogen kan zijn. Toen zij zich boven bevonden, presenteerde Harriet thee aan har* gasten, en verraste hen met een weinig muziek. Zij kon zeer eenvoudige begeleidingen spelen en had een sterke, volle stem, die echter wel wat heesch was, en zeer veel opgang zou hebben gemaakt in een café-chantant. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2